DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. A 61ste Jaargang Dinsdag 15 Januari 1929 No. 15314 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS WEET MEN DAT? BURGEMEES ER A. J. GIJSEN. t ZIJN LEVEN EN WERKEN KUNST-AGENDA AGENDA UWE SCHIEDAMSCHE COURA Bureau K.UEMAKKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. AUONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand 1 tü. per week 25 cent Franco net post 3 75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct Postcfiëque en girodienst 81440 ADV Eli 1 KM IEiN 1—5 u-gels 1 165 Elke regel meer 30 et Reclames tusscben don tekst 60 ct per regel Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 cl tot een maximum van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0,76, J5 regels 1 lneassokoslen worden berekend 1 Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies v lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bil an beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van écn hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; f75 bij ver- verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Weet men dat onze Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek rond 11.000 banden telt? Dat van die 11.000 banden een groot gedeelte uit romans bestaat? Dat alleen in de laatste maanden een 250-tal nieuwe romans zijn aangeschaft? Dat men vóór óón harden gulden per jaar van de Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek lid is? Dat men door dat lidmaatschap reeht heeft op elke week twee romans en een •wetenschappelijk hoek? Dat men dus nog geen cent betaalt per deel, dat men op zijn gemak thuis kan lezen? Neen, men weet het niel. Men kan het niet weten. Want als wij het wisten, als de Katholieke Schiedammers het wisten, dan zouden ze toch niet zoo onverstandig zijn in bibliotheekjes van heel wat minder beteekenis, om er geen anderen naam voor te gebruiken, acht en meer cents neer te leggen voor één enkel boek; wellicht in hun huis daarmee boeken halend die er volstrekt niet hooren, hun kinderen boeken in de hand latende stoppen, die wellicht geheel ongeschikt zijn voor het kinderbrein. En daarbij niet er aan denkend, dat de Katholieke Opénbare Leeszaal en Biblio theek die minieme contributie van 1 zoo goed kan gebruiken, zoo hard noodig heeft om haar nuttigen arbeid voort te zetten, om te bereiken dat onze Katholieke Biblio theek beantwoordt aan de hoogste eischen die men er aan stellen kan, dat zij uitgroeit tot een instelling waar iedere Katholiek op het gebied van lectuur in ieder opzicht kan vinden wat hij zoekt.. Wanneer alle Katholieken dit beseften; wanneer al onze Katholieke gezinnen lid waren van de Katholieke Leeszaal en Biblio theek, dan zou het ijverige bestuur, dat men vergete het niet nog steeds in groo- te zorgen zit - zich in korten tijd in staat zien van onze Katholieke Leeszaal en Bi bliotheek een inrichting te maken, als men niet beter zou kunnen wenschen. Lat en dan de Katholieken, die hun lectuur welke lectuur vaak? van andere in stellingen betrekken, bedenken, dat zij niet slechts veel voordeeliger bij onze eigen Ka tholieke inrichting terecht kunnen, maar dat de keus daar onnoemelijk veel grooter is en dat zij door hun lidmaatschap onze Katholieke instelling in staat stellen zich op te werken tot een inrichting die voor de gemeentelijke instelling niet hoeft onder te doen. We hoeven niet op het groote gevaar der lectuur e wijzen om lederen Katholiek te doen beseffen, dat het eeen waarachtig apostolaat is onze Katholieke Leeszaal en Bibliotheek te maken tot een inrichting die op de hoogte is van haar tijd. Welnu, aan dat apostolaat kan ieder meewerken door zijn lidmaatschap en als elk Katholiek ge zin zulks doet, dan is het goede succes ver zekerd. Niet slechts financieel, doch ook, en dat is het voornaamste, in