FEUILLETON I haar doel bereikt. w -%x- ZATERDAG 19 JANUARI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 ONDERZOEK NAAR DEN STAND DER WERKLOOSHEID DE GROENTE- EN FRUITOQRLOG TE DEVENTER. VERLAGING ACCIJNS GEDISTILLEERD EEN GROOTSCH SCHOUWBURG PLAN IN AMSTERDAM ij DE WOLLENSTOFFEN INDUSTRIE Bedreigd dooc het Engelsehe invoerrecht DE NED. SCHEEPVAART UNIE ER WORDEN MAATREGELEN GEVRAA-GD De Tilhurgsehe Kamer van Koophandel heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nij- Verhcicl een adres gezonden, waaraan wij bet volgende antieenen: Voor de Nederlandsche wollenstoffenindustrie Is Engeland het voornaamste afzetgebied. Van .den totaal-export van wollen- en halfwollen manufacture® over de maanden. Januari tot en met November 1928 ten bedrage van 13.983.000 ging voor een bedrag van 5.548.000 naar Engeland, een cijfer, dat overeenkomt met. on- geeer 1/6 der totale productie. Verschillende fabrieken in ons district wei- ken voor verreweg bet overgroote deel barer productie voor de Engelsehe markt. Komt het gevraagde recht ad 3313- pet va-n da waarde tot stand, dan zal het met dezen export voor bet grootste deel zijn afgeloopen. immers het beet, dat bet invoerrecht alleen Wordt verlangd voor zgn. lichtere stoffen. De Uiten zijn echter, dat de safeguarding wordt verlangd voor alle artikelen beneden 11 ounces P- r vierkante yard, hetgeen overeenkomt met 521 gram pas strekkenden Meter van de nor male breedte (140 c.M.). En verreweg het groot je deel der naar Engeland geëxporteerde stof- 'len blijft beneden deze gewichtsgrens. Krijgt de wolindustrie de door haar gevraag de maatregelen, dan staan onmiddellijk ver dere „safeguarding-cases" op het program. Komt het invoerrecht op wollenstoffeu ad. 31 J<i pet. in Engeland tot stand, dan voorzien wij daarvan als gevolg de werkloosheid van eenige duizenden textielarbeiders in ons distriet. Wij zien daarom de toekomst zper duister in en vreezen onherstelbare schaxle van het door Bradford verlangde invoerrecht, Indien de Ne derlandsche Regeering niet ten spoedigste de hoodige maatregelen treft. Deze maatregelen moeten naar onze meening Zijn oj> dit oogenblik.: stappen bij de Engelsehe Regecring, om haar te wijzen op het ongemoti veerde van een safeguarding duty op Neder landsche producten, vervaardigd onder gelijke arbeidsvoorwaarden als die in Bradford gel den; vergezeld met de aankondiging van een, zelfde tariefsverhooging in Nederland op wol len- en halfwollen manufacturen, als Engeland zijn plannen doorzet; als het Invoerrecht in Engeland tot stand komt: de Instelling op denzelfden dag van een zelfde tarief in Nederland ter voorkoming van een volledig lamslaan onzer eigen wolindustrie. Uitgifte van f 10:000.C. aandeelen De heeren Hope Cd,, de Nederlandsche Handel Mij. en de heeren R. Mees Zoonen be richten, dat op 25 Januari de inschrijving wordt opengesteld ten kantore der heerem van Loon Co. en der Nederlandsche Handel Mij. op ƒ10,000.000. gewone aandeelen tegen den koers van 199 pot. der Nederlandsche Scheepvaart Unie uitsluitend voor aandeelhouders. De aandeelen zijn groot ƒ1000 nominaal en genieten het volle dividend over het boek jaar 1929. De Nederlandsche Scheepvaart Unie zal door de uitgifte van 10.000.000 nominaal barer aan deelen totaal hebben geplaatst een bedrag van 70.622.000 nominaal gewoon aandeelemkapitaal, waartegen zij bezitten zal 26.874.00G nominaal aandeelen in de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland"', 22.874.000' nominaal aandeelen ln de N.V. „Rotter dams eh e Lloyd", 21.874.000. nomi naal aandeelen ln de Koninklijke Faketvaart Maatschappij. EMIGLATTE VAN KATHOLIEKEN NAAR CANADA.' NOODTOESTAND IN DE SUIKER INDUSTRIE. De bijeenkomst te Bergen op Zoom. WIE HET WOORD ZULLEN VOEREN Zooals bekend zal op initiatief van de Ka mer van Koophandel voor Westelijk