FEUILLETON DE VIJFDE VINGER D'NSDAG 22 JANUARI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 UIT DE S. D. A. P. ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN DEN NACHT DE STRANDING VAN DE CHRÏSTIAAN MICHELSEN DE MUIDERTOL EEN AVONTURENVERHAAL. HOOFDSTUK XII. DE MAN, DIE TE VEEL VROEG- DE VERDEELDHEID IN LIMBURG Eon vcikJevifcg van deu heer v. «I. Ploeg in dsn Hcerlenscheti Raad. t Sister eömiddag te de Heerlenscbe gemeente- rra-d begonnen met de behandeling van de- ge- mecnrebegrootïng voor 1929. Bij den aanvang der algemeene beschouwingen legde de heer v. d. loog (soc.-dem. volkspartij.) een verkla ring af. Spr. zsifte daarin, dat de leden der b.D.A.r. In Limburg niet wiser het beschik 1 iagwecht hebben, dat een sociaal-demoeraat v ,-.r gfah mag opsisehen. Tot een partij, die srheidersktesse in onmondigheid houdt, i wekte spr. niet te behooren. Spr zal met cm heer .lansen de zetels in dsn rand blijven b -wtión. Waar liet hoogste aantal leden der S D.A-P op 30 Juni 1928 bereikt te Heerlen, 3K3 bedroeg, en aldaar thans reeds tot de F D.V.P. 1M leden zijn toegetreden, daar bleek v vans spr. wel, dat do verhouding van 2,tot r. bi d-_' n raad vrijwel don vonrloopigcn toe s' nrt dt'Biinstreerde, ion 'h« r Huizinga IS.D.A.P.) deed liet leed, fi het tot een splitsing was gekomen. dt' zotels door de hoeren v. d. Ploeg en a bezet, zijn zetels door de S.D.A P ver- rd. Het had daarom noch sprekers bewon- ring, noeh zijn waardeering, dat genoemde h- ©ran de zetels zouden blijven bezetten. Ver- tl'T ging spreker in den raad niet op deze kwestie in. Het zou den tegenstanders maar P ii>r verschaffen !)e hoor Dekker, ten slotte, heeft ©en breed- v. ig betoog gehouden, otn aan te tonnen, «ut zijn zitting nemen in den raad, terwijl hij an t voorkeurstemmen op de R.K.-lijst was ge kozen, gerechtvaardigd zou zijn. De algem-ecne beschouwingen werden voort- DE ONTV LUCHTING UIT DE STRAFGEVANGENIS TE SCHEVE KIN GEN. Door het U. M. bü de Haagsche Rechtbank hcoger beroep aangeteekend in de zaak tegen den gevangenbewaarder K. Naar wij vernemen, is in de strafzaak tegen den gevangenbewaarder E. A. K., van de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen, die voor d? Haagsehe rechtbank heeft terecht gestaan, els verdacht behulpzaam te zijn geweest bij de ontvluchting van vier gedetineerden uit die ge vangenis, doch door dat college Is vrijgespro ken, door het Openbaar Ministerie bij de recht bank dat, naar men zich herinneren zal, eveneens vrijspraak had gevraagd intnsschen liooger beroep aangeteekend. DE DOODELIJKE MISHANDELING TE SITTARD. Acht jaar gevangenisstraf Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed uit spraak in de zaak tegen den arbeider J. D., te Sittard. die wegens mishandeling van den café houder Salden en van diens vrouw, welke on middellijk overleed, door de Rechtbank te Maas- tracht veroordeeld was tot vijf jaar gevangenis, sr - De advoeaat-generaal had 12 jaar ge- '1. Hof veroordeelde D. wegens voortgezet n. irtrjff van mishandeling op Salden en mishan deling den dood ten gevolge hebbende op vrouw Salden met vernietiging van het Maastrichtsche vonnis tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek mot het voorarrest. Twee politie-agenten door Haagsch grauw aangevallen. DE AANSTICHTERS GEARRESTEERD. Zondagnacht heeft er in het WeBteiade :te 's Hage een ernstige vechtpartij plaats ge had tussehen de politie en een aantal personen, die onder drankinvlöed verkeerden. Tegen 1 uur liepen in het Westeinde in de richting naar de Loosdiiinsche brug de 25-jarige koopman