Pagina t 't Vrijdag 25 Januari 1929 Tweede Blad bMI y ROODE KLACHTEN OVER LIMBURG MGR. P. STROOMER f Ben der geweldige ijzeren torens DE MISSIE IN 1928 UIT DE R. K. STAATSPARTIJ rechterlijke macht. li - ;|l ifv LICHTING VAN BRIEVENBUSSEN DE VERLAGING VAN DEN GEDISTILLEERD-ACCIJNS HERZIENING DER KRANKZINNIGENWET LIEBERMANN IN HET LAND EN DE AANKLAGER WERD ZELF GEARRESTEERE Het gaat den sociaal-democraten in Cimburg niet naar vvensch. Zij hebben een deetje angst voor do veiligheid van de ze iels van Vliegen en Drop. Daarom moeten de katholieken het weer ontgelden. Rn jlaarom wordt voor den zooveclstcn keer aan do lezers van eoc.-dem. bladen verteld: De oorzaak dat er niet meer menschcn lid zijn (van S.D.A.P. en N.V.V.), openlijk lid durven zijn, ligt hierin, dat telkens In de kerken gedreigd wordt zich toch i niet bij de S.D.A.P. aan te sluiten, daar lij anders uit het kerkverband worden ge. stooten. Niet zoo heel gemoedelijk aangeduid! We ponden vragen: wat deed de officicele S.D. X.P. on N.V.V. in Limburg anders dan dege nen, die het met, haar niet eens waren, „stooten uit het partijverband"? Bestaat daar niet de onmogelijkheid om bij revolu tionair-socialistische bonden aangesloten te «ijn? Het leegpompen der openbare scholen door het bijzonder onderwijs wordt hier nog altijd als de meest veredelende sport beschouwd, 't Meest, echter worden de vrou wen bewerkt, zoowel in als buiten de kerk, maar voornamelijk in den biechtstoel Hier wordt de veredelende sport beoefend van het antipapisme, dat bij velen nog heel ^rg in den smaak valt; het is zooicts als Maria Monk-Iectuur, die de lezers heel ge makkelijk slikken. Men vertelt hun dat do meeste Limburgers geen lid van de S.D.A. P. durven worden, omdat zij de macht .der kerk kennen, en weten dat de clerus voor geen enkel middel terugdeinst, maar !ook heel velen, die in dat opzicht tamelijk onafhankelijk staan, laten het voor hun vrouw,Als die vrees eens van die menschen kon worden weggenomen, en zij vrij waren, om zich te organiseeren zooals zij wilden, dan zou men heel wat anders zien". Het is heel duidelijk; Limburg snakt er naar om socialistisch te zijn; maar de Kerk! Als zij maar allemaal deden als Vliegen, Afvielen van hun geloof, dan waren ze vrij an dan was de zaak gezond voor de S.D. |A.P. Maar als zij nu sociaal-democraat worden, dreigt broodroof van allen kant. F.n wij herhalen maar weer de vraag: hoe staat 't met het fonds, dat enkele jaren ■geleden door het N.V.V. beschikbaar werd igesteld voor slachtoffers van den roomschen 'terreur? Iloevelcn zijn er al bedacht? Het ware beter, dat de roode pers feiten «af, dan dat zij telkens opnieuw wat snor kende frasen opdischt over dat vervolgings- xuchtige Zuidenl Hoe de vrijheid in do S.D. P. zelf is, bewijzen niet alleen de uitgetre- denea in Limburg, maar ook de bijna da- jgeiijks in het „Volk" verschijnende ingezon den stukken van de, meestal nog op last van hoogerhnnd gemuilkorfde partijleden. De pontificale H. Mis van Requiem zal worden opgedragen door Mgr. Aengenent Naar wij vernemen, zal Maandag a.s, het stoffelijk overschot van den hoogeerw. heer mgr. P. Stroomer, in leven deken van 'Amster' dam, op het kerkhof „St. Barbara" aan den Spaarndammerdijk ter aarde worden besteld. Zaterdag- en Zondagmiddag, telkens van half drie tot half vier zal in de Profundis-kapel van het Maria paviljoen de profundfe worden gebeid en. Zondagavond om half 8 beginnen In de St. WUllbrorduekerk, binnen do veste, waarheen het stoffelijk overschot zal worden overgebracht do metten. Maandagmorgen om tien uur zullen daar de Lauden worden gezongen; waarna omstreeks half elf Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, de pontificale H. Mis van Requiem zal opdragen. De hoogeerw. heer, kanunnik G. C. van Noort, waarnemend deken Van Amsterdam en pastoor van de St. Willi* brorduskerk zal onder de plechtigheid, de lijk rede uitspreken. Na afloop van de H. Mis zal de