Noord-Bra bant te Bergen op Zoom een vergadering wor den gehouden, waarop de toestand in de sui kerindustrie zal worden besproken. Deze ver gadering zal aldaar plaats vinden in „Tbalia" op Woensdag 30 Januari a.s. des namiddags half 3 uur. De heeren dr. P. v. Ginneken, dr. L. Korten- horst, A. J. Loerakker en C. Moors hebben toe gezegd het woord te zullen voeren. Er komt toenadering Ia een zeer druk bezochte vergadering van de Goöp. Veilingsvereoniging Deventer en Omstre ken is met algemeene «temmen besloten, door de bemiddelingscommissie, het volgende voor- Btel aan de kleinhandelaars te doen: le. de huur van kisten en bushels wordt gebracht van 10 cent op 7 cent (de kooplieden elschen een fusthuur van 5 cent)dit geldt alleen voor groente; 2e de huur hij direct overstorten uit het veilingsmateriaal wordt opgeheven. Samenwerking van verschillende verecnigingen De R. K. Emigratia-Vereeniging verzoekt, ons opneming van o.m. het volgende: Met hoeveel zorg en toewijding de R. K. Bm gratie-Vereeniging de behartiging der R. K Ne derlandsche emigranten hier te lande ook poogt na te streven, het is en blijft sle.hts half werk, zoolang het beperkt is tot dezen kant van den Oceaan. Het moet vervolledigd worden door werk aan den anderen kant van het groote water. Daarom heeft de R. K. Em - gratie Vereeniging van den aanvang af ernaar gestreefd samenwerking te krijgen met soort gelijke Katholieke vereenigingen ln het lanü van Immigratie, die den emigrant van haar overneemt en verder voorlicht en voorthelpt. Voor wat Oost-Canada, met name de pro vincie Ontario, betreft, heeft de R. K. Emigra- tole-Vereeniging reeds verleden jaar samenwer king verkregen met de Catholic Sett ..me Leagee, eene Katholieke Kolonisatie-A ereeni- glng, opgericht op aandringen van ®n Aartsbisschop van Toronto, en govt stigd te Brechin. Thans is ook voor West-Canada eenzelfde re sultaat bereikt. Dezen zomer toch is opgericht de Dutch Roman Catholic Immigration Society door de Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Winnipeg, St Boniface, Regina, Edmonton, Prince Albert and Saskatoon en Calgary. De zetel dezer vereeniging is gevestigd te Winni peg. In het bestuur hebben een paar voorname Katholieke Nederlanderr te Winnipeg zitting genomen en ook treedt een Nederlander de heer A. L. J. Mulder, op als secretaris- Directeur der Vereeniging. Met deze Vereeni ging nu zal voortaan de- R. K. Emigratie-Ver- eeniging, speciaal voor wat plaatsing in de Westelijke provincies van Canada betreft, sa menwerken. TELEFOONVERKEER MET FRANKRIJK. UIT DE AARDEWERKINDUSTRIE Een wilde staking Gisteren Is in de aardewerkfabriek de Beek te Maastricht een wilde staking uitgebroken. Ongeveer 50 arbeiders zijn hierbij betrokken. De aanleiding tot de staking is een loonconfUct Verlaging van het tarief. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt het ta rief voor telefoongesprekken met Frankrijk ver laagd tevens wordt de verdeeling ln zónes van de daar te lande toegelaten kantoren gewijzigd. De gesprekkosten zijn bepaald op: DAGTARIEF: zóne 1 per 3 minuten ƒ2.30, voor elke minuut meer ƒ0.80; zóne 2. 2.60 p 3 min., enke minuut meer 0.90; zóne 3. per 3 min. ƒ2.90; elke minuut meer L—zone 4 per 3 minuten 3.20 elke minuut meer 1-10; zóne 5 per 3 min. 4.10; elke min. meer 1-40; NACHTTARIEF (geldend van 19.30 tot 8 u.) Zóne 1. per 3 min. ƒ1.40, voor elke minuut meer 0.50; zóne 2 ƒ1.60, voor elke minuut meer 0.55; zone 3. ƒ1.75 per 3 min., voor elke minuut meer ƒ0.60; zóne 4 per 3 min. ƒ1.95, elke minuut meer 0 65; zóne 5 ƒ2.50, voor elke minuut meer 0.85. Op de Rijkstelegraafkantoren kunnen nadere Inlichtingen worden ingewonnen, tot welke zone een bepaalde plaats behoort. RADIO-TELEFOONDIENST NEDERLAND— NEDERLANDS CH-INDIë- Gedurende het tijdvak van 26 Januari tot en met 2 Februari a.s. zijn de diensturen