DERDE BLAD PAGINA 2 DR. AUG. BORMS IN ONS LAND „IK GELOOP, DAT WE ER GOED VOOR STAAN" DE MOORD TE GROOTEGAST UIT HET AANNEMERSBEDRIJF, DE ARBITRAGE i jfe- UIT DE R. K. STAATSPARTIJ SALOMON'S „UITVERKORENE" DE GRAFKAMER EN DE SCHATTEN Wat de papyrusrol vermeldt Wat hii over zijn verblijf ia de gevangenis verklaarde. Een verslaggever van <le Prov. Noordbra- bantsche en 's-Hertogenboseche Courant heeft een onderhoud gehad met dr. Aug. Borms, die Dinsdagmiddag, vergezeld van zijn echtge noot©, per auto te "e-Hertogenbosch ie aange komen, waar hij zijn intrek heeft genomen ten huize van zijn broeder dr. C. Borms, ge neesheer-directeur van het gesticht Reinier van Arkel en van waaruit hij gedurende zijn kort verblijf in ons land zijn betrekkingen in Nederland gaat begroeten. Aan het relaas, dat de verslaggever in zijn blad geeft, is het volgende ontleend: Het zou In Februari tien jaar worden, dat Ik in de gevangenis zat, met het jaar voorloo- pige hechtenis mee, zei ons de heer Borms, en lachend verklaarde hij het te betreuren, dat de invrijheidstelling niet in 1928 was geko men. Dat heeft men toch het Borms-jaar ge noemd, wegens mijn 25-jarig huwelijksfeest, mijn verkiezing en omdat het tiende jaar van mijn gevangenschap inging! We vroegen den heer Borms, of hij er ooit aan getwijfeld had, dat hij vrij zou komen. Zijn antwoord was wel kenschetsend: „Ik heb de zekerheid gehad, dat de Vlaamsehe volkswil krachtig genoeg zou zijn om de poort der gevangenis open te beuken. Ik wilde er ook niet anders uit. Dat heb ik ook verklaard voor het Assisenhof van Brabant." „Hoe was de verhouding in de gevangenis?" vroegen we. „De verhouding was goed tot 1 Januari 1922. De heer Bertrand was een hoogstaand man en ik heb hem ook gezegd, dat. hij als bestuurder uitstekend aou zijnin een Waalsche gevangenis. Van 1 Januari 1922 af noöt hij de nieuwe taalwet van 31 Jnli 1921 toepassen, die een kleine verbetering bracht in de wnntoesto a- den. Hij heeft zich daaraan altijd zooveel mo gelijk onttrokken. Op 1 Januari 1S22 trad dan die wet in wer king. 's Morgens bracht hij het „werkboekje", ■waarin wekelijks het d wangarbeidersloon moest geschreven worden. Het was echter tn het Franseh gesteld en dus weigerde ik, steu nend op de taalwet! Dat heeft zoo geduurd tot mijn uittocht". „Dwangarbeidereloon, zei u?" „Ja, mijn terdoodveToordeellng- was gewijzigd In levenslangen dwangarbeid, geen hechtenis, •wat politieke straf is, maar men wilde mij treffen. Ik moest dus werken. De bestuurder had geoordeeld, dat Ik al de werkuren en dat waren er nog al, ongeveer tien per dag »ou vullen met het gevangenisblaadje op te Btellen in het Nederlandsch. met medewerking van andere gevangenen. „Strevend naar beter leven" heet bet blaadje ln het Franseh „Le fort fait ie bien" maar de gevangenen noemen hst „Ons streven". Er wordt veel waarde aan gehecht. lederen Zondag ziet men er al naar uft. Het is het eenige nienws. dat men er krijgt. In overleg met den hoofdopsteller voor het Franseh, oordeelde de bestuurder, om zich te wreken, dat Ik te veel uren over had. Hij heeft me toen ander werk opgelegd en me een cursus ten behoeve der studenten van de Lenvensche hoogeschool doen brengen m dezen af te schrijven, een arbeid, die daar ln de gevangenis door de tntellectneele gevange nen verricht wordt.. Ik zie den cursus nog voor me; het was Franseh! Ik heb geweigerd, zeggend, dat Ik aan zenuwaandoeningen aan het hart leed en dat deze arbeid mijn toe stand zou