u De helpende hand i DONDERDAG 10 JANUARI 1929 DERDE BLAD i UIT DE R. K. STAATSPARTIJ DE AMBTENAREN VAN VAN GEND EN LOOS. PAGINA 2 doelmatige advertentiën RONDOM EEN KOLONISATIE-PLAN HET VANGEN VAN VOGELS MET SLAGNETTEN. i DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. J Aanwijzing' yan candidate;!!. In de Dinsdagavond gehouden vergadering ran d« R. K. Kiesvereeniging .Recht en Plicht" te Delft, deelde de voorzitter, de heer S. J. van NooTden mede, dat het bestuur als candidaat had aangewezen voor de flnancieele ■bevoegdheid A. C. A. van Vuuren en voor arbeidszaken A. J. Loerakker; den vrijen zetel eou men laten aan de keuze van „Leiden", dio nog niet vergaderd heeft. Op voorstel van den heer Max Zomerdijk werd voor de financieele bevoegdheid als can- didaat aangewezen Mr. Kropman van Amster dam. Als plaatsvervanger werd aangewezen Mr. R. J. A. Trip. Bij de candidaatsaanwijzing voor de kwali teit: Arbeidszaken werd uitvoerig ge-discus eieerd. Ten slotte werd prof. Veraart als candidaat aangewezen; als plaatsvervanger werd candi daat gesteld Frans van Welie. Aangezien de Middenstand ook een vertegenwoordiger veT- langt, stelde de heer Joh. van Langen voor, om voor den vrijen zetel Mr. Kallenberg Hubar als candidaat aan te wijzen, hetgeen ook ge schiedde. Op voorstel van den heer A. van Koppen ward nog als candidaat aangewezen de heer L. F. Guit van 's Gravenhage, en als plaatsver vanger van der Laan van Utrecht. "■oor den vrijen zetel werd op voorstel van den heer Zomerdijk aangewezen Max van Poll en op voorstel van den heeT F. van R-ceeum G. Bulten te Voorhout. In da Dinsdag te Voorburg gehouden vergade ring van de R. K. Kiesvereeniging zijn de vol gende heeren als candidaat aangewezen: Kwali teitszetel Financiën: Van Vuuren en mr. Trip; kwaliteitszetel Arbeidszaken: Loerakker en Van Welie; vrije zetel: 1 L. F. Guit, 2 J. Tb. v. d. Laan. Plaatsvervanger: G. Bulten en mr. J. G. M. v. Hellenberg Hubar. Da Kath. Kiesvereeniging te Spekhofjerheide beeft als candidaten aangewezen voor de kwali teitsaetels: dr. Poels en mgr. dr. Nolens, ,f. Kaenen en H. Hermans; Ament en Trenekens. Vrije zetels: de heeren Lambooy, Quaedvlieg, majoor van Nijnatten. van Foil en Schoonbrood. Ia aansluiting op een eerder bericht verne men wij, dat ook mr. B. J. M. Leesberg te Alk maar, als candidaat is aangewezen voor den vrijea zetel in HaarlemHelder. De R. K. Kiesvereeniging te Zwaagdijk heeft voor den vrijen zetel als candidaat aangewezen Ch. v. d. Bilt en als pl.v. Jac. Groen Azn. Voor de beide kwaliteitszetels werden geen candida- ten gesteld. In de vergadering van den R. K. Statenkies- kring Goes werd met algemeene stemmen beslo ten om den heeT E. Lochefeer te Hulst als can didaat aan te wijzen voor den kwaliteitszetel voor den middenstand. Over de aanwijzing van een plaatsvervanger kon men het niet eens wor- - den. Door de R. IC. Kiesvereeniging te Ede i3 voor den kwaliteitszetels Juridische zaken aangewe zen Mr. r. Schalk; voor Onderwijs: Baron van Wijnbergen en voor de vrije zetels Baron van Voorst tot Voorst, Twello. De R. K. Kiesvereeniging „Reclit, Plicht en Orde", te Schiedam, wees de volgende can didaten aam: voor financiën: A. C. A. van Vuuren en mr. K. J. A. Trip als plaatsvervan ger; voor arbeidszaken; A. J. Loerakker en F. van Welie als plaatsvervanger; voor den vrijen zetel: mr. v. Hellenberg Hubar en G. W. Kampschoër, terwijl hieraan met 11 stommen nog werden toegevoegd de heeren L. F. Guit en .T. Th. v. d. Laan. In