Lippen urel fiij Ruwe Huid en FEUILLETON DE VIJFDE VINGER TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE PAUS EN DE NIJMEEGSCHE UNIVERSITEIT UIT DE R. K. STAATSPARTIJ ACTIE VAN AANNEMERS EEN AVONTURENVERHAAL. Een belangwekkend onderhoud. „DE VIERDE EN VIJFDE FACULTEIT MOETEN SPOEDIG KOMEN". Men meldt uit Rome d.d. 30 December: cember: Gisteren stond Z. H. de Paus een speciale audiëntie toe aan prof. dr. W. J. M. Mulder, hoogleeraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, den weleerw. heer rector E. Koeken, S. Theol. drs. en de heeren Ch. Thewissen en J. Grosfeld, studenten ln de geschiedenis aan die universiteit, die reeds eenigen tijd voor we tenschappelijk onderzoek in de Vaticaansche bibliotheek en het archief werkzaam zijn. Z. H. vroeg met veel belangstelling naar het doel van de reis en toen werd medegedeeld, dat zij historische onderzoekingen gold en dat rector Koeken, die aan den Paus als verdien stelijk schrijver van een boek over Dan te werd voorgesteld, voor zijn dissertatie naar Rome ge komen was, toonde Z. H. veel belangstelling. De H. Vader moedigde 't werken in bibliotheek en archief zeer aanvooral in het archief, waar, zoo zeide Z. H., nog veel voor de geschie denis van ons vaderland te vinden is. Vervolgens informeerde Z. H. naar den toe stand van de Universiteit van Nijmegen. Op het antwGord, dat er reeds meer dan 400 stu denten waren, maar, dat de vierde en vijfde faculteit nog ontbraken, hernam Z. H. met groote levendigheid en nadruk: die vieTÖe en vijfde faculteit moeten spoedig komen en alles, wat tot een volledige universitas scen- tiarum behoort. Ook het aantal studenten moet nog grooter worden, maar de quantiteit is niet het voornaamste; de kwaliteit, daar komt het vooral op aan. Met bijzondere liefde wendde zich de H. Vader tot de twee studenten, Ja, richtte bijna den hee- len tijd het woord tot hen. Wij zegeDen, zoo ging Z. H. voort. Onze Universiteit van Nijme gen; Wij zegenen al haar professoren, docenten, bestuursleden, ambtenaren, weldoeners en be gunstigers, maar vooral haar studenten, vooral haar studenten. Wij zegenen baar ln het nieuwe jaar, wij zegenen haar in de verre, verre toekomst. Wij zegenen al uwe intenties, Wij zegenen heel Hol land. Na die heerlijke woorden trad de Opperpries ter een paar schreden terug (al dien tijd, wel tien minuten, had Z. H. vlak voor Zijn bezoe kers gestaan) hief de handen zegenend ten hemel, maakte het kruisteeken en ging, nog weer omziende, heen. Of de Paus ook van de Keizer Karei-Univer siteit houdt! MOEDER MARIA IGNATIA f Na een kortstondige ziekte overleed in het St. Elisaheth-gasthuis te Dongen, de Eerw. Moeder Maria Ignatia, oud-algemeen-overste der gasthuis-Zusters aan den Haagdijk te Breda. Drie en dertig jaren lang stond zij aan het hoofd der congregatie. 1 Mr. A. J. I. M. SMITS, f Gistermorgen, te 11 uur beeft in de hulpkerk van de H. Maria Middelares en den H. Lode- wijk te Berohem de plechtige uitvaartdienst plaats geihad voor de ziielerust van mr. A. J. 1. M. Smits, commissaris der N.V. „De Maas bode" en oud-lld der Eerste Kamer, die, geJijk men weet, op zijn buitengoed „het Piilhof" te Berchem bij Antwerpen overleden ls. Het kerkje was geheel gevuld door de fami lieleden en vele vrienden van den overledene, zoowel uit Nederland als uit België. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Aanwijzing van candidaten. In de R.K. Kiesvereeniging te Monnikendam is als candidaat aangewezen voor den kwali teitszetel voor vrouwelijke aangelegenheden mej. Crielars te -Amsterdam. Voorts werden aangewezen de hee^Ch. v. d. Bilt en mr. A. Leesberg, wethouder te Alkmaar. De R.K. Kiesvereeniging te Joure (Fr.) heeft aangewezen den heer A. C. A. van Vuuren, als financieel deskundige, met als plaatsvervanger mr. Trip; den heer A. J. Loerakker als arbeids- deskundige met als plaatsvervanger den heer F. van Welie. De candidaat voor een vrijen zetel werd overgelaten aan den kieskring Lei den. De Kath. Kiesvereeniging te Nieuwstadt heeft aangewezen als candidaten voor de Tweede Ka mer voor de kwaliteitszetels voor internationale aangalógenheden, arbeidszaken e<n landbouw resp. de heeren Mgr. dr. Nolens, H. Hermans en J. Anient, als hun plaatsvervangers Mgr. dr. Poels en de heeren J. Maenen en L. Haan. Voor de vrije zetels zijn aangewezen de heeren ir. Bongaeits, Rutten, Bulten en Max van Poll. Te Schoonhoven werd in de vergadering der kiesvereeniging met algemeen» stemmen aan gewezen als candidaat voor den kwaliteitszetel Staatsfinanciën voor de kieskringen Friesland, Groningen, de heer A. C. A. van Vuuren, voor den kring Leiden voor den vrijen zetel, de heer A. C. A. Deerenberg, lid van den gemeenteraad en voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging te Schoonhoven. In de vergadering der R. K. Kiesvereeniging, afd. Vrouwen te Velddriel werden, volgens de „Geld.", als candidaten aangewezen: Kwali teitszetel Onderwijs: Mr. Baron van Wijnbergen. Utrecht, Kwaliteitszetel Justitie: mr. Van Sefhaik, Arnhem. Vrije plaats: G. Bulten, Voor hout. De volgende heeren zijn als candidaat aange wezen door de R. K. Kiesver. te Druten meld de „Geld.": Onderwijs-kwaliteitszetel 1. Baron van Wijn bergen, Utrecht: 2, Mr. Waszink, Den Haag; 3. Dr. Moller, Tilburg; voor de teelmisch- juridische kwaliteit: 1. Mr. J. R. H. van Schalk, Den Haag; 2. Mr. Kropman, Amsterdam. Voor de vrije lijst: 1 G. Bulten, Voorhout; 2. Baron van Voorst tot Voorst, Twello; 3 J H. de Zwart, Nijmegen;. 4 Notari3 Dericks, Eind hoven. De R. K. Kiesvereeniging te St. Hubert heeft volgens het „Hsgez." de volgende candidaten aangewezen Landbouwzaken en 't Landbouwvraagstuk: Fr. Smits-van Oven, Eindhoven; Dr. Ir. J. Deckers, 's-Hertogenbosch. Defensie: Mr. Dr. L. N. Deckers, 's Gravenihage. Twee vrije zetels (alpbabstisch)C. Bulten, Voorhout, A. N. Fleskens, GeMrop, M. Krijgs man 's-Hertogenbosch, Mr. van Nispen tot Seve- naer, 's-Hertogenboseh, Max van Poll. Helmond, Mr. Frans Teulings, 's-Hertcgenbosck. De R.K. kiesvereeniging van Honselersdijk heeft met algemeene stemmen aangewezen, voor den kwaliteitsz el Staatsfinanciën, A. C. A. van Vuuren, voor den kwaliteitszetel Arbeids zaken, A. J. Loerakker, voor den vrijen zetel, G. W. Kampschöer. De R. K. kiesvereeniging van Monster wees met algemeene stemmen aan voor den kwali teitszetel Staatsfinanciën A. C. A. van Vuuren, als afgevaardigde van de kieskringen Friesland en Groningen; voor den kwaliteitszetel, Arbeids zaken en Arbeidsvraagstukken, A. J. Loerakker, als afgev. van den kieskring Leiden, en voor den vrijen zetel G. W. Kampschöer, afgev. van den kieskring Dordrecht, Da R.K. Kiesvereeniging van Naaldwijk wees dezelfde heeren als candidaten aan en boven dien als plaatsvervanger vrije zetel Mr. Hellen- berg Hubar. De Kath. Kiesvereeniging te Wanssum heeft als candidaten aangenomen; Kwaliteitszetels: de heeren dr. Nolens en dr. Poels; H. Hermans en J. H. Maenen; P. J. Rut ten en M. Galliard; voor de vrije zetels: de heeren Ament, Verheggan en W. Quaedvlieg. De Kath. Kiesvereeniging te Heel heeft aan gewezen voor de kwaliteitszetels: de heeren dr. Nolens, H. Hermans en Ament; voor de vrije zetels de heeren Ruys de Beerenhrouck, Bon- gaerts, Rutten