DAGBLAD VOOR SCHIEDAMEN 51ste Jsarqfsnqf Wcensdag 23 Januari 1929 No. 15321 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS V WELK GEZIN WENSCHT GIJ U? VOORWAARDEN TOT VERKOOP VAN GEMEENTELIJKE BOUWGRONDEN bistricts-arbeidsbeurs AGENDA KUNST-AGENDA BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummer© 5 ct. Postchëque en girodienst 81440 ma AD VERTEN TIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct-, elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend - rnn by overlijden door een ongeval: 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van een hand, een voet of een oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Ues^n e^^jsïinge?'ƒ50twee voorste ledeiaten alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De moderne tijdgeest mot zijn gemak zucht. met zijn jacht naar weelde en genot, is niet alleen een gevaar voor de maatschap pij door de verwerkelijking, de verslap ping die een noodzakelijk gevolg zijn van het gebrek aan idealisme, hij tast ook rechtstreeks, doelbewust zouden we haast durven zeggen, de maatschappij aan. Immers hij legt het toe, onbeschaamd, onder het mom zelfs van auasi wetenschap pelijkheid, op de ondermijning van wat de basis dier maatschappij is, het gezin. Een stelselmatige propaganda wordit gevoerd die noodzakelijkerwijze leiden moet we hoe ven de funeste gevolgen ervan niet in andere landen te zoeken tot ontvolking, de onaf scheidelijke zusiter van demoralisatie. Van die stelselmatige propaganda kregen we dezer dagen weer een staaltje in han den in den vorm van een pamflet, dat in onze brievenbus was gestopt, t Is een door loopend pleidooi voor bewuste beperking van het kindertal, culmineerend in een af beelding. in welker midden men een vader ziet. rechts een jonge frissche moeder met twee flinke kinderen, een jongen en een meisje, links een uitgemergelde vrouw met zes bleekneusjes, typen van tuberculoselii- dertjes, en het pakkende onderschrift: ..welk gezin 'wenscht gij u. als gij 35 jaar oud zijt?" We zullen de valschheid, de misleiding van dergelijke prent niet aan de kaak stel len; we 1 aiten het aan het gezond verstand van onze lezers over. Voor den Katholiek bestaat er overigens geen vraag: Welk gezin wenscht gij u? 'Gods wet beheerscht zijn leven. En dank- 'jbaar aanvaart hij den zegen, dien als een i rijke weelde de Kerk zelve op zijn hu- [welijksdag over zijn huwelijksleven heeft afgesmeekt. Voor den Katholiek is het gezin, hetwelk hij wenscht, dat wat God in Zijn voorzie nigheid hem heeft toegedacht. En dam om werpt hij pamfletten als waarop wij boven doelen, pamfletten waarmee een mensch, die kieschheid, beschaving kent, degenen die ze als vuilschrijverij beschouwen, geen overlast zou aandoen, daar waar ze thuis hooren, in hot vuur. BOUWVERBOD BAAN-GROFBAAN B. en W. schrijven aan den raad: Het ligt in onze bedoeling het voorstel te doen een bouwverbod te leggen op de gronden gelegen tusscben de Baan en de Grofbaan ten [Noorden van de Baanstraat, ten doel hebbende ©enerzijds om te geraken tot verb-reeding van deze straten, anderzijds onr voor die straten een behoorlijken uitgang naar de Lange Kerk straat voor de toekomst vast te leggen. Alvorens echter daartoe kan worden ovetr- eegaan moet ingevolge art. 30 der Woningwet een voorafgaand raadsbesluit dien grond voor den aanleg van een straat bestemmen. Onder aanbieding van een ontwerp-besluit doen wij U hiertoe thans het voorstel. GRENADIERS-CONCERT De grenadiers en jagers weer in Schiedam Het eerste contract voor het jaar 1929 is thans door de Schulp-Commlisisiile der Kon. Zangv. Schiedams' Mannenkoor „Orpheus" af gesloten. Het is een overeenkomst met de Koninklijke Militaire Kapél', die evenals het vorig j ar in Schiedam zal komen concerteeren. V/aar de vorige maal bleek, dat de burgerij groote belangstelling voor het werk der „Gre nadiers" beeft, zullen zeker velen het besluit der Commissie toejuichen. Het concert zal plaats hebben op Maandag 24 Juni a.s FEESTAVOND DILETT. SYMPHON1E ORKEST „L. v. BEETHOVEN" Bovengenoemde vereeniging geeft op 2 Feb'r. A-s. een feestavond voor haar leden en dona. teurs. Zooals bij vorige feestavonden het ga- ival was, ls ihet programma voor dezen avond IWeer uitstekend verzorgd. Het bestuur vestigt speciaal de aandacht op. «en der uit te voeren nummers, n.l. „The Hwangho's' Chinese Wonder Workers". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij Paar de in dit blad voorkomende advertentie. IN HERLIJNWAAR EEN STERKE ORIEP-EPIDEMIE IS VITüERu,i'.V, heelt men bij alle ziekenhuizen speciale barakken laten plaatsen, waar de patiënten behandeld worden. GEMEENTERAAD Op de agenda d.d. 18 Januari 1929 zijn abusievelijk vermeld de benoemingen om schreven onder IA en 1B. Deze punten moe ten van de agenda worden vervangen door de volgende: IA. Voorstel van B. en W. om wederom het mandaat der Commissie inzake Slachthuis plannen te verlengen en de leden dezer Com missie te benoemen. (De voorzitter der Commissie wordt door en Uit het College van B, en W. aangewezen). Aftredend zijn de boeren H. van der Kraan en J. M. van Pelt (benoemd door en uit den Gemeenteraad buiten de leden van bet Dage- liiksc-h Bestuur), benevens de heeren J. G. van Dorp en J. Noordegraaf. vertegenwoor digers der Slagersvereenigingen. IB. Aanbeveling van de Commissie van Be- beer der Fondsen van bet voormalig Oude Manhuis ter benoeming van een lid harer Commissie ter vervulling der vacature, ont staan door de aftreding als zoodanig van den heer D. Boddeiis Aanbevolen worden: 1. de heer Ir. C. Hout man, waarnemend-Burgemeester; 2. de heer A. Hoek. notaris. IIA. Voorstel van B. en W. tot bet venlee- nen van een credlet van 35.000 op de ner- ceelen 36 en 37 van het Grondbedrijf ten be hoeve van de doortrekking van de Admiraal de Ruyterstraat naar de Ary Prinslaau en den aanleg van een 6 M. breede keistraat. IIB. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een credlet vavn f 8500 ep perceel 19 van het Grondbedrijf voor de afwerking van bet gedeelte plantsoen aan de Stadhouders laan, gelegen tusschen de Willem de Zwiiger- Iaan en de Westerkade. 12. Schrijven van B. en W. ter beantwoording der vragen, gesteld door bet lid van den Ge meenteraad, den heer J. Dinkelaar, betreffen de de toonzaal der Technische Bedriiven. Aartvullingslijst van ingekomen stukken Van den heer A. A. J. Mets schrijven d.d. 15 Januari 1929, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de U. L. O. school G1 onder dankzegging aanvaardt. Voor kennisgevingen aan te nemen. Van B. en W. voorstel om den beer A. A. J. Mets. overeenkomstig- zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag te willen verleenen uit zijn betrekking van Hoofd der le Centrale School voor het 7e leerjaar, zulks met ingang van een nader door liun College te benalen datum. B. en W. stellen voor hierop dadelijk te beslissen. Aanvullingslijst van te verkoopen pcrceelen bouwgrond 3G. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer Ant. Vermaat, alhier, of zijn meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Jacob van Lennepstraat W.Z., hoek Filips van Bourgondiëstraat N.Z., ter breedte van pl.m. 30.50 M. en ter diepte van pl.m. 19 M„ tegen een prijs van. 15 per vierk. M., ter bebouwing met 6 beneden- en 7 bovenwoningen. 3H. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de heeren Gebrs. Visser te Rotterdam of bun meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Nicolaas Beetsstraat N.Z., ter breedte van pl.m. 20 M. en ter diepte van pl.m. 20 M., tegen een prijs van ƒ15.50 per vierk. M.,' ter bebouwing met 4 beneden- en 4 bovenwo ningen I, Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer G. Toombergen te Rotterdam of zijn meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Filips van Bourgondiëstraat N.Z., ter breedte van pl.m. 20 M. en ter gemid delde diepte van 19 M., tegen een prijs van 15 per vierk. M.. ter bebouwing met 4 be neden- en 4 bovenwoningen. AANLEG PLANTSOEN Tusschen Willem de Zwijgerlaan en Westerkadc De directeur van- gemeentewerken, de heer G. Geri'agh heeft aan de commissie van bet grondbedrijf geschreven Na alle grond aan d© Noordzijde van de Stad houders laan verkocht is, is de sitraat langs die zijde ook voltooid. Van het grootste deel van de laan is het plantsoen tusschen de straat en het water ook afgewerkt, alleen van bet stuk tusschen Willel^,£ Zwijgerlaan en West.erka.de is dat nog achterwege gebleven. De tegenstelling, die men ziet als men op het kruispunt van Stadhouder-slaan en Willem (ie Zwijgerlaan staande, naar het Westen of oaar het Oosten kijkt, is wel heel groot en geeft mij aanleiding u voor te stellen ook dit deel van de Stadhouder-slaan jn dezen winter af te maken. Hiervoor is noodig dat het geheel© plantsoen opnieuw wordit geëgaliseerd, bemest en beplant en met een hek van de straat afge scheiden. Evenals bij