verergeren. De dokter onderzocht mij en bevestigde mijn verklaring. Toen moe ut Ik ander werk doen: bezems binden of zakjes plakken. Twee maanden lang heb ik zakjes geplakt! Toen echter de kranten daarover schreven, is de straf opgehouden „En uw plannen voor de toekomst?" „Ik word medewerker van „De Schelde", Herman Vos is hoofdopsteller van dat blad. En verder za! Ik mij hoofdzakelijk in Vlaan deren wijden aan het propagandawerk, zooals Ik vóór, in en na den oorlog heb gedaan". „Wat denkt u in de naaste toekomst te doen?" „Voorloopig blijf ik In Nederland; ik ga nog mijn broers in Scheveningen en in Haar lem bezoeken, die zijn ook veroordeeld! Maar lang zal Ik niet In uw land zijn; °r la veel te doen, in Mei zijn de verkiezin gen al „En dan komen de dokters pas aan de beurt" bracht zijn schoonzuster, mevr. dr. Borms, in het midden. En dr.n dr. August weer; „Na de verkiezing kunnen we slapen, als God het belieft. Ik go- loof, dat we er goed voorstaan met de ver kiezingen!" "We hebben toen afscheid genomen. DÉ 70STE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Een cadeau van de burgerij van Doorn. Naar wij vernemen heeft zich te Doorn een comité uit de burgerij gevormd dat gelden heeft Ingezameld om den ex-keizer ter gelegenheid van diens 70-sten verjaardag een cadeau aan ta bieden. Dit cadeau, bestaande uit witte tuin banken, leder 5 M. lang en sierlijk uitgevoerd door den meubelmaker den heer Veldhuizen te Doorn, zal Zaterdag a.s. door den voorzitter van het comité, baron van Schimmelpenninck van der Oye, burgemeester van Doorn, den vroegeren monarch van Duitschland worden aangeboden. De belde banken. Bullen een plaats krijgen lu den grooten tuiu na- PÜ het kasteel. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE LONDEN. Met verlof te 's-Graveuhage. Ut. Ms. gezant te Londen," Jhr. R. de Majreea JTVtn Swindenen, is gisteren met verloi te Graveoiiage aangekomen en heeft latrefc jBewmcp 4n Hotel des Indee aldaar. DE BEGRAFENIS VAN DE VELDWACHTERS V. D. MOLEN EN MEYER Gisteren had de begrafenis plaats van da te Grootegast om het leven gekomen gemeen te- veldwachters Mient van der Molen te Groota- gast en Aldert Meyer te Opende. In de dorpen, waar zij zoo lang hun plicht getrouw vervulden en waar zij in zoo hoog aanzien stonden, heerschte gistermorgen om tien uur veel drukte. In veertien autobussen vertrokken de verschil lende deputaties naar Opende, wam- om twaalf uur de begrafenis van den heer Meyer plaats vond. Het Rotterdamsch politiecorps was even als Dinsdag aanwezig. Te Opende kwamen de belangstellenden samen in de Gereformeerde Kerk, vanwaar de indrukwekkende stoet naar het kerkhof trok.. Evenals Dinsdag voerden aan de groeve zeer vele sprekers het woord, zooals mr. J. P. Hofstede te Groningen, vertegen woordiger van den Minister van Justitie, die o.a. zeide: „Waar ik als vertegenwoordiger van Zijne Exc. den Minister van Justitie op diens verzoek aan dit graf sta om de laatste eer te bewijzen aan den overledene, gevoel ik mij ge dwongen met een kort persoonlijk woord uiting te geven aan mijn deelneming en hulde te brengen aan de nagedachtenis van Aldert Meyer, een der mannen die gevallen is door de hand van een lagen moordenaar, wiens brein vergif tigd is door mensohonteerende leerstellingen. Gaarne betuig ik mijn oprechte deelneming aan de weduwe en haar kinderen, die lijdeii onder het groote verlies van hun man en vader. Moge de wetenschap, dat zoovelen den overledene hebben leeren