GRATIS VERZEKERD 1 I OP TIJD! DINSDAG 22 JANUARI 1929 DERDE BLAD PAGINA 3 INTERNATIONAAL TELEFOONVERKEER HET RIJK EN DE GEMEENTEN DE FINANCIEELE VERHOUDING ONREGELMATIGHEDEN RADIONIEUWS GIJ Z1JT DAN EERST I BEWAART uw Een internationale telefoongids, in voorbereiding HOE ZAL DEZE ER UIT ZIEN? Men schrijft ons o.m.: De laatste jaren zijn gekenmerkt door be langrijke technische verbeteringen op het ge bied van de internationale telefonie- een vooruitgang, die vrijwel op gelijken voet ge volgd werd door een belangrijke uitbreiding van de internationale telefoonverbindingen. De moderne constructie van de ondergrond- sche kabels maakt een duidelijk en feilloos gesprek mogelijk, zelfs over groote afstanden. Do steeds in aantal toenemende nieuwe kabels maken een toepassing van de telefoon mogelijk voor het Internationale zakenverkeer, waarvan de beteeken is nauwelijks overschat kan wor den. Een voorstelling van het huidige telefoon- Verkeer tusschen de ^Europeesche landen ver- Bchaft de internationale statistiek, waaruit de onderstaande cijfers van eenige landen zijn ontleend, aangevend het aantal gesprekken van die landen met het buitenland in 1926. Duitschland 11 millioen, Zwitserland 3 mil- lloen, België 8 millioen, Duitsch-Oostenrijk 2.7 millioen, Frankrijk 2 millioen, Tsjecho-Slo- wakië 1.8 millioen, Nederland 1.6 miliioen, Engeland 1.1 millioen. Zweden 900.000, Dene marken 760.000, Italië 730.000, Noorwegen 250.000. Deze snelle ontwikkeling heeft ten gevolge, dat het gemis sterk werd gevoeld door het met het buitenland telefoneerend publiek, van een eenvoudig hulpmiddel om de gegevens van die telefonisch aangeslotenen in het buiten land, waarvoor zij belangstelling hebben, te leeren kennen. De intercommunale telefoongid sen der verschillende landen bevatten namelijk alle aangeslotenen. Slechts een klein gedeelte van dezen maakt van de Internationale telefo nie gebruik. Een verzameling van alle buiten- landsche gidsen omvat een geheele bibliotheek.. Bij navraag aan de plaatselijke telefoonkanto ren gaat verder tijd verloren. Men heeft behoefte aan een internationalen telefoongids, een practisch in groepen gerang- schikten gids van de telefonisch aangeslotenen, die voor het internationale telefoonverkeer van belang zijn. Van veel zijden werd dan ook het denkbeeld to .ejuicht van den uitgever van den Deen- schen Rijkstelefoongids om te beginnen met 1929 een Internationalen telefoongids An- nuaire Téléphonique International (A.T.I.) uit te geven. Bij de telefoondiensten in alle Europeesche landen vond dit denkbeeld weer klank. De organisatie van den Internationalen gids is in de onderscheidene Europeesche laD- den reeds tot staud gebracht en de uitgave staat vast. De leiding van de onderneming zetelt in het Centraai Station te Kopenhagen, terwijl verte genwoordigingen zijn gevestigd in alle landen, die aan het internationaal telefoonverkeer deelnemen. Hce zal deze telefoongids eruit zien? In de eerste plaats gerangschikt naar de branches, verder naar de landen, daarna naar de steden worden de namen, adressen en tele foonnummers van de firma's vermeld, die deu wensoh kenbaar maken in den gids te worden opgenomen. Verder zullen volledige overzichten van de verschillende tarieven, voorschriften enz. van de internationale telefoDie worden opgenomen. De index der branches zal een omvangTijk export- en impo-rtoverzicht vormen, welke als gevolg van de indpeling der branches zeer over