FEUILLETON HAAR DOEL BEREIKT. VRVJHAG 18 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 VOOR DE R.K, ARMEN DER S1AO. WEERBERICHT. TURKSCHE ONDERSCHEIDING VOOR KRUPP's ZAAIMACHINES. Jitó KUNST-AGENDA SCHEEPVAART AGENDA li Ten behoeve van de R. K. armen onzer stad Sie aan de zorgen van hei R- K. Parochiaal Armbestuur zijn toevertrouwd, worden 7on- in onze vier parochiekerken liefdadig heidspredikaties gehouden. In de kerk van O. L. Vrouw Visitatie zal spreken pater A. Wolterbeek O. P.: in de kerk van den H. Joannes den Dooper, kapelaan L. A. J. M. Beune; in de kerk van O. L. Vrouw van den allerheiligsten Rozenkrans, kapelaan A. F. J. Goossens en in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jesus, pater J. M. P. van Campen O. P We krijgen dus een stormloop op het goede hart van alle Katholieke Schiedammers om in deze wintersche dagen onze armen te gedenken en hen te gedenken met, milde gaven, zoodat het R. K. Parochiaal Armbe stuur in staat kan worden gesteld, den erg- sten nood. waar het dien ontmoet, te leni gen. Een goed werk vindt altijd zijn belooning en aan de werken van barhartigheid heeft Christus zelf de zaligheid ten loon toegezegd. We hoeven geen beeld op te hangen van de bittere armoede, die in sommige gezin nen heerscht, van de nijpende zorgen voor het dagelijksch brood in den letterlijken zin, voor de meest sobere kieeding en bedekking waardoor zij worden gekweld. Wie daarvan niet voldoende op de hoogte mocht ziin, wende zich maar eens tot de leden van onze charitatieve vereenigingen. En dan vragen wij: verplaatst u een oogenblik in den toestand van die gezinnen: God heeft U gezegend, zoo dat gil uw gezin van alles on behoorlijke wijze kunt voorzien, gij wellicht welstand, zelfs weelde kent. Maar ongelukken, geheel buiten uw schuld, hadden U kunnen treffen; stoffelijke welvaart is zoo'n wankel bezit; er zijn zooveel taooger tronen omgestort. Welnu, geeft dan Zondag zooals gij zoudt wenschen dat gegeven werd, wanneer ook gij behooren zoudt tot degenen, ten wien behoeve de schaal der liefdadigheid U wordt toegereikt. En denkt dan mede daaraan, dat gij geeft van degenen van wie Christus gezegd heeft, dat men in hen, Hemzelven heeft te zien. Dan zal uw gave ook voor uzelven de rijkste vruchten dragen. SCHIEDAMSCHE IJSCLUB De banen van de S. IJ, V. worden op het fioogembUik weder in orde gebracht en zij zullen morgenmiddag 1 uur weder worden openge steld. Morgenavond zullen zij vermoedelijk weder verlicht worden. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 1416 Januari GEBORENTheodora M., dochter van J, P. Klooa en J. M. van Gaaien, IJsselmonde- straat CoTinus S., zoon van C. S. C. Heinsbroek en C. A. van Kampen, Nieuwe Maasstraat. GEHUWD: E. de Jonge 23 j. en M. J. Baron 17 j. M. Sluijters 24 j. en G de Bruin 20 i. OVERLEDEN: A. J. Gijsen 68 j. weduwn. Van J. E. Lange, Groote Markt. Aangiften van 1617 Januari GEBOREN: Johannes H. Mijndert, zoon van A. van der Laan en M. van Wijngaarden, Houtstraat Jannetje, dochter van A. Post en S. Baas, Parallelweg Bastiaan, zoon van J. de Jager en T. Rongen, Fabrlstraat Herman^:, zoon van H. Planken en K. Vink, Ouddorpschestraat. ONDERTROUWD: J. B. Bijtenhoorn 28 j. en S. L. van Putten 29 j. C. J. Etman 2C j. en M. J. Reherman 27 J. A. G J. Post 19 j. en J. C Hoogenboora 17 j C. A. Nil hof f 22 j. en J. Uitermarkt 23 j. W. Straatman 27 j. en A. M. Spijker 24 j. J. Zagwfln 26 j en M. C. J. van Opijnen 20 j. OVERLEDEN: J. Slagmoolen, 69 j. weduwe van J. Verveen, Gasstraat W. F. Kuijpers 86 j., weduwn. van J. BelgTaven, Oud