FEUILLETON VRIJDAG 4 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 HET ZIELENTAL WORDT GROOTER UIT KETHEl. UIT ROTTERDAM RADiO. MAAR DOfcL BfcRE KL ER ZIJN TEEKENEN VAN VOORUITGANG DE NIEUWJAARSREDE VAN DEN f? BURGEMEESTER In de hedenmiddag gehouden eerste zit ting der vergadering van den gemeenteraad in dit jaar sprak de voorzitter, wethouder C. Houtman, namens burgemeester A. J. Gijsen, die wegens ongesteldheid verhinderd was, de eitting te presideeren, een nieuwjaarsrede uit waaraan wij ontleenen: Wanneer wij zien, hoe in het afgeloopen jaar de bevolking onzer stad toenam van 43281 tot 44870 Inwoners een bijzonder groote ver meerdering, vergelekeen bij voorgaande jaren en de woningvoorraad steeg van 10327 tot 11370 woningen zulks ten gevolge van den aanbouw van nieuwe woningen door de parti culiere bouwnijverheid, welke een ongekende vlucht nam en nog steeds rusteloos voortgaat -zoodat de nieuwe woonwijken in het Westen en in het Oosten onzer Gemeente weder zeer belangrijk werden uitgebreid en vele nieuwe straten werden aangelegd, met ongeveer 33/, H.A. werd het straatoppeTvlak in 1928 ver- gToot? dan mogen wij deze verschijnselen beschouwen als zoovele verblijdende factoren, welke wijzen op de groeikracht onzer Gemeen te. die steeds voortgaat zich te omtwekkelen niet alleen ais industriecentrum, doch ook als woonstad. Vooruitgang Zeer zeker zullen deze teekenen van voor uitgang ook wederom nieuwe behoeften doen ontstaan en daardoor weer meer eischen stel len aan de gemeenschtp zoowel op technisch ais op financieel gebied; ook mogen wij niet voorbijzien, dat de werkloosheid, hoewel be langrijk verminderd, altijd nog voor vele gezin nen moeiten en zorgen medebrengt. Het moet toch toegegeven worden, dat ook in onze stad eene, zij 't niet groote, toch ge leidelijke voortgang van het economisch le ven valt te bespeuren, oorzaak tot meerdere koopkracht den middenstand ten voordeel strek kende. jj M weten we niet met juistheid wat de nieuwe regeling der financieel© verhouding tusschen Kijk en Gemeenten In de toekomst zal brengen, wij twijfelen er niet aan of ten opzichte van onze Gemeentefinanciën zal deze regeling verlichting geven. In het afgeloopen jaar werden vele belang rijke besluiten genomen. De fraaie aanleg van bet Stationsplein kwam in dit jaar geheel gereed. Bevolking Wat den loop der bevolking betreft moot worden opgemerkt,, dat daaromtrent thans nog slechts voorHjowiige cijfers bekend zijn. In 1928 bedroeg liet aantal geboorten 1057, dat der sterfgevallen 374. Het aantal vestigingen in de gemeente be. Mep 3163, terwijl 2257 personen de Gemeente verlieten. Er werden 320 huwelijken gesloten. Zoodat, nogmaals gezegd, het aantal inwo ners op 31 December 192S bedroeg: 44870. Werkloosheid Op 1 Januari 192S waren er 1172 personen bij de Arbeidsbeurs als werkzoekenden inge schreven, waarvan ongeveer 310 voor uitkee- ring in aanmerking kwamen, terwijl op 31 December 1928 ingeschreven waren 680 per sonen, waarvan ongeveer 350 steun ontvin gen Over het algemeen kan men zeggen, dat het iaar 1928, wat de werkloosheid betreft, gunstiger is geweest dan het zich aanvanke lijk liet aanzien. Diverse aangelegenheden De gezondheidstoestand in onze gemeente kan ook in *t afgeloopen jaar wederom bevre- di-r-ind wo-di=.n genoemd: het aantal roodvonk- gevallen bliift echter nog eenigszins boven hei- normale. Tngevo'ge de Hinderwet werden 