DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I PUROL er op! 51ste Jaargang Maandag 28 Januari 1929 No. 15325 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postehèque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 16 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct Kabouter-advertenties 6 rentles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine adveriegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlie9 van een duim; 75 bij ver» lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. V EE Ni ANDER ASPECT. V ONDERWIJZERS- BENOEM NGEN5. i ail Het verzacht en geneest AGENDA KUNST-AGENDA DE RAMP TE HOEK VAN HOLLAND De candidaatstelling voor den kwaliteits- zetel Staatsfinanciën heeft de laatste da gen een wel geheel ander aspect gekregen, een aspect dat onze bijz.ondere belangstelling len volle verdient. Zooals men weet zijn voor dezen zetel in hei geheel slechts vier candidaten gesteld, in alfabetische volgorde de heeren Th. Gi- lissen te Amsterdam, mr. G. C. J. S. Krop man te Amsterdam, mr. K. 3. A. Trip te Ba tavia en A. C. A. van Vuuren te 's-Graven- h a ge ilet staat met deze candidaturen zoo, dat de z.etel eigenlijk bestemd is voor het zitten de Kamerlid, den heer van Vuuren, terwijl min of meer officeus als plaatsvervanger de heer Trip werd genoemd. De beide an deren, aan wier capaciteiten overigens nie mand twijfelt, waren outsiders, wel hieruit blijkend, dat in bijna alle kiesvereenigingcn uit de Rijkskieskringen Leiden, Dordrecht. Friesland en Groningen enkel de namen van Vuuren en Trip als candidaten werden genoemd. Men heeft thans in ons blad kunnen lezen, dat de heer Trip zijn candidatuur niet ge handhaafd wenscht te zien. Zoodat, tenzij het Partijbestuur gebruik maakt van de bevoegdheid welke het. is verleend in arti kel 25 sub 6 van het kiesreglement, wat wij overigens moeilijk kunnen aannemen, daar aanvulling der candidatenlijst slechts mag plaats hebben „in zéór bijzondere gevallen, wanneer zulks voor het goede verloop der stemming nuttig lijkt" straks voor den kwaliteitszetel Staatsfinanciën door onze ge organiseerde kiezers een keuze uit drie per sonen zal moeten worden gedaan voor zetel en plaatsvervanger. Waarbij dan nog, in verband met den leeftijd van den heer Van Vuuren, de beteelcenis van het plaatsvervan gerschap een bijzonder cachet heeft. De kans immers dat nog in de komende zittingspe riode de plaatsvervanger werkelijk geroepen zou worden, den zetel te gaan innemen, is niet gering te achten. I'.n zoo staat thans de candidatuur van de heeren Kropman en Gilissen, van wie we den eersten don Goudschen candidaat mogen noemen, plnm in de volle belangstelling. In de raadsvergadering van Vrijdag werd door wethouder De Bruin met eenige stem verheffing, aangedikt door de woorden dat hij er prijs op stelde zulks openlijk te ver klaren, opgemerkt, dat de voordrachten ter benoeming van onderwijzers, welke den Baad bereiken, tot stand komen zonder me dewerking van het gemeentebestuur. We vonden deze mededeeling opmerkelijk genoeg om er de onderwijswet 1920 eens op na te slaan en we vonden daar in artikel 3(5 suli 8 het volgende: „De benoeming (dat wil zeggen: andere dan hoofden van scholen) geschiedt uit ecne voordracht van zoo mogelijk ten min- ,ste drie bevoegden, opgemaakt door b u rg om cester en wethouders ivv overleg met den inspecteur, na ingewon nen bericht van het hoofd der school, waaraan de benoeming geschieden moet. Burgemeester en Wethouders leggen het be richt van liet hoofd der school en het schriftelijk met redenen omkleed advies van den inspecteur aan den raad o\er". Wethouder de Bruin wilde de verant woordelijkheid van de voordracht schuiven op 'net. hoofd der school, „die immers met z;jn onderwijzers inoct kunnen samenwer ken". Maar zulk een verantwoordelijkheid kern dc wet absoluut niet. Het zou ook bui tengewoon gevaarlijk zijn; immers, het hoofd dor school zou al te gemakkelijk be ïnvloed kunnen worden door relaties van welken aard clan ook. Voor de voordracht zijn Burgemeester en Wethouders verant woordelijk; blijkens do uitdrukkelijke be woordingen van de wet zijn zij het, die de voordracht opmaken; niet dus het hoofd der schooi, niet ook de wethouder van on derwijs, maar burgemeester en wethouders. Wanneer derhalve wethouder de Bruin verklaart, dat da voordracht ter benoeming van can onderwijzer tot stand komt zonder pe Medewerking van burgemeester en wet houders, dan zijn die woorden, en zoo de ïaad aan die woorden beantwoordt ook' Jie daad zelf, lijnrecht in strijd met de wett De wet maakt melding van een bericht - .vj VKiLVIt LEE OP-ZIEL U' J$ INGEVALLEN, beijvert oud e.i „Mig zich, om ue ■schaatssport haar volle recht t© doen wedervaren. Behalve de baan van de S. IJ- V. wordt ook het ijs langs den Rotterdamsehen dij'k druk bereden. van het hoofd der school en van een schrif telijk, met redenen omkleed advies van den inspecteur. I-Iet komt ons voor, wanneer er een commissie van bijstand bestaat, dat deze niet de napraatster kan of mag zijn van den inspecteur, dat zij het recht heeft zelfstandig, naast den inspecteur, B. en W. van advies te dienen, zelfstandig dus ook op onderzoek moet kunnen uitgaan. In ar tikel 6 van de „verordening regelende de sa menstelling en den werkkring der vaste raadscommissiën aan welke is opgedragen burgemeester en wethouders in bepaalde takken der gemeentehuishouding bij te slaan onder welke ook de commissie voor onderwijszaken behoort, lezen we: „Zij (de commissie) dient Burgemeester en Wethou ders van advies en is bevoegd het College voorstellen te doen die onderwerpen betref fen welke tot haar 'werkkring behooren". De omschrijving der taak van de commissie is zoo ruim omschreven, dat er geen twij fel aan kan bestaan, of zij heeft ook om trent de ondervvijsbenoemingen B. en W. van advies te dienen. En waar zulks het geval is, moet zij dat goed, zelfstandig kun nen doen. Ook in dit opzicht lijkt ons de houding van wethouder de Bruin die op dit gebied de bevoegdheid der onderwijscom missie wilde inkrimpen, niet. juist. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offieiëele af- en aankondigingen van hef Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij B. en W. van Vlaardingen is ingekomen een verzoek van do N. V. Crow Catchpole en Co's Fabrieken en Handelmaatschappij, aldaar, om vergunning tot uitbreiding van de teerdistilleerinstallatie aan den Schiedamschen Dijk, kadaster Sectie C. no. 198, door bijplaatsing van een tank voor opslag van ruw© teer, een tank voor opslag van creosoot, drie cristalliseertanks, een teer- pomp, gedreven door een electromotor van 6 P.K., en een electromotor van %-P.K. door het 'aandrijven van een ventilator; dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente Vlaardingen is ter visie gelegd en op Vrijdag den Ssten Februari 1929, de,s namiddags ten 3% ure, ten Raadhuize voornoemd, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe to lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, ter Secretarie van voor noemde gemeente van de schrifturen, die ter zaike mochten zijn ingekomen, kan worden kennis genomen. Schiedam, 28 Januari 1929. EEN RARE KOSTGANGER Mej. J. P. uit de Zwartewaalschestraat deed bij de politie aangifte, dat haar kostganger C. S. Zaterdagmorgen met de Noorderzon is vertrokiken, zonder betaling van kostgeld en met medeneming vam een paar aan zijn kostbaas toebehooren.de schoenen. De politie stelt een onderzoeik in. R. K. RADIOVEREENIGING .,ST. LlDUINA" PAUL SPEET SPREEKT Voor de algemeen© jaarvergadering, wel ka de R. K. Radiovea-eeniiging „St. Liduina" Vrijdagavond in den Katholieken Kring hield was de belangstelling goed te noemen, want in de zaal bleef geen plaats onbezet. De voorzitter, die heer F. Vlug, opende met den christelijken groet, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bijzonder tot den heer Paul Speet, den siecretaris- omroepei- van den -K m), die spreken zou over „liet Radkxvl «afstaat in. binnen- en buitenland" en besprak het succes da,t de vereeniging dank zij de medewerking der leden en de homogeniteit in het bestuur heeft mogen boeken: In waardeeretndie woor den herdacht xspr. hetgeen de heer Th ijs.oen als bestuurslid voor de vereenlging gedaan heeft om daarna ook den onlangs overleden burgemeester Gijsen te gedenken. De notulen werden hierna goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken kou de voor zitter mededeelen, d.at van de Drukkerij Steens een geschenk was ontvangen in den vorm van 250 vel papier. Onder dank werd dit aanvaard. Mededeelingen Omtrent de Schiedamsche kerkiützendiing werd de vergadering ter kennis gebracht dat het hestuur hoopt de volgende week definitieve mededeelingen te kunnen doen. De tweede groote demonstratie-avond zal op 22 Februari worden gehouden. Zooals men weet zal hij plaats hebben met volle mede werking der Ned. Seintoestellenfabrieik te Hilversum, populair en niet wetenschappelijk zijn, daar een lezing over 't zendstation „Huizen", geïllustreerd met lichtbeelden de hoofdschotel van het programma zal vormen. Voorts ligt het in de bedoeling een tweetal excursies te houden: en wel een in Mei naar de radio-salon te Scheveningen en later de ander naar de K.R.O.-studio's te Amsterdam en het zendstation te Hulzen. Beide echter alleen wanneer de deelneming voldoende is. De dames en heeren, die zich belast hadden met de vulling der K.RO.-busjes werden voor hun moeiten bedankt. De voorzitter hoopte, dat wanneer weer nieuw© busjes zullen worden uitgereikt, zij niet onverzwakten ijver hun taak zullen hervatten. Het jaarverslag in het jaarverslag gaf de secretaris-penning meester de heer F. G. van Essen een over zicht van hétgeen door de verieeniiging weTd tot stand gebracht van af de oprichting op 1 Juni 1927 tot en met 31 December 1928. „Si. Lidiuina" begon haar taak meit 80 leden. Op 1 Januari 1928 was het aantal gegroeid tot 134, terwijl bet nieuwe, jaar 1929 kon worden begonnen met een totaal van 2884 leden, zoódat in 1928 150 nieuwe leden wenden aangeworven. Gememoreerd wisrde® <1© propaganda, die voor den K. R. O. en de Katholieke Radioglds is gevoerd, die organisatie van twee groote pro- pagatada-vergaderingen on maanden. Aan ver schillende personen, dile z'ioh verdienstelijk had den voor de veoleeniging werd dank gebracht In het bijzonder aan de Piaaltselijke pers, bij name de Nieuwe Schiedamsche Courant en haar hoofdredacteur den heer Stolwijk en allen die er toe hadden bijgedragen dat aan het R. K. ziekenhuis een radio-installatie kon worden, ge schonken. Blijkens het financieele verslag kwam vast te staan, dat de vereeniging in haar eersten bestaan stijd meer uitgaven dan inkomsten heeft gehad want op 31 December 1.1. was er een nadeelig slot van 50. Een hartelijk applaus en een welverdiend huidewoord bewees dat de voorzitter en do leden het werk van de® beer van Essen waar. deeren. Rede heer Speet Daarna was het woord aan den. heer Speet die zeide zich er over te verheugen nu eens persoonlijk met de leden van St. Liduina ken nis te mogen maken. Spr. wenschle uiteen te zieitten op welke systemen de omroep in ons land en daarbui ten berust. Eerst wees hij op de nadeden der integrale vrijheid van den omroep, waaraan men. in de Vereenigde Staten, vast houdt en die tot gevolg heeft, dait men niet ongestoord luisteren kan. In sovjet-Rusland heeft men 't tegenovergestelde, daar berust de leiding in .handen van de Sovjet. Wanmleer deize uiterste tegenover elkander worden 'geplaatst, dan ligt daartuslschen in de vrijheid, die door dezen staat gecontroleerd wordt. Een gecontroleerde vrijheid eehter sluit nooit een staatsmonopolie geheel bulten, zoodat zulk een omroep feitelijk altijd zal staan in het teekeu van een privilege. Achtereenvolgens besprak spr. de bezwa ren die voortvloeien uit de exploitatie door particulieren, uit bet subsidieeren door den Staat van de uitzendsta/tions en uit het systeem van 't technische staatsmonopolie, dat echter de uitzendingen toevertrouwt aan omroep-instituten, zooals in Dultschland. De toestand in Nederland noemde spr. vrij nevelachtig. Het jaar 1928 gaf een wet, doch meer mededeelingen ontving men van re- geeringszijde niet. Uit de samenstelling van den Radioraad blijkt, dat de katholieken sterk zijn achter gesteld bij de andere groepen. Krachtens de verhoudingen hadden zij 1[3 van 't aantal ze tels moeten hebben, zij moeten thans met 1/7 tevreden zijn. Een voordeel is 't voor ons land dat de organisatie feitelijk vrij is, al moet men een zendvergunning hebben. De financieels kwestie is nog niet geregeld, de omroepmoet rekenen op de goedgeefsch- heid en bet moreel der luisteraars. Hoewei onwetyg heeft de staat verboden reclame te maken. Dit komt echter den luisteraars ten goede. Spr, wees er nog op dat de staat bedenke lijk aan onze radiovrijheid begint te knab. beien, hij geloofde, dan ook, dat 't niet zoo heel lang meer zal duren of in de Tweede Kamer wordt de eindstrijd uitgevochten. In zijn tweede deel gaf de heer Speet een globaal ov«rcweh>t. vr,n de system©: i. van Duitschland, België, Engeland, Frankrijk, Ver eenigde Staten en Rusland. Door de wijze waarop hij zulks deed kregen de aandachtige toehoorders eien goed inzicht van de organi satie buiten onze grenzen. Uit een en ander mochten zij echter concludeeren, dat zij in ons land toch niet tot de slechtste behoort. Spr. besloot zijn interessante causerie met een woord van aansporing om steedsden K. R O. te steunen, dit is te meer van belang om dat door de totstandkoming van den Indiï- zender in de toekomst ook de missies zul len kunnen worden bediend. Een langdurig applaus dat no-g onderstreept werd door den voorzitter, vormde de beloo ning voor de leerzame, interessante voor dracht. Vervolgens ging men over tot het verkiezen van een voorzitten-. Met nagenoeg algiem,ee- ne stemmen werd b&3loteu de beer F. Vlug opnieuw de leiding der vereenlging toe te vertrouwen, terwijl bij enkele candidaat stelling de heer H. Wlllemse in de plaats van den heer Thijssen bij acclamatie tot be stuurslid werd gekozen. Aan 't slot dier vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat het bestuur in de maand April een televisie-avond hoopt te organiseeren en dat het besloten heeft aan haar of hem, die het 300ste lid aanwerft een schitterend boekwerk cadeau te doen. Daarna sloot hij de welgeslaagde geani meerde vergadering. ROODE KRUIS TRANSPORT-COLONNE Op de Donderdag gehouden jaarvergadering van de Schiedamsche Roode Kruis Transport- Colonne herdacht de voorzitter, de heer A. v. d. Berg, in zijn openingsrede, het overlijden van den eere-voorzitter, Burgemeester A. J. Gijsen, en deelde mede dat de vereenlging, door een deputatie met omfloerst banier de laatste eer aan den overledene had bewezen. Met een plechtige en stille aandacht werd ook de overledene in deze vergadering herdacht. De verslagen van secretaris en penningmees- ter werden ongewijzigd goedgekeurd. De controle-commissie had geen fouten kun nen ontdekken in de boekingen van den penningmeester, zoodat deze werd gedechar geerd. Herbenoemd werden tot voorzitter de heer A. v. d. Berg en tot commissaris van materiaal do heer B. Bel. De secretaris vermeldde nog in zijn verslag, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een waar succes-jaar is geweest, daar op ver schillende wedstrijden mooie Buccessen werden behaald, bestaande uit 2 eerste prijzen, 1 tweede, 1 derden, 1 vierden en 1 zesden prijs, terwijl de banier op de vaandelparade van de Nenijto in Rotterdam een eervolle vermelding verwierf. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Reel. 25736 VM 9 lederen Zondag Patronaat SL Dominion* Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur, 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur. R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man» nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond vergadering „Katho» liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart oven; acht lederen Woensdag Patronaat St. Dominica* zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereeniglng. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K, Volksbond. Aan* vang S uur. Vrijdag 1 Februari Ned. R. K. Grafische Bond, afd. Schiedam, jaarvergadering in het gebouw van den R K, Volksbond, Lange Haven 71. Aanvang 8 tuur. Zeer belangrijke agenda, o.a. bestmirsvenv kiezing. IK ROTTERDAM 28 J a n.: Groote Schouwburg, Butterfly, (ltal. Opera), 8 uur, (voor volwassenen). Geb. v. K. en W., huldigingsavond Paul v. d. Putten, 8 uur. 29 Jan.: Groote Schouwburg, Merijntje Gijzens Jeugd, (Rott, Hofst. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). Geb. v. K. en W., Zang. vereeniging „Polyhymnia", (Mendelssohn's ,,Paulus"), 8 uur. 30 Jan.: Groote Schouwburg, Tannhauser, (Co-Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen). 31 Jan.; Groote Schouwburg, De vlucht, (Ver. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, De go schandvlekte, (Spreegezelschap), 8 uur, (voor volwassenen). Tivoll-Scbouwburg, Wonder boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uur, (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 31 dezer in: Olympiaf Corso (voor volwassenen)Centraal (voor vol wassenen); City (voor volwassenen); W.B.» theater (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 28 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de KanierVan Koop handel. Moutwijn 1 Moutwijn 46 pet. 18.per H.L. H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 28 Januari. Men noteert voor Melasse-spiritus 32.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per 11. li. Spoeling Noteering 2.40 Door de N. V. Wilton's Scheepswerven en Machinefabrieken, alhier, werd de medewerking Ingeroepen van de afdeeling Schiedam van de Roode KruiH-Traneportcolonne, om een collecte! te houden voor de nabestaanden van de slacht offers van de ramp te Hoek van Holland. Deze Zaterdag gehouden collecte had het mooie resultaat, dat ruim 250 werd opgehaald in ongeveer een kwartier tijds. Nog volgt een collecte onder kantoorperso neel en directie, zoodat zeer zeker oen flink be drag kan woTden afgedragen. WIELRIJDERS OPPASSEN De 30-jarige wielrijder W. Z., wonende in de Nieuwe Maasstraat, reed Zaterdagmiddag in de Gerrit Verboonstraat in volle vaart tegen een. Vlaardingsche autobus op, toen deze een ander* bus wilde passeeren. Hij smakte tegen 'en grond, en werd lboven hej linkeroog gewond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1