P, T. en de 23-jarige los werkman C. H-, beiden wonende in de Sirtemaetraat en bij de politie bekend staande als vechters bazen. Tof. sluitingstijd hadden zij in een café ge zeten en eenige glaasjes bier gedronken. In een luidruchtige stemming liepen zij door het Westeinde en zongen samen het hoogste lied uit. Voor het, ït.K. ziekenhuis bleven zij staan en maakten groot lawaai. Twee surveilleeren- de agenten, die op het gezang kwamen aan snellen, verzochten de zangers door te loopen. \Hieraan werd geen gehoor gegiven. De agen ten wezen er op, dat zij voor een ziekenhuis etonden en het dus hoogst ongepast was om in den nacht zoo te keer te gaan. Toen liepen de beide mannen door. 't Ging wel niet erg vlug, maar langzamerhand scho ven zij het ziekenhuis voorbij Op het rumoer waren inmiddels uit de verschillends dwars- stralen van het Westeinde vele nieuwsgierigen gekomen, die algemeen de zijde van de zangers kozen en hen aanmoedigden nog een liedje te zingen. Hieraan werd maar al te graag gehoor gegeven en spoedig weerklonk weer hst dronkemansgezang door het stille West- einde. De agenten drongen toen wederom aan op doorloopen maar het eenige resultaat was, dat zij werden uitgejouwd. Uit de troep werd geschreeuwd: „Er zijn er pas in Groningen vier opgeruimd. Zoo iets moest ook hier maar eens gebeuren". Toen meenden de agenten, dat het lang genoeg geduurd had en trachtten zij de beide belhamels te arresteeren. Dit ging echter niet gemakkelijk. Van alle kanten werd op de politie ingedrongen en op e:u gegeven oogenblik raakten zij onder den voet. Hun kleeren werden aan Harden ge scheurd en een der agenten de oudste viel en werd door eenige mannen naar den kant van Se straat gesleept en daar op een dusdanige wijze afgeranseld, dat hij bewuste loos bleef liggen. De andere politieman zag kans zijn revolver te trekken en loste eenige schoten tn de lucht. Een voorbijganger had In dien tijd echter het posthuis bij den Loosduinschen weg gewaar schuwd. De vertrapte helm van den agent had hij meegenomen en hij verzocht 'dadelijk om assistentie Een aantal agenten trokken er zoo snel mogelijk heen om hun kameraden te ontzetten. Toen de ruziemakers dit zagen, waren zij in een oogwenk verdwenen. De beide aanstichters van het relletje konden echter niet ontkomen. Zij werden gearresteerd en naar het hoofdbureau overgebracht. De twee agenten werden naar den Centralen Post van den Geneeskundigen Dienst overge bracht en daar verbonden. VERGIFTIGD DOOR CHOCOLADE? Drie kinderen ongesteld .geworden In de Van der Veldestraat, te 's Gravenbage zijn in een gezin drie kinderen ongesteld ge worden na "het gebruik van chocolade. De ziek. teverschijnselen gingen gepaard met brakingen. De kinderen werden door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht. De overgebleven chocolade en het braaksel worden onderzocht. Behandeling voor den Raad voor de Scheepvaart. BE BELOODSINGSKWESTIE. Het onderzoek gesloten, de uitspraak komt nog De Raad voor de Scheepvaart stelde gisteren een onderzoek in naar de oorzaak van de stran ding van het Noorsche stoomschip „Chrlstiaan Michelsen" op 25 November op het Noorder hoofd van den Nieuwen Waterweg. Voorgelezen werd een verklaring van den gezagvoerder van het Noorsche schip waarin o.m. wordt gezegd: Het Noorsche s.s. „Chrlstiaan Michelsen" was op rei3 van Antwerpen naar Rotterdam. In Vliasingen kwam de loods C. Spuy aan boord. Na gedurende den nacht van 24 op 25 November qp de reede van Vliasingen gewacht te hebben op beter weer, vertrok bet schip 25 November 5 u. v.m. naar zee. Het schip was