Maas straat. GEHUWD: W. H. Poort 21 j. en J. Lammers 19 j. C. F. A. van de Water 21 J. en M. H. Brouwer 21 j. Verwacht wordt: Matige tot zwakken Z. O. tot Z. wind. nevelig tot zwaar- of halfbewoilkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi in het N W., in het O. om het vriespunt tot lichte vorst. De barometer stijgt op den voormiddag langzaam. Fietsers en motorrijders lichten cp van 's avonds 4.49 tot 's morgens 7.31. TWEEDE LUSTRUM VAN HET ST. AUGUSTINUS-PATRONAAT Men gaat feestvieren Men schrijft ons: Kort nadat Z. D. H. de Bisschop van Haar lem aan den zeereerw, heer pastoor Wamink opdracht had gegeven in het Gorz-enkwartler van Schiedam een nieuwe parochie op te rich ten. werd alreeds het initiatief genomen tot het oprichten van een jongenspatronaat, ter bescherming van de mannelijke jeugd in die parochie. Dat is nu ruim 10 jaar geleden; door omstandigheden werd het beter geacht het feest niet op den juisten datum te vieren, maar het te versohuiven tot na Kersmis. De keuze van he bestuur viel tenslotte op het 20en Januari en zoo zijn dan voor de feest viering van a.s. Zondag in stilte eenige maat. regelen getroffen om op gepaste en beseheiden wijze dat 10-jarig bestaan te gedenken. Ts er reden tot feestvieren? Ongetwijfeld, vooral wanneer in de feestvreugde de stemming enkel gevoel van dankbaarheid den boven toon voert. Zoo dikwijls wordt dat patro- naatewerk te oppervlakkig en daardoor vaak verkeerd beoordeeld. Het Is een stuk zielen arbe.id, wat voltrokken wordt in de harten der jongens en waarvan zoo weinig naar bui ten getoond wordt, maar wat van onbereken- baren invloed kan zijn, en voor velen ge weest is. voor het latere leven. Het ls zie. lenapbeid en in de zielen werkt God het meest met Zijn genadea. Daarom past ons op die feest allereerst een groote dankbaarheid jegens God. Die zoo krachtig en zegenrijk Zijn hulp en genade geschonken heeft aan ons werk. Dankbaarheid ook aan de eer waarde directeuren en de andere leiders die zooveel moeiten zich hebben gein-oost, zoo veel tijd en ffers hebben gebracht aan dat Kcboone weak. Dank ook aan allen die het werk In die 10 jaar hebben gesteund. Tn dien geest vpn dankbaarheid gaan we dat feest vieren: Zondagmorgen half 9 zal de II. Mis worden opgedragen voor de overleden en levende leden en weldoeners van het patro naat; onder die H. Mis zullen allen gezamen lijk de H. Communie ontvangen, waarbij de leden God willen bedlanken en met elkander zullen bidden, en Gods zegen afvragen voor de toekomst. Des avonds zal een feestavond worden go, geven voor de leden en bun ouders. Vermeld mag nog worden, dat er ook ln het bestuur eenige leden zijn, die de volle 10 jaren vol ijver zich van het patroueats- werk hebben gegeven. De staf van zelatrlcen (de steun en de broost voor lederen patronaarts-directeur! mag niet groot zijn, haar ijver en werklust vult ruimschoots aan, wat aan het getal ont- brekt. Ook onder haar, is er één, die haar 10 jarig jubilé als zelatrice van ons patronaat viert. We zijner van overtuig^, dat geheel de pa rochie, doch vooral de ouders, met ons het feest zullen medevieren, niet alleen des avond, maar ook des morgens in de Kerk, dat geheel de parochie met ons God zal dan ken en Zijn genade en hulp zal afemeeken. Op deze plaats moigen wij dan nogmaals 'n beroep doen op hun medewerking, eu heli verzoeken er voor te willen zorgen, dat hun kinderen niet alleen as. Zondag present zijn, maar ook Vrijdagavond 8 uur in het parochie huis onder de Kerk aanwezig zijn. Ook da aanwezigheid van alle ouders a.s. Zondagavond zal ten