DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 51ste Jaargang Maandag 18 November 1928 No. 15268 Dit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS i NOGMAALS HET VASTRECHTTARIEF VOOR GAS m I- i f 7. ill DE TENTOONSTELLING IN DEN R. K. VOLKSBOND UIT KETHEL aanrijding UIT ROTTERDAM tijdelijke verandering van marktdagen. diefstallen AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau- KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 8.25, per maand 1.10, pe- week 25 cent Franco per post f 3,75 per twarlaal. Afzonderlijks nummers 5 cl. PoslchèQue en girodienst 9H40 A ADVERTENT1EN 1—5 regels J l.o6. Elk» regel meer -30 cu Reclames tusschen den teks! 60 cl per regel Kleinp advertenties; 30 woorden 25 ct„ elk woord meer 5 ct lot eer. maximum van 60 wooiden. Kabouter advertenties f regels 0.50. 10 regels f 0.76 15 regels f 1-Incassokosten worden berekend. Criti« Oncrf-vnilpnvprzekerinfr: 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies van beide handen, vootc f oogen, -o0 b voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Uraek j verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij ver- Kring loopt op «le voorwaarden als eenmaal per maand in dil blad worden afgedrukt. Het vastrechttaiief voor gas, schreven we in ons artikel van Vrijdag, heeft ten doel het gasverbruik te vergrooten. Immers door boven een bepaald redelijk limiet den gasprijs tot op de helft te reduceeren, zal vanzelf dt verbruik sterk worden aangemoe digd. Er zijn thans, naar we vernemen, een 900 a 1000 vastrechtklanten en de algemeene indruk is, dat bet tarief gunstig heeft ge werkt.. Trouwens het gasverbruik beweegt zich doorloopend in opgaande lijn; de laat ste weken is zelfs een gemiddeld hooger ver bruik van circa 1000 M3 te constateeren. liet is evenwel niet om dit. te vermelden, dat wij op ons artikel van Vrijdag even te rugkomcn, doch om eensdeels een mogelijk misverstand op te helderen, anderdeels om een aanvulling te geven, waar die gewenscht zou kunnen zijn. We zouden niet gaarne willen, dat men Uit ons artikel een zekere waarschuwing te gen het vastrecht had gelezen. Zulk een waarschuwing is ons zoo verre, dat wij integendeel het, systeem van vastrechttarie ven en ook jict Schiedamsche vastrecht tarief ten volle aanbevelenswaardig aenten en in het belang van degenen, die volgens dat tarief kun gas betrekken, ön in het be lang van do gasfabriek èn in het belang w»n alle verbruikers, omdat verhoogd debiet den productieprijs drukt, wat weei giooieie winst voor de gemeentekas of verlaging van den prijs tengevolge zal hebben. i.laai yvc hebben in ons artikel van een „gevoelige boete" voor vastrecht-klanten van dó gas fabriek gesproken en men kan moeilijk te voorzichtig zijn men heeft ons opgemer v dat deze woorden, welke hier een gf. andere Leteekenis hadden dan men ei ee woonlijk aan hecht, bij een of anderen lezer Schrik teweeg liehhen kunnen biengcn. t verduidelijking zij hier clan nog eens gexeg dat van vastrecht-klanten nooit of te nim mer een boete wordt geheven in de ganD bare beteekenis van het woord, doei u We onder boete hier niets anders veis aan, dan dat het volle tarief voor het, vei 11111 y moet worden betaald in latei e jaiui, a men wegens willicht toevallige oms an, heden in 1926 een hoog verbruik heeft ge had, derhalve in een hooge klasse were aan geslagen. t Die „toevallige omstandighelenzijn ne Welke in de practijk hij een tarief, we billijkheid in de theorie niet is aan te tos ten, tot onbillijkheden kunnen leiden en inderdaad ook leiden. De betreffende xtioi dening doet -voor dergelijke onbillijkheden we doelen natuurlijk vooral op toevallige groote verbruikers van 1926 8ecn reme" die aan de hand. Dat ware trouwens ook biet zoo gemakkelijk te doen, wilde men geen gevaar loopen het, hek van den dam te schuiven, terwijl toch ook weer niet. alle gevallen onder een behoorlijke redactie zou den zijn te vangen gewêest. Dit intusschen hunnen we wel meedeelen, dat gasverbi ui- kers volgens vastrechttarief, die ernstig mee- hen in een te hooge klasse te zijn aangesla gen ófwel omdat 1926 voor hen een abnor maal jaar is geweest-, ófwel omdat hier huiselijke omstandigheden zich sinds dat jaar in belangrijke mate hebben gewijzigd, verstandig doen, zich tot de directie van de gasfabriek te wenden om herziening van de klasse waarin ze zijn ingedeeld. Die 'hdeeling al verluidt er dan niets over hl de verordening hoeft geen wet te zijn vun Meden en Perzen, zal zulks ook niet ?