FEUILLETON DINSDAG 27 DHCEMDER 1927 PAGINA 2 HET PRIESTERKOOR IN DE STRAFGEVANGENIS Mm ONDER DE STOOMTRAM. KERSTMIS IN DE STRAF GEVANGENIS ROTTERDAMSCHE ACADEMIE ALS DE KERSTKLOKKEN BEIEREN.... TATER K. FLEEKEN S.J. DRIE WOONSCHUITEN GEZONKEN DE SCHEEPVAARTBEWEGING IN DE AFGELOOPEN WEEK WEERBERICHT. RADIONIEUWS- PROGRAMMA'S. VOOR, WOENSDAG ROOM DRIJFT ALTIJD BOVEN DAAROM ZIJN DE KABOUTERS HET VADERLIJK ERFDEEL rïiS-h£'U,k"derh°0£a aaU lle »*eitei Dat voor de gevangenen geregeld 051 Zon en Feestdagen <lè H. Mis wordt opgedragen, Is bekend, maar weinigen zullen weten, boe en waar dit geschiedt. Zonldag IS dezer werd op peclitige wijze list nieuwe priesterkoor in de gevangeniskapel in gebruik genomen. Pater Scboenmaeakers, da aalmoezenier, beeft bij die gelegenheid zijn groeten dank uitgesproken voor die belangrijk-o verbetering en den nieuwen toestand geprezen als een waardige oplossing, welke voor bot godsdienstig leven der aan zijn zorgen toever trouwde «elcovigen van groots beteekenis .zal zijn. Om onze lezers te doen zien, op welke wijze de H. Mis tot voor kort werd en nu wordt op gedragen, plaatsen wij hierboven een toeken in g van den ouden toestand in de gevangeniszaal, welke gebruikt wordt voor bijeenkomsten van gedsdienatigen en anderen aard. De gevange nen zijn daar gezeten in hokjes, welke van vo ren met traliewerk afgesloten, een vrij uit zicht geven op eene zijde van het locaal. De-zo hokjes zijn ge-plaatst in rijen bij wijze van ban ken en ia oploopende volgorde, zoodat alle go- vaugenen onbelemmerden uitkijk hebben, zon der nochtans elkander te kunnen zien. Bij den ouden toestand, hierboven afge beeld, werden, als de H. Mis werd opgedragen, de deuren geopend en dan keelt men in een hleiu vertrekje, eon breede kast, waarin het altaar was geplaatst Jaren cn jaren is zoo het H. Misoffer opgo dragen. Maar ook jaren en jaren dacht da aalmoezenier: die toestand moet toch veranda- ren als het mogelijk is. Voor de uitoefening van onze H. Geheimen zijn wij in tijd van nood met weinig tevreden. Maar als het kan,, zien wij toch graag ook uitwendig aangegeven do verhevenheid van hetgeen op het altaar ge schiedt. Eindelijk heeft de geduldige wachter, dis Pater Sehoenmaeckers is, zijn vurige wen- schen in vervuiling zien gaan. Door medewer king der autoriteiten werd de zijwand van do gevangenis'kapel verbouwd en verrees 'n mooi stemmig- priesterkoor in Romaanschon stijl. Pater Schoenmaeokers Is echter nog niet voldaan. En we begrijpen dat volkomen. Want de nieuwe toestand stelt nu ook andere eisehea aan altaar en altaarbenoodigdheden.Kwam deze verbouwing van Rijkswege tot stand, die verdere opluistering van de oefeningen in zijn ltapel rekent bij tot zijn plicht. Als Francisca ner-monnik houdt hij daarom de hand op voor zijn arme gevangenen en roept zijn geloofs- genooten toe: Zorgt gij voor de versiering van dit priesterkoor, voor een moo-i ataar met kandelaars en verdere benoodigdheden, paramenten en beed. Voltooit gij het we-rlc, dat door niet-Katboieken voor uw arme gc- loofógenooten is begonnen. Zal de aalmoezenier zijn vurigen wensck ia vervulling zien? Alle Katholiek© Rotterdam mers kennen toch het adres van Pater Schoen- maeekers, B-oschje 6a? MUSEUM. BOYMANS. i:rs■.benen is in een herdruk de uit,gebreide catalogus van de schilderijen, teekeningen en beeldhouwwerken in het Museum Bogmans te Rotterdam en in het hulpgebouw op het Van Hogendorpsplein. Deze catalogus werd in 191G door den oud-directeur, den heer F. Schmidt Degenen, voor het eerst vervaardigd. Alle aan winsten der laatste jaren, welke tentoongesteld 21'jp, vindt men hierin vermeld. 