DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. as 1 mmm mm m fa 50ste Jaargang Woensdag 12 October 1927 No. 14988 Dit nammer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 21 OCTOBER jyf STADSNIEUWS SP sim W DE FEESTAVOND VAN KATHOLIEK LEVEN gorzenkerk boksen AGENDA. KUNST-AGENDA. UIT ROTTERDAM: NIEUWESCHIEDAMSCHE Buiean s KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teiotoon tnleicommnnaal no. 6808B Postbus oo. 39 ABONNEMENTEN: per 3 tuaanden 3-26, pei maand /MO, pet week 26 cent Franco per post ƒ3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchèque erf Girodienst 81440. AdvertentiSn16 regels 1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct- per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 26 ct elk woord meer 6 ct tot een maximum Tan 60 woorden. Kabouter-advert 6 reg. ƒ0.60, 10 res. ƒ0.75, 15 reg. 1- Incassokosten worden berekend Gratis Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, een voet of een oog; 150 bij verlies vani een duim; ƒ75 bij verlies var i„ TSlr" SO twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in d.t blad worden afgedrukt. W1J8 1 S l^e njtkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd hij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103. Schiedam. Deze datum dient door de Schiedaxnsche Katholieken te worden onthouden. Den avond van dien dag houden ze vrij, om de protestvergadering te kunnen bijwonen Welke in den R. K. Volksbond wordt ge houden tegen de Kerkvervolging in Mexico. Wat die Kerkvervolging beteekent? Kerken, kloosters, scholen, stichtingen van liefdadigheid voor armen, ongeluklugen, weezen en ouden van dagen, in beslag ge nomen. Priesters, kloosterlingen van beider kunne uit het land verdreven, in de ge vangenis gezet tusschen het schuim er samenleving, verbannen naar de onherberg zame Maria-eilanden, of zelfs zonder voim Van proces vermoord. De Bisschoppen verstrooid of verbannen. De Katholieken zonder den troost van den godsdienst; en als ze het wagen hun stem te verheffen tegen een bedrijf dat even hatelijk is als een natie die zich beschaafd wil noemen onwaardig, wacht hun gevan0e bis of verbanning en zelfs een marteldood, met verfijnde wreedheid voltrokken aan jongemannen, vrouwen en meisjes zelfs uit de hoogste kringen, en in omstandigheden zoo afschuwelijk, dat men zich terugwaant In de meest decadente periode van het heidensche Rome. Maar waarom protesteeren? Wat zal ons protest beteekenen? O neen, men verwachte er niet van, dat na onze schitterend verloopen betooging de moderne Kerkvervolger Calles tot andere inzichten zal zijn gekomen. Maar wat wij er wel van verwachten is, dat wij na die betooging ons wat vaker de woorden zullen herinneren van onzen H. Vader, die met diepe droefheid het lijden gadeslaat waaronder zijn kinderen in Mexico gebukt gaan, woorden waarin Hij de geheele Katholieke wereld aanspoort den hemel een heilig geweld aan te doen, opdat de be proeving waaronder de Kerk in Mexico te hjden heeft, moge worden verkort. Wat wij tevens van deze betooging ver wachten, dat is, dat wij eens tot zelfinkeer zullen komen en, met dank aan God Die ons 'and tot zoo rijken godsdienstigen opbloei braeht, ons eens zuilen afvragen of wij Wel steeds tot behoud en uitbouw van dat godsdienstig leven naar onze krachten mee werken. Zoo zal de protestdemonstratie èn van onze zwaar-beproefde geloofsgenooten èn °°k voor ons zelf rijke vruchten kunnen afwerpen. Bii of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van A. Brink man om vergunning tot oprichting van een brood-, koek en banketbakkerij in het pand Nieuwe Maasstraat, hoek Numansdorpsehe- afraat, kadaster Sectie M. no. 3385, met een olectromtor van 2 P.K., drijvende een