36 vergun- Dingen voor nieuwe inrichtingen verleend en 3° vergunningen voor uifhrpld.ing van reeds t>e~taai7ide fabrieken en werkplaatsen. De havengelden, brug- en sluis-, kade- en postgelden, loodsgelden en huren van haven terreinen.. brachten in totaal on f 180 0.33.51 tegen een totaal van ƒ170 986.13 in 1927. al- zon een vermeerdering van 9.047.38. De gasfabriek leverde fzonder eigen ver bruik en verlies) rond 5.140.000 kub. M. af tegen 4.800.000 Kug. M. in het vorig, deThalve ©en vermeerdering van rond 340.000 Kub. M. In 1928 werd rond 1.500.000 Kub. M. water afgeleverd, tegen 1.345.000 Kub. M. in 1927, alzoo een vermeerdering van rond 155.000 Kub. M. Iu het afgeloopen jaar is het verbruik van electriciteit gestegen tot ongeveer 15.000.000 K.W.U. In 1927 werd ruim 12.000.000 K.W.U. afge leverd, zoodat bet verbruik evenals het vorig jaar weer met pl.m. 25 pet. is toegenomen. Voor het blussohen van branden werd de brandweer 36 maal opgeroepen. Gelukkig werden de meeste branden zoo tijdig ontdekt, dat zij nog in den aanvang konden worden geblusckt, hieronder kwamen echter 2 groote branden voor, n.l. de brand van de lak- en vernisfabriek ,,Ivormica" en de brand aan den 0verschie3chenweg, waarbij een timmer en azijnfabriek geheel in de asch werden ge legd. Door het vervullen van twee der sedert 1923 en 1924 bestaande vacatures van agent van politie kon de dienst der politie zoodanig worden gewijzigd, dat, behalve beperking van het overwerk der agenten, eenige meerdere surveillance werd verkregen, zoomede meer dere Zondagsrust, waardoor aan een lang ge- koesterden wensck gedeeltelijk kon worden te gemoet gekomen; ik zeg: gedeeltelijk, omdat de zoo snel zich uitbreidende nieuwe wijken een intensiever toezicht gewenscht maken. De geest onder het politiepersoneel mag goed worden genoemd. De Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bi bliotheek breidt zich voortdurend uit. Het boe kenbezit bedraagt thans 19841. Rond 121000 boeken werden uitgeleend. Een gelukkig ver schijnsel is bet, dat de vraag naar studieboe ken steeds toeneemt. De R. K. Leeszaal en Bibliotheek ontwik kelt zicli gestadig. Het boekenbezit bedraagt rond 11.000 en het uitleencijfer 22.059. In het gemeentelijk ziekenhuis ver'iep de dienst geregeld. Opgemerkt kan worden, dat dtt jaar het aantal patiënten in vergelijking met vorige jaren, groot is te noemen. In den loop van het jaar kon het R. K. Ziekenhuis, de Dr. Noletstiehting. in gebruik worden genomen, zoodat onze gemeente een verpleging?inrichting rijker is geworden. Ook hier verliep de dienst geregeld. Moge het ons gegeven zijn in eendrachtige samenwerking te arbeiden tot heil van het algemeen welzijn en in het bijzonder tot bloei van onze Gemeente. De nestor van den raad, de heer E. Koop- mans dankte en uitte wederkeerlg de beste wenschen. HULDIGTNGS AVOND PAUL VAN DER PUTTEN Op 1 December 1928 vierde de Heer Paul van der Putten, hier wel bekend als directeur- Van de Kon. Zangvereeniging Schiedams Man nenkoor „Orpheus'' eu van de gemengde Zang- vereeniging „Polyhymhla", zijn 25 jarig jubi leum als Toonkunstenaar. Door de gezamenlijke koren waarvoor da heer v. d. Putten den dirigeerstok zwaait, is besloten, den jubilaris ©sn huldigingsavond aan te bieden op Maandag 28 Januari a.s. des avonds 8 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to Rotterdam, waaraan do volgende koren onder leiding van den Jubilaris hunne medewerking zullen verloenen. ..Wilton's Mannenkoor", Rotterdam; ft. K. Oratorium Ver, „Sursum Corda" Rotterdam; R. K. Kerkkoor „In Honorem Dei" Rotterdam; Vlaarding's Mannenkoor „Orpheus" Vlaardin- gen; Gemengde Zangver. „Polyhymnia" Schie dam; Kon. Zangver. Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" Schiedam. Voor de pauze zal iedere vereeniging afzon derlijk optreden en zal „Orpheus" ten afzonderlijk optreden en zal „Orpheus" teu gehoore brengen „Jeruzalem" van Isr. Olmen. „Polyhymnia" zal uitvoeren een van de koren uit het Oratorium „Die Jahreszeiten". Gedurende de pauze bestaat gelegenheid den Jubilaris te complimenteeren. Na de pauze zullen de mannenkoren nog maals gezamenlijk optreden en o. m. ten ge- hooTe brengen „Domlne Salvum Fac." met orkestbegeleiding. KALENDERS Van de N.V. Lak-, verf- en vernisfabriek „Ivormioa" ontvingen wij eenige fraai uit gevoerde maandkaJenders, aan welke door de oliëntele van deze fabriek graag een got1 tl plaatsjo zal worden gegeven. Eveneens ontvingen wij een kalender van de Nederlandse be Verzekeringen,aatscliapipij „St. Willibrordus" te Utrecht. FEESTAVOND ST. LIDUINAPATRONAAT Twee keeren per winter zorgt het bestuur van het meisjespatronaat der Frankelandsche parochie voor een gezelligen avond voor da leden met hare ouders. Zoo waren gisteren nagenoeg alle leden, de meeste met vader of met moeder, bijieen in het zaaltje vau het jougenspatronaat op de Hoog straat, om in intieme feestviering den ouder lingen vriendschapsband te versterken. De eigen tooneelclub van het patronaat heeft op een zeer lofwaardige wijze, met grooter rolvastheid en in scherper uitbeelding van karakters dan den vorigen avond, 't tooneel- spel „In hooger sferen" opgevoerd. De armoede van de familie van Buuren wordt plotseling in rijkdom omgezet door ge lukkige zaken van vader in den schoensmeer- handel. Vrouw v. Buuren met haar ontevre den dochters Dora, Lena en Jet worden nu mevrouw van Buuren van Rijkenoord met de freules Thea, Helena en Henriëtte; alleen Anna, tevreden van aard, blijft de eenvoudige, die met niet minder ijver studeert, voor het behalen van haar akter. Alleraardigste blunders worden geslagen door deae parvenu's, vooral ten opzichte van een adellijk© familie, die naast hein woont, totdat de vroegere huiseigenares van de Anjelier- straat verschijnt en door haar openbaringen bet gulden masker van dezen nieuwbakken adel afrukt. De tot nog toe verachte Anna wordt nu de held van het spel, als zij na de ontvangst van een telegram van Vader, het schrikkelijke nieuws bevattend van den totalen financiee- ien ondergang, met een ook zoo juist ontvan gen telegram op het tooneel verschijnt, bet goede nieuws vermeldend van haar geslaagd examen, in deze omstandigheden een grooten steun voor moeder en zusters. Er werd waarlijk zeer goed spel te genieten gegeven en de leden van de tooneelclub ver dienen dan ook wel de belooning, die de direc teur haar toezegde. Want zij zullen onder leiding van de dames leidsters en met goed keuring der ouders een of ander mooi tooneel- stuk van een bekend© club mogen bezoeken. R. K. S. V. EXCELSIOR Wed strijd pro gram ma Het programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: L. en S. 1Excelsior 1, 2 uur, D. Haverkorn; Excelsior 2Spartaan 2, 2 uur, C. de Braban der; Excelsior 4Activitas 2, 12 uur, W. Schoof. Een karig, doch zeer belangrijk programma