de andere stukken, die reeds klaar zijn. worden de kop-einden ook aan de overzijde een ©ind bewerkt, wat bier te meer zin heeft, omdat de meest Oostelijke punt ook aan d-e Zuidzijde reeds bebouwd is. De kosten die geraamd wo-rden op 8.500 zulilen moeiten worden betaald op Perceel XIX, waarom ik U voorstel op dit Perceel het ge noemde credlet aan den Raad aan te vragen. De Commissie voor het Grondbedrijf heeft zich met bovenstaand advies vereenlgd, even als B. en W. die mitsdien den Raad voorstellen een crediet van 8.500 op perceel 19 van het Grondbedrijf te verleenen voor de afwerking van het gedeelte plantsoen aan de Stadhou derslaan, gelegen tusschen de Willem de Zwij gerlaan en de Westerkade VERBETERING HAGASTRAAT Hoek Nieuwe Haven In 1917 werden aangekocht twee huisjes op den hoek van d>e Nieuwe Haven en de Haga- straat met de bedoeling om den ingang van de Hagastraat te verbeteren. In verband me-t de woningbehoefte werd de uitvoering van het plan voorloopig uitgesteld. Nu evenwel het aantal woningen sterk is uitgebreid, adviseeren de Directeuren van Ge meentewerken en van den Gemeentelijken Wo- ningdienst tot genoemde verbetering over te gaan. B. en W. vereenigen zich met dit advies en stellen derhalve voor hun machtiging te ver leenen het plan te doen uitvoeren en de maat regelen te doen nemen, die daarvoor noodig zijn Aangeboden werkkrachten: glasblazers, stel lers. aanvangers, letterzetters, grondwerkers, metselaars, opperlieden, schilders, stucadoors. timmerlieden, betonwerkers, zager, kistenma kers, fltessoh-enbeteeneïs, aanhouders. klinkeTS. met.aalboorders. scheepskokers. stokers, zand vorm er-s. brandersknechts, broodbakkers, dls- tillaiteurskneohts. sigarenmakers, schoonmakers magazü personeel, chauffeurs, transportarbei der©, varensgezellen, voerlieden, wakers, zak kendragers» kantoorbedienden, fabrieksarbei ders. en losse werklieden. Gevraagde werkkrachten te Schiedam: hout scheepmakersketelm-akers, plaatwerkers autogeanbraniders, aft-eekenaars, machine bank werkers, seheepsi'itters, koperslagers,pijpleg- gers, ijzerwerkers, nagelheeters, krullenjongen, loopjongen en meisjes voor wasscherij. Te Overschie: diens-tbode (intern.) Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broeraveld No. 12. Vragen van den heer Hoogendam Door het lid van don Raad, den heer B. G. Hoogemdam, zijn d-e volgende vragen gesteld: to. Is het Burgemeester en Webhouders be kend, dat sub 6 van het con cent-contract regelende de voorwaarden tot verkoop van gemeentel U ke bouwgron den. belemmerend werkt voor het geven van hypotheken en wel in het bijzonder van erediet-kvDOtheken? (z.g. bouwcredieten). 2o. Zoo ia. is lie-t dan de meening van B. en W.. dat wijziging in bedoelde clausule nood zakelijk moet worden -geacht? Duidelijkheidshalve laten wij de bedoelde be paling sub 6o, benevens die subs 7o, hier vol gen- Go. Zonder dat de ontbinding van de over eenkomst in rechten behoeft te worden ge vraagd, heeft de gemeente hét recht bij niet of niet behoorlijk nakomen van lo. of 2o. der voorwaarden behalve de te heffen boete, tegen teruggave van drie-vierde van de koopsom zich weder in het bezit te stellen van den grond of van een gedeelte van den grond. Zij is bevoegd alsdan van het terug te ge-ven gedeelte van de koopsom af te houden, de boe ten en de kosten, die zij gemaakt heeft of nog heeft te maken, om zich wed-er in het bezit te stellen van den grond of een gedeelte daarvan, en tegen taxatie over te nemen den opstal, die zicli op den teruggenomen grond bevindt of wel de ontruiming van den grond te ge lasten. Wordt de ontruiming van den grond gelast, dan vervalt alles wat 6 maanden na de last geving zich op of in den grond bevindt als eigendom aan de gemeente. 7o, Wanneer ten genoe-gé van B. en W. aan lo. ©n 2o. de-r voorwaarden is voldaan, kan door hen van de bevoegdheid tot gebruikma king van het recht, bedoeld In het eerste lid van het vorig nummer, al dan niet voor ze keren tijd worden afstand gedaan. B. en W. hebben op deze vragen het volgende geantwoord Ad. 1. Het is ons College bekend, dat van de zijde van sommige hypotheekbanken bezwaren tegen deze bepalingen zijn ingébracht. Ad. 2. Naar aanleiding van de tweede vraag hebben wij de eer mode te deelen, dat wij om trent deze aangelegenheid het gevoelen van de commissie voor het grondbedrijf hebben ge vraagd. Deze commissie heeft zich vereenigd met de opvatting van de Directeuren van