en Bulten. De canthfiatuur mr. Steenberghe. In aansluiting aan een vorig bericht, waarin wij meldden, dat de hsier mr. N. Steenberghe door verschillende vooraanstaande personen was aangezocht, om zich beschikbaar te stellen voor een candidatuur op een vrije lijst verne men wij thans nader dat de heer mr. N. Steen berghe zich daartoe bereid heeft verklaard. Aanwijzing van candidaten te 's Hage In de R. K. Kiesvereeniging O. L. Vr. van Goeden Raad en St. Lidwina zijn gisterenavond als candidaat aangewezen. Voor den kwaliteits zetel Binnenlandsch Bestuur Jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenhrouck; plaatsvervanger mr. v. d. Oever; voor den kwaliteitszetel Arbeid® Zaken Prof. dr. J. A. Veraart en de hee,r F. L. D. Nivard te Rotterdam als plaatsvervanger Voor den vrijen zetel minister J. M. J. H. Lamibooy; Th. F. M. Sehaapman; mr. van An- geren, dr. L. Kortenhorst en mr. HeLlenberg Hubar allen te den Haag; mr. Goseling te Amsterdam, mr. Steenberghe te Goirle en mevr. Alb. Steenhoff-Smuld-ers te Utrecht. DE TOESTAND DER KÜSTVISSCHERIJ IN NOVEMBER 1928 Naar de Afdeeling Visscherijen van het De partement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw ons mededeelt, was de weersgesteldheid in de eerste helft der maand November voor de kustvissehery en de visscherij in de Zuid- Hollandsche stroomen niet ongunstig; in de tweede helft echter belemmerde stormachtig en ruw weder meermalen het uitoefenen der vis scherij, terwijl hl de Zuid-Hollandsche stroomen ook vrij veel hinder werd ondervonden door het opperwater. In den Dollart en de Lauwerzee en de Zuid- HoIla.ndsc.he stroomen en zeegaten werd de vis scherij drnkker, in het Noordelijk deel der Zui derzee daarentegen minder druk uitgeoefend dan verleden jaar November. De geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee waren thans beter, die van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen minder goed dan in November van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde viseh bedroeg n.l. "Volgens voorloopige opgave respectievelijk in den Do larf en de Lauwerzee 4(14.832 kg. en ƒ8.369 (98.345 kg. en ƒ4.192 in November van hef vorige jaar), in de Zuiderzee 2.759.322 kg. en 181.478 (2.977.865 kg en 191.039 in November 1927), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 181.136 kg. en 28.865 (verleden jaar November 294.062 kg. en 41.983). Uit Zeeland werden verzonden 3.357.200 oesters ter waarde van 464.760 en 5.487.5.00 kg. mos selen ter waarde van 81.960 (verleden jaar November 2.586.800 oesters ter waarde van 342.850 en 5.260.800 kg. mosselen ter waarde van 93.340). Vóór afschaffing der borgstelling; vóórarbitrage in alle geschillen. EEN STRIJD „MET EERLIJKE MIDDELEN VOOR EEN- EERLIJK DOEL" De Ned. Aanaemersbond en de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons hebben in hunne in 1928 gehouden algemeene vergaderingen het besluit genomen, dat het met ingang van 1 Januari 1929 voor hunne leden verboden is in te schrijven naar werken, welke dan ook, waar voor borgstelling wordt gebiecht en waarbij niet is bepaald, dat alle geschillen door arbi trage zullen worden beslecht. Nu deze besluiten dus in werking treden is in een ten kantore van den Ned. Aannemers- bond gehouden persconferentie een verklaring gegeven van de redenen, welke tot het ncï-ca van dit besluit hebben geleid. Een resumé van hetgeen daar werd mede gedeeld, laten wij hier volgen. Wat de borgstelling botreft, bestaat er hier te lande sinds onheuglijke tijden de ge woonte, dat bij aanbesteding van een werk door de inschrijvers twee solide borgen moeten