Winterhanden PUROL I D NSDAG 29 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 UIT KETHEL k UIT ROTTERDAM REGELING VAN HET VERKEER TE WATER MR. J. G. SCHURMANN DE GRONDVERKOOP AAN FORD HET TAXIBEDRIJF, ,i a- PAUL VAN DER PUTTEN AANRIJDING Cl icreuiaiddag te 3 uur reed de 15-jarige xxpjortvrn J, van R„ uit Rotterdam, op de Tieuwe lïaven tegen een luxe auto aan, doordat jjn fiets slipte. Hij viel tegen den grond en ez er-le zich aan de rechterknie. ONGEVAL OP HEÏ IJS Gisterenmiddag is mej. A. Visser uit Rotter- jam op de ijsbaan aan den Rotterdamsche dijk ji botsing geweest met een anderen schaats- (ijder, Het ijzer van een schaats drong het pelsje ia den voet, waardoor zij bloedend wen- pond wend. Aan den politiepost Broersvest is ij verbonden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 23—2S Januari. GEBOREN: Jacobus Arnoldus, zoon van C. Ie Vette en A. Olstboorn, Kerklaan 15; Clasina, Jochter van M. R oudenburg en A. Doelman, 1st© Veenweg 7; Gerardus Albert us Gozewinus, p<m van A. C. Bouwens en M. C. van Wiet- narscben, Kerklaan 25; Petronella Adriana, Jochter van A. La ros en M. van Schie, Polder weg 35. KETHELSCHE IJSCLUB. Door het aanhouden van de vorst waren gis- jeren en ook Zondag een gToot aantal liefheb bers naar de Kerklaan getrokken om van het jjs te profiteeren. De Kerklaan, die op het jogeüblik goed berijdbaar is, werd gisteren en )ok beden door eenige werklieden geveegd. Het pestuur van de Ketheische IJsclub Iaat niet3 pnbeproefd om het "den schaatsenrijders zoo jantrekkelijk- mogelijk te maken. Het ijs is ook PU veel mooier dan den vorigen keer. Het jantal liefhebbers is daardoor ook vanzelfspre kend veel grooteT. Van eventueel© wedstrijden pp het ijs zal eehter voorloopig nog moeten porden afgezien, wijl de kas er financieel niet pest voorstaat. Betreffende het ijs in de binnen velders kan worden medegedeeld dat dit op jeer veel plaatsen, tengevolge van het malen (Ier watermachine, is ingevallen, en dientenge volge dan ook nog zeer gevaarlijk en onbe trouwbaar is. r FEESTAVOND R. K. R. M, C. Gisteravond gaf de R. K Rott. Mand. Club in de zaal „Imperial" aan de Kruisstraat een •teestuitvoerlng. Na een kort openingswoord van den voorzit ter den heer Nijs werd direct het muziekpro gramma afgehandeld. Direct kon worden ge constateerd, dat de dirigent zijn spelers(sters) Cr goed „onder" bad en dat er goed en ernstig V gestudeerd „Uzer en Staal" van Muller weid >eer goed gespeeld, toch werd 'er wel eens te guiten gegaan aan te vlot spel; „Concert Ouver ture No. 4" van J. Kok werd onberispelijk Uitgevoerd. No. 3 van het programma „An der Schonen Blauwen Donau" van J. Strauss vond buitengewoon veel animo bij het pnbliek, doch opgemerkt dient te worden, dat het spel niet moet worden overschat daar ©r af en toe een „gefantaseerd" nootje viel waar te nemen, waar door het muzikaal geheel wel wat te lijden had „Ballet des Fees" van E. Boucheron en „Nina Pancha" van E. Bara waren zeer goed te noe men, terwijl laatstgenoemd nummer wel wat meer studie vereischt, overigens niets dan lof voor dirigent en leden hetwelk dan ook door het publiek met een langdurig en waardeerend applaus beloond werd. Na de "ze werd de avond opgeluisterd door het duo Winkels en den heer J. Penning, die de lachspieren der aanwezigen danig in werking brachten. De p no-par tij was bij den heer N. Leupe in goede handen. Na afloop der tombola werd de avond in een zeer gezellig samenzijn verder doorgebracht. K. K. PROPAGANBACLUB „H.H MARTELAREN VAN GORCUM" Herdenking 20-jarig bestaan Na het patronaat van Feijenoord, dat Zondag zijn zilveren jubileum herdacht, vraagt nu weer een fcder en een van de oudste vereenigingen onze aandacht n.1. de parochiale propaganda- club, eertijds onder