deeg- niachine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 26 October a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren togen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge- bomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn et tot beroep op eene beslissing ingevolge «e Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente- hostuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 12 October 1927. ONVOORZICHTIG Terwijl gistermorgen de 15-jarige D. de J., Wonende Geervlietschestraat 13, met zijn rij wiel achteruit uit de smederij van S. op de ofdstraat ree(b werd hij aangereden door 6611 handwagen, bestuurd door v. d. B., Waarbij het achterwiel van de fiets vrijwel Werd vernield. De jongen moest dus zijn onvoorzichtig- CI4 met een leelijk schadepostje bekoopen. 4 I DE WERKZAAMHEDEN AAN DE BRUG BIJ HET KATERVEER te Zwolle vorderen uitstekend. Men is reeds druk bezig het brugdek te asfalteeren. Wij geven hier een foto van het maken van wiepen voor de zinkstukken. ST. JOSEPHGEZELLENVEREENIGING Afdecling III, Frankenland Donderdagavond 13 October a.s. des avonds om half negen zal de St. Jcsephgezellenv er- een iglng van de parochie van O. L. Vrouw Vi sitatie een propagandavergadering houden, waar als spreker zal optreden de weleerw. pa ter Florentianus O.M. Cap, van Tilburg, Al de leden der vereeniging, de laatste jaarsleden van het patronaat, alsmede al de jongelui der parochie, die voor het lidmaat schap der gezellen in aanmerking zouden kun nen worden bij dezen ter bijwoning der prc- pagandabijeenkomst uitgenoodigd. De vergadering zal gehouden worden in het gebouw der Gezellen, achter het R. K. Wees huis aan de Hoogstraat. Uit het verslag omtrent den feestavond van „Katholiek Leven" zijn een tweetal regels weggevallen en wel die waarin met lof werd melding gemaakt van het spel van mej. A. Stens en den heer W. Brounts, die als ouders van den voortvarenden Frans van Til tot do hoofdvertolkers behoorden en voortreffelijk tegendeel te zien gaven. Het verzuim worde bij dezen hersteld. Voorts zal men begrepen hebben dat het openingswoord door den voorzitter niet werd uitgeschreven, doch uitgesproken, terwijl de duettist antwoordt op den naam Fons Vlek, Vermeld moge voorts nog worden, dat voor deze gelegenheid de heer T. Meyer» lid van Katholiek Leven, een keurige versiering bo ven het tooneel had aangebracht. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders; auto. branders; aut. lasschers; aaanbouwers; bankwerkers; betonwerkers; boekbinders; boekhouders; hrandersknechts; broodhakkers; chauffeurs; distillateursknechts; electriciens flesschenbeteeners; glasblazers; grondwerkers; kantoorbedienden; kistenmakers; klinkers; koperslagers-pijpleggers; kraandrijvers; kui pers; letterzetters; losse-werkliedenmachi nisten; magazijnbedienden; metaalboorders; metaaldraaiers (halfw.)metaalschavers metselaars; molenaars; monteurs; mouters; opperlieden; ponsers; plaatwerkers; reizi gers; sigarenmakers; schilders; scheepsfitters; scheepskokerssmeden; stellers; tokers; stukadoor; timmerlieden; transportarbeiders; varensgezellen; voerlieden; vuurwerkers; winkelbedienden; ijzerwerkers; zand- en leem- vormers en zakkendragers. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam verwarmingsmonteur; oiie-raffinadeur; ver- nisstoker; kurkensnijder (halfw.); loopjon gen; loodgieters; leerling en jongens en meisjes van 1416 jaar voor fabriekswerk. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. COMMISSIE BOGMPLANTDAG Naar aanleiding van 6et raadsbesluit met betrekking tot het instellen van een boomplantdag, is door B. en W. een commis sie ter voorbereiding samengesteld met als voorzitter de heer W. G- Goslinga, inspecteur van het gemeentelijk lager onderwijs, en ia den de heeren J. K. Dominicus, tuin-archi- tect, M. Gerenraad, voorzitter der vereeni ging voor school- en werktuinen, A. Braan en B. van Bochove, hoofden van openbare lager onderwijsscholen, A. Blijóorp en L. Heukels, hoofden van bijzondere scholen en den eerw. broeder P. A. van Zelaud, dir. der St. Jozef scholen. Deze commissie zal Vrijdag 14 October a.s. des avonds 8 uur in het gymnastieklokaal van school G. aan de Lange Nieuwstraat ter In leiding en regeling bijeenkomen waartoe ook het onderwijzend personeel van alle scholen is uitgenoodigd. Mogelijk zal de datum van den boomplant dag gesteld worden op 10 November a.s. ALG. MIDDENSTANDSVEREENIGING Gisterenavond heeft bovengenoemde veree niging haar Oetobervergadering gehouden. De heer S. Hijman, voorzitter, deelde mede, dat in overleg met de zusterverenigingen, dit jaar geen winkelweek zal plaats hebben, doch dat er plannen bestaan, deze in 't voor jaar van 1928 te houden. De heer W. v. Zon Jr. hield vervolgens een voordracht over „boekhouden". Spreker gaf eerst een overzicht over de historie van het boekhouden, om daarna met eenige duidelijke voorbeelden, aan te toonen dat naast de ver plichting neergelegd in 't. Wetboek van Koop handel van 5 Mei 1922, 't een gebiedende eiseh Is, dat zelfs de kleinste middenstander zijne rechten en verplichtingen behoort te boeken. Tenslotte gaf spreker een uiteenzet- tirg over de techniek van het boekhouden. ORGELCONCERT TEN BATE DER Om zijn belofte ter gelegenheid van de in wijding van het nieuwe orgel in de Gorzen- kerk in te lossen, zal de heer Besselaar, or ganist van de Nieuwe Zuiderkerk te Rotter dam, op Woensdag 19 October a.s. des avonds een Orgelconcert geven in de Gorzenkerk, waarvan de baten zullen komen ten voor- deele van het kerkfonds. VAN DE DUO GEVALLEN Hedenmorgen te ongeveer 9 uur reed op den Rotterdamschen Dijk, ter hoogte van het Pompstation, de motorrijder A. D., wonende Straatweg 185 te Hillegersberg, met zijn mo torfiets in een put, tengevolge waarvan mej. J. de K., wonende Aert van Nesstraat 48 te Rotterdam, die op de duozitting zat, door den schok kwam te vallen. Met een wonde aan het rechterbeen en den linkerarm werd zij op genomen en voorloopig aan den politiepost aan de Koemarkt verhonden, waarna zij op medisch advies per auto naar het ziekenhuis te Rot terdam werd vervoerd. De bekende Schiedamsche bokser Simon Rosman zal dezen avond om 8 uur een boks school en sportinstituut openen, dat gelegen is aan de Stadhouderslaan no. 26. Reeds een dertigtal personen hebben zich opgegeven om de lessen van den heer Ros man te volgen. In de nieuwe school, zijn alle moderne oefengereedschappen voorhanden. De instructeur Rosman is voornamelijk be kend, doordat hij voor eenige jaren den titel van Kampioen van Nederland in de midden gewicht-klasse wist te behalen, terwijl hij ook in het buitenland veel successen beeft mogen boeken. Zoo was hij ln Engeland door zijn vurige boksen o.a. bekend als: de helsche machine. Bij de opening zullen aanwezig zijn: de besturen van N. B. B. en R. b. B., benevens een aantal vooraanstaande personen uit de sportwereld. AANRIJDINGEN Gistermiddag had op de Broersvest een aan rijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den 19-jarigen E. v. .W., wonende Rozenburg plein 12, en den wielrijder W. G., 23 jaar, en wonende te Rotterdam, waarbij het rijwiel van laatstgenoemde ernstige schade opliep. Hoewel de chauffeur uit alle macht had geremd, kon hij, waar G. plotseling midden op den weg verscheen, aanrijding niet voorkomen. Even later had nogmaals op de Broersfest een aanrijding plaats, thans tusschen twee wielrijders, P. V., wonende Oosterstraat, en B. E., wonende Nieuwe Maasstraat». Bij de bot sing liep V. een onbeduidende wond aan de lin kerhand op, terwijl de lantaarn van zijn fiets eenigszins verhogen was. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 9 October. Berthus z. v. H. E. de Jonge en B. Marinus, St. Pieter steeg. 10 October. Marie z. v. T. J, Holster en A. van Oeveren, Nleuwstlcht Midden. OVERLEDEN.' 10 October; Aa. Ma. La. de Langs 2 j. Oostsingel. iBa-LliSt. I.»-!—. I. SCHOORSTEENBRAND Gisteravond brak een schoorsteenbrandje uit in de woning van A. Sanders, Lange Kerk straat. Met een slang op de waterleiding werd de brand gebluscht. De commandant van de brandweer, ir. Aikema leidde persoonlijk het blusschingswerk. S. wiens woning eenige waterschade leed, was niet verzekerd. HET AVONTUUR PER JOL Van Amsterdam naar Londen „ZE HEBBEN ONS BEDROGEN". In de Bergkaven te Hoek van Holland ligt thans de 12-voetsjol, waarmede als reclame voor de Johnson-aanhangmotoren de heeren H. C. Oly en mej. J. Veneman Zaterdag van IJmui- den waren vertrokken voor een tocht naar Lon den. Op verzoek van de importeurs Snel en Tubbergen is het bootje nu aan den ketting ge legd, de heer Oly en mej. Veneman zijn aan land gegaan en het avontuur kan als geëindigd worden beschouwd. Nadat de jol Zaterdagnacht op een afstand van 90 K.M. van de kust door een Schevening- schen logger was opgepikt, wijl de motor zijn diensten weigerde en de twee „zeevaarders" Zondagnacht te Scheveningen waren binnenge bracht, heeft de heer Oly Maandag zijn tocht voortgezet. Hij had den motor nog eens nage zien en oogenblikkelijk liep hij nu normaal. Ze zouden nu de kust volgen tot Ostende en van daar oversteken naar Margate om vervolgens Londen te bereiken. Andermaal echter heeft de motor zijn dien sten geweigerd, zoodat men niet verder kon komen dan Hoek van Holland, waar wij giste renmorgen de twee tochtgenooten in een alles behalve prettige stemming over dezen pechvol- len tocht aantroffen. Naast een der sleepbooten lag het nietig sloepje, met een zeildoek gedeeltelijk overspan nen. De heer Oly was bezig om den motor andermaal op gang te krijgen. Maar wat hij ook deed, een der cylinders weigerde en bleef wei geren, zoodat de kans op voortzetting van den tocht zeer twijfelachtig scheen. Men had zich juist in verbinding gesteld met de importeurs te Amsterdam en dezen het wedervaren verteld. Het onderhoud scheen niet van aangenamen aard te zijn geweest. Toen wij den heer Oly en mej. Veneman vroegen, hoe zij er toe waren ge komen om dezen gevaarlijken tocht te gaan ondernemen, kwam er spoedig als antwoord: och, ze hebben ons bedrogen. We lieten ons een en ander over de voorbe reiding van dezen tocht vertellen en dit hier voor rekening van onzen zegsman. Reeds in Juli zou de tocht moeten zijn ondernomen. Doch de fabrikant der Johnson-motoren zou een specia- len motor over zenden. Toen deze was gearri veerd, stonden de importeurs dezen niet af voor den tocht, doch verkochten hem met een zoet winstje. Voor dien tocht naar Engeland moesten zij dan maar een ouden motor gebrui ken, welke opnieuw was nagezien. Voor zak geld gedurende dezen tocht, waarop toch alles kon gebeuren, kregen zij dertig gulden mede. Hoe zij het verder zouden stellen, daar trok men zich niets van aan. Alleen werd hun nog op het hart gedrukt, dat zij maar moesten zor gen den overkant te bereiken. Als zij niet verder konden, moesten zij een of ander schip zien te vinden, dat op weg was naar Enge land, en zich maar laten oppikken. Als ze in de huurt van Londen maar weer op eigen gelegen heid verder gingen Nu waren zij 90 K.M. uit de kust geweest, toen de motor weigerde en zij wel gedwongen waren de hulp van de visschersschepen in te roepen. Doch daarvan wilden de Amsterdamsche importeurs