DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste Jaargang Woensdag 9 Januari 1929 No. 15309 flit nummer bestaat uit drie bladen Groote sorteering STADSNIEUWS kunst-agenda VOOR HET FABRIEKS MEISJE. hinderwet Schaa sen IJstruien Pull- vers. B. J. 1ËR BRAAK, AGENDA HET ABATTOIR ;5S Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68035. ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 23 cent Franco per post ƒ3.75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 3 ct Postcheque en girodienst 81*40 ADVEK1KNTIEN 1—6 regels 1 55 Elke regel uieer' 30 ct Reclames tussc-hen den tcksi CO ct per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot een maximum van 60 woorden Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50. 10 regels ƒ0.76, -16 regels ƒ1 Incassokosten worden berekend If erui u-: pan heide handen voeten of oogenƒ250 bij verlies van één hand, één voel of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver- Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden^door |ian(j? f 05 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. .,Dux", bet voortreffelijke tijdschrift voor priesters, die zich bezighouden met de vor ming der R. K- rijpende jeugd, verscheen ditmaal met een aflever mg, welke geheel ls gewijd aan het Fabrieksmeisje. Waar ook in onze stad het aantal ka tholieke fabrieksmeisjes zeer beduidend is, meenen we goed te doen op dit niet slechts interessante maar hoogst belangrijke num mer van het tijdschrift de bijzondere aan dacht te vestigen. liet nummer vangt aan met een inleiding van pater G. Lamers S.J., over de vele ge varen welke het fabrieksmeisje bedreigen. We nemen er het volgende uit over. Iedereen weet wel, hoe jaar m jaar uit hot aantal meisjes groeit, die gaan arbei den in de fabriek. Maar wie beseft voldoen de in welken geestelijken nood die jonge Vrouwen verkeeren en noodzakelijk ver- kecren moeten, omdat zij de gewichtigste jaren van haar wordend leven doorbi en- gen in een milieu, dat in alle opzichten strijdt met de vrouwelijke psyche. Kunnen wij het realiseeren, dat zoovele duizenden onvolgroeide meisjes onttrokken worden aan het intieme huiselijke leven, haar eenig groei-element? Denken wij ei wel aan, dat de fabriek haar bruutweg de gelegenheid ontneemt, om zich onder zorg zame leiding voor te bereiden voor het ka rakteristieke doel van 't vrouwen-leven? liet meisje in de fabriek, dat aan zichzelf is overgelaten, moet als mensch, als vrouw, als toekomstige moeder ten onder gaan. Dit te voorkomen eischt bijzondere paedagogi- sche hulp, cischt. voor het christen meisje bijzondere christelijke zielzorg. Het eerste gevaar, dat dit jonge kind on bewust en onvermoed bedreigt in z n diep- Bte wezen, is de fabrieksarbeid zelf. Ge dwongen uur aan uur tot eenvormigen, Vaak onnoozelen arbeid, wordt de vrouwe lijke psyche in haar spontane en natuurlij ke ontwikkeling gedwarsboomd. De vrou welijke natuur is karakteristiek ingesteld op het zich geven, ze heeft behoefte aan 't brengen van offers in zelfvergeten toe wijding en ze ontaardt, wanneer haai stel selmatig de gelegenheid hiertoe ontnomen wordt- De tweestrijd van zich geven moeten ©n zich niet geven kunnen zal zich onver mijdelijk wreken: want voor ieder jong mensch is de arbeid op de eerste plaats ont wikkelingsmateriaal, gelijk het spel dit is voor het jonge kind. Hoe minder de arbeid van den rijpenden mensch mechanisch en eenvormig verloopt, des te sterker groeit zijn zelfbewustzijn, zijn gevoel van eigenwaarde. Des te meer wor den ook het eigen kunnen, do eigen krach ten in hem wakker, die den arbeid maken tot mcnschelijken arbeid. Maar juist het fa brieksmeisje vindt zulk een arbeid niet; het eentonige stukwerk der fabriek berooft den jeugdarbcid totaal van z'n ontvvikkelings- Waarde; de