De helpende hand VRIJDAG 26 OCTOBER 1928 VIERDE BLAD PAGINA 4 UIT ROTTERDAM doelmatige advertentiën ATLANTIC-HUIS RECHTBANK VERDUISTERING DOOR EEN ZAAKWAARNEMER De rechtbank heeft gisteren voortgezet 'n behandeling van de zaak tegen den zaakwaar nemer P. J. K. die verleden week juist veroor deeld was tot anderhalf jaar gevangenisstraf, wegen3 verduistering van 2000 In de zaak van Maison Sublime. Thans was hem ten laste gelegd dat hij een bedrag van 100 had Verduisterd welk geld hij ontvangen had van A. de Koning om af te dragen aan Maria Sagt. Deze juffrouw had in verband met een Vaderschapsactie een wekelijksche toelage van 5 te vorderen van A. de Koning. Deze ont trok zich aan zijn verplichtingen, waarop de Juffrouw zich in verbinding stelde met het (bureau voor Rechtsbijstand. Een regeling werd getroffen waarbij de Koning geregeld 5 per ■week zou betalen benevens 5 voor het inha len van den achterstand. Verdachte die voor •De Koning waa opgetreden, ontving deze be dragen maar zond slechts 5 aan de juffrouw en behield de andere 5 voor zich als ver goeding om zijn bemoeiingen. Daarnaast liet hij juffrouw S. een papier teekenen waarbij Bij afstand deed van haar rechten op het ach terstallige. Uit het getuigenverhoor en de tus- gchen het bureau voor Rechtsbijstand en ver- iJachte gevoerde briefwisseling bleek, dat ver dachte zelf erkende dat de geheele ƒ10 aan Juf f roti w S. ten goede moest komen. De kosten van verdachte waren hem afzonderlijk be taald door De Koning, die ook ontkende, dat ier met verdachte een regeling was getroffen, ■waarbij verdachte de helft van het bedrag Voor zich zelf mooht houden. Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, meende dat de kwade trouw van ver dachte wel heel duidelijk bewezen Is. Iü aan merking nemende, de straf die verdachte voor de andere verduistering heeft te ondergaan eisolit© het O.M. 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. H. G. Bekker zette telteen dat verdachte in de meening was een Vordering op de Koning te hebben, die hij dan 'op afkeurenswaardige wijze zou hebben bin nengekregen door welke wijze verdachte ech ter nog niet in strijd met de strafwet heeft gt-hau<J^ld. Van verduistering is geen sprake. Het geld zou allang betaald zijn geweest door Verdachte, indien bet O.M. dit niet bad belet. Bij de replieken wees het O.M. er nog op, dat nii zal moeten worden uitgemaakt, of bet fclj verdachte in beslag genomen geld wel zijn eigendom is, het is zeer wel mogelijk, dat dit geld nog een overschot is van de buit uit de Baak van Maison Sublime. EEN INSLUIPING De 33-jarigen koopman W. J. de J., gedeti neerd zou op 13 September binnengedrongen eijn in de woning van Steenbergen aan de Paul Krugerstraat en aldaar getracht hebben een Iheerencostuum dat aan den kapstok in de gang hing, weg te nemen. Juffrouw G. E. Steenber gen, die op de 3e verdieping woont, begaf zich op den roep van den olieman, naar beneden. iToen zij de eerste trap af ging zag zij, dat iemand eon pak kleeren wetgwieirp en zij hoorde een man de volgende trap afloopen. Zij spoedde zich naar omlaag, maar de man was de woning reed3 uit toen zij beneden kwam. Zij vroeg echter aan den olieman, wie zoo juist de woning was uitgekomen en deze volgde den man, tot hij aan de Maashaven een agent van politie tegenkwam, die den man arresteerde. Zoo stond de P. thans terecht. Hij ontkende in de woning geweest te zijn, maar de oiioman herkende hem als den man, die uit de woning was gekomen, juist voordat juf frouw Steenbergen naar beneden waa gekomen, i Er werd nog een juffrouw uit de Joubertstraat ai.