1 oor het eerst is deze catalogus met 33 repro ducties van belangrijke kunstwerken in het Museum versierd. De beknopte catalogus van 1925, welke uit verkocht is, zal binnenkort in een herdruk het iiclit zien. Hc-t Museum Boymans zal op belde Kerst dagen reeds om 10 uur geopend zijn. WILD-WEDSTRIJD KATHOLIEKE KRING. Op de Sociëteit van den Katholieken Kring zal een „wüd'Vwedstrijd gehouden worden ia hel barakspei heden avond, Woensdagavond -S en njdagavond 30 December, alsmede op Maandagavond en Dinsdagavond 2 en •I Januari a.s'. van 814U uur De kaarten zijn verkrijgbaar in de Sociëteit 1MJ Baan Kaarten 10 stooten fi 25 ct3 Voor alle H.H. leden toegankelijk. Zou het nu niet eens gezellig druk kunnen zijn op do Sociëteit! Laat de biljartiiefhsfebors nu eens allen op komen, niet om sigaren te wiunen, maar om eens een mooien haas, fasant of eend mede naar huis to nemen. DE WINKELSLUITING. 3. en W. -zijn ©ve.rgega.an tot publicatie van de rapporten van dea wethouder voor de Sociale belangen, betreffende het onderzoek, dat aan de indiening van de ontwerp-verox-deniug o-p de winkelsluiting is voorafgegaan. We komen hierop nader terug. LEK GESCHOTEN. Tengevolge van clen ijsgang zijn drie woon schuiten genaamd „Rotterdam 96 II 1916" van A. J. B., „Rudolph 201 H 1787" van W. de K., en „Rotterdam 379" van L. C. W., alle 'drie liggende in de Rotte, lek geschoten. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. BEKNELD. Op liet terrein van den RolterdamseUen Lloyd is de 22-jarige bootwerker L, P., wo nende 111 .je Adria.imstraat, Zaterdagmiddag met zijn rechterbeen bekneld geraakt tuesohen ©en electriscke lorrie en een stel baleu, tengevolge waarvan hij dit lichaamsdeel brak. Een auto van den O. O. D. vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaar hij werd opgenomen. Do 54-jarige koopman M. Fr. uit de Burge meester Meines-straat., geraakte Zaterdagavond op den Dordtsche Straatweg onder de stoom tram. Mei een horsenschudding en een hoofd- G. D. vervoerd naar het Ziekenhuis aan den wond werd de man door den auto van den G. Coolsingel, waar hij werd opgenomen. Oolc de gevangenen hebben op indrukwek kende wijze in de strafgevangenis het Kerst feest gevierd. Aan het met groen en bloemen versierde altaar werd door den aalmoezenier den Weleerw. Pater Sehoenmaeckers, de H. Kerstmis opgedragen, waaronder door mejuf frouw Poldermans, begeleid door het orgelspel van den heer C. v. Dijk, eenige Kerstliedereu werden gezongen. Ook de gevangenen zelf zongen eenige Kerstgeznngou. Behalve de gevangenen, waren ook de direc teur en de adjunct-directeur van de strafge vangenis, alsmde verschillende leden van het personeel bij de plechtigheid tegenwoordig. I11 zijn toespraak tot de gevangenen zeide Pater Schoenmaeclcers nogmaals dank aan allen die hem en den gevangenen deze Kerst vreugde hebben bereid. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot den directeur en den adjunct-directeur, tot mejuffrouw Polder mans en tot eenige vrouwen van de strafge vangenis, die ouder leiding van mejuffrouw E. Smilde, zulke mooie kleedjes hebben ge maakt voor het altaar. Pater Sehoenmaeckers hoopte ten slotte, dat wanneer na langer of korter tijd voor velen onder zijn gehoor, de vrijheid weer was aangebroken, dat zij dan ook in de maat schappij met de hulp des Hemels een nieuw leven zullen gaan beginnen. De herinnering aan de luistervolle Kerstmisviering van het jaar 1927 zal ongetwijfeld het hare daartoe bij dragen. Het zal wel onnoodig zijn te schrijven, dat Pater Sehoenmaeckers, die zoo gaarne zijn krachten blijft geven voor hen, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd, blijft rekenen op den