zeerste op prijs worden gesteld. FILMVOORSTELLING Wij verwijzen naar achterstaande advertentie betreffende de filmvoorstelling over Zuid- Afrika, op 23 dezer in ..Musis Sacrum", te geven. De heer A. Huikshorn houdt een korte inleiding eu zsl voor de noodige explicatie zorg dragen. Te Smyrna werd van 4-20 September 1928 eene iandbouw-tentoonstelling gehouden, waarop Fried. Krupp A. G., Essen, afdeeling landbouw machines, een van haar zaai-machines voor graén, gras en hooi exposeerde. Deze machine werd door het Tentoonstellings-comité met de gouden medaille bekroond, op grond van hare onmiskenbare kwaliteiten op hel gebied van de techniek der zaai-machines. Reel. 3766 SD R. K. RADIOVEREENIGING „ST. LIDUINA" W De a.s. algemeene jaarvergadering Op de agenda voor de algemeene jaarver gadering, weüke Vrijdag 25 Januari te S.15 uur in den Kath. Kring zal worden gehouden vinden wij o.m. vermeld, dat mededeelingen zullen worden gedaan omtrent a. de a.s. Schiedamsche kerkuiiitzending. b. De tweede groote demonstratieavond in Februari, welke gehouden lal worden met volledige medewerking van de Ned. Seintoe- sfellenfiabriek te Hilversum. c. de a.s. voreen4giings-excurste maar het zciudstation Hradron en naar de studio's te Amsterdam. d. De K. R. O. busjes. De secnetairis-peinningmeestor zal de jaar- ve:r®lagian uitbrengen. Daarna heeft de be et u ursverkteztng plaaits; een voorzitter dient ge- of herkozen te worden, terwijl het be stuur voor de vacature Thiissen candidaat stelt den heer H. Willemse. Tenslotte zal de heer Paul Speet, secre taris-omroeper van den K. R. O. eon causerie houden over „Het Radiovraagstuk ln binnen- en buitenland." De heer Paul Speet. Omroeper van den K.R.O. komt te Schiedam als gast van St. Ltduina. Vele, ja, alle leden kennen Paul Speet; echter niet van gezicht doch alleen van stem. Paul Speet is meermalen per week de onzicht bare gast in de huiskamer van den katholieken luisteraar. Men kent zijn stem door en door. Men weet direct of het Speet is of de Schie dammer Steens, die de programma's aankon digt, of de katholieke luisteraars aanspoort toch -lid te worden van den K. R. O. en abonnê op de Kath. Radio Gids. Men kent hem dus, maar men heeft hem nooit gezien. Welnu na 25 Januari a.s." behoeft geen enkel lid dit meer te zeggen. De heer Speet komt op de algemeene Jaar vergadering van 25 Januari a.s. Alle leden van St. Liduina worden zoodoende eens in de gelegenheid gesteld om eens werkelijk kennis met hom te maken. De voorzitter van den K. R. O. pastoor Per- Qu.in, sprak laatst zijn groote verwondering uit over de prachtige, ja ongekende opkomst yan de leden van St. Litduina op onze propa ganda- en andere avonden en hun algemeene medewerking bij de propaganda voor den IC R.O. Do heer Speet kon zich niet goed voorstellen hoe dat ln Schiedam mogelijk was. Nu, dan. laait nu deft heer Speet persoon lijk eens zien, dat wij, Schiedamsche leden van den K. R. O. kunnen en laten wij door ©en schitterende opkomst toonen. dat het moeilijke maar noodzakelijke werk van den K. R. O. en zijn leiders door ons wordt gewaardeerd. Wij verwachten dus. dat de zaal van den Kath. Kring te klein zal zijn om allen te her bergen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden werkkrachten: glasblazers, stel lers, aanvanger®, letteTzettre, grondwerkers, metselaars, opperlieden, schilders, stucadoors, timmerlieden, zager, flesschenbeteeners, aan houders, klinkers, metaalboorders, scheepsko- kers, stokers, zandvormers, branctersknechts, broodbakkers, dïstlllateurbnêehts, sigarenma kers, schoenmakers, magaxijnpersoneel, chauf feurs, transportarbeiders, arensgezellen, voer. lieden, wakers, zakkendragers, kantoorbedien den, fabrieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: hout-scheepmakers; scheepstimmerlieden; ke- telmakcrs, plaatwerkers, autogeen-branders, nagvlheeters, loopjongen, jongste bedienden m. en meisjes voor wasscherij; te Overschie: een dienstbode (intern.) Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld 142. TE ROTTERDAM 18 Jan.: Groote Schouwburg, Het Verzoe- ningsfeest (Rott. Hofst. tooaeel) 8.15 uur. 19 Ja n.: Groote Schouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 20 J a n.: Groote Schouwburg, Het Veirzoe- ningsfeest (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 uur Nutszaal, viool-recital Georg Kulenkampff, half 3. 21 Jan.: Geb. v. K. en W„ concert Paul Weingarten (piano) en hat Guamerl-strijk- kwartet, half 9. 22 Jan.: Nutszaal, Emiel Hullebroeck, 8 ullr Geb. v. K. en W., solisten-concert Max Orobio de Castro, Lena Hartog—Homo man, Anton de Leeuw, half 9. D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De ge schandvlekte, (Spreegezelschap), 8 uur, (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Wonder boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uur. POLYHYMNIA „Die Jahreszeiten" Polyhymnia is hard vooruitgegaan! Dat was onze eerste indruk, toen wij gister avond het koor onder leiding van den nieuwen directeur Paul v. d. Putten, in „Die Jahres zeiten" hoorden. En deze indruk werd later meermalen bevestigd. Weliswaar heeft het koor een kleine uitbreiding ondergaan, maar het groote aandeel in het succes heeft toch dirigent v. d. Putten, die met veel kunde den dirigeewstaf over zijn zangen-stroop zwaait. Een van de weinige gestes van den leider waarmee we ons niet kunnen ver eenigen, was de keuze van het moment waarop hij liet pauzeeren; we hadden het reeds eerder kunnen coustateeren. Zijn hard nekkigheid in deze bevredigde niet. De sopraan, mevr. Sophie BothHaas, heeft op excellente wijze de Hanne-partij gezongen- Inzinkingen had zij weinig en haar gevoel volle manier van voordragen bewijst, dat zij het métier volkomen beheenseht. Somtijds was haar intoneeren een tikje zwak, maax dat neemt niet weg, dat de zangeres een uitstekende beurt maakte. Ook de tenor Co.ru. van Munster had goede momenten; hij werd echter overtroffen door den bas Willem RavelU, die met zijn alles beheerscbend geluid een sublieme ver tolking gaf van de Simon-partij. Er waren verschillende momenten waarin de zuivere bas naar voren kwam; daarnaast vallen ook veel passages aan te wijzen, waarin de solist zich deed kennen als een goede bas-bariton. Mevrouw BerckFeltzer, die evenals mevr. BothHaas bij den aanvang van het con cert met bloemen gehuldigd werd, toonde zioh in da weinige momenten dat da vleugel- pfjrtü domiin-eerdie, als altijd een accurate begeleidster. Het koor, met name de mannenstemmen, heeft een goede prestatie geleverd. Ook de alten waren goad. De sopranen daarentegen ontwikkelden ln veel gevallen een klank volume, dat vooral ia de hoogste registers onaangenaam aandeed. Het goede zingen der andoren werd hierdoor bovendien te veel naar het tweede plan verschoven. Het. orkest, waarin wij verschillende be leen.: ff. musici opmerkten, leverde een gave begeleiding. Er. was van een stampvolle Volksbond zaal veel applaus voor dirigent, koor en solisten. OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING i Bij de heden ten overstaan van notaris H. B. E. Blaisse in den R, K. Volksbond gehouden openbare vrijwillige ver.kooping werd perceel I. een winkel- en woonibiuis aan de Hoogstraat no. 159, ingezet op 12.000, voer denzelfden prijs verkocht. Perceel II een woonhuis aan de Rotterdam- schediik no. 114. ingezet op 210,-- we»d voor 410.