-ijn, wanneer men met goede redenen de 0I1biUijkhcid er van kan aantoonen. HOOG WATER tengevolge vaa den Zuid-Westerstorm is het W toi- aan jjat Hoofd meermalen over den kant keiveest. De bewoners hadden weer de vloed- anken uitgezet, al hebben deze in de meeste vvalletl geen dienst behoeven te doen, daar j^et water eerst bij een hoogte van 2 M. boven p. tot de huizen komt. Dat dit zoo'n nart niet geloopen heeft, kan meoi afleiden 1 de volgende hoogten, die sinds Zaterdag- j Senoteerd werden: .2.05; 1.90; 1.77 en Vanmorgen was alles weer normaal. ACUTER HET WEESHUIS DER HERVORMDEN, aan den Lange Achtevwey, wordt een nieuw tehuis voor half-weezen gebouwd, dat, gelijk uit deze foto blijkt, zijn voltooiing nadert. Alleen het binnenwerk, dat ongeveer 2 maanden zal duren, moet nog Verricht worden. Met bewondering en met respect hebben we g istermkidag de te,toonstelling' aanschouwd van het kindergoed, door de St. Theresia-Naaiver- eeniging in den loop des jaars vervaardigd, om de arme kinderen onzer scholen er mee te kun nen verrassen. Rond vierhonderd stuks kleeren, mantels, jurkjes, blousen, rokjes, ondergoed, hoedjes en mutsen, alles van soliede degelijk heid en keurige fwerking, zagen we bijeen en het. moet voor bet tiental dames van de naai- V'-veeniging, die elke week een paar uur voor dit sympathieke werk bijeenkomen, een groote voldoening zijn geweest, niet slechts hierj keu rig geëtaleerd, bijeen te zién. wat door haar nijvere handen werd tot stand gebracht, maar ook belangstelling en ongeveinsde waardeering voor het doel van baar arbeid te hebben mogen ondervin dén. Al die kleedinïtstukken zijn vervaardigd uit deels gekregen, deels aanmerkelijk beneden dc waande afgestane stoffen en een woord van oprechten dank aan de milde -begunstigers van de vereenjiging is dus niet misplaatst. Dank moge ook worden betuigd aan degenen die door thuis het geknipte werk te naaien, hebben bijgedragen om zoo'n groote collectie gereed te krijgen. Het zijn er verschillende geweest, meest- nit. den kleine®, burgerstand of uit den werkmansstand, waar moeder en. doch ters toch niet met dé handen over elkaar ple gen te zitten; en met ontroering vertelde men ons, hoe jongens op klompjes 's Woensdags avonds geknipt goed kwamen (halen voor moe der, die zelf den heelen dag in de weer is om haar troepje schoon en heel te houden, toch wel een uurtje er voor over had om te werken voor de kinderen van wie het nög armer had den dan zij. De vereen iging zou het zeer op prijs stellen, als dames en meisjes zich beschikbaar willen ste-llen om bijvoorbeeld eens in de maand voor de vereeniging een stuk geknipt goed thuis te naaien. Ook nu nog beeft zij de beschikking over een mooi stuk stof voor- jongens-onder broeken en borstrokken, dat, als er geen hulp komt, tot volgend jaar zal moeten blijven lig gen. Ban paar naaimachines, oude zoowel als nieuwe, kan de vereeniging ook nog best ge bruiken. Eiken Woensdagavond tusschen acht en Hen uur zijn de leden van de St. Theresla- Naai-\ ereeniging in dén R. K. Volksbond aan wezig. Ze werken voor het arme, het heel arme, schoolkind. Dat zegt, dunkt ons, genoeg; liet zal voldoende zijn, om velen op te wekken metterdaad haar zoo sympathieken arheid te steunen. „INTER NOS" De avonden van de mannenzangvereoniging ..Inter Nos" zijn voor de organisatoren daarvan nooit een mislukking. Zoo werd ook gistera vond In „Musis Sacrum" een