DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste Jaargang Maandag 24 September 1928 ,No. 15222 Dit nummer bestaat alt drie bladen STADSNIEUWS HET VIERDE LUSTRUM VAN DE HANZE. EEN STUKJE GESCHIEDENIS. JUBILEUM J. VAN ABBEVÉ AGENDA IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KUEMAKKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. IIONNEMENTEN per 8 maanden ƒ8.26, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco f rost 3 76 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 ct Postchêque en girodienst 81440. tt ADV Kill KNTIEN 1regels 1.55. Elke regel meet 30 ct. Reclames tusschen den tet.-' fill ct. per regel Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct tot cei maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.60, 10 regels /OR it regels f 1 Inrassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. f 250 bij verlies De Verzekering van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Onze R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" herdenkt op 30 September a.s. haar 20-jarig bestaan, 't Is een vrij willekeurige datum; de viering had evengoed in April, in Augustus of in October kunnen worden gesteld, De constitueerende vergadering immers, waarin de statuten werden vast gesteld en het huishoudelijk reglement werd goedgekeurd, werd op 2 April 1908 in den R. K. Volksbond gehouden; de bisschoppe lijke goedkeuring der statuten volgde op 3 Augustus, de koninklijke op 3 October van hetzelfde jaar. Voor de viering en er is werkelijk reden om de stichting der Hanze-afdeeling vóór twintig jaar met vreugde te herdenken heeft men blijk baar naar een dag gezocht, die als voor treffelijke inzet van het winterseizoen zou kunnen gelden, en die tevens niet te ver zou afliggen van de officieele, Kerkelijke en wettelijke erkenning. De HEER G. L. KAMP, eerste voorzitter van de Schiedamsche Hanze (1908-T1 en 1912-H3) Onze Hanze-afdeeling, zeiden we, heeft reden om met vreugde haar oprichting le herdenken. Haar stichters en haar leden toch hebben daarmee gegeven een blijk van gehoorzaamheid aan het Kerke lijk gezag, waar het op de krachtige aan sporing van Z. D. II. Mgr Callier zaliger gedachtenis was, dat tot die oprichting tverd overgegaan. De afdeeling heeft voor den bedreigden en bedrukten middenstand voortdurend op de bres gestaan; ze heeft in tal van aangelegenheden, voor de mid denstanders van zooveel beteekenis, ver breeding en vérdieping van inzicht bijge bracht ze heeft, en vaak met zeer nawijs baar succes, de materieelc belangen der middenstanders behartigd; ze heeft en °ok daarop mag zeker de aandacht worden gevestigd in geestelijk opzicht voor treffelijk werk gedaan, zoodat wij nog steeds ook op onzen middenstand mogen roemen als'men spreekt van de kern van °ns godsdienstig leven. In het vervolg van deze artikelen zal men sien, al moesten wij beknopt blijven om biet in een droge opsomimng te vervallen, dat we met bovenstaan te niet, te boud hebben gesproken. We zeiden het reeds, de constitueerende Vergadering van onze Hanze-afdeeling vond Plaats op 2 April 1908. Achter de bestuurs tafel zaten de heeren G. I. Kamp, die den Voorzittershamer hanteerde; J. W. J. van Alphen; F. J. Smit; C. C Steens; K. G. Rrugger; J. G. F.xler en F. L. Kalse. Op den heer Kalse na, die onze gemeente kort badien verliet, en den heer Smit, die in 191.3 overleed, zag het jaar 1920 nog al deze bestuursleden terug Het werd 1923 de meesten van de overblijvenden den t'jd gekomen achtten het aan jongere klachten over te laten op hun pioniers- Arbeid voort te bouwen. De beer K. G. Irugger maakt ook thans nog deel uit van ct bestuur, waarin hij voortdurend met ®°h korte onderbreking van 1921 op 1925 heeft zitting gehad. tip de eerste vergadering was als verte genwoordiger van de K. S. A. aanwezig '°t moet toch wel treffen altijd weer in de A als te 25 jaren den naam van dien stoeren ^v°rker tegen te komen de heer. Th, J. II, "°uwcns. x.t. --—.ImijÉSl Het ging in de eerste jaren de jonge afdee ling lang niet slecht. De bisschoppelijke goedkeuring der statuten bracht de