steun van Katholiek Rotterdam. KERSTTENTOONSTELLING. De Kersttentoonstelling in het Academiege bouw aan de Coolvest to Rotterdam, is zeer de moeite waard. Allereerst is er een vertrek ingericht met 17de eeuwsche en nog oudere meubelen en versiwingsvoorwerpen, waarmee een stijlvol geheel verkregen is. Aan de wanden zijn in gla zen kasten een collectie aardewerk en porce- lein geplaatst eu een verzameling aangekleeds poppen. Schilderijen van onze oude meesters sieren den wand. Een afzonderlijk zaaltje is ingericht voor den houtsneden van den Engelschen grafischen kunstenaar en tooneelhervormer, Edward Gor don Craig, wiens oeuvre hier thans uitnemend te kennen is. De fraaie en stemmige inrichting van het zaaltje maakt een bezoek aan deze tentoonstelling een bijzonder genoegen. De hoofdzaal is geheel in beslag genomeu door een groep van Rotterdamsche jongeren. Om lederen heilige zijn kaarsje te geven, heeft men de zaal in vakken verdeeld en dwars er doorheen een soort hekwerk laten loopen, waar. door de bezoeker eenigszins den indruk krijgt, zich in een dierentuin te bevinden. De exposanten zijn: Kees do Yoogt, Aart G-lanadorp, IT. C. Mac Lean, H. Ghahot, L. Bolle, Adr. v. d. Plas, Chv. de Moor, Karei run Veen, Paul Rehuitefhaj "J, Kamman, H. Backer, Jan Wittenberg en A. Schotel. Een zoo omvangrijke verzameling, werk van enkel Rotterdamsche jongeren bijeen te zien, is zoo'n zeldzame gebeurtenis, ,dat wij er gaar ne nader op terugkomen. Nu reeds spr ©keu wij er onze vreugde over uit, dat de Academie hare poorten voor deze jonge schilders opende, In verband met den vacantie-tijd, wilden wij nog opmerken, dat deze tentoonstelling voor kindereu niet geschikt is- TRAMWAYS DE ROTTERDAM. Volgens een bericht in de Belgische finaii- eieele pers wordt de winst der Tramways de Rotterdam over liet afgeloopen boekjaar ge raamd op globaal, 18 millioen francs. Over de verdeeling van dit saldo zal op de a.s. verga dering, die 10 Januari bijeenkomst, een beslis sing genomen worden. Gemeend wordt, dat het bestuur zal voor stellen dit heele bedrag uit te keeren, terwijl een belangrijke groep aandeelhouders een te genovergestelde meening toegedaan is. Deze groep acht het, aangezien de maat schappij niet in liquidatie treedt, doch haar arbeidsveld nog zal gaan uitbreiden, wensehe- lijk, zooveel mogelijk kapitaal in de onder neming to honden. Een dividenduitkeering acht de groep wen- sclielijk, doch deze moet binnen redelijke gren zen blijven en- met, het geheel© saldo absor- beeren. Toen het stadsleven in avonddrukte raasde, de auto's als onwezenlijke monsters voortsuis- den temidden van de als lichtlsogels verschie tende reclames, de mensehen over do nat-glim- mende asfaltstraten schuifelden, drnk-bewege- lijk, inkocpen doende voor de feestdagen, be gonnen de klokken to beieren. Het werd stiller. Om de kerk, die als een immense donkere silhouet in den triestigan «vond ©prees, hokten de menschen samen, stil- dev-C'Ot de volheid van klanken in zich opne mend. Een lied van oneindig verlangen: veni, veni Emmanuel. Advent-stemming. De wereld, hopeloos en somber, met groot verlangen uitziend naar de komst van den Verlosser. De klokken zongen het uit, ameekead, verpersoonlijkend het wee dom van den mensch, die torst eau ondrage- lijken zondenlast. Do verlossing!