soiree amusante gegeven i waarop de aanwezigen zich voor zoover wij'konden nagaan, uitstekend geamu seerd hebben. Door den voorzitter vail .Inter Nos", den heer J. Hak, werden de in gropten getale op gekomen aanwezigen toegesproken en verwel komd. terwijl later op den avond nog het woord werd geveerd door. den b'-?v Levens, voorzit ter van de feestcommissie,die o.m. dank bracht aan de begunstigers van de feestvie rende zangvereeniging. Door de zangera werd onder leiding van den heer H. van Syll, die zich een alleszins be kwaam dirigent toonde, voor de pauze een va- iniëegenid program uitgevoerd, bestaande uit de navolgende nummers: „Een avond op de bergen", Leon Hermans; „lm Walde ist ruh", Kalb; ,Bede", G. A. Helnzea en „Ave Cesar", Fred. Roeske. De executie was van dien aard dat de zan gers met voldoening op dit optreden kunnen terugzien. De heer L. de Bruin verzorgde het humoris tische gedeelte van den avond en hij had er al spoedig de rechte stemming in, door de aanwezigen een paar coupletten mee te laten zingen. Ook met een paar kleinere voordrach ten had hij veel succes. Het einde kwam met een grooten komischen zangwedstrijd voor alle aanwezigen, „The Williamshand" zorgde voor muzikale afwisseling. R. K. S. V. EXCELSIOR De uitslagen der gisteren gehouden wedstrij den luiden: Excelsior T. J. B. B. 1, 22; Excelsior 4Duiven 3 12. Tengevolge van den gevallen regen is van het uitvoerige progriamtna slechts hitter weinig doorgegaan. De juniorenwedsrtrijden werden van bondszijde alle afgelast. Het le elftal speelde vooral voor de rust een keurigen wedstrijd. Er werd enthousiast en verbazend vlug gespeeld. Het einde kwam met 22f een uitslag die de zwart.witten dubbel en dwars verdienden. Zooals we voorzagen heeft het 4e elftal het niet tegen de duifjes kunnen bolwerken, die bovendien n,og met een zeer sterke combinatie verschenen. De kansen zijn hoewel gedaald toch nog aanwezig. DE ACTIE BIJ „EXCELSIOR" In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering hebben, naar vrij vernemen, de arbeiders zich vereenigd niet het in de vergadering van Vrij dag tusschen de arbeidersorganisaties, den Me- taalbond en de directie van de metaalbuizen- fabriek „Excelsior" gesloten accoord, zoodat een conflict aan deze fabriek voorkomen is. SCHEEPVAART Schiedam, 17 November aangekomen: e.s. Stelvio, terug uit zee wegens slecht weder in de Wiühelminahavens.s. Nice, van Londen om te dokken in de Wilhelm,ina.haveu. Schiedam, 19 November vertrokken: s.s. Bal- timor, ledig naar New Castle. Harburg, 18 November Aangekomen: s.s. Aut hority, tankboot. ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. BURGERLIJKE STAND Aangiften vu 16 en 17 November 1928: GEBORENArie, zoon vn J, Dingenouts en H. G. M. Blommestijn. Puttersh.straat; Hendrik zoon van F. Nielsen en E. van Helden, Beiev- lamdsckestraat; Elizabeth, dochter van O. J. van Eek en S. K. de Boer. Nieuwstieht. M. OVERLEDEN: A. Mulder 40 jaar, echtgen. va® A. van der Tas, Nassaulaan. AANRIJDING Zaterdagmiddag te 5 uur heeft een aan rijding plaats gehad tussehem een vracht auto, bestuurd door G. V. te Rotterdam, die in de Willem de Zwijgerlaan reed, in de richting van het St.errebosch, en een wiel- rijdsiter, de 18-jarige C. v. A„ wonende in de Groènelaan alhier, en die uit de richting Westerkade in de Stadhouderslaan fietste: Op den hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Stadbio ud ars 1 a an reed. de wieHirijdlstar tegen den auto op, waarbij zij kwam te vallen. Haar rijwiel bleef onverlet, doch zelf liep ze een hersenschudding op. Dr. Koene verleende geneeskundige hulp, waarna hot meisje in het R. K. Ziekenhuis ter verpleging werd opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. DIEFSTALLEN Door den heer J. W., Noovdmoleustraat alhier, is aangifte gedaan van diefstal van een regenjas, die vorige week uit zijn woning of van zijn werkplaats is verdwenen. Door een hier ter stede bestaande instel ling is