Vrijdag 25 Januari 1929 Derde Blad Pagina 1 I li ALGEMEEN OVERZICHT. DOODSBEDREIGINGEN TEGEN DR. BORMS Opzienbarende misdaad TE BERLIJN DE ZWENDELZAAK IN FRANKRIJK DE TOESTAND VAN KONING GEORGE DE DICTATUUR IN JOEGO-SLAVië GROOT SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIë PRODUCTIEVE ARBEID IN ITALië CHINEESCH SCHIP GEZONKEN UIT HET RUSSISCH PARADIJS HOE RUSLAND AAN SCHEPEN KOMT DE ONRUST IN AFGHANISTAN l{ DE GRIEP IN DE VEREENIGDE STATEN, J i DE DUITSCHE BEGROOTING COALITIE FRANKRIJK EN ELZAS Het ontwerp van de Rijksbegrooting voor 1929 ,dat heden den Rijksraad heeft hereikt, besluit met een eindcijfer van ruim Men mil liard tegen ruim 9% miillioen Rij'ksmark in het vorig jaar. Van de voor Buitenlandsche Zaken uitge trokken 68 millioen zijn ongeveer 7 millioen Mark bestemd voor de vernieuwing van Duit sche legaties. De Rijksweer en -marine blijft met een post van bijna 704 millioen meer, dan 22 millioen Mark beneden de uitgawen van het vorig jaar. Intusschen zijn er weer veel belastingverhoo- giingen ingesteld; de meeste partijen willen die verhooging tegengaan vooral de Beieren ,zijn tegen de hoogere bierbelasting maar het is dan noodig dat voorstellen worden in- gediiend en aangenomen, die inderdaad de rijks uitgaven besnoeien. De rijkskanselier is de besprekingen met de regeeringspartijen, over deze nieuwe belasting wetten begonne om tot overeenstemming te 1 komen over de wijze hoe het tekort op de be- !grooting gedekt moet worden. De rijksminister van financiën beeft daarna gisterenmiddag den rijksdag met versterkte stem, want hij sprak voor het eerst door een luidspreker een uiteenzetting van den finan- cieelen toestand gegeven. Tegen zijn voorstel len verklaarden zich alvast de sprekers van de Dultsch-nationalen, communisten en de na- tionaai-socinlisten, de economische partij" be twijfelde instemming op voorwaarde, dat een verdere belasting van het rijk vermeden zal worden! Dit beteekende practisch ook, dat zij 'tegenover de regeering staan, maar er was geen gelegenheid meer om dit goed te con- 'stateeren, want voor men er erg in had, werd de Rijksdag gesloten. Dit kwam omdat de com munisten weer kans zagen een werkloozenrel- iletje te ontketenen, waardoor het heerschend 'lawaai verdere besprekingen tot vandaag deed uitstellen. De Duitsche socialisten beginnen bang te worden voor het extra-parlementaire kabinet en verlangen weer naar een vegeering die Bestaat er werkelijk een complot? Een der leiders van de Vlaamsche front soldaten, "Ward Heirmans, schrijft in het "Vilaamsch-nationale dagblad „De Schelde", dat de anti-Vlaamsche courant „La Gazette", daags na de invrijheidstelling van dr. Borms schrijven mocht, „dat dadelijk na den oorlog, twaalf kogels maar 7.SO tros. ((55 cent) zou den hebben gekost om Borms neer te leggen", zonder dat het Belgische gerecht, hoewei de wet het uiten van bedreigingen strafbaar acht, heeft ingegrepen. Hetzelfde, zegt hij, geldt voor de ..Nation Bege" en voor een aan tal personen, die met naam en adres worden genoemd en aan een bijeenkomst, in een huis in de Koningstraat -te Brussel deelnamen, „waar de zaak-Borms in alle opzichten is besproken met bepaalde bedoelingen". Een gelijksoortige bijeenkomst van studen ten uit Leuven en Brussel, zou op het redactie- bureau van een Brusselsdhe krant, die even eens door Ward Hermans genoemd wordt, bobben plaats gehad. Er zou, naar hij verze kert, wel degelijk een complot tegen het le ven van dr. Borms zijn gesmeed. „Wij be dreigen niets of niemand, aldus zijn conclusie, maar wee wie verantwoordelijk is voor elk haar, dat gekrenkt wordt op het hoofd van dr. Borms; wee wie een hand, een