van den radio-telefoondienst Nederland—Nederlandsch- Indië bepaald op 13.45 tot ongeveer 16.45 uur (Amsterdamsche tijd.) Het rapport van de sub-commissie uit de Commissie voor de Economische Politiek. De suh-cemmissie uit de commissie voor de economische politiek, ingesteld hij beschik king van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 29 April 1925, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de om standigheden, welke verschillende takken van ons volksbestaan ongunstig beïnvloeden en daarbij na te gaan, in welke mate deze de be slaande werkgelegenheid aantasten,, of uit breiding daarvan tegenhouden, heeft thans een deel van haar rapport uitgebracht. "We laten hieronder de voornaamste com clusies volgen; LAND- EN TUINBOUW. Men kan van eigenlijk gezegde werkloosheid (hoofdzakelijk seizoenwerkloosheid) onder de landarbeiders eigenlijk slechts spreken ln do streken met betrekkelijk groote' bedrijven,, waarin akkerbouw een belangrijke rol speelt. Dit zijn de zeekleigebieden van Groningen, Friesland, Noord- en Zukl-Hol!and, Zeeland en Noord-Brabant, alsmede de Veenkolonie aan grenzende zandgronden Op de rivierklei heeft de werkloosheid niet veel te beteekenen. In den tuinbouw komt zeer weinig werkloos heid voor, terwijl deze door de toeneming der glaseulturen sedert 1914 nog sterk is afgeno men. Over het algemeen is in de streden, waar werkloosheid voorkomt, deze sedert 1914 toe genomen. Voor deze toeneming worden verschillende oorzaken opgegeven. In het algemeen kan worden gezegd, dat met betrekking tot den arbeid der gehuwde vrouw de toestand in de verschillende streken zeer verschilt. Dezo arbeid is echter r D, voor zoover, loonarbeid betreft, sedert 1914 afge nomen. Door de meeste berichtgevers wordt er op gewezen, dat de arbeid der gehuwde vrouw niet leidt tot vermindering van de arbeidsgelegen heid voor den man, aangezien het alleen werk zaamheden betreft, die voorkomen in tijden, waarin er toch reeds handen te kort komen. Men zou integendeel kunnen zeggen,, dat de verdiensten van de vrouw er niet weinig toe kunnen bijdragen, om het totale inkomen van het arbeidersgezin zoo hoog te doen stijgen, dat zonder hulp van buiten of zonder gebrek te lijden, men de in den winter voorkomende periode van werkloosheid kan doorkomen. Het komt vrijwel voor, dat landarbeiders tij delijk in andere streken gaan werken. Ofschoon niet overal, is toch in het algemeen deze trek sedert 1914 wel afgenomen. Dit geldt eensdeels van den trek naar de weldestreken in den hooioogst ten gevolge van bet meer In gebruik komen van machines voor de hooibewerking. Veel Invloed op de werkloos heid schijnt deze vermindering van den trek echter niet te hebben gehad. Men is vrij algemeen van oordeel, dat de welvaart der landarbeiders sedert 1914 is toe genomen. In het algemeen hebben land- en tuinbouw niet te klagen over onvoldoende transportgele- genheden en den ongunstigen invloed daarvan op de werkgelegenheid. Slechts enkele streken maken hierop eene uitzondering. DE VISSCHERIJ. De resultaten van het Ingestelde onderzoek kunnen als volgt worden samengevat: le. De visseaerij is van geringer omvang dan vóór den oorlog en geeft ook in de aan verwante bedrijven werk aan minder personen. Dit verschijnsel valt in het hijzonder op te merken bij de Noordzeeharing- en beugvissehp- i'ij, de visscherij in den kom Oer Zuiderzee en de Zeeuwsche schelpdierenteelt. 2e. De oorzaak schuilt, voor zoover de Noordzeeharingvtescherij en de oesterteelt be treft, in een minder gunstigen toestand van de markt voor de producten, ten aanzien van de mosselteelt ln een sterkere mechanisatie van het bedrijf, voor de Noordzeebeugvissche- rij in den achteruitgang der vangsten en voor de Zuiderzeevisscherij ln de ongunstige voor uitzichten in verband met de drooglegging. 