Tweede Blad Donderdag 17 Januari 1929 Pagina t I NOG STEEDS DE KWESTIE-VER AART HOOGER BEROEP OP DEN PARTIJRAAD GODSDIENST EN SOCIALISME WAT WEENEN LEERT MGR. P. STROOMER DE STORM OP ZEE DE OPVARENDEN VAN DE „VALKA" AAN BOORD VAN DE „KONINGIN WILHELMINA". DE WEDERWAARDIGHEDEN VAN HET LEVEN UIT DE R. K. STAATSPARTIJ REPLIEK VAN T HAAGSCHE KRINGBESTÜUR AAN HET PARTIJBESTUUR >óA Voor lien die nicenen, dat liet socialisme zooals list zich op het vasteland van Europa ontwikkeld heeft, niet gevaarlijk is voor het geloof, spreken de cijfers over den gods- dienstafval in Ween en een duidelijke taal. Trots alle schoono leuzen als „godsdienst i3 pnivaatzaak", staan wij ook in ons land voor het niet te loochenen feit, dal och chris ten, die zich aansluit bij het socialisme, het gevoel heeft afvallig van zijn godsdienst te worden. En dat dit gevoel geen inbeelding is, bewijst de rauwe ondervinding, die aan toont, dat al de katholieken die naar de S. D. A. P. overgingen ook zij, die dit deden, lang voor bisschoppelijke voorschrif ten in Nederland verschenen hun geloqf hebben verloochend. Deze twee feiten staan zoo vast als een huis en daaraan veranderen alle woorden niets. Dat de afval daar veel erger la, waar het socialisme sterker is en het burgerlijk be stuursapparaat in handen heeft, bewijst het „roode" Weenen. „Het Volk" juichte op 3 Januari 1.1. dat in 1928 door de S.D.A.P. te Weenen 2-4.811 le den" werden gewonnen, waarvan ruim 20.000 vrouwen. Wij vragen nu niet welke terreur-middelen dit ledental hebben opge jaagd; wij willen alleen wijzen op een an der feit, dat samenhangt met deze, wat het soc. dem. orgaan noemt, „prachtige groei". Eenigen tijd geleden publiceerden de Weensche bladen cijfers over de zgn. Kerk- uittredingen van katholieken, die een mach tige echo verwerken in heel de internatio nale pers. Het heeft acht dagen geduurd eer dat. het Weenscho hoofdorgaan der sociaal democraten zich over deze cijfers uitliet. De socialistische leiders in Oosten rijk staan voor heizelfde vraagstuk als hun Neder! andsche partijgenooten: hoe krijgen wij, door de verovering van de geloovige arbeiders, een meerderheid? Zij zwaaien weer verbazend met de leuze „godsdienst is privaat-zaak" en trachten de waarheid van die leus te bewijzen met een beroep op het bestaan der zgn. religieus-so cialisten. ïntusschen, een partij die in Nederland uitsluitend afvallige katholieken onder haar leiders en, leden telt en die, regeerend in Weenon, er in slaagde binnen tien jaar een 150.000 rnonschen los te rukken van de Kerk eri vroeger daarover hij herhaling jubelkre ten aanhief in haar pers, ook in „Het Volk1' ten onzent, kan toch werkelijk niet met sta len gezicht volhouden, dat zij godsdienst als privaat zaak beschouwt. De socialistische propagandist, die beweert dat zijn partij niet, tegen den godsdienst is, zal eens mooten vertellen hoe dan toch wel die afval hier, in België en in Weenen ver klaarbaar is. Het moge nu waar zijn dat do meeste af valligen, ook in Weenen, vooral naam Ka tholieken waren, dat hun formeel heengaan een laatste uiterlijke handeling was, dat zij „dorre bladeren" waren; hun heengaan is toch het schier onherstelbare slot van een geestelijke en;wikkeling (of ziekte) die niet alleen hun ;vif, maar vooral hun na komelingschap aangaat. Dn oude, zgn. hervorming in Oostenrijk kon door de ware hervorming gestuit wor den; waar dit niet geschiedde, volgde een scheuring tot nu toe. In de toekomst zal ook hot Oostenrijkscho volk voor dit ramp zalig feit staan. En hoe beschouwt nu het Weensche soc. dem. orgaan