achten en waardeer en, als een achtenswaardig ambtenaar en goed menscb, hun emige troost en opbeuring 3Chenken in hun diepen urouw. Doch waar ir< nschen te kort schieten in troostwoorden, daar moeten wij leeren berusten in het raadsbeksluit van God, Die beschikt ov redood en leven, Wiens doen. de hoogste wijsheid is. Hij ruste in vrede. Namens de Groningsche Arrondissements rechtbank sprak mr. F. J. Lisman, vice-presi dent. Spr. wees op het feit, dat leden der Rechterlijke Macht beter dan menig ander weten, wat het zeggen wil voor een politie man, om zijn plicht bij dag en nacht te doen. De Groningsche Justitie, aldus spr., brengt u, Aldert Meyer, dank en een eeresaluut. De burgemeester van Grootegast, de heer W. Bonnema, sprak aan het slot vaa zijn rede een troostend woord tot de bedroefde acther- blïjvenden. De districtcommandant der Rijks, veldwaeht, P. J. H. C. Herten, betuigde, namens den procureur-generaal, fungeerend directeur der politie, zijn deelneming in de diepe droefheid van weduwe en kinderen van hem, die zoo plotseling werd weggerukt. Ver schillende autoriteiten voerden nog het woord, zooals de heer J. J. Tonckens, hoofdcommissa ris van politie te Groningen. De comissaris der Koningin was vertegenwoordigd door den heer Th A. Hoeu, chef van het kabinet. Des middags te drie uur had plaats de begrafenis van den heer van der Molen, te Grootegast. De samenkomt was in hotel Everts. De belangstelling was ontzaglijk. Er waren ongeveer diezelfde sprekeTS als des morgens, die zich in denzelfden geest uitlieten. Tevens spraken hier nog notaris Bruins en ds. W. A. Noest, beiden te Grootegast. V'? -- DE OPIUM-COMMISSIE VRAAGT NEDERLAND OPHELDERING Over cijfers, die nie< kloppen GENèVE, 23 Januari. (VAN ONZEN COR RESPONDENT.) In de opiumcommissie van den volkenbond is vandaag nogal vee! over Nederland gesproken. Bij de bespreking der statistieken vin de vervaardiging en in- en uitvoer van verdoo vende middelen bleek verschillende malen, dat de door Nederland gegeven cijfers niet over eenstemden met de overeenkomstige uit andere landen. Zoo was over het Jaar 1926 door Nederland opgegeven een uitvoer van 451 K.G. cocaïno naar Zwitserland, terwijl de Zwitsersche ro- geering had meegedeeld, slechts 271 KG. uit Nederland te hebben ingevoerd. Ook met betrekking tot heroïne was er een aanmerkelijk verschil, daar de Nedsrlandsche statistiek-Invoer van heroïne uit Zwitserland voor 406 K.G. vermeldde, terwijl Zwitserland opgegeven had 70S K.G. te hebben uitgevoerd naar Nederland. Wat Duitschland en Oostenrijk betreft klop ten de cijfers eveneens niet, doch hier waren de verschillen minder groot. De Itaiiaansche gedelegeerde Cavazsonl heeft voortdurend den hoer van Wettuin over die verschillen geïnterpelleerd. Doch onze ge delegeerde verklaarde geen opheldering te kun nen geven, aangezien hij niet wist, dat de oude cijfers van 1926 opnieuw ter sprake zou den komen. Wilde de heer Cavazzoni beslist nadere in lichtingen krijgen, dan moest hij zich tot do Nederlandsche regeering wenden. De opiumcommissie heeft ook besloten, het volkenbondssecretariaat op te dragen, aan onze regeering eenige opheldering over deze ver schillen te vragen. Dit is overeenkomstig een vandaag gieno- tuen algemeen besluit,, dat het volkenbonds secretariaat in de toekomst op eigen initiatief vragen tot de regeeringen moet richten, in dien de statistieken aanmerkelijke verschillen opleveren. Het is natuurlijk duidelijk, dat er volstrekt geen