in lKLllast. Eerst na bet vertrek ontdekte de gezagvoer der dat de Vlissingsche loods niet voor alle Hollandsche havens was geadmitteerd, gelijk hij had gedacht. Te 11 uur v.m. was men bij de gasboei N.R..W. Plet weer werd slechter. De wind ruimde van Z.W. naar N.W. Van de loods boot ter plaatse (No. 17) vernam de kapitein, dat deze loodsboot „afgevlucht" was en hij voor een loods naar den Westpost moest stoomen. Desniettegenstaande voerde loodsboot no. 17 de vlag. Daar het weer hoe danger hoe slechter werd, besloot men te ankeren. 4 mijl N.W. van den seinpost liet de kapitein te 2 uur n.m. B.B. anker vallen, te 2.30 S.B. anker. Achter het anker stoooinde mea „volle kracht vooruit". Om 4.30 uur n.m. brak R.R. ankerketting en achter het S.B. anker ureéf het schip naar lager wal. Om sleephulp en reddingsboothulp werd. ge vraagd. Om 6 uur n.m. kwam de reddingsboot langszij. De „Chrlstiaan Michelsen" was rnog vlot. Bij het reddingswerk zijn drie menschen, waai'onder loods Spuy, verdronken. Enkele manschappen, waaronder de kapitein bleven aan boord. Om G.40 uur stootte bet schip en werd het boog op bet strand geslagen, 'tusscheD strekdam 3 en 4. Bij zijn verhoor door den Commissaris van het Loodswezen sprak de kapitein er zijn ver wondering over utt, dat de loodsboot niet naar hem toe is gekomen, toen hij ten anker lag, om hem voor te stoomen. Al's getuige werd gehoord de loodsschipper van loodsboot nr. 17. Deze verklaarde o.m. dat het In den morgen van den 25en November buiig weer was; geen stormweer. Get. lag aan den zoogenaamden Qost- post. Zestien schepen waren voor den middag beloodst. Tussehen 10 en 12 uur kwam de „Michelsen" In zicht. Dij schip vroeg een'loods, maar ook een Engelsch schip. Er was toen nog een loods aan boord. Deze ging naar het En- gelsche schip. Aan de „Michelsen" werd toen geseind, dat een loods moest worden gevraagd aan den Westpost. Aan boord van de loods boot nr. 17 waren toen getuige met 3 loods- leerlingen, die wacht hadden en beneden de stuurman met. 4 loodsl»ef!fngen, die geen wacht had-den. Bovendien waren er nog eenige binnenloodsen, die van uitgaande schepen waren afgehaald. Toen de laatste loods was weggegaan is ook de blauwe looösvlag gestre ken. Op «dat oogenblik werd een binnen-Ioods met een jol gehaald van de „Stad Zalt Bommel". Deze jol ging langs de „Michelsen". Hij heeft nog gespróken met Spuy en 'hem er op gewe zen, dat de loodsvlag was gestreken en dus een loods moest gevraagd worden aan den West post. Men 'had echter daar aan 'boord Öoor buien den Westpost niet gezien. Er waren eeh- Het vonnis van den kantonrechter door den ■Hoqgen Raad vemtietigd. AFSLUITING VAN DEN WEG GEOORLOOFD. Be.Hooge Raad hebft-gisteven'arrest geweven inzake bet cassatieberoep van den ambtenaar van het O. M. te Hilversum contra G. Z. C. Kau-derer, gewezen tol wachter te Muiden, tegen wlen op '14 September j.l. proces-verbaal was opgemaakt ter zotte van het zonder verlof van het .bevoegd .gezag belemmeren van (het verkeer op een landweg. .De tolgaarder (had n.l. de bo-o men van den tol gesloten, gehouden toen een automobilist geen tol wilde -betalen. De kanton rechter had den verdachte -ontslagen van -rechts vervolging omdat geen tar.iovon waren vast gesteld voor auto's, -alleen voor „wagens, karren en sjeezen". .Ds Hooge .Raad vernietigde dit vonnis weg-ens onvoldoende motivesering en .verwees de zaak naar de rechtbank te Amsterdam. Daardoor werden slechts twee cassati-amiddelen, die In zak© het recht van al-sluiten van den wog, onderzocht. De Hoo-ge Raad sprak als zijn mee ning