Gemeente werken en Woningdienst, welke van oorfleel zijn, dat d-e bedoeld© bepaling vrijwe-l overbodig is. Ook ons wil het voorkomen, dat de bepaling zonder schade voor de gemeente zal kunnen worden gemist. Altijd toch beeft de gemeente de bevoegdheid hij niet of niet behoorlijk na komen van lo. of 2o. der koopvoorwaarden behalve de te heffen boete, in rechten de ont binding van de overeenkomst ingevolge art. 1302 en 1303 van het Burgerlijk Wetboek te vorderen, m-et vergoeding van kosten, schaden en interessen. Het verschil bestaat voornamelijk hierin, dat bij band-having van de gewraakte bepaling de gemeente de tus-schenkomst van den rechter niet behoeft in te roepen. Di-t zal dan echter zeer waarschijnlijk wei door den kooper wor den gedaan, zoodat hij ernstig conflict een proces toch niet te vermijden zal zijn. Bovendien schuilt er een gevaar in de toe passing van het sub 7o bepaalde. Wanneer n.l. ons College van de bevoegdheid tot gebruik, making van het recht, bedoeld in het eerste lid ouder 6o. afstand doet, wordit door de ge meente erkend, dat aan de koopvoorwaarden is voldaan, zoodat het zeer bezwaarlijk zal zijn later, zoo noodig, nog ex. art. 1302 B. W. te ageereri. Wii zouden Uw Raad dan ook willen voor etellen in het vervolg in de bee-luiten tot ver koop van grond de voorwaarden sub 6o. en 7o. te laten vervallen. SIMULTAAN-WEDSTR1JD SCHAKEN Het was Maandagavond half negen, toen in „Musis Sacrum" de heer W. F. Wertheim den strijd aanbond met d-e 23 deelnemers aan de Simultaanseance. Drie uur later was bet pleit beslecht en bleek, dat d-e simultaanspeler aan 17 borde-n overwinnaar was gebleven. De hee ren van Toledo, H. Hamstra N. van Heiningen en H. Pennelcamp wisten bun partij te win nen, terwijl d,e heer J. Verburg remise speelde. Voorwaar voor den hoer Wertheim, die als simultaanspeler nog niet veel ervaring heeft, een fraai resultaat. E. 3. S- kan met voldoening op den welge slaagden avond terugzien temeer (laar ©enige nieuwe leden de eenigszins gedund© gelederen van E. S. S. kwamen versterken. SPAARBANK SCHIEDAM In de maand December 1928 werd ingelegd 201.500 en terugbetaald 177.089.82; Aan tal inleggers 1 December 2104S; Nieuwe deel nemers. 106 totaal 21152; geheel afgeschreven deelnemers'SI Het aantèl deelnemers bedroeg op 31 December 1928 21101. Verschuldigd kapitaal op 31 December 1928 aan inleggers 6.577.096.98. lederen Zondag Patronaat St. Dominica* Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patron-aatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen 'Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man-, nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat St Domlnicu* zaagles in bet patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Woensdag 23 Januari 1 Filmvoorstelling over Zuid-Afrika Gebouw1 „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 24 Januari Demonstratie met projestie-apparaten voor, onderwijs-gymnastleklokaal R. H. B. S. Aan vang 8 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Filmavond in Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari 1 R. K. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alge meens ledenvergadering in den Katholieke Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R K. Vakvereeniglng. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens, Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. TE ROTTERDAM 23 Jan.: Groote Schouwburg, La Traviata (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) 24 Ja n.: Groote Doelezaal, buitengewoon solisten-concert 8 uur. 26 Jan.: Groote Schouwburg, Aïda, (Ital, Opera), 8 uur. D a g e lij k s: Circus-Schouwburg, De ga schandvlekte, (Spreegezelschap), 8 uur, (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Wonder; boven wonder, (Bouwmeester's revue). 8 uur, (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma'* tot en met Donderdag 24 dezer in: Royalfl Olympia (voor volwassenen): Tbalia; Corso;j Grand Théatre (voor volwassenen): W.B.- Thëater (voor volwassenen) BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 23 Januari. Officieele noteering van de commissie uit do Kamer van Koop handel. j t Moutwijn Moutwijn 46 pet. 18.50 por H. L. 11. J. JANSEN Spiritus SCHIEDAM, 2°, Januari. Men noteert vooi Melasse-spiritus j 32.'per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17,— per H. U Spoeling Noteering 2.4.Ö.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1