rouwstoet van de kerk vertrekken naar het kerkhof St. Barbara, waar hij te ongeveer één uur zal aan komen eu waar het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in den priester-grafkelder. Waaraan de stalen kabels komen te hangen yan de brug, welke straks New-York met New-Yerse^ zal verbinden. Aan den anderen oever der rivier ziet men nog een tweede exemplaar afgebeeld. Drie groote data VERHEUGENDE RESULTATEN Gewone beproevingen en moeilijkheden Men schrijft ons uit Rome: Onder het opschrift „De Katholieke missiën in 1928" publiceert de „Osservatore Romano een artikel van pater P. Charles S.J., waaraan wij het volgende ontleenen: Drie groote data springen in het missie-leren van het laatste jaar naar voren. In de eerste plaats heeft de Katholieke Kerk te midden van de grootste verwarring in China steeds stand gehouden, terwijl tal van protestantsche organi saties ten gronde gingen. De groote Pauselijke boodschap, welke op 5 Augustus in alle Ohlnee- sche kerken werd voorgelezen is de bekroning van deze standvastigheid. Dank zij de gToot- sche leiding der apostolische delegatie heeft het missieleven geen schade ondervonden, on danks de zeer ongunstige tijden. Helaas zijn twee Chineesche en elf EuropeesCbe missio narissen als helden op het veld van een- ge vallen en In de missiestaties Is vow ongeveer 60 mlllicen lire schade aangericht. Doch er is meer, want de kerk gaat iu ge heel Ghina vooruit. Overal konden nieuwe missiën worden gevestigd. Het tweede groote historische fifit Is de over eenkomst tussolieu den H. Stoel en Portugal, waarmede het moeilijke vraagstuk vau bet protectoraat van Portugal In Indie werd ge regeld, De overeenkomst werd op 15 April onderteekend, waarmede de dubbele jurisdictie en de dubbele leiding van het diocees van Da- mao ophield en de nationaliteit van den aarts bisschop van Bombay definitief werd gaf*>- geld. Het derde feit is Le zending vau mgr. Ar thur Himsley naar Britsch Afrika. Van de 11 i kerkelijke districten in Afrika staan er 51 onder Engelsche macht. In 1927 weid een nieu we organisatie voor het schoolwezen in alle Afrika ansche gebieden onder Engelsobe vlag uitgevaardigd en daarbij bleek weer, dat de opvoeding en het onderwijs dier inlandache bevolking overal van de grootste beteeken is Is. Intussehen heeft mgr. Hinsiey als aposto lisch visitator Rhodesia en het gebied der groote meeren bezocht om nauwkeurig de school toestanden te heatudeeren en den weg to vinden waarlangs de missie met de wereld lijke autoriteiten op het gebied van liet onder wijs kunnen samenwerken. Om deze drie groote data scharen zich de andere belangrijke missiefeiten. In het brand punt van de gebeele missiöbeweging staat de opening van het groote missiemuseum ln hot paleis vau Lateranen te Rome met zijn 26 zalen en 7 galerijen. Van groote beteekenis is verder do uitroeping van de H. Tberesia van het Kindje Jesus tot patrones van alle missiën, bij decreet van de H. Congregatie der Riten op 14 December 1927. Hoewel tn het afgeloopen jaar te Rome zelf geen bisschopswijding van inlandsche priesters plaats had, heeft dit het werk van d© vermeer dering der prefecturen, vicariaten en onafhanke lijke missiën niet tegengehouden, zooals Britsch-Indlë, Japan, China, Nedcrlandsck Oost- Indië, Afrika en Midden-Amerika laten zien. T)o apostolische delegatie in Egypte is, doordat Abessynië en Erythrea er bij zijn getrokken, vergroot; die van Indo-China, welke door den dood van mgr. C. Aiuti was verweesd, werd bezet door den apoatoliechen vicaris van het Suezkanaal, mgr. Dreyer O.F.M. Een gedeelte van het gebied van het apostolisch vicariaat van Quinhon in Indo-China is aan de inland sche geestelijkheid afgestaan, als voorbereiding voor een inlandsoh bisdom. Behalve dit krachtige initiatief, dat van het centrum van het Kat li olie iem e uitgaat, verdient de toenemende geestelijke welvaart van het grootste gedeelte der missiegebieden de aan dacht. De