zichtelijk is. Vanzelfsprekend vereischt de uitgave van zum een gids belangrijken organisatorischen arbeid. Deze is echter thans reeds zoover ge vorderd, dat de eerste uitgave In het voorjaar 1929 zal plaats vinden. GELUK JLEGRAMMEN. In <le maand November werden 13262 ge!uk- telegrammen verzenden; hiervan waren 12837 bestemd voor het binnenland; 421 voor het buitenland eu 4 voor de sebeepsstations-bin- jrienland. ontvangen werden er in totaal 319 gelukte- legrammon, waarvan 270 uit het buitenlanden 49 van de selmeiKsstations-binnenland. Er valt een daling van het aantal verzonden geiuktelegrammeu te constateeren vergeleken met de maand October, waardoor de opbrengst ruim 250 geringer is. Van de opbrengst over November werd door het Ned. Jeugdleiders Instituut een bedrag van 39,62 beschikbaar gesteld voor het Kin derfonds van het Post- en Telegraafpersoneel. IJOKK AARTJES-AUTOMAAT. Eenigen tijd geleden werd door de K. van K. voor Rijnland aan de directie der Ned. Spoor wegen verzocht, op de voetbrug over den spoor weg aan den Rijnsburger weg te Lelden de ge legenheid open le stellen, perronkaarten en reisbiljetten te kunnen koopen. Als gevolg hiervan zullen op deze brug bin nenkort tw.e automaten voor perronkaarten en twee voor buurrvorkeerkaartjes 2de en 3de Jk-lasoe voor ketvtra jeet LeidenDen Haag wor den geplaatst. ONZE HANDELSBALANS IN 1928 Het passief-saldo is gestegen Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen In De cember 1928; 210; In November 1928: 222; in December 1927: 221; in Januarl-December 1928: 2684 en in Januari-Deceinber 1927; 2549 millioen gulden; de waarde van den uitvoer In December 1928: 165, In November 1928: 170; in Dezember 1927: 156; in Januarl-De- cemoer 1928: 1986 en In Januarl-December 1927: 1900 millioen gulden. 'Het saldo Invoer bedroeg In de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus, September, October, Novem ber en December resp. 76.8, 66.1, 73.9, 58.7,, 60.3, 83.7, 50.8, 36.3, 49.7, 53.7, 52.7 en 45.0; totaal Januarl-December 1928: 697.7 en voor Januarl-Beoembfer 1927: 649 2 millioen gulden. DE VEENDAMMER- HYPOTHEEK-BANK De datum der verificatievergadering vastgesteld BEPALINGEN VAN DEN RECHTER-COMMISSARIS Door den rechter-eommissarii? in het faillis sement der N.V. Veendaminar Hypotheekbank ls bepaald: 1. dat de termijn, binnen welken de indie ning der schuldvorderingen zal moeten plaats hebben, eindigt op Vrijdag 1 Maart 1929; 2. dat de verificatievergadering zal worden gehouden op Maandag 6 Mei 1929, des voor middags te 10 uur, in één der lokalen in het Paleis.van Justitie aan de Prinsegracht bij de Leideches'traat te Amsterdam. De indiening der schuldvorderingen moet schriftelijk geschieden, en behoort te worden geadresseerd aan „Curatoren in het faillisse ment. der Veendammer Hypotheekbank, Kei zersgracht 4S2, Amsterdam". Houders van pandbrieven moeten voor de indiening hunner vorderingen gebruik maken van een formulier. Hun wordt verzocht, goede nota te nemen van de navolgende opmerkingen. a. De vorderingen, voortvloeiende uit pand brieven aan toonder, kunnen op uitdrukkelijk verzoek van den houder dier pandbrieven ten name van „toonder" worden geverifieerd. Het voordeel van zoodanige verificatie is, dat de pandbrieven verhandelbaar blijven; b. Het ingevuld en onderteekend formulier van indiening behoort van de in het formulier genoemde pandbrieven vergezeld te gaan. Voor deze pandbrieven wordt door