DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Gesprongen handen 50ste Jaargang Donderdag 22 December 1927 No 15047 Dit aammsr bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ruwe huid schra le lippen Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 88085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ8.25 per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct Postchêque en Girodienst 81440. ADVERTENTISN I5 regels f.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cf, per regel. .Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct elk woord meer 6 ct tot een maximum van] 50 woorden. Kabouleradvert 5 reg. 0.50. 10 reg./0.75, 15 reg. 1.. fncassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oagen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger, De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, J 'x n De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam DE R, H. B. S. VERBOUWD EEN GEHEEL NAAR DE EISCT1EN f DES TIJDS INGERICHT GEBOUW NED. R. K. VOLKSBOND Statutenwijziging AAN DEN GROND GELOOPEN KALENDERS DE VERLOTING VAN DEN R. K. VOLKSBOND 1TALIAANSCHE OPERA Mignon CARILLON-KERSTBESPELING KINDERPOSTZEGELS AANGEREDEN AGENDA. Vrijdag 23 December KUNST-AGENDA. TEROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn DE DOOS EEN LEELIJKE TEGENVALLER DRIJFIJS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ils Nu sle verbouwing van de R. H. B. S., al hier, bijna, voltooid is, hebben wij onder lei ding van den directeur, den heer van Gelder, een rondwandeling gemaakt, door liet geheel nieuw ingerichto schoolgebouw. Er zullen nog maar weinig Schiedammers zijn, die zich den bouw van liet oorspronkelijke bijna 60 jaar oude gebouw zullen herinneren. Veel meer zullen er te vinden zijn die een gedeelte van hun jeugd iu het vroeger ge bouw doorgebracht liebbeu. Velen van hen, hebben er do prettigste en meest aangename periode van hun leven doorgebracht, en zij heb ben niet geconstateerd, welke fouten den ouden bouw aankleefden. Trouwens, voor enkele jaren, was de toe stand op dit gebied ook heel anders dan op liet oogenbiik. Beter was zc iu geen geval, maar de toestand op andere scholen was al niets be ter. Zoodoende werden de vele gebreken, welke het H. B. S.-gebouw tot nu toe aankleefden, iloor geen der leerlingen ernstig gevoeld. Na den oorlog werd dit anders. Overal wer den de oude, bedompte schoolgebouwen omge- tooverd in ruime, luchtige schoolpaleizen. Bo vendien werden vele nieuwe scholen bijge bouwd. Ernstig werd hier toen de behoefte gevoeld aan een betere gelegenheid, tot liet geven van middelbaar onderwijs. Het H, B. S.-gebouw moest noodzakelijk vergroot worden, terwijl het bestaande gedeelte, hoog nooclig vernieuwd worden moest. Op den löden Juli 1926, is men met de eer ste verbouwingswerkzaamheden aangevangen. Het bij te bouwen gedeelte moest op 1 Maart 1027 en het geheel op 1 Juni 1927, voltooid zijn. Door enkele onvoorziene omstandigheden ■zijn deze data "beide verschoven, maar toch kan. de algebcele voltooiing spoedig worden tegemoet gezien. De kosten vaii de verbouwings werkzaamheden bedroegen in totaal pl.m. 170.000. "Wanneer het oude gebouw geheel vernieuwd zou zijn geworden, zouden de kosten voor den wederopbouw de twee ton ver te boven zijn gegaan. Hoewel deze manier van bouwen zijn nadee- len liad, door het vele lawaai, dat dikwijls door de werklui werd veroorzaakt, had hij ook zijn voofdeelen, doordat de leerlingen onmid dellijk na het voltooien van een nieuw lokaal, il-it, in gebruik konden nemen. Wanneer wij voor het gebouw staan, valt wel het, eerst op, dat de voorgevel nu eerst afgebouwd is. De rechter en de linkerzijde zijn thans geheel symetrisch gemaakt, terwijl de klok van onder liet dak naar de eerste verdie ping is