uit, dat het recht van tolheffing, dat het betreffende hoogheemraadschap hezat, met zich bracht het recht om bij uist-betAl.ing wan 'tol geld, d-an weg af '.te sluiten, wélk recht 'ook: uitdrukkelijk erkend werd in Kon. Besluiten van 29 October 1S33 en 5 Mei l'SSO. ter ook nog andere schepen, die beloodst moes ten worden. Daze schepen hebben, naar dé schipper van de loodsboot mededeelde,-alle een loods gekregen, van den Westpost. De loods boot nr. 17 ging tegen 12 uur naar binnen. Hot weer was toen nog goed. Op -een vraag of de loodsboot niet had kunnen doorvaren, ant woordde de schip-per bevestigend. Echter aan bieden vond hij niet noodlg, want hij was dun verantwoordelijk voor de gevolgen en er waren bovendien nog loodsen buiten. Da schipper-gctuige legde ook nog uit, dat de binnenloodsen geen schepen naar binnen mogen brengen. Er zijn ook loodsen, die binnen en buitenloods zijn. Onder de binnenloodsen die aan boord van hot loodflvaar.tuig nr. :17 waven, bavonden zich dergelijke loodsen niet. Toen de loodsboot naar binnen ging bestond er geen gevaar voor de „Michelsen." Ook de directeur van het loodswezen werd nis getuige gehoord om den Raad voor ,te lich ten omitrenf -enkele technische bijzonderheden.. Ook deze getuige verklaarde, dat binnenlood sen alleen schepen naar buiten mogen brengen. Op een vraag van den voorzitter of een bin nenloods in bijzondere gevallen geen schip naar binnen mocht brengen, deelde de getuige mede, dat in geval van lioogsn nood .alles moet ge daan worden, maar hier was het weer nist slecht en het schip niet in nood. De „Michel sen" lag voor anker. Wat het voorstoomen betreft, zegt getuige, dat «dit een lapmiddel is. Het wordt nooit aan geboden'; bovendien -waren er nog 'loodsen aan den Westpost. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer Pook, zeide dat de rapporten het er over eens zijn, -dat pas 2 uur 'Bmiddage het slechte weer kwam. J5r was 'voor dien tijd geen (enkel 'be zwaar, ook ui at voor een .'schip in hallast, zoo- als de „Michelsen" was, om behoorlijk tte ma- 'noeuvreeren. Het ts dus begrijpelijk, dat de schipper van de loodsboot niet gedacht heeft, dat :er moeilijkheden konden ontstaan voor de „Michelsen". Ook .de binnenloods, die van de „Zaltbonunel" kwam, had ,geen enkele reden om dadelijk te helpen. De oorzaak van de ramp is een samenloop van ongelukkige omstandig heden. Het aanstellen van binnen- en buiten- loodsen is .gebeurd voor een vluggere bediening, maar deze vluggere bediening, waardoor een binnenloods niet tevens zeeloods is, heeft hier de veiligheid in gevaar gebracht. Hét onderzoek werd gestoten; de Raad zal later uitspraak doen. DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. R. K. Volkspartij. Vrijdagavond vergaderde do afdeeling Am- Sterdam van -de RIK. Vólkerpartij. Qe agenda vermeldde onder meer 'het stellen <der candi- daten voor de groslijst der sais. Tweede-Kamer- .verkiezingen. Overeenkomstig het hesluit van het buitan- gewoon partij-congres, op II November 1.1. Te Utrecht gehouden, zal het land verdeeld worden In drie kierkringgroepen A. Amsterdam enz., B. -Utrecht enz,,-E.'Middelburg en Tilburg enz. Voor de groep A. stelde de al'deeling de vol gende 12 .candidaten in alphabe.tieche volgorde: Th. Aalders, 'Doetinchem; P. M. Arts, 'Tilburg aftred.; P. M. Beyersbergen van Henegouwen, Amsterdam; G. J. Bouman, Nijmegen; F. Don ders, Tilburg; P. J. Goes, Den Haag; Hendriks, Zwolle; M. J. G. Kuy.pers, Rotterdam; mevr. E. M. II. Robert Ae Wolf. Amsterdam; W. C. Setteur, Utrecht; J. Schaar, Zaandam. De Vrijheidsbond Geméld