curatoren een regu verstrekt. Teruggave der pandbrieven geschiedt uitsluitend tegen inlevering van het regu aan den onderteekenaar van het formulier of diens schriftelijk gemachtigde. Pandbrieven, met be trekking tot welke verificatie aan toonder wordt verzocht, blijven als regel tot na den afloop der verificatievergadering onder berus ting van curatoren, en worden daarna tegen inlevering van bovenbedoeld reen terug gege ven, nadat op de pandbrieven de plaats gehad hebbende verificatie aan toonder zal zijn aan- geteekend. c. Pandbrieven bekooren te zijn voorzien van da coupons d.d. 2 Januari 192S en volgende. Zoodanige volledige pandbrieven komen bij de verificatie in aanmerking voor de navolgende bedragen: Serie A, entende 4 procent: stuk ken van ƒ1000 ƒ1020.44, ƒ500 ƒ510.22, ƒ200 ƒ208.08, ƒ50 ƒ52.02. Serie B, rentende 4)4 procent: stukken van ƒ200 208.59, ƒ50 ƒ52.14. Serie C, rentende 4% procent: stukken van 1000 1023, 500 ƒ511.50, ƒ200 ƒ209.10, Serie D, rentende 5* procent: stukken van 50 ƒ52.27. ƒ1000 ƒ1025.55, ƒ500 512.77, ƒ200 ƒ210.11, ƒ50 ƒ52.52. Serie E, rentende Sji procent: stukken van ƒ1000 ƒ1028.11, ƒ500 ƒ514.05. Serie F, rentende G procent: stukken van 1000 1030.66. 500 515.33. d. De vorderingen, voortvloeiende uit onvol ledige pandbrieven, worden slechts erkend tot bedragen, overeenkomstig den hierboven aan gegeven maatstaf berekend. e. Onbetaald gebleven coupons van vroege- ren datum dan 2 Januari 1928, die zich aan of bij de Ingediende pandbrieven bevinden, wor den voor het volle nominale beloop in aanmer king genomen. f. Verificatie kan plaats hebben van vorde- ringen, uit losse coupons voortvloeiende, indien deze coupons zich in handen bevinden van een ander dan den houder van den bijbehoorendeu pandbrief. Voor het volle nominale bedrag komen in aanmerking de' coupons, gedateerd 2 Januari 1928 of vroeger. De coupons d.d. 1 Juli 1928 van de stukken van 1000 en 500 komen in aanmerking voor bedragen van resp. f 0.44, f 0.50, f0.55, f 0.61, f 0.66. f 0.22, f0 25, f 0.27, f 0.30 en f 0.33; de coupons d.d. 2 Januari 1929 van de etukken van 200 en 50 komen ln aanmerking voor de bedragen van resp. f 0.08, f 0.09, f 0.10, f 0.11, f 0.02, f 0 02, f 0.02 en f 0.02. Curatoren moeten uit pract.isclie over wegingen ve:langen, dat deze vei;:icatïe plaats heeft ten name van den houder d;er losse coupons en dus niet. aan toonder. Coupons ver vallende later dan 1 Juli 1928, en ben aanzien van stukken van 200 en 50 later dan 2 Januari 1929, kunnen niet afzonderlijk worden geverifieerd; deze coupons moeten aan de pand brieven gehecht blijven. g. Houders van pandbrieven, die hunne etukken inleverden bij de Vereentging tot be hartiging der belangen van houders van pand brieven ten laste der Veendammer Hypotheek bank, behooren hunne vorderingen niet ter verificatie ln te dienen. Voor de behartiging hunner belangen zorgt uitsluitend het bestuur van genoemde vereeniglng. Certificaten, door deze vereeniglng uitgegeven, kunnen dus niet ter verificatie worden ingeleverd. HET DRAMA TE GROOTEGAST. Officieel rouwbeklag De hoofdcommissaris van politie te den Haag heeft aan den burgemeester van Grootegasc een telegram van rouwbeklag gezonden naar aanleiding van het daar plaats gehad hebben de drama. I EEN GRAFKAMER UIT SALOMON'S TIJD Nog prachtiger dan die van Toetankhamen. Er is een nieuwe grafkamer ontdekt, waarin zink de mummie der bevoorrechte vrouw van koning Salomon bevindt. De grafkamer