triomfale intocht van den Japanschen inlandscken bisschop, mgr. Hayasaka, op 25 April, die per radio zijn groet aan het Japansche volk bracht en die in 1928 zeven van zijn semi naristen de H. Priesterwijding toediende; de massaJbekeering in Kameroen en de voortzetting van deze beweging in Belgisch Congo; het ver schijnen van kloosters ln missielanden, zooals de abdij nullius der Benedictijnen van Lindi In Tanganyika, het Japansche Trappistenkloos ter van Sjindabaroe op het eiland Kioesioe, enz.; de organisatie van de Katholieke ver- eenigingen in China (de publicatie der offl- cieele statuten van de Chineesche Katholieke actie), in Japan (de vere&niging der Katholieke studenten te Tokio onder voorzitterschap van den professor in het recht Kotato Tanaka), in Indo-China, iu Ceylon en In Britsch-Indlë, too rnen, dat de stuwkracht van Rome ztch oreral meer heeft doen voelen. In het afgeloopen jaar hebben de gewone beproevingen en moeilijkheden voor de Katho lieke missiën niet ontbroken. Wanneer eenlge vorsten hun goedgunstig heid en welwillendheid toonden (het bezoek van het Belgische koningspaar naaT den Congo van Juni tot September; de betuigingen van eerbied en aanhankelijkheid van den kouing van Cambodja, Mon.iwong, jegens den Katho lieken godsdienst), dan stonden daartegenover de verwoeste orkaan boven Madagascar, de brand, welke een deel van bet groot seminarie van Tatung vernielde, de hongersnood en de oorlog, welke Shantoeng en andere Christen- gebledên in China teisterden. Het protestan tisme heeft niet veel uitgehaald, waarbij de „Worlds Call" een groote nederlaag is gebleken en ook het congres der protestanten te Jeru salem op hun groote oneenlgheid wees. Daarentegen heeft het Hindoeïsme eenige duizenden tot afval gebracht, vooTal te Goa en op het oogenblik breidt het zioh sterk in Noord- Indië uit. Een nieuwe godsdienst, het Caodaïs- me, verspreidt zich snel over Indo-China eu de nieuwe eeredienst ter eore van Soon Yat Sen schijnt de oude leer van Confucius te ver dringen, terwijl het Shintoïsmo in Japan vele moeilijkheden doormaakt. In Turkije en in Afghanistan sohijnt in plaats van den ouden godsdienst een openlijk atheïsme op te treden, waardoor het nog moeilijker zal zijn het Katho licisme daar uit te breiden. Allo werken tot eleun van de missie hebben groote vorderingen gemaakt. De inzamelingen voor de Voortplanting des Geloofs overtreffen met 12 pet. die van 1927 en geven een totaal van 50.000.000 lire te zien. Ook het Liefclewc-k van den H. Apostel Petrus heeft -zich goed ontwikkeld, eu daarbij DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Wie hun aanwijzing in den Rijikskieskring Tilburg niet handhaven. Blijkens mededeeling van den secretaris van den Rijkskieskring „Tilburg" bebbeu de navol gende candidaten hun aanwijzing voor de can- didatuur vooi de Tweede Kamer der Staten- Generaal niet aanvaard: Kwaliteitszetel voor Indische Zaken: Mr. dr. Kooien te Den Haag; dr. H. Moller te Tilburg, mr. P. Steenberghe te Goirle Monod de Frol- deville te -Jen Haag. Dr. Vrlens te Utrecht wenscht alleen als plaatsvervanger in aanmerking te komen. Kwaliteitszetel voor Arbeidszaken: J. C. Sassen te Geertruidenberg, A. C. Loerakker te Schoten, mgr. dr. Poels te Heerlen, L. F. Guit te Den Haag, mr. Steenberghe te Goirle, J. Th. van der Laan te Zuilen, C. J. Norbart te Breda, Krijgsman, wethouder te 's-Bosch. De heer C. Valkenburg te Roosendaal wenscht alleen als plaatsvervanger In aanmerking te komen, terwijl de heer Steenberghe heeft be richt zijn aanwijzing voor dezen zetel in te trek ken, gezien de huidige omschrijving gegeven door het Centraal College. Vrije plaatsen: A. J. Loerakker te Schoten, P, Kuijlaars te Breda, C. Moors te Nieuw Vos meer, mr. F. Teulings te Den Bosch, Generaal R. de Quay te Den Haag, M. van Hout te Hel mond, mgr. der Nolens te Den Haag, mr. dr. Deckers te Den Haag* mr. F. van de Ven te Hulst,A. van de Put te