dit feit, dat al zijn schoons leuzen logenstraft? Het is niet de partij, het is een deel der partij, de vrijdenkers, die de afvalbeweging propageeren, schrijft het blad. De partij kan dat niet beletten: zij wil alle arbeiders om vatten. Dat klinkt heel onschuldig, maar wij staan voor het feit, dat deze vrijdenkers juist de élite der partij vormen; ;zij be heerschen haar en haar pers van boven tot onder en een der functionarissen, Max Win ter, de voorzitter der socialistische organi satie „Ivinderfreunde" heeft gezegd, geschre ven en laten drukken, dat de partij droomt binnen een eeuw Weenen totaal ontkerstend te hebben. „Georganiseerde vrijdenkers", aldus het soc. dem. hoofdorgaan uit Weenen, „beston den er altijd in de sociaal-democratie zoo lang zij bestaat en zij zijn overal, waar de sociaal-democraten zijn". Men kan geen overtuigender bewijs voor 'den innigen samenhang tusschen socialisme en ongeloof leveren. Trouwens heit blad erkent, dat het de af valpropaganda bevordert door te schrijven: „De Kerk heeft zich in Oostenrijk met de christelijk-sociale partij zoo eng verbonden, dat breede volksmassa's tusschen beide niet meer kunnen onderscheiden". Maar do waarheid is, dat de christelijk- sociale partij de Kerk verdedigd heeft te gen haar vijanden. Dat konden de sociaal democraten ook doen. Waarom deden zij het niet? Het soc. dom. orgaan gaat dan voort in grove aanvallen op de christelijk-sociaïen ;en vooral op den leider bondskanselier Sei- pel, den priester, die tegenover revolutionair gedoe vastberaden zei: „Verlangt van rnij geen mildheid". Welja, men zou mild moeten wezen te gen lieden, die een wereldstad op stelten jzeitteni een gerechtshof in brand steken, ROME EN DE ANGLO-ïiATHOLIEKEN RUIM 118.000 BEKEERLINGEN IN 10 JAAR Geen groepsbekeeringen te verwachten. De bekende Engelsche Jesuletenpater Wood- lock, deelde In zijn jongste Zondagspreek in de Jesuietenkerk aan de Farmstreet te Lon den mede, dat er sinds de Oxford-be1.veging bijna duizend geestelijken hun positie en hun mid delen van bestaan hadden opgeofferd om als leeken naar de Katholieke Kerk over te gaan. In de afgeloopen 10 jaren waren er 118.5C0 -bekeerlingen In de Katholieke Kerk opgeno men. Pater W'oodlock zeidé verder, dat hij niet langer een noemenswaardige groepsl>ekeeri!ig der Anglo-Katholieken verwachtte. Het Anglo-Kathoiicisme, aldus de kansel redenaar, schijnt bereid om tot overeenstem ming te komen met het modernisme. Dit zou echter aan nog meer personen de oogen openen en lelden tot individueele bekeeringen tot de Katholieke Kerk. De toestand van mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, was gisterenavond iets gun stiger. De patiënt bracht een rustlgen dag door. ZUSTER MARIA ANDREO. t In het St. Starrislaus-gesticht te Moergestel, overleed in den ouderdom van 87 jaren de Eerw. Zuster Maria Andreo (in de Wereld mej. Antonia Maria Pennings, geboren te Oss). EXGELSCH SCHIP AAN DEN GROND GEVAREN. Het Engelsch tankstoomschip ,,E1 Oso", dat gistermorgen van Rotterdam naar Hull was vertrokken, is bij Hoek van Holland, tusschen „rood" I en II, aan den grond gevaren. Later is het schip evenwel op eigen kracht wees1 vlot gekomen. LICHTSCHIP VERDREVEN. Het lichtschip „Noord Hinder", dat gesta- tionneerd is voor de Schelde, is tijdens den hevigen storm Dinsdagnacht vier mijlen in Zuid-Oostelijke richting van zijn station ver dreven. DRIE SCHEPEN WEGGEDREVEN. Ook op Schiermonnikoog lieerscbte in oen afgeloopen nacht een hevige sneeuwstorm. Drie daar thuisbehoorende vrachtscheepjes van J, Visser, K. Boersma