moet aan pracht die van Toetankhamen nog over treffen en met voorwerpen van wonderbaar lijke schoonheid en onschatbare waarde zijn gevuld. ISLAND SAGA. Een herhaling' wegens groot succes Wegens het groote succes, dat „Island Saga" bij de premières te Den Haag en Rotterdam mocht verwerven, heeft de directeur der Co- Opera-tle bepaald, dat te Den Haag op Dinsdag 19 Februari en te Rotterdam op Zaterdag 23 Februari een herhaling zal plaats vinden. Belde voorstellingen zullen gegeven worden onder de persoonlijke leiding van den componist, Georg Vollerth:in. en ln de zelfde bezetting. Vergadering van de verecniging van sociaal-democratische raads- en Statenleden. AANNEMING VAN EEN RESOLUTIE. Zondag heeft in Krasnapolsky een vergade ring plaats gehad van de vereentging van sociaal-democratische raads- en statenleden, ter bespreking van het ontwerp, regelende de fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten. Nadat de voorzitter der verecniging, de heer Ed. Polak, de bijeenkomst had geopend, werd het woord gevoerd door dr. Wibaut. Spr. las de volgende resolutie voor; ,,De vereeniging van Soc. Dem. leden van Gemeenteraden en Provinciale Staten: zich voor de taak gesteld ziende eon oordeel te vormen óver de beteekenis, die de aanne ming van het Wetsontwerp Inzake de financi- eele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten zou hebben voor het gemeentelijk leven; over wegende, dat de bestaande finantfeele verhou ding tusschen rijk en gemeenten dringend ver betering behoeft, opdat de gemeenten, die thans zeer hooge inkomstenbelasting moeten heffen in staat worden gesteld het peil daar van aanzienlijk te verlagen; betreurt, dat nog steeds de gegevens ontbreken, die de beoordee ling mogelijk zouden moeten maken van de vraag of de werking van het door het wets ontwerp ingestelde gemeentefonds als voor het oogenbiik aannemelijk kan worden beschouwd; overwegende, dat het wetsontwerp in elk geval zeer diepgaande wijziging beoogt in de grond slagen van het gemeentelijk belastingwezen; van oordeel, dat op den grondslag van een geli miteerde heffing van opcenten en de gemeente fondsbelasting niet wordt verkregen een nieuw stelsel van gemeentelijke belastingheffing, dat zou voldoen aan de gebiedende voorwaarde, dat het bestuur der gemeente in staat moet zijn door eigen belastingheffing in de vereischte uitgaven te voorzien- van oord sal, dat aan deze voorwaarde zelfs niet in voldoende mate zou worden voldaan door den gemeenten volledige vrijheid te geven tot het heffen van opcenten, op de gemeente fondsbelasting, wijl daarbij niet, zooals bij een eigen inkomstenbelasting, verband kan wor den gelegd met de economische structuur en de inbomstenverdeeling der gemeenten; haar meening opschortende over de werking van het gemeentefonds; noodigt de S. D. Kamer fractie uit alles in het werk te stellen om bij de behandeling van het wetsontwerp in het bij zonder de hieronder omschreven wijzigingen aan te brengen; 1. Aan de gemeenten moet de bevoegdheid worden gelaten, die de gemeentewet thans geeft tct het heffen van een eigen inkomsten belasting, ook naast de gemeentefondsbelasting. 2. In de gemeentefondsbelasdng moet de pro gressie worden versterkt. 