benoe ming mee van een geestelijk adviseur en in pastoor, later deken, A. Verhoeven vond onze Hanze in haar jeugd een geestelijk leidsman, een raadgever en een propagan distische kracht tevens, zooals zij zich geen beteren had kunnen wenschen. Als rechts kundig adviseur stond haar mr. M. M, van Velzen terzij, zoodat het voortvarende be stuur reeds op zijn eerste stappen met bij zondere zorg zag worden toegezien. Het pakte aanstonds stevig aan. Al in de eerste bestuursvergadering kwam de kwes tie van de gasprijzen ter sprake. Kort na de oprichting der vereeniging hield de heer Buters, voorzitter der zusterafdeeling te DE ZEEREERW. HEER A. VERHOEVEN, eerste geestelijk-adviseur van de Schiedamsche Hanze (1908—1919). Vlaardingen, een propagandistische rede, terwijl de tweede algemeene vergadering in September reeds een onderlinge glasverze kering tot stand zag komen. Mede werd nog in dat eerste jaar tot de oprichting van een handelscursus besloten. Op het einde van dat eerste Jaar telde de afdeeling 54 leden en 4 donateurs, terwijl 20 leden tot de onder linge glasverzekering, als welker eerste di recteur de heer P. Scheffers optrad, waren toegetreden. Geen kwaad begin. Het jaar 1909 werd besteed aan conso lidatie en aan de voorbereiding van nieuwe werkzaamheid naar buiten, waarvan al in het begin van 1910 de vruchten konden worden geplukt met de oprichting van een incassobureau voor de invordering van dubieuze posten en de definitieve tot-stand- koming van den handelscursus, waarvoor door het Rijk een subsidie van 150 en piovincie een van 60 werd verstrekt, ter wijl de gemeente een subsidie van 100 alsmede een verlicht en verwarmd lokaal van school F aan de Broersvest. beschik baar stelde. Zoo begon al breeder de arbeid van onze R- K. Middenstandsvereeniging zich te ont plooien. Een wel bijzondere aanmoediging voor het ijverige bestuur was het, dat de afdee ling in datzelfde jaar 1910 werd waardig gekeurd de Centrale Raadsvergadering te ontvangen, een eer op welker herhaling nóg wel eens aanspraak zou mogen wor den gemaakt. In datzelfde jaar had nog een voor de vereeniging gedenkwaardige gebeurtenis .plaats, het optreden namelijk in een pro pagandistische vergadering van de groote pioniers der middenstandsbeweging, den heer Meuwsen, voorzitter van den Midden standsbond, en onzen dr. Nouwens, twee edele karakters, die ten volle beseften, dat een groote Middenstandsbond en een bloei ende Katholieke middenstandsorganisatie aan de middenstandbeweging in haar ge heel slechts ten goede kon komen. Intusschen bleef de veieeniging voor spoedig groeien, zcodat ze eind 1910 de honderd leden benaderde Wanneer wij nagaan, wat de vergade ringen, al reeds in de eerste jaren zooal bezighield, dan bemerken wij dat niets wat tot het terrein van den middenstand behoort, de vereeniging ontging. Zoo zien we in die eerste bijeenkomsten een onder werp van bespreking uitmaken: de winkel sluiting, de zegelwet, do tariefwet, het deBietreeht op tabak, de keuring van levens middelen enz. Tegen de Sinterklaas van 1911 werd voor het eerst een etalagewedstrijd georgani seerd. De heer Kamp zag zich op de helft van dat jaar wegens drukke bezigheden ge noopt het voorzitterschap neer te leggen. Zijn opvolger werd de heer F. J. Smit, die intusschen in zijn zwakke gezondheid reeds .een jaar daarna aanleiding yond om den voorzittershamer voor de tweede maal aan den heer Kamp toe te vertrouwen. Het was onder de leiding van den heer Smit, het eerste bestuurslid dat de Hanze door den dood zou verliezen, dat aan het incasso bureau een informatie-afdèeling werd ver bonden. Als derde voorzitter van onze Hanze trad in 1913 de heer J. W. J. van Alphen op. De heer Kamp zou intasschen tot 1923 in het bestuur zitting houden. Hoezeer de meeningen cmtrent winkel sluiting, een der toen leeds brandende vragen van den dag, uiteenliepen, wordt wel scherp getypeerd door een in dezen tijd onder de leden gehouden enquête waarbij 27 zich voorstanders toonden van 9-uursluiting de eenigj welke vóór den oorlog in aanmerking kwam terwijl 12 zich tegenstanders