in verband met den tvedstrijd van het eerst© elftal. Willen de zwart-witten de degradatie- kans ontloopen, dan moet Zondag gewonnen worden. Dit is zeer goed mogelijk, mits de Schiedammers hun uiterste krachten zullen inspannen waarvoor echter verdere aansporing overbodig is. De zwart-' i ep beseffen wat op het spel staat. De thuisspelende elftallen kunnen beide win nen. Voor de junioren zijn in verband met de terrein en weersgesteldheid geen wedstrij den vastgesteld. Intieme feestavond Donderdag 10 Januari a.s. vindt ia „Musis Sacrum" de 2e intiem© feestavond in dit sei zoen plaats. Het programma wordt zooals ge woonlijk geheel door eigen leden verzorgd en wel door de strijk en door da cabaretclub. het programma prijkt o.a. een nieuwjaars- wouseh van Tliomasvaer en Pieternel, toepas selijk op de vereeniging. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2 tot 3 Januari. GEBOREN: Cistina Riemada, dochter van P. F. van der Hammen en T. Suttorp, Graaf Flo- risstraat; Alida Jacoba, dochter van H. van den- Mark en J. M. Rpetman, Ridderk.str. Tho mas Willem, zoon van T. W. van Son en A. M. Rescb, Breedstraat. GETROUWD: C. E. J. de Groot 26 j. en A. M. van de Water 26 j.: F. A. Piek 21 j. en L. A. P. Ossewaarde 17 j.; j, van Vliet 2S j. en D. de Groot 2S j. ONDERTROUWD: W. H. Poort 21 j. en J. Lammers 19 j.; E. de Jonge. 23 j. en M. J. Baron 17 j.; M. Sluytars 24 j. en G. de Bruin 20 j.; C. F. A. van de Water 21 j. en M. H. Brouwer 21 j. ZAL FRITS BOUWMEESTER TE SCHIEDAM SUCCES HEBBEN? Zoo langzamerhand is het nu wel tot velen hier doorgedrongen dat het aan enkele ingeze tenen van Schiedam gelukt is Frits Bou «fees ter met een uitgekozen clubje artisten te laten optreden op Vrijdag 11 Januari in den R. K, Volksbond. Voor een ieder, die het ook maar eenigszins goed meent met de katholieke kunst moet dit pogen onmiddellijk hun sympathiek zijn. Nog maar al te vaak wordt er de goede en ernstig-werkende Katholieke tooneelclubs uit gezonderd op de planken banale, onbenullige draakstuikken gegeven. En het droevigste van het geval is, dat aan dergelijke producten meestal een uitbundig applaus en groot succes ten deel valt. Het is niet moeilijk uit het een cn ander te distilleeren, dat bet met de kunst smaak bij velen nog slecht is gesteld. Men zegt dat de hooge fijne kunst slechts voor weinigen is en dat de grootere massa het toch niet kan meevoelen. Deze bewering is echter absoluut in strijd met de werkelijkheid. Waar goede kunst werd gegeven is er ook bij de menigte veel medevoelen geconstateerd. Zoo moge het ook zijn met de opvoering van „Branding" door het Frits Bouwmeester- ensemble op Vrijdag 11 Januari, des avonds 8 uur in ih©t R. K. Volksbondgebouw aan de Lange Haven. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 3 Januari. Aangekomen: a.s. Thekla, ledig van Rotterdam; s.s. Trito, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wil- helmiinahaven. SELBY, 4 Januari. Aangekoman; s.s. Alohy- mist, ledig van Schiedam. BREMEN, 3 Januari. Aangekomen s.s. Auda. city( ledig van Schiedam. STREEKNET Tn de afgeloopen maand wei-den In de richting SchiedamRotterdam 106691 telefoongesprek ken gevoerd en in de richting Rotterdam Schiedam 102697 telefoongesprekken. In totaal dus 20938S gesprekken. GESLAAGD Bij het op 20 en 21 December j.i. te Rotterdam gehouden examen voor de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, slaagde de heer C. Wuisman, alhier. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 3 Januari. OVERLEDEN: Leonardus Overgaaf 70 j., echtg. van Anna Catharina van der Hoeven. GEHUWD: Cornells Veenman 26 j. en Johanna Jacoba Jozephina Sooiners, 23 j. INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. Dienstplichtigen, geboren in 1910 Worden herr iunerd dat de inschrijving voor de militië ten gemeentehuize zal plaats hebben op Maandag 14 Januari a.s. dea voormiddags van 10 tot 12 uur. ENTREEBILJETTEN VOOR OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN Invoering van het rol-biijetten-syateem. Naar de directie van de N.V. Nederlandscbe Speciaal Drukkerijen ons mededeelt, is door de gemeente Rotterdam besloten tot invoering van het door haar geoctrooieerde rolbiljetten- systeem, zooals dit reeds in verschillende plaatsen des lands o.a. te 's Gravenhage voor vermakelijkheden is toegepast. De onderhan delingen, welke hierover gevoerd zijn, datee ren van het midden van 1928, zoodat de ont dekking van de knoeierijen met do entree biljetten van de sportterreinen op deze invoe ring niet van invloed is geweest. Toch heeft dit laatste duidelijk in het licht gesteld, op welke gemakkelijke wijze bedrog mogelijk is. Het rolbiljetten-systeeni zal de controle aan merkelijk vergemakkelijken en waarschijnlijk, zooals in Den Haag het geval was, nog kunnen WIJZIGING ROEPLETTERS. Met Ingang van 1 Januari zijn de roepletters van do Ncderlaudsche peilstations gewijzigd. Maassluis is nu: P.G.M.; IJmuiden: P.G.Y. en Willemsoord: P.A.Z. OPENBARE STUDIO TE HAMBURG. Te Hamburg i s men van plan om een groot© studiozaal te bouwen waarin plaats is voor on geveer 300 bezoekers, een groot orkest en een verhoogd tooneel voor de voor de microfoon optredende zangers. Het publiek zal dus in de gelegenheid verkeeren, om de zangers voor de microfoon te ziem. EEN B. B. C.-ORKEST VAN 100 MAN. Gemelü' wordt, dat de B. B. C. in Londen met den beroemden dirigent Sir Thomas Beeeham een overeenkomst heeft aangegaan, waarbij bepaald is, dat Sir Thomas een orkest zal sa menstellen, dat uit meer dan 100 musici bestaat en dat speciaal het uitvoeren van symplionie- concerten op zich zal nemen. RADIO IN DIENST VAN DE BRANDWEER. Rockdale is de eerste stad in Engeland, waar de brandweerwagens van een radioinstallatie worden voorzien. De radio-installaties op brand weerauto's dienen voornamelijk tot bet onder houden van de verbinding tusschen de wagens en do brandweerkazerne bij branden op eenigen afstand van de stad. in gevallen, dat do tele foon-verbinding gestoord is of 's „achts niet wordt onderhouden, zooals dat in kleine plaat sen nog veelal voorkomt, is de radio-commu nicatie een groot gemak. Naar men weet bezit oe Amsterdamse!)e brandweer reeds jaren lang een installatie. RADIO IN SPANJE. De radio heeft in Spanje in korten tijd de harten van het volk veroverd: zeer groot is de geestdrift voor deze nieuwe vinding en zelfs menschen, a'ie niet in staat zijn om hun naam te schrijven, bedienen hun zelf gebouwd radiotoe stel met gemak. De grootste Spaansche zender is Madrid, die met een energie van ongeveer 7 kilowatt zendt hierop volgen Barcelona, Sevilla, Bilbao, Sala manca en Cadiz. De programma's worden gewoonlijk verzorgd door Amerikaansche en Creoolsche Orkesten, een Roudalla (Orkest van mandolinen, gitaar? en citers), sextet, koor, enz. Overigens is het Spaansche programma