de R. IC. Kiesvereeniging te Duiven zijn als candidaat aangewezen: kwaliteitsastel- onderwijs: mr. A. haron van Wijnbergen te Utrecht; Idem juridisch deskundige: mr. J. R. H. van Schaik te Den Haag, plaatsvervanger mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer te Delft; vrije zetel: L. Baron van Voorst tot Voorst te Twollo, plaatsvervanger G. W. J. van Koevor- den te Buren. In de vergadering der R. K. Kiesvereeniging te Limmen zijn aangewezen: kwaliteitszetel handel, nijverheid en verkeer dr. L. G. Kor. tenhorst te 's Gravenhage, plaatsvervanger J. Kamphuis te Zaandam; kwaliteitszetel vrou wenorganisatie mej. Annie Meijer te Rotter dam; vrije zetel Chr. van de Bilt te Haarlem, plaatsvervanger Jac. Groon Az. te Zuid-Schar- woude, terwijl door een tiental leden voor' den vrijen zetel werd aangewezen de heer A. J. Loerakker. Ge R. K. Kiesvereeniging Abcoude c.a. wees aan: J. G. Suring te Maarssen als onderwijs- specialitett voor den kwaliteitszetel, en jhr mr voor een vrijen zetel. K. de Wijekers!ooth de Weerdesteyn te Utrecht Ds Kath. Kiesvereeniging te Dordrecht heeft overeenkomstig de voordracht van het bestuur,' als candidaten aangewezen: mr. G. J. C. D. Kropman te Amsterdam voor den kwaliteits zetel staatsfinanciën en als plaatsvervanger den heer A. C. A. v. Vuuren te 's-Gravenhage; prof. ■mr. Veraart te 's Gravenhage voor arbeids zaken en arbeidsvraagstukken on als plaats vervanger den heer M. Zomerdijk te Delft; mr. van Hellenberg Hubar te Rijswijk voor een vrijen zetel, eveneens den heer Max van Poll te Helmond en als plaatsvervanger den heer M. Zomerdijk te Delft. In do R. K. Kiesvereeniging te Boskoop zijn aangewezen: Kwaliteitszetel financiën A. C. van unren en mr. Trip als plaatsvervan ger; kwaliteitszetel arbeiderscandidaat- A J Loerakker en F. van Welie als plaatsvervan ger; vrije zetel: mr. van Hellenberg Hubar en znr. A. Tepe, wethouder te Leiden. De R. K. Kiesvereeniging te Hoeven wees de volgende candidaten aan; Overzeesche ge vesten: Ir. L. Feber, plaatsvervangers dr. Vriens, Eindhoven; Monod de Froidevllle, den Haag; arbeidszaken; A. v. d. Moijs, plaatsver- Vanger C. Valkenburg, Roosendaal; vrije zetels- Br. Maller, G. Bulten, Jac. Vos, Max van Pol, F. Guit, J. v. d. Laan, Zuilen; dr. E. A. Droog,' Heemstede en mr, M. P. van Eteenfberge', Poirle, De R. K. Kiesvereeniging te HeeThugowaard heeft aangewezen: kwaliteitszetel handel enz, Ir. Bongaerts; kwaliteitszetel vrouwenvraag stuk mevr. SteenbergheEngering vrije zetel: Ch. y. d. Bilt en als plaatsvervanger Jac. Groen Az., Zuld-Seharwoude. De R. K. Kiesvereeniging te De Rijp--Graft en omstreken heeft aangewezen; kwaliteits zetel handel, nijverheid en verkeer: Chr. Hout man, plaatsvervanger Ir. Bongaerts; kwali teitszetel vrouwenvraagstuk: mej. Annle Meijer; vrije zetel: Ch. v. d. Bilt en .Jac. Groen Az. plaatsvervanger. De arbeidskwaliteitszetels. Naar aanleiding van een bewering, geuit op de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging te Delft als zouden de vertegenwoordigers van het R. K. Werkliedenverbond in het Centraal College zeven arbeidskwaliteltszetels hebben gevraagd, deelt de „Volkskrant" mede, dat er 5 zijn gevraagd en dat men er 4 heeft gekregen. De candidatuur-Waszink. In verband met een bericht, dat minister Waszink aan den kieskring Nijmegen zou heb ben gemeld, zich niet beschikbaar te stellen voor een candidatuur voor de Tweede Kamer, kunnen wij met groote stelligheid verklaren, dat minister Waszing