en W. Veninga zijn losge slagen en weggedreven. DE URKER POSTBOOT AANGEKOMEN. Men meldt ons uit Urk: Gisterenmiddag half vier bereikte de post boot „Jlir. von Geusau", na een zeer moeilijken tocht met de post van drie dagen aan boord, het eiland Urk. SCHEPEN TERUGGEVONDEN. Men meldt ons uit Schiermonnikoog: De drie alhier door den storm weggeslagen vrachtschepen zijn op het Frlesche Wad te ruggevonden en trachten op eigen kracht het eiland te bereiken. WEER EEN ROOFOVERVAL. In de woning van twee oude mcnschen Drie gemaskerde bandieten zijn te Geffen bij avond binnengedrongen in de woning van het bejaarde echtpaar H. H. werd, toen hij zich verzette, met een stuk lmut mishandeld, terwijl de vrouw met een revolver werd bedreigd. De dieven door zochten het bed en vertrokken met een bedrag van 20. de regeering isoïeeren cn tot aftreden willen dwingen. Het is duidelijk, dat via de katholieke staatspartij de Kerk wordt aangevallen: het is precies dezelfde methode welke bijvoor beeld de lieercn Kleerekopcr en de Roode in „Het Volk" toepassen. Natuurlijk, er zijn meer oorzaken voor den afval in Oostenrijk: hot gebrek aan kerken en priesters in de snel-groeiende grootstad, do daaruit voortspuitende onwetendheid van velen, de verschrikkingen van den oorlogs- en na-oorlogtijd, de verarming van het land, de drukkende vretevoorwaarden, de aan vallen der anti godsdienstige pers en de actie der anti-Kerkelijke machten, dfe de S.D.A.P. in Uen zadel hielp'; hot. nieit bereid zijn der katholieken, het ontbrekon vooral van een goed katholiek volksdagblad, dit zijn allemaal mede-oorzaken van den afval in Weenen en elders, maar dat de leidende figuren in de S. D. A. P., vooral in Oosten rijk, den afval van duizenden hebben helpen voorbereiden, doorvoeren en ook, vooral door hun pers, toejuichen, dat is onloochen baar voor ieder eerlijk toeschouwer en dat onomstootbaar feit bewijst de voosheid van de leuze waarin braaf verkondigd wordt, dat voor de S. D. A. P. godsdienst privaat zaak is. De feiten bewijzen, dat de afval gelijken tred hield met de groei van het socialisme; dat de afvalligen zoo goed als allen vol slagen godsdienstloos werden; dat de af valligen bijna uitsluitend voorkomen onder de arbeiders en winkel- en kantoorbedien den; dat zij vooral gezochit moeten worden in de zgn. „roode" buurten van Weenen. De feiten bewijzen overal maar wel het schrikkelijkst in Weenen den waren aard van liet. socialisme. Het bestuur van de R. K. Kiesvereenlging Rijkskieskring 's Gravenhage heeft liet volgende schrijven geizonden aan het dagelijksch bestuur der R. K.' Staatspartij Door bijzondere omstandigheden met name een sterfgeval was ons bestuur niet èer in de- gelegenheid, zijn antwoord op uw schrijven van 24 December, dat in do vergadering van 29 December wérd vastgesteld, U toe te zenden. Het Rijkskleskrlngbestuur 's Gravenhage heeft, om vorm en inhoud, van uw schrijven met do grootste verbazing kennis genomen. Wai de vormkwestio betreft, het is ons be stuur een raadsel, hos uw bestuur kan uitspre ken, dat het zich onbevoegd acht van de door ons bestuur aanhangig gemaakte zaken kennis t,e nemen en tevens dat ons bestuur in zijn ver zoek niet ontvankelijk is. Bij eenige overweging zal u tocli blijken, dat deze loeide uitspraken met elkaar in strijd zijn. Nog een andere vormkwestie: terwijl one bestuur ziek op niet anders beroept dan op art. 21 van hot Partijreglement, worxlt in uw schrij ven van 24 December j.l. veel aandacht gewijd aan art. 5 van het Kiesreglement, dat door ons beat uur in het geboet