- verkocht. SCHIEDAM, 17 Junuari. Aangekomen s.s. Colytte, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Oijlerle, ledig van Rotterdam; s.s. Inchdairnie, van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM 18 Januari. Vertrokken s.a. Berk. ledig naar Rotterdam. HARBURG, 17 Januari. Vertrokken Authority, met olie naar Schiedam. lederen Zondag Patronaat St. Dominicus Godsdienstonderricht en ontspanning ln het patronaatsgebouw Emmastraat, va» half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- beworkersbond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo PsTosi, Gebouw R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man- nenzamgvereeniglng „Orpheus", Gebouw U. IC Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek „Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, gebouw R. K. Volksbond, Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat St. Dominicus zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van da maand vergadering Kat.k. Leven. Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. Vrijdag 18 Januari R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden algemeene vergadering in de Leeszaal. R. IC Vsreeniging voor E.fcl.3.0. Algemeene jaarvergadering. Bovenzaal K. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Feestuiitvoering te geven door „D. O. K." ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang 7.30 uur. Zondag 20 Januari Tooneelvereeniging „St. Genesius", liefdadig heidsnitvoering ten bate van het Parochie huis in de Gorzen. Opvoering van: „Wat ndet sterven kon", door Gerard Nlelen. Gebouw R„ K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 21 Januari Feestavond, Tooheelvereenlglng „Vrienden kring", met medewerking van het strijkorkest ..Onder Ons". Gebohw „Musis Sacrum". Aan vang 8 uur. Dinsdag 22 Januari Gemengd Koor uitvoering van het Orato rium „Die Schöpfung" van Haydn in den Tt. K. Volksbond, aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari R. K. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alge meene ledenvergadering in den Katholieke Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereeniging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang S uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 18 Januari. Offieleele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet, 19.p'er IT. L. II. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 18 Januari. Men noteert voor Melasse-spiritus 32.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H. L. Spoelhte Noteering 2.40. i naar het Duitsch van f f a RICHTHOFEN. 23). Je ziet er goed uit, Tosca, zei ze lachend. Je zult ook bij een ander wel ln den smaak vallen. Vooral om over hem met je te spre- ken, ben tk je zelf komen afhalen. Alles moet volkomen opgehelderd zijn, voordat ze weer bij ons ln huis komt. Beste vrouw Larsonzei «e. zich tot de visschersvrouw wendend, ik moet ee paar woorden met To3ca alleen spreken. Vrouw Larsen, die zoo juist de kamer had willen binnengaan, keerde haastig naar ile j keuken terug, toen haar die woorden wer. den toegeworpen. Maar Tosca, die haar ach- j terna gesneld was. sloeg haar arm om de goede vrouw heen en trok baar weer in de kamer terug. In dit protest tegen het optre- den vaD haar pleegmoeder, lag geen opzet, het meisje deed hei geheel onbewust. Eer3t op dit oogenblik werd het haar