zich wèl beschikbaar blijft stellen voor een vrijen zetel. De pensioen-kwestie. MOEILIJKHEDEN OVER DE REGELING De ambtenaren van Van Gend en Loos hiel den, dezer dagen, te Utrecht een druk bezochte vergadering, over de pensionneering. De volgende motie werd aangenomen: De vergadering van de ambtenaren, werk zaam bij van Gend Loos, op 6 Januari 1929 te Utrecht bijeengeroepen door den Algemeen-en Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden en den Nederlandschen R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Franclscus van Assisië", waardeerende het aanbod van den directeur der N.V. Expedi tie-Onderneming van Gend Loos tot storting van 4 pet van het salaris, naast een gelijke storting van het personeel, ten behoeve der pensionneering, is evenwel van oordeel, dat de meest gewenschte oplossing zoude zijn een pen sioenregeling gelijk aan die bij de Nederiand- scho Spoorwegen, dat echter bij den tegeuwoor- digen stand der saiarieering een bijdrage van de zijde van het personeel van 8y2 pet. onuit voerbaar zoude zijn, dat een storting van 10 pet. waarvan 6 pet. door de onderneming en 4 pet. door de ambtenaren een meer aannemelijke regeling zoude zijn. dat de afsluiting van indi- vidueele verzekeringen als in het voorstel van den directeur neergelegd, de mogelijkheid zoude benemen om eventueel tot een pensioenfonds te komen, besluit den directeur te verzoeken on middellijk te beginnen met de stortingen van onderneming en personeel en middelerwijl de onderhandelingen voort te zetten over de wijze, waarop een behoorlijk pensioen voor de ambte-' naren en hunne we-uuwen en weezen kan wor den tot stand gebracht, waarbij rekening worde gehouden met het feit, dat ontslag van ouderen tot de uitzonderingen zal behooren en deze uit zonderingen eventueel met behulp der 130.000 van da vroegere directie kunnen worden gehol pen, en besluit deze motie toe te zenden aan den directeur, de commissarissen en de pers. BUITENGEWOON CONGRES CENTRALE BOND SPOOR EN TRAMWEGPERSONEEL. Naar grootere eenheid in de organisatie De afdeelingen Groningen, Delfzijl, Ommen en Nieuweschans van den Centralen Bond van Spoorwegpersoneel roepen in een circulaire de leden van dezen bond op tot een openbaar min derheidscongres op Zondag 13 Januari a.s. te Amsterdam, waar de leden zuilen worden in gelicht over de in deze organisatie voorgeko men royementen van vooraanstaande leden van den Bond, dio pogingen hebben aangewend om te komen tot grootere eenheid in de organisatie van het spoorwegpersoneel. Bovendien zal daar worden overwogen, wat verder gedaan moet worden om deze grootere eenheid tot stand te brengen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Stct. 6 wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmette lijke ziekten (bedoeld in de wet van 4 De cember 1872, Staatsblad 134, zooals deze ge wijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Februa ri 192S (Staatsblad 29), over de week van 30 December 1928 tot en met 5 Januari 1929. In die week van 30 December 1928 tot en met 5 Januari 1929 werd afgeleverd: door de ent* stofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 585, te Rotterdam voor 256 en te Groningen voor S; totaal voor 849 personen. In do maanden December van 1927 en 1928 werden de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie inrichtingen verstrekt: Decem ber 1927: Amsterdam voor 4.624, Rotterdam voor 1.439 en Groningen voor 93; totaal voor 6.156 personen. December 1928: resp. Amster dam 3.779, Rotterdam 805 en Groningen 23; totaal voor 4.607 personen. In de afgeloopen week zijn geen gevallen van encephalitis na'inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge komen. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen,den omzet, den verkoop over treffen, geeft aan een «erie dan eem de kana U te helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. Antwoord van den heer C. Cox op „een ernstige waarschuwing van de R.K. Emigraiie- Voreeniging". DE R.K. EMIGRATIE-VEREENIGING BLIJFT HET PLAN BEDENKELIJK ACHTEN. Enkele maanden geleden plaatsten we esn waarschuwend woord van de R.K. Emigratie- Vereeniging tegen het kolonisatieplan van den beer C. Cox. In verband daarmee verzocht de lieer Cox, thans gevestigd „Huize Wilbartina" te Groes- beek, ons opneming van het volgende Antwoord op „Een ernstige waarschuwing van de E K. Emigratie-Vereeniging". „Waar de R.K. Emigratie-Vereeniging in haar betoog geen enkel bewijs overlegt ter staving barer beweringen, moge ik ter weerlegging der „waarschuwing" enkele b wijzen aanvoeren, die onpartijdigen beoordeelaars voldoende zullen overtuigen, dat de „waarschuwing" of wel allen grond mist, of op eenzijdige onjuiste in lichtingen aan het R.K. Em. Bureau verstrekt, berust. Als eerste bewijs voige dan de aanbeveling van Z. D. H. den Aartsbisschop van Winnipeg, welke ik in het begin van dit jaar bij mijn eerste overkomst naar Holland meekreeg, en welke vertaald als volgt luidt Winnipeg, 12 Januari 1928. Aan deg:nen, die hierbij belrrr mochten hebben. De houder van dezen brief, de heer Cor nells Cox, gaat naar Holland in verband met plannen om een aantal Hollanders zich te doen vestigen, in een plaats genaamd Plumas, in de provincie Manitoba. Zoover als ik kan vaststellen is de plaats uitmuntend gekozen en acht ik de plannen alleszins aanbevelens waardig. De heer Cox heeft steeds een goede reputatie hier ter stede gehad en het doet mij genoegen hem aan te bevelen. w.g. A. A. SINNOTT. Onmiddellijk nadat de „waarschuwing" in de R.K. bladen van 30 October versobenen was, wendde ik mij tot den voorzitter van de R.K. Em. Vereeniging teneinde intrekking der „waar schuwing" te verkrijgen. Deze werd mij toe gezegd. mits ik een nieuwe verklaring van Z. D. H* den Aartsbisschop van Winnipeg zou overleggen, daar men aan vorenstaande aanbe veling ais zijnde van te ouden datum geen waarde meer hechtte en ik bovendien een nieuwe bevestiging overlegde, dat de Canadee- sche Staatsspoorwegen ook in de toekomst de vestiging van mijn emigranten wilden garan deeren. De nieuwe aanbeveling, welke Z. D. H. de Aartsbisschop van Winnipeg gaf, luidde, weder om uit het Engeïsch vertaald als volgt In verband met de zending van den heer C. Cox naar Holland om verdere bewoners voor de Hollandse he Kolonie te Plumas te verkrijgen, wensch ik te verklaren, dat de heer Cox buitengewoon goed werk verricht heeft te dien opzichte en dat hij mijn vollen verderen steun heeft voor zijn nieuwe cam pagne in deze richting. w.g. A. A. SINNOTT. Ook de Canadeesche Staatsspoorwegen beves tigden op mijn verzoek nog «ons hun garantie voor het plaatsen van mijn toekomstige emi granten op telegrafische wijze als volgt Willen verantwoordelijkheid aanvaarden landbouwersfamilies door Cox aanbevolen op voorwaarde dat zij beantwoorden aan ons v-oorstel wat betreft kapitaal, ervaring, aan komstdatum, plaatskaarten tot Winnipeg en onze chèques voor kolonisatie Maatschappij gebruiken. Hoewel hiermede aan de