aangifte gedaan van verduistering te haren nadeele van een bedrag van 800, ge pleegd door zekeren E. W„ wonende Parallel weg, die aan bedoelde instelling in dienst betrekking was. W. is voortvluchtig. HET GOUDEN COLLECTANT ENJUBILé VAN SINT HIERONYMUS AEMILIANUS Gisteren heeft het collectautencollege va® de Frankclandsche parochie, door wijlen pastoor van Leeuwen opgericht, zijn vijf-en- zeven.tig-jarig bestgr-u gevierd. De Hoogijite- Aan het rijk versierde altaar werd Atrf intentie van de collectanten opge- -tiïagen en met het Veni Creator van Jcs. Beltjeus ingezet. Na de H. Mis wérden de collectanten door Kerkbestuur en geestelijkheid in de pastorie ontvang au. Als voorzilter van het Kerkbestuur dankte hier de hoogeerw. her Deken de collectanten voor het velo goede, dat zij in den loop van zoovele jaren voor kerk, weezon, studiefonds en zoovele andere goede doeleinden hadden gedaan; de hoog eerw. spreker wees vports op dó goede har monie, de hartelijke samenwerking, welke steeds tusschen kerkbestuur en eoiiéetantesi- college bestaan had, wat stellig aan -het vruchtbare werk van het college ten goede was gekomen. Al3 dank en .blijk van waar deering overhandigde hij vervolgens aan den voorzitter van hét collectantencollege een geschenk onder couvert. In een hartelijk woord dankte daarop de voorzitter, de heer J. H. van de Water voor do wnrureteerende woorden, door den hoogeerw. heer deken gesproken en voor de feestgave, dioor het kerkbestuur verstrekt, waarop door allen uit volle horst met het collectantenlied werd ingestemd, waarvan de heide laatste regels luiden: „Lastig collecteeren wij. Zoolang de pols zal slaan." Men bleef daarop nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij oude herinneringen werden opgehaaldonder meer werd daarbij her dacht de thans 91-jarige oud-colleotant C. Heinsbroek, die 74 jaar geleden al collec teerde in de Vleeschhal; het gouden jubileum van den heer I-I. Voorwald, neg steeds den ijverigen secretaris, terwijl mede Week dat verschillende leden al 25 jaar en langer hun diensten in het college verleenen LOSLOOPENDE HONDEN Aan de Gemeente-Reiniging is terug te bekomen een "werkhond, zwart-bruin-harig. Binnen driemaal vier-en-twintig uren moet het dier worden opgehaald, anders wordt het afgemaakt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 15 Nov. Adriaan, zoon van J. J. Krommenhoek en I. A. van der Playm, Broersveld Jo.hanna P., dochter van J. M. Rost en H. C. van der Hoeven, Havendijk. (Herplaatst wegens misstelling) Gistermorgen omstreeks half acht had op den Harreweg een aanrijding plaats tusschen den melkhandelaar J. Verboon. alhier en een bespannen melkwagen va,n J- Kool, van Schie dam. Terwijl V. met zijn wogen aan den rech terkant van den weg bij de wed. Mosterd stond, kwam uit de Veen, de wagen van Kool. Volgens ooggetuigen bleef de voerman van dezen wa gen ook rechts van den weg rijden en heeft niet uitgeweken, zoodat een aanrijding volgde waardoor het bespannen melkwagentje van V. tegen een ijzer hekweirk werd geduwd en ernstig werd beschadigd. De vrouw van V. die op het wagentje zat en voornemens was om uit. te gaan, was zoodanig geschrokken, dat zij haar reis niet kon voortzetten. Van den wagen van V. brak een veer en het zwing, ter wijl aan bet hekwerk eenige schade werd toe gebracht. De algemeene weekmarkt en de markt voor poelierswaren, die met den eersten Kerstdag en met Nieuwjaarsdag zouden samenvallen worden in plaats van op Dinsdag 25 December 1928 en op Dinsdag 1 Januari 1929, respectieve lijk op Maandag 24 December en Maandag 31 December e.lt. gehouden. De algemeene weekmarkt, die reet den twee den Kerstdag zou samenvallen zal ia plaats .van op Woensdag 26 December 1928 op Don derdag 27 December e.lt. plaats vinden Ten nadeele van den kantoorbediende K. K. wonende Zwaerdccroonstraat is op den Schie damsche Dijk een fiets gestolen. Uit bet leeskabinet aan de Geldersche Kade is een winterjas gestolen ten nadeele van den kantoorbediende D. M. v. M. wonende Bergsohe Laan. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit bet pakhuis van den fabrikaat L. T. P. aan de Aelbrecbtskade een microscoop en een kompas gestolen. Na verbreking van een etalageruit zijn uit den kousenwinkel van W. S. aan den Nieuwen Binnenweg 5 knotten wol en onge veer 20 paar sokken gestolen. Ten nadeele van den wagenverhuurder J, v. d. L. wonende Josepbstraat is op de Rech ter Rottekade een handwagen gestolen. 'a Maandags rep,.-tuit- u JzieKgezeiscliap 8t Ambrosius 8 uur K K Volksbond lederen Maandagavond clubavond K. K. Damclub l. D O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering ft K Meiaab bewerkersbond „St Etoy". Gebouw It K. Volksbond lederen Dinsdagavond om .balt uegen repe titie R, K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R K Volksbond lederen Woensdag Repetitif Konlnfci Man. nenzangvereenlgins „Orpheue'Gebouw t! K, Volksbond Aanvang balf negen lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 1 urn tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R IC 8 V, Excelsior Gebouw Kat.h Kring lodereD Woensdagavond clubavond R K, S V Excelsior Gebouw Kath Kr lag Eiken 2cn en 4en Vrijdag van de maand vergadorlng Kath Leven. Gebouw Kath Kring L Haven Aanvang halt negen lederen Vrijdagavond oefeningavond tot het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken; gebouw R. K. Volksbond Aanvang kwart over acht. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur Is geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doelepleln Maandag 19 November Vergadering propagandaclub „St. Clemens"j Parochiehuis. Aanvang 9 uur. Dinsdag 20 November It. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", Algemeene ledenvergadering. Spreker mr. F. J. H. Bach. Gebouw R. K, Kring. Aanvang half 9 Féestavofld mandolinegezelschap „Eupho- nia". Gebouw „Musjs Sacrum". Aanvang S uur. Woensdag 21 November Jeugdgroep R. K. Volksbond. Lezing van ka pelaan Goossens over Rome, St. Pieter en Vaticaan. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Soirée te geven door de mandolineclub „O, N. I." Gebouw Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 22 November Dilettanten symphonie-orkest „L. van Beet hoven". Concert, te geven in den R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 November Eerste ontwikkelingsavond K.S.A. Spreker de weleerw. pater G. Vrijmoed O.F.M. On derwerp: Paus Leo XIII. Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 24 November Tooneelvereeniging „Ons Vermaak". Eerete uitvoering. Gebouw „Musie Sacrum". Aanvang 8 uur. Dinsdag 27 November Nederlandsche Blindenbond.. Propaganda. Kunstavond. Gebouw „Musis Sacrum". BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 19 Nov. Officieele notcering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet t 18— per H 1* H J JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 19 Nov. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet f VI.— per J1JU. TE ROTTERDAM 19 Nov. Groote Schouwburg, Das goldene Kreuz (Rott. Opera- cn Operette Ver.) 8.15u. Geb. K. en W„ Don Kozakkenkoor „Pla- tofl". 8.15 uur. 20 Nov. Groote Schouwburg, Merijntjc Gtf- zens Jeugd (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 cur (voor volwassenen.) Nutszaai 62e Conscrva. torium-concert (sol. prof A. Schmalier en W. Andrlessen) S uur Gcb. K en W. abonnementsconcert, half 9. 21 Nov.: Groote Schouwburg, RigolettO (Ital. Opera), S uur (voor volwassenen.) Tivoli-Schoitwburg. Sneeuwwitje (De Narren), 2% uur. 22 N o v.: Groote Schouwburg, Der blaue Vogel (Jashny-gezelscbap) S uur Dagelijks: Tivoli Schouwburg, Drie arme kleine meisjes (Nod. Operette Cez.) S uur (Zondag ook 2 .uur). Bioscopen, goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 dezer in: Thalia (voor volwassenen); Royal (voor volwasee nen) en W, B.-theater (voor volwassenen),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1