volkomen duide- Mjkt hoeveel zy aan die eenvoudige vrouw j "verschuldigd was en daardoor voelde zij het ook i als een plicht iedere onbillijke bejegening van J Haar beschermster te voorkomen. Alsof met ruwe hand een blinddoek van haar oogen .Weggerukt was, die allee wat niet ln haar on- middellljke nabijheid lag ln een sluier verborg, werd het op eens duidelijk. Zij wist nu alles, wat haar pleegmoeder haar te zeggen had. iEen huivering liep haar door de leden. Ter- ^tll zij haar hoofd stevig tegen den schouder van vrouw Larsen drukte liet zij zich neer vallen op een stoel naast dien, waarop de vis. schersvrouw was gaan zitten; het leek net een zwakke rank, die zich vastklemde aan een krachtigen stengel. Moet fjat beteekenen, kindlief, dat je geen geheimen wilt hebben voor je verpleegster? vroeg de houtvestersvrouw eenigszins scherp. In plaats van de aangesprokene, die zich nog steeds tegen vrouw Larsen aandrukte, gaf deze een bevestigend antwoord. Zij is nog zoo opgewonden en nog een beetje in de war, legde vrouw Larsen uit. De trekken van mevrouw Warnström wer den zachter; ln haar blikken teellende zich zoo waar iets van medelijden af. Ja> ja, het is met jou nog niet heelemaal zooals het wezen moet, wendde zij zich tot haar pleegdochter. Maar jij heb gedaan, wat je kon, vrouw Larsen en wij zijn je dan ook recht dankbaar. Wij zullen over deze zaak nog wel eens bij een andere gelegenheid spreken. Ik ben er van overtuigd, Tosca, dat Je ver standig zult zijn en dat je zult handelen zoo als ik v^n je verlang. Dan Btaat niets je terug keer naar buis meer in den weg. Neem je man tel «n je hoed, dan kunnen wij vertrekken. Tosca bleef zitten. Wat u mij te zeggen heeft, mama, kunt u nu toch wel vertellen, vroeg ze zachtjes. De houtvestersvrouw keek haar onderzoe kend aan. Nu, als je dat w11t) maar ik moet dan een onderwerp aanroeren, dat betrekking heeft op Iets, wat voor je ziekte voorgevallen is en waar je zelf het middelpunt van bent, merkte ze aarzelend op. Je goede naam ls in op spraak gebracht. Je hebt zeer onvoorzichtig gehandeld. Men brengt jouw naam met dien van twee mannen in verband. De eene heeft zich onsterfelijk belachelijk gemaakt en de an. dere heeft zijn leven voor je opgeofferd. Je kunt dus zvel denken, wat er zoo al van Je verteld wordt. Tosca dacht een oogenblik na, daarna schud de zij haar hoofd. Ik weet niet, wat ik voor verkeerds ge daan heb, zei ze langzaam. Mevrouw Warnström lachte stilletjes voor zich heen. Hoe is 't mogelijk, dat je daar geen begrip van hebt! riep ze uit. Vond je het dan zoo ge past met mijnheer von Kanitz een samennkomst te hebben, toen je ouders niet thuis waren? En dan nog op zoo'n laat uur? Nu, schrik maar niet van, want het is waar. Tosca was gloeiend rood geworden; haar lip pen beefden, toen ze antwoordde: Dat heb ik niet gedaan! Vertelt mijnheer von Kanitz dat? Waar denk je aan? haastte haar pleeg moeder ln het midden te brengen. Een man van eer en een edelman, zooals mijnheer von Kanitz ls. Neen, maar op zekeren dag ging overal het praatje rond, dat je van de afwe zigheid van je ouders gebruik gemaakt hebt een samenkomst met je aanbidder te hebben in het geheim. Je vergat zeker, dat in som mige gevallen de muren ooren hebben. Mar- gret was de eerste, die er een woord over losliet, wat mij sprakeloos van verwondering maakte. Daarop ben ik aan 't onderzoeken ge gaan en heb het beele personeel een streng verhoor afgenomen, waarop Margret schreiend moest vertellen, dat zij tegen haar wil er ge tuige van geweest was, dat jij de kussen en liefkoozingen