DAGBLAD VOOR SCHIEDAM eiste kfcis |PiH- mM 51ste Jaargang Zaterdag 19 Januari 1929 No. 15318 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ijii bij Griep en Influenza tabletterr En DE CANDIDAAT- STELLINGEN. j i r T "Jf UIT SCHIEDAM'S Vt RLE EN. hinderwet .Co geloof je Neem e'5 één pruimpje. Dan WCetje 'iPief 2«ffgenmsnJ AGENDA jP^MIJNHARDT'S 1 till BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 eent. Franco per post f 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postehèque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.—Incassokosten worden berekend nvrrliiden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of éénoog; ƒ150 bij verlies van een duim; 751 bij ver- gratis-Ongevallenverzekering 50 J J n hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand rn dit blad worden afgedrukt, lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ïeaemaieu <tue vmgcx» va 1 t- Nu allerwegen in onze kiesvereenigingen de candidaatstellingen voor de Tweede Ka mer hebben plaats gehad, blijkt, hoe juist tmze opmerking was, dat men verstandig zou doen, niet al te royaal met candidatu ren te zijn; de lijst zou immers lang genoeg worden en volgens artikel 6 sub 3 van het Kiesreglement zullen op de definitieve lijst toch niet meer namen mogen voorkomen dan tweemaal zooveel als er zetels op die lijst worden verwacht. Zoo zullen dus straks op de officieele Katholieke lijst voor de groep van kieskrin gen Leiden, Dordrecht, Friesland, Groningen slechts zes namen prijken. Hoe meer candi- daten de voorloopige lijst telt, hoe moei lijker in Mei daaruit de keuze zal zijn. En dat niet alleen; maar des te toevalliger zal het zijn, dat een werkelijk goede keuze ge daan wordt. Immers, wanneer een lijst een groot aan tal namen telt, dan maakt een betrekkelijk kleine groep, wegens de groote verdeeling van stemmen, een uitnemende kans haar candidaal op de hoogste plaats te brengen. Zulks geldt, juist omdat daar het aantal candidaten het grootst is, op de eerste plaats voor de vrije lijsten. En nu mogen wij toch niet verhelen, dat hier een groot gevaar voor onze Staatspartij kan schuilen. En daarom zal straks groote tucht van de leden onzer kiesvereenigingen moeten worden ge vraagd. Wanneer er werkelijk bij de stem ming over de groslijst zulk een versnippe ring van stemmen komen zou, als de candi- daatstellingen kunnen doen vermoeden, dan drijft straks een betrekkelijk geringe groep van stemgerechtigden, welke tactisch te werk gaat, discipline kenit, overal net ge geven parool volgt, haar wil door, met ge volg een zeer eenzijdige Kamerfractie en Wellicht een crisis vooi- de Katholieke Staats partij. Er is, gelukkig, nog een instantie, de kringvergadering, die met een advies zal moeten komen. In de gegeven omstandig heden wordt dit advies van de allergrootste bet eekenis. We merken nog op, dat in de groep van kieskringen, waartoe wij ook behooren, zijn gesteld voor den kwaliteitszetel Staatsfinan ciën in totaal slechts vier candidaiten, te we ten de heeren Gilissen, Koopman, Trip en van Vuuren. Van dezen staat de heer Koop man ook voor andere plaatsen, zoodat hij een keuze zal hebben te doen. Voor den kwaliteitszetel arbeidszaken zijn gesteld de heeren: Guit, Hellenberg Hubar, Kampschöer, Kuiper, Loerakker, Serrarens, Smulders, Veraart, Wormerdam, van Welle en Zomerdijk. Van hen komen verschillen den voor dezen kwaliteitszetel niet in aan merking, of zullen, waar zij ook in andere Plaatsen zijn gesteld, moeten kiezen. Onder de eersten noemen we Hellenberg Hubar en Kampschöer; onder de laatsten Guit, Kui per en Veraart. Voor den vrijen zetel tenslotte hebben we hiet minder dan 33 candidaten. Hiervan zul len er waarschijnlijk drie of vier afvallen die lieff%r voor een kwaliteitszetel in aan merking zullen komen, zoodat deze lijst ten slotte nog een dertigtal candidaten zal blij ven bevatten. GEMEENTERAAD Vrijdag 25 Januari 1929, des namiddags ten 2 ure zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeen komen. De agenda vermeldt: Mededeelingen. 