overgebracht. Het uurwerk van deze ltlok is iu een der klaslokalen ingebouwd. De fietsenbergplaats, die los van het hoofd gebouw staat, is in tegenstelling met de vo rige, aan de voorzijde open. In het oude gebouw vallen vooreerst op, de lokalen voor: natuur-en scheikunde, aardrijks kunde en natuurlijke historie. Da uitgebreidste hulpmiddelen staan in deze lokalen den docent ten dienste, bij het geven van aanschouwelijk onderwijs. Zoo zagen wij in het leslokaal voor aardrijkskunde o.a. een inrichting', waardoor de landkaarten, die aan een tweetal rails han gen, naar het midden van het lokaal „gerold" kunnen worden. Verder zijn er nog ecnïge kamertjes, en groote kasten, waarin een groots voorraad van leermiddelen is opgeborgen. Wat ook in deze lokalen opvalt, is wel de uitnuunenfia geschiktheid voor projectie. Ach ter de schrijf barden bevindt zich een wit pro jectie-scherm. terwijl door een bijzonder stelsel van liclitafsluitcnde gordijnen, geen licht van buiten in het lokaal kan binnendringen. Ook het elect'rische licht, dat door een aantal lam pen met witte ballons wordt uitgestraald, kan naar verkiezing gedempt of versterkt worden. Een donkere kamér is in liet gebouw aanwe zig. Do mogelijkheid wordt overwogen om deze kamer van een z.g. labyrinth-ingang te voor- zienj In allé lokalen is een eleetrïsclie ventilatie- inrichting aangebracht. Dit stelsel heeft het voordeel waardoor Iieel veel hinderlijk straat rumoer buiten de deur wordt gehouden. De ketels voor de eentrale verwarming, wel ke de in een schoolgebouw wel wat ouderwet- scbe kacbels heeft verdrongen, bevinden zl'ch in één van de kelders. De verwarming wordt automatisch geregeld. Achter dezen kelder ligt de kolenkelder, die ca. 22 ton kolen kan bevatten. Aan liet vul len van dezen kelder is de moeilijkheid ver- honden, dat men óf moet wachten, tot hij bijna leeg is, óf de kolen naar een andere zijde moet transporteeren. -- De leeraren, die zich eerst niet een klein kamertjé moeste-n behelpen, kunnen nu over een ruime, keurig ingerichte kamer beschik ken. De meubileering en stoffeering is heel so ber gehouden, hetgeen aan de gezelligheid geen afbreuk doet. Wij merkten nog op een ruime garderobe, waar zich ook een publicatie-bord bevindt, dat de leeraren aan allerlei kleinighe den moet helpen herinneren. In een hoek van de leeraarskamer is een „verklikker" aange bracht, die aangeeft, wanneer een nieuwe les moet aanvangen. Jongens, die tusschen den middag willen overblijven, hebben voorloopig een klaslokaal tot, hun beschikking. Ze liebhen daar gelegen heid, om zelf wat warm drinken klaar te ma ken, terwijl, in een hoekje een eigenhandig ge maakte „prijslijst" is aangebracht. Meisjes vinden onderdak in de commissieka mer, die slechts enkele malen voor vergaderin gen gebruikt wordt. Dit „schaftlokaal", dat in tegenstelling' met dat van de jongens, van blij- venden aard is, is zoo comfortabel mogelijk ingericht. Er is in dit lokaal voor de meisjes ook gelegenheid, zich in het koken te bekwa men. Door een groot eii ruim trappenhuis, is het nieuw bijgebouwde gedeelte van het oude ge scheiden. Als er iemand is, die zichzelf met den houw van dit nieuwe gedeelte mag gelukweuschen, is het wel de heer Bak, de gymuastiek-Ieeraar. Vroeger moest deze zich altijd behelpen met de wel wat ouderwetsche gemeente-gymnastiek zalen; nu heeft hij een ruim lokaal van 9 bij 18 M. tot zijn beschikking'. Met het aanbren gen van deze zaal is werkelijk in een groote behoefte voorzien. Deze gymnastieklokaal wordt tegelijkertijd als gehoorzaal gebruikt. In een kleedkamertje, dat zich bij den in gang van deze zaal bevindt, zijn kastjes aan gebracht, waarin de leerlingen hun turnschoe- nen kunnen bewaren. Boven het kleedkamertje is de bibliotheek ondergebracht. Als een verbetering, die