bescherming van St. Botti- facius, die op Zondag 10 Februari haar 20-jarig bestaan zal vieren. Op dezen dag zal des mid dags om 1 uur de jaarvergadering worden ge houden, waaraan dan een eenigzins feestelijk cachet wordt gegeven. Zoo zal de weleerw. heer Zijlstra een rede houden, terwijl een huldiging zal plaats heb ben r<rB de oprichters van de club de hoeren J. A de Lartge en P. v. Gils. Voorts wordt een vaandel onthuld en aan de Tszeeniging aangeboden; De verschillende pro- grammanummers zullen door zangnummers word' .i afgewisseld. Ui Ti ERDAMSCHE BILJARTBOND oor de competitie van den Itotteidamschen Biljairilxind werden gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: "adv klasse: ear. ort h.s. gem. T. Theeboom 250 21 35 10.11 Wunderink IS6 24 30 7.75 Verhoeven 172 31 22 5.22 VI. Theeboom 250 32 IS 8.06 li.iv li-— Posthoorn uitgesteld. 2 t o 3e klasse /ennsjui-iu 140 32 24 4.38 'Ren 149 32 26 4.65 •ls— Spec uitgesteld. >1- Tom-nier 128 42 22 3.05 d '-ely 120 42' 8 2.78 ^;;n' 'uit 98 32 11 3.06 !-;T' 120 32 29 3.63 e a£d. D: E. Theeboomv. d. Weijer go. -i 4e j-se afd. D: Het Noorden dn.M.S. c gjr '.'"9. Co !:",i=;o afd. A: Concordia K. en V. b jk». Ce klasse afd. C: K. en V. a—Amateur 7113. BIJ DE NIEUWE HEFBRUG OVER DE DELFTSCHEVAART ENZ. Brug- en sluiswachters opgenomen bij de havenpolitie. De Commissie voor de Strafvorderingen, heeft bij den Raad aanhangig gemaakt een aanvulling van de verordening op het gebruik der havens en wateren, te Rotterdam. In de eerste plaats betreft zulks artikel 34 dezer verordening, hetwelk de schippers ver plicht bij het doorvaren van bruggen of sluizen de ter bevordering van een spoedige doorvaart gegeven bevelen van de brug- of sluiswachters op te volgen. Toen onlangs een schipper wei gerde gevolg te geven aan het bevel van een brugwachter om te wachten voor een. brug, welke, ten einde het landverfeeer over de brug te herstellen, werd gestoten, en in strijd mét dit bevel tijdens het neerlaten der brugkleppen de brug nog passeerde, bleek deze schipper niet strafrechtelijk te kunnen worden vervolgd, om dat bedoeld bevel niet „ter bevordering van een spoedige doorvaart'' was gegeven. Deze toestand is uiteraard ongeweusolit; de brugwachters moe ten tegenover opdringende vaartuigen kunuen optreden en de bevoegdheid bezitten om het verkeer door de bruggen voor zooveel noodig te regelen. De havenmeester geeft er de voor keur aan, dat de brug- en sluiswachters zullen worden opgenomen onder het personeel der havenpolitie. De brugwachters zullen dan voor afwezige havenbedienden kunnen invallen; dit laatste is practisch gebleken. Tevens wordt voorgesteld de bevoegdheid der havenpolitie ten aanzien van de regeling van het verkeer uitdrukkelijk te vermelden. Voorts is het wensohelijk gebleken eenige voorzorgen te nemen, opdat de nieuwe befbrug over de Delftschevaart wanneer deze in gebruik zal zijn gesteld, voldoende tegen aanvaring wordt beveiligd. Te dien einde zullen tusschen de Raanubrug en de nieuwe befbrug op de kade de rfoodige meermiddelen moeten worden aan gebracht, opdat de vaart der schepen zoo nood'.g tijdig kan warden gestuit, terwijl door middel van lichtsignalen aan de scheepvaart zal moeten worden te kennen gegeven, of de hefbrug zich in gesloten dan wel in geopendeo stand bevindt. Voorts zullen die schippers verplicht moeten worden hun schepen op 25 M. afstand van de 'hefbrug te doen stilliggen, Indien de signalen aangeven, dat deze brug niiet geheel geopend is. In normale omstandigheden mag deze voor zorg voldoende worden geacht; wordt echter ■door de sluis aan de Vlasmarkt gespuid, dan is het gevaar voor aanvaring van deze brug door schepen, die zich met den spulstroom laten afdrijven, van dien aard, dat deze schepen reeds vóór de