Eindhoven, H. van den Brule te Rotterdam, mr. Aalberse te Den Haag, mr. Baron Speyart v. Woerden te Breda, J. v. d. Ven te Heerlen, c. Kevenaar te Tilburg, mr. E. v Mierlo te Breda, C. Valkenburg te Roosendaal. Als plaatsvervangers wenschen alleen in aan merking te komen de lieeren: H. Nijkamp te Enschedé, II. Mannaarts te Tilburg, dr. Oomen te Utrecht en dr. Vriens te Utrecht. Van een der candidaten ontving het bestuuT een schrijven waarin hh het intrekken der aan wijzing als volgt motiveert: „De reden dezer weigering is hierin gelegen, dat, waar ook uw bestuur bekend is, het nim mer de bedoeling ia geweest van de geopende mogelijkheid om stemmen te verzamelen, om voor iedere candldatuur in het geheele land een wilde stem men jacht te openen. Het verzamelen van stemmen is bedoeid geweest, voor Minder heden, groepen die alleen door landelijke actie resultaat zouden kunnen bereiken. Terwille van de zuivere toepassing Ta" ,r!.et kiesreglement acht ik daarom wen- schenjk, mijn aanwijzing in den Kieskring niet te handhaven." PASTOOR a. VAN DER MADE. De ZecrEsrw. Heer A j, j. Van der Made, pastoor te --^uddaarbuitcn, ls, naar „S. M." meldt, voorzien van de laatste ÏI.H. Sacra menten. EERW. ZUSTER AUGUSTA f Gisteren is iu den ouderdom van 82 jaar overleden, in het St. Elisabeths-gasthuis te Arnhem, de Eerw. Zuster Augusta. PROF. DR. if. HUYBERS. Naar wij vernemcu is in den toegtand vaa pi of. dr. H. Huijbers, boogleeraar aan de Kei zer Karei-Universiteit te Nijmegen, geen noe menswaardige verandering ingetreden. P. TH. II. M. DOBBELMANN. De toestand van het lid der Eerste Kamer, den heer P. Th. H. M. Dobbelmann to Nijme gen, die reeds geraimen tijd ernstig ongesteld is, heeft eenige verbetering ondergaan door een operatief ingrijpen der behandelende go- neesheeren. DR. AUG. BORMS. Op medisch advies mag dr. Aug. Borms zich den eersten tyd niet te veel vermoeien. EEN SOCIAAL-DEMOCRATISCH BURGEMEESTER TE KOOG AAN DE ZAAN Naar wij vernemen, is dezer dagen de benoe ming te verwachten van den heer II G A. Verategen (S.D.A.P.), wethouder van don Hel der, tot burgemeester van Koog aan de Zaan, In den Koogschen raad bezet de S.D.A.P. vijf van de elf zetels. Bij Kon. besl. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht J W F. van Huls, directeur Taa het .post-en telegraafkantoor te biiecirecht; LOUISETTE. Naar wij vernemen, zal na de beëindiging der toernee van de revue „Europa lacht weer" Louisette geen deel meer uitmaken van het gezelschap. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag, 28 Januari e.k. niet plaats hebben. verdient Nederland de bijzondere aan dacht omdat dit land alleen uit eigen middelen niet minder dan 5 6 0 inlands che semi naristen onderhoudt. Do Priestermlssiebond heeft zicli in alle lan den uitgebreid en heeft een nieuwe kracht ont wikkeld in Noord-Amerika, waardoor het aantal missionarissen uit de Vereenlgde Staten en Canada mot tien dag toeneemt. Spanje bereidt een groot missiecongres met een missietentoon stelling voor. De Missiezondag in October Is over de geheele wereld gevierd. Leerstoelen in de misslologle zijn gesticht aan de universiteit van Leuven, aan het semi narie te Brugge en elders. Het congree te Wiirzburg in September, de missieweek te Leu ven In Augustus en die van September, ge organiseerd door den Priestermlssicbond heb ben vele honderden missionarissen en deskun digen vereenigd. '.w-w- t DE MELKMAN IN ZWITSERLAND brengt zijn waren rond per slede, zneate <-.D foto te zien is. Streven naar eenvormigheid in het aantal lichtingen. IN VERSCHILLENDE PLAATSEN ZULLEN MEER LICHTINGEN WORDEN UITGEVOERD. Het aantal lichtingen der brievenbussen en ook de tijdstippen, waarop die lichtingen wor den uitgevoerd zijn van verschillende omstan digheden afhankelijk. In de eerste plaats be hoort dit zich aan te passen aan de verzen dingsmogelijkheden, terwijl voorts daarop van Invloed zijn de geografische ligging, de uitge strektheid