DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. 4 51ste Jssrojanq: Donderdag 24 Januari 1929 No. 15322 Dit nummer bestaat uit drie bladen I'lliiii STADSNIEUWS 4 ,°iié '.en band; ƒ25 bij verli~ eiken „...Wen vi-ner. De V«rzefceri,,|; fa.pl op Je vooraarden per m..nd in dit bkd worde» af,„Ir,.kt. H .2 M. VAN DER VLIES f U- 'H AGENDA KUNST-AGENDA T NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAUi KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per poet 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcüëque en girodienst 81440 AD VERTEN TIEN: 15 regels /"1.55. Elke regel meer 30 et. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.—. Incassokosten worden berekend j i. cnn hH verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één Oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 18 Januari 1929 vergunning verleend aan de Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek toth uitbreiding van hare kistenfabriek aan de Noordvest 3745, kadaster Sectie A. no. 1680, door bijplaatsing van 7 elec- tromotoren van resp. 30, 12, 10, 5, 5, 5 en PK. drijvende een conische zaagbamk, een ex hauster, een schaafbank, 3 zaagbanken en een drukmachine. SCHIEDAM, 21 Januari 1929. Goffin, terugkeerende van een nertenjacnt Na een langdurige ongesteldheid overleed gisteravond te zijnen huize de heer Martinua van der Vlies, gemeente-accountant, alhier. De heer v. d. Vlies werd geboren te Schiedam en zou 29 Januari a.s. den leeftijd van 67 jaar hebben bereikt en 42 jaar in dienst der ge meente werkzaam zijn geweest. Sedert 1916 bekleedde de overledene de functie van ge meente-accountant, doch was voordien boek houder van de gasfabriek en de drinkwater leiding, die toen nog niet den naam „technische bedrijven" droegen. Hij heeft zich steeds beijverd voor de tot Btandkoming van het grondbedrijf en toen dan 'ook in 1916 de reorganisatie dezer bedrijven !»en feit werd, werden zijn moeiten beloond 'met de benoeming tot gemeente-accountant. De heer v d. Vlies schreef een tweetal werk jes getiteld: „Het Grondbedrijf" en „De Gemeentebalans", die in die kringen, waarvoor kij bestemd waren, veel belangstelling onder vonden. r. De begrafenis zal geschieden a.s. Zaterdag te 2 ure namiddags op de Algemeene Begraaf plaats. VERDEELING KIESKRINGEN IN STEMDISTRICTEN Aanwijzing stemlokalen In Uwe vergadering van 22 November 1928 werd overeenkomstig ons voorstel besloten, om aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, eene gewijzigde verdeeling van de Gemeente in kies- kringen voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad vast te stellen. Deve verdeeling is thans door Gedeputeerde Staten vastgesteld bij besluit van 3 December 1928, G. S. no. 123/1. Nu moet worden overgegaan tot verdeeding van de kieskringen in stemdistricten en moet aanwijzing plaats hebben van de stemlokalen. Bij de thans geldende regeling bevat elke kieskring 7 stemdistricten, waarvan er echter meerdere zijn, die het voorgeschreven aantal van 1000 te boven gaan, als gevolg van de toe- nenting van het aantal kiezers. Om er nu in te voorzien, dat geen stemdisürict het wettelijk tuaximum te boven gaat, zal in eiken kieskring liet getal stemdistricten met één moeten worden uitgebreid en bepaald moeten worden op 8. Om te voorkomen, dat bij latere uitbreiding van het aantal stemdistricten. weer eene onder-aandui ding zal moeten plaats hebben, zooals dit nu het geval was met de districten 6a eu 12a, is het gewensclit in eiken kieskring daarvoor eenige stemdictricten van kieskring II on III resp. te nummeren 11 en 21. Door de vermeerdering van het aantal stem districten. zullen ook eenige nieuwe stemloka len mosteu worden aangewezen. Tevens moet voor stemdistrict 3 een andere loealiteit worden gezocht, waar het gebouw „Kunstmin" niet