verlangens van do R.K. Emigratie-Vereeniging voldaan werd, beeft deze mij tot heden nog niet door middel der R.K. Pers gerehabiliteerd. Verder werd door mij de „waarschuwing" in het Engeisch vertaald aan den Aartsbisschop te Winnipeg gezonden en ik ontving dezer dagen mededeeling, dat Z. D. H. naar aanleiding daar van een brief, dato 24 November aan het R.K. Emigratie-Bureau gericht heeft, waardoor z.i. verdere tegenwerking gestuit en volle mede werking van die zijde verwacht kan worden. Bij deze sommeer ik dan ook de R.K. Emigra tie-Vereeniging dezen brief van Mgr. Sinnott dato 24 November te pubHoeerso, opdat het volie licht in deze aangelegen-heid -schijne. Doet zij dit niet dan velt zij haar eigen vonnis. Behalve bovenstaande brieven liggen te mijnen huize voor iedere belanghebbende verdere brie ven ter inzage, w.o. van oud-emigranten die op advies van het R.K. Emigratie-Bureau zich niet bij mij aansloten en door bemiddeling van Centrale Holland op plaatsen in Canada aan landen, waar zij niet ter kerke, konden gaan, naar aanleiding waarvan zij mij verzochten hen zoo mogelijk in Plumas onder te brengen. Ver der diene, dat ik alle inlichtingen gratis ver strek, zonder den emigrant eenige verplichting op te leggen". Het weder-antwoord van de R-K. Emigratie- Ver eeni ging. De voorzitter der R.K. Emigratie-Vereeniging mr. H. r. Haa&tert, wien we het schrijven van den beer Cox onder de aandacht brachten, merkt daarbij het volgende op „De Redactie van Uw Blad was zoo vriendelijk mij bovenstaand ingezonden stuk ter inzage te geven, alvorens het werd ge plaatst. Ik kan mij hier met den heer Cox na tuurlijk niet in een polemiek begeven, maar ik wil toch gaarne even met den meesten nadruk verklaren, dat ik persoonlijk den heer Cox nooit de toezegging heb gedaan, noch doen kon, de waarschuwing der R.K. Emigratie-Vereeniging terug te nemen, indien hij nieuwe verklaringen van Mgr. den Aartsbisschop van Winnipcg.en van de Canadeesche Staatsspoorwegen kon over leggen. Hetgeen de heer ^Ccix hieromtrent in zijn stuk beweert is dus een pertinente on waarheid. Met Mgr. Sinnott ben ik in briefwisseling getreden ©ver het bedrijf van den heer Cox en dit zou wel eens een ander resultaat kunnen hebben dan de heer Cox er blijkbaar van ver wacht. Tegenover de brieven, met tevredenheidsbe tuigingen, die do heer Cox beweert te hebben, kan ik e:n aantal ongevraagde brieven van emigranten der groep-Cox overleggen, welke ervan getuigen, dat zij op ergerlijke wijze zijn gedupeerd. Trouwens, het grootste deel der genen, die zich ten slotte toch nog te Plumas hebben gevestigd, is er weer weggetrokken, het geen er op wijst, dat Plumas lang niet het Paradijs is, dat de heer Cox hun heeft afge schilderd. Ten slotto kunnen alle woorden, die de hoer Cox gebruikt om zich te rechtvaardigen, niet bedekken het feit, dat de heer Cox niets anders is dan een doodgewone werfagent, wiens doel het is geld te verdienen aan het overbrengen van emigranten naar Canada. Aiwie zijne be langen aan dezen belanghebbenden werver wenseht toe te vertrouwen, hij ga ziin gang en drage zelf hiervan deverantwoordelijkheid. Het is de R.K. Emigratie-Vereeniging er uitsluitend -om te doen geweekt den heer Cox te vertoonen in zijn ware gedaante van werver en landagent en de goedgeloovige lieden te waarschuwen tegen de religieuze vlag, waarmee hij zwaait om zijn bedrijf winstgevend te maken". IN EN UITVOER VAN GOEDEREN DOOR DE LUCHT. *1 Schade van spreeuwen en lijsters. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Braat betreffende het van gen van vogels met slagnetten, uitbreiding van het soortental trekvogels, hetwelk mag gevangen worden, en het instellen van een onderzoek naar de door spreeuwen en lijsters veroorzaakte schade, luidt bet antwoord van Minister Kan als volgt: Bij Koninklijk besluit van S September 1928, Staatsblad 363, is o.m. bet aantal vogeis, dat voor de kooi mag worden gevangen, belangrijk bsperkt, terwijl tevens de middelen, om de vogels te bemachtigen, eenigermate zijn be snoeid cn de vangtijd verkort. Deze maatrege len zijn niet bevorderd dan nadat de onder- geteekende, zooveel mogelijk, zich had doen voorlichten en daaraan voldoende ruchtbaar heid was gegeven. Bovendien is, ten einde de genen, die hun bedrijf van het vogel vangen ma ken, niet ai te plotseling van inkomsten te berooven, bepaald, dat het Koninklijk besluit eerst 16 December 1928 in werking zou treden, waarvan het gevolg was, dat in het afgeloopen seizoen nog op den ouden voet dezelfde vogels ais vroeger konden worden gevangen, zoodat slechts de verkorting van den vangtijd van 15 December tot ultimo Februari reeds thans zich deed gevoelen. Naar de meerling van de deskundigen, die den ondergeteekende van ad vies dienden, kou dit zonder overwegend be zwaar geschieden, omdat in het algemeen de vogels, die na half December worden gevangen, minder talrijk en van zwakker constitutie werden geacht. Het is duidelijk, dat, althans voor dit seizoen, nu do maatregelen inmiddels in werking zijn getreden de vangtijd, ook vol gens de oude bepalingen, betrekkelijk spoedig zou zijn geëindigd, geen verandering kan wor den aangebracht. Ten einde iatiisschen denge nen te gemoet te komen, die ten tijde, dat zij een akte aanvroegen, mogelijk onkundig waren van de omstandigheid, dat het hun korter dan in vorige jaren geoorloofd zou zijn daarvan ge bruik te maken, wordt overwogen de helft van de kosten der vergunning terug te geven. Terwijl eenerzijds wordt aangedrongen' op wederopneming van verschillende vogelsoorten in de lijst der vogels, die voor de kooi gevangen mogen worden, is anderzijds een sterke drang te constateeren, om verder te gaan dan boven genoemd Koninklijk besluit van S September 1928. De ondergeteekende heeft, in verband met een en ander, reeds een hernieuwd onder zoek doen aanvangen. Naar de door spreeuwen vooral in de.Betu we veroorzaakte schade en c. q daartegen te nemen maatregelen wordt door een speciale commissie een onderzoek ingesteld. Over de lijsters hebben den ondergeteekende tot dusver nog geen klachten bereikt, die op andere dan lokale schade, door deze vogels toegebracht, zouden wijzen. Er is echter geen» bezwaar, de zen vogel ook in een onderzoek te bettrekken. De voldoening der belastingen. In Staatsblad no. 500 ko-mt voor het besluit van den 2.7sten December 1928, ter verzekering van de voldoening van belastingen, verschul digd hij in- en uitvoer van goederen door de lucht, mede wat betreft de toelating van mili taire, ai-smc-de van politie- en douane-luchtvaar tuigen. Aan de artikelen ontleenen wc: Voor zoover daarvan hierna niet is afgeweken, wórden alle bij wet of Koninklijk besluit gege ven, voor den in- en uitvoer van goederen langs de rivieren geldende voorschriften geacht bij dit besluit voor den in- en uitvoer van goederen door de lucht t.o zijn uitgevaardigd. Dr lucht vaartuigen worden in dit verhand met rivier schepen gelijkgesteld; hun gezagvoerder met de schippers