van een gemeente e.d. Ook het zie lenaantal kan, gelijk van zelf spreekt, niet worden uitgeschakeld, al behoeft ook niet dade lijk een absolute evenredigheid tusschen het aantal buslichtingen en het aantal Inwoners te bestaan. Echter, ook rekening houdend met deze om standigheden, liep het aantal buslichtingen nogal uiteen. De aangelegenheid is daarom nog eens in zijn goheelen omvang ln overweging genomen, waarbij zoowel het verband tusschen het aantal buslichtingen en de expeditie als de omvang der correspondentie is nagegaan, ten einde zoowel voor de uitvoering van den dienst als voor de behartiging van de belangen van het publiek een zoo juist mogelijke regeling te verkrijgen. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt la de gemeenten boven 20.000 zielen. Bij gehouden opnamen van hot aantal stukken dat ln die gemeenten (met uitzondering van de aller grootsten) gemiddeld uit de bussen werd ge licht, bleken o.a. groote verschillen ln deze.aan- tallen te bestaan. Blijkbaar wordt dikwijls, vooral ln Industrieplaatsen (als Enschedé en Eindhoven) de orergroote hoeveelheid corres pondentie door de groote firma's aan het post kantoor afgegeven, en is daarnaast de soort der bevolking een factor van beteekente (fa brieksarbeiders). Als algemeens norm voor het aantal buslich tingen in gemeenten boven 10.000 zielen is thans 5 vastgesteld. In enkele gevallen wordt hiervan afgeweken naar beneden b. v. indien het uitgestrekte plattelandsgemeenten betreft, of indien door een lichting méér, toch geen snellere verzending kan plaats vinden, en naar boven Indien de totale aan voer van correspondentie uit de bussen belang rijk boven het normale uitgaat, zooals o.a. te Haarlem, Groningen, Arnhem, Lelden en Nij megen. In deze plaatsen wordt het aantal bus lichtingen, evenals in 's-Gravenhage en Utrecht bepaald op 6. In verband met het vorenstaande zal het aantal buslichtingen in Den Helder, Til burg, Maastricht, Venlo, Amersfoort, Hilver sum, Bussum eu Zeist van 4 op 5 worden ge bracht. Getracht zal worden de hieraan verbonden kosten en in het algemeen de buslichtlngskos- ten te verminderen, o.m. door gebruik van snelle en gemakkelijk te bedienen voertuigen. Op dit gebied zijn en worden verschillende proef nemingen gehouden. Memorie van Antwoord op het Verslag der Eerste Kamer. WAARDEERING VOOR DEN ARBEID DER DRANKBESTRIJDING. Blijkens de Memorie van Antwoord op het V. V. der Eerste Kamer inzake het wetsont werp tot verlaging van den accijns op gedistil leerd en van dien op houtgeest, alsmede van het specifieke recht, dat ln verband met die accijnzen volgens de Tariefwet 1924 geheven wordt van sommige producten, verklaart de Minister van Financiën zich in het bijzonder erkentelijk voor den steun van de leden, die, hoewel ziel} stellende op het standpunt van diegenen der drankbestrijders, die vreezen dat accijnsverlaging het drankgebruik zal doen toenemen, niettemin de moreele voordeeien, welke van de verlaging worden verwacht, zwaarder hebben doen wegen. De minister is overigens van oordeel, dat vrees voor groote toeneming van hot drankgebruik, na invoe ring van de accijnsverlaging, niet gewettigd is. Verder verklaart de minister, dat ook hij van oordeel is, dat de beweging der drankbe strijders krachtig heeft medegewerkt tot ver mindering van het drankmisbruik en daar door tot verheffing van het zedelijk peil. Het wetsontwerp spoedig te wachten. Binnen enkele dagen ls de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de Krankzinnigenwet sis vrucht van den arbeid der commissie-Fruin. Het publiek door de politie misleid Na lang wachten ls Liebermann dan toch eindelijk in ons land gearriveerd. Degenen echter, die hean in 't Centraal Station te Am sterdam hadden verwacht, zijn door de politie, die over het vervoer van haar arrestant de grootste geheimzinnigheid in acht nam, om den tuin geleid. Men is niet verder dan tot Hilversum ge- redsid en had daar den trein, die te 9 uur IX te Amsterdam aankwam, verlaten om den ar» restant verder per auto naar het Huis van Be waring aan den Weteringschans, aldaar, te vervoeren. BRUTALE OPLICHTING. 