meer bestaat. In de door ons ontworpen verordening, dfe wij U hierbij aanbieden, is de gewijzigde verdeeling van de kieskringen in stemdistricten opgeno men en worden de lokalen aangewezen, waarin -; de hoofdstembureaux en de Stembureau* zul len zijn gevestigd. Wij hebben de eer U voor te stellen tot vast stelling van deze verordening te besluiten. In de ontworpen vérordening stellen B. en W. voor. stemdistrict 3 te verplaatsen van het ge bouw „Kunstmin" naar de gehoorzaal van den .It. K. Volksbond en een drietal nieuwe distric ten in te stellen en onder te brengen respec tievelijk in een lokaal van de openbare school aan de Huysmanstraat, in het gymnastieklokaal van de Julianaschool aan den Oostsingel en in het gymnastieklokaal der openbare school aan do Lekstraat. »n totaal komen er dus 25 stemlokalen, waar door een andere verdeeling van de kiesdistiic- len plaats heeft. NED. R. K- BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL „ST. PETRUS" De afdeeling „St. Liduina" van den Ned. R. K. Bond van P. T. T. Personeel „St. Petrus hield Dinsdag de eerste ledenvergadering m het nieuwe jaar. De voorzitter, de heer H. G. v. d. Berg opende de bijeenkomst met den christelijken Groet en sprak een kort welkomstwoord tot den geeste lijke adviseur en de leden. De notulen der vorige vergadering konden aller goedkeuring wegdragen, terwijl de inge komen stukken hoofdzakelijk huishoudelijke zaken betreffende, ving onder den hamer door gingen. Naar aanleiding van het verzoek om steun dm- vereeniging „Hulp in Nood" werd met algemeene stemmen besloten niets uit de afdee- lingskas af te staan, doch de leden een per soonlijke bijdrage te doen storten zoodra dooi de regeering de uitbetaling van bet achterstal lig te goed tengevolge der Technische salaris herziening is uitbetaald. Bij afwezigheid van den secretaris deed de voorzitter voorlezing van het jaarverslag, ter wijl de penningmeester rekening en verantwoor ding deed van zijn beheer in 't afgeloopen jaar. Hij moet woorden van dank in ontvangst nemen, nadat een kaseommiissie de Doeken en bescheiden in orde had bevonden. Tenslotte werd de a.s. viering van het 20 jarig bestaan der afdeel'ing besproken. Ter voor bereiding van een en ander werd uit de lede» een feestcommissie gevormd. Een geanimeerde rondvraag vormde het slot der vergadering. ZILVEREN JUBILEUM De heer E. J. Mulder Liduinastraat 37, her denkt a.s. Zondag 27 Januari den dag waarop hij 25 jaar optreedt als agent dei- Levensver zekering Mij. „Utrecht". R. K. RADIOVEREENIGING „ST. LIDUINA" Wij herinneren aan de algemeene vergadering van de R. K. Radiovereeniging, welke morgen in den Katholieken Kring wordt gehouden en op welke de secretaris-omroeper van den K.R.O. het woord zal voeren. De vergadering begint te kwart over acht precies. GEMEENTERAAD 2e Aamvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 25 Januari 1929, des namiddags ten 2- ure. 1 D. Voordracht van Burgemeester en Wet houders ter benoeming, voorloopig voor een proefjaar, van een onderwijzer aan de Buiten gewone School, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer J. Eering ver leend eervol ontslag. Voorgedragen worden de heeren: 1. Th. van Weerkom, onderwijzer aan school D, alhier; 2 W J de Graaf, onderwijzer aan een G. L. O. school te Rotterdam; 3 J. Scheffer, onderwijzer aan school A2, alhier. MISHANDELING G. K. aan den Lange Achterweg, deed bij de politie aangifte dat hij gisterenavond op zijn werk, in de fabriek van Swarttouw aan de Havenstraat is mishandeld door tien arbeider L., wonende te Rotterdam, die hem eenige klappen in het gezicht had gegeven. AANRIJDING 03 17-jarige wielrijder J. O., uit Rotterdam, is gisterenmiddag op den Rotterdamschedljk in botsing geweest met den disselboom van een met twee paarden bespannen