vinger maar uitsteekt naar hem; wij staan met ons leven borg voor dat van dr. Borms". DE OUDSTE VROUW VAN BELGIE IS OVERLEDEN Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Te Cruysliautem hij Gent is in den ouderdom van 105 jaar en 4 maanden overleden de weduwe de Walle-Impe, die de oudste vrouw van België was. OOK GELEERDE VROUWEN KUNNEN JALOERSCH ZIJN Strijd op het mes te Parijs In een huis te Parijs had Woensdag een gevecht plaats tusschen twee vrouwelijke artsen, van wie één bij deze „operatie" een mes gebruikte. De oorzaak was een geschil over morphine. De huisbewaardster hoorde een vreeselijke herrie en toen zij ging kijken, vond zij de beide dames over den grond rollen, terwijl een van haar een bebloed mes zwaaide. De vrouwen Werden gescheiden en door de politie meegeno men. Eén had ernstige wonden; de ander nam op weg naar het bureau onverhoeds vergif in, maar te weinig echter om zich van kant te maken. Deze knappe dame verklaarde lie er haar vriendin en zichzelf te zullen vermoorden, dan voor den rechter te verschijnen. AAN HET VERKEERDE ADRES Meneer de bokser in actie Gistermorgen wond een in een café te Boedapest een zestal jongelieden zich er over op dat een heer zachtjes sprak met een bediende. De heer trad op de jongelieden toe en vroeg hun of zij hem iets hadden te vertellen. Een der Jongelui sloeg den vrager in het gezicht. Deze maakte daarop korte metten; imet een paar slagen dreef hij het heele gezelschap weg en kon zelfs niet door het personeel tot bedaren worden gebracht.. De heer was do bokser Richard Weiss, die pp d© Olympiade te Londen in 1908 over- finnaar was. steunt op vesehlllende, door een accoord ver honden partijen. Een extra-parlementair kabi- niet, zoo schrijft de roode minister Severing, kan in gewone omstandigheden besturen, maar in tijden dat er gewerkt moet worden, is het een gevaar voor het parlementaire stelsel. „Een coalitie, waarin alle partijen tegenover de regeering de vrije hand willen houden is geen coalitie; een regeering, die haar wetten niet met een vaste meerderheid kan doen aannemen is geen coalitde-regeering; zij zal zich op den duur in haar voorstellen geremd gevoelen. Daarom is de eisch van het tot stand brengen van de groote coalitie niets anders dan de eisch een toestand uit den weg te ruimen, die hoe langer hij duurt, des te sterker de gevaren vermeerdert, welke in het wegzinken van ons politieke leven liggen." Het Duitsche woord mogen ook Nederlan ders zich voor gezegd houden. In de Fransche Kamer is gisteren het debat over Elzas-Lotharingen begonnen. De socia list Grunbach ging heftig tegen de Elzassers te keer; hij verzekerde, dat de anti-Kerkelijke Herriot niet de schuld was van het gebeurde in Elzas en was neg wel zoo genadig toe te staan, dat de Elzassers naast Fransch ook hun moedertaal mochten leeren. Maar daarna hebben Elzassische afgevaar digden de grieven van hun volk uiteengezet en hun verlangen niet met huid en haar te worden opgeslokt door Frankrijk. Handhaving van taal en godsdienstigheid was beloofd; a's de -retgeering het vertrouwen wilde terug winnen, moest zij haar beloften houden. Poincaré betreurde, dat eenige Elzassische afgevaardigden de inspanning vergaten, welke Frankrijk zich ten gunste van den Elzas getroostte. Maar hij vergat er hij te zeggen, hoe Frankrijk ook de Elzassische rechten aantast en de nieuwe gebieden met zijn anti- cler'icallsme gelukkig wil ma.ken. Alle maat regelen tegen de Elzassers, die onafhanke lijkheid willen, zullen vergeefs zijn, zoolang Parijs de geestelijke vrijheid van dit volk niet eerbiedigt. 