wor den gesteld; deze moeten zich verbinden om bij ingebreke blijven van den aannemer diens verplichtingen tegenover den aanbesteder over ie nemen. Van deze bepaling is het onlogische terdege gevoeld; de aannemer toch Is het. die den aanbesteder crediet geeft in den vorm van leveringen en gepresteerden arbeid; immers de gedeelten (termijnen), waarin de overeengeko men aanneemsom den aannemer wordt uit betaald, blijven steeds ver beneden hetgeen de aannemer heeft geleverd en gepresteerd en eerst door betaling van den laatsten termijn wordt het evenwicht hersteld. Normaal zou" het dus eerder zijn, dat de opdrachtgever borgen gaf. De borgstelling is echter ook in ander op zicht verkiard. Dit instituut heeft er toch toe geleid dat de aandacht van de hoofdpersoon afgeleid wordt op de borgen; de aannemer komt daardoor op de tweede plaats en er wordt niet gevraagd of hij goed is om het werk uit te voeren. Dit systeem heett de laatste jaren tot wantoestanden in het bedrijf aanleiding ge-" goven, welke noodzakelijk verbetering behoeven. Die verbetering zal alleen te.krijgen zijn door afschaffing vs,n de borgstelling. Na het Rijksbesluit zou dus na 1 Januari 1929 op Rijkswerken kunnen worden ingeschre ven, ware het niet dat de minister ten opzichte van d<n wensoh betreffende arbitrage zijn standpunt nog niet heeft bepaald. Wat dit punt betreft weTd er ter conferentie op gewezen, dat indertijd aannemingscontracten zóó waren ge regeld dat men geen arbitrage had. De op drachtgever besliste of een gasehll was. Aan het eind der vorige eeuw heeft men echter ge daan gekregen, dat door wijziging van de z.g. Algemeene Rijksvoorschriften arbitrage is in gevoerd. In de betreffende artikelen van de Rijks A. V. heeft men nJ. arbitrage toegestaan in een zestal soorten van geschillen. Eén daar van is de aard van het werk. Men begrijpt dat de interpretatie hiervan moeilijk is. Bij ruime opvatting is er voor alle geschillen arbitrage, bij enge opvatting zal onttrekking aan arbi trage mogelijk zijn De toestand ie thans zóó, dat de minister uitmaakt of een geschil valt onder een der zes gevallen. Bij de behandeling der Water® taatebegrootlng op 4 December heeft de Minister naar aanlei ding van vragen van de Kamerleden Krijger en Van der Waerden geantwoord dat hij „tegen uitbreiding' der arbitrage tot alle geschillen op het oogenblik nog wel eenige bezwaren had". En zulks ondanks het feit dat reeds sinds 7 a 8 jaren een Staatscommissie bozig is, de ver- RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. i De ramp van het s.s, ,,YeclH<iijk" De Raad voor de Scheepvaart stelde heden middag een oude. ,oek in naar de oorzaak van het aan den grond loopan van het stoomschip „Veehtdijk" toebehoarende aan de Nederlandsch Amerlkaansehe Stoomvaart Maatschappij, op 13 October in de Mosimboa-baai. De gezagvoerder, als getuige gehoord, ver klaarde dat de „Veehtdijk" is een stoomschip groot 88G8 ton met een equipage van 50 man. Op 13 October vertrok het schip von lbo naar Mosimboa. Om 3 uur 's middags voer men ln peiling van het land en had verkenning aan het wrak, dat op het rif van Fungu Namegu ligt en aan Tambuzi-eiland. Het was goed weer. Men stuurde daarop in de peiling na.ar binnen in de richting van het eiland Msba a. Men wilde de Tambuzi pass invaren in de 1- ling van de ton van Bower Shoah Toen m°n bezig was op te draaien in de richting >u Mshanga liep het schip aan den grond. Bij ï- derzoek bleek, dat bedoelde ton verdv, n was. Eerst om 3 uur 's nachts, gelukte h°: *t eigen middelen vlot te komen. De (15 r v giers, die aan board waren zijn ontscheep! en daarop is het schip doorgestoomd w»»-, p.