3. De bestaande belasting op het personeel moet niet worden omgezet in een gemeentelij ke verteringsbelasting, doch moet blijven rijks belasting, waarvan de geheele opbrengst, hoofdsom en opcenten, aan de gemeenten wordt uitgekeerd. f4. Voor de toekenning van de opbrengst van rijksgrondbelasting op gebouwde en ongebouw de eigendommen aan de gemeenten worde oen stelsel aanvaard, waarbij plattelandsgemeenten niet in minder gunstige p^itie komen dan de stedelijke gemeenten. 5. De thans geldende forensenbelasting wor de verbeterd, zoodat Niemand als forens meer zal betalen dan hij als gezetene van woon- of werkgemeente verschuldigd zou zjjn, waarbij lagere inkomens moeten worden vrijgesteld. Overgenomen werd een amendement-Schaper op punt 5 der resolutie, zoodat de eerste hier van aldus is geformuleerd; ,,De thans geiden- dende forensenbelasting worde in ieder geval verbeterd." Ook werd overgenomen een amendement-GTO- ningen, waardoor achter punt 4 het volgende is toegevoegd: „b.v. door een bepaald percenta ge van de som der opbrengsten van die be lastingen". De resolutie werd ten slotte met algemeiene stemmen aangenomen. 1t- DE OPIUM-CONFERENTIE. EN NEDERLAND Te Leiden OP EEN LANDSTORM-BUREAU Op het bureau van den Landstorm te Lelden zijn onregelmatigheden aan het licht gekomen, waarbij een bedrag van ongeveer 1000.zou zijn gemoeid. In verband hiermede zijn een luitenant en een sergeant-fourier in arrest gesteld. DE ROZENKONINGIN. Da heer Wettum verdedigt zjch met gunstig resultaat tegen een aanval. GENèVE, 21 Januari. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De opinm-oonferentie behan delde vandaag; het rapport over 1927 Neder- landsck-Indië. De heer van Wettum moest hierbij een aan val van den Engelschen assessor Lyall door staan, die er op wees, dat van 1924'27 de verkoop van bereide opium van Nederl. Indië met 18 pet. en de invoer van ruwe opium van 1926'27 met meer dan loo pet was omhoog gegaan, hetgeen in strijd was zooals hij zeide, met de Haagscha opiumconventie. Onze landgenoot kon deze feiten echter gun stig verklaren. Wat den verkoop van bereide opium betreft, herinnerde hij eraan, dat in vele dichtbevolkte streken de regeeringsverkoop was ingesteld, waardoor dus oogenschljnlljk meer opium werd verkocht, die echter aan den smokkel handel onttrokken was. Wat den Invoer van ruwe opium betreft, hiernaar kan men de opium-politiek van een land niet beoordeelen, die afhankelijk ls van den verkoop der bereide opium. De heer Lyall was tevreden met dezen uitleg en moest tevens nog erkennen, dat de cljfeTa aantoonen, dat, hoewel thans door den regee- ringsverkoop de cijfers gestegen zijn, verge leken bij 1924, deze toch veel lager zijn dan de cijfers van 1914 «n 1915, toen ook de ver koop van gesmokkelde opium nog veel grooter was Het rapport van Nederland, dat ditmaal in zijn geheel confidentieel is, doordat er geen afscheiding tnsschcn hot rapport en de eocaïne- morfine-cijfers gemaakt Is, die de Nederland- sche regeering niet. eerder zal publlceeren, voordat eindelijk ook Frankrijk hiertoe zal overgaan, zal nog in een geheime zitting be sproken worden. Ziehier den korten inhoud van „La Rosiera", de opera van Vittorio Gnecchl, die deze week bij de Italianen tot uitvoering zal komen. Eeiste Acte. In een der zalen van het kasteel van den baron van Salency ver dringen zich een groep dames en hoeren om meester Blazius en dame Pluche: eerstgenoem de is de mentor van den jongen Perdicano, den zoon van den baron van Salency, de andere ls gouvernante van Camilla, nicht van den baron, Perdicano heeft zijn graad aan de universiteit gehaald en Camilla heeft de kloosterschool verlaten. Beiden