19-jarige doodt broeder en vriend In het Westen van Berlijn heeft weer een opzienbarende misdaad plaats gehad. De 19- jarige Manasse Friedlander heeft in de woning van zijn ouders zijn 18-jarigen broer Waldemar en diene 19-jarigen vriend Tibor Foeldes dood geschoten. Na het volbrengen van zijn daad meldde de moordenaar zich bij«de politie aan. Hij gaf voor, uit noodweer te hebben gehan deld. Zijn verklaring schijnt echter niet ge loofwaardig, daar geen sporen van een vecht partij te ontdekken waren. Het schijnt zelfs, dat hij zijn slachtoffers in den rug heeft geschoten. De lijken zijn door de politie in be slag genomen. DE BOEVENBENDEN TE BERLIJN Weer een inassa-gcvecht Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen kwam het tegen middernacht in de Duncker- strasse in het Noorden van Berlijn tot een nieuwe massavechtpartij- tusschen ongeveer 40 leden van de vereenigingen „Nordring" en „Nordpiraten". Hierbij werd het voorbeeld van „Immertreu" gevolgd. Op een gegeven moment n.l. reden drie Tijtuigen voor, waaruit 10 tot 12 man stegen die het lokaal binnendrongen en ruzie zochten met de daar aanwezigen. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij ook een schot geslost werd, dat evenwel geen doel trof. Door snel ingrijpen kon de politie ernstiger voorkomen. Het schijnt ook hier een voorbereide daad van wraak te betreffen, aangezien leden van de eene vereeniging ongunstige getuigenis zouden hebben afgelegd over leden van de andere vereeniging. ONTPLOFFING IN OOSTENRIJK Een kruitfabriek de lucht in Een Wolff-telegram uit Klagenfurt meldt d.d. gisteren: In de menginrichting eener kruitfabriek in Reifnitz bad gisterenavond een ontploffing plaats waardoor de Inrichting volkomen ver nield werd. Een kilometer in den omtrek werden alle ruiten vernield. Een arbeider, die zich op weg naar huis be vond, is doodeljjik verongelukt. DE WERKLOOSHEID IN HONGARIJE Betooging in de hoofdstad Te Boedapest hielden 150 werkloozeu giste renmiddag een betooging voor het parlements gebouw. Zij riepen: Geef ons brood en werk De politie joeg de demonstranten uiteen, na een drietal gearresteerd te hebben. Toen de werkloozen elders weer bijeenkwamen, om hun manifestatie voort te zetten, trad de politie krachtiger op. Acht en twintig personen wer den gearresteerd, de anderen gingen toen uit een. BARBA ARSCHE TOESTANDEN IN SERVIë Een gevecht met roovers Volgens een bericht uit Belgrado hebben Joego-Slaviseho gendarmes in een dorp uren lang een gevecht geleverd met twee roovers, die zich in een huis verharriikadeerd hadden. Twee gendarmes werden tijdens het gevecht gedood en een gewond. Tenslotte werden soldaten ontboden, die het huis met een kanon van klein kaliber onder vuur namen en het in brand schoten. Tenslotte sprongen de roovers met brandende kleeren uit het huls en werden doodgeschoten. De Staat voor 80 millioen opgelicht Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Alsof de enorme krach van de „Gazette du franc" de nieuwe van baron Paquement en de ware regen van kleinere schandalen, welke dag aan dag te voorschijn komen, nog niet voldoen de waren om de schandaalkroniek te onderhou den, is den Franschen belastingbètalers een nieuwe verrassing op- den hals gevallen. Want ditmaal zijn het alle belastingbetalers, die in de krach betrokken zijn. Het ie een schandaal in de groote reeks, waar toe de onbegrijpipelijk lichtvaardige wijze, waar op de prestaties in natura worden behandeld, reeds eenige jaren aanleiding geeft. Maar hoe groot de fraude, die daarbij gepleegd wordt, ook is, tot nog toe had zioh geen oplichterij van den staat voorgedaan, waarbij de schatkist maar eventjes 80.000.000 francs inschiet. Zooals men weet, is tusschen Duitschland en Frankrijk