arbeid wordt niet anders meer beschouwd dan als een geldzaak: zooveel hur, zooveel centen; haar waarde wordt af gemeten naar hetgeen men er voor krijgt; ze wordt een zuivere waar, die men ver handelt, en het mindere geld wordt de uit drukking der mindere waardeering van Verrichten arbeid. Zoo mist het fabrieks meisje door het feit alleen, dat zij fabrieks arbeid verricht een goed stuk vrouwelijke ontwikkeling, een gemis, dat niet onderschat mag worden, en waarin door buitengewone hulpmiddelen moet worden voorzien. Maar behalve deze negatieve zijde van den fabrieksarbeid zijn er nog ernstiger gevolgen hieraan verbonden, want als twee de gevaar van het fabrieksleven moeten we hoemen den eigenaard van de sexucele cri sis, die het meisje juist in deze fabrieksjaren ondergaat. Wat een geweldige ontnuchtering en bit- iere ontgoocheling voor een meisje, als zij de in traditie en gewoonte-opvoeding ver worven zedelijkheidsbegrippen met spot en 'i'onie besproken hoort. Laat niet het allerergsio altijd het gevolg rijn, wie durft, ontkennen, dat de fabriek doorgaans voor haar een periode wordt, van zedelijke afstomping, van stille nederlagen, van geloofsversiapping, dikwijls van ver- W'aarloozing der sacramenten; on dat in do jaren, waarin juist het zedelijkheidsbegrip f-'crijpt en vervolmaakt moet worden, waar he\vu«t moet worden geëerd, wat vroeger onbewust als het heiligste cn teerste aan beden werd; en dat in de jaren, waarin het heilig moederschap moest worden voorbe reid! Men moet dan ook niet verwonderd zijn, dat naast dit ernstig zedelijk gevaar nog een ander even tragisch zich ontwikkelt bij deze meisjes, die nog volop onderworpen zijn aan de crisis der puberteitsjaren. De meisjes geraken in het stadium der godsdienst-onverschilligheid. Het verwarde gevoelsleven, de zcdelijkheidsfouten en de gewetensangst verleiden niet weinigen tot, het radicaal breken met een regelmatige biecht. De Sacramenten worden heel sehaarscli ontvangen, het gebedsleven ver slapt; een algemeene religieuze apathie is het einde. Dit is dan ook de gunstigste bodem voor den godsdienstspot der vrijdenkende omge ving. En waar wordt zooveel over godsdienst en priesterdom gedebatteerd als in de fa briek? Hoeveel tendentieuze verhaaltjes, hoe veel schandaaltjes uit de roode pers worden niet afgedraaid. En het onrijpe kind, dat in geloofszaken toch al niet bijzonder thuis is, zwijgt, liever, dan zich te blameeren in on wetendheid- Ook al strijden ze nog innerlijk, gutta cavat lapidem, langzaam aan wordt de toch reeds ziekende ziel verzadigd met geloofstwijfels en bedenkingen. Niet alleen de spottende, twijfelgrage toon der omgeving, maar ook de fabrieksgeest zelf werkt stelselmatig mee. Dit jonge volk ontkomt niet gemakkelijk aan dc vergoding der techniek, die den jongen, half ontwik kelden mensch, den indruk geeft, dat Gods almacht vrijwel overbodig is en dat het ge loof aan onzichtbare machten belachelijk is tegenover de grijpbare grootheid der zichtbare menschenmarhten. De industrie preekt niet het absolute materialisme, ze leeft het materialisme en ze doet het. leven in de jonge menscheimel; cn is dat niet erger? De fabrieksschoorsteenen zullen zoo spoedig het gezicht op den hemel voor haar versperren- De fabriek doodt den geest, zet de materie op den troon.en de gcloofs- geest der kinderjaren is het slachtoffer. Nog een vierde fabrieksgevaar mag niet verzwegen worden. De fabrieksjeugd in het bijzonder wordt meegetroond door de uto pieën van het socialisme. Zoo jong als ze zijn wordt de belangstelling dier meisjes reeds gevraagd voor lotsverbetering, wordt haar het karige loon, dc harde arbeidsdwang, het geminachte beroep, dc maatschappelijke achterstand als mistoestanden in het idea-, listische hart gedreven. Men