3e. De achteruitgang van het bedrijf heeft niet tot noemenswaardige werkloosheid in de betreffende visscherij of aanverwante bedrij ven aanleiding gegeven. In vele gevallen werd de overgang naar an dere bedrijven vergemakkelijkt doordat de werknemers reeds vóór dien gedurende een deel van het jaar daarin werkzaam plachten naar het Duitsch van H. RICHTHOFEN. 24) Nu wees zij met een heftig gebaar de aan. tob oden hand van zich af. Onzin van het begin tot bet «inde! riep ze pit. Ja, met grenzenlooze ondankbaarheid be- 'o°n je alle goede zorgen die we voor je gehad hebben. Dat Is het eenlge verstandige woord, Pat je gesproken hebt en dat getuigt, dat je >og eenig juist inzicht kunt vormen. Zonder loordrongen te zijn van de gevolgen van je idelwijze, ruk je je los van je pleegouders, altijd het beste met je hebben voor gehad, r-ar ga maar heen! Trek de wijde, onbekende, Maakbare wereld in! De nood zai een harde leermeester zijn en heel gauw zal je als een [aangeschoten vogeltje naar ons terugkeeren. P°oh of ons huls dan nog voor Je open zal '■aan, dat is nog de vraag. En zonder nog een enkel woord daarbij te [oegen verliet de hevig opgewonden vrouw }o kamer. Eerst op den drempel wende zij jich nog eenmaal om, waarbij ze vrouw Lor- (en wenkte bij haar t« komen. Een klein Jakje met wat zwaars er ln gleed de vissohers- ffouw ln de hand. Voor de rekening van den dokter en den Poiheker! Vandaag nog zal tk alles, wat aan °eca toebehoort, hier naar toe laten bren- Na die woorden snelde zij naar haar rij tuig toe, alsof zij vreesde nog tegenspraak te zullen ontmoeten,«tapte in «n reed weg. Vrouw Larsenkeerde in de kamer terug en Tosca leunde, alsof ze doodop was van vermoeiends, haar hoofd tegen de breed-ge- bouwde gestalte van haar verpleegster, die haar teedev tegen zich aandrukte Geen moe der had met meer bezorgden blik neer kunnen zien op dat bleeke meisjesgezicht. Men zou niet gedacht hebben, dat die harde hand, ge woon zwaren arbeid te verrichten, zoo zacht en feeder had kunnen streelen langs het voor hoofd en de wangen van dat zwakke kind, dat blijkbaar zoo op haar hulp en bescherming vertrouwde. U veroordeelt mij toch niet? kwam het angstig over de bleeke lippen. Duizendmaal dank daarvoor, moeder Larsen! Duizendmaal dank voor alles, wat u voor mij gedaan liebt! Eens zal ik u mijn dankbaarheid toonen en u heloonen voor uw goedheid daar kunt u op vertrouwen. Tot nu toe heb ik geleefd als In een droomtoestand op dit oogenblik voel lk alle krachten en bekwaamheden ln mij groeien en hét ls. alsof een stem in mijn binnenste mij toeroept: Probeer het eens! Je krachten zijn in staat Je overal doorheen te slaan! Ik voel den moed in mij herleven. Nu heb ik weer een levensdoel! Ik moet toonen, wat lk volbrengen kan. Zij was opgestaan en had zich in haar volle lengte opgericht. Op haar wangen kwam een warme blos en in haar oogen glans en leven. Alles wat als ln schijndood gelegen had, kwam zwijgend naar voren, drong zich op den voor grond in het volle licht van den dag. Door arbeid tot het doel! dat zou in het veTVolg haar leuze haar levensrichting zijn. Het stond haar klaar cn duidelijk voor den geest, wel ken weg zij moest inslaan. Onaangeroerd had zij nog het door haar vader haar nagelaten erfdeel. Daardoor zou het haar mogelijk zijn op een gymnasium te komen en daarna zou zij door lessen te geven zooveel zien te verdie nen, dat zij na een roet goed gevolg afgelegd examen als leeTares naaT het buitenland zou kunnen gaan. Zij twijfelde geen oogenblik aan 't welslagen van haar plannen, die zij breedvoerig met Larsen en zijn vrouw besprak toen zij de® avonds samen in het kleine, goed onderhouden tuintje zaten, door den zoeten geur van resi- da en wilde wikke omsluierd. Het zacht glin sterende meer scheen haar zijn groeten over te zenden en bemoedigend toe te wenken. Nog nooit was het