niet aan do orde werd gesteld. En thans, wat den materieelen inhoud van uw schrijven aangaat het volgende: Art. 21 van het Parüjreglement Zégt: „Indien eenig orgaan der R. K. Staats partij (daaronder begrepen de studieclubs en propagandaelube) handelt in strijd met be palingen van dit Reglement of met besluiten van den Partijraad.... is het Dagelijksch Bestuur dor Partij bevoegd terzake de maat regelen te nemen, die het noodlg acht." Uw bestuur beweert, dat deze bepaling opgenomen ter verzekering van de tucht in de Partij bulten werking zou worden gesteld door de afzonderlijke regelingen, die in art. 22 van het Partij reglement voor de candidaat- stelling voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn gegeven. Zulk een uitspraak ver klaren wij niet te begrijpen. Het Centraal College, bedoeld in art. 7 van het Kiesreglement, is immers krachtens de uit drukkelijke bewoordingen van dat Artikel, een orgaan der R. k. Staatspartij. Het Kiesreglement is een besluit van den Partijraad. Genoemd orgaan hoeft gehandeld tegen let ter en geest van het Kiesreglement, dus tegen een besluit van den Partijraad. Bij eenig nadenken zal het u duidelijk zijn, dat art. 22 met zijn©tóch voor bijzondere rege ling ten aamden van Kiesreglement in geen enkel opzicht de bepalingen van art, 21 opheft. Er is tusschen art. 21 on art. 22 van het Partij reglement geen enkel ander verband dan dat ook het Kiesreglement een besluit van den Partijraad is en dientengevolge valt onder art. 21. In nw schrijven van 24 December j.l. wordt verder gezegd: „dat ook op lid 1 van art. 21 Partijrégie- ment geen beroep kan worden gedaan; dat immers vaststaat, dat goedkeuring van de beslissing van het Centraal College door het Dagelijksch Bestuur niet is voorgeschre ven en dit bestuur dus niet bevoegd is, die beslissing goed of af te keuren." Het is alweer «en raadsel, wat uw bestuur hiermede bedoelt. Wij weten zeer goed, dat het Dagelijksch Be stuur der R. K. Staatspartij de beslissingen van het Centraal College, zooals zoovele andere be slissingen, niet heeft goed te keuren. Het Da gelijksch Bestuur heeft ook niet goed te keu ren de beslissingen van studieclubs en andere organen. Maar het Dagelijksch Bestuur heeft wel de verplichting handachtig toe te zien, dat door eenig orgaan niet wordt gehandeld in strijd met besluiten van den Partijraad. Dat voorschrift geeft art. 21, eerste lid; dat voorschrift wordt do.or geen enkele andere be paling opgeheven. En daar het vaststaat, dat het Centraal Col lege in strijd met geest en lebter van een be sluit van den Partijraad, het Kiesreglement, heeft gehandeld, had dus het Dagelijksch Be Stuur de taak „maatregelen te nemen." Dit is zeer duidelijk voor ledereen, die liet Partij reglement geheel aaar ge€öt en !etter - wil zien uitgevoerd- Iu het vervolg van zijn schrijven verdiept uw bestuur zich in gissingen. Het zegt: „dat, immers niet is aan te nemen, dat art. 8 van het Kiesreglement uitgaat van de ge dachte, dat do besluiten van het Centraal College door het Dagelijksch Bestuur zouden kunnen worden vernietigd, terwijl de gevol gen van zoodanige vernietiging niet zijn ge regeld." In art. 21 van het Partijreglement hot eenige artikel waarop wij ons beroepen wor den in het geheel geen gevolgen geregeld. Er wordt slechts gesproken van het nemen van maatregelen, die het Dagelijksch Bestuur noo dlg acht. Het was niet oiize taak, aan te geven, welke maatregelen kunnen worden genomen, al zou het ons niet moeilijk vallen, u te zeg gen, - welke maatregelen ons inziens noodig en mogelijk waren. In