wordt Te Amsterdam vergaderde Zaterdag j.l. de partijraad van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Alle kieiskringen waren ver tegenwoordigd. Als politiek advies -voor de 'definitieve combinatie :van kandidatenlijsten werd gageren: Graningen Leeuwarden Assen: Arnhem Nijmegen; Amsterdam -Helder Haarlom Zwolle Maastricht; Dordrecht -Zeeland; Rotterdam Leiden Utrecht Tilburg 's-Hertogenbosch's-'Gra- venhage. Besloten werd de algemeens'vergadering, waar de candidaten'ijeten definitief 'zullen worden vastgesteld, te ihrmd-an te Arnhem op -6 en 7 ■April 'ais. De A. R;-Paf<lj In de te HeLaden gehouden vergauering 'van de 'A. 'R. 'Partij in den 'Kaïmet-kieskring 'Den Bosoh 'te, maar het „Hgz." mel-dt, vastgesteld de lijst van 15 namen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, nik: 1. 3d. tOolijn, 2. Chr. v. <d. Heu vel, 3. L. T. Dwymaer sv. Twist, 4. :mr. J. de Wilde, 5. jnr. Th. .Heemskerk, G. J. Schouten, 7. J. .J. C. van Dijk, 8. dr. E. J. B-e-umor, 9. -mi. H. Bijleveld, 10. H. A. Leenstr-a, dl. .prof. H. V-isscher, 12. C. Smee-nk, 13. A. Zijlstra, 14. dr. J. Severjjn, 15. mr. H. .Damtbrink. Aan het Centraal Comité werden voorgesteld de heer.en mr. J. A. de Wilde en als plaat»- vervanger Clxr. v. d. Heuvel. VAN ARNHEM NAAR SCHEVEN3NOEN Niet afls uatiëirt beschouwd, doch als f| weerspannige Een -gevangene, -die w-esens diefstal in da> strafgevangenifl te Anthem w«s opgesloten werd naar de 'bijzondere strafgevangenis t» Schevcningen overgebracht, nadat on hem 'ver schillende dwangmaatregelen waren toegepast Hij werd hfl zjju opsluittng fgadegef:lagen en het bleek, dat hij zich aan hat vernielen van het meubilair van zijn col schuldig maakte. Niet dan met groote moeite was hij in bedwang te .houden. In verband mat zijn toestand werd hij naar Scheveningen gezonden. Vandaar hoer de 'hij als hersteld terug, öpnienw bleek la Öe ATübemsche gevangenis, 'dat het niet moge lijk was, hem zonder bijzondere 'maatregelen baas te blijven. Men heeft hem -echtor -niet; beschouwd als een patiënt die geestelijke af wijkingen vertoont docih als een weerspannige en hem o.a. in een donkere cel opgesloten. Po- Kingen om hem in de bijzondere isteafgevan. gents opgesloten te krijgen, 'hadden aanvanke lijk geen resultaat, omdat mea: 'te 'Schevenlngeu niet bijzonder op zijn aanwezigheid gestteld bleek. Door tusfichemlkomst van idem minister van Justitie is ten -slotte ,zön qpneminc in die gevangenis -gelast. naar het Eaelscb van WILLIAM ,LE QUEUX. 2j.) Toen stak hij den ander over tafel ineens zijn hand toe en zei: Neville, we waren vroeger samen op Marl borough en toen waren we vrienden. Laat ons ook nu nog vrienden blijven. Ik zal jou niets meer vragen over Lady Langton, indien jij me met rust laat over Madame Bollond. De twee jonge mannen stonden van tafel op en liepen samen de breede trap af. Het was twee uur in den morgen, maar de club scheen geheel verlaten. Er waren nog enkele plakkerB in tie kaartzaal boven. De portier en zijn Jeug dige assistenten waren verdiept in een hazard- sj ?tje van hun eigen soort. ueVille pikte een krant op van een tafeltje en as de vervaarlijke koppen betreffende den diefstal van de diamanten van markiezin WiHlcsford. Hij stak de krant in zijn zak en opnieuw kwam hem de geschiedenis met de verloren go- rankte bloemen van Lady Irene voor den geest, waar de diadeem iu was verborgen geweest, het kostbare stuk, dat zij gedragen had, op haar eerste bal in Buckingham Palace. Waar was het bloemstuk? Waarom had Lady Irene het zonderlinge denkbeeld gebad om zulke kostbare steenen