en hun laadruimten met de laad ruimen dier schepen. Onder in- en uitvoer is doorvoer begrepen. De eerste en laatste kantoren bij in- en uit voer van goederen door de luclit zijn gevestigd op de voor bet alge-meen luchtverkeer open gestelde luchtvaartterreinen. Deze terreinen zijn tevens de los- en ia.adplan.tsen voor dit verkeer. Indien door den Minister van Financiën ln overleg met den Minister vaai Waterstaat hot volgen van bepaalde tijden of punten wordt voorgeschreven, zijn do gezagvoerders der lucht vaartuigen gehouden deze aanwijzingen to volgen. Ingevoerde goederen moe-ten zijn ingeschre ven op een of meer manifesten, vermeldende de soort der goederen, hun verpakking en hoe veelheid. De inklaring van de in de manifesten ver meide goederen geschiedt op den voet van het IC. B. Als losplaats komt alleen hot luchtvaart- terrein, waar ook de inklaring geschiedt, in aanmerking. De Mini-ster van Financiën kan nadere voor schriften geven no-pens de wijze van aangeven van door de lucht ingevoerd-a goederen met bestemming tot invoer in het vrije verkeer en mpens de wijze van betaling van de deswege verschuldigde belastingen. Bij noodlanding van een luchtvaar-tuig m-ogen de ingevoerde goederen niet verder dan nood zakelijk is uit of 'van het luchtvaartuig ver wijderd worden zonder verlof van den in-speo tear der invoerrechten of een door desem aan- gewezen ambtenaar. Het weder doen opstijgen van een luchtvaar tuig waarmede goederen zijn ingevoerd, waar voor de formaliteiten tot wegvoering of tijds lijken opslag niet volledig en regelmatig zijn vervuld, is verboden, tenzij na zekerheidstel ling ten genoegen van den ontvanger der in voerrechten voor hetgeen ter zake verschuldigd kan worden. Anders dan bij noodlanding' is zonder verlol van den inspecteur der invoerrechten of van, een door dezen aangewezen ambtenaar bij ia- voer van goederen de nedërdaling en bij aan wezigheid van ten uitvoer bestemde goeoeren de opstijging met een luchtvaartuig verboden buiten den gevonen diensttijd van de ambtena ren der invoerrechten op het luchtvaartterrein. Onverminderd hetgeen in het Luchtverkeer»- reglement o-m'.rent het uitwerpen van voor werpen uit een luchtvaartuig is bepaald, is het verboden om ook op andere wijze goederen tijdens de vlucht te verwijderen en o-m goederen tijdens de vlucht op te nem-em. De gezagvoerder van een luchtvaartuig ia gehouden tot het vertoornen aan en het laten aRee-kenen en afstempelen door de ambtenaren der invoerrechten van het journaal en andere in een luchtvaartuig verplicht aanwezige be scheiden, zoo dikwijls dit ingevolge een wet of internationale overeenkomst of door die amb tenaren v> ordt gevorderd. Elke niet onder een andere strafbepaling val lende overtreding van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste vier maanden of geidiboete van ten hoogste duizend gulden. Dit besluit treedt in werking op een bij Kon, besluit te bepalen tijdstip. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Ongehiksrds van het stoomschip „Orioa". De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van twee ongevallen, welke reep. op 21 October en 3 December van het vorig jaar overkomen zijn aan het vrachtstoomschip „Orion" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam. Het eerste geval betrof het aan den grond loopen van de „Orion" bij het licht van Bokali Kal es- el, toen het schip op weg was naar Coiistami- nopel; 3 December d.a.v. is de „Orion" op het Noordzeekanaal in aanvaring