- s- Salaam. Do kapitein dooide voorts nog n ie havenmeester van lbo, die eenige maanden fi- voren nog havenmeester te Mosimboa was. be a had medegedeeld dat de ton nog op zijn pk; log. Er was nog nooit een groot stoorasöhip te MosiT! boa gwees' De aanvaring tusschen Alben;»" en „Sgirak" Do Raad stejde vervolgens een onderzoek in naar do oorzaak van de aanvaring t:<sscb.es bet stoomschip „Alhena" van de firma. Van N.iev t Goudriaan en hst Engelsche stoomschip „Sgirak" op 18 Juni j.l. ter hoogte van Ftnis- terre. De gezagvoerder wex-d als getuige gehuurd. Deze verklaarde o.m. dat hij op weg was van Rotterdam naar Zuid-Amerika met een vvlia lading stukgoed. Op 18 Juni was men op de hoogte van Finte- terre. De getuige werd iu den morgen ge waarschuwd, dat er mist kwam opzetten. Om half zeven ongeveer kwam hij op de brug en Het de telegraaf op langzaam zetten. Mistseinen werden er ongeveer om de twee m-inuten gegeven. Tegen zeven uur werd recht vooruit een lange stoot gehoord. De machine werd toen gestopt en daarop halve kracht achteruit geslagen. Er werd daarna, toen nog maals een lange stoot vooruit werd gehoord, volle kracht achteruit geslagen. Toen h.et schip geheel had gestopt, werden twee-lange stooteu gegeven. Nadat nog verschillends seinen waren gegeven en gehoord, kwam plotseling do boeg van een. stoomschip uit den mist te voorschijn. Aan het hoog water te oordeelea liep het een flinke vaart! Een aanvaring was on ver mijd lijlc. De „Alhena" werd getroffen aan bakboord zijde ter hoogte van den achterkant van ruim I. Tot ongeveer 10 uur is het Engelsche sc-hip in de nabijheid gebleven. Na scheepsraad werd besloten, Coruna als noodhaven binnen te loo- pen. Hier werd de schade gerepareerd en daar na de reis voortgezet. Do Raad zal Inter uitspraak doen. onderdo Waterst.aatsvooi-schrift.en te berzt a en doze commissie reeds ruim 4 jaar g"loden haar rapport heeft ingediend, behandelende het deel, waaronder de arbitrageregeling velt. De bonden, zoo werd ter conferentie ten «lotte verklaard, hebben den strijd, welke thans ie ingegaan, niet gezocht en zij zijn zelf de eer sten oiu te betreuren, dat bovenvermeld ver bod moest worden uitgevaardigd. De bonden ontkennen niet, dat hunne leden zich daardoor opofferingen zullen moeten getroosten, maar deze opofferingen zullen zij zich gaarne opleg gen, omdat zij zich bewust zijn be strijden voar een eerlijk doel met eerlijke middelen en om dat het niet voldoen aan. hunne verlangen® met de redelijkheid en billijkheid in strijd te. naar het Egelsch van WILLIAM LE QUEUX. 10.) Zij volgde hem op de breede trap, die met een prachtig zwaren looper was bedekt. Het huis had geen breed front, maar het was geheel om een vroegeren achtertuin gebouwd. Zoo kwam het dat men een lange gang door moest, die naar een rij in elkaar loopende ka mers leidda waarop slechts één deur uitkwam, in den trant van de moderne flatwoningen. De man klopte bescheiden en Elsie trad een groot Tertrek binnen. Ze werd ontvangen door een «lanke dame, die heel waardig gekleed was in een prachtigen japon van zwarte zijde. Van vo ren was het tamelijk laag uitgesneden om een keurig rood zijden lijfje te laten bewonderen. Daaruit steeg de kleine hals des te edeler van lijn naar boven Het effect in het zacht gele licht, dat door de moesselinen gordijnen der drie groote ramen viel, was verrassend. De lakei trok zich met een statige correctheid weer terug, nadat hij zich in een haast ondeel baar oogenblik overtuigd had. dat zijn meeste res zijn diensten niet verder wenschte te ge bruiken. Zoo. Hoe