in bloemen 'te ver zenden? Waar waren deze gestolen diamanten? Zou Madame Bollond zeOnmogelijk! En toch Hij stond eigenlijk 'n beetje te suffen, terwijl hij zich eelf met clcse vragen pijnigde. Hu, dat ellendige geldgebrekzijn geldgebrek, wat voor anderen weelde beteekond zou hebben. Toen nam Collet heb bij den arm en voerde hem naar eeu wachtende taxi en samen reden ze naar Neville's kninera in Jcrrayn Street. Er was weer een slappe tijd in het schokken de wereldnieuws aangebroken. Allerlei ongeluk ken van do tweede aoort werden nu met even schreeuwende koppen vermeld nis anders over stroomingen en dergelijke. Echtscheidingen, boksmatches en zelfmoorden waren wel 't hoog ste, dat men aan de markt wist te brengen en bij gebrek aan beter, werd liet alles op belache lijke wijze uitgebuit. De publieke opinie word echter de laatste dagen geheel in beslag genomen door een be richt, dat met schreeuwende letters op-de eer ste pagina weid vermeld en dat telkens weer handelde -over den diefstal van de juweelen van de markiezin van Whlttlesford. De verschillende bladen liepen nog al uiteen in de waardeering der vreemde kostbaarheden, maar in ieder geval was nu toch komen vast te staan, dat de markiezin .ze achter gelaten had in haar houdoir te Marchcombe Castle in het Noorden van Schotland, terwijl ze haar man vergezeld had op een autotocht. De bezittingen van den markies lagen voor het grootste gedeelte in het graafschap Banff. We kunnen er wel-aan toevoegen, dat dit graaf schap zelf zich hoofdzakelijk uitstrekt over een afstand van vijftig mijlen ten westen van Aber deen. Zooals men dat in Schotland echter wel meer tegenkomt, zijn er nog verschillende ver wijderde gedeelten van Banff, buitenbezittingen als het ware, die in dit geval zich over een groot gedeelte van het graafschap Aherdeen uitstrekken tot aan de Oostkust bij Peterhead. Zoo komt hét, dat een tocht door-de uitgestrek te bezittingen tenslotte enkele dagen in beslag nam en eerst toen men terug kwam werden de juweelen vermist. De markiezin van Whlttlesford was al een oude dame, die zoo .langzamerhand wat aan het aftakelen was. De groote schok van dit ont stellende nieuws, had haar dan ook een ernsti- gen zenuwaanval bezorgd, die welhaast met een kleine beroerte gelijk gesteld kon worden, zoo als dit met menschen op zeer hoogen -leeftijd wel vaker het geval is. Daardoor kwam het ook, dat haar relaas aan de politie telkens verschil de meest betrokkene lijnrecht tegen over elkan der stonden. Zooveel wist men toch wel vast te stellen, dat verschillende juweelen en -kleine sieraden ver vreemd waren. Een scherp onderzoek der po litie van het geheele kasteel en al het personeel bracht tflt, dat sinds langen tijd het listige sy steem van kleine vermissingen was toegepast en dat men er in geslaagd was uit alle deelen van het kasteel telkens kleine kostbaarheden te ontfutselen. Zoo waren er bijvoorbeeld uit het studeervertrek van den markies enkele kleine maar zeer waardevolle pastels ontvreemd en dat deze niet eerder werden vermist, is alleen toe te schrijven aan de weinige bezoeken, die de markies aan dit heiligdom der wetenschap pleegdo te brengen. Verschillende Lonöensche kranten schatten tenslotte de totale verliezen rond de zestig duizend pond. Heel deze spannende geschiedenis overleefde do spreekwoordelijk geworden negen -dagen, want ook daarna was er niets, dat tegen dit nieuws opwoog. De gestolen armband in het Louvre, de ju- weelenroof van Eaton Square en enkele andere minder belangrijke gebeurtenissen zagen kans het even in de schaduw te