Raambrug die door de afdrijvende sahepen eerst gepasseerd moet worden zullen moeten stoppen, totdat de hefbrug zich in voor de scheepvaart geopenden stand bevindt; in dergelijke gevallen zal aan de Raamlbrug een stoplicht worden getoond. In aansluiting hierbij heeft de Commissie een nader voorstel van den havenmeester be reikt, om van deze gelegenheid gebruik te ma ken, ten einde de verordening tevens aan te vullen met eenige voorschriften, welke practisch reeds geregeld worden gevolgd, doch die tot dusverre niet in de verordening zijn vastgelegd en dientengevolge ook niet door eenige straf bepaling zijn gesanetkmnieeTd. Zoo pleegt, waal neer het verkeer te water zoo druk is, dat ge vaar vooir opstopping bestaat, de vaart op de Rotterdamsche Schie geregeld te worden door aan de Spoorbrug een rood licht te toone.i, met de strekking, dot, zoolang dit licht getoond wordt, de vaartuigen, bestemd naar de sluis aan de Vlasmarkt, de Spoorbrug niet zullen passeereu. Met hetzelfde doel wordt, wanneer dit noodig is, een rood licht aan de Zeevisei'i- markt getoond, ten einde vaartuigen te beletten van de Leiuvehaiven de Steigersgraoht in te varen. Verder is het gebruik, dat bij lage water standen aan de Zeevisahmankt een rood en een wit licht getoond worden, ten teek en, dat vaar tuigen met een diepgang van 1.40 MV en daar boven niet van de Leuvehaven de SteigersgraCht in moeten varen. Ten slotte pleegt de doorvaart tussohen die Iandihoofden van geheel of ten deele geopende bruggen, zoo noodig, geregeld te wor den door het toonen van een rood licht of een roode vlag naar de zijde, vanwaar niet mag worden doorgevaren. De havenmeester zou deze ongeschreven regelen, tezamen met de beftte bovenbedoelde bepalingen ten behoeve van de nieuwe hefibrug over de Detftschevaart, samen gevat wensohen te zien in een nieuw, in meer genoemde Verordening op te nemen artikel. De Commissie kan zich met de li iervoren omschreven voorstellen vereenigen en stelt »e den Raad ter goedkeuring voor. ROTTERDAMSCHE VRIJWILLIGE BRIGADE TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Gisteravond heeft bovengenoemde Brigade In de overdekte bad- en zweminrichting aan de Tuinderstraat alhier een demonstratie ge houden in het zwemmend redden. Ondanks het ijsvermaak was de opkomst zeer groot. De verschillende nummers werden vlot af gewerkt en met groote belangstelling ge volgd. De wedstrijd in het zwemmend red den door adspirant-ieden werd gewonnen door den jongenheer H. Uilenbroek. Een groot succes was het nummer Automo biel-ongeval. De heer WIelan slaagde er in in 65 seconden den drenkeling uit de kist en aan den wal te brengen Mej. Juyn had voor het bovenbrengen van den drenkeling 55 seconden noodig. Met een opwekking voor die volgende demonstratie werd de avond besloten. Mevrouw A. Bal heeft met haar mandoline club den avond opgeluisterd. R'DAMSCHE ACCORDEON-VEREENIGING „LINKER-MAASOEVER" j De R'damsche Accordeonvereeniging „Lin ker Maasoever" hield op Zaterdag 28 dezer een soiree in de zaal van den heer J. W. F alen tij n, Br. Hilledijk met haar leden en donateurs. De voorzitter, de heer C. H. Romeijn, opende den feestavond, waarna de directeur de heer Jac. Arte, inzette met een frissche marsch. De verdere avond werd af wisselend doorgebracht met muziek en decla matie. pijnlijke kloven en wintervoeten ver zacht men direct en geneest men snel door deze goed in te wrijven met Doos 30-60-90, Tube 80 ct. Recl. 25750 VM 8 Naweeën van de relatie met Liebermann De in de pers verschenen berichten over het nederleggen van de praktijk door mr. J. G. Schürmann, waren in het algemeen niet met kennis van zaken betreffende de advocatuur ge steld .Wij stellen er daarom prijs op onze lezers hieromtrent nader van voorlichting