een reeks overeenkomsten gesloten, waarbij Duitschland een deel der sommen die het aan de herstelcemimissie heeft te voldoen, met behulp van leveringen in natura betaalt. Van die koopwaar, door Duitsche huizen gele verd, geschiedt de betaling van den leverancier door Duitschland, terwijl de ontvanger der goederen de koopsom voldoet aan de Fransche schatkist, die voor een gelijk bedrag Duitsch land hij den betalingsagent der herstelschuld quiteert. De Fransohe kooper moet voor het sluiten van den koop de toestemming hebben van de herstelcommissie. De Fransche staat trekt wissels op den betalingsagent, die door den Franschen kooper geëndosseerd worden ten name van den Duitsehen leverancier, die voor Duitschland door den betalingsagent be taald wordt, terwijl het bedrag, dat de beta lingsagent uitkeert, in mindering wordt ge bracht van het deel, dat Frankrijk in de Duit sche kwijtingen toekomt. De Fransche kooper krijgt gewoonlijk een jaar respijt en betaalt dan de goederen, in den regel dus na ze van de hand te hebben gedaan, aan de Fransche schatkist. Dit -stelsel zou weinig risico bieden, als de Fransche staat ook zorgde met bonafide, sol'iede handelaars te doen te hebben. Maar dat is ge bleken niet altijd het geval te zijn. Het schan daal van thans is daar het gevolg van; door een enorme wirwar van voor elkaar schuivin gen van partijen heeft men de koopwaar, totaal 37.000 ton suiker, eenvoudig kunnen doen ver dwijnen, terwijl op het oogenblik, dat de schat kist betaling vraagt, er geen stuiver meer te vinden is van de ruim 89 millioen francs, die nu betaald moeten worden. En deze ontdekking is gedaan op den dag, dat andere ironie van het noodlot de staat een reeks wetten voor stelt om de spaarders tegen de frauduleuze bankiers en handelaars te beschermen, terwijl in deze zaak de staat zich weer eens een bui tengewoon onbekwaam en onvoorzichtig han delaar en bankier heeft getoond. Polier heeft aan den onderzoeksrechter ver klaard dat hij de millioenen voor eigen zaken heeft gebruikt en dat de „maatschappijen" nooit de 60 millioen ontvangen hebben, terwijl de 20 millioen waarschijnlijk zijn gebruikt om een paar suikerraffinaderijen in handen te krijgen. DE KANAALTUNNEL-KWESTIE. Wie zal dat betalen? LONDEN, 24 Januari. (R.O.) In het hooger- huis heeft Thomson namens de labour-partij het voorstel tot zorgvuldig onderzoek der Ka naaltunnel-kwestie ondersteund. Hij merkte echter op, dat in 1924 de kosten voo den bouw werden aangegeven met bedragen, varieerend van 60160 millioen pond sterling. Wie moest voor de tunnnel betalen vroeg hij. De kroonprins zal ontvangen LONDEN, 24 Januari. (R.O.) Officieel wordt verklaard, dat de vooruitgang in den toestand des koningB gehandhaafd blijft, doch dat de verandering van dag tot dag nog steeds zeer gering is. Er worden thans weer aankondigingen ge daan betreffende ontvangsten ten hove. Men verwacht, dat de prins van Wales den koning zal vervangen bij de ontvangsten van dit seizoen, waarvan de eerste op 26 Februari a.s. zal plaats hebben. Kroatische krant opgeheven BELGRADO, 24 Januari. (W.B.) De minister van buitenlandsche zaken heeft het blad „Na- rodni Val", het orgaan van de ontbonden Kroatische boerenpartij, verboden, omdat het blad in den loop der maand meer dan drie maal in beslag genomen werd, hetgeen volgens de bestaande wet een definitief verbod tengevolge heeft. De koning wil alle volken in één staatsverband houden BELGRADO, 24 Januari. (R.O.) In een in- j terview, toegestaan aan een specialen Reuter- correspondent, verklaarde koning Alexander: Ik heb getracht, den thans ingeslagen weg te vermijden, maar tenslotte bleef geen andere