geven hoog op van hun pu pillen. De Baron komt binnen en begroet de dames en heeren, kondigt bet feest van de Rozen- koningin aan, waarbij het gebruik is, het braaf ste meisje van het donp tot koningin der Toaen te kronen. Als het gezelschap vertrokken is, wendt de baron zich tot Mr. Blazius en dame Pluche, om beiden zijn plannen mee te deelen inzake het huwelijk, dat hij wil tot stand brengen tus schen Camilla en Perdicano; mr. Blazius is er zonder voorbehoud voor, dame Pluche wil met het oog op de jeugd van Camilla wel wat wach ten. Camilla komt juist binnen en toevallig ook Peivlioa.no. „Nu, omhelst elkander maar eens goed" zegt de baron. Perdicano doet het van harte, doch Camilla is schuchter en vindt hierbij stoun van dame Pluche. Perdicano is terneergeslagen en zegt aan Mr. Blazius, dat hij inderdaad Camilla bemint; jongelieden vrienden van Perdicano begroeten hun ouden speelmakker. Plots hoort men in de verte het gezang van Rosetta, de zoogzuster van Camilla, een een voudig meisje uit het dorp. Nederig begroet Rosetta haar toekomstigen heer Perdvioano, die echter van al die dtenetbetuigingen weinig wil weten, doch veeleer haar ln het geheugen roept hoe zij vroeger als vrienden met elkaar om gingen. Hij maakt haar het hof wanneer het overige gezelschap vertrokken ls, hoewel Ro setta tegenstribbelt. Perdicano wordt zich be wust dat hij van Rosetta houdt, doch hij ver wijt het zich zeiven zeggende: „waarom speel ik met vuur, indien lk mijn nicht bemin!" De baron komt met Mr. Blazius en dame Pluche en maakt zich vreeselijk boos over de belachelijke voorzichtigheid van dame Pluche. Woedend gaat hij heen. Camilla vraagt met wie dame Pluche spra'- en zij antwoordt: met een brntalen heer! Camilla geeft daarna een dame Pluche opdracht, Perdicano bij haar te roeipen ten einde hem haar voornemen te kennen te geven naar liet klooster te gaan, wijl zij hem niet bemint. Perdicano die dit verneemt zegt, dat zij niet zoo overhaast moet besluiten, doch Camilla geeft niet toe. Onverzoend gaan beiden uit elkaar. Tweede Acte. Het is avond Ijl bet dorp Salency. Rosetta is gekroond als rozen- koningin en dra zal het kerkelijk feest worden besloten met een feest op het dorpsplein. Boe ren en boerinnen -dringen om Mr. Blazius heen om te vragen naar de reden dat Perdicano niet met Camilla trouwen wil. De stoet komt met Rosetta uit de kerk en deze wordt gehuldigd. Mr. Blazius, die zich vrij hevig te goed heeft gedaan aan den wijn, wil den Baron goeden raad geven, doch deze jaagt hem nijdig uit zijn dienst. Mr. Blazius geeft in zijn woede aan dame Pluche de schuld, die juist langs komt en scheldt haar geducht uit. Hij wil baar een brief van Camilla ontrukken, dien zij in de hand houdt, doch nauwelijks heef hij dien gegrepen of Perdicano ontrukt hem op zijn beurt den brief. Bij het licht der maan leest Perdicano den brief, waarin Camilla melding maakt van haar terugkeer aan de kloosteroverste: Hij geeft aan dame Placht opdracht Camilla te roepen. Terwijl dame Pluche heengaat, roept hij Rosetta uit haar huis en zegt dat hij haar moet spreken. Als Rosetta komt, gaat hij met haar ln het pïieel en spreekt tot haar van ziine lief de. Na een wijle verschijnt Camilla en belnis- tert hen, hetgeen dan ook in de bedoeling van Perdicano lag; dame Pluche luistert mee. Doch in Rosetta's hart ontwaakt de liefde in voF-n ernst. Derde Acte. Rosetta zit neergehurkt voor Camilla, die haar tracht uit te hooren