niets gelooven. Zij hadden volgens hen niet verder gedurfd. En heusch, meneer, je gaat toch niet 90 K.M. ver als het je geen ernst is. Zoo vertelden beurtelings de heer Oly en mej. Veneman en de matrozen en stuurlui van de sleepbooten, die langzij stonden, konden hunne verontwaardiging over een dergelijke behande ling niet onder zich houden. Zij de ervaren zeelui, die weten, wat daar op de zee te koop is. Onverantwoordelijk met zoo'n nest van een bootje zooiets te beginnen, bromde een oude kapitein naast ons. En zoo werd heel de historie behandeld en besproken. Tot eensklaps van den kant de boodschap kwam: „Meneer Oly, de politie is daar, of u even wilt komen." Beiden,, de heer Oly en mej. Veneman, gingen aan wal. Eenige oogenblikken later keerde hij terug op de sleepboot. En? Nu hebben die de politie verzocht beslag op boot en motor te leggen. Meer kon hij niet zeggen. ai^jj ,i-^, 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha. ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R, K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal® negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring, Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereent- ging St. Caecilea. half 9, R. K. Volksbond? bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Woensdag 12 October 7 Ledenvergadering R. K. Bond van Handels, Kantoor- en Winkelbedienden, Gebouw „Kath. Kring". Aanvang half negen. Gebouw St. Josephgezellen, Rotterdam. Op voering St. Liduinaspel van Lassooy. Aan- vang 8 uur. Donderdag 13 October 1 St. Josephgezellenvereeniging afd. III (Fran kenland). Propagandavergadering; spreker pa ter Florentdanus O.M.Cap. Gebouw der gezellen achter het R. K. Weeshuis, Hoogstraat. Aan vang half negen. Zondag 16 October Opvoering „De Twee Weezen", gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Aanvang 8 uur (alleen voor volwassenen). Woensdag 19 October Orgelconcert in de Gorzenkerk door detf heer Besselaar. Donderdag 20 October Vergadering R. K. Propagandaclub St Leonardus (Frankenland). Bespreking winter- programma. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. Vrijdag 21 October Protestvergadering terzake de Kerkvervol ging in Mexico. Spreker kapelaan T. Nolet, te 's Gravenhage. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. TE ROTTERDAM 15 Oct.: Groote Schouwburg, Rhena (Co- Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 13 Oct. in: Grand Theatre (voor volwassenen); Royal; W. B.-theater (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 12 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit do Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteerfng H. J. JANSEN. Spiritu9 SCHIEDAM, 12 Oct. Men noteert voofi melasse spiritus 100 pet. 34.per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet 17.Per H.U. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen- „Schled, Spoelingvereeniging". Heden ƒ2.10 per ketel. Zij stond aan den kant te schreien. We zullen zien om wat geld te krijgen om den Haag te komen. De zeelui staken de hoofden hij elkaar. ZESTIG-BALLEN-WEDSTRIJD. In café Martinot, Nieuwe Binnenweg aft hier, wordt een zesbig-ballen-wedstrijd g» houden. De stand tot Dinsdagavond 7 uur ls: 1. Mej. Hommersom 377; 2, Van Vliet, 376; 3. Decker 373; 4. Versluys, 366; 5. de Jager, 365; 7. Willemse 364; 8. Bezemer, 359; 9, Beausar, 358; 10. Tesselaar 356. Hoogste werper baan A: Dekker, 77; baan B:1 de Jager, 78; baan C: G. Dik, 77; baan D: A, Nouwens', 77; baan E: mej. Hommersom 73J] baan F: Breugelmans, 68. Hoogste dame mej. Hommersom 377. De banen zijn geopend van 2 tot 7 en Zon dags van 2 tot 6 en van 8 tot half 11 uur, Direct hierna prijsuitreiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1