door het gelieele II. B. S. gebouw is aangebracht, noemen wij, liet vervangen van de „staande" schrijfborden, door de meer moderne wandborden. Deze borden hebben ook een geruite zijde voornamelijk voor de grafische voorstelling van het gedoceerde. Langs, de wanden zijn houten lijsten aange bracht, voor het ophangen van platen, kaarten,- enz. In tegenstelling met het oude schoolgebouw, is het nieuwe gedeelte voornamelijk uit beton opgetrokken. De gangen zijn er met tegels be vloerd. Resten ons nog te vermelden: de twee tee kenlokalen. Het lijnteekenlokaal is ingericht voor 26 leerlingen, die daar ieder een eigen tafel heb ben, In kastjes bestaat voor hen gelegenheid teekengereedschappen als: passerdoos, driehoek etc., op te bergen. Door het lijnteekenlokaal komt men in liet liandteekenlokaal, waarvan de goede ligging is te roemen. Evenals in het lokaal voor lijn- teekenen is hier de belichting van het werk uitstekend. Vooraan bevindt zich een beweegbare model tafel. Door de geheele school bevinden zich vol doende toiletten en waschgelegenheden. Als eindindruk kunnen "wij wel geven: De verbouwing van de R. H. B. S. was he slist noodzakelijk geworden. Schiedam beschikt thans echter over een groot, naar alle eischen des tijds ingericht schoolgebouw met ruime lokalen die alle een groote lichtoppervlakte hebben. Nogmaals wordt herinnerd aan de zeer be langrijke vergadering' van de leden van den Ned. R.K. Volksbond op morgenavond, 23 Dec. om aeht u-ui'. Aan de orde is het zeer gewichtige punt der statutenwijziging. De centrale raad heeft de wijzigingen vastgesteld en nu moeten de af deel ingen zich hieraan aanpassen. Er wordt dus op alle leden gerekend. Bovendien zal de eerw. adviseur, zooals be kend is een lezing met lichtbeelden houden over de vermaarde oudheidkundige opgravin gen van Pompeji en Hemilanum. Bij zijn reis naar Italië is.kapelaan Bekkers in do gelegen heid geweest deze zelf te zien en te onder zoeken en de lezing welke hij er over voor ddn R.K. Middenstand heeft gehouden, heeft het bewijs geleverd, dat hij er ook op bijzonder onderhoudende wijze van weet te vertellen. Door den dikken mist is gisteravond liet binnenkomende s.s. Ali^orab, van van Nievelt en Goudriaan en Co. ter boogte van den mond van de Voorhaven uit den koers gera&lct en aan den grond geloopen. Het schip zit op den steenen dam, waaraan vermoedelijk cenigê schade is aangebracht. Sleepboot en van Piet Smits zullen trachten hedenmiddag bij hoog water het schip af té sleepen. De Stoom ververij en Chemische W&sscherij „De Regeuboog" te Tilburg, welke filialen en agentschappen door geheel Nederland heeft, zond ons een t'raaien maandltalender, waarvan het warme schild een reproductie vertoont van „De rust van den wever" door A. van Ostade, Voor „weide-, akker- en tuinbouw", is van beteekenis dé kalender, uitgegevendoor de firma van der Eist en Matlies té Amsterdam; welke propaganda maakt voor oordeelkundige bemesting. HET EINDEXAMEN H. B. S. TE SCHIEDAM EN TE DELFT De vijfde klassen zwak We hebben reeds het ren tn ander vernield uit de memorie van antwoord op het voor loopig verslag van de begroeting van onder wijs nopens de eindexamens H. B. S. alhier en te Delft. Do bedoelde ;passus in de memorie van antwoord luidt fts zijn geheel als volgt: „De ongunstige uitslag van liet dit jaar ge houden eindexamen der leerlingen van de hoogere burgerscholen te Delft en Schiedam is blijkens .een ingesteld onderzoek in hoofd zaak toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de vijfde klassen dier scholen als zwakke klassen moeten worden aangemerkt. Wel waren de eind-exameneijt'cre 'dooreengenomen wat lager dan de rapportcijfers doch het verschil was minder groot dar. men schijnt te meenen. Ook de rapportcijfers deden over het