met zijn voordrachten, cursussen enz. volgens Amerikaansch-Duitsclx voorbeeld samengesteld. leiden ter besparing op de kosten. Voor do vermakelijkheidsinrichtingen zelve zal t ook kunnen leiden tot vereenvoudiging van de boekhouding. De Bïreka-kasten. weike ook ch>or N.V. Ned. Speciaal Drukkerijen wor- den geleverd, openen de gelegenheid tot een zeer eenvoudige kassa-inrichting niet reer over- ziehteiijke cont re Voor 't drukken vr.n de xoihUjetteo zal door de N.V. Ned. Spec. Drukkerijen in den omtrek van het stadhuis een druk machine worden op gesteld, terwijl de gemeente zelve een prijs- stempelmachine zal aanschaffen voor het op drukken van de prijzen op biljetten, waarvan slechts een klein quantum noodig is Door dit systeem zal iedere inrichting haar eigen kleur krijgen van entreebiljetten. Het contract, dat de gemeente heeft Ioopen voor het drukken van de entreebiljetten boe ken, eindigt met Augustus a.s., zoodat dan het nieuwe systeem kan worden toegepast Deze tijd is ook wel noodig, omdat nog eenige voorzieningen ais b.v. het plaatsen van do drukmachine e.d. moeten worden getroffen. ONDERSCHEIDING. De heer A. Tuschinski geridderd Ter gelegenheid van de Nieuwjaarsontvangst in do Pooische Legatie heeft de Pooische gp. zant, prof. Ketrzynski, in tegenwoordigheid van de leden der Legatie en van het Consu laat te Rotterdam, alsmede van een aan'al personen liit de Pooische kringen in Neder land. do eereteektnen van de orde Poionin Rcstituta overhandigd aan den heer A Tu schinski, directeur van het Bioscoop Theater- concern A. Tuschinski. In zijn rede schetste de Pooische gezant do verdiensten van den heer Tuschinski tegen over Polen en betoogde dat deze als Neder lander zijn aanhankelijklieidsgevoel voor zijn oud vaderland niet verloren heeft en dit hij iedere gelegenheid getoond heeft. t i naar het Duitsch van H. RICHTHOFEN. 11) Een kleine jeugdige stem begint een solo te zingen: forsch valt een bas In en brengt het lied ten einde. Tosca hoort lachend dit concert aan, uitgevoerd bij het kikvorsohenvijvertje in den tuin. Voor het oogeublik wijkt alles, wat haar hart bedrukt voor het tooverachtige heden. Alle onrust Is verdwenen. Zij ziet haar ouders wier zielen nu in een andere wereld weer vereenlgd zijn als in hun eerste liefde. Wat zij voor misstappen gedaan mogen hebben, ls nu uitgeboet, door de een met haar vroegen dood. door den ander met een leven vol ontbe ringen. In hun dood vonden zij het geluk van hun jonge liefde terug. En zij zelf, zou zij ook één middel onbeproefd laten, als het in haar maoht lag de liefde van haar teer-bemlnde terug te winnen? Maar nu dat hart aan een ander toebehoort, nu moet Zij haar aanspraken daarop wel opgeven! Vaar wel nu, hoogste goed op dt>fr aarde! Plotseling komt een koude luchtstroom haar In 't gezicht waaien, door de toppen der boo nion gaat een zacht geruisoh; een dwarreling van verdorde bladeren komt op den grond neer eu ln Toscas gezicht. Een grillige bliksemstraal doorklieft den donkeren hemel, en onderdrukt gerommel doet zich hooren. Een beetje rillerig staat Tosca op en gaat naar binnen, waar in de kamer de lamp een vriendelijk schijnsel verspreidt. Zij laat de deuren wijd open staan. Zij neemt een ?x>ek, dat op de tafel ligt en be. gint te le.