sleeperswageu, bestuurd door W. J. O. viel van zijn rijwiel, doch bezeerde zich niet. Zijn rijwiel echter werd beschadigd. TELEPATHISCHE SEANCE Maloïtz in Schiedam Telepathie en meer van dergelijke „geheim zinnigheden" blijken op het publiek nog al tijd eten groot© aam trriMringskracht uit te oefenen. Dat bleek ook gistel-middag weer, toen die telepaath Maloïtz am van Vrijdag af in heit Luxor-theaiter ual optreden voor eenige genoodlgden een seance zou geven, want reeds voor heit uur van vertrek stond op de Broeirs- vest een groep nieuwsgterjgen te wachten op de komemdie dingen. - Intusschen werd dooi wachtende persver tegenwoordigers de reeds samengestelde „op dracht" aan een paar wijzigingen onderwor pen; Maloïtz maakte ziich geiteed en de zaak kon zijn gang gaan. Eerst in de zaal de ge schiktheid van den aangewezen „leider" aan een kleine proef onderwerpen en daarna naar buiten waar de autos gereed stonden. Het ge zelschap steeg in, terwijl Maloïtz plaats nam op de treeplank van den eerstan auito, vanwaai hij door' het vasthouden van zijn pols met zijn leider contact hield. Voor den teltepaath is het werken op deze manier moeilijker dan in een zaal, waar hij, en oo-k zijn luider, minder kans hebben om te worden afgeleidbovendien moet bij een „buiten"seance do telepaath zelf op een gegeven „bevel" reageernen, maar hij moet tevens bliksemsnel zijn ordbrs „links, rechts, stoppen, voor- of achteruit doorgaven aan den chauffeur. Toen na even heen en weer rijden eenmaal de Koemarktbrug gepasseerd was, had alles een vlot venloop. Totdat in de Al old as t rant, de leider wait minder over de opdracht bleek te „filosofeeren". Nu werd van leider verwisseld en in flink tempo ging het naar den tol op den Vlaarding- scihiedijik, waar Maloïtz een stukje krijt uit den rechterjaszak van oen der journalisten had te halen. Oorspronkelijk was de opzet uu dat Maloïtz daarmee op het tolgaardershuisjo demonstra tief hot woordje: Verdwijn! zou sfoürijven; maar omdat tevoren echter was bepaald den telepaath niets te laten schrijven, liet de leider hem drie tikken tegen hot tolhek geven tot grooto ergernis natuurlijk van een aantal auto mobilisten die door het ontstane gedrang niet konden passeeren. De opdracht luidde voider: „Langs Vlaar- dingsche dijk; Vlaardingerstraat, Dam en Lan ge Haven begeeft hij zich naar- d© koffiekamer in het gebouw van den R.K. Volksbond, waar op een automaat een hos sleutels is gedepo neerd" De sleutels waren al heel spoedig door Maloïtz naar een meer normale plaats, een tafel teruggebracht, waai hij er een uitzocht om zich miet doze naar de groote gehoorzaal te begeven. De piano weird geopend, even gle den zijn vingers langs de toetsen en daarop sloeg hij, zeker, een accoord aan. Weer word van leider verwisseld, waarop het gezelschap zich naar het beursgebouw be gaf: hiervandaan begaf Maloïtz aich te voet naar he,t „zakikendragershunsje" waar hij al heel spoedig het touw vond waarmee hij hot klokje aan het luiden moest brengen. Met dit experiment was de „officieele" op. dracht geëindigd, maar binnenshuis hoeft Ma- loï-tz nog wereekffleB'de kleiner© opdrachten zonder contact vlot en regelmatig uitgevoerd. De seance, die van de zijde van het publiek veel belangstelling ondervond, werd o.m. bijge woond door don heer J- van \\©n, hoofd inspecteur van politie. ZUID-AFRIKA FILMS Een geslaagde avond Zuid-Afrika, vroeger een troetelkind van ieder die maar iets voor de Nederlandsche taal voelde, heeft in de laatste jaren van Nederlandsche zijde niet altijd die belang stelling ondervonden die het verdiende. Dit viel te betreuren, want wij kennen het mooie van het land, terwijl en dit is eigenlijk hoofdzaak wij Nederlanders vele betrek kingen met dit land, waar onze taal wordt gesproken en waarmee wij een 2530 