weg open. Raditsj zelf heeft den tegenwoorigen premier zelf voorgesteld. De koning zeide, dat hij de normale toestan den wenscht te herstellen, zoodra 's lands reor ganisatie zulks toelaat, miaar eerst moet er orde zijn in het Joegoslavisch huishouden en dient een einde te worden gemaakt aan par tijen, waarvan de voornaamste zorg is, twee dracht te zaaien en verschillen te signaleeren tusschen volken, die in waarheid één zijn van hart en van ziel. De koning naar Frankrijk? BELGRADO, 24 Januari. (V.D.) De vroegere minister van buitenlandsche zaken, Nintsjitsj, is heden naar Parijs vertrokken. In politieke kringen gelooft men, dat deze buitenlandsche reis in verband staat met de pogingen tot het herstellen van de vroegere betrekkingen met Italië en in het bijzonder verband houdt met een vernieuwing van het vriendschapstractaat. Ook koning Alexander moet van plan zijn, een reis naar Frankrijk te maken. 40 Personen zouden zijn gedood Uit Boedapest wordt gemeld, dat tusschen Turnu-Magurele en Litza in Roemenië tenge volge van het opstuiven van sneeuw een per sonentrein is verongelukt. Veertig personen zouden hierbij zijn omge komen. Trein in sneeuw blijven steken Uit Boekarest wordt nader gemeld, dat de reizigerstrein 171, die door opeenhooping van sneeuw was blijven steken, na twee dagen van ingespannen arbeid door spoorwegarbeiders en genietroepen uitgegraven is. De trein was leeg, daar de passagiers en het personeel, toen zij zagen dat de trein niet verder kon, uitgestapt waren. Met veel moeite slaagden zij er in Corabia te bereiken. Van trein 151 waarvan de bladen melden, dat deze tusschen de stations Turnu-Magurele en Llta vier meter diep ingesneeuw is ,zijn nog geen berichten ontvangen, wat misschien te wijten is aan de storing in het telefonische en telefragische veTkeer. De trein vervoerde 25 passagiers en 15 man spoorwegpersoneel. DE BUITENGEWONE KOUDE IN ROEMENIë Veroorzaakt veel ellende Sedert twee dagen heerscht in geheel Roemenië een buitengewone koude. De Donau Is dichtgevroren, zoodat de scheepvaart stop gezet moest worden; door de koude zijn tal rijke telefoonverbindingen verbroken; ook vele rails zijn gebroken, zoodat ernstige ontsporingen het gevolg zijn geweest. Nieuwe tunnel voor treinverbinding Men schrijft ons uit Rome d.d. 21 dezer; Vanmorgen is het nieuwe gedeelte van de snellere treinvei binding tusschen Bologna en Florence, waarin een der langste tunnels van de wereld ligt, ingewijd. Reeds in 1913 is met den bouw van deze lijn begonnen, doch het werk ging zeer langzaam en lag gedurende den oorlog geheel stil. De eerste jaren na den oorlog werd de bouw vertraagd door stilliggen van het werk wegens allerlei omstandigheden. Eerst toen Mussolini optrad werd de arbeid voortgezet en thans is de tunnel gereed. De nieuwe lijn, welke overal dubbel spoor heeft, gaat van Bologna uit en bereikt na SI K.M. het station Prato. Daarbij wordt 37 K.M. in de nieuwe tunnel gereden. De hoofdtunnel is 18% K.M., lang en doorsnijdt de heele Apen nijnen. Langs het tunnel-traject liggen zeven stations en 42 blokhuizen en in het midden be vindt zich een centraal station, dat alleen dient tot regeling van den treinenloop. Hier bereikt de tunnel haar hoogste punt, 320 meter boven zee. Meer dan zes duizend arbeiders hebben voort durend aan de gereedkoming gewerkt; 2500 arbeiders hadden alleen de groote tunnel, waar in nog eenigen tijd voor de volkomen afwerking allerlei kleine werkzaamheden moesten worden verricht, onderhanden. De tunnelbouw is in 1920 begonnen en heeft geweldige werken geëischt. Aan beide uiteinden werd een begin met de tunnel gemaakt, terwijl in het midden twee groote