dien zin, dat wij gewaarborgd zijn, dat we in ons huis gezin enkel passende lectuur zullen binnen halen. Lood, loodwit en loodmenie behooren to,, do gevaarlijkste vijanden van den arbeider. Zo zijn afdoende te bestrijden, maar dit gelukt alleen bij voortdurende zorg. Zindelijkheid ls daartoe het eerste ver- •iscbt". G EZONDHEIDSRAAB Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur R. K. VEREENIG1NG VAN MEISJES WERKZAAM IN DE INDUSTRIEëN Wij herinnenen de ouders en alle R. K. meis jes, werkzaam in de Industrieën aan de ver gadering op Woensdagavond te 8uur, welke gehouden wordt in de bovenzaal van het ge bouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven. Op deze bijeenkomst zal besproken worden een concept-regiement voo-r onze onlangB opge richte Vereenigin.g. Het is dus aller belang, dat alle mefsjes der stad Van 1418 jaar aan wezig zullen zijn. De Voorzitter der Contact-Commissie, zal een lezing met prachtige lichtbeelden houden over St. Pieter en het Vaticaan. Wie komt zal geen spijt hebben van hare aanvrezisbeld. We reke nen dus op een volle zaal. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 Januari 1929, vergunning verleend aan de N. V. Handelmaat schappij voorheen firma Jam E. de Boer, tot oprichting van een opslagplaats vlam chemi caliën, t. w. azijnzuur, formaline en aeeton, in het pand Oversohiesoheweg 130, kadaster Sectie I. no. 2618 en op het daiarbij beboerende open terrein. Schiedam, 15 Januari 1929. ST. ALOYSIUS-CONGREGATIE De Frankelandsche klok heeft niet vermeld, dat er a s. Zondag opdracht is der nieuwe leden. We kiezen daarom dezen weg, om het ter ken nis van de jongens en van hunne ouders te brengen. De voorbereidende oefen inge zul len gehouden worden a.s. Woensdag en Vrij dag, des avonds om 8 uur, aan welke oefenin gen verplicht zijn alle lede ndeel te nemen. Al len worden vliendol'ijk verzocht aan diezen oproep gehoor te geven en we vertrouwen op de volle medewerking der ouders. KANTONGERECHT Uitspraken In de gistermiddag gehouden zitting van het kantongerecht werden veroordeeld: M. S., Maassluis, wegens het zonder nood zaak bevaren van de verkeerde zijde van den Nieuwen Waterweg tot 3 subs 3 d. G. K., loswerkman te Vlaardingen, om dat hij met zijn rijwiel een voor het verkeer afgesloten straat heeft bereden tot 1 subs 1 d. hechtenis. E. v. d. B., loswerkman te Vlaardingen, wegens stilstaan in de Hoflaan aldaar tot 3 boete of 3 d. Verstekzaken' Bij verstek werden veroordeeld: P. C. H., telegrambesteller te Hoek van Hol land, wegens openbare dronkenschap tot 10 op 10 d. E. B. chauffeur te Rotterdam omdat hij zon der vergunning van B. en W. met zijn auto bus standplaats heeft genomen op den Rotter- damschedijk, tot 5 of 5 dagen. J. van S. chauffeur te Rotterdam wegens een zelfde overtreding, tot dezelfde straf. J. M. koetsier te Vlaardingen-Ambacht om dat hij met- een met paard bespannen wagen het Heerenpad in een verboden richting heeft bereden, tot 3 subs. 3 d, C. A., Overschie omdat hij een met paard bespannen voertuig los en onbeheerd heeft laten staan, tot 5 of 5 d. G. B. koopman te Overschie, wegens rijden zonder licht tot 5 of 5 d. L. V. koopman te Rotterdam, omdat hij te Overschie een met paard bespannen voertuig los en onbeheerd had laten staan tot 1 of 1 d. De kantonrechter hield hierbij rekening met diverse verzachtende omstandigheden. A. v. d. L. te Rotterdam, omdat hij van zijn auto de voorlampen niet had branden, ter wijl' de nummerplaat eveneens niet verlicht was tot 10 subs. 10 d. J. IC, loswerkman te Overschie, wegens fietsen zonder licht tot 5 subs. 5 d. W. Z. handelsreiziger te Rotterdam, wegens het met een motorrijwiel in verkeerde rich ting berijden van do Hoogstraat, tot 5 subs 5 d. A. B. fabrieksarbeider te Vlaardingen, we gens fietsen in een afgesloten straat tot 5 subs 5 d. K. de L. chauffeur te Den Haag, wegens het berijden van een afgesloten weg te Vlaar dingen tot 5 of 5 d. H. de AV. loswerkman te Vlaardingen, we gens fietsen zonder voorlamp en reflectOT tot 5 of 5 d. A. J. loswerkman te Vlaardingen wegens fietsen op een afgesloten weg 5 of 5 d. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en aangegeven bij de politie van 5 tot en met 11 Januari 1929. Te bevragen aan ■het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur n.m.: een gewicht, kinder- handschoen, damestaschje met inhoud, notitie boekje, portemonnale inh. 3 ct., pet, werkkaart, kinderhandschoen. GISTERENAVOND OVERLEDEN Gisteravond om 11 um- js jn den ouderdom van 69 jaar overleden de edelachtbare heer A. J. Gijsen, burgemeester van onze stad. Burgemeester Gijsen, dtie dezen zomer van een ernstige ziekte herstelde werd in de laatste dagen van December wederom ongesteld. Hij vatte een lichte kou, die tot gevolg had dat de longen werden aangetast en den toestand van den zieke minder gunstig maakte. Voor eeniigen tijd reeds baarde hij zorg, zoo dat de lijder van de Laatste H. H. Sacramenten der Stervenden weid. voorzien. AVerd aanvan kelijk gehoopt, dat de ziekte een gunstige wen- ding zou nemen, het gestel van den burge meester bleek niet krachtig genoeg meer om de kwaal voldoende tegenstand te bieden. Ten toeken van rouw wappert aan de open bare gebouwen de vlag halfstok. Hedenavond 8 uur zal oen spoedeisohende raadsvergadering worden gehouden. Burgemeester Gijsen werd den 5en Mei 1860 te Bergen op Zoom geboren. Aanvankelijk koos hij zich de militaire loopbaan en werd reeds op 21-jarigen leeftijd in het officierskorps op genomen. Naar Nederlandscbe-Indië vertrokken werd hij in den Atjeih-oorlog tot tweemaal toe zwaar ge wond. Na een verblijf van vijf jaren in de Oost werd hij met het eereteeken voor buitengewone krijgsverrichtingen gepe-nsionneerd. In het vaderland teruggekeerd zocht de heer- Gijsen al ras in de magistratuur bevrediging voor zijn jeugdigen werklust. Achtereenvolgens zag hij zich tot burgemeester van Batenburg tot 4 Mei 1919, Didam tot 1 November 1906 en Boxtel tot 1 Augustus 1919 benoemd. Belang rijke functies werden hem hier mede in het maatschappelijk en sociaal leven toevertrouwd. Zoo was hij vele jaren voorzatter van de commissie van beroep in het 9e tienddistrict, voorzitter van de commissie inzake de ongeval lenwet, de commssie voor de verbetering van Dommel en Aa en van de vereeniging „Onder linge Ontsmettingsdienst". Mede was hij in zijn Boxtelscihen tijd bestuurslid van- het AVater- schap de Dommel, hoofdingeland van het Watei- schap N. O. Noord-Brabant en bestuurslid der R. KI. Landbouwwlnterschool te Boxtel, voor zitter der plaatselijke gezondheidscommissie en van de afdeeling Boxtel van den Noord-Bra- bantseh Chrdstelijken Boerenbond. Bij Koninklijk Besluit van 21 Juli 1919 werd de heer Gijsen, met ingang van 1 Augustus d.a.v. als opvolger van den heer M. L. Honner. lage Gnete, die op 1 Juli tevoren zijn ambt had newgelegd, tot bu/rgsmeester van onze ge meente benoemd. Op 31 Juli maakte de nieuwe burgemeester voor het eerst kennis met de stad, van welke hij voortaan de eerste burger zou zijn. Een bezoek werd gebracht aan het stadhuis en aan de gemeentelijke bureaux in de Nieuw- straat, en een rijtoer gemaakt door de stad. In een op Maandag 4 Augustus 1919 gehou den buitengewone raadszitting had des middags om twee uur de plechtige installatie van het nieuwe hoofd der gemeente plaats. De heer Gijsen beeft zich in zijn burgemees terschap van Schiedam doen kennen als een man die zijn kiracht zocht niet in het besturen met de sterke hand. maar in het overbruggen van tegenstellingen. Hij was niet de ongenaak bare regent, maar de burgervader, die bet liefst had dat allen in vrede leefden. Voor iedeir, van hoog tot laag was hij te