gaat het er mee, Elsie? Ik heb je niet meer gezien, sinds je nog zoo'n heel klein meisje was, verklaarde de dame in het plechtige zwart Zich van haar aanvankelijke beschroomdheid herstellend, antwoordde Elsie: Zeer goed, dank u, miss Bollond. Dad zei, dat ik u deze actetasch persoonlijk moest overuandigen, maar hij zei me niet, dat u de dame zou zijn, aan wie ik ze geven moest. Dank je, Elsie. Je vader heeft daar heel goed aan gedaan. Maar, als we elkaar soms weer eens ontmoeten.... ze aarzelde even.... moet je me niet meer aanspreken als miss Bol lend. Zeg maar gewoon madame. Dat is hier in huis meer de gewoonte, en ik geloof niet, dat we eikaar ooit ergens anders zullen treffen. Toen stepte Betty Bollond haar een biljet van een pond ln de handen en tegelijkertijd drukte ze op een electrische scheL Voordat do deur nog geopend werd, fluisterde ze Elsie nog toe: Door eens even, kind. Leer vanaf dit oogenblik je mond te houden en nooit te spre ken over wat je hoort en ziet in verband met de zaken van je vader. Dat is zeer verstandig voor jevoor jou en voor hem. Toen Elsio Heaton vertrokken was, ontsloot Betty Bollond onmiddellijk de actetasch en ze nam er tamelijk zenuwachtig de tabaksdoos uit, die zoo stevig was omwonden. In de doos lag een envelop. Ze scheurde haar open eu op een gewoon kaartje was dit eene woord ge schreven INCA. Een seconde later viel Betty doodsbleek in een stoel neer. HOOFDSTUK V. Een vreemdeling verschijnt ten tooneele. Elsie Heaton, het vroolijke jonge kind, met haar snoeperige pagekopje en de mooie zachte oogen, ging met haar eerste liefde, Harry Rob- son naar den Excelsior Bioscoop. Ze zaten elk in een fijnen fauteuil en volgden vol aandacht Iret spannende liefdesdrama op het witte doek. Ze waren alle twee nog te jong en te argeloos dan dat ze zich ook maar een oogenblik be moeiden met de mogelijkheid of de zware ver wikkelingen waarvan ze nu gedurende een uur de belangstellende getuigen waren, ooit in hun verhoopt huwelijksleven zouden komen op dagen. Nog geen twee mijlen verder zat in het lu xueus ingerichte lnvis in South Street, May- fair, een andere vrouw naar een stuk carton te staren, waarop in verbleekten inkt het raadsel achtige woord INCA was geschreven. Haar geest stond allerminst naar liefdesgeschiede nissen. Liefde was iets, dat gden plaats meer kon krijgen in het harde en practlsche leven van Betty Bollond. Toch, indien ze wat uit haar gewonen doen geraakte, dat wil zeggen, indien de „zaken" haar een oogenblik loslieten, was Betiy Bol lond een zeer geschikte vrouw om bemind te worden. Ze was verbazend knap en van een ongewone voornaamheid. Nu was er ln het ge heel niets meer te bekennen van de sporen, die do harde overtocht, de ontgoochelende gebeur tenissen in Liverpool en de vermoeiende trein reis met de daarop volgende wandeling door de beregende Londensche straten in haar ver sleten vodden hadden achter gelaten. De sjo fele vrouw, die toen uitgeput iu de bungalow was neergevallen, was nu een jonge, indruk wekkende verschijning, die naar lichaam en geest ieders bewondering wekte. Haar lang, en maar moeilijk saamgehouden haar had zijn ouden glans weer hernomen en hing tot ver in haar ivoren hals. Haar gebie dende gestalte zat bekoorlijk in de schitteren de omlijnende zwarte japon, die in scherp con trast was met haar bijna marmer bleeke ge laatskleur. INCA! Ook dien zal ik dus weer ont moeten, mompelde zij. Vervloekte kerel! Eu toch Zij liep door de kamer en ging naar een kast, nam er den kleinen blikken trommel uit, die ze destijds in verzekerde bewaring had ge bracht, door hem