te dienen en maken van deze gelegenheid tevens gebruik de reeds door ons gepubliceerde feiten nader aan te vullen. Ieder advocaat is van rechtswege lid van de ,Orde van Advocaten", een in ieder arrondisse ment bestaande en door de wet zelf In het leven geroepen vereeniging, die sterk herinnert aan de Middeleeuwsche gilden en waarvan de voor zitter van ook Deken heèt. Het bestuur dei- Orde heet „Raad van Toezicht en Discipline''. Gelijk men nu geheel vrijwillig advocaat wordt, hetgeen men doet door toe te treden tot de Orde van Advocaten, zoo kan men zich ook geheel vrijwillig laten schrappen. Men doet dat door bericht te zenden aan den Griffier der Rechtbank, die de ledenlijst der Orde, het z.g.n. tableau bijhoudt. De heer bchürmann nu heeft op Zaterdag 19 Januari j.I. den Griffier der Rechtbank te Rot terdam bericht, dat hij zich van het tableau wenschte te doen schrappen. Hiervan stelde hij beleefdheidshalve tegelijkertijd den Deken van de Orde in kenni3. De beide brieven moeten de Griffie, zoowel als 't kantoor van den Deken te ongeveer 10 uur in den voormiddag hebben bereikt. Het is geen geheim, dat de heer Schürmann tot dezen stap overging naar aanleiding van de relatie, waartoe hij tot den bekenden Liebermann had gestaan. Inmiddels was de geste van den heer Schürmann met betrekking tot deze affaire door den Raad van Toezicht en Discipline te Rotterdam onderzocht. Het vonnis werd op den zelfden Zaterdag des namiddags te ongeveer 1 uur ten kantore van den heer Schürmann be zorgd en luidde: schorsing in de uitoefening van de praktijk voor den tijd van negen maanden. Dit vonnis dat blijkens zijn dateering op 17 Januari j.I. is vastgesteld, doch waarvan de heer Schürmann nog niet op de hoogte was en vol gens de daaromtrent steeds in acht genomen gebruiken ook niet kon zijn op het oogenblik dat hij zich van het tableau liet schrappen, kan uiteraard geen enkel practisch effect meer sor- teeren. Juridisch interessant is, of het eigenlijk nog wei tijdig tot stand gekomen is. De wet verbindt aan het tijdstip der mede- deeling het aanvangen van den tijd voor hooger beroep. Leidt men hieruit af, dat het vonnis dan ook pas op dat tijdstip werd gewezen, dan is het als betreffende iemand, die geen advocaat meer was, uiteraard nietig. DE ENKA EISCHT DEN GROND OP. De Ned. Kunstzijdefabriek heeft aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland het volgende adres gericht: „Met verwondering namen wij kennis van het voorstel van burgemeester en wethouders van Rotterdam aan den gemeenteraad tot ver koop aan de Ford Motor Company of Holland van het perceel grond aan het Marconiplein, welk voorstel door den raad van Rotterdam werd aangenomen in de avondvergadering van 24 Januari j.I. Burgemeester en wethouders stelden voor, aan de Ford Motor Company of Holland be doeld terrein te rerkoopen, groot 15.000 M2. voor den prijs van 18 per M2. met recht van optie op 13.500 M2. Tegen dit raadsbesluit meenen wij bezwaar te moeten maken op grond van de vroeger met burgemeester en wethouders van Rotterdam gevoerde besprekingen, welke geleid hebben tot een voorstel aan den gemeenteraad van 5 Juni 1926. Volgnummer 149a en b, met welk voor stel wij accoord zijn gegaan. Hierbij werd voorgesteld een terrein van 16.500 M2. aan onze vennootschap in erfpacht te geven voor 75 jaar tegen een canon van 1.10 per M2. en waarbij tevens aan onze ven nootschap gedurende de eerste 15 jaar recht van koop werd toegestaan tegen een prijs, vast te stellen door 3 deskundigen met eèn mini mum van 20 per M2. Door den gemeenteraad van Rotterdam werd dit voorstel niet aangenomen, daar men tot verkoop tegen den door ons geboden prijs niet wenschte over te. gaan, en deze gronden uit sluitend in erfpacht wenschte te geven. In