spreken en hij bracht door zijn welwillendheid dan ook den bescheidenste op zijn gemak. De ongust des tijds is oorzaak geweest, dat onder zijn bestuur niet zooveel tot stand is gekomen als de burgemeester wel gaarne had gewenscht. Het nieuwe gemeentelijke ziekenhuis werd even voor zijn bestuur geopend, de nieuwe Koe- marktbrug in November 1927 door hem in dienst gesteld, het pompstation voor de waterleiding op 26 Februari 1924 door hem in werking ge steld, terwijl een eigen slachthuis in verren staat van voorbereiding zijn groote belangstel ling had. De laatste jaren mocht de burge meester een belangrijke uitbreiding der stad, welker verfraaiing hem zeer ter harte ging, evenals het behoud van wat Schiedam aan mo numenten biedt, constateeren. De heer Gijsen was onder meer voorzitter van de commissie voor het gemeente-zieken huis, voorzitter van het college van regenten van het St. Jacobs-gasthuis: voorzitter van de commissie voor werkloozenzorg, van de commissie voor het stedelijk muziekkorps en van het comité van toezicht op de gemeente lijke zwemplaatsen. Het politiepersoneel werd onder burgemeester Gijsen, die bij het korps in hooge achting stond, met de uitbreiding der gemeente in overeenstemming gebracht. Die uitbreiding be looft na eenlgen stilstand vooral den laatsten tijd bijzonder veel voor de uabije toekomst. De dood heeft burgemeester Gijsen de teugels uit handen genomen op een tijdstip dat de toe komst geleidelijk zich iets minder donker laat aanzien. Hij heeft hem den strijd bespaard voor de zelfstandigheid van d-e stad die hem van den eersten dag af, dat hij er gewerkt heeft, lief is geweest. Sinds 1920 was burgemeester Gijsen kerk meester van de parochie van den H. Johannes den Dooper. Hij ruste in vrede. Donderdag te half tien uur zal de plechtige uitvaartdienst worden gehouden in d,e Pa rochie-kerk van den H. Johannes den Doopei, gevolgd door de begrafenis op liet R. K. Kerk hof. Bij vinder: glacé dameshandschoen, G. Mak, Nieuwe Maasstraat 35; wollen dameshand- sóhoen, M. Kamp, Hoofdstraat 207/1; doublé armband met horloge, Wed. Kolleweij, Louron- straat 21; portemonnaie met inhoud, J. Brink man, Oversohieschestraat 47zijden hoedje, J. de Nijs, Pernisschestraat 9; dameshand. schoen, M. de Roo, Bakkershaven 41; ring miet sleutels, H. van Pelt, Middelharnisschestraat 30; lederen zakje inhoudende zegels, H. Krom menhoek, Hoogstraat 76B; zilvergeld, J. Gokke, Nieuwe Buurt 5; platte gouden ring, H. Steen- horst, Nieuwe Haven 231; oliespuit, J. Hoegeê, Hagastraat 42; sleutel, J. van der Laan, Abben- broekschestraat 8; rozenkrans, J. Wijzenbroek, Broersvost 145; daniestasch met Inhoud, P. Hersbaeh, Oosterstraat 101; portefeuille met papieren, P. de Bruin, Singel 48/10; sleutel, B. van Slobbe, Oostsingel 59; paar kinder- ■handschoenen, A. van Wieringen, Zwartewaal- echestraat 33; kindercape, A. de Bruin, West- frankelandsehestraat 84A. TE ROTTERDAM 15 Jan.: Geb. v. K. en AV., piano-avond, Paul Weingarten, half 9 uur. 16 Jan.: Groote Schouwburg, Island Saga (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volwassenen). 17 Jan.: Groote Doelezaal, 3e concert Eruditio Musica, 8 uur. 18 Jan.: Groote Schouwburg, Het Verzoe- ningsfeest (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De ge schandvlekte, (Spreegezelsehap), 8 uur, (voor volwassenen). - Tivoli-Schouwburg, Wonder boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 17 dezer in: Royal, Luxor (voor volwassenen): Corso (voor vo was sen* n) Oostertheater (voor volwassenen); City-theater (voor volwassenen). Zooals gewoonlijk, voert op de Auto tentoon stelling te Amsterdam ook nu weer Mercedes- Benz den boventoon. Mercedes, de trots van hel automobilisme. De nieuwe 8 cylinder modellen zijn er present en de nieuwe 2.6 Liter wagens pracbtstul ken van ontwerp en constructie. Ook de beroemde „S" en ,.K" modellen zijn van de parfij en de zoo gerenommeerde 3 5 Liter wagen. Voorts stelt Mercedes zijn geweldigen omnibus ten toon. plaatsbiedend aan 60 personen Deze bus is van een solide elegance stalen carros serie voorzien. Het aanwezige vrachtwagen chas sis is eveneens een meesterwerk, waarbij da scheepsmotor en de ruwoliemotor zich aan sluiten. Een opvallende exposant is Stoewer, uit Siet- tin. al staat er van dit merk ook maar één wagen. Doch het is dan ook de beroemde auto, waar mede Stoewer op het schoonheids-concours te Noordwijk den eersten prijs behaalde De 8 cylin der Stoewer is uiterst-degelijk geconstrueerd "n geniet in binnen- zoowel als buitenland eene uitstekende reputatie. Bijna alje Duitsche auto-fabrikaten zijn van de ook in ons land zoo geliefde Continental ban den voorzien. Adv. lederen Zondag Patronaat St. Dominicua, Godsdienstonderricht en ontspanning In het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur R K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. iC. Damclub I. D O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond lederen Dinsdagavond om half negeD repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R. It Volksbond. lederen Woensdag Patronaat St. Dominicua zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat, van half acht tot negen uur. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man- nenzangvereeniging „Orpheus" Gebouw R. K. Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering .Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring. Aanvang S. V. Excelsior. Gebouw Katb Kring, lederen Woensdagavund van 7 uur tot hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R tt. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. ledereu Woensdagavond clubavond R K. S. V Excelsior Gebouw Kath Kring. Eiken 2en en ten Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath Kring. L. Haven Aanvang half negen R.K. E. H. B. O. „St. Franciscus", S—10 cursus alleen voor heeren In Huize Padua Rechter Rottekade. R. K. Mannenkoor „Rotterdam-Zuid", SA4— 10 Vfe uur repetitie St. Clemensgebouw Chariots. Aanmeldiug nieuwe leden. Woensdag 16 Januari Vereeniging voor meisjes werkzaam in da industrieën. Lezing met lichtbeelden, te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R.K. Volks, bon-d. Aanvang 8 uur, Zangvereeniging „T.E.G.E.N.O.", concert in het ge-bouw „Musis Sacrum". Aanvang S uur. Donderdag 17 Januari R. IC. Middenstandsvereeniging „De Hanze" algemeene vergadering. Spr. de heer Kuiper In den R. IC. Kring, Aanvang half 9 uur. Zangvereeniging Polyhymnia", concert in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 Januari R. IC. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden algemeene vergadering in da Leeszaal. R. K. Vereeniging voor E. H. B. O. Algemeene jaarvergadering. Bovenzaal R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Feestuitvoering te geven door „D. O. IC." ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Cefcouw R. K. Volksbond. Zondag 20 Januari Tooneelvereeniging „St. Genesius", liefdadig- heidsuitvoering ten bate van bet Parochie huis in de Gorzen Opvoering van: „Wat niet sterven kon", door Gerard Niele-n. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari R. K. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alge meene ledenvergadering in den Katholieken. Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jong-ensjeugdgroepen R. K. Vakvereenigiug. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 15 Januari. Officleele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 4G pet. 19.— per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 15 Januari Men noteert voor, Melasse.spirltus 32.per H.L. Ruwe graanspirltus 60 pet f 17.— per H.E, Spoeling Noteering f 2.40.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1