verklaarden. Een stem ming kort na die enquête op de vijfde jaar vergadering (16 Mei 1913) cehouden leverde 19 tegenstanders van 9-urige winkelsluiting en slechts 6 voorstanders op. Geen wonder dat het Hanzebestuur bij zulk een ver deeldheid zich altijd angstvallig er van onthield een gedecideerd standpunt te propageeren- Eind 1913 ontviel de heer Smit, de tweede voorzitter van de afdeeling, aan de Hanze, door den dood. Zijn plaats in het bestuur was reeds eenige maanden te voren door den in hetzelfde jaar tot raadslid gekozen heer C. H. Scheffers ingenomen. Op initiatief DE HEER F<7. SMIT, voorzitter van de Schiedamsche Hanze in 19ii en 1912 van den hoogeerw. heer deken Verhoeven werd in November 1913 een sociëteit en debatingclub opgericht. En zoo zijn we genaderd aan den tijd waarin de middenstand de grootste crisis had te doorstaan, die bij ocit gekend heeft, de tijd waarin de middenstander niet meer was de zelfstandige tusschen persoon tus- schen producent en consument, de harde werker, met wiens koopmansinzicht, be leid, durf, tact, eigenschappen alle welke den degelijken middenstander sieren, de bloei in zijn zaken parallel ging; doch de tijd waarin passiviteit hem werd opgelegd, waarin hem werd toebedeeld wat en hoe veel van elk artikel hij verkoopen mocht; aan wien en tot welken prijs. Hadden in dien tijd de middenstandsorganisaties niet op de bres gestaan, warsu ze niet paraat geweest elk oogenblik van den dag, dan had de groote oorlog tegelijk den dood ingeluid vaijl onzen vrijen middenstand. (Wordt vervolgd). R. K S- V. EXCELSIOR Op de beide laatste lagen der serlewedstrij;- den werkte het weer eveneens mede, en zoo was gisteren dan ook de belangstelling zeer groot, en overtrof verre die der vorige dagen. Zaterdag vond de finale plaats tusschen Aeolus en Excelsior om den „Driesbeker". De zwart-witte toekomst speelde vooral na de rust een keurige partij, waartegen Aeolus niet opgewassen was, zoodat de Schiedammers met 40 winnaar bleven en beslag legde op den fraaien beker. In de A-afdeeling kwam de beker in het be zit van Duiven 1. In de B-afdeeling eindigde de demi-finale P. F. C. 1— S. G. V. 1 met een bril. De Poel dijkers waren bij de loting de gelukkigen en wonnen in den eindstrijd met 32 van Spar taan 1. Na afloop werden de bekers uitgereikt. Huldiging door de Schiedamsche Metaalbewerkers SCHIEDAMSCHE GYMNAST ASTENBOND Zaterdag 17 November geeft de Schiedam sche gijmnasdastenbond een propagandafeest- avond In Musus Sacrum, EEN GOED GESLAAGDE AVOND De heer J. van Abbevé, die 25 jaar lid is van den R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", van welke 25 jaar hij er 10 als districts-bestuurder is werkzaam geweest, is gisteravond door de afdeeling Schiedam van „St. Eloy" op waardige wijze gehuldigd. De met vaandels versierde groote gehoor zaal van den R. IC Volksbond waS tot In alle hoeken bezet, toen de voorzitter der afdeeling Schiedam, de heer C. H. Etmar, in een kort speechje de aanwezigen en meer in het bijzonder den jubilaris met zijn familie hartelijk welkom heette. Nadat door alle aanwezigen het strijdlied van het R. IC Werkliedenverbond was mee gezongen, was het woord aan den bonds voorzitter, den heer E. Schaaper, tot het uitspreken van een feestrede. Rede van den heer Schaaper Het is van de afdeeling een goede ge dachte geweest, aldus de heer Schaaper. om bij een gelegenheid als deze een feestavond te organiseeren, omdat daaruit spreken vriendschap en waardeering voor den arbeid van den jubilaris. Hierdoor stelt de af deeling zich op een hooger plan, want deze twee factoren zijn noodig om met vrucht in aller belang te kunnen samenwerken De heer van Abbevé is 25 jaar lid van den bond en een kwart eeuw is eerst dan "an beteekenis indien men, zooals de heer van Abbevé, die een pionier is, zijn arbeid heeft verricht op een vooraanstaande plaats. Vóór 25 jaar was het met onze Katholieke organisatie nog niet veel; het meest moei lijke en ondankbare werk nam toen een aanvang en van Abbevé kan daarover spreken, omdat hij zich toen bevond in de grootstad Amsterdam. Hij