omtrent Perdicano. In na eve openhartigheid verbelt haar Rosetta van Perdicano; Camilla waarschuwt haar voor Perdicano en om hem te straffen voor zijn dubbelhartigheid, verzoekt Camilla aan Rosetta het gesprek af te luisteren, dat zij aanstonds met Perdicano zal hebben. Perdicano komt en aarzelt eerst op de sarcasti sche uitnoodiging van Camilla tot een gesprek. Onder de macht van zijn vleiende woorden ge tuigt daarna Camilla, dat zij hem wel degelijk bemint, doch zioh niet durfde uiten. Nu meent Perdicano het gewonnen te hebben en jubelt om de verworven liefde van zijn nicht. De twee gelieven wandelen het bosch in. Rosetta komt wit haar schuilplaat'-, te voorschijn en geeft uiting aan haar diepe teleurstelling en droef heid. Inmiddels komen meisjes de aanstaande ver loving meedeelen en brengen versieringen aan. Rosetta, zeggen zij, most het middelpunt zijn van de te brengen hulde aan het jonge paar Camilla en Perdicano. Wanneer Resetta alleen is neemt zij ln haar wanhoop het besluit, zich te offeren op het altaar der liefde(?!), een gouden sikkel welke diende om de rozen af te snijden bleef achter, -die drukt zij zich tegen de horst. De bruiloftsstoet nadert ln plechtigen gang, de baron glorieert. Als Camilla haar voet op het rozeutapiJt zot, bespeurt zij plots een streep bloed, die den rand van haar kleed besmeurt. Iedereen schrikt en niemand begrijpt het. Per dicano vraagt in een vreeselijk vermo den waar Rosetta is; niemand weet het. Hij snelt naar boven en komt terug met da bewusteioozs Rosetta ln zijn armen. Nu begrijpt bij de waar heid en de droeve gevolgen van zijn dubbelhar tig spel. Rosetta zingt met brekende stem nog hot refrein van het rozenlied en sterft. Camilla zegt thans niet meer te zullen huwen doch voor Perdicano te zullen bidden ia het klooster. DE WIJZIGING IN DE GOLFLENGTEN. De nieuwe regeling der Union de Genève. Zaterdag J4. hebban, zooala men weet, Euro pa's omroepzendera voor de laatste maal op hui oude golflengten gezonden en sinds den ochtend van den 13den Januari wordt er door het mee rendeel der Europeesche radiostations reed» op de nieuwe golven gewerkt, welke door dl Brusselsche afdeelin® van de „Union de Gen» ve" werden vastgesteld. Welke deze nieuw* golflengten zijn, kan men in elk programma blad vinden. De reden van het veranderen al dezer golf' lengten zal den lezer zeker interesseeren. Met enkele woorden willen wij daarom de geselde denle der golf lengtekwestie releveeren. Deze dateert reeds van 1925, boen door de in dien tijd pas opgerichte „Union International de Radio- phonie de Genève" een technische commissie werd benoemd, welke zich moest bezighouden met het verzamelen van gegevens voor een nieu we gnlflengteverdeeJing. Deze commissie kwam tot het Inzicht, dat het golflengtegebied van 390 600 meteT, dat door Europa's eerste om- roepzenderis in gebruik was genomen, niet vol- doende was, om den steede wassenden stroom van omroepstaitioM te herbergen. Daarom breidde zij den omroep™ Ifb-aud tot 200 meter uit. Een verruiming van het kortegolf-ouuoepsg®. bied naar boven was niet mogelök. Daar toch werkten de scbeepsstations, terwijl in het golf lengte-gebied van 600—1000 meters slechts plaats is voor 20 omroepzenders met een fre quent leband van 10.000 perioden. De uitbreiding naar den anderen kant daar entegen, d.i. tot 200 meter, leverde niet minder dan 500.000 perioden op, zoodat in dat gebied vijftig zenders met een frequentieband