haar zoo header en doorzichtig voorgekomen. Men zou tot op den diepen, geheimzinnigen bodem hebben kunnen zien. Wat zou bet haar een geluk zijn, hier te kunnen -blijven wonen, de goede menschén hadden het haar aangeboden, dat bescheiden huisje, die nederige woning als de hare te be schouwen. Zij knikte de oude menschen zoo vriendelijk toe dat Larsen van verlegenheid zijn korte pijpje van den .eenen hoek van zijn mond naar den anderen schoof en vrouw Larsen's hand hield de hare vast omsloten. Hier te kunnen wonen waar het haar toe scheen alsof de oogen van Ewald, zoo helder als het doorzichtige water, haar voortdurend zouden aanzien wat een geluk! Oudje, zei Peter Larsen later, toen bel den zich in hun slaapkamertje teruggetrokken hadden, ik geloof, dat Onze Lieve Heer nu toch nog Je wensch in vervulling zal doen gaan en je een dochter zal schenken. En de jouwe dan niet? vroeg vrouw Lar sen met een klein tikje geraaktheid in haar stem. Hij keek haai* lachend aan en legde zijn grove werkhand op haar schouder. Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. ALGEMEENE INSTEMMING. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer betuigde men algemeen Instemming met de voorgestelde aecijnsverlaging. Van vele zijden werd erkentelijkheid uitge sproken voor het aandeel, dat de beweging der landbestrijding gehad heeft in de vermindering van het drankmishruik. te zijn en voor sommige andere beroepen (bijv. dat van zeeman, schipper of kleinhandelaar In visch) reeds over een zekere mate van vakbekwaamheid beschikten. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de drooglegging der Zui derzee weliswaar tot dusver geen werkloosheid onder de visschers en in aanverwante bedrij ven heeft doen ontstaan, maar dat dit in de toekomst anders zou kunnen worden. Tot nog toe is de Inkrimping der Zuiderzeevisscherij n.l. vrij beperkt gebleven en heeft zij zich zeer geleidelijk voltrokken. Ten aanzien van do gevolgen, welke de drooglegging voor de belanghebbenden bij de Zuiderzeevisscherij heeft, w-orde-n in tussen cl krachtens de Zulderzeesteunwet maatiegeleu genomen. 4e. De loonen van een deel der werknemers hij de visscherij waren, de verminderde koop kracht van het geld in aanmerking genomen, niet lager, soms zelfs hooger dan vóór den oorlog. Voor een groot aantal hunner, met name de Noordzeeharingviscchers, zijn zij ech ter gemiddeld lang niet in die mate gestegen, als de waarde van het geld gedaald is. 5e. Ten aanzien van de seizoen-werkloos heid' is de toestand in het algemeen, zoover nagegaan kon worden, niet ongunstiger ge worden. 6e. In zooverre vrouwenarbeid in het vis- sohersbedrijf en de aanverwante bedrijven voorkomt, is de toestand te dien aanzien niet noemenswaard veranderd. Ten slotte zij er nog de aandacht op geves tigd, dat de inkrimping der visscherij, al' heeft zij niet ten gevolge gehad, dat in dat bedrijf zelve noemenswaardige werkloosheid heerscht, toch een ongunstigen invloed had op de werkgelegenheid in het algemeen en daar door d» werkloosheid in andere bedrijven be vorderd of de werkgelegenheid in andere vak ken verminderd kan hebben en dat er gevallen zijn, waarin zulk een verminderde werkgele genheid in andere bedrijven door toevloeiing van werkkrachten uit de visscherij positief is aan te wijzen. BEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. De Ministe'r van O., K. en W. brengt in de Stcrt ter algemeene kennis, dat In 1929 van Rijkswege beurzen voor muziekstudie zullen worden beschikbaar gesteld ten behoeve van on- of minvermogende jongelieden van Neder landsche nationaliteit, en wel; a. vee beurzen, elk groot ten hoogste 1500, voor jongelieden van buitengewoner aanleg, die zich ter voltooiing hunner studiën naar het buitenland wenschen te begeven; b. twee beurzen, elk groot ten hoogste 750, ten behoeve van hen, die