FEUILLETON DE VIJFDE VINGER MAANDAG 23 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 TERAARDEBESTELLING M. VAN DER VLIES BURGERLIJKE STAND Aangiften van 2526 Januari. UIT KETHEL UIT ROTTERDAM RADIONIEUWS EEN AVÖNTURENVEKHAAL. Op <!<j algemeen© begraafplaats bad Zater dagmiddag de teraardebestelling plaats van bet, stofteliik overschot, van den beer M. van der Vlies, in leven gemeente-accountant van Schiedam. Onder degenen die bij de droe.ve plechtigheid tegenwoordig waren, merkten wö o.m. op. de wethouders ir. C. Houtman. P. de Bruin. mr. M. M. van Velzen en T. Slaven burg; verder de heeren: ir. G. Gerlagli, dir. van gemeentewerken: J. Doets. dir. der technische bedrijven; mr. N. J. Poat. com mies-redacteurJ. N. Post, inspecteur der gemeente belastingen; R. van GoTkum, dai. van de gom. arbeidsbeurs; P. van <i«r VI**. dir. van het burgerlijk armbestuur; W J. Goslinga, inspecteur van het gemeentelijk lager onderwijs; W. J. Kruver, havenmees ter' J. K. Dominicus, tuinarchitect der ge meente; P. Pomes, dir. van de ambachtschool; S. Nipi'us. hoofdcommissies-chef van de afd. burg. stand, bevolking en militie; J. van Veen en E. Daseul, hoofd-inspecteur en In specteur van politie: mr. J. H. Welcker, eera-claa-is van dc eeuimissio voor het aJg. ziekenhuis; voorts een aantal raadsleden, ver tegenwoordigers van commissies waarin do overledene zitting had; diverse ambtenaren ^Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door weth. de Bruin, diedan heer v. d. Vlies roemde als een hoofdambte naar, waarin het bestuur der gemeente zijn volle vertrouwen stelde; hij was meer dan bekwaam in zijn werk, waarin -hij van groote plichtsbetrachting blijk gaf. Op zijn terrein heeft de heer v. d. Vlies zich een eerezuil gebouwd. Hoewel geen ambtenaar in den vollen zin des woords misschien droeg de betrekkelijk late leeftijd, waarop de heer v. d. Vlies naar de gemeente-administratie overging daaraan bij stond hij in aanzien bij zijn superieuren Als hoofd was hij zeer gezien en hij weid gaarne gevolgd dom degenen met wie hij moest samenwerken. De overledene was een man respect had, en die wij met volle dankbaar he,id herdenken. Ir. G- Gerlatgli, sprekend namens de ge meente-ambtenaren, legde er den nadruk op, dat de heer Vlies altijd een vriend was voor allen, steeds bereid om met Taad en daad ^NamamThet personeel van den overtedmie, mei. P. v. d. Hoek en de heeren A. M. \an den Bos en C. Meijvogel, sprak de heer J. C van Zijderveldt. Een schoonzoon van den heer v. d. VUes dankte vóór de betoonde ^Omfei^'de^kiransen die de baar dektai noemen wij -die van de gemeente, van de hoofdambtenaren der verschillende diensten en van de ambtenaren ter secretarie. R. K. VROUWENBOND Hulp in de Huishouding VERLAGING VAN CONTRIBUTIE IN ZICHT. Het nieuwe bestuur van den R. K. Vrouwen bond is druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor een vernieuwde actie. Het wil gaarne niet medewerking "van alle katholieke vrouwen de vereenigiuE vreer tót bloei brengen en het ligt dan ook in de bedoe ling aan de algemeen© vergadering voor te stellen tot verlaging van de contributie over te gaan. Lv> aandacht wordt mos gevestigd op de Reeling „Hulp in de huiifooudiag", welke steeds in aobie is gebleven. Aanvragen om hulp moeten woa-den gericht tot mej Gunne- weg. Hoogstraat 20. Getracht zal worden deze afdeeling zoo uit te breiden, dat oolk de mid denstand van haar werkzaamheid zal kunnen profitecren. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie angegeven in het tijdvak van 19 tot en met 25 Januari. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'middags zwarte d. handschoen; glacé handschoen, grif- felkokeT, ivoren kinder armband, hond, heeren. handschoen slinger van een auto, blauw werk- jasje. •- Bij vinders; rijw ielbelasting|plaatjc, N. J. Zonhoven, Brugmanstriaat 54fb; rozenkrans, in étui, L. Pinkster, Mid deharnisschestraat 32a; partem, met inhoud, J. v. d. Heuvel, Oud- dorpschestraat 10a; bruine portefeuille, A. Bijtenhoorn, Lange Achterweg 36; sleutel, A. Huigen, Broersveld 90/8; koperen sleutel van melkbus, P. Hoogstad, Broersveld 5; gebreide heerenhandschoen, J. Vorstenbos, Klaaswaal- che straat 7; glacé kinderhandschoen, J. Kra. mei'-Frehrer, Broersveld 182; 2 geruite hand- doeken, G. van der Morst, Oostsingel 49; geld, A. Hoorman, Groenelaan 54; kinderportem., met inh., Wed. Huizer, Singel 194)16; portem. u.met inh., P. Walraven, Vijgens-teeg 13; sleutel J. Dekker, Abbenbroekschestraat 17a; dop van een vulpenhouder, L. Vredebregt, Nieuwe .Buurt 5; koralen beursje inh. collier, C. van der Vlies, Laan 24; sleutel, J. Holleman, Ged. Baiansoot; damestaschje met inh., C. v. d. Heuvel, Nassaulaan 1; rijwielslijpplamk, A. Es wijk, Villastraat 77; hos bandijzer, C. Bos, Laan 4; ring met 4 sleutels, W. Bos, van Smaleveltstraat 11a; actetaseh met stalen- boek, J. Meerhof, Leliestraat 36; hondje, J. v Gen, St. Liduinstrat 60b; sleutel, N. Witberg Lnge Nieuwsstrat S9]22; papieren geld, J. Noordijk, Kore Singelstraat (winke); dames handschoen, W. Janee, Hoogstraat 93. JEUGDCENTRALE UIT DE R. Iv. y AKBE WEGIN G Woensdag 30 Januari, 8 uur, houdt de-ze JeugdeentraJe een vergadering in de bovenzaal van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange Haven 71, alwaar als spreker zal optreden de Jheer A. Hooghiemsitra uit den Haag', hoofdbe stuurder van den Ned. R. K. Grafischen Bond Door den Wieleerw. heer kapelaan A. F. J. Goossens zal een serie lichtbeelden worden Vertoond over „Het Vaticaan". Alle jeugdleden van de vakafdeelingen zor gen natuurlijk aanwezig te zjjn, want er is voor hen veel te loeven. Alle jeugdige R. K. personen, die nog niet zijn aangesloten bij de respectievelijke vaz. afdeelingen zijn ran harte welkom, opdat ook zij van hét nut en de noodzakelijkheid van de R. K. Vakbeweging overtuigd zullen wor den. BIJ HET HOUTHAKKEN VERWOND Zaterdagavond is aan den politiepost Groote Markt verbonden vrouw V. uit het Dollehofje, die zich bij het hout hakken bloedend aan de linkerhand had verwond. Zij hééft zich onder doktersbehandeling gesteld. GEBOREN: Maria, dochter vn R. Wohler en M. Kok, Stationsstraat 2 Jacoba Wilhel- mtua Antonia, dochter van R. C. Wolf en E. M. Janse, Jan van Avannestraat 61 Johanna dochter vn J. Stekelenburg en G. Vleemiag Onddorpschestraat 7 Jaeobu Leendert, zoon van J. L. Valken en A. C. Brökling, Haven- dijk 134. OVERLEDEN: J. van Deventer 78 j., eohtg van W. de Vries, Dam H. J. C. Roe- lants, 70 j., eohtg. van N. Bijdendijk, Nassau laan "M Hanegraaf 88 j., wed. van J. Zijl mans. WestE-rankelandschestraat. Red. D 2336 VM 8 AANRIJDING De 65-jarige heer C. B., wonende in de Lauge Kerkstraat, is Zaterdagmiddag in de Burge meester Knappertlaaa aangereden door een driewielige transportfiets, bestuurd door den loopknecht J. G. uit Rotterdam. De oude heer die tegen den grond werd geworpen en een bloedende wond opliep aan den duim van de rechterhand, is aan de politiepost in de Nas. saulaan verhonden. DOOR DE GLADHEID Toen Zaterdagmiddag de 29-jarige los-werk- man C. M. met zijn rijwiel in het Sterrebosch voor een luxe-auto wilde uitwijken, slipte de flets, tengevolge