reden bestaat aan te nemen, dat Juist do Nederlandsche cijfers onnauwkeurig zijn. De fouten kunnen evengoed liggen bij de andere regeeringen. En het feit, dat Cavazzoni zich voortdurend alleen tot den heer van Wettum richtte, heeft dan ook begrijpelijkerwijze een zekere ontstemming bij onzen gedelegeerde ver wekt. VAN HAMEL NAAR POLEN? Naar de „Deutsche Tageazeiitimg" uit Dir- aohau meldt, zal de Volkenibondsccimimiiissaris Van Hamel na afloop van zijn tot Juni van dit Jaar verlengden 3-jarigen ambtstijd niet verder in dienst blijven van den Volkenbond, doch zich in Polen vestigen. DR. IR C, LELY f. Het stoffelijk overschot van dr. ir. C. Leiy, oud-minister van Waterstaat, zal worden ter aarde besteld a.s. Zaterdag op die Algemeen© Begraafplaats te 's-Gravebhage. De etoet ver- trekt om half 2 van het sterfhuis aan de Neu- huiskade 10 aldaar. Is er genoeg ffedaan, om het conflict af te wenden? DE VERLANGENS DER AANNEMERS MOETEN GENOEGZAAM STEUN VINDEN ZOOWEL BUITEN HUN EIGEN KRING ALS IN DE PRAKTIJK Mede namens den Ned. Aannemersbond ver ziekt de Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons plaatsing van het volgende. In sommige ambtelijke kringen wordt de actie der aannemers als voorbarig betiteld, om dat men meent nog in een phase van overleg en onderhandelen te verkeeren. Daar schijnt men of de ware toedracht niet volkomen te kennen of een ander begrip van overlég en on derhandeling te hebben. Is het bekend, dat reeds meer dan 25 jaren lang geijverd wordt om datgene te verkrijgen, wat thans gswenscht wordt, zonder eenig re sultaat of gehoor zelfs Kan men het zakelijk overleg noemen, wan neer de vereeniging van Nederlandsche Ge meenten bij een bespreking geen woord rept over bezwaren tegen arbitrage in alle geschil len, daarna een concept inzendt, waarin nage noeg ten volle daaraan voldaan wordt, om ver volgens dit concept terug te nemen met de boodschap liever de regeling van den minister van Waterstaat af te wachten, en dus geen zelfstandig standpunt wil innemen Is het soms overleg, dat de minister van Wa terstaat tot op heden bij alle besprekingen over het onderhavige onderwerp slechts kan meedeelen, dat zijn oordeel nog niet gevestigd is, zonder dat de bonden ooit kans hebben ge- bad het punt zakelijk aan te roeren, waartoe gelegenheid te over was Het eenige wat de minister te elfder ure wist aan te bieden was een ontwerpregeling, die een copie is van de bestaande, aangevuld met eenige ongunstige bepalingen, waarbij dus niet de minste rekening gehouden wordit met de sinds jaar en dag geopperde bezwaren. Thans wordt van enkele kanten vernomen, dat men zich te weer moet stellen tegen de aannemers. Diegenen dienen zieh dan toch allereerst af te vragen of hunnerzijds genoeg gedaan is om hot conflict af te wenden. Dat is niet gebeurd. Onze verzoeken, die reeds van Jaren geleden dateeren zijn onbeant woord gebleven. Op de bereidverklaring om de verzoeken zoo noodig toe te lichten werd niet ingegaan. Nu gaat men volgens de Courantenberichten zeer voortvarend te werk om gemeenschuppe lijk ©en houding aan te nemen tegenover do aannemers. Het is te betreuren, dat diezelfde voort va-' rendheid niet betracht wordt in het overleg en de onderhandelingen. Dan had veel kunnen voorkomen wordén. Verscheidene gemeenten wachten het advies af van de vereeniging van Nederlandsche Ge meenten deze wacht weer op den minister, zoo blijft men aan den-gang. Waneer het om ©en. arbeidskwestie gaat, zou de partij, die