muzikalen aan leg bezitten, ten einde hun de gelegenheid te geven te studeeren In eenige groote stad, waar zij een cursus in het door hen verlangde muziek- of zang-onderwijs kunnen volgen. Zij, die meenen voor één dezer beurzen in aanmerking te kunnen komen, behooren hunne gezegelde verzoekschriften daartoe vóór 11 Februari 1929 in te zenden aan het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. DIE TOTE STADT. Waar de opvoering van „Die Tote Stadt" voor het eerst in Holland plaats vindt en dus een minder bekend werk geldt, ls de heer A. de Wal wederom bereid gevonden, Inleidende beschouwingen en besprekingen aan het klavier te houden, welke plaats zullen vinden Zaterdag 19 en Woensdag 23 Januari a.s. om 2 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. FRITZ HIRSCH-OPERETTE. Gedurende de maanden Februari en Maart wordt een tournée door ons land ondernomen, waarbij behalve Amsterdam en Rotterdam, ook de voornaamste steden in de provincie worden bezocht. DE KOSTEN OP 2MILLIOEN GERAAMD Op initiatief van den oud-directeur van de Ned. Opera, G. H. Koopman, een combinatie gevormd. Op initiatief van den heer G. H. Koopman, oud-directeur van de Ned. Opera, heeft zich een combinatie gevormd, welke op het oogen blik plannen voorbereidt tot het stichten van een nieuwen modernen schouwburg te Am sterdam. In verband daarmee heeft de heer Koopman zich met het volgende adres tot B. en W. ge- Ticht: „Geeft met verschuldigden eerbied tc ken nen, Gerardus Hendrieus Koopman, ie Am sterdam, Jacob Obrechtatraat 64, dat hij de eer heeft te verzoeken het hierna volgende la welwillende overweging te nemen. PROJECT. Uw College, gerugsteund door de publieke opinie, heeft als zijn meening te kermen gege ven, dat in het huidige tijdstip een nieuwe en groote schouwburg voor Amsterdam ge- wenscht zou zijn. FINANCIERING. De bouw en de inrichting van den schouw burg zijn volgens onze plannen te ramen op 2.500.000 (2YS millioen gulden). Daartoe zal strekken de opbrengst van een obligatie-lee- ming, uit te geven door de eigenares van het gebouw, rentende 5 pet. en af te lossen in 50 jaar. STICHTINGSVORM. De schouwburg zal worden gebouwd door eene naamlooze vennootschap. De naamlooze vennootschap zal hare werk zaamheden beëindigen na vijftig jaar, als wanneer zij den schouwburg om niet en ia onbezwaarden staat aan de gemeente zal over dragen. PLAATS. Waaneer de voordracht van Burgemeester en Wethouders tot demping der Vijzelgracht, et cetera, wordt uitgevoerd, ontstaat 'n groot- steedsche verkeersweg, uitmondend op het verdeelpunt StadhouderskadeFerdinand Bol straat. Dit punt schijnt ondergoteekende hel meeet geschikt om te voldoen aan de te stel len elschen. Uit alle deelen van de stad leiden daarhe-1 groote verbindingswegen. Het ligt gunstig ten opzichte van het uitgaanscentrum, do stations, de voorn aamate hotels, et cetera, HET GEBOUW, Het bouwkundig aanzicht van den schouw burg zal bepaald worden ln overleg met Bur gemeester en Wethouders. Voor de technische inrichting van zaal. too- neelruimte, bergplaatsen, ontvanggelegcnhe- den, repetitie-lokalen, enzoovoorts, zal het plan gevolgd worden, door de naamlooze vennoot schap Ingediend, na goedkeuring door de daar bij betrokken Gemeentediensten. Als de opdracht gereed is. zal die g.