geweest met het Zweedse he stoomschip „Sumatra". Gehoord werd de gezagvoerder van de „Orion". De hoofdinspecteur voor de scheepvaart wees den kapitein op het feit, dat de peil'rgen en koersen in het journaal niet behoorlijk waven bijgehouden. De gezagvoerder van de „Orion" opnieuw gehoord, verklaarde, dat men de Hemhru-g ge passeerd was te kwart voor tien des avonds. De Hembrug was mcu met langzaam wer kende machine gepasseerd. De „Orion" gaf eerst een langen stoot als altentiesein, vervol gens voer het schip daarna even voilé kracht vooruit om een sieep te passeeren. Kort daar op is gestopt. De toplichten van don tegenligger gingen uiteen. Beide schepen wisselden een korten 6toot. Nu werd het groene zijvuur van den tegenligger zichtbaar. Nog zijn verschil lende seinen gewisse];!'le aanvaring had evenwel plaats, ondanks het volle kracht ach teruit slaan en het stuurboordanber presentee- ren door de „Orion". De loods van de Sumatra verklaarde, dat de „Orion-" wellicht eerder achteruit had kunnen slaan. In beide zaken zal de Raad te zijner tijd uit spraak doen. AANSPRAKELIJKHEID VOOR DADEN VAN MINDERJARIGEN. Iemand had een chauffeur iu dienst, die op een dag eigenmachtig den aut.o uit de garag® baalde, daarmede uitreed en een aan ding kreeg waarbij de auto belangrijke bescha li gin gen opliep. Hij sprak daarop den vader van den chauffeur, die minderjarig was, voor ver goeding van de schade aan, en dagvaarde dien voor de R-echthank te 'e Gravenhage, toen de zaak niet in der minne werd afgedaan. De rechtbank overwoog, dat de aanrijding, voor de gevolgen waarvan de gedaagde vader door den eiseher aansprakelijk werd gesteld, heeft plaats gehad ten tijde, dat gedaagden zoon bij den eiseher als chauffeur in dienst was, en dat de ingestelde actie is gegrom] op een door den zoon gepleegde onrechtmatige daad, waarvoor de vader aansprakelijk zen zijn. Het beroep op niet-ur. tvar,kelij kh-eid der actie op gr-ond, dat niet gesteld zou zijn, dat de aan rijding door de schuld van gedaagdes zoon is veroorzaakt, werd verworpen, daar door het gceteld feit, dat de jongen don auto uit de garage heeft gehaald en ermede heeft gertden, deze werd bloot gesteld aan het gevaar vaa aanrijding en dientengevolge de daardocr ver oorzaakte schade, als rec-htstneeksch en te voor zien gevolg, voor diens rekening komt, o: 1: al zou de aanrijding op zich zelf niat aan rijn schuld te wijten zijn. Wat do hoofdzaak betreft, besliste de recht bank, dat eiseher wel stelt en te bewijzen aan biedt, dat gedaagdes zoon cp den dag der -n- rijding den auto, zonder daartoe bevoegd tc zijn en zelfs in strijd met clschers bevel, uit de ga rage heeft gehaald en ermede is gaan rij,', a, doch wat daarvan zij, dat van gedaagde, die zijn zoon als chauffeur bij gedaagde in Vst wist, in redelijkheid niet verlangd kan v. or den, dat hij dien 20-jarigen zoon zou hebben verhinderd o-m met den wagen, dien deze voor eiseher geregeld bestuurde en besturen mordL ook op den dag der aanrijding te rijden. De rechtbank nam derhalve aan, dat de varier de daad van zijn zoon niet had kunnen belet n, zoodat hij daarvoor niet aansprakelijk kan -von den gesteld en de vordering derhalve ontzegd mc-es-t worden. MEN ONDERHOUDT ZIJN TANDEN: 4 door ze goed te reinigen; door ze flink te gebruiken; door ze regelmatig aan tandheelkundig! onderzoek te onderwerpen; en door alle zieke tanden vroegtijdig te lataa, herstellen. GEZONDHEIDSRAAD.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10