stellen, maar als die heel vlug voorbij was, trok aller aandacht zich weer samen op het Whittlesfard-geval. De po litie is reeds lang vertrouwd geraakt met dit opduiken, weggedrongen worden en weer opdui ken van een geval en in den regel is ze er niet rouwig om, indien het groote publiek zijn be langstelling .heel spoedig op Iets nieuws richt. Het stelt hun immers in staat veel rustiger te werk te gaan. hun langzaam maar zeker appa raat werkt dan voort, ongestoord door allerlei invloeden van buiten. Hun beroemde systeem van afleiden en ophouwen uit dó langs alien kant verschafte gegevens voert menigmaal vlugger tot de eenlg -juiste oplossing, dan de tel kens in allerlei sensationeele berichten geian- ceerde nieuwe .kijken qp het geval. Geen oogge tuigen, geen schoensmeerders of kamermeisje hebben zij noodig. Zij werken wetenschappelijk en de wetenschap heeft steeds behoefte gehad aan tijd en rust. Ook Betty had een krant gekocht met de schreeuwende feqppen over den juweelendiefstal van Whlttlesford. En met het papier in de hand trad ze de hall van het Piccadilly-restaurant binnen, waar ze met den Inca .zou komen di- neeren. Daarna, toen ze weer van de Club -der Rusteloozen waren teruggekeerd, las ze thuis al het nieuws op haar gemak door. Aanvankelijk meende ze niat, dat er eenige overeenkomst kon zijn iussóhen het geval van 'de zonderling verdwenen bloemen en dezen roof. En toch, waarom had NeviHe TyneviUe zich zoo leelijk in de kaart laten kijken. Waarom was hij zoo doodsbenauwd geworden, toen het bleek dat het bouquet onherroepelijk was verloren en waarom had hij er zoo klemmend op aangedrongen, dat zij alles in het werk zou Btellen om de bloemen koste wat het koste tterng te krijgen. En wie was die Irene, die dat briefje aan Neville had onderteékend. Betty was werkelijk handig ge noeg om te weten, in leder geval te vermoeden, dat de naam, dien hij hu ar had opgegeven "fik- tief was. En -daarom vroeg ze Zich zelf af Welke bedoeling had hij daarmede? Sinds haar terugkomst uit Zuld-Amerika had zij zoo veel transacties gehad met dien Jongen man en alle waren ze op de meest openlijke wijze af gehandeld. Waarom dan nu die terughoudend, held, om niet te spreken van achterdocht? Steeds was hij eerlijk voor den dag gekomen met den naam, de motieven en de bedoeling van den verkoopcr. Ditmaal kwam hij langs allerlei omwegen met dit meer dan kostbare diadeem afzetten. De kleine pendule op den schoorsteenmantel sloeg drie. De melodïeuse tonen van het 'Wie- nersiagwerk werden gevolgd door drie beschei den slageu, die zacht maar sonoor hun trillin gen in .elkander deden overgaan, tot .ze uitvloei den in de stilte. Het was dus reeds morgen en toen ze opstond om naar bed te gaan, bekeek ze zich even onderzoekend 1n den spiegel. Die was weer hersteld sinds dien .fatalen ochtend, dat Jim Franklyn bij haar was binnen gediongen met den opzet om haar utt den weg te ruimen. Ze dadhtweer aan het schimmetje van een kans waarmede ze als Steeds, aan dien moorden den kogel was ontsnapt, die -nn via haar sche del op den spiegel was geketst. Tenzij 1 ze daar weer over -stond te denken, draaide ze haast werktuigelijk een 'lamp aan ©n ■toen -bestudeerde :ze zich heel nauwkeurig voor het verlichte -glas. Het resultaat 'was niet van de onaangenaamste voor liaar «n bet Iidteelaen op haai- voorhoofd Was nauwelijks nog zicht baar. Over .het algemeen was ze niet -ontevreden over de lijnen, die -het leven In .haar bestaan had getrokken. Die liepen zoo langzamerhand naar een behoorlijke hoogte, al vertoonde -het diagram heel wat -inzinkingen. Ja, Betty Bol lond was een avonturierster van het meest ge slepen soort. 