-en. fcjfsrt eenigen tijd he6ft zij haar studieboeken weer voor den dag gehaald om haar gedachten, die zich hardnekkig met dat eene sombere punt bezig houden, af te leiden. Maar vandaag wil haar dat niet gelukkenkomt door het late avonduur of door de zware, met onweer bezwangerde lucht? of misschien door het door het late avonduur of door de zware, met een ongeduldige zucht legt zij het boek terzijde. Wat hoorde zij daar? Was dat niet het rollen van de wielen van een rijtuig? Neen, dat ge luid is toen verdwenen .Doch Juno begint op eens hard te blaffen en dat maakt haar weer ongerust. Neen, nu vergist Tosca zich niet, een zware stap komt snel naar haar toe. De kie- zelsteenen op het voetpad knarsen .de houten vloer van de veranda kraakt. Met kloppend hart snelt Tosca naar voren. Voor haar staat een Duitsche ordebroeder, schilderachtig om, hangen met een witten mantel met een zwart kruis op den schouder. Het ronde, baardlooze gezicht is een beetje rood van opwinding; de schitterende blauwe oogen vertoonen een glans, die in normale omstandigheden hön niet eigen is. Mijnbeer von Kanitz! roept Tosca ont steld uit. Zij zoekt met haar blik een opening ln de deurruimte om hem voorbij te kunnen glippen de vrije lucht in, maar zijn breede ge stalte vult den geheelen ingang. Lieve Tosca, roept de man nu, ik kon het niet langer uithouden tusschen al die men schen. Een hevig verlangen dreef me naar jou toe. Jij bent oneindig veel mooier, dan al die anderen met je zwarte bliksemende oogen en die mooie roode kleur op je wangen. Tosca, ik bemin je! Hij wilde haar hand grijpen, die zij angstig achter haar rug verbergt. U beeft er misschien geen begrip van, mijnheer von Kanitz, zegt ze eindelijk, wat voor een ongelegen tijd u voor uw zonderling bezoek uitgekozen hebt. Ik verzoek u dringend hier van daan te gaan! Zij kijkt hem smeekend aan met haar mooie, donkere oogen, maar dat maakt hem nog stout moediger. Tosca-, gaat hij voort, neem je mijn aanzoek aan? Wat maal ik er om, wat je vader geweest is, of je arm bent of rijk! Ik houd van je, trouw en innig Laat Hanriette zich maar in een ge sticht begraven, als ze niet met mijn keuze te vreden is. Daar geef ik allemaal niets om! Zij heeft lang genoeg den baas over mij gespeeld. Niemand weet, wat een scherpe nagels zij on der haar fluweelen pootjes verborgen houdt. Tosca, zeg me, dat je de mijne worden wilt! Hij komt een paar passen naar haar toe en doet alsof hij haar wil omhelzen. Verschrikt wijkt Tosca voor hem terug. Geen stap meer verder, mijnheel- von Kanitz. spreekt Tosca, niet erg hard, niot he velend en toch zóó vol nadruk dat hij als vast. genageld staan blijft waar hij staat. Nu. is het dan geen algemeen gebruik, dat twee menschen. die het goed met elkaar moe non, een verbintenis aangaan? vraagt hij met een angstig voorgevoel, verborgen achter een half verlegen lachje. Waarom kijk je me dan zoo dreigend aan? Is het dan een misdaad te verlangen naar iets, wat men graag bezitten wil? Wat zou je daarop kunnen antwoorden? Uw woorden zijn een spot voor alle recht schapen opvattingen, mijnheer von Kanitz, sprak Tflsca bitter. Haar lippen boefden. Voelt u dat niet? Denkt u, omdat ik thans alleen en verlaten ben, dat u mij nu dingen mag zoggen, die u in liet bijzijn van anderen niet zou durven uitspreken? Hebt u er geen voorstelling van hoe diep u zich daarmee vernedert? Gelooft u, dat Ik dat ooit zal kunnen vergeten? Ga weg, nu onmiddellijk; vraag ik u; neen ik beveel het nWaar wacht u nog op? Zoo kan en wil ik niet bij je vandaan