zoo weinig nota nam van de ver zoeken van andere, streng beoordeeld worden. Hier heeft een der grootste bedrijven in den lande (het aannemersbedrijf) jaren lang op vol komen gepaste wijze zijn wenschen kenbaar ge maakt, maar moeite werd er al heel weinig ven genomen. Totdat het zoover kwam, dat de bon den, het hoiKïlooze inziende van hun eeuwig vragen, besloten niet in te schrijven onder de huidige voorwaarden Dit besluit werd anderhalf jaar geleden ge nomen en medegedeeld met de toevoeging steeds tot overleg bereid te zijn, waartoe de lange termijn voor de uitvoering van dat be sluit bestemd was. Nu wil men zich verweren, zonder te vragen of de wensohen der aannemers billijk zijn, want die zijn nog niet besproken, dikwijls nog niet eens onderzocht. Zoover hebben de Bonden het niettegenstaan de al hun pogingen nog niet kunnen brengen, althans niet voor zoover het de arbitrage be treft. Dat bespreking het best tot resultaat kan leiden, bewijst de borgstelling. Eens (zegge één keer) ie daarover met den minister in bijzijn van eenige gedeputeerden op werkelijk zakelijke wijze overleg gepleegd met het gevolg, dat een regeling tot stand kwam. Waarom dan niet hetzelfde gedaan mot het ar bitrage-vraagstuk En wat verlangen de aannemers nu Arbitrage in alle geschillen, terwijl zij het nu slechts voor een deel hebben, hetgeen tot allerlei complicaties en onbillijkheden leidt. Hot is hier niet de plaats daarover verder uit te wijden. S'eohr.s het volgende zij geconstateerd le. De Commissie tot herziening der Alge meens Voorschriften bij Rijkswerken (door den Minister van Waterstaat acht jaren geleden in gesteld) heeft ruim vier jaren geleden een rap port ingediend, waarin zij tot de conclusie kwam, arbitrage te moeten voorstaan zonder be perking, tn alle geschillen dus. 2e. De leidende vereeniging van Ingenieurs en architecten gaan mee met het standpunt arbitrage In ale geschillen" getuige de door deze vereenigingen met den Nederlandschen Aannemersbond in 1915 samengestelde Aige- meene Voorschriften. 3e. Sinds dien datum is bij alle Particuliere werken, d.I. meer dan 50 pCt. van alle bouw werken, arbitrage in allo geschillen. 4e. De vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft in haar eonceptregeling van een half jaar geleden nagenoeg arbitrage in alle ge schillen voorgesohreven. Hoewel deze weer is teruggetrokken in afwachting van de minister!- eele regeling, was hot toch niettemin een uiting, die niet ongefundeerd kan zijn. 5e. Tal van openbare besturen, zoowel Pro vinciale als Gemeentelijke, kennen arbitrage toe in alle geschillen. Proefondervindelijk is de mogelijkheid dus bewezen. 6e. In totaal mag men hiermede aannemen, dat zeker 75 pCt. der bouwwerken arbitrage be staat in alle geschillen. Met deze gegevens moet men tot de slotsom komen, dat de verlangens der aannemers ge noegzaam steun vinden zoowel buiten hun eigen kring als in de praktijk, en niet zoo maar als onredelijk bestempeld kunnen worden, wat het verweer zou kunnen rechtvaardigen. De Aannemersbonden hebben herhaaldelijk te kennen gegeven niets liever te wenschen dan overleg te plegen en te onderhandelen, doch laaf men ons in de gelegenheid stellen, dat op zakelijke wijze te doen. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het arbeidersadvies, In de katholieke arbeiderskringen van Haar lem-Helder wordt volgens het „N.H. Dagblad" de volgende circulaire verspreid: Haarlem, 22 Januari 1929. Ben Viljoenstraat 72. Waarde ad, Doordat ons uit tal van verschijnselen duide lijk werd, dat zóówel, de R. K. grootwerkgevers als de R. IC. Middenstanders ijverig aan 't werk waren om via de z.g. vrije lijsten te bevor deren, dat hun vertrouwensmannen in de Twee de Kamer zouden komen, hebben wij, zooals be kend, besloten aan onze arbeiders-vrienden in het land, ook een „advies" te geven. Da eandidaatstelliagen in onze R. K. Kies verenigingen zijn nu achter den rug en met voldoening kunnen we constateeren, dat niet alleen de „adviezen" van do R. IC. grootwerk gevers, middenstanders en boeren, maar ook ons „arbeidsraadvies", volkomen gegeven in de lijn van het Kiesreglement der R. IC. Staats partij, uitstekend heeft gewerkt. Evenwel, ons werk is mensolionwerk en aan menschenwerk kleven dikwijls tekortkomingen. Zoo ook met ons „advies". Het is ona n.L gebleken, dat er in de Kies kringen Haarlem-Helder hier en daar eenig misverstand is ontstaan in verband met den zetel van vriend v. d. Bilt, Laten wij direct verklaren er hoogen prijs op to stellen, dat vriend v. d. Bilt. als Kamer lid behouden blijft. Uit alles wat zich rondom da candidaatsteliing in onze R. IC. Kiesvereeni- gingen heeft afgespeeld blijkt overduidelijk, dat de R. K. Middenstanders met buitenge wo nen ijver hun candidaat voor de vrije lijst pro- pageeren. Ook en vooral in de Kieskringen Haarlem—Helder. Dit is natuurlijk hun vrij heid, maar hierdoor kan er o.i. inderdaad ge vaar ontstaan voor vriend v. d. Bilt. Wij zul len ons niet wagen aan eventueelo stemmiugs- uitslag-berekeningen, maar we achten het toch raadzaam, dat onze vrienden in de Kieskringen HaarlemHelder straks bij de stemming in de R. K. Staatspartij zooveel mogelijk bun stem zullen uitbrengen op vriend v. d. Bilt, opdat hij als Kamerlid behouden blijve. Degene, die desondanks toch zijn stem wil uitbrengen op vriend Guit, hij ga zijn gang; als de massa van onze stemmen maar iy orden uitgebracht op vriend v. d. Bilt, dan zal dit don zetel vaa v. d. Bilt niet in gevaar kunnen brengen. Tot slot doelen wij u mede, dat dit briefje in overleg met v. d. Bilt en Guit is opgesteld en aar. U verzonden is. Namens do U bekende vrienden. Met vriendengroeten, II. J. KUIPER. De voor den kwaliteitszetel in den Rijks- kieskring Drenthe aangewezen candidafen, prof. Veraart, L. F. Guit en J. B. Hemel heb ben aan het ICringbestuur bericht, dat zij die aanwijzing niet gehandhaafd wenschen te zien, zoodat voor dien zetel slechts de heeren Aalberse eai Tepe als kwaliteitscandidaten overblijven. Van de voor den vrijen zetel in dezen kies kring aangewezen personen hebben de heeren Ruyter, Nijkamp en Hemel bericht, slechts als plaatsvervangers in aanmerking te willen ko men Als candidaten voor den zetel blijven nu over da heeren Engels, Baron van Voorst to< Voorst en Bulten, welke de aanwijzing heb beh aanvaard. De heer A. J. Mensink te Enschedé heeft aan het kringbestuur Overijssel bericht, dat hij geen aanwijzing als candidaat aanneemt. Bij den secretaris van het Centraal Bestuur van Recht en Orde (Rijkskieskringorganisatie Rotterdam) zijn de volgende berichten bin nengekomen; Van mr. C. M. J. F. Goading, dat hij de aanwijzing voor den kwaliteitszetel „deskun dige op het gebied van het binnenlandsch be stuur" aanvaardt, doch slechts als plaatsver vanger in aanmerking weascht te komen; van prof. mr. J. A. Veraart, dat hij de aan wijzing voor den kwaliteitszetel „deskundige op het -gebied van arbeidszaken en het arbeids vraagstuk" wenscht gehandhaafd te zien; van de heeren mr. C. P. M. Rornme, mr. M. P. L. Stecnberghe. O. J. Kuiper, Jr. M. C. IS. Bongaerts en dr. E. A. M. Droog, dat zij de aanwijzing voor een vrijen zetel gehandhaafd wenschen te zien. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Defensie, zal op Maandag 28 Januari 1929 niet plaats hebben. HR. MS. „KORTENAER". Het ligt in hot voornemen van den Minister van Defensie om Hr. Ms. torpedoboot Jager „Kortenaer" eerlang uit West-Iudië te doen te- rugk-eeren. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" heden van Tunis vertrekken naar Palermo BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Stct. 16 wordt medegedeeld, eene opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten (bedoeld in de wet, van 4 Dec, 1872, Staatsblad 134, zooals deze gewijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Februari 1928 (Staatsblad 29), over de week van 13 tot en met 19 Januari 1929. In deze week werd afgeleverd door do ent- etofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 503, te Rotterdam voor 171, te Groningen voor 42, totaal voor 716 personen. Gevallen van, encephalitis na inenting kwa men deze week niet ter kennis van het Staats toezicht op ds Volksgezondheid. HERINNERINGEN AAN VROEGERE TIJDEN Omtrent de nieuwe grafkamer, waarin zich de mummie van koning Salomons bevoorrechte vrouw bevindt meldt het Egyptische blad „Al Hokattakl" nog, dat de mummie in een gou. den kist ligt en in gewaden, welke met edel gesteenten zijn versierd, is gekleed. Aan de vingers diaagt zij verscheidene ringen en op het hoofd heeft zij een kroon met saffieren, smaragden en paarlen. Met dë mummie is een Hebreetuvsche papy- ïusrol begraven, welke naar men aanneemt door Salomon zelf is geschreven en welk ,a deugden van zijn uitverkoren vrouw roemc. Volgens deze rol is de vrouw van Salomon, wier meisjesnaam Moti Maris was en die uit Memphis afkomstig was in het 36ste jaar vaa zijn regeering gestorven en onder haar pa leis begraven, „nadat zij zich voor haar m.m had opgeofferd". De papyrusrol zegt verder, dat. koning Sa. lornon uit liefde tot haar en uit erkentelijk heid voor haar trouw en zelfopoffering baai- eigenhandig de heerlijke kroon op het hoofd heeft gezet, welke hem door zijn volk op den 25sten verjaardag van zijn trooiisbestfjgin» was geschonken. Voorts vermeldt de rol: Drie maanden voor den dood van de uitverkoren vrouw was Amento,. de vader van Salomons vrouw uit Memphis gekomen, beladen met geschenken doch met het heimelijke doel Salomon van den ti oou te stooten en het land lu naam vah den koning van Egypte ln bezit te nemen. Op zekeren dag vro-g Aromte 'n oartieiir'er1 onderhoud met Salomon, nadat hij te voren zijn dochter Moti had bevolen, Salomons rijk te vernietigen. De papyrusrol besluit: Toen Moti binnen kwam met den beker en eten wiin. vinnn 'de ik géén verraad, ofschoon ik opmerkte, dat zij doodsbleek was. Toen Moti den wijn in den beker schonk, zag ik, dat Amento zijn hand niet naar zijn beker Uitstak. Desondanks bracht ik nog steeds zonder argwaan, den be ker aan mijn lippen. Op dit oogenblik ontrukte Moti, die naast mij stond, mij den beker en dronk den wijn zelf op. Eenige minuten bleef zij staan. Haar vader vloog met een kreet van woede de kamer uit. Kort daarop zonk Moti stervend in mijn armen. De booze Amento trachtte mij te vergiftigen, docli zijn dochter Moti, mijn beminde vrouw, redde mij het leven onder opoffering van he:t hare. BIJ VERGISSING