de volgende alinea van de uitspraak van uw bestuur maakt het zich al weer los van het geschreven recht der Partij, om zich in ver onderstellingen te verdiepen. Uw bestuur schrijft: „dat lag die gedachte aan art. S van het Kiesreglement wèl ten grondslag, een zoo belangrijke aangelegenheid in haar gevolgen ongetwijfeld zou zijn voorzien." Ons antwoord hierop is, dat, waar van te voren nooit is te zeggen, op welke wijze eealg orgaan van een Partij tegen het recht van do Partij zal handelen, de gevolgen van zulke rechtsoverschrijdlngen ook nooit zijn aan te geven. Het is ons bestuur daarentegen zeer goed bekend, dat de Reorganisatie-commissie, be grijpende, dat allerlei organen op allerlei w:ijzen overtredingen van het recht konden doen, bij haar redactie van art. 21 van het Partij-reglement wèlbewust niet verder meende te moeten gaan dan do uitdrukking' „maat regelen te nemen". Verder schrijft uw bestuur: „dat aan hot dagelijksch bestuur niet énkel op grond van lid 1 van art. 21 Partij reglement de bevoegdheid kan worden toe gekend, de beslissingen van het Centraal College te vernietigen, omdat het zich dan zonder meer zou stellen in de plaats van een College, .dat door het Kiesreglement met een z6ó belangrijke bevoegdheid is bokleéd". hierop.,.antwoorden wij, dat, hoe gewichtig het Centraal Collega ook is, dit orgaan, zoo goed ais andere organen, inzake de handhaving van het recht der Partij, aan hoogere organen is onderworpen. Die hoogere organen zijn, alweer krachtens het geschreven recht der Partij, het dagelijksch bestuur en de Partij raad. Het aou trouwens zonder geschreven recht reeds duidelijk zijn, dat de algemeen© vergadering der Partij, dat is de Partijraad, de hoogste macht ten aanzien van alle over tredingen van het recht bezit. Daarvan kan onder geen mkele omstandigheid afstand worden gedaan, wil een organisatie niet de anarchie naar binnen halen. Gesteld eens, dat het Centraal College op nog éclatanter wijze tegen letter en geest van het Kiesreglement was ingegaan, dan was het toch ondenkbaar, dat de organisatie daarin zou moeten be rusten en op die wijze het r-echt der organisatie zou mieten laten ondermijnen. Nu het echter vaststaat, dat van uw bestuur niet is te verwachten de toepassing van art. 21 van het Partij-reglement, blijft aan ons be stuur liet anders ver, dan pogingen aan te wende:: bot het bijeenroepen van het hoogste orgaan der R. K. Staatspartij: den Partijraad, omdat wij vertrouwen, dat dit lichaam niet kan dulden, dat door eenig orgaan in strijd met zijn besluiten wordt gehandeld. BIJ DEN TANDARTS GEWEEST Hevige bloeding met ernstige gevolgen Te Lieshout liet. mej. v. d. B. een tand trek ken. Zij kreeg weldra hoofdpijn en daarna een zoo hevige bloeding, dat haar de H.H. Sacra menten der Stervenden moesten worden toege diend. APENLIEFDE, De bezorgdheid schijnt ook dex-ën apen-vader uit den- dierentuin t« Philadelphia ingeboren Deu heelen nacht werden noodseinen gegeven DE „PRINS DER NEDERLANDEN" 1 DRIJVENDE GEZIEN Hot Persbureau Vas Diaz meldt uit Stellen, diam: Hedenmorgen omstreeks zes uur Is de motor reddingboot „Koningin Wilhelmina", die gis. teren op de Garnalenplaat vastraakt, bij hoog water vlot gekomen. De reddingboot keerde naar Stellendam terug en ls tegen acht uur hedenmorgen, na benzine te hebben ingenomen weer uitgevaren. Van het stoomschip „Valka", dat op de» zelfde plaats is blijven vastzitten, waar hot gisteren is gestrand, werden gedurende den heelen nacht noodseinen gegeven. Het schip is zeer waarschijnlijk niet gebroken, doch schijnt, voor