algemeen een ongunstigen uitslag vermoeden. Eenig ver schil tusschen rapport- en c inuexamencijfers blijft trouwens altijd mogelijk. De rapport cijfers geven den liadruk van den ieeraar be treffende de vorderingen over een bepaald tijd vak weer, de eiudexam-_ncijfers vertolken den indruk, dien de candidates hebben gemaakt, toen een onderzoek .werd .ingesteld naar hun kennis en bekwaamheid in het algemeen. Het is begrijpelijk, dat Vooral b;'.i zwakke klassen meermalen de laatste indruk in lager cijfers moet wordên uitgedrukt dan de eerste: bij bijzonder goede "klassen zat men allicht het om gekeerde kunnen constateeren. De invloed der deskundigen is nauwkeurig geregeld ia het Koninklijk besluit van 26 Juli 1920 (Staatsblad no. 617) (artikelen 13, 15 en 16). Aan de hierbedoelde scholen is er trou wens slechts iu enkeïg gevallen van verschil van beoordeeling' tusschen de gecommitteerden en de betrokken leeraren gebleken. Te dien aanzien is de toestand geen andere geweest dan, dooreengenomen, aan de overige sc-holen. De invloed der rapportcijfers is in de desbe treffende voorschriften mede nauwkeurig aan gegeven (zie artikel 15 van genoemd Konin klijk besluit). Het staat vast, dat in geen enkel opzicht van ^oorschriften is afge weken. De slotsom van het onderzoek, door minister Waszink ingesteld, waarbij ook in de waar deering van het schriftelijk werk der Rijks school te Schiedam in vergelijking met dat van andere Rijks hoogere burgerscholen een vrij groote overeenstemming bleek te bestaan, is geweest, dat het examen aan de scholen te Delft en Schiedam in ieder opzicht volkomen normaal geweest is- De ongunstige uitslag be vat mogelijk een waarschuwing aan de docen ten om niet tot de hoogste klasse leerlingen toe te laten, van wie niet op goede gronden verwacht mag worden, dat zij na een jaar aan de eischen van het eindexamen zullen kunnen voldoen." Efii slotwoord van het Onder-comité van Actie, naar aanleiding 'van de memorie van antwoord Wat wij van den aanvang af verwacht heb ben is gebeurd. Wij 2Üa met een kluitje in het viret gestuurd. Wij nemen aan, dat deze memprie ook het antwoord is op onze adressen en verdere cor respondentie zoomede onze herhaalde bespre kingen. Zelfs hebben vrij althans daarop geen antwoord ontvangen Natuurlijk zou er heel wat te antwoorden en te weerleggen zijn, maar wij kunnen dat thans gevoeglijk als mosterd na den maaltijd beschouwen. Op onze vragen:" Hoe komt het dat de examencijfers over heel de linie, dus over goeden zoowel als over slech ten, lager zijn dan de gemiddelde rapportcij fers elders een veel gr boter percentage slaagde? luidt het antwoord, dat alles is toe te schrijven aan de zwakke klaseen. Op onze per tinente vraag of hst schriftelijk werk, dat hier toch den doorslag heeft gegeven, naar gelijken maatstaf is beoordeeld als elders blijkt, dat er een „vrij" groote overeenstemming bleek te bestaan Waar dit een heel betrekkelijk begrip is kunnen wij moeilijk beoordeelen hoe het ver schil in cijfers is uit te drukken. Staat het als eldersö hier 4. Elders 6 hier 5? Of anders? Al wat wij er wijzer mede zijn is de raad, dat de docenten voortaan beier mogeö toezien, welke leerlingen zij tot de hoogste klassen toe laten. Conclusie: De school leidt niet voldoende op en de leerlingen zijn op het einde van den cur sus niet rijp voor do volgende klasse. Naar men zegt is dit jaar bij den overgang reeds hiermede rekening gehouden en de over gang niet zoo gemakkelijk geweest. Wo staan dus op het punt dat de leerling van gemiddelden of normalen aanleg als rege.l de vierde en een van de lagere klassen zal douhleeren, zoodat leerlingen van gelijken aan leg elders in vijf en bier in zeven jaar klaar zijn. Het wil ons voorkomen dat dit voor Schie dam een vraagstuk van zeer veel