-- getuige gehoord, bij wie verdachte ook de woning was binnengedrongen. Verdachte zei, dat bij die woning was binnengegaan omdat er een bord op de deur was, vermeldende dat er een bon ta tal ier zou zijn. Toen verdachte bo ven kwam, vond hij geen bontatelier maar d -e getuige, die aan het aardappelen schillen wa3. Hij zou in het borotatedier hebban willen spieken over bet maken van een bontkraag op een jas. De juffrouw verklaarde echter dat de mau bontvellen te koop aanbood. Het O.M. meende dat uit de aanwijzingen en de herkening van den olieman hat bewijs ge leverd was. Verdachte Is reeds 8 maal veroor deeld en was 23 Augustus uit de gevangenis ontslagen, zoodat hij nog maar nauweilijks vrij was, toen hij weer probeerde zijn slag te slaan. Het elschte 2 jaar gevangenisstraf. - j verdediger mr. G. J. de Ruytar meende diu een onderzoek naar verdachte's geestver mogens moest worden Ingesteld. Hiertegen pro testeerde vordachte. Dat was keelemaal niet nopdig en aan zoo'n verdediger had hij niets waarna hij na een zeer breedvoerig betoog ?ijn onschuld staande hield. Uitspraken 8 November. y NIET TEVREDEN OVER DE RIJKSWERKINRICHTING De varensgezel J. D. 47 jaar gedetineerd bad op 17 September gebedeld, hetgeen hij bek/nde. HIJ was reeds twee malen opgezon den naar de werkinrichting. WU je er weer naar toe, Vroeg de presi dent. Liever niet, zei verdachte. De heeren dra- j gen daar allemaal opschriften van „Bid en JVVerken „Arbeid Adelt", maar verdachte fs na een verblijf van 1 jaar en 3 maanden ont slagen met een bedrag van ƒ13. Hij ia nu In handen van de reclasseerlng en als die hem Hu aan een schip helpt, dan zal alles wel gaan. .Verdachte vertelt nog dat hij altijd in Amerika Is geweest maar toen hij hier was had hij ga- rokend op de Olympische Spelen, waardoor ier wel wat voor hem te verdienen zou zijn, biaar dat was tegengevallen. Het O.M. verzooht de zaak naar de instruc- ,tte terug te wijzen, ten einde de mogelijkheid bm reclasseerlng van verdachte te onderzoe ken. Aldus gelastte ten slotte de rechtbank. OM ONDERDAK De 31-jarige arbeider E. P. had op 18 Sep tember ten einde onder dak te komen een Spiegelruit ingeworpen van de kappers baak van J. Verhoeck aan het van Hogen- i Corpplein. Hij is reeds 5 maal veroordeeld en joi Met J.L voor een zelfde feit tot 3 maanden j?06^3 toen heeft het O.M. hem gewaarschuwd, Iflat er aJa het weer gebeurde een hooger straf legen hem geëtsoht zou worden. Het O.M. kon zich ook maar niet begrijpen M.aarom dergelijke mensohen altijd een groote Wanneer de fabricatie, of de voorreed uwer artikelen,den omzet, den verkoop over treffen, geeft aan oen aerie dan eem de kans U te helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. spiegelruit ingooien, terwijl zij met een klein ruitje toch evengoed bun deel bereiken. Eisck 1 jaar gevangenisstraf. De rechtbank besliste, dat ook desa zaak naar den rechter commissaris terug gezonden zal worden om te onderzoeken of verdachte gereclasseerd zou worden. DIEFSTAL EN CE LING Gisteren heeft nog terechtgestaan de 37-jarige .kuiper M. S., die bekende een hoeveelheid oud koper te hebben weggenomen uit een loods van Thomsen's Havenbedrijf-. -De ontvreemde hoeveelheid was, naar ver dachte zeide, ongeveer 30 K.G. Ooit anderen zouden zich aan dergelijke diefstallen hebben schuldig gemaakt. S., die in dio locd.