jaar terug zulke vriendschappelijke relaties onder hielden. Nu echter is weer een groep enthou siasten, die het idealisme voor hun onder neming aan practischen zin paren, met voor- beeldigen ijver druk doende de belangstelling voor het land van Jan van Riebeek, Kruger, de Wet en nog zoo vele anderen weer gaande te maken en daaraan danken wij dan ook de gisteravond in „Musis Sacrum" voor een met een uitgelezen gezelschap bezette zaal gegeven filmvoorstelling. Door den heer Lechner, voorzitter van de afdeeling Schiedam van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche vereeniging werd een in leiding gehouden, waarin hij zijn bewondering uitsprak voor den durf van de initiatief nemers voor dezen avond, de heeren Hukshorn en Visser. Spr. uitte de hoop, dat deze avond hij veien mocht opwekken het begrip, dat ook buiten onze grenzen de Nederlandsche taal wordt gesproken, om vervolgens het lidmaat schap van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging te propageeren. Hierna werden eenige over Zuid-Afrika handelende films vertoond, waarbij de heer Hukshorn telkens een korte explicatie gaf. Wat de kwaliteit van de vertoonde films be treft, moeten wij eerlijk bekennen, dat deze ons sterk is meegevallen. Spanning of sen satie is in dergelijk werk niet te verwachten, 'maar fotografisch zijn ze op veel plaatsen goed verzorgd, terwijl ze bovendien de ver dienste hebben, doorloopend interessant te zijn. Na al dat moois van Zuid-Afrika's natuur- enz. gezien te hebben, blijft ons in dit op zicht nog één wensch over, die is, om hij een eerstvolgende gelegenheid misschien tegelijkertijd met de in het voorjaar te houden groote tentoonstelling? wat meer te zien van de wijze waarop de bewoners zich een bestaan verschaffen; dit is een onder werp, dat evenals het gisteren vertoonde, volkomen de belangstelling van velen waard is Onder de groote verscheidenheid van de door de Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging verspreide propaganda-lectuur noemen wij nog het aardige, met veel foto's verluchte hoekje: Reizen in' Zuid-Afrika, dat ook gisteren in de zaal verkrijgbaar werd gesteld. Gistermiddag had voor ongeveer 400 school kinderen eveneens een vertooning der films plaats. De op j.l. Zaterdag, Maandag en Dinsdag ter voorbereiding van de gisteren gehouden filmvoorstelling in de studiezaal van de openbare leeszaal gehouden tentoonstelling over Zuid-Afrika, trok 650 bezoekers! FAILLISSEMENT P- KOSTER ZONEN Heden zijn door Ni- J- A. C. M. Loeff, curator ter Griffie van de Rechtbank te Rot- terdam en het Kantongei echt te Schiedam nedergelegd de eenige uitdeelingslijsten in de faillissementen van de Handelsvennootschap onder de firma IKorsten Zonen en van hare individueele leden, wijlen P. Korsten Sr., A. Korsten en C. Korsten. R. K. S. V. „EXCELSIOR" De jaarvergadering Gisteravond hield in den R. K. Kring, de R. K. S. V. „Excelsior" haar jaarvergadering voor de heerenafdeeling. In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter, de heer E. A. Leenderts o.a. den staagen vooruitgang der vereeniging, zoodat zelfs de junior-af deeling een record-cijfer vertoont. Na de voorlezing der notulen door den secre taris, den heer J. Kloos. kwam aan de orde de verkiezing van een nieuw bestuurslid in de plaats van den heer C. Janse, die door ziekte althans voorloopig gedwongen was, zijn functie neer te leggen. Met eenige hartelijke woorden schetste de voorzitter de vele verdiensten van den functi onaris en sprak de hoop uit, hem spoedig weer welkom in de afdeeling te mogen lieeten. Bi] enkele candidaatstelling werd vervolgens de heer G. Trouwborst in zijn plaats gekozen. Tot leden der spaarfonds-commissie werden be noemd de heeren A. Vredenbregt en G. Wal beek, terwijl eenige in de cricket-commissie ontstane