„Daar is uit 's werelds duistere wolkenEen juichende koraal, die de klokken in volheid van klanken zon gen, oen lied van vreugde en dankbaarheid. En dan de dringend® roepstem van het en gelkoor, half-verwijtend, tot den suffen mensch, die slaapt, onbewust van het gróote wonder dat voltrokken is: „Herders, hoe ontwaakt gij niet?" Ais de herders zijn opgegaan en devoot neer knielen voor het Kinueke, juichen do kerst- klokjes boven het nederige stalletje van Bethlehem en verkondigen majestueus-zware ondertonen de grootheid van het Wicht in de kribbe, Koning van liet heelal Ragfijn en innig ruischt daarna de heerlijke Kerstzang' „Stille Nacht" over de hoofden van de stil-lutsterende menigte, die een licht bewo gen, donkeren band vormt om de Gvooto Kerk, op het wijde, luister-stille plein. En als de engelen hun vreugdezang hebben gezongen en de klokken zwijgen, daalt een vredige, onbewogen stilte nes-r en schuifelen de mensclien in stille ontroering door de nauwe, ©uistere straten huiswaarts, waar het kribbel' 3 staat tussaiien trillende kaarslicht jes en sierlijke hulsttakjes. Naar wij vernemen is de Weleerw. Pater K. J. H. Fleekeu, kapelaan aan de Wijnhaven, gisteren uit voorzorg van de laatste H. Sacra menten voorzien. Reeds een maand lang was de S3-jarige pater niet in staat de IT. Mis te lezen. Hoewel direct levensgevaar niet aanwe zig is wordt de toestand toch zorgwekkend geacht. Toen verleden week met de vorst de sleep boot Markus Johan, kapitein J. r. K. door de Rotte voer, om de vaart open te houden, hebben verschillende van de bij het Schutters veld liggende houten woonschuiten door opge duwde IJsschotsen een leelijken knauw gekre gen. Het gevolg was, dat deze scheepjes tegen hst einde van de week gingen lekken en lang zamerhand begonnen te zinken. Zaterdagavond was de toestand van drie schuiten, gemerkt Rotterdam 96, 201 en 379 zoodanig dat zij als verloren beschouwd moesten worden. De respectievelijke eigenaars ziju A. J. B., W. de K. en L. C. W. 'Gedurende de afgeloopen weck zijn volgens onzo statistiek den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 2DS scliopcn, waarvan 0 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd-voor Rot terdam, mot Inbegrip van Hook van Holland £38 schepen, m. 406 796 n.reg. tons voor Vlaardingen 7 Schiedam 7, Pernis 3 andere Nodcrl. plaatsen 3 011 Duitschland 0. Voor Poortershaven waren Destemd 4 stoom schepen, terwijl 25 schepen den Waterweg zijn binnengekomen om te bunkeren. Gedurende netzoll'de tijdvak van 392G kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 301 schepen waarvan 0 zeilschip on 0 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hook van Holland 272 schepen, voor Vlaarrlingen 0, Schiedam 6. Po mis 0 andere Nederl. plaatsen 2. Duitschland 5. Seder; 1 Januari zijn aangekomen Schepen Netto Reu. ton 3027 34570 23.688.166 3926 35313 23.259.9:8 N. Waterweg Nu -Til?, 428.228 Tegen vorige week —1600 495.710 Rotterdam 3927 33065 2 U4I.615 3926 3 li 74 2i.300.S28 Nu —3409 -P 333.987 Tegen vorige week 1STS £00.216 bunkerboot on zijn in deze statisUob niet snbegrepen. Opgestoomd 1 schip Verwacht wordt: krachtige tot matigen later afnemenden, N. O. tot O. wind, afnemende be- walking, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige, des nachts strenge vorst. De barometer is snel stijgende. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 4.20 tot 's morgens 7.37. Huizen (3S40 M„ na 6 uur 1950 M.). 12.30 1,30 N.C.R.V. piano, cello en viool; 7.00— 8.00 N.C.R.V-concert8.00 N.C.R.V-concert, Lezing: De Kleine Johannes vail Fred, v. Eden. Daarna persbericht. Se he veilingen liave.n (1950 M.j: 8.50 —5.00 berichten; 12.00—12.05 zuivelber.; 1.30 —2,45 beursnoteeringen3.35—3.50 landbouw- her.; 3.52—3.57 zuivelber.; 5.30—5.35 zuivel- beriehteu. Hilversum (1060 M.) 12.00 politiebe richt12.352.00 lunehmuziek; 3.004.00 maak het zelf; 5.00—5.30 lezing: Sport eu hart; 5.30—7.175 dinermuziek; 7.157.45 Le zing: Zuigelingenbescherming; 7.45 politiebe richt; 8,30 uitzending revue „Hallo Paras". Da ven try (1600 M.) 11,20 Kwartet;' I,20 2,20 orkest; 3.20 balladen; 4.20 strijk kwartet; 5.35 kinderuui'tje; 6.20 kwartet; 6.40 tuinpraatje6.50 nieuws; 7.05 Kwartet; 7.20 lezing; 7.35 piano-composities; 7.45 lezing; 8.05 piano-composities van Schumann; 8.35 metliedjes; 9.20 nieuwsbericht; 9.35 lezing; 9.50 scheepsbericht; 9.55 Tschaikowsky-pro- gramma; 11.05 Fabels; 11,20—12.20 dansmu ziek. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 10.50— 1LO0 concert; 12,50—2,10 jazz; 6.05-5.55 so listen-concert.; S.50—11,20 concert: 8.50—11 "0 Concert. Lang en borg (469 M.) 12,25—1,50 or- kest; 5.20—6.20 orkest; 7.35 Robert Koppel- avond. Daarna tot 12.20 dansmuziek. K '6 n i g s w 11 s ter h a u s e n (1250 M.) II,20 7.05 lezingen en lessen; 7.50 uit Fran- scha en Duitscbe opera's; 9.50—11.50 dansmu ziek. Hamburg (395 M.) 3.35 Kerstvertellin gen; -4.26 dansmuziek; 5.20 orkest; 6.45 „Dor Waffenscliinied", kom. opera; 10.50—11.50 dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20-0.20 Irio-eoncerf ;i 8.35 gramofoon8.50—10.50 orkest. EEN STATION IN KEULEN. Daar het in de bedoeling ligt, hst radio- station te Keulen zoo spoedig moge lijk m bedrijf te stellen. zijn dia) masten, welke de antenne dragen, provi sorisch opgesteld. Zoo spoedig mogelijk zullen' daarna deze tijdelijke masten worden vervan gen-door houten torens, welke het groots voor deel hebben dat zij vrijwel niets abstprbem-ni van de door de antenne uitgestraalde energie j zulks iu tegenstelling met metaal-constructies., Waar door Telefnnken bij den bouw van dit' station de nieuwste teehuisdh®. verbeR-rin^-nt zijn toegepast, belooft het ook voor ve!ei Nederlandaehe luisteraars een gdangrïj' <sf aanwinst te worden. EEN STATION OP ISLAND. Te Akurey.fi (IJsland) is een zendstatiogj voor radiotelefonie geopend. 1 ROEMEENSCH STATION. Naar de „Dimineata" meldt, heeft de directi$ van do Roemeensehe telegrafie besloten tet den' aanbouw van een groot radio-station. INTERN. CONFERENTIE De intern, conferentie voor ï'adio-programisa'i zal volgens de ,Prager Presse" bet volgend jaar te Praag gehouden worden-. In deze conferentie, in de eerste helft .van Maart te honden, zullen de programma-begin selen word011 vastgesteld voor het komende- jaar. ZOO IN TREK Vrij naar net Fransen van NAVIER Al ARM IER. 54). Lat zijn nu mijn plannen, die ik geheel al- dom- ®|vor,mtJ beb iu dat Loöfd, dat nochtans dooi Henri de Sauines beschuldigd wordt zich ven z,jner aandoeningen over te ge- Het is jammer, antwoordde het meisje b°- daard, dat je die plannen niet aan je strengen vriend kunt mededeclen. Hij zou j0 beslist 'ge- lechtigheid doen wedervaren. Niet waar? - Ja, hij zou je zeggen, dat je je dezen Iteer zeer veel moeite hebt gegeven, om tot een onmogelijke oplossing te geraken. Dank je wel! Je spreekt nog al bepaald' Men kan je ten minste niet beschuldigen van omwegen te gebruiken. Je gebruikt al dade lijk liet beslissende woord: onmogelijk! Dat komt, omdat ik geloof, dat het inder daad. Kleine wijsneus! Ik, ten minste, ben nog schroomvallig. Ik beslis niet met een enkel .woord over ernstige zaken. Leef mij de gelegenheid mij nader te ver klaren, hernam Meyote, glimlachende over de moeite, die hij zich gaf om een ernstig gezicht te zetten. Sta mij toe mijn plannon ook bekend te maken, en dan zal je zien, dat ik gelijk heb. Eindelijk zal ik dan toch die verheven plannen leereu kennen, die tot nu toe in zulk «en diepe geheimzinnigheid gehuld waren. Spreek, Ik hen zoo aandachtig mogelijk, om .fnet waardigheid zulk een plechtige mededee- ling aan t« hooren en te bewaren '4rV::'- Welnu, hoor