< allerlei karweitjes verrichtte, had deze diefstallen ge durende eenige maanden gepleegd. Het O. M., waargenomen door mr. J. S. Loke, meende, dat de ontvreemde hoeveelheid heel wat grooter dan 30 K.G. zal zijn geweest. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. de Mooy, meende, dat het bewijs niet geleverd was, omdat dit alleen steunde op de bekentenis van verdachte. Mocht de rechtbank van ander gevoelen zijn, dan vroeg pleiter oplegging van een voorwaarde lijke straf of een geldboete. De 53-jarige wagenverhuurder P. v. E. stond veryolgens terecht wegens heling, Hij had n.l. het koper gekocht niet alleen van den ver dachte S., maar ook van anderen. Hij zeide thans, niet geweten te hebben dat het koper van diefstal afkomstig was, doch voor de politie had hij bekend wel degelijk geweten te hebben dat het hier gestolen goed was. Ook kon dat worden afgeleid uit zijn waarschuwing aan verdachte S. er nu verder mee op te hou den, daar het anders wel eens mis zou kunnen loopen. Het O. M. meende dan ook dat opzet heling hier bewezen was en eischte ook tegen van E. 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 8 November. UITSPRAKEN De rechtbank heeft gisteren veroordeeld: G. H. 29 jaar, matroos gedetineerd, wegens mishandeling van G. Snikkers aan boord van het Nederlandsche e.s. Katwijk, ten tijde dat dit schip in de haven van Dieppe lag, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. J. J. de Z. wegens oplichting tot 3 maan den gevangenisstraf. C. O., opkooper en G. de S., knecht wegens diefstal te zamen en in vereenigiug van auto banden uit de garage der firma Van Dinteren &Co. aan de Bloemkweekerstraat tot resp. 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis is vrijgesproken. In een zaak van M. D. 49 jaar, sigarenwin kelier, appellant van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarhij hij was veroordeeld wegens overtreding van de verordening tot be teugeling van het gebruik van tabak door kin deren verdachte had op 13 October 1927 in zijn winked aan de Adrianaatraat sigaretten verkocht aan een jongen beneden 16 jaar tto 1 boete subs. 1 dag hechtenis heeft de rechtbank bet vonnis"bevestigd. In een zaak van F. E. J, W. 36 jaar, zaak waarnemer, die wegens overtreding van de Loterijwet de Rekencentrale door den - kantonrechter was veroordeeld tot 100 boete subs. 20 dagen hechtenis, beeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot dezelfde straf. In een zaak tegen A. B. 32 jaar, M. M. 28 Jaar, J. M. G. H. 25 jaar, F. W. van M. 35 jaar, H. K. H. 34 jaar, C. K. 29 jaar en H. M. 30 jaar, die in hooger beroep baden terecht gestaan wegens een overtreding van de Arbeidswet zij hadden op 25 Mei in de inrichting tot het vervaardigen van metalen vormen van lam- pekappen en in de drukkerij gevestigd aan den Groenendaal geen arbeidslijsten opgehan gen en drie jongens beneden 18 jaar aan den arbeid gehad van welke overtreding ze door dan kantonrechter waren vrijgesproken, en tegen welk vonnis de Ambtenaren van het O.M. appèl had aangeteekend heeft de recht bank het vonnis bevestigd. In de zaak tegen W. L. M. v. d. S. 27 jaar, chauffeur, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier waarbij hij was veroor deeld wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet hij» had als bestuurder