a;;n de handen van Heaton en Franklyn te onttrekken. Terwijl ze den trommel op een schrijftafel plaatste belde ze. De groote lakei verscheen in de deur. Seymoor, ik ben niet thuis. Voor niemand. Het eerste uur althans. Als er een vreemde heer komt, erg donker van uiterlijk en die zeer slecht Engelsck spreekt, verzoek je hem om zes uur terug te komen. Ik wensch hem te spreken. Na cieze instructies sloot de bescheiden Sey moor de deur achter zich. Het feit, dat de naam van den vreemdeling niet eens vernoemd was maakte op den zeer getrainden bediende niet dan minsten indruk. Hij was er nu een maal aan gewend bevelen te ontvangen en uit te voeren, zonder zich af te vragen, in hoever re die bevelen den toets der welvoeglijkheid, eerlijkheid of wat dan ook konden doorstaan. Enkele dagen in den dienst van Betty Bol lond waren voldoende geweest om hem ervan te overtuigen, dat zijn meesteresse niet tot het gewone soort gerekend kon worden. Er kwamen heel wat bezoekers in South Street, maar het meerendeol behoorde niet tot het soort, dat gemeenlijk deze buurt pleegt te bezoeken. Het zoo voorname en deftige May- fair moest zich welhaast beleedigd voelen, in dien het sommige individuen den drempel van dit huis zag overschrijden. Over het algemeen werden de bezoekers nooit toegelaten, indien zij niet een boodschap hadden gekregen. Wie zich ongevraagd aandiende ko.n er zeker van zijn nul op het request te krijgen of hoogstens kon het gebeuren, dat men hem verzocht op een ander tijdstip terug te komen. Seymoor was door een bemiddelingsbureau met uiterste nauwgezetheid uitgekozen en werd voor zijn diensten zeer ruim betaald. Voor zijn diensten, maar niet minder voor zijn zwijgen. Zooals u wel weet,, zijn de Incas een stam ras-echte Indianen. Nog vormen zij voo, de meerderheid de bevolking van Peru. Vele eeuwen geleden kenden zij reeds een zeer hoo- ge trap van beschaving, reeds lang voordat de Spanjaarden op hun Zuid Amerikaansche ont dekkingstochten dit land aandeden. Sommige geleerden willen hén gelijk stellen met de Egyptenaren van Ramses den Grooten. Onder drie eeuwen tirannie en slecht bestuur der Spanjaarden takelden de Incas echter geheel af en ook hun aantal verminderde dusdanig, dat er slechts een tiende over bleef. Toch zijn er nog prachtige typen van dit eens zoo krach tige en beschaafde volk overgebleven. Dankbaarheid is een zeer karakteristieke trek bij de simpelste geesten, maar wraak voor geleden onrecht is een even sterke hartstocht bij inboorlingen. Betty herstelde zich heel spoedig en scheen toen Ineens niet meer verrast door de zeer on gewone aankondiging van het bezoek vau den Inca op dit stukje carton, verborgen in een weiverzegelde tabaksdoos. Gedurende haar lan ge ballingschap in Zuid Amerika had zij er met heel wat kennte gemaakt. Haar leven en han delen waren even geheimzinnig geweest in die wilde landen als ze het nu waren in dit stuk hyper cultuur van de Londensche groot stad. De wijzo om dit zonderlinge visitekaartje af te geven, kwam dan ook geheel overeen met haar langs alle kanten even zonderlinge wijze van leven. Wat haar echter een oogenblik verontrustte was de vraag of deze Zuid-Amerikaan met ge voelens van dankbaarheid of haat naar Londen en naar haar was gekomen. Zij herinnerde zich In enkele vlugge oogenblikken hoe zij aan den eenen kant de sterke hulp en middelaarster voor velen was geweest, hoe ze aan den ande ren kant nooit teruggeschrokken was voor de meest strenge maatregelen, waar het gold zich veilig te stellen of haar doel te bereiken. Daar om oordeelde ze het zeer verstandig haar klei ne Francotte