dan wat ik te zeggen heb. Dat je den zeedienst verlaat, daar heb ik niets op tegen, ofschoon mij dat van jouw kant een overdrijving van eergevoel toeschijnt die je later nog eens berouwen zal. Maar je zult jo niet in Canada gaan vestigen om twee redenen: de eerste is, dat je in Frankrijk een nieuwen band zult aanknoopeu door met Clo- tilde de Sauines te trouwen; do tweede is, dat je je niet zult behoeven bezig te bonden met een landgoed voor mij te bouwen, of mij uit te huwen, daar ik in een klooster zal gaan. Is dat alles? vroeg Robert. Is het niet genoeg? Ja zeker en ik moet bekennen, dat liet zeli's zeer mooi is. Maar, mijn lieve kind, je hebt zeker in je koortsaclitigen toe-stand die twee denkbeelden opgevat; ik dacht, dat je heelemaal hersteld was en nu zie ik met droefheid, dat jo nog niet volkomen helder van geest bent. Ja, het is waar, dat- ik Clo- iilde lief heb, dat mijn hart haar toebehoort, zóó, dat het een van mijn vurigste wenschon, dio ilt met liefderijke teederheid gekoesterd heb, geweest is haar te huwen. Maar tot mijn groote spijt en diepe droefheid moet ilc in dit geval jouw bepaalde uitdrukking gebruiken: liet is helaas onmogelijk! Denk toch e ens aan den onverwinbaren tegenzin van haar moeder tegenover jou, mij en vooral tegenover vader. Vroeger kon ik daar maar niets van begrijpen, ofschoon ik er dikwijls mijn hersenen 0111 afgepijnigd heb. Nu echter begrijp ik dien afkeer maar al te goed. Zij wist dingen, die ons onbekend waven. Zij had in do verborgenheid van haar hart vermoedens, die wij ons zelfs niet konden voorstellen. Zij beschouwde onzen rijkdom van de hoogte barer trotsche armoede, bedenken de, dat al die rijkdom.... En nu zou men haar moeien gaan zeggen, flat baar vermoe dens gegrond waren, zon men haar vergiffenis moeten vragen, de nagedachtenis van vader verguizen, om ons misschien daarna uit haar tegenwoordigheid te bannen, als nietswaar dige bezitters van een vermogen, dat ons niet toebehoorde. Neen, de wet der boetedoening kan zoover niet gaan. Neen, dat is onmoge lijk! Wat je voornemen betreft om naar het klooster te gaan, dat kan ik slechts beschou wen als het gevolg van een onverdiend ver driet, dat ik met jou geleden heb en dat toch niet blijvend kan zijn. Omdat je mijnheer Fit- teau op je weg ontmoet hebt, is dat toch nog geen reden om te gelooven, dat alle mannen op de wereld "zijn zooala hij. Den hemel zij dank, is hun aantal maar klein en je zult misschien nooit meer in je leven zoo iemand ontmoeten. Om ze te ontvluchten zal je in ieder geval niet noodig hebben zoo'n ernstig besluit to nemen. Bedenk toch, dat als je je in een klooster opsluit, wij van elkaar geschei den «uilen zijn ten naastenbij alsof een vau ons beiden dood was. Als het nu noog roeping van jo was! Maar dut kan ik niet. gelooven. Met je zachtzinnige, gevoelige, liefdevolle geaard heid is "liet je roeping te beminnen en je vreugde bemind te wórden. Wij zullen dus, zooals ik jc daar straks ge zegd heb, dit land verlaten, waar wij beiden zulk een noodlottige ontdekking gedaan heb ben en waar jij zulk een droevige 'ontgooche ling hebt. ondervonden. Wij 'zullen in het twee de jaargetijde 'van ons leven, net als do vogels, voor ons een ander nestje gaan bouwen on der een anderen hemel. Onze onderneming zal zeker gelukken, daar twijfel ik niet aan, onze arbeid zal je een zuiveren, onbeametten, waar- digen bruidschat verwerven. Jij zult trou wen en als ik je gelukkig getrouwd zal weten, zal ik mijn bestemming op zeo volgen, daar het mij toch niet meer geoorloofd ral zijn aan Clotilde te denken en ik haar rnijn hart toch niet kan ontnemen om het aan een ander te