van 'een auto In de Reederijstraat op zoodanige wijze gereden, dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar waren gebracht, door tus- sohen een vluchtheuvel en het trottoir door te rijden, terwijl er geen voldoende ruimte was om te passeeren met het gevolg, dat een trans portfiets was aangereden en vernield tot 20 boete subs. 4 dagen hechtenis en toewij zing van de civiele vordering van 43 aan den eigenaar van de transportfiets heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van den 28-jarigen winkelier D. P., appellant van een vonnis van den kan tonrechter, waarbij hij waa veroordeeld we gens overtreding van de verordening op de etraatpolltle, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In de zaak van J. W. O. 21 jaar, chauffeur, appellant van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens, overtreding van de Motor- en Rijwielwet was veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In de zaak van den 63-jarigen scheikundige J. P. B„ appellant van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij hij wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde, was veroordeeld tot 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis heeft do rechtbank het vonnis be vestigd. H. A, M. wegens valsobheid in geschrifte tot 3 maanden gevangenisstraf. W, C. B., agent eener levensverzekering maatschappij, wegens valsobheid in geschrifte tot 3 maanden gevangenisstraf. DE BOSCHBOUW VOORHEEN EN THANS- Lezing Houtvester Tutein Noltheuius. Gisterenavond hield de heer P. M. Tutein Nolthenius Houtvester bij het Staatsbosch.be- heer te Breda, een lezing over dit onderwerp voor het Departement Rotterdam voor de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen en de afdee- lingen Rotterdam van de Nederlandsche Heide maatschappij en de Nederlandsche Natuurhis torische Vereeniging. De heer Schenkenberg van Nierop, voorzitter der afdeelihg Rotterdam van de Heidemaat schappij, leidde den spreker met eenige woor den In, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op het nut van de bosschen voor ons land en het ontwakend Regeeringsbesef, dat behoud Van bosschen steun verdient. De heer Tutein Nolthenius,, hierna aan het woord komende, vermeldde, dat slechts 7 pet. van ons land, dit is 249.000 H. A. bosch is en hiervan slechts 1502 H.A. Staatsbezit, Zweden heeft 40 pet. van de oppervlakte aan bosschen, Rusland 35 pet., Oostenrijk 32 pet., Italië 14 pet en Frankrijk 18 pet.; ons land maakt dus wel een poover figuur. In 1863 deed de Staat de Hoog-Soerensche bos schen over aan het Kroondomein, Het Haag- seho Ecsch, 100 H.A., was toen ons eenig Staatsboseh; de Staat, vond men toen, moest toen geen bezit hebben, en alles aan particu lier initiatief overlaten. De Iloog-Soerensche bosschen werden toen beheerd door ontvangers der Registratie en Do meinen, en- bewaakt door boschwachters, die vooral voor de jacht zorgden. In Duitschland was het toen al veel beter, de boschbouw was daar wetenschap, werd aan de universiteit gedoceerd eu vele buitenlanders leerden daar'in de praktijk. Staring, Utewaal en Rauwenhoff drongen hier In 1850 op verbetering aan, ln 1877 kwam hier een Rijkslandbouwschool, in 1888 werd de Heidemaatschappij opgericht, en allerwegen werd bosch aangelegd; aan de Rijkslandbouw school- kwam een leeraar in den bosehbouw, -terwijl in 1899 het Staatsboschbeheer werd in gesteld. Door het werk van de Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumentèn in Nederland eu de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeni ging nam de publieke belangstelling voor de natuur toe, een boscliwet kwam tot stand, boscbaanleg werd gesteund, terwijl kort geleden door de Natuurschoonwet werd moge lijk gemaakt, voor bosschen onder bepaalds voorwaarden belastingverlaging te verkrijgen, ook groote steden als Rotterdam gaan over tot den aanleg van bosch, namelijk den ICralinger Hout. Echter wees Dr. Graadt van Roggen er nog onlangs op, dat oris boschbezit tusschen 1910 en 1917 met 11.000 H.A. is verminderd en is omgezet in wei-, bouw- en tuinland, waaraan de sombere oorlogsjaren wel niet vreemd zullen zijn. Het meest van nut zijn die bosschen, die alleen zijn aangelegd om hout te winnen, dus niet voor sieraad of natuurbescherming, hoe wel natuurlijk ook de twee laatste onmisbaar zijn. Vroeger bakte men maar raak, men zaaide niet opnieuw, plantte bosch, dit zou sneller re sultaat geven; men kapte dood of ziek weg en liet het verder maar groeien. Zooals spreker al in „Natüra" van April van dit jaar schreef, ls de grove den eerst ln 1514 Uier Ingevoerd en aangeplant, zoo vond men hier bosschen van alleen'dennen, wat slecht is voor den bodem, zooals alle eenzijdigheid schaadt. Houtvester van Schermbeek wees er van 189Q1899 op, dat als men in de omgeving Van Breda zwaar werkhout wilde blijven telen, men met de eenzijdigheid moest breken, zoowel zijn voor- als tegenstanders gaven toe, dat on ze boschbouw achterlijk was. Het Staatsboschbeheer nam dit alles in stu die en ging den invloed en de herkomst van het zaad na. Het „strooisel" werd toen nog, tot schade van het bosch, door de landbouwers wegge haald. Men plantte loofbosschen in kwadraat ver band, 4 6 of 8 meter en pootte dan schaar- of akkermaalshout, dat iedere 7 jaar werd gêhakt, de boomen gaven daardoor meer tak dan stam. Bovendien geeft 5060 Jarig beukenbosch zooveel schuduw, dat het akkermaalshout dood ging en de opbrengst per H. A. door de weinige boomen, gering werd. In dennenbosëh groeiden onder de boomen al leen varens en boschbessen, de grond werd al slechter en men wierp zoo zijn kapitaal weg. Thans wordt het dennenbosch onderplant, daardoor slaat de regen den grond niet meer dicht, wat vooral in Brabant, op het fijnkorre lig, zuidelijk Diluvium veel voorkwam, terwijl algen op den grond groeiende, den toegang voor de lucht onmogelijk maakten. Door onderplanting met Amerilcaanschen eik- kastanje, wordt vertering van de naalden be vorderd, doordat deze met de bladeren worden gemengd, waardoor een milde humus ontstaat. Oolc treden vele krulden °P, <iie eveneens gunstig werken, boschbes en varens verdwij nen. Men bereikt een en ander door strooken van 1 M. breed ln het bosch tot op de minerale aarde te bewerken en door compost, slootvull en kweekerij-afval, die men hier in spit, brengt men de noodige bacteriën in den grond. Vroe ger vergat men dit, wat tot mislukkig leidde. In dit zoo bewerkte bed zaait men. In loofbosch doet mer. net zoo, onder eiken zet men zoo beuk en Amerikaansch eik, die schaduw verdragen, hierdoor worden boschbes sen enz. verdrongen. In zoo'n bosch, waar alles zoo goed is, ver gaat leder Jaar het blad dat er valt, als aan wijzers van den goeden toestand vindt men er anemonen, brandnetels (wijzen op stikstofrijk dom), klaverzuring (Oxalis) en speenkruid. Vele