trechters werden ge maakt, van waaruit met 160 hoorhamers werd geboord. Hiermede konden 2500 ladingen wor den gelegd, zoodat men per dag 850 kubieke meter kon uitgraven. Dagelijks werden 5.000.000 kubieke meter lucht in de schacht geperst voor de ventilatie en 200.000 kubieke meter voor de boorwerktuigen. Aan den ingang en den uitgang van de tun nel zijn twee complete dorpen gebouwd, waar de arbeiders, de opzichters en andere personen wonen. De werkzaamheden werden bemoeilijkt door groote terreinmoeilijkheden, vooral door grond water en giftige grondgassen. Aan de zijde van Florence nam het water af en toe een dreigend karakter aan, wanneer er formeele watervallen uit het gesteente kwamen. Nu een dan kon men 600 liter water per seconde aantreffen. Dagelijks werd er 20.000 kubieke meter water afgevoerd. De sterke gifgassen in het gesteente hebben herhaaldelijk ernstige ontploffingen ver oorzaakt. Gedurende den bouw zijn 22 arbeiders gedood. De nieuwe directe verbinding tusschen Bolog na en Florence heeft een lengte van 97.350 M., d.i. 35.000 meter minder dan de oude lijn over Porrettana, welke door haar groote stijging in de Apennijnen groot tijdverlies veroorzaakt. WAAR MUSSOLINI HEERSCHT 20 millioen lire voor exploitatie van Albaneesche olievelden Door het Italiaansche gouvernement zijn twintig millioen Ure toegestaan voor de ont ginning van de Albaneesche olievelden. Gokkende beurslui gestraft; effectenhandelaars kunnen gemist worden Woensdag werden, gelijk gemeld, vier effec tenhandelaars te Rome gestraft met straffen van een jaar tot vier maanden voor het ver spreiden van alarmeerende berichten op de effectenbeurs. Naar aanleiding hiervan merkt de „Popoio dl Eoma" op, dat de bezigheid der effecten handelaren eigenlijk niet past in de fascistische opvatting van arbeid en daarmede niet te vereenigen ls. Meer dan 40 personen omgekomen. SHANGHAI, 24 Januari. (R.O.) Meer dan 40 personen, waaronder de Russische kapitein Wikmann, zijn omgekomen, toen het stoom schip „Hongtsjong", (het vroegere Duitsche schip „Sandakan") dat 2500 tonnen meet, Maandagmorgen tijdens een onweder op een afstand van ca. 100 mijl van Shanghai is ge zonken. De tweede officier Ilvov en negentien leden der bemanning konden zich in veiligheid stel len in een reddingsboot, waarin zij twee dagen zonder voedsel op zee ronddreven. Zij werden toen door een visschersboot op gepikt. De strijd tegen de oppositie MOSKOU, 24 Januari. (V.D.) Officieel word) bevestigd, dat te Moskou een onwettige organl satie van Trotzlristen is ontdekt, die propa ganda tegen de sovjet-regeering voerde; 15< personen zijn gearresteerd. O wettige anti-sovjet lectuur is in beslag ga nomen. KOWNO, 23 Januari (V.D.) Naar uit Moskoi gemeld wordt, hebben de arrestatfes van di 150 leden van de oppositie, die tot de beweginj van Trotzki behoorden,in Moskouschè politiek» kringen groot opzien gehaard. Men is var meening, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Bovendien staan ook in andere steden der sovjet-unie arrestaties te wachten. De oppositioneelen hebben verklaard, dat zij hun strijd tegen Stalin onda.nks alles niet zouden opgeven en verder zoude® strijden. De gepoe heeft huiszoekingen gedaan hij zea leiders van de oppositie die eveneens gear resteerd werden. De actie tegen Trotzki's aanhangers Jarsslawski, een der drijvers van den strijd tegen de oppositie en medewerker van d« „Iswestia" verklaarde op een arbeiderscon ferentie, dat de partij thans voor geen enkelen maatregelen tegen de oppositie meer zou terug schrikken. BERLIJN, 24 Januari. (H.N.) Naar utt Moskou wordt gemeld, weigeren de gearres teerde aanhangers van Trotzki, die