FAILLIET VERKLAARD. Geen verwijt aan de Rechtbank Naar aanleiding van het bericht, in verschil lende bladen, dat door de rechtbank te Alk maar iemand bij vergissing is failliet ver klaard, schrijft mr. D. van Houweninge, presi- dent dier rechtbank, in het „Weekblad van het Recht": Jen eerste zou de vordering, waarop de faillissementsaanvrage steunde, kort geleden zijn betaald en ten tweede zou de oproeping van den gerequestreerde niet naar behooren zijn geschied, waardoor de oproeping hem niet zou hebben bereikt. De Alkmaarsche rechtbank, zoo lezen wij, heeft er niet voldoende voor gezorgd, dat bedoelde oproeping aan het juiste adres verzonden werd. Het komt mij gew-enscht voor, de rechtbank van dezen blaam te zuiveren. Wat. toch is geschied Het request is ter griffie ingediend op 28 Dec. De griffier heeft daarop per aangefeshenden expresse-brief een oproeping verzanden aan liet in het request opgegeven adres van den persoon, wiens fail lietverklaring was verzocht, tegen 3 Jan d.a.v. Daarop is vanwege de posterijen ter griffie 'n bericht van ontvangst van bedoelden brief in gekomen, gedateerd 31 Dec. en geweekend mot den naam eu voorletter van den gerequestreer de. Deze is niet verschenen en het faüissement is uitgesproken. BIJ de behandeling van het verzet op 10 dezer is namens gerequestreerde verklaard, dat de bedoelde handteekening voor ontvangst niet door dezen is gesteld, maar door een lid van zijn gezin, en dat do oproeping gere questreerde woont tegenwoordig niet meer samen niet zijn gezin hem niet is toegezon den. Het komt mij voor, dat hiermede voldoende duidelijk is aangetoond, dat de rechtbank niet kan worden verweten, dat zij bij de behan deling van het verzoekschrift tot failietverkla- ring niet voldoende op de belangen van den gerequestreerde zou hebben gelet. HET AANNEMEN VAN GIFTEN DOOR AMBTENAREN. Het onderzoek te 's Gravenhage In antwoord op de desbetreffende scbriftelijko vragen van bet raadslid, den heer L. Buurman, hebben B. en W. te Den Haag aan den Raad mede gedeeld, dat uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de aannemersfirma M. v. d. Elshout aan acht ambtenaren van Gemeentewerken, die als opzichter of onderbaas toezicht hadden uit to oefenen op door die firma aangenomen werk (speciaal het vervoer bij het straatwerk) of die als administratief ambtenaar bemoeiingen hadden met de desbetreffende rekeningen, min of moer geregeld (b.v. eens per maand of per twoe maanden) kistjes sigaren zond; van een opzichter is komen vast te staan, dat hij een, zij het klein, bedrag aan geld heeft aangeno men. Voorts 13 oi' reden, om aan te nemen, dat een sinds ©enigen tijd gepenslonneerd ambtenaar van het Gemeentelijk Electrlsch Bedrijf, die controle had te oefenen op het werk, dat voor dit bedrijf door do firma van den Elshout werd verricht, geld van deze firma heeft aanvaard. De firma is met haar aanbiedingen dooi'- gegaan, ook nadat in verband met de zaak- Wilson bekend was gewerden, dat het gemeente bestuur aan de ambtenaren uitdrukkelijk had verboden geschenken van leveranciers of aan nemers te aanvaarden. B. ©n W. hebban in deze feiten aanleiding gevonden om het vervoer van bestratings- materieel, dat tegen 1 Januari 1929 weer was aanbesteed, niet weder aan da firma van den Elshout te gunnen en beraden zich er nog over, of en, zoo Ja, voor hoelang deze firma ook van andere aanbestedingen dient te worden ultgeslo» ten* I j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10