boomen leven van symbiose, eiken, op heidegrond, gezaaid, 35 jaar oud, bedekt door harstmossen, werden op een lantaarnplaatje getoond, en waren nog niet manshoog, een per ceel daarnaast, vertoonde tusschenplanting van de witte eis, die, evenals lupine, stikstof in den bodem brengt en hier de eik flink ontwikkeld. Mede met lantaarnplaatjes zag men boomen met goed karakter, met goeden spilvorm, en takken onder niet te grooten hoek aan den stam, en ook zulke met slecht karakter, waar dit niet het geval was, deze laatste, worden, ook door snoeien nooit goed, ze moeten dus weg. De keuze van zaad is zeer lastig, het Rijks- boschbouwproefstation vond, dat Nederlandsch zaad mits van goede boomen van grove den het best is, vooral Fransch is slecht. De diepte van de kroon is yau Teel belang In het Mastbosch b.v. hebben dennen van 30 M. een kroon van 5 M. hoog, volgens Kalitsch zou dit moeten zija 1/3 of 10 meter, door oordeelkundig dunnen kan men dit bereiken. Op het terrein Leygraaff aan het Westplein, dat meer dan 15 jaar heeft braak gelegen en dat sedert eenigen tijd eigendom is geworden van een combinatie, bestaande uit de heeren W. A. M. Daniels, Tapijtweg 2, 's Gravenbage en H. F. Kersten, Veerkade, Rotterdam, zal een groot modern kantoorpand worden gebouwd, naar ontwerp van architect P. G. Buskens. Het terrein Leygraaff is groot 2080 M2. en wordt begrensd door Westerstraat, Westplein en Houtlaan met circa 45 M. front aan iedere zijde. Het nieuwe moderne kantoorpand, Atlan tic Huls genaamd, zal één der grootste kan toorpanden van onze stad worden. De begane grond zal gedeeltelijk worden ingericht voor eenige winkels en magazijnen, terwijl aan de Houtlaan een groote garage met boxes en ruime showroom aan Westplein ls gedacht. Het pand wordt vier verdiepingen hoog, terwijl de gedeel telijke vijfde verdieping wordt bestemd voor archieven. De verdiepingen worden geheel ingericht voor kantoren. Tedere verdieping krijgt een oppervlakte van circa 1300 M2 nuttige kan toorruimte, welke zoowel geheel als in gedeel ten kan worden verhuurd. Ook zeer groote be drijven kunrien dus geheel op een verdieping Mesten met dunne takken, brengt veel kali in den grond, mos (Hypnum) groeit over de takken heen en regenwormen treden op, ter wijl de bacteriën beter blijven leven, doordat er minder zon is, schadelijke insecten leven niet in dit dunne hout. Bij verkeerde humusvorming loopt de grond uit en door minerale zuren en zouten ontstaat een ondoordringbare laag, een oerbank, die zeer hard kan werden eu de goede uitgroeiing van de wortels verhindert. Duidelijk was het verschil te zien van de wortels van den groven den op Noordelijk- Zuidelijk Diluvium (resp. ten N. v. d. Rijn en N.-Brabant)in 't eerste gebied een krachtige penwortel, in 't laatste gebied zwakke pen en sterke plaatwortels. Vroeger plantte men het bosch, men bescha digde de wortels, zwammen deden daardoor veel schade en de hoornen werden misvormd, thans Iaat men van een deunenbosch bij het kappen enkele goede boomen staan, welke zich natuurlijk uitzaaien. Men probeert dit thans ook met eiken. Voor het mengen van het bosch wordt ook nu kunstmatig gezorgd, tusschen eiken poot nten ook bij deze methode den witten els. Het bosch wordt zoo ln het begin veel dich ter dan een geplant bosch, maar verwildert niet. Overerving treedt bij boomen evenzeer op als bij dieren, afstammelingen van bepaalde voor ouders hebben