van mijnheer von Kanitz in ontvangst nam. En u geloofde dat van mij, mama, vroe^ Tosca, wier handtn zenuwachtig beefden- De houtvesters vrouw haalde de schou dert op. Ik wist niet, wat Ik daarvan moest den ken, was het antwoord. Maar nu ben ik tot een ander inzicht gekomen; stel je gerust, Tosca, ik geloof nu, dat je onschuldig bent. Maar andere menschen zullen niet zoo spoedig de waarheid gelooven. Een paar dagen gele den kwam mijnheer von Kanitz ln opgewon den stemming bij mij en bezwoer me al mijn invloed- aan te wenden om de booze lasterton gen, die den heelen omtrek met hun leugens vergiftigen, tot zwijgen te brengen. Hii werd met den vinger nagewezen, men schold hem uit voor „het spook" en lachte hem midden 'n zijn gezicht uit, waar hij zich ook durfde ver toornen. en zijn zuster Henriëtte» is er nog het meest door gekrenktoveral wordt zijn naam in één adem genoemd met den jouwen. Het is daarom mijn plicht het door te zet ten dat je zijn aanzoek om je hand inwilligt om aan alle praatjes voor goed een einde te maken. Al3 hij eenmaal je echtgenoot is zal hij je voor alle booze tongen weten te bescher men. Je bent het dus aan hem en ook aan on3 verschuldigd dat huwelijk zoo spoedig mo gelijk te doen plaats vindentot dan toe zul je natuurlijk in ons huis een veilig toe vluchtsoord vinden. En ik zal er ook voor zor gen, dat je een mooien uitzet meekrijgt. Mevrouw Warmström h?-d met zoo'n vuur gesproken, dat haar gezicht en haar oogen al3 in een hellen gloed straalden. Maar Tosca keek haar onbevreesd ln het geiser. Ik kan uw wensch niet vervullen mama, sprak ze langzaam maar met nadruk. Woedend stond de houtvestersvrouw van haar stoel op. Dan zijn wij vreemd voor elkaar, raasde ze, voor goed en voor altijd hebben wij nleta meer met elkaar te' maken. Je kunt niet an dera verwachten. Nu viel het haar lm -dat haar man voor haas- vertrek haar nog op het hart gedrukt had, Tosca vergevensgezind tegemoet te treden an haar in elk geval mee naar huls te brengen, of zij met de huwelijksplannen aecoord ging of niet. Zij bond daarom in en krabbelde terug. Maar ik behoef eigenlijk geen moeite doen, want mijnheer von Kanitz zal er zelf wel in slagen de gevoelige snaar in je gemoed te treffen.Ik heb zooeven een beetje over ijld gesproken, Tosca maak je gereed om mee naar huis te gaan. Tosca keek eenige oogtnbhkktn zwijgend naar het strenge gelaat van haar pleegmoeder. Het is niet mogelijk, zei ze toen, niet mo gelijk! Ik wist het reeds lang Ik ben voor u niets dan een last geweest en daarvon wil ik u nu verlossen. Laat mij mijn eigen weg maar gaan. Nooit zal tnijn pad het uwe meer kruisen, dat beloof ik u.Vader zal eT verdriet van hebben.(haar stem werd toonloos als van met moeite ingehouden tranen) zeg hem, dat hij niet moet probeeren iets aan mijn besluit te veranderen. Hut zal hem niet. gelukken. Groet hem duizendmaal van mij en zeg hem, dat het voor ou3 beide het beste is, dat ik hem niet terugzie. Hij zal zelf heel goed begrijpen waar om. U hebt altijd heel goed voor rr.j, het ver laten kind, gezorgden ondank ls nu uw belooning. Maar dan bent u ook vau alle ver antwoordelijkheid over mij ontslagen, als ik eenmaal uit uw gezichtskring verdwenen zal zijn. Mettertijd zult u vergeten, dat er op Gods aardbodem nog een schepsel bestaat, dat Tosca Cornelius heet. Niets zal er zijn, dat tl nog ooit aan mij herinnert. Vaarwel, mama! Met een weifelend gebaar stak zij de hout vestersvrouw haar hand toe. Deze had sprake, loos de woorden vap het meisje aangehoord. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2