van 10.000 perioden konden worden ondergebracht. Deze onderlinge afstand maakte het dus mo gelijk, om in het golfgebied van 200—600 mo tor, dat is 1.000.000 perioden, een honderdtal omroepatations een plaats in te ruimen. Allo Europeesche zenders konden dus niet ln dit gebied worden ondergebracht. Het gevolg hiervan was, dat in het jaar 1926 door de technische Commissie der Union twee verschillende^ soorten golflengten werden inge steld, n.l. de z.g. gemeenschappelijke golven en de afzonderlijke golfleng ten. Op een afzonderlijke golflengte mocht ln Europa slechts één enkele zender werken, ter wijl op zestien gemeenschappelijk® golven ruim honderd stations werden ondergebracht. Dc-ze laatste categorie van stations, zond echter me» zulk een geringe* energie, dat ze slechts binnen een kring van hoogstens 20 tot 30 kilometer te ontvangen waren en dus geen storingen konden verwekken. Het vermelde systeem heeft jammer genoeg echter nooit kunnen bevredigen. Steeds weer waren er stations, die Diet accoord wilden gaan met da toegewezen golflengte, hetgeen gedeeltelijk voortvloeide uk het feit, dat da ,,«1 echtste" omroepgolven, <Lz. die om en bij da 200 meter, indertijd gereserveerd waren voor die landen, welke bij de toenmalige vcrdeeling nog niet aan uitzenden dachten. Toen echt-oi al deze landen langzamerhand ook doordrongen werden van de waarde van een omroep en ook uitzendingen gingen organiseeren, waren ze niet tevreden met de golflengten van even boven da 200 meter, en drongen zij er herhaaldelijk bij da Union op aan, om hoogere golven toegewezen te krijgen. Hiertoe was de Union wel bereid, doch da zendstations, die reeds verschillend® jaren op di® „betere" golven uitzonden, voelden er niet het minste voor en weigerden deze af te etaan. Verschillende onaangename conflicten waren hiervan het gevolg. Een en ander gaf aanleiding tot de samen stelling van een nieuw® verdeellEg, n.l. die, welke den 13den Januari ln werking getreden is. Ook in het langegolf-gebied zijn verschillen de veranderingen ontstaan, daar volgens de be sluiten van Washington in het offlcieele om- roepgebied van 14511S52 meter slechts zeven zenders mogen werken. Door de Union is hier in o.m. onzen zender Huizen een plaats gegeven (1825 meter). Hilversum is, evenal3 Kowno, Bazel, Kaluud- gorg en den Eiffeltoren hierin niet onderge bracht en blijft dus voorloopig op de oude golf lengte werken. In Februari a.s. komen de afge vaardigden van de Union te Genève bijeen, om verslag uit te brengen van hun ervaringen. In April van dit jaar zal bet verdeelingsplan ter goedkeuring worden overgelegd aan de In-i ternationole Conferentie van Europeesche Post administraties, die te Praag met de technisch® Commissie der Union zal samenkomen. WEENEN OP DE ULTRAKORTEGOLF. De Weensch® ultra-kortegolfzeuder nadert zijn voltooiing. In den loop dezer week zal de' antenne geïnstalleerd worden. WanneeT zich geen onvoorzien® moeilijkheden voordoen, zal nog in Januari met proefzenden op 49.9 meter worden begonnen. DRAADLOOS ONDERRICHT IN LEZEN EN! SCHRIJVEN. iDaar zich in Hongarije meer dan een millioen menschen bevinden, die noch lez u noch schrij ven kunnen, he«ft de omroepleldlng van het station Boedapest besloten, om blnuemkort tot het geven van onderricht hierin over te gaan. liagiMi—lüCTI«<BBWffllWWI»!ili.1iHIHIIIlilllll 1 VOLDOET UW ABOW WE M EltTS SELD M I iia KWITANTIEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11