duidelijke kenmerken, uit zaad van beuken met schorsknabbels ontstaan weer boomen met zulke knabbels. Het bosch heeft vele vijanden; het vlin dertje Rhytinia buolense, de denneulotrups veroorzaakt door ihet uitvreten van jonge loten de „Waldhoorn". Ook de harsbultvUnder en dennetiknoprups zijn schadelijk. Typisch is, dat sommige boomen niet worden aangetast; hun hars is anders van samenstelling dan van hun soortgenooten. Verder zijn nog te vermelden de dennen- scheerder en de beukenwoiluls, welke laatste dikwijls Indirect oorzaak is van kanker, van het laatste dier zijn de boomen soms wit ge kleurd, alleen wijfjes zijn gevonden. Van de zwammen Is typisch de Peridermum Pini, die de boomen ,,de das aandoet" en de Curticuia aciculum, de dennenroest, die een tussehengeneratie op kruiskruid, (Senecio vul- gario) heeft deze laatste kans een boom soms ln 6 weken te dooden, maar ook jaren rusten. De mensch bederft veel door kerven en door onvoorzichtigheid ontstaat veel brand (in 1921 in Nederland 1100 H.A. „Een cigaret in 't droge gras Zet bosch en baas in zak en asck". Da methode van brandblusschen werd dui delijk gemaakt met een aantal lichtbeelden. Allerlei dieren komen bij boschbranden om en worden soms bij zoo'n gelegenheid makke lijk gevangen, zoo verscheen een jonge haas op 't doek. Wat betreft de exploitatie der bosschen toon de spreker een aantal beelden van houtskool- branden op oude en nieuwe manier, waarin Veel toekomst zit: in Frankrijk en België loo pen al vele auto's op houtskool. Nadat nog enkele beelden waren vertoond, o.m. van den Krallnger Hout, eindigde de heer Tutein Nolthenius met de woorden van de propagandaplaat van het Staatsboschbeheer:; Nederlanders, beschermt de natuur, beschadigt geen boomen en struiken, spaart vogels en planten en breidt uw boschbezit uit. Dr. Birnie, voorzitter van de Natuurhist. vereeniging, dankte hierna, mede namens dè andere besturen, met een kort woord. worden ondergebracht, terwijl voor de klei nere kantoren ruimten vanaf circa 70 M2. be schikbaar zijn. Door de vrije ligging met drie fronten wordt een Ideale belichting verkregen. Het pand wordt voorzien van alle moderne gemakken, liften, centrale verwarming, berg plaatsen .voor auto's, rijwielen enz. 'De ligging op voornamen stand aan hoofd wegen met goede verbindingen, is ideaal voor scheepvaart-kantoren en annexe bedrijven, waar van zich zonder twijfel een aantal In het nieu we gebouw zal concentreeren. Gegadigden voor kantoor- en andere ruimte zullen binnenkort opgeroepen worden en het zal mogelijk zijn bij den bouw en de inrichting met eventueele wen- schen rekening te houden. Het hotel Leygraaff wérd reeds in 1913 af gebroken en het terrein was*oorspronkelijk bestemd voor den nieuwen kantoorbouw van de firma Furness, hetgeen echter niet is door gegaan Nadat het terrein nu 15 jaar heeft braak gelegen, stemt het tot verheugenis, dat het thans zijn bestemming heeft gevonden. Niet alleen wordt onze stad een modern kan toorpaleis rijker, maar ook het mooie West plein zal door dezen bouw een fraaie en waar dige afsluiting krijgen. BUSLIOHTING. MAILDIENST. Laatste busUchting- aan het hoofdpostkantoor alhier voor Curacao per s.s. „Baarn" gewone stukken 30 Oct. 1.30, laatste aanbieding van aan- iket. stukken 29 Oct. 20.00» pakketpost met be* stemming voor Ecuador, Peru en Chili 29 Oct. 20.00. Laatste buslichting aan hethoofdpostkantoor alhier