waarvan hij kwam te vallen. De man kon zich nog tijdig in veiligheid bren gen, maar het rijwiel werd overreden. SCHIEI)AMSCHE IJSCLUB De haan van de Sekiedamsche IJsclub heeft zich gisteren den gehiselen dag In een zeer druk bezoek mogen verheugen. Voor dit seizoen werd wel een record-aantal bezoekers bereikt. Verluidde eerst, dat de banen heden Bie-uts vanmiddag geopend zouden zijn, nader deelde men oais mede dat ze ook hedenavond zullen worden opengesteld met verlichting. De banen laten niets te wenschen over Morgen-, Dinsdagmiddag, heeft om twee uur een hardrijderij plaats voor jongens tot 16 jaar. Voor leden geen inleggeld, voor niet- leden vijftig cents. Morgenavond worden de bezoekers ver zocht een lampion met stok mede te brengen, teneinde een optocht te organiseeren. Voor de mooist© lampion wordt een prijs beschikbaar gesteld. SCHEEPVAART Te Schiedam, 26 Jan. aangekomen s.s. Manatarony, van Duinkerken om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Purfina, van Nantes s.s. Olaf Kyrrie van Galveston om te dokken in de AVilhelminahaven. Van Schiedam, 26 Jan, vertrokken: s.s. Kornet, naar Bodo; s.s. Maasdam, naar R'dam; s.s. Felix, ledig naar Sunderland; s.s. Hoog kerk, ledig naar Hamburg; s.s. Snestad, ledig naar Key West; s.s. Olaf Kyrre, naar Esbjerg. Te Schiedam, 28 Jan. aangekomen; Eng, s.s. Agility, kapt. C. Wing field, met olie van Harburg voor de N.V. Schieveem aan d© Wilhelmlnahaven, het vertrok lieden ledig naar Bremen. OP HOL Terwijl bakker IL F. M. W. alhier. Zaterdag zijn broodwagen wilde la-dien, sloeg plotseling het voor den wagen gespannen paard op hol. Het dier Tende den Schdedamschen weg op waar het al spoedig in botsing kwam met de groentenwagien van J. de L. van Ylaardingen. De groent en wagen werd ernstig beschadigd. In zijn vaart raakte ook de broodwagen los en holde het dier alleen verder. Ter hoogte van de openbare school werd het paard tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken vielen aieit voor. VER. „TOT ONDERSTEUNING BIJ ZIEKTE" In het Gebouw voor Christelijke Belangen, alhier werd Zaterdagavond de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Tot ondersteu ning bij ziekte". De vergadering welke door ruim 70 leden was bezocht, werd om half acht door den voorzitter, de heer G. van der Most, geopend met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Uit het keurig verzorgd jaarverslag van -den secretaris den heer M. J. Tempelaars, bleek dat het ledental wias geste gen tot 150; woorden van hukte en dank wer den gebracht aan Dr. Sauer, voor zijn belange- looze medewerking. Uit het financieel ver-slag bleek, dat aan contributie was ontvangen 1704. Aan ziekengeld -was uitgekeerd een bedrag van 1159.08. Het batig saldo bedroeg 451.42. Bovendien was door het steunfonds nog een winst gemaakt van 110.25. Beide verslagen werden onder dankzegging goedge keurd. De aftredende bestuursleden da heeren M. J. Tempelaaxs -en Arn. Peters, werden bij acclamatie herkozen. Eveneens werden bij acclamatie herkozen, de heeren M. J. Wever en J. C. Polsthoorn ais led©® van den Raad van Toezicht. Een bestuursvoorstel betreffende art. 22 werd met algemeene stemmen goedgekeurd, 't Voorstel v. d. Marei om bij verzuim van ver. gade-ring 50 et. boete te heffen werd verwor pen. Het hierna volgend voorstel van den heer P. Troost om presentiegeld uit fe keeren werd eveneens verworpen. Hat voorstel van den heer Tempelaars om aan een oud lid aan het steunfonds eenige hulp te verstrekken, vond algemeen© instem ming. De wijze van iiitkearing werd aan het bestuur overgelaten. Alsdan