weet er zeker van mee te vertellen hoe hij met zijn kameraden trap op, trap af moest, om leden te werven voor de organisatie. Zij hadden nog niet het materiaal om onwilligen te overtuigen; zij hadden nog niet den bond, op welks resultaten zij nu kunnen wijzen. Zij hadden alleen den goeden wil en het Roomsche principe. Er is ook door onzen vriend van Abbevé pioniersarbeid verricht en hel mag wel eens worden gezegd, dat die werkers daarvoor onze hulde en waardeering verdienen. De jubilaris is ook tien jaar bestuurder van den bond. Dat is een heel teer onder werp om er in een openbare vergadering over te spreken, want indien spr. zijn arbeid zou gaan vermelden, zou hij daarbij nog tal van andere bestuurders moeten noemen. Toch wil spr. een oogenblik hij dit laatste punt blijven stilstaan. Hij heeft den jubilaris door zijn arbeid van nabij leeren kennen en waardeeren en die laatste 10 jaar zijn voor den heer van Abbevé neti van de ge makkelijkste geweest, want in dien tijd is heel wat veranderd in den maatschappelijken ontwikkelingsgang van onze samenleving De vakbeweging en ook de jubilaris stond daar midden in. Er waren vele moeilijk heden te overwinnen en daarbij kwam het vermoeiende reizen en trekken dat het is misschien wat kras gezegd een ontwrich ting beteekent van het gezinsleven, dat aan het algemeen welzijn ten offer moest worden gebracht. Spr. wil anderen niet voorbij gaan, maar bij den gesalarieerden bestuurder is de verantwoordelijkheid toch wel het grootst. Spr. wenseht den heer van Abbevé toe, dat hij zijn arbeid tot in lengte van jaren mag blijven volhouden, in het belang van den bond en in het belang van de R. IC organisatie. Er zijn onder de jongeren velen, die eveneens talenten bezitten, om onze organisatie te propageeren, maar deze zijn talenten, nog altijd sluimerend, omdat zij nog niet voldoenjde zijn aangespoord om zich te Ontpoppen ais Werkers voor de organisatie. Het is daarom een verblijdend iets, dat de afdeeling in Schiedam zoo'n stevige jeugd organisatie heeft; daarin worden de krach ten voor de toekomst gekweekt. Er is voor de ouderen niets verdienstelijker, dan te trachten deze jeugdorganisatie tot hooger bloei te brengen. Spr. had het zoo even over 25 jaar geleden: het is wel eens goed eens achterom te zien, vooral voor de ouderen, die gekend hebben het altijd in fabriek en werkplaats zijn. Veel is er sindsdien veranderd en het behoud van de 48 urige arbeidsweek kun nen wij niet naar waarde schatten. De veel ouderen hebben ook den tijd gekend, dat niet alleen mannen en vrouwen maar ook de kinderen moesten arbeiden in de fabriek. En daarbij vait te bedenken, dat toen de zorgen ook veel grooter waren. Er was geen veiligheidswet, geen invaliditeitswet, enz. De beroepsziekten maakten veel slachtoffers. Wij moeten nu voor oogen nemen den arbeid die de jubilaris toen verricht heeft en ons voornemen allen een deel van het organl- satiewerk te verrichten. Dan zullen wij ook tegelijk werken voor ons zieleheil. En daar voor toch is het in laatste instantie dat we onzen arbeid in dienst stellen. Spr. eindigt met den wensch dat op het werk van den jubilaris in de toekomst, onder Gods zegen, de grootst mogelijke vruchten zullen rijpen, (applaus). De andere sprekers Vervolgens sprak de heer Etman, voor zitter van de afdeeling Schiedam, namens iwelks leden en bestuursleden hij den heer v. -Abbevé en zijn familie feliciteert, In de s Maandags repetitie Muziekgezelschap SL Ambroslus 8 uur, ft K. Volksbond lederen Maandagavond clubavond tt K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langa Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. R. Metaal, bewerkeirsbond „St Eloy". Gebouw R. K, Volksbond. lederenDlnsdagavond om aalt negen rep» title R. K Gemengde Zangvereeniglng l-orenzo Perosl, Gebouw R K. Volksbond. lederen Woensdag Repotttio Konlnkl Man. nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang balf negen, lederen Woensdagavond van aar co£ 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K 3. Vt Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van I toi i ang is geopend het Stedelijk Museum, Sl Jorjg Uoele, Doelepleln. J Maandag 1 October Feestavond gem. zangvereeniglng „Gemengd Koor". Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Zaterdag 6 October Feestavond van Katholiek Leven. Gebouw; Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. 25 jaar van zijn lidmaatschap is de heer! van Abbevé geweest een groot propagandist voor de organisatie. Het is zeker, dat dej heer van Abbevé het vertrouwen van zijn hoofdbestuur geniet. Hij is nu 10 jaar in Schiedam en hij heeft er moeilijke dagen gekend. Spr. herinnert o.m aan den aanslag van den modernen bond, die de Katholiek georganiseerden volkomen wilde negeeren, het geen, mede door de leiding van den heer van Abbevé, mislukt is. Ook aan de echt- genoot.» van den jubilaris brengt spr. hulde. Als blijk van belangstelling biedt hij den heer van Abbevé een stel fraaie etsen aan. Na den voorzitter sprak de geestelijk- adviseur, kapelaan A Goossens, .den jubi laris toe. Alle goede dingen, aldus spr., gran in drieën, en omdat ons vanavond een goed ding hij elkaar brengt, acht hij zich ver plicht ook een korten heil wensch tof den jubilaris eu zijn echtgenoote en eveneens tot zich zelf en de aanwezigen te richten, omdat allen hijeen zijn als een groot gezin. In zijn werk heeft de heer van Abbevé ais Katholiek districtsbestuurder steeds ge zien naar de leiding van zijn Kerkelijke overheid. Namens deze overheid wil spr. toti den jubilaris spreken. Met een geestige ver wijzing naar de Olympische Spelen getuigt' spr. dan van den voortreffelijken arbeid van Jan van Abbevé. De heer van Abbevé is de man, die met zijn heider verstand, langs den weg van dé orde voor een menschwaardig bestaan dey arbeiders gewerkt heeft. Hij is de man van het woord op onze vergaderingen en spr. heeft dikwijls verwonderd gestaan over zijn moed om voor een slecht bezochte vergade ring te spreken. Als geestelijk-adviseur wil spr. bij de woor den van den heer Schaaper nog zijn per soonlijke wenschen voegen Na de Olympiade had men Olympiade- dassen, Olympiade koeken enz., en spr. wenseht alle leden toe, dat zulke Olym- piade-Abbev) leden van den bond mogen zijn, Ook de heer Th. Mouwens, voorzitter van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K, Volksbond, heeft tenslotte getuigd, dat da belangstelling voor den feesteling verder gaat dan van zijn eigen afdeelirg. Spr. uit den" wensch voor een zegenrijken arbeid in da toekomst. Dan was de beurt aan den heer van' Abbevé zelf, om openlijk dank te brengen' voor de hem gebrachte hulde. Wanneer hem hier zooveel hulde is ge bracht, meent spr. dat dit overdreven is; hij heeft niet meer gedaan dan zijn plicht en misschien is hij er wel in te kort ge schoten. Spr. brengt de hulde terug tot. God, Die hem gezondheid en werkkracht gegeven. Voorts brengt de heer van Abbevé dank aan den adviseur en aan de afdeelings- hesturen die hem in de gelegenheid stelden steeds datgene te doen dat voor de af deeling noodig was. Juist door huu mede werking is dat mogelijk geworden, wat bereikt werd. Spr. brengt nogmaals dank voor de hem. gebrachte hulde en hij hoopt, dat hij met Gods hulp nog lang zal mogen arbeiden voor de belangen van de Katholieke metaal bewerkers in Schiedam Op iedere toespraak volgde een hartelijk applaus, terwijl na de laatste woorden van den feesteling een welgemeend „Lang zal hij leven" werd ingezet. Het officieele gedeelte van den avond was hiermede voorbij en nu kwam het optreden %aan de beurt van do bekende Haagsche luet- tisten van Velsen en Paardekooper, die op uitstekende wijze de aanwezigen hebben bezig gehouden. Een keurige Watt en Half Watt creatie en nog meer leuke coupletten, duet. ten en kluchten, werden door dit tweetal met succes voor het voetlicht gebracht, zoo dat den geheelen avond een prettige, opge ruimde stemming In de zaal heerschte. En dan te bedenken, dat die twee vroolijke luidjes in het gewone, dagelijksche leven grafsteenen houwen.,.,.. Dat zijn de uitersten^ idle elkander raken],

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1