voor Zuid-Amerika en de Canarische eilan den per ss.. „Flandria" gewone stukken 31 Oct. 1.30, laatste aanibiediiig van aanget. stukken en .postpakketten de laatste ook met be stemming voor Spanje en Portugal 30 Oct. 20.00. De verzending der briefpost voor Rio Janeiro Santos en Montevideo .geschiedt utsluitend au' verzoek der afzenders, blükende uit eene aan duiding op het adres. Vereenigde Staten van Noord-Amerika Canada ia 001 °Ct' B' "HhChasbeau" via Havre 19.30 gewone en 19.00 voor aangest. stukken; 31 Oct. s.s. „Homeric" via Southampton 9.00 ge wone en 8.30 voor aanget. stukken; 31 Oct. s.s. „Homeric" via Cherbourg 19.30 gewone en 19.00 voor aanget. stukken; 1 Nov. s.s. „Leviathan", via Cherbourg 19.30 gewone en 19.00 voor aanget. stukken; 2 Nov. s.s. Aquitanla" via Southamp ton 9.00-gewone en 8.30 voor aanget. stukken;' 2 Nov. s.s. „Aquitanla" via Cherbourg 19.30 ge wone en 19.00 voor aanget. stukken; 3 Nov. s.s. „Berlin via Southampton 9.00 gewone en 8.30 voor aanget. stukken; 3 Nov. s.s. „Berlin" via Cherbougr 13.30 gewone en 13.00 voor aanget. stukken. Wellington (Nieuw-Zeeland)2 Nov^ als de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Saba, St. Eustatius en Philipsburg: 31 Oct. s.s. „Homeric" via "Southampton 9.00 gewone' en 8.30 voor aanget. stukken. Egypte en Palestina: 30 en 31 Oct. per Itall- ana di Servlzi Marittlml" via Napels 13.30 ge wone en 13.00 voor aangee. stukken; 1 en 2 Nov. per „Lloyd Triestino" via Brindlsi 13.30 gewone en 13.00 voor aanget. stukken; 4 Nov. per „Messageries Maritlmes" via Marseille 8.30 gewone-en 3 Nov. 18.00 voor aanget. stukken. Pernambuco (Brazilië) en Bahia (Brazilië)31 Oct. a.s. „Flandria" via Amsterdam 1.30 gewone en 30 Oct. 20.00 voor aanget. stukken; 2 Nov. s.s. .Flandria" via Lissabon 19.30 gewone en 19.00 voor aanget. stukken. Ro de Janeiro (Brazilië), Santos (Brazilië) en Montevideo (Uruguay): 29 Oct. s.s. „Ginlio Ce- sare" via Genua 9.00 gewone en 27 Oct. 18.00 voor aanget. stukken; 29 Oct. s.s. „Deseado" via Lissabon 19.30 gewone en 19.00 voor aanget. stukken; 2 Nov. s.s. „Almeda" vla Londen 9.00 gewone en 8.30 voor aanget. stukken; 3 Nov. ss. „Almedla" via Lissabon 19.30 gewone en 18.0 voor aanget. stukken. Las Palmas (Canarische eiln.): 31 Oct. s.s. „Flandria" vla Amsterdam 1.30 gewone en 36 Oct. 20.00 voor aanget. 'Stukken; 2 Nov. s.s, „Flandria" vla Lissabon 19.30 gewone en 19.00 voor aanget. stukken; 4 Nov. s.s. „Grotius" via Amsterdam 1.30 gewone en 3 Nov. 18.00 voor aanget. stukken. Argentinië, Chili, Bolivia en Paraguay: 29 Oct., 2 en 3 Nov. als 111o de Janeiro; 31 Oct. s.s. „Fkyidria" via Amsterdam 1.30 voor gewone en 30 Oct. 20.00 voor aanget. stukken; 2 Nov. s.s. „Flandria" vla Lissabon 19.30 gewone en 19.06 voor aanget. stukken. 4 Nov. Sierra Leone, Nigeria en Sherbro-eiland, vla 9.00 op 29 Oct. alleen gewone stukken s.s. „Grotius" via Amsterdam 1.30. 4 Nov. Kameroen val 9.00 op 26 Oct. alleen gewone stukken s. .Grotius" via Amsterdam 1.30, 4 Nov. Goudkust via 9.00 op 29 Oct. s.s. „Gro tius" via Amsterdam 1.30 voor gewone en 3 Nov, 18.00 voor aanget. stukken. Curaqao: 30 Oct, s.3. „Baarn" via Amster dam 1.3 gewone en 29 Oct. 20.00 voor aanget, stukken; 81 Oct., 1, 2 en 3 Nov. als de Vereenig de Staten. Nederlandsch Oost-Indië: 1 Nov. s.s. „P. C. Hooft" via Genua 6.00 gewone en 31 Oct, 20.06 voor aanget. stukken. V-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 16