schenken .Het schip zal mijn woning, de zee mijn verloofde zijn; de stormwind zal mijn bruiloftslied zingen en als mijn laatste uur zal komen, zal de groene golf mijn lijkkleed zijn. De zeemeeuwen zullen mijn dood door hun scherp geschreeuw verkondigen, de storm vogels rakelings over mijn onmetelijk graf strijken. Ach, Robert, wat verval je tocli gauw van het eene uiterste in het andere, gaf 'Tvlej'ote hem zachtjes ten antwoord. Dat is nu toch een verdiend verwijt, dat je door Ilenri ga- daan wordt; Ik, die slechts, gelijk je zoo aar dig zegt, je kleine zus ben, heb het recht niet, zooals je oude vriend, je te beknorren. Maar laat mij je ten minste bedaard verklaren, wat ik misschien een beetje te beknopt en een beetje te snel, zonder voorbereiding' heb mee gedeeld. Tegenover jou 1 kan ik hoegenaamd geen achterhoudendheid of bijbedoeling heb ben en wanneer ilc mijn bavt hier op tafel kon leggen, zou je er in kunnen lezen als in een boek, dat niet erg veel bladzijden telt, maar waarvan iedere regel zeer duidelijk is gedrukt. Je vergist je, als .ie denkt, dat het gedrag en de handelingen van de familie Fli- teau mij aandrijven om naar het klooster te gaan. Neen, ilc heb daarover geen bekentenis te doen,, welke mij vernedert en geheel an ders is, dan jij veronderstelt. Na alles, wat er gebeurd is, komt 'het mij voor, dat ik niet bestemd ben om te bemin nen, zooals je beweert. Want ik had toch ze ker gedacht Victor Fliteau lief te hebben en het is toch ook waar,, da,t ik hem niet be minde, zooals ik mij verbeeldde, zooals jij het geloofde en zooals Victor ook dacht. Want de afbreking van onze verloving heeft mij niet alleen niet bedroefd, maar ik heb er zelfs een se art van verlichting, vaa opluchting door gevoeld. Door wat voor een zinsbegootóaUjig, welke dwaling was ik er toe gekomen zoo aan den zoon van mijnheer Fliteau te heen ten, zoo. naar zijn bezoeken te verlangen, mij te verheugen, als hij kwam, mij to bedroeven als hij een beetje koel tegen mij scheen en ais hij wegging en eindelijk met gretigheid zijn huwelijks voorst el aan te nemen? Ik weer het niet. De wijsgeeren, die een bijzonder*» gtudla van de menschelijke natuur gemaakt hebben* zullen dit verschijnsel misschien kunnen ver, klaren. Ilc voor mij weet hot niet. Maar dit is zeker, dat ik na de eerste proef, ik her haal het, volstrekt niet, zooals jij beweert, voor het huwelijk geborc-n beii en mijn ware' roeping mij naar het kloosterleven voert. Als dit eerste punt aangenomen is, dan zal ik je zeggen, dat ik niet van plan ben in een eigeu- lijk gezegd klooster te gaan, waar ik je slechts van tijd tot tijd als een vreemdeling door da tralies van ecu hek zou kunnen zien, maar ik wil mij laten opnemen in de orde der Zus ters van Vincentius ii Paulo, die niet. bui ten de wereld leven, maar die midden 111 het volte leven staan omer het goede te doen door haar voorbeeld, haar liefdevolle hulp vaardigheid, haar goede werken; ik heb zelfs nog ecu verder verwijderd plan hier in Saui nes zelf een huis te slichten, waar ik <(a zieken verplegen, de kleine kinderen onder wijzen zal, waar ik zal trachten den naam van vader in eert te herstellen, waar ik, jn f(-n woord, bij jou en Clolilde zal leven. Want dat weet ik zeker jij zult nog een3 mot Clotilda trouwen, geloof mij maai' gerust. Je houdt van haar, en ik heb ook bij verschillende ge legenheden opgemerkt, dat jij haar ook lans niet onverschillig bent en volgens heigeen ik van het vrouwelijk kartkter ken, ben ik er van overtuigd, dat niets in staat zal zijn haar in die genegenheid te doen wankelen. P-* "v (Wordt rervalgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2