-g ven worden aan een bouwmeester, in overleg met Burgemeester en Wethouders aan te w:jzen. Het tooneel zal het dubbele voordeel krij gen van draai- en schuif-tooneel. Hierdoor zul len zelfs de meest gecompliceerde opvoerin gen kunnen verloopen zonder andere onder brekingen dan uit artistiek oogpunt gewenseht zijn. Voor vertrekkende gezelschappen staas. de décors onmiddellijk na afloop der vc .stel ling gereed aan het vaarwater. Deze en dergelijke voordeelen, gevoegd bij de mogelijkheid om 2000 plaatsen te verboo- »jen, zuilen bultenlandsche gezelschappen ta etaat stellen Amsterdam als cultuurcentrum eveu daadwerk-"'jk te erkennen als thans reeds door musici geschiedt. De schouwburg zal bestaande Instellingen van cultureele waarde geen schade berokke nen; hij zal niet verhuurd worden voor doel einden, die het Concertgebouw baten van vi taal b< ang opleveren. Alle zitplaatsen voor de toeschouwers wor den even ruim en zullen een even goed uit zicht op het tooneel bieden. Voor de verschil lende rangen zullen weinig en weinig opval lende verschillen ln zetels worden gemaakt. In het bouwplan is begrepen het Inbouwen van een groot concertorgel. Naar alle rangen zullen liften voeren. Ik wil je niet jaloersch maken, oudje antwoordde bij. Daan* straks, toen ze mij zoo vriendelijk aankeek, kreeg ik het afwisselend warm en koud zij heeft zoo'n paar verba zend doordringende oogen in haar hoofd! Vrouw Larsen keek een oogenblik naden- kend vor zich uit. Ja ja, zei ze, het is heel goed te begrij pen, dat ze den mannen het hoofd op hol brengt, dien eenen. die zich zoo belachelijk gemaakt beeft zooals mevrouw Warnström zei en dien and'eren. die verdronken ls en die ook zooveel van baar moet gehouden hebben. In ieder geval heeft het arme kind geen ge luk gehad en haar lot is niet te benijden. Tosca zat nog lang aan het venster van haar slaapkamer en keek over de watervlak te van het meer door d.e maan beschenen. Hoe geheel anders had haar levensloop zich ontwikkeld dan zij zich in haar gelukkige, onbezorgde kinderjaren had gedroomd. lede ren schoonen morgenstond zag zij aan haar geestesoog voorbijgaan, dat het eerste werk van den dag voor haar was 'n bos woudbloe men plukken voor Bruno. Een kind toen nog, naar het scheen, maar onbewust ln dat kleine hartje reeds de liefde van een vrouw. O Bruno murmelde zij, had toch die liefde niet In mij gedood! Zij zou steeds groo- ter en grooter geworden zijn en zich uitge strekt hebben over ons heele leven tot in 'do eeuwigheid. Arme Bruno! "Wellicht was de aan mijn zijde gelukkig geworden! Wat zij eens voor Bruno in haar diep-vrou- welijk binnenste gevoeld had, kwam nu weer in haar boven, stond haar nu weer levendig voor den geest, maar veredeld nog mooier dan het in werkelijkheid geweest "was: haar ge dachten waren nu niet egoïstisch meer. Zijn keuze was op een andere gevallen. En nu, spoe dig over enkele dagen zou zijn lot aau dat van Rose verbonden zijn voor ziin geheel® verdere levari! Rose, die hem bedrogen had, toen ze zün verloofde was, en die h«m mis. schien ook bedriegen zou, als ze zün wouw zou zün! Was het niet haaf plicht, haar plicht als vriendin, hem de oogen te openen? Den heelen langen alapeloozen nacht, df® volgde wilde de gedachte Tosca niet loslaten, dat zij haar jeugdvriend verschuldigd was Rose in haar ware gestalte te toonen. zooals zij zich aan haar had geopenbaard. Het bloed steeg haar heet naar het gelaat zelf als Bruno haar onedsle bedoelingen mocht toe schrijven, wat was er dan nog mislukt? Kon zij nog dieper zinken in de gedachten. d)a haar pleegouders omtrent haar koestevdenT Zij dacht bij zich zelf dat noch haar pleeg Ier noch haar broeder zouden komen, om haar verdediging aan te liooren en Bruno zou near ',i verre stad vertrokken, zonder afscheid van haar ie nemen Dat deed haar leed, maar nog lang niet zooveel, als een ketting. waara; a hij was vastgesmeed, steeds met zich zou meetrok ken. Rose was niet da Juiste vrouw voot hem. Tosca overlegde bij zich zelf, wat ztj zon kunnen doen. Hem gaan opzoeken in de hout. vesterlj, waar men haar met den vinger zou nawijzen? Of zou zij hem een brief schrij ven Zou hij willen lezen, wat een verstoo- tene, een banneling, hem te vertellen had f Of zou zij er in kunnen slagen hem op een andere plaats te spreken te krijgen? (Wordt vervolgd) j'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7