de daarop volgende jaren 1926 en 1927 zijn burgemeester en wethouders van dit standpunt afgeweken en werden verschillende perceelea grond daar ter plaatse aan andere gegadigden wel in vollen eigendom overgedragen. Onze vennootschap heeft zich, toen haar dit bekend werd, wederom tot het gemeentebestuur van R'dam gewend met 't verzoek een gedeel te van den destijds aangevraagden grond in eigendom te mogen verkrijgen. Bij schrijven van burgemeester en wethou ders van 9 Maart 1928 werd voor dit gedeelte 45 per M2. gevraagd, welke prijs door onze vennootschap te hoog werd geacht. Thans heeft de gemeenteraad van Rotterdam een voorstel tot verkoop aangenomen en wel tegen een logeren prijs dan den destijds door ons aangebodenen. Wij verklaren ons thans be reid, op dezelfde voorwaarden als in Juni 1925 tusschen burgemeester en wethouders en onze vennootschap werd overeengekomen, bedoeld terrein alsnog In erfpacht te aanvaarden tegen den deitijcls bepaalden canon, met recht van koop, te bepalen door 3 deskundigen met een minimam van 20 per M2., of wel bedoeld ter rein direct te koopen tegen een prijs, te bepa len door 3 deskundigen, met een minimum van 20 per M2. Wij zijn verder van meening, dat de prijs door 3 deskundigen te bepalen, uit zal komen op een hooger bedrag dan 20, vermoedelijk ongeveer 24. In verband hiermede verzoeken wij U aan het besluit tot verkoop aan de Ford Motor Com. pany of Holland Uw goedkeuring te willen ont houden. ONGEVAL. Gis: ^renayond te 22-jarige mejuffrouw R. v. d. L„ wonend® Robert Fruinstraat 7, op het Beursplein Aet haar flets geslipt. Zij brak haar rechter enkel en moest ia het ziekenhuis aan dien Coolatngel worden opgenomen. Een nieuwe regeling per 1 April a.s. VERLAGING DER TARIEVEN TOT 20 CT. Bij Raadsbesluit van 30 October 1924 werden B. en W. gemachtigd tot uitgifte van concessies voor het stationneeren met motorrijtuigen op den openbaren weg voor den tijd van 4 jaar. Met Inachtneming van de In dat besluit ver vatte bepalingen hebben B. en W. daarop aan L. Cockx, aam de Auto-Rijtuiig-Onderneming en aan de Ohauffeursvereeniglng „Ons Belang" concessie verleend tot het Innemen door elk van deze ondernemingen van 31 standplaatsen tegen een betaling van 60 per plaatis per Jaar. Voorte hebben B. en W. nog, in den loop van 1926, ingevolge een met de Spoorwegen getroffen regeling tot verbetering van den toestand bij het Maasstation, waardoor de aldaar station- neeremde taxi's doelmatiger bonden worden op gesteld, aan J. Room concessie verleend tot het innemen van twee standplaatsen met auto's, doch uitsluitend bij dat station. De termijn, waarvoor de concessies zijn uit gegeven, eindigt op 1 Fefbr. van dit jaar, zoodat het taxiwezen voor onze stad opnieuw onder de oogen moet worden gezien. Bij de voorbereiding van een en ander is ons gebleken, dat verlenging van de uitgegeven ooncessies zonder meer geen aanbeveling ver dient. Hoewel de tegenwoordige concessionaris sen in den taxidienst in het algemeen tot tevre denheid hebben voorzien, zoo is het nies te ontkennen, dat het taxibedrijf in onze gemeente niet populair is. De oorzaak daarvan moet vol gens B. en W. vooral gezocht worden In het lioage tarief, hetwelk thans overdag 30 en des nachts 40 ets per K.M. bedraagt. Dat dit tarief wel zeer hoog is, moge hieruit blijken, dat in Amsterdam voor 20 ets en in Den Haag voor slechts 15 ets per K.M. wordt gereden en dit zoowel overdag als des nachts. Al verliezen B. en W, niet uit het oog, <ki*t indertijd öij de vaststelling van de Rotterdamiscih© tarieven plaatselijke toestanden, als o. a. de minder goede verbinding tusschen de beide rivieroevers, een zekere rol hebben gespeeld, zoo mag daaraan toch geen overwegend© beteekemis worden toe gekend. Trouwens het