maakt ze stel selmatig tot zwartzieners, en men laat zo droomen van het paradijs der wufte weel de, die haar is ontzegd door do hebzucht van enkelen. Ze worden bewust van het geen haar ontbreekt aan comfort cn ge notsbevrediging. En daar een ieder, die zich verraden of verkocht voelt, omziet naar een helpenden trooster, wordt er een nieuwe nog ongekende drift in haar geboren, de cempensatiedrift: voor het, gesmade en harde werk zoo veel mogelijk geldvertering' in de vrije uren- Ze worden eonzijdig inge steld op mistoestanden en ongerechtighe den en worden van zelf enthousiast voor de overigens onbegrepen nieuwere sociale theorieën, waarin zij een korreltje waarheid ontdekken, dat voor haar beperkten ge zichtskring de hooge berg der bevrijding lijken moet. Ziet daar den socialen nood dier armé kinderen in droeve werkelijkheid, a f Als wij de vele gevaren van het fabrieks meisje opsomden, wilden wij niet beweren, dat in elke fabriek de nood zoo hoog, het gevaar zoo reëel en ieder meisje zoo diep gezonken is. Hulde moet gebracht voor hetgeen o.a. de Eucharistische Kruistocht reeds deed. 'Maar een volledig werkelijkheidsbeeld van 'tgeen doorgaans voorvalt was noodig, om overal bijzondere zielzorg te durven bepleiten voor de jonge vrouw in de fabriek. We kunnen niet zoo simplistisch zijn, om enkel en alléén te ageeren tegen fabriek- verbod; maar wij moeten woten, dat dc fa briek niet de natuurlijke groeiplaats is der jonge vrouw, der toekomstige buismoeder, der van nature aangewezen opvoedster van kinderen, We moeten weten, dat hier misdre ven wordt tegen Gods wil eu wet. Onwil lekeurig denk ik hierbij aan een allegorie van Guido Gezelle, die zoo vlijmend-scherp schrijven kon over de levende wezens, die als boomen zijn, die groeien moeten in fiere vrijheid, in natuurlijke levensfeermaar die als'een brokje klei vaak worden ver sneden en verknipt om menschengrillen: Hebt meêlijenmet de boomen, laat den bast. hun ongeschonden; bezwaart ze voor de nijdigheid der kwade nagelwondcn; geen onbermhertig mensehenkind ze dood en kwelle: geeft de vrijheid aan des Scheppers hand, die in hun lenden leeft: Hoe schandelijk ontmaakselt cn ontmooit gij mij de vrome, de vrije en blije boomen, die 'k zoo geren tegenkome omtrent uw huis en hof, o gij dien God met her te en oog heeft toegerust, om Hem te zien in 't, heerlijk booinvertong- En dan vergelijk ik dit klaaglied met het maanwoord van Sint Jan, dat ook geldt voor de klas der geestelijk rijken: Wie de goederen der wereld bezit en zijn broeder in nood ziet, maar zijn hart voor hem sluit, hoe kan daar de liefde tot God in hem blijven? Kinderkens, niet in woorden, niet met de tong laat ons liefheb ben, mar in daden en in waarheid.. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele ivf- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Ingekomen is een verzoek van de firma Barents De Rot om vergunning tot uitbrei ding van de fabriek van chocolade- en suiker werken ia het pand Waranda 3638. kadaster Sectio M. nos. 3322 ken 32 31 (ged.), door bijplaatsing van 7 electromoloren van totaal 24 P. K.. drijvende een lift en diverse chocolade, en suikei'werkdaigsmachinès, zulks met ver plaatsing van 5 elect wv-notcren van totaal 37 P. K. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der ge-meente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 23en Januari 1929, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadbuize gelegenheid worden gegeven oni bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en dia mondeling of schriftelijk toe te lichten. Oedurende drie dagen vóór het tijdstip kiei- boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente. van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge do Hindei'wet gerechtigd zij, die utet overeenkom stig art, 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijnet' leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 9 Jan. 1929 KENNISGEVING De Burgemeester van Schiedam maakt, ter voldoening aan art. SC <ler Onteigeningswet be kend dat, ingevolge bovengenoemd Mfetsartikel, Burgemeester en Wethouders dier Gemeente een uitgewerkt, bij besluit van den Gemeente raad van 4 Januari 1929 voorloopig goedge keurd, plan tot onteigening in het belang der Volkshuisvesting ten name van de Gemeente Schiedam, ter verkrijging van de beschikking over gebouwde- en ongebouwde eigendommen, gèlcgen in de kadastrale Sectie I dier Gemeente, begrensd door de den Kotterdnmschen dijk, de Broersvest, den Singel en de Lange Singel straat. zulks krachtens art. ,7, ie Ud. sub. 4 en 5 der Onteigeningswet: a. teneinde uitvoering te kunnen geven aan het plan van uitbreiding voor Oud-Mathenesse, vastgesteld in verband 111 (l Par. C der Wo ningwet. en b. ten aanzien waarvan de aanbouw of her bouw krachtens art. 30 der Woningwet is ver boden: met de bij dat plan behoorende uitvoerige kaarten en grondteekeningen en verdere be scheiden. in art. 80, 2e lid van bovenaange haalde Wet bedoeld, heden ter secretarie dier gemeente (afdeeling Algemeene Zaken, Stad huis) hebben' doen nederleggen om aldaar tot en met den 9en Februari 1929 voor "een ieder ter inzage te liggen, eu dat volgens art. 81 van bovengenoemde Wet de belanghebbenden uiterlijk veertien dagen na afloop van den termijn van nederiegging hu bezwaren schriftelijk aan het Gemeentebe stuur van Schiedam kunnen opgeven. Eli zal deze kennisgeving worden geplaatst in de Schiedamsche Courant en de Nieuwe Schiedamsche Courant en verder door aan plakking op de gebruikelijke plaatsen wor den afgekondigd. SCHIEDAM, 9 Jan. 1929 De Burgemeester vaal Schiedam, C. HOUTMAN w. B. En zal deze kennisgeving worden geplaatst in de Schiedamsche Courant en de Nieuwe Schiedamsche Courant en verder door aan plakking op de gebruikelijke plaatsen wor den afgekondigd. Schiedam, 9 Januari 1929. De Burgemeester van Schiedam, C. HOUTMAN, w. B. Groote Markt 3 Te'ef. 68770. Reel. 3711S 12 HULDIGING KONINGIN-MOEDER De herdenking van het gouden feest van H M. 4® Koningin Moeder op Donderdag avond a.s. zal in tal van plaatsen in kerken of andere gebouwen worden medegemaakt. Ook hier iu Schiedam zal daarvoor gelegen heid zijn in de Westerkerk aan de Aleidastraat Het programma voor dien avond is: Inleiding door ds. Voorsteegh, pred. te Gouda. Mede werkenden zijn verder: men'. Noordewier Reddingius en de heeren J. A. de Zwaan or gel, J. Lotheijs hobo-solo, H. de Beer en II. op ten Berg trompet, J. Sonneveld, P. Zaïme eu L. Schweitzer bazuin. Verder nog een koor van damés en heeren uitgenoodigd door het Haagsch Comité 1929. 't Geheel staat onder leiding van dr. Joh. Wagenaar. Om precies 8 uur wordt aangevan gen Bereids zijn programma's aangevraagd, die ten getale van 30.000 beschikbaar werden gesteld. WAT DOET VLAARDINGEN? Gelijk men weet is in Vlaardingen na do behandeling der Abattoirkwestie in den raad een commissie ingesteld, die voor den 31sten Dec. rapport zou uitbrengen over de al of niet wenschelljkheid van samenwerking met Schie dam inzake den bouw van een openbaar slachthuis. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen is deze commissie: bestaande uit de Heeren M. den Atmirant,. M. de Heer, JP. Hoogerwerf, J. L Jonker. G. Niemantsverdiiet, W. F. J. Rey, J. v. Toor. J. N. v. d. Plaat, J. G. Vissers, J. D. Keukenmeester, J. J. Kolpa en M. v d Oaag, voornemens eerst het verloop der nmvcxatle- debatten in den Rotterdamschem raad af te wachten alvorens rapport zal worden uitge bracht. lederen Maandagavuuu clubavond ft. ft Damclub 1. D O Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering R. R Metaab bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R K. Volksbond- lederen Dinsdagavond om half negen rep» title R. K. Gemengde Zangvereenlglng l-orenzo Perosl, Gebouw R K Volksbond. lederen Woensdag Patronaat St Dcminicus zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastvaat, van haif acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man- nenzangvereenlglng „Orphëus" Gebouw R. ft Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering ..Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring Aanvang S. V. Excelsior Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hol fnegen zitting bestuur Spaarfonds R K. gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht. lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V Excelsior Gebouw Kath Kring. Eiken 2en en *en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdagavond oefeningsavond tot het verleenen van Eerste Hutp bij Ongelukken; half zeven. Woensdag 9 Januari Schiedam's mannenkoor Orpheus". Leden en donateursconcert in den U. K. Volksbond. Solist Marix Loevensohn. Aanvang 8 uur. Contactcommissie. Vergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Cursusavond Leeken-Apostolaat, docent Paa» toor Möller. Gebouw R. K. Volksbond. Aan van* Donderdag 10 Januari Vcreeniglng van meisjes werkzaam in de Industrieën. Bestuursvergadering in het gebouw Lekstraat 60. Aanvang 8% uur. Tweede intieme feestavond U. K. S. V. „Excelsior". Gebouw Musis SacTiim". Aan vang half 9. Vrijdag 11 Januari Frits Bouwmeester ensemble. Opvoering van „Branding" van Ralph Cullinan (vertaling Ad. Rljkens). Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 13 Januari Vereeniging „St. Barbara", jaarvergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 14 Januari U. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Alge. meene jaarvergadering in het gebouw aan de Lange Haven. Aanvang 8.30 uur. Woensdag 1G Januari Vereeniging voor meisjes werkzaam in de industrieën. Lezing met lichtbeelden, te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R..K. Volks, bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari R. K. Radlo-vereeniging „St. Liduina" Alge meene ledenvergadering in den Katholieken Kring. Aanvang 8.16 uur. Zondag 20 Januari Tooneelvereeniging „St. Genesius". liefdadig» heidsuitvoering ten bate van het Pa rockt» huis in de Gorzen Opvoering van-. „Wat niet sterven kon", door Gerard Nielen. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8' uur, Vrijdag 25 Januari Jongensjcugdgroepen It. K. Vakveieenigin- - gen. Lezing met lichtbeelden to geven door kape laan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. m. (1. ukrlMÈ A.AS gedeelte vau de 7AJX BUK VAL. Achter den aanstaanden jubilaris ziet men door hem. ontworpen groote kaart van Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 9 Januari. Officieele noteoring van de commissie uit de Kamer van Koop» handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.— per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 9 Januari. Men noteert voor Melassejspiritus 32.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Noteering f 2.40. TE ROTTERDAM 10 Jan.: Groote Nutszaal, cello-recital Gerard Hekklng, 8 uur. 12 Jan.: Groote Schouwburg, Otello. (ItaL Opera), 8 uur (voor volwassenen). 14 Jan.: Groote Schouwburg, Eva Bouheur, (Sehouwtooneel), 8 uur. (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, De go schandvlekte, (Spreegezelsohap), 8 uur, (voor volwassenen). Tlvoli-Schouwburg, Wonder boven wonder, (Bouwmeester revue), 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma"! tot en met Donderdag 10 dezer in: Grand theatre (voor volwassenen)Royal; City;» theater (voor volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1