gewicht is. Zou het kunnen zijn dat de lucht hier voor hooger onderwijs niet deugt? Voor ons liggen alle rapportcijfers van het eerste nieuwe kwartaal. Daaruit blijkt dat de afgewezen leerlingen er thans weer veel ongun stiger voorstaan dan den vorigen cursus. Wij zien er die van gemiddeld 2, en 1 onvoldoen den op resp. 3, 5 en 2 ocvoldoendec zijn terug- geloopen, zij zijn dus reeds nu stukken achter uit bij.het vorig jaar en zullen uiteraard ook dit jaar worden afgewezen. Daarbij is bijvoorbeeld een leerling van wie de betreffende Ieeraar verklaarde dat zij In zijn vak tot de allerbesten van de klasse be hoorde en die dan ook op het eindexamen voor dit vak vrijstelling kreeg en die thans een viertje maakt. Wij maken van deze gelegenheid gebruik on zen dank te brengen aan de pers die door publicatie en bespreking onzer actie ons zoo uitermate ter wille was. De Commissie van Actie. Gisterenavond heeft ten overstaan van het bestuur van den R. K. Volksbond en van den rijksveldwachter B. Tromp de trekking plaats gehad van de' verloting welke door den R. K. Volksbond was georganiseerd ten bate van restauratie van het bondsgebouw. Onverkochte loten namen aan de trekking geen deel. De hoofdprijzen vielen op de volgende num mers: le prijs compleet ameublement no. 531; 2e prijs radiotoestel 1289; 3e prijs schrijfbureau 2514; 4e prijs heerenrijwiel 3327; 5e prijs damesrijwiel 2634; 6e prijs zilveren horloge met vergulden rand 3479; 7e prijs zilveren horloge 4837; Se prijs zilveren horloge 1944; 9e prijs heeren armbandhorloge 4046. Trekkingslijsten zijn verkrijgbaar heden avond na S uur tegen den prijs van 5 cent in het bondsgebouw. De ijsbanen waren blijkbaar nog concurrenz- fahig; althans het zoo populaire muziekdrama, aan Goethe's „Wilhelm Meister's Lehrjahren" ontleend en door A. Thomas in zwierige klan ken gevat, had minder bezoekers gelokt, dan had mogen worden verwacht. De bezetting der rollen was weer eerste klas. Signoriua Valverde gaf van de Mignon een ideale-ereatie. Ballussi als Wilhelm en Issetzky als Lotaria kwamen met een verklanking voor het voetlicht zoo gaaf en zuiver en nobel, dat het publiek zich enthousiast toonde en het BeHussi in de derde acte zelfs tot een bisseeren dwong. Santolini vertolkte de Laerte-partij, bupsch en kwiek; waarbij hij blijk gaf dat hij ook in grootere rollen zijn man kan staan. Op Signorina Lucehese, Filine, had blijkbaar onze Noorsche winter vat gehad. Ze dorst zich niet geheel te geven en haar edel kristallijnen geluid ging al te vaak in het ensemble of onder de zware tonen van het orchest teloor. Het rolletje van Frederik werd door signo rina Squarzina vertolkt, een der mindere godinnen van de Italiaansche, maar niettemin een stemmetje waarnaar onverdeelde bijval uit gaat. Geheel de uitvoering stond op hoog plan. Koor en orkest droegen daartoe het hunne op meer dan voldoende wijze bij. Door den heer Timmermans, onzen stads- beiaardier, zal Zaterdagavond van half acht tot acht uur een Kerstbespeling op het carillon worden gegeven. De kinderpostzegels en kindei'briefkaarten zijn behalve aan de reeds gemelde adressen ook te verkrijgen bij den heer S. K. van den Berg sigarenliaiulel, Hoogstraat 54. Door de gladheid van den weg heeft gister middag een autobus van de firma van Leeu wen, in de Beierlandschestraat een aldaar on beheerd staand transportrijwiel, toebehoorende aan den boterhandelaar T., te Rotterdam, aan gereden, waardoor aan het rijwiel een schs.de werd aangericht van plusminus 15. Gistermiddag te ongeveer 5 uur is de loopjongen L. v. B., in dienst bij den bier- bottelaar Voogd alhier, op de Hoofdbrug aan gereden door den luxe-auto van den heer v. E. Door den schok kwam van B. te vallen, waarbij een mand met flesschen, gevuld met bier, tegen den grond sloeg. Van de flesschen bleef niet veel meer over. Doos 30-60 •90 ct. Bij Apoth.en Drogisten Keel. 10.OS 16 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SS, Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langéi Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengdei Zangvereeniging Lorenso Perosl. Gebouw R. IC Volksbond (groote zaal), Aanvang half negen; precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. IC. Volksbond;] bestuursvergadering R. IC Metaalbewerkers]» bond „St. Eloy". Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af clulj. avond R. IC. S. V. „Excelsior", Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halfl 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excel* sior; Gebouw R. K. ICring. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge!» lingenvereeniging „ICalh. Streven", Gebouw) ICatk. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond cursus Leekenapoï- tolaat. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang half negen. lederen Vrijdag vergadering KatholleW Leven. Gebouw R. IC. Kring. Aanvang halt 9, Vergadering R. IC. Volksbond. Maandag 26 December Uitvoering R. IC. Tooneelvereeniglng „St, Servatius", ten bate van de H. Hartkerk. Op. gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan"« Donderdag 29 December Feestvergadering R. K. Bond van Over* heidspersoneel „St. Paulus", gebouw R. IC Volksbond. 24 Dec. Groote Schouwburg, Faust (ItaT, Opera) 8 uur (voor volwassenen.) 25 Dec. Groote Schouwburg, ICIeerea maken de vrouw (Rott. Hofstadtooneel) 2 uur;] Wat zijn mannen? (Rott. Hofstadtooneel) 8.15) Groote Doelezaal, piano-recital Paul Schramm, half 3 uur. 26 Dec. Groote Schouwburg, Op zicht (Rot. Hofstadtooneel) 2 uur (voor volwassenen) ;1 Het Wonderkind (Rott. Hofstadtooneel), S.üj uur. Groote Doelezaal, buitengewoon miil» dagconcert Residentie-Orkest, half 3 uur. 27 Dec.: Groote Nutszaal, viool-avond StefS Geyer, 8 uur. D a g e 1 ij k s Tivoll-Schouwburg, Dat ia 'I] toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor] volwassenen). Circus-Schouwburg, Jeanne] Fortier de brooddraagster, (Spree-gezelschap)j 8 uur. Bioscopen'? Goedgekeurde programma's! tot en met Donderdag 22 dezer In: Olympta; (voor volwassenen); Grand Théatre (voor vol» wassenen)Royal (voor volwassenen) en Luxoi) (voor volwassenen). SCHIEDAM, 2Ü December. Officieele noted, ring van de Commissie uit de Kamer rag Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 16.50— Namens de commissie voor de noteerlngj H. J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM, 22 December. Men noteert vooH melasse spiritus 100 pet. 32.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.ü, Spoeling j Noteering 2,20. 4 Volgens den kalender moest gisteren cld winter zijn intrede hebben gedaan, 't Viel anders uit en even onverwacht al3 kordaat id de dooi komen opzetten. Gistermiddag werd do ijsbaan nog drpk bereden; gisteravond heeft het bestuur ze gesloten moeten houden, de ge heele baan was met water overdekt. -Voor het bestuur is het dooiweev al evenzeer! als voor de liefhebsters en liefhebbers van do. ijssport een leelijke tegenvaller. Het heeft voor de baan heel wat kosten moeten maken, dio bij langer aanhoudende vorst wel te dragen zouden zijn geweest doch nu nog allerminst zijn goedgemaakt. Het hoopt dan ook maar, nu men heel't kunnen zien wat het den leden weet te bieden, op een fliuken aanwas van het] ledental. De rivier De Maas is voor onze stad voor de helft met drijfijs overdekt. De Schiedamscho havens, Oosterhaven, Voorhaven en Wilhel- minahaven en de Wiltonhaven zijn vol drijfijg dat door den Zuiderwind den ingang der havens, wordt binnen gestuwd. Een en ander brengt natuurlijk veel hinder) mee voor de scheepvaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1