1. Ingekomen stukken. 1 A. Aanbeveling van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps ter benoeming van een lid van hare commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftre ding van den heer B. A. J. Wittkampf Aanbe volen worden: 1. de heer B. A. J. Wittkampf (aftredend), 2. de heer D. M. Zoetmulder 2. Voorstel van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1926 van het St.. jaeobs- Gastbuis. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 4 A. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring^ op door hen te stellen voorwaarden aan de Scnie- damscbe Roeivereeniging „De Schie vnn de loods, gelegen aan de Poldervaart en voorheen behoorende bij de boerderij „Spieringshock zulks tegen den huurprijs van 200 per jaar. 4B. Voorstel van B. en W. om hun roliege te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aae A. Bill, alhier, van het perceeltje grond, gelegen naast en achter het pand Hoofdstraat 79, ter opper vlakte van ongeveer 60 M., tegen een huur prijs van 0.50 per M2 per jaar. 5. Voorstel van B. en W. om aaa Mej. G. Blok, Weduwe vail P. J. Zoutendijk, wier man in leven was gepensionneerd ais werkman bij den dienst, der Gemeentewerken, in verband met het raadsbesluit van 6 Augustus IJ- (Gemeenteblad no. 23 van 1926) vior het jaar 1929 een uitkeering te verlesnen van f 269. 6. Voorstel van B. en W. tot verdeeling van de Kieskringen, waar-in deze gemeente voor de verkiezingen vati den gemeenteraad is ver deeld, in sten,districten en tot aanw'jzing v:pi de stemlokalen voor de districten. 7. Voorstel van B. en W. om te besluiten om, ingevolge artikel 30 der Woningwet, den grond, gelegen tusschen de Baan en de Grofbaan ten Noorden van de Baanstraat, in de naaste toe komst te bestemmen voor den aanleg van een straat. 8. Voorstel van B. en W. om in aanslui ting aan het raadsbesluit van 11 Mei 1928, waarbij werd besloten tot subsidieverieening aan de R. K. Vereeniging voor Ziekenverple ging thans een besluit te nemen omtrent de twee nog aangehouden punten, namelijk; 1. betreffende de invoering van een klasse IIIA"; en 2. betreffende de inkomsten, verkregen uit verzekering van ziekenhuisverpieging. Hierbij wordt tevens de eindredactie van de voorwaarden der subsidieverieening ter vast stelling aangeboden. 9. Voorstel van B. en W. om uitvoering te geven aan het plan tot verbetering van den hoek Hagastraat Nieuwe Haven door afbraak van de daartoe indertijd aangekochte panden. 10. Schrijven van B. en W. ter beantwoor ding van de vragen van den heer Hoogendam betreffende punt 6 der voorwaarden, waar onder de bouwterreinen der gemeente worden verkocht. En verdere voorstellen en mededeelingen. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst zal morgen worden waarge nomen door de geneeskundigen van den Broek Schoolstraat 9; Gronewegetu, Lange Haven 102 en Ouwel. Singel 76 Geopend zal zijn de apotheek van de firma Gouka en Co., Hoofdstraat 29. VÓÓR VIJFTIG JAAR. gv Uit de „N. Sch. Ct." van 21 Januari 1879: De directie van de verzekeringmaatschappij „Eendracht" informeert belanghebbenden, dat de deelneming voor de lichting 1878 tot het stellen van plaatsvervangers en numinerwisse- laars. weder geopend is. De betalingen geschie den naar verkiezing. Uit de „N. S. Ct." van 25 Januari 1878: Als ©ene bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat gisteren een paar Ove:maassche liefheb bers zich tegenover deze gemeente met schaat senrijden op de Maas vermaakten. Uit de „N. S. Ct." van 29 Januari 1978-, Naar wij vernemen, is door de firma Crans en Co.. te 's Gravenhage, bij het gemeentebe stuur van Schiedam aanvrage gedaan om con cessie voor den aanleg van een stoomtram, van die gemeente naar Rotterdam, via Pelfshaven, VÓÓR VIJF-EN-TWINTIG JAAR- Uit de „N.S.Ct." van 20 Januari 