2e-sprak bij zichzelf: Was .het niet dwaas .van me, om dien jon gen Cólleit zoo af te snauwen'? Het is in 'ieder geval een meesterlijke vent. Terwijl zij 'haar japon Uitdeed, dacht ze weer Verder: 'En oók ik ben een meesterlijke vrouw.... en.enfk heb geen tijd om aan 'liefde te deiiktmnu tenminste nog niet! Den volgenden morgen keek ze weer van baar venster in de straat, een Jgewoonte, die ze zich bad eigen gemaakt, toen haar aandacht werd getrokken door een man die aan den overkant op .het trottoir zoekend heen en weer liep. Hij droeg een golfpet, die -hem diep over bet voor hoofd stond en bij ,had een pince-nez <jp zijn neus. Een overjas hing over zjjn arm.en hij was gekleed .iu -een blauw serge pak. Door een aan drang van nieuwsgierigheid, waar we ons zoo •vaak geen rekenschap van kunnen -geven, volg de Betty den man in al zijn bewegingen, totdat hij plotseling verdween in -de richting van Hyile Park. Zij haakte de telefoon los en vroeg een num mer aan in Aldgate. Is mr. Aronson daar? vroeg ze. U spreekt met Aronson, was het antwoord. Betty trok haar wenkbrauwen op en toen sprak ze toornig: Neen, neen, u bent mr. Aronson niet! Ik wen sell mr. Aronson te spreken. Ilt ben zijn zoon. Kunt u de boodschap niet aan mij doorgeven? Neen. 'ik wensch uw vader 'te spreken. Waar is hij? vroeg ze erg ongeduldig. Ik weet het niet. Wie bent u? vroeg do .-ander nu zeer brutaal, terwijl men duidelijk aan het andere eind van .den draad hoorde lachen. Zij sloeg mót een riik de 'tólefoon weer aan den haak en vloekte: Onbeschaamde rekel'! Betty, de meesterlijke vrouw, leidde heel wat zaken op geheimzinnige maar zeer succesvolle wijze. Daardoor had ze het in zoo 'korten tijd tot een financieele hoogte weten te brengen, die loodrecht stond op den meer dan penlbelen'toe stand waarin ze zich bevond op dien bewusien avond in Londen. Hoe was hét 'toch mogóttJk, fdat zjj, die toen veel kans,gehad (had -om bü -de politio aan te moeten kloppen voor een onder- •dak, of zich anders tevreden had moeten stel. 'len met 'het minder verkieslijke verblijf in een werkhuis, zióh nu vólgens tien 'gangbaren term baadde in weelde? iDoor haar wispelturig karakter had ze-aattter niet minder goede kansen om zich nog moer -geld en macht te veroveren schandelijk laten ontglippen, en meer dan eens had ze onnoodig haar leven gewaagd. Het voorval aan de tele foon had haar zoo aangegrepen, öait ze vóór een oogenblik haar masker van onaantastbaar heid voor ifaetom van hulten nl'wierp en seven onlogisch handelde als alle andere vrouwen, die haar zelfbeheersching hebben .verloren, wat meestal een .uitvloeisel is van een nieuw hoedje op het hoofd van haar 'intiemste vriendin 2e stuurde per 'telefoon -een telegram uwar Raslar, waarin ze mr. Avery orders gaf on- haar dien middag om twee uur in hat George Hotel, Marlow. te -ontmoeten. Nadat -ze zich met haar gewone omzichtigheid had gekleed, liet ze haar wagen voorkomen en beval ze Glover om haar naar :STough te rijden. 'Toen ze vertrdklcen "wo- Ten, "kwam de man 'dien BCtty -dien morgen needs vanuit het raam heen on weer rhad aien loopen, .d© straat overgestoken. Hü -belde-aan. Is Madame Bolland thuts.? vroeg hij. Nee, meneer, die is juist Uitgegaan, ant woordde Seymour. Wat een pest! Waar is 'ze naar toe? Zal ze lang weg blijven? Ik (heb een zeer dringende boodschap voor haar, -Bei -de vreemdeling -met v©el overtuiging, terwijl hij ean ;zaer gewichtige lmuding aannam. (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6