zoover van hieruit valt waar te nemen, lets to zijn weggezakt. Tegen acht uur vertrok de „Koningin Wil helmina" weer naar zee en tegen 10 uur heden, morgen kou van hieruit worden waarge nomen dat de „Koningin Wilhelmina" met dff vlag in top terugkeerde, waaruit men opmaakt dat zij de opvarenden van de „Valka" aan boord beeft. Do geredden worden nog voor twaalf uui} Uier verwacht. Wij vernemeu verder, dat het bericht, betrefr fende hot vinden van twee lijken der beman ning van de „Prins dei- Nederlanden" nog niet wordt bevestigd. Do „Koningin Wilhelmina" kon voor de op. varenden van de „Prins der Nederlanden" niet* meer doen. De ©misgeslagen reddingboot ta drijvende gezien en drijft waarschijnlijk bet zeegat In. Treffende gebeurtenis op een politiebureau NA VIER JAREN VAN SCHEIDING Op het politiebureau te Roermond speelde zich de volgende gebeurtenis af: Zekere W., wonende te Dusseldorf, Neder lander en afkomstig uit Roermond, werd voor vier jaar wegens werkloosheid ingevolge het vestigingscontract uit Duitschland uitgewezen. Op zoek naar werk trok hij naar Frankrijk waar hij omzwierf in den Elzas en Lotharin gen. Zijn vrouw en twee kinderen bleven voor» loopig te Dusseldorf, tot bij werk zou gevon den hebben. Dit lukte echter maar steeds niet en van schrijven aan zijn vrouw kwam ook weinig. De man verloor den moed en bleef aan het dolen. Vier jaren lang! Zijn vrouw, die ingevolge haar huwelijk met W. van Nellerlandsche nationaliteit geworden was, (zij was geboren Duitsche) werd door het Duitsche rijk voorloopig ondersteund. Ten slotte begonnen de Dusseldorfsche autoriteiten echter aan de goede bedoelingen van haar man te twijfelen en daar zij thans Noderlandscha was, werd ook haar ten slotte te kennen gege ven, dat zij het land verlaten moest. Aan hot grenscommissariaat verklaarde zij naar Roert mond to willen gaan om van daaruit navraag to laten doen naar haar man. Via Venlo arriveerde ze dan ook Dinsdag- avond te Roermond, waar de Commissaris van Politie zich met het onderzoek belastte. Het was duidelijk, dat het Nederlandsche Rijk voor haar moest opkomen. Men zou een ondert zoek instellen naar het verblijf van haar man. Terwijl de vrouw, die in tamelijk verwaar loosden toestand verkeerde, met haar twee kleinen van 10 en 4 jaar, nog bij den Commis saris vertoefde, meldde zich beneden in het bureau een man aan, die verklaarde W. te hee- ten, en al heel spoedig bleek het, dat hij da man was, dien men wilde opsporen. Een con frontatie zou het bewijzen. Toen men hen beiden samenbracht, speelde zich lu het bureau in het bijzijn van den com missaris een hartroerend tooneel af. De man kon het maar niet vatten, dat liet werkelijk heid was, hetgeen hier gebeurde. De vrouw, die veel geleden had, brak in snikken uit, evenals het oudste kind, dat zijn vader herkende en op wiens gezichtje vreugde en angst te lezen stond. Ook de omstaanders geraakten onder den indruk van dit onverwachte treffende weerzien na vier lange jaren van omdoling. Door eenzelfde gedachte geleid trok de een van uit Duitschland, de ander uit Frankrijk op, en beiden troffen elkaar op het oogenblifc'dat bel den elkaar ver weg waanden. Het gezin is voorloopig bij familieleden on dergebracht. DL"/ BOCEBIES-SISIZOEE is in DuiUehland weer in vollen gang. In vale kringen wordt;* dit- koog-seizoen voor het versch-gebrouwen bier met 'ongeduld verbeid. Onze foto teohty, een paar schenksters, die, gewapend inet eeu flinken voorraad Bockbier, de bestorming derf* dorstige clientèle afwachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5