3904: De raad dezer gemeente heeft IB zÜn v'ergade- rimg van gisteren met 13 tegen 8 stemmen tót behoud der kermis besloten. Uit de „N. S. Ct." van 23 Januari 1904: Door het bestuur van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond werd gisteren het volgend telegram verzonden: ..Hare Majesteit Koningin Emma". I)e afdeeling Schiedam Nederl. Roomsch Kath. Volksbond wenscht Uwe Majesteit goluk op dezen heuglijken dag. God schenke Uwe Majesteit een lang en ge lukkig leven te midden van alien, die U lief hebben (w. g MOUWENS. voorz. B. en w. van Schiedam hébben bij bun be sluit van den 18en Januari 1929 het verzoek van J. van Dijk om ontslagen te worden van de voorwaarden, venncr-. ter a en b in de d.d. 29 Januari 1920 varleende vergunning tot oprichting van een koffiebranderij in het achtergedeelte van het pand Visehmarkt 3, kadaster Sectie C. nos. 1223, 1224 en 1225, in dier voege, dat de daarin aangeduide ventila- tiekokers en schoorsteen, welke resp. tot ten minste 8 en 11 m. boven het platte dak moe ten reiken, over een lengte van minstens 6 M. mogen worden ingekort, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is ge ëindigd. Schiedam, 19 Januari 1929 NIEUWE REVOLUTIONAIR SOCIALISTISCHE PARTIJ Op 17 Januari j.L Is te Schiedam opgericht een Revolutionair Socialistische Vereeniging, die zal deelnemen aan de Landelijke Conferen tie op 2 en 3 Februari a.s. te Amsterdam, waar de bedoeling is tot stichting van een Revolu tionair Socialistische Partij te komen. Binnen kort zal de pas gestichte vereeniging een open bare vergadering beleggen waarvoor de heer R. Stenhuis als spreker zal worden uitgenoo- digd De personen waaruit deze vereeniging be staat behooren in hoofdzaak tot de Socialisti sche Partij (S.P.) en de hnks-georiënteerden uit de S. D. A. P. en moderne vakbeweging. L, ,,;n «„«pee «j at om een beetje op adem te komen" van de politiek, wat kruisen GAd.1om ei Parlna" waarmse <1p tocht ?al PP de Middellandsche Zee. Onze foto toont bet jacht „Carxna waajmee de tocht zal plaats hebben. ZANGVEREENIGING GEMENGD KOOR Het Gemengd Koor, directeur Ko de Keyzer, zal Dinsdag a.s. 8 uur 's avonds in den Volks bond ten gehoore brengen „Die Schöpfung" van Jos. Havdn. Geen ander werk van den grooten meester (hij componeerde het in de jaren 179598 op bijna zeventig jarigen leeftijd) heeft zijn naam zon over de geheele wereld bekend gemaakt als dit Oratorium, waarin de grootte zijner kunst zich van een geheel andere zijde deed kennen. Als tekst voor het wexk^ maakte bij gebruik van het gedicht „Schepping" van den bekend ge bleven Eugelschen dichter Lidlev. Slechts een componist als Haydn was het mo gelijk een zoo groot aantal tafereelen als in heit Scheppiugverhaal aan ons oog voorbij trekken, op zoo overziehtelijlke en licht bevattelijke wijze in een zoo klein bestek santen te voegen. Eenmaal komen wellicht tijden, die de volle ontvankelijkheid voor de Hajdnsch muziek niet meer bezitten; bet meesterschap echter, waar mede dit Oratorium in verschillende deelen is bewerkt maken het door zijn schoonen stiil 0 a'vergankelijk. De eerste openbare uitvoering van ,,Diö Schop-fung" vond plaats 19 Januari 1799 te Weenen. Het succes was zonder voorbeeld. Tot aan zijn dood bracht dit werk den comDonist steeds nieuwe eer. Overal wilde men het uitvoe ren en men werd niet moede het steeds weer te hooren, waaraan heden ten dage nog niets is veranderd Ieder jaar vinden eenige uitvoe ringen van „Die Schöpfung plaats. Gemengd Koor heeft daarom gemeend, dit werk dit jaar op haar programma te moeten plaatsen. Deze uitvoering vindt op enkele dagen na, plaats, 130 jaar na de eerste uitvoering. Voor uitstekende vertolking der solo partijen is gezorgd, terwijl een orkest bestaande uit strijk- en blaasinstrumenten zal mede werken. Nadere blonder heden vindt men in de adver tentie in dit blad. Aan de zaal zijn geen kaarten verkrijgbaar. j-OPUNO - GRONINGEN» Dfe pruim Je den gehee/en dag! MOOIE OPDRACHT Na uitgebreid onderzoek van de verschil lende orgelfabrikaten is door de directie van de „Kur-Lichtspiele" te Bad Godesberg, de bouw van een groot Cinemo-Orkestorgel in opdracht gegeven bij de N. V. Standaart's Orgeifabrieken, alhier. TENTOONSTELLING Ter inleiding van de Zuid-Afrika film die a.s. Woensdag in „Musis Sacrum" zal vertoond worden, is door de heeren M. L. Visser en A. Hukshorn het initiatief genomen tot een tentoonstelling, die gehouden wordt in de studiezaal van de openbare leeszaal. Deze ten toonstelling zal behalve Maandag en Dinsdag ook hedenavond geopend zijn. De Nederlandsch-Zuid-Afrikaansclie Ver eeniging, bet Algemeen Nederlandsen Verbond en de commissie voor den Nedarlandschr Zuid-Afrikaanschen handel verleenden door het inzenden van foto's en lectuur haar mede werking terwijl ook de bibliothecaresse, .mej Bok zich niet onbetuigd liet, door behalve lectuur over Zuid-Afrika ook veel lezenswaar digs over Noord- en Oost-Afrika ter beschik king van de organisatoren te stellen. Zelfs Zuid-Afrikaansche liedjes en een werk over negerplastiek treffen wij in deze collectie aan. Voorts is er veel reislectuur, die Zuid- Afrika op zijn mooist laat zien, terwijl be schrijvingen van het buitenleven interessant zijn voor diegenen, die in Zuid-Afrika familie leden of kennissen hebben. Naar wij vernemen bestaan er plannen, om vermoedelijk in Mei, te komen tot een groote tentoonstelling met complete gegevens over Zuid-Afrika. waarbij men ook een verzameling producten uit dit land op verschillet""' gebied zal exposeeren. CONCERT STEDELIJK MUZIEKKORPS De jaarlijksche uitvoering van de vereeni ging van leden van het Stedelijk Muziekkorps, welke steeds in het begin van het jaar wordt gegeven is in verband met het overlijden van den burgemeester uitgesteld tot Zaterdag 9 Februari. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 1618 Januari. GEBOREN: Hermina Helena Maria, dochter van J. J. van der Weduwe en W. U. Koopman, Parallelweg. OVERLEDEN: J. Visser, oud 3S j., echtge noot van A. C. F. van Zutphen, Nassaulaan 17; A. C. van den Broek, oud 77 j., weduwe van H. J. PU, Willemshofje. SNEEUWRUIMEN Door den gemeentereinigingsdienst waren ook heden nog 200 werklieden bezig met het opruimen van de sneeuw. lederen Zondag Patronaat St. Dominicua Godsdienstonderricht en ontspanning in het patromaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D, O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Katb. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man. nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat St. Dominicua zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring h. Haven. Aanvang half negen. Zondag 20 Januari Tooneelvereeniging „St. Geuesius", liefdadig heidsuitvoering ten bate van het Parochie huis in de Gorzen. Opvoering van: „Wat niet sterven kon", door Gerard Nleien Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 21 Januari Feestavond, Tooneelvereeniging „Vriendenl- kring", met medewerking van bet strijkorkest „Onder Ons". Gebouw „Musis Sacrum". Aan vang 8 uur. Dinsdag 22 Januari Gemengd Koor uitvoering van het Orato rium „Die Schöpfung" van Haydn in den R. K. Volksbond, aanvang 8 uur. Woer.ïdij 21 Jsnuuri Filmvoorstelling over Zuid-Afrika. Uebouaj „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari R. K. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alge- meene ledenvergadering in den Katholieke Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jongens jeugdgroepen R. K. Vakvereeniging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang S uur. Sanap Lel vooral op den naam Sanaplrln daar dete tabletten wtltia beschermd xijn tepen namaak en vervalsching Prijs 25. 40 cn 75 ct» Reel. 3789S 18 LLOYD GEORGE AAR BOORD VAN DE „CARINA" met zijn familie en den kapitein van het jacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1