4B «rat' Koper in plaats van goud. Een Maastriohtsch restaurateur M. A. wei» den onlangs door 'n onbekenden gaat 600 goud* stukken van 20 francs te koop aangeboden voor 100 francs per stuk. De man had er ooreq naar en enkele dagen later had te Luik In een hotel een samenkomst plaats van den restau ratour met twee Belgen. In een taxi, waarvan de gordijnen werden neergelaten, zou de zaalc worden afgehandeld. Een zakje werd te voor» schijn gehaald en do zeshonderd gouden sohfy- ven werden geteld. A. bevend alles in orde en betaalde zijn francs contant een chèqua werd geweigerd terwijl hij den aanbrenger bovendien nog een ruim commissieloon gaf. Ten slotto kreeg hij het zakje en zonder het ta openen keerde hij terug naar Maastricht. Hier werd de koop bekeken, maar wie zal 's maiia ontsteltenis beschrijven, toen hij tot de ont dekking kwam, dat men hem bij het afscheid een ander zakje in do vingers had gestopt, daf inplaats van zeshonderd gouden evenveel kopa ren schijven bevatte. Terstond ging de bedrogene naar Luik terug om de beide oplichters op te sporen, uiteraard vergeefs. Ten einde raad wendde bij zich tol de politie, waar hij zijn ervaringen vertelde. Men hoorde hom rustig aan, vroeg inlichtingen eq maakte aantoekenlngen en het slot van d< historie was, dat A. wordgearresteerd wegens overtreding van de Belgische wet of het vervoeren van geld. Den volgenden dag word hij ter beschikking gesteld van de justitie! VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Een rechtsgeleerde staat terecht In hooger beroep stond voor het Amsterdam* sche gerechtshof terecht mr. B. F. J. S. uit Utrecht, wegens valschheid in geschrifte. Het vorig jaar had deze rechtsgeleerde een melkboer in Utrecht verdedigd. Van het vonnte van de rechtbank te Utrecht teekende mr. 3. hooger beroep aan. HU teekende het desbetref fende stuk; volgens de verklaring van den melkboer, zonder daartoe door hem gemachtigd te zUn. Op 8 Januari Werd de zaak geschorst om een getuige te hooren, n.l, den griffier-ambtenaar met wlen verdachte had gesproken en het stuk, had opgemaakt. Deze verklaarde voor het Hof, dat de woorden, waarin verd. verklaart ge machtigd te zijn, op het stuk stonden toen het werd geteekend en dat die woorden niet later zUn ingevoegd. Door verd. werd verklaard dat deze acte ge deeltelijk was opgemaakt toen IijJ. verdachte, er rijn handteekening onderzette. De proc. generaal zette in zijn requisitoir uit een, dat verd. bb den rechter-commissaris heeft opgegeven, dat hU hooger beroep had aangetee- kend alsmede de verklaring afgelegd, dat hij gemachtigd was. Ook voor de rechtbank is door verd. geaccepteerd dat hU gemachtigd was. Eerst nu komt verd. met een andere verklaring en zegt dat het niet in de acte heeft gestaan, toen lil) teekende. In vier of vüt gevallen heeft verd. do verklaring afgelegd dat hU gemachtigd was: de klerk van den griffier verklaart, dat niets in de acte is veranderd. Spr. meende dat hier art. 227 van het Wetboek van Strafrecht is overtraden en dat verd. moet veroordeeld wor den. HU vroeg bevestiging van het vonnis der Utrechtsche Rechtbank zUnde 1000 boete. Door verd. wordt er op gewezen, dat hij voor do rechtbank te Utrecht heeft verklaard, dat hu de acte. zooals ze daar ligt, niet heeft ge teekend. Het Hof bepaalde de uitspraak over 14 dagen. NA HET DRAMA TE GROOTEGAST. Waar de vrouw en de zes kinderen blijven Onder politicgelcide is vrouw W., die ga durende den laatsten tijd met den moordenaaf van de vier veldwachters, samenwoonde, gista renmorgeu naar Amsterdam vertrokken, waal zij in een der tehuizen van het Leger des Helt! zal worden opgenomen. Haar zes kinderen zijl iu het Werkhuis te Opende ondergebracht,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5