vacatures werden 'aangevuld door de heeren Th. Wielemans v. Th. v. Haagen, de De aanschaffing van spelmateriaal voor het komende criketseizoen, speciaal van een goeden mat, vormde een belangrijk onderdeel dei be sprekingen, temeer daar een groot deel der kosten uit vrijwillige bijdragen bestreden zou moeten worden. Op voorstel van den heer L. v. d. Toorn werd besloten tot het doen circu- léeren van eien inteekanlijst. In korten tijd werd reeds voor f 127.50 ingeteekend, wel een bewijs dat de leden spontaan medeleven met het wel en wee der vereeniging. De Geestel-Adviseur, de WelEerw. heer L. Beune benutte de gelegenheid, de leden op te wekken om bij alle sportbeoefening de geeste lijke belangen niet uit het oog te verliezen, daar deze juist het eventueele verschil vormen met de neutrale sportbeweging. Ook de deugden voorkomend uit sportbeoefening diene men in Katholieken zin te beleven. In dit verband be groette hij dan ook met vreugde eenige leden, die voor kort uit het neutrale kamp waren over gekomen. De rondvraag had de algemeene be langstelling. Vragen werden gesteld over ter- rein-accomodatie; over wenschelijklieid van veelvuldige Trlduumviering en over het Excel- sior-sbrijkje. Deze laatste gaf den voorzitter lederen Zondag Patronaat St. Dominica# Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patronaatsgebóuw Emmastraat, van balt acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. i Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O, Patronaatsgebouw Lange j Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, J S- V. Excelsior, gebouw Katb. Kring. i lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man* nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. i Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho- Ilek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot j half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K- gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over 1 acht i I lederen Woensdag Patronaat St. Dominica# j zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Donderdag 24 Januari Demonstratie met projestie-apparaten voo* onderwijs-gymnastieklokaal R. H. B. S, Aan vang 8 uur. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Filmavond ia Musis Sacrum, Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari 1 R. K. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alge meene ledenvergadering in den Katholiek# Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereeniglng. Lezing mot lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. TE ROTTERDAM 24. Jan.: Groote Doelezaal, buitengewoort solisten-concert 8 uur. 26 Jan.: Groote Schouwburg, Aïda, (ItaL Opera), 8 uur. D a g e 1 Ij k s: Circus-Schouwburg, De schandvlekte, (Spreegezelschap). 8 uur, (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Wonde* boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uu#t (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programmat tot en met Donderdag 24 dézer in: Royalj Olympia (voor volwassenen); Tballa; Cor»o| Grand Thêatre (voor volwassenen); WA. Théater (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 24 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Kooj^ handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 18.50 per H. L. j H. J. JANSaNij Spiritus Moutwijn 46 pet. 18. per H.L. Melasse-spirltus 32.per„H, L. Ruwe graanspiritus 60 pet, 17.per H, Spoeling Noteering 2.40. aanleiding een woord van lof uit te spreken over de goede prestaties van het strijkje dat soms met veel opoffering, belangrijk heeft bij- j gedragen tot den bloei en den goeden naam van Exceslior in onze stad. Daarna werd de verga- dering met een sluitingswoord en den chiriste- lijjken groet beëindigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1