terstond aan een streng verhoor omtrent hun geheim» propaganda te Moskou werden onderworpen, eenige inlichtingen te verschaffen. Bij het ver hoor waren vertegenwoordigers van het poli tieke bureau en van de communistische inter nationale tegenwoordig. De gearresteerden verlangden, dat zij weer op vrije voeten zou den werden gesteld. Ook in andere steden van Rusland hebben arrestaties plaats gehad. Trotzki is niet gevlucht KOWNO, 24 Januari. (y.D.) Uit Moskon wordt gemeld, dat de berichten betreffende d« vlucht van Trotzki uit zijn verbanningsoord door de sovjet-regeering officieel worden tegen gesproken. Trotzki bevindt zich te Aima Ata onder strenge bewaking van ambtenaren van do Ge- poe en mag de stad niet verlaten. Zij worden uit zee gelicht Naar verluidt is men er in den loop van de laatste vijf dagen in geslaagd van den bodem van de Zwarte Zee 39 schepen te lichten, waar van 19 gerepareerd zijn en weer deel uitmaken van de sovjetvloot. Meer dan 5000 ton verschillende metalen zijn bovendien uit verschillende andere gezonken schepen gehaald tot een gezamenlijke waarde van 33 millioen roehei, terwijl de kosten niet meer dan 2 millioen roehei bedroegen. Dezelfde maatschappij die deze schepen lichtte, heeft ook de Engelsche L 65 uit de Finsche Golf gelicht. Men zet het lichting» werk voort. HET COMMUNISME IN CHINA 30 Mcnschen overvallen en vermoord Uit Shanghai wordt gemeld, dat volgens Chineesche berichten, Maandag j.l. een bende van 200 met geweren en revolvers bewapende communisten de stad Hwangging aan de bocht van Hangehow hebben aangevallen. Zij overmeesterden eerst de politie, plunder den vervolgens de stad en staken haar in brand. 30 inwoners van de stad werden gedood en 70 gewond. Een oude vrouw is levend verbrand. Tenslotte kwam een afdeeling vrijwilligers de stad te hulp. Er ontstond een gevecht, waar bij van bommen en machinegeweren werd ge bruik gemaakt. 20 communisten werden ge dood, voordat het gelukte, de bende uiteen ts jagen. De "ommunlsten hadden overal biljetten aan geplakt, waarin de bewoners aangespoord wer den hun schulden, belastingen en huren niet ta betalen en het sovjet stelsel te steunen. De nieuwe koning in zijn hoofdstad bedreigd! Volgens berichten uit Kaboel hebben de Termez, Shinwari, Kougiani en andere stam men uit de provincie Djallababad zich aaneen gesloten ter gemeenschappelijke actie tegen de regeering van Kaboel, dus tegen Hablboellah, Hun voorposten bevinden zich reeds op 70 ICM afstand van Kaboel. De Noordelijke provincies, waar AmanoellaK nog steeds de sympathie der bevolking heeft, zijn slecht te spreken over de nieuwe regeoring van Kaboel. Amanoela op weg BERLIJN, 24 Januari. (H.N.) Uit Moskou wordt gemeld, dat koning Amanoella reeds oip weg naar Kaboel is. Twee nieuwe stammen hebben zich bij Amanoella aangesloten en zich bereid ver klaard, hem in zijn strijd met HabiboeUa te ondersteunen. DE DURE GROND IN NEW-YORK Een terrein van 600 millioen gulden NEW-Y"ORK, 24 Januari. (R.O.) Te New-i'orK is een prijsrecord geslagen met een bedrag van. 50.000.000 pond sterling voor een terrein van 4% H.A. in het centrum van Manhattan. Men zal er drio blokken met 200 huizen afbreken en indien de onderhandelingen met de opera/- maatschappij ten einde zijn, zal de nieuwe opera op dit terrein, dat voor een zoo fabel achtige som is gekócht verrijzen. Verleden week 995 dooden. WASHINGTON, 23 Januari. (N.T.A.) Heli bureau voor de statistiek deelt mede: Het aantal sterfgevallen ten gevolge van griep heeft in de week van 13- tot 20 Januari in 69 steden 995 bedragen tegenover 1311 in ds voorgaande week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9