revolver in den zak van haar ja pon te laten glijden. Tenen scheen ze op dit punt weer geheel ge rustgesteld en al haar aandacht ging nu weer uit naar den kleinen trommel, dien ze op haar schrijfbureau had laten staan. Ze had de ge lakte touwen reeds los gemaakt en nu duurde het slechts enkele seconden, voordat ze de twee sloten had geopend. Onder een hoop oude kran ten lagen een rij flesschen,, met een etiket be plakt, dat op zeer prozaïsche wijze de goede kwaliteiten vatn „Dietz's Tomato Sauce" wenschte kenbaar te maken. Betty Bollond glimlachte even, toen ze die rij onschuldige lekkernijen aantrof in eien zoo geheimzinnig gesloten trommel. Zij greep, als om het onderzoek uit te stellen naar een der kranten, die nog van veertien was en las op het wat verbleekte papier de groote letters: Engelsche vei liezen aan de Aisne: 561 officieren, 12.980 manschappen. Vervoekte beweging, zei ze. Ik zweer bij God, dat ik met heel die moordbeweging niets had uit te staan! Ze omklemde met haar kleine maar krachti ge handen al de kranten en perste ze samen tot een aicht ineengewrongen prop. Toen slingerde ze die naar het open haardvuur, dat er met een gretigheid op aanviel, die geheel paste bij do gemoedsgesteldheid van de geagiteerde be zitster van den trommel, tot de vlammen er hoog uit opschoten. De heels kamer stond plot seling in een feilen gloed en fantastische scha duwen bewogen langs de muren. Bah! God weet wat ik allemaal heb gele den, maar ooit, hoeveel de anderen bet nu be zuren zullen, knarsen landde ze verder. Met deze woorden en een gesmoorden vloek richtte ze opnieuw haar aandacht op dein blik ken trommel. Ze haalde er de eerste rij flee- schen tomaten-sauce uit en plaatste die netjes naast elkaar op de tafel. Een tweede iaag zag er precies eender uit als de torste. Ze liet de zelfde sappige en Italiaansche lekkernij ver moeden, vermengd met de meest uitgelezen kruiden en teruggebracht tot die. heerlijke vloeibare delicatesse, die de trots en vreugde van eiken fijnproever ©n lekkerbek mag hee- ten. Ze nam de eerste flesch van de tweede Jaag en trok er het etiket af. Eerst zag de flesch er evenals alle Tomatensaucenflesschen uit. Nie mand zou er iets anders in vermoed hebben dan een hoeveelheid aftreksel dier moei ronde vruchten, die langzamerhand ook hun popular riteit in de noordelijke ianden hebben weten te vestigen. Maar toen Betty er de stop af haalde en met een haarspeld wat iu de flesch zat ie peuteren kwam er na enkele minuten vruchtbaren, arbeid een bundeltje papier to voorschijn. Het kostte werkelijk eenige moeite het weerspannige bundeltje door den nauwen hals te krijgen Za liet 'n kleinen kreet van blijde verrassing hooren en zei toen hardop: Ha! Heaton is me trouw gebleven. Ik ge loof wel, dat ik hem volkomen kan vertrou wen. Maar Franklyn.... daar twijfel ik nog aan. De vuile uitdrukking in zijn oogen zegt me nog meer dan dat gemeene lidteeken over zijn neus! Een minuut lang hadi ze wei werk om met haar haarspeld het papier te voorschijn t*> krijgen, wilde ze niet riskeeren, dat het er in stukken en brokken uit zou komen. Zoodat z« al spoedig haar geduld verloor en, op de koperen roede van den haard den hals van de fleseh afsloeg. Met een fel geluid viel het glas op de lazeren plaat. Het klonk akelig vreemd in de stilte van dit groote vertrek. Een stukje glas stak in den wijsvinger vaa haar rechter* hand Toen ze probeerde om het eruit te t re le ken liet ze den buik van de flesch vallen, dl* in zeven groote scherven aar. stukken viel. (Wordt vervolgd). Jj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6