gaan, Tosca., sprak hij pathetisch, terwijl h'j plechtig ziji d ophief. Je hebt mij nog steeds niet begrepen. Ik bied je mijn kart en hand en vermogen aan, om nog niet eens te sipreken van mijn maatschappelijke positie, waardoor ik in staat ben, alle hindernissen, die zich op je pad zouden kunnen voordoen, uit den weg te ruimen. En als prijs voor dat alles verlang ik niets anders dan dit kleine handje, dat ik in één greep zou kunnen fijn- knijpen! Als een gevangen vogel verweert Tosca zich tegen de omhelzing va.n de beide groote handen, die zich zoo onverwacht naar haar uitstrekten, dat zij geen kans gezieii had er aan te ontko men. Tranen van woede stijgen in haar oogen naar boven. Moet ik de dienstboden hier roepen, mijn heer von Kanitz de woorden komen langzaam, maar heftig over haar lippen. Uw brutaliteit is meer dan ongehoord. U vraagt er heelemaal niet naar, of uw gevoelens beantwoord war den ik zeg u, neen, duizendmaal neen! En laat me nu los! Ik'haat u ik verafschuw u! Een grenzeloozo afkeer vervult haar en on danks dat moet zij. met baar zwakke krachten het dulden, -dat liij haar afgewend gezicht naar zich toetrekt en zijn lippen op haar voorhoofd drukt, op haar wangen, op haar mond. En tóch zed je de mijne worden, fluistert hij, je ouders willen het ook Als bazuinstooten dringen de woorden in haar oor. Zij wil om hulp roepen, maar liaar stem weigert haar dienst, slechts een ongearti culeerd gestotter komt over haar lippen. Toen was het, alsof de ka.mer eensklaps in een vlammenzee weixl gehuld, alsof het huis op zijn fundamenten beefde, zoo geweldig dreunde een donderslag door de lucht. Mijnheer von Kanitz is teruggesprongen; zijn witte mantel is hem van den schouder gegleden. Nu staat hij c'aar in oen pantsor- aohtlg onderkleed, terwijl zijn trekken ver stijfd zijn van schrik. De hemel neemt mij in bescherming, roept Tosca door de beangstigende stilte heen, die op het helscbe lawaai in d© natuur ge volgd is. Eu weer volgt een Schimmerend licht, weer een ontstellend hard kraken en knetteren. Tosca is naar het venster ge sneld en heeft het opengerukt. Niets is daar buiten te zien onheilspellende, zwoele, druk kende, doodbrengende duisternis Heeft zich over de aarde gelegd. Een grillige bliksemstraal teakent Tosca'a slanke gestalte, zooals zij daar sLmt, gereed uit het venster naar buiten tc springen. Mijnheer von Kanitz vouwt de handen, hij durft haar niet t© naderen. Om G-odswil, juffrouw Tosca, blijf hier, roept hij op bezwerondon toon. Onder het venster staat een tuinbank, ik weet het zekerhet is spotten met je leven, als je er uit apringt. Als je het dan torb niet anders wilt, zal ik weggaan Doch ie het niet mijn plicht bij dit onweer je ter zijde te staan? Tosca antwoordt nier, maar blijft toch bij het geopende venster staan en geeft den in dringer een niet onduideJijken wenk zich te verwijderen. Op dit oogenblik verschijnt Margrit, het werkmeisje, in de openstaande deur, stoot een luiden gil uit en staart met ontsteld gezicht naar de verschijning van den ordebroeder, die midden in de kamer stond. Mijnheer von Ka nitz heeft zich driftig omgekeerd en zijn hand zoekt naar het korte zwaard, dat aan zijn lin kerzijde hrngt. Hij ziet er, met den aan zijn voeten neergevallen mantel en het gesckubto pantser, eenigszins uit als Sint George, die op hot punt staat den draak te dooden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2