argument van de oever verbinding zal weldra elke beteekemis verliezen, omdat, na het in dienst stellen van de nieuwe Koninginnebrug, de communicatie met den Lin ker Maasoever vrijwel zonder eenige onder breking verzekerd zal zijn. Naar de overtuiging van B. en W. moet ook hier ter stede de invoe ring van een uniform tarief van in maximum 20 ets per K.M. mogelijk zijn, aangezien, het geen trouwens de practijk elders heeft bewezen, tegenover tariefsverlaging een in evenreoigheid veel grooter gebruik van de taxi's is te ver wachten. Het - lage tarief zal het publiek als het ware uitlokken om een taxi te nemen en dit vervoermiddel derhalve en dit ban ten slotte niet anders dan in het voordeel van den ondernemer zijn populair maken. In een Be drijvige stad als de onze, waar door tal van zaken menschen herhaaldelijk de behoefte wordt gevoeld om zich snel en gemakkelijk te ver plaatsen, zal het taxibedrijf bij een tarief van 20 ets per K.M. zeer zeker rendabel blijken te zijn. Als uitvloeisel van een en ander is het te verwachten, dat een lofcere vraag naar taxi's zal ontstaan, zoodiat het tegenwoordig© aantal van 93 standplaatsen een niet onbelangrijke vermeerdering zal moeten ondergaan; een aan tal van 200 zal naar de meening van B. en W. aanvankelijk ruimschoots voldoende blijken te zijn. Het aantal thans geldend© verplichte stand plaatsen zal slechts geringe uitbreiding behoe ven te ondergaan. De ervaring heeft uitgewezen, dat een behoor lijke voorziening in den taxidienst het best ge waarborgd is, indien daarmede belast worden ondernemingen van eenigen omvang. In verbond daarmede zouden B. en W. de standplaatsen dan ook voorloopig over niet meer dan vier gega digden willen verdeelen, zoodat elke onderna ming in maximum de beschikking over 50 stand plaatsen zon verkrijgen. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat het systeem van uitgifte der standplaatsen, bij wijze van concessie, verlaten moet wórden en daarvoor de verleening, in den vorm van een gewone vergunning, zooals ook in Amsterdam eu Den Haag geschiedt, ln de plaats moet treden. Wanneer daartoe wordt overgegaan, zullen do standplaatsvergunningen uiteraard tot weder op zegge na zijn te varteen en, zulks ten einde de mogelijkheid tot ingrijpen open te houden, indien dit door de omstandigheden mocht worden geboden. Door twee organisaties, waarin het ohauf- feursperaoneel is georganiseerd, is eenigen tijd geleden opnieuw de tusschenkomst van B. en W. ingeroepen in zake het afsluiten van oen nieuw collectief contract. Aangezien te voorzien viel, dat ook thans de onderhandelingen gerul- men tijd zouden vorderen, stond reeds bij voor baat vast, dat de nieuwe uitgifte van de stand plaatsen niet vóór I Februari, datum waarop de concessies afloopen, haar beslag zou kunnen krijgen. In verband daarmede hebben de conces sionarissen zich op veFzoek van B. en W. bereid verklaard om de concessies tot 1 April te doen dioorloopen. Daardoor zal de gelegenheid worden verkregen om de uitgifte van standplaatsver gunningen rustig voor te bereiden. De duur van de vergunningen zullen B. en W. tot 5 jaar beperken. Hot spreekt- vanzelf, dat B. en W. vóór het verstrijken van dien termijn opnieuw machtiging zullen verzoeken om tot uitgifte van de standplaatsvergunningen over te gr.an. B. en W. verzoeken daarom den Raad hun machtiging te verstrekken om, op de basis van de aangegeven regelen, waaronder in de eerste plaats is te noemen de tariefsverlaging tot 20 cent per K.M., voor den tijd van ten hoogste 5 jaar over te gaan tot uitgifte van de stand plaatsvergunningen voor taxi's. AUTOBUSLIJN B Uitbreiding van wagens op de spitsuren Met ingang van heden is de dienst op autobus lijn B (MaasstationAelbrechtsplein) op de spitsuren met 2 