werd door den voorzitter nog even de ophanden zijnde „Nieuwe Ziektewet" ter sprake gebracht, waardoor de vereeniging waar 3 ixijndijk op aliteuwe basis zal moe-ten worden opgebouwd. DE MASSA-VERGIFTIGING. Het resultaat van het bacteriologisch on derzoek van de resten van het Doelen-diner kon Zaterdagavond nog niet worden medege deeld. Dien dag is men den geheelen dag bezig geweest de verdachte etensresten aan een on derzoek te onderwerpen. Naar wij vernemen, zal de heer Louis Bouw meester Jr het personeel van de R.V.S. een extra-voorstelling aanbieden van de revue „Wonder boven Wonder", hopend dat de gas ten dan tot het einde van het gebodene zullen kunnen profiteeren. R. Iv. VROUWENBOND. Het jaarlijksche triduum van den R. K. Vrou wenbond afd. Rotterdam zal dezen keer gege ven worden door den weleerw. -pater A. L. Meijer O.P. van de Rozenkranskerk te dezer stede, en wel op 28, 29 en 30 Januari des avonds om 8 uur iü de kapel in de Eendrachts- straat. Het triduum zal besloten worden door een H. Mis met toespraak en algem. H. Commu nie op Donderdag 31 Januari 's morgens om 8 uur in dezelfde kapel. VOLKSVOORSTELLING „TANNHaUSER". Woensdag a.s. geeft de co-Qpera-tie in den Grooten Schouwburg, alhier haar 4e ver plichte gemeentelijke volksvoorstelling. Alsdan zal uitgevoerd worden „Taimhauser" van Richard Wagner met Liessbeth Poolman-Mciss- ner als Elisabeth en Reiner Minten als Tann- hauser. De verdere bezetting Is als volgt: Land graaf HermannHenri Bloemgarten, Venus Magda Lltef, Wolfram: Anton Dirks, Walther: Iwan Monasc-h, de schrijver: Jos. Heijdens, Biterol-f; Willem Horckenrath, Roinmar: Jan van der Meuten, een herdersknaap: Corry Gou- vreur, vier edelknapen: Willy van Roos—Endt, Lena de Beer, Cora VerhaegenHersche, Willy van der Rijst. Dit 1b beslist de laatste opvoering vau Tannhauser in dit seizoen. PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG. Huizen (836,3 St., na 6 uur 1S52 AL.) Uitri. K.R.O.-uitzendingen; 12.301.300 concert door het K.R.O.-trio; '5.386.30 grainofoonmuziek 6.30-7.Dultsehe les; 77.30 en 7.308. cursus Kerklatijn; 88.30 spr. mr. N. N. G. Th. de Kort: De Godsdienstige en sociaal-econo mische kant der Kath. Jonge Werkg. Ver.; 8.30 11.concert. Een avond in Tegelen; 8.30 concertavond in Tegelen. Kon. Harmonie „St. Caecllia", dir. P. Guillaume. Harmonie „Voor waarts". Orkest „Mig-non". Zangver. „Vriend schap". Mannenkoor „Excelsior". Kwartetver. „Zanglust". Tegelsoh Openluchttheater. Hilyer.sum (1071 M.) 12.152.concert door het Boris Densky-trio; 22.30 kookpraatje door P. W. Kers; 2.30—3gramofoonmuziek 34.kniples; 4-B,aansl. van het Cabaret „La Gatte" (Tuschinski). .dansmuziek: 56. concert. R. Wiirtenhoff-Stark (zang), M. E. Hoo- genraad (piano), L. Vogel /vang); 67.15 con cert door het Boris Lensky-crio; 7.157.45 En- gelsche les; 8.309.30 concert. Munnenzangver. „Zang en vriendschap". Mandoline-orkest „Sein- pre Avanti"; 9.30 populair concert door liet Om roeporkest; 10.15 persberichten; 11—11.30 gra mofoonmuziek. Daventry (1562 M.) 11.05 lezing; 11.20 gra mofoonmuziek; 12.20 Brown's Kwintet cn so praanzang; 1.202220 orkest; 2.50 voor de scho len; 3.50 muziek; 3.55 Fransche les; 4.20 orkest; '4.35 voor de scholen; 4.50 orkest; 5.35 kinder uurtje; 0.20 gedichten; 6.35 nieuwsberichten; 6.50 muziek; 7.05 Beethovenis piano-sonaten; 7.20 causerie; 7.35 muziek; 7.43 lezing; Glass; 8.05 concert. Orkest J. Thome (bariton), 16. Andjelkovitch (viool), G. Tcherniak (balalaika); 8.208.50 lezing; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 mu ziekles; 10.„Wife to a Famous Man", comedie in 2 acten van M. Sierra; 1112:20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 12,502.10 orkest; 4.055.06 solisten; 7.057.50 gramo foonmuziek; 8.3511.10 „Mignon", opera van Thomas. Orkest, koor en soli. Langen berg (469 M.) .11.30 mechanische muziek; 12.251.50 orkest; 5.05—5."50 operette muziek. Orkest en solisten; 7.20 Collegium Mu- sicum, o. 1. v. dr. Fröhlich. Wiener-dansen; 9.50 sluiten. Zeesen (1649 M.) 11.20"3:50 lezingen; 3.50 4.50 orkest; 4.60—7.20 lezingen: 7.20 kamer orkest en prof. Havemann (viool); 8.20 lezing: 8.50 de journalist spreekt. Hamburg (395 M.) 10.2011,20 gramofetm- muziek; 6.35 dansmuziek; 7.20 het lied van den arbeid, met medew. van solisten; 8.35 moderne composities. Secker-orkest10.0511.10 optre den van Willi Hagen (conferencier). Brussel (512 M.) 5.200 dansmuziek; 6150 kamermuziek; 8.35 fragmenten uit Traviata, opera van Verdi; 10.35 sluiten. GREGORIAANSCHE ZANG- Een cursus van pater Jos. Smits S.J. Giuler leiding van Pater Jos. Smits S.J,, zal in het Conservatorium voor Muziek, Mau- rttsweg no. 4, alhier een cursus in den Gre- goriaanschen zang worden gegeven voor leerlin gen en niet-leerlingen van het instituut. De cursus zal primaire theoretische gegevens brengen en vooral'op de .praktische beoefening dezer kunst gericht zijn. Het is een verheugend feit, dat thans aan de drie groote Conservatoria des lands deze zuiver, ste aller muziekuitingen in het leerprogramma, zij het nog niet verplichtend, ia opgenomen. Hiermede is gebroken met de eenzijdige be oefening der toonkunst uit de laatste eeuwen, en zal nu voor hen die de muziek liefhebben, een ruim perspectief van schoonheid open gaan. Ware de Palestrijnsche toonkunst een gelijk matige plaats toegekend, dan zou geheel in den geest dei- Parijsche ,,Schola Cantorum" gehan deld zijn, waar als basis voor de geheele muziekstudie deze kunstuitingen genomen wor den. Met Pater Smits, die als eonige in den lande zich uitsluitend toelegt op de studie der Grego- rtaanscho paieographie en eenige koren reeds heeft geformeerd, heeft de directie van het Con servatorium zonder twijfel een uitmuntende keuze gedaan. naar het Egelsch van WILLIAM LE QUEUX. Waarom'/ Telkens en telkens weer riep hij dat beeld van dien avond ln zijn herinnering op. Dan zag hij weer de lenige gestalte zich draaien en wen den, hoorde hij weel' de frenetieke kloppingen van het hooge hakschoentje op den parket vloer, dn roffelden de castagnetten met de mu ziek dat rhithme, dat zuidelijke rhithme, waar voor de Engelschman als in boeien was gesla gen. En nu dwong zich weer die gedachte aan hem op: Betty en die waardige danseres, Bet ty en dat fiere meisje, Betty en die uitgelaten vertegenwoordigster van een volk van zang en dans, dfe waren een. En toch, vroeg hij zich nu weer af, terwijl hij zijn uitgerookte pijp in den asehbak legde, en toch, zou het mogelijk zijn, dat deze meester lijke vrouw, die als een koningin door eigen en anderer woning schreed, vroeger als danseres zijn belangstelling had gehad op een hofbal in Madrid? Dat deze Betty Bollond, 'die rijk was en voornaam, die leefde het groote leven van zijn klasse, het toch steeds minderwaardige be roep van danseres zou hebben uitgeoefend? Neen, dat kon niet. Niets verried aan haar ge dragingen, dat zij tot dat genre rijken behoor de, die het aan hun artistieke hoedanigheden verschuldigd zijn, dat ze in de hoogere kringen worden toegelaten, zoo niet geduld. Meer dan Parijs trok Londen nog de scheidingslijn tus- schen stand en stand, tusschen aristocratie en nieuwe rijken, en ook nu bleef 't er aan vast houden. In de Row trof men geen operette di va's of theatersterren naast een lord. Geen Lon- densclie Mistlnguette zou zich ooit de voldoe ning van haar Parijsche zuster kunnen toeme ten, om naast die van huis uit geboren aristo craten een morgenrit te mogen maken. En daarom ging Gordon's denken dan ook in een andere richting, die van het wegschui ven van deze mogelijkheid. Hij, die Londenaar, ■wildo niet aannemen, dat hij zich zoo zou heb ben vergist. Madame Bollond behoorde door haar geheele manier van doen, door haar optre den en levenswijze tot de beproefde kaste en het leek hem onmogelijk, dat dêae vrouw, waar- vocfr hij zich reeds zooveel moeite en tijd had getroost om haar nader te leeren kennen, ver eenzelvigd zou kunnen worden met die danse res, die tot het waanzinnige toe zich had over gegeven aan de koorts van den dans. Diablerie had men eenstemmig van haar danskunst ge sproken, diablerie, een uiterste van verfijning en teohniek. Maar, redeneerde hij weer verder, de ondervinding, en vooral als ze heel streng en hard is, kan iemand zeer veranderen. Zij trekt som3 de eeuwige lijnen van wanhoop in een gezicht en verkilt het hart van hen, die door een ijszee van menschelijke harteloos heid gingen. Ze wapent hen, die geleerd hebben zich steeds paraat te houden tegen de belagers van hun bezit, ze maakt wantrouwend hen, die eenmaal zeer wreed het verraad hebben ge kend, ze scherpt het verstand, ze opent de oogen van hen, die zelf hun weg moesten ba nen in vreemd gebied. Weer gingen zijn gedachten terug naar die zorgelooze dagen van voor den oorlog, toen de jeunesse dorée en zij, die met hen mee wilden doen, van tijd tot tijd zeer losbandig waren in hun genoegens, dat rare soort genoegens, dat zich meestal bepaalt tot een stuwing naar ex cessen in nachtclubs, en die meer of minder gepaard gingen met een zooal niet vijandig, dan toch begeerig element. In die dagen was het leven van een attaché niet zoo zwaar, als in de koortsige maanden na negentien veertien toen er ineens een algeheel e omvorming plaats greep in de diplomatieke wereld. Nu was de betrekking van diplomaat een positie gewor den, die den geheelen mensch opeisehte, die de voortdurende werkzaamheid van den geest ken de, die studie en veel lezen vroeg. Het uiterlijk vertoon was geweken voor een intenser geestes arbeid. Gordon behoorde toen tot een club jongelui, die als de beroemdste pretmakers van de upper ten bekend stonden, die steeds en bij elke ge legenheid van zich lieten hooren, die de ziel, soms ook wel de kwade genius van alle groote feesten waren. Zij hadden zich met het élan van een zorgelooze jeugd op het prettige leven geworpen en wisten dit inderdaad ook prettig te houden. Het geheimzinnige, de pracht van het nachtleven oefent steeds een aantrekkelijk heid nlt op alle menschen, in het bijzonder op jongdlul. In alle tijden, in alle standen en alle klimaten kan men ze vinden rond speeltafels, champagneflesschen of tegenover een tooneel- tje waar gezongen en gedanst wordit. voorzoo ver de heeren zelf niet den boventoon voeren. Even overwoog hjj de mogelijkheid of hij wellicht in een van die wilde jaren Betty had kunnen ontmoeten in een of andere club. En ofschoon zijn overtuiging tamelijk wankelde, was hij meer dan ooit besloten het geheipi tot een oplossing te brengen, indien dit werkelijk het geval mocht zijn. Hij zou een einde maken aan die onbegrijpelijke houding, die ze tegen over hem bleef aannemen. Hij zou 'n einde ma ken aan die teikens opduikende vermoedens, maar wat Gordon Collet verzuimde er aan toe te voegen; hij zou een einde maken aan zijn eigen hartsonrust. Moe van al die bespiegelingen, wandelde hij naar de Ritz, dat slechts een paar honderd me ter verder lag. Hij zou er dineeren met zijn chef, die juist terug kwam van een opdracht voor Rome. Gordon Collet was een bekwaam en ernstig diplomaat, nog op de lagere sporten van de lad der, die naar een ambassade voert. Maar de zen avond waren zijn gedachten bij Betty en aan de spitsvondigheden van de diplomatieke Intriges liet hij zich al heel weinig gelegen liggen. Wat heb jij toch vanavond, Gordon? Je schijnt me zoo verstrooid toe, vroeg de gast heer, die een prachtig witten kop had. Het spijt me, sir. Ik voel me vanavond niet zooals het zijn moet. Indien u het me toe- Staat zou ik wel eens willen beproeven of een behoorlijke teug champagne me niet wat fik- scher kon maken. Ik vermoed, dat het beter helpen zal dan deze Bordeaux, die overigens uw beproefde kennis van wijnen geheel recht vaardigt. Zijn chef glimlachte vergoeilijkend en zei; Daar zeg je zoo wat. Zullen we een flesch Bollinger laten komen? Hij wenkte een kellner en bestelde den wijn. Toen ging hij op schertsenden toon verder; Ha, ha! Champagne is de wijn voor ge broken menschen of verliefden. Ik weet, dat jij niet gebroken bent. Duscherchoz la fem me, hè? Heb je harten aas in handen Jonge man? Gordon ontving de goedbedoelde toespelin gen op zijn downstemming met even veel har telijkheid, als waarmede ze waren gelanceerd en met een gullen lach antwoordde hij; Nee, nee, sir. Dat is heelemaal niet het geval bij mij. Ik vermoed, dat het wat steken in mijn knie zijn en ik zal er mijn kamermeisje eens oveT raadplegen of ze niet een oï ander huismiddeltje voor me weet, die je voor een shilling en enkele pennies per doos kunt in slaan. Maar dat woord liefde toonde nog in hem door, toen hij al weer op weg was naar de club. Gordon Collet was te ernstig, te onderlegd, te flink geworden de laatste jaren om zoo maar op het eerste gezicht op een vrouw verliefd te worden, die er wat aantrekkelijk uitzag. Eigen lijk had hij slechts één ware liefde achter den rug, en die had gestaan in het teeken van de gloeiendste romantiek. Toen hij veertien was op Harrow, was hij smoor geworden op de dochter van zijn huisbaas, die een lente eerder naar de zon was komen kijken. De ontknoo- piug was voor beiden even dramatisch en nood lottig geworden. Toe® de argwanende moeder op een goeden morgen het geheim wilde ont raadselen, waarom haar dochter zoo vroeg er op uit toog om bloemen te plukken, die ze met een Flora heette te ontleden, ontdekte de vrouw tot haar ontsteltenis en toorn, dat die slungel van een student gelijkgestemde gevoe lens koesterde ten opzichte van in de vroege zon geplukte bloemen. Maar tot ontleden was het nooit gekomen, daar beiden zoo aandachtig het eerst gepiukte bloempje bekeken, zoo aan dachtig en zoo precies tegelijkertijd, dat het bloempje plaats maakte voor eikaars oogen en juist zouden ze daar eens heerlijk lang in gaan staren, toen de bewuste mama deze Paul et Virginie-idylle kwam verstoren door de zeer nuchtere opmerking, dat „meneer" op staanden voet een andere kamer kon zoeken, en dat „mevrouw" vanaf dien dag in het huishouden zou komen. Sinds dien tijd had Gordon zoo'n afkeer ge kregen van schoonmoeders, dat hij een schrik gekregen had voor het woordje verloving. Toen echter het leven voor hem weidscher aspecten begon te openen, was hij van zijn aan- vankelijkeri schrik voor die onontkoombare schoonmoeders teruggekomen. Langzamerhand was hij ernstig gas.n denken over een huwelijk en daardoor kwam het, dat Betty Bollond, die hij hoe meer hij er over nadacht slechts als een goed geslaagde avonturierster begon te be schouwen, voor hem niets andeïs meer werd dan een Interessante vrouw. Aantrekkelijk voor hem, maar waarschijnlijk voor geen van zijn vrienden, omdat ze in ieder geval niet be hoorde tot dat soort, die zioh netjes of niet netjes, onmiddellijk lieten wtnnen door een paar vleiende woorden. Heel haar wijze van optreden ging een intieme kennismaking uit den weg. Zelfs verschillende vrouwen schenen niet met haar op te hebben. En nu had s!jn trots hem er toe gebracht om eens uit te vissehen wie die vrouw was, om haar te ontmaskeren, natuurlijk afleen voor zijn persoonlijk genoegen, tot tijdverdrijf zoo als hij zich zelf trachtte te sussen met een re den, die de ware niet was. Het oude huis in Bloomsbury was van bui ten leelijk en donker. Wie ©r zoo langs liep, zou gedacht hebben met een of ander verlaten pakhuis te doen te hebben. De Londenaars heb ben de kunst nog niet geleend om bun pleizier wat te deelen met den voorbijganger, door hun blinden zoo te maken, dat er wat van het licht naar bulten stroomt. Het plein was donker en verlaten. Van tijd tót tijd gleed een luxe wa gen of taxi aan, tot voor de breede trappen van liet oude heerenhuis, waar eertijds een lord Mayor was gestapt uit zijn overdadig ver gulde koets op zijn terugkomst van een Man sion House of een Guildhall feestmaaltijd. Vreemde verschijningen, allen om strijd in groote avondmantels weggedoken stapten dan uit deze wagens en zochten door de donkere deur en hall hun weg naar de club der Ruste- loozen of Cercle Bizarre. Gordon Collet kwam op de hem eigen elegante manier aan en trad binnen. Toen de zware gordijnen voor de deur .dichtvielen en bij het donkere verlaten plein achter zich had gelaten, stond hij tegenover een zonderling, verblindend tooneel. Hij had de club van haar oprichting gekend en dacht ge heel vertrouwd te zijn met al de buitensporig heden, die ze meende te moeten inrichten om haar naam eer aan te doen. Maar de leidcro hadden zich zelf hedenavond overtroffen. Gordon had de uitnopdiging, die tusschen een stapel andere in zijn correspondentie-coupe was blijven liggen, niet gelezen. Terloops had hij van het feest gehoord. Had hij de kaart wel gelezen, dan zou hij geweten hebben, dat heb moest, worden ,,het feest der feesten" en dab de club mr, Paletta tot ceremoniemeester had benoemd, met absolute volmacht om naar eigen goeddunken alles in te richten en uit te voeren. Mr. Paletta was de leider van een der meest vooruitstrevende kunstscholen, die haar eerste programpunt had gevonden in de be wuste overtuiging, dat niets mooi kon zijn, indien het niet tevens insloot een algeheel om- vorsTOijten der oude tradities. Zoo waren zij gevormd 'tot een riohting, die vol verachting neer ziet op marsepaine schoonheid, maav on- tlertusschen in 't geniep chocolade en itoekjes knabbelde els jonge meisjes. Het werd als een compliment beschouwd in dien men hun creaties betitelde als „vreemd, maar". Indien men er echter het woord over- dreven, of dwaas aan toe durfde voegen, haai de men zioh de verachting dier heeren óp den hals, om zijn achterlijke opvattingen en be krompen vasthouden aan versleten wetten van schoonheid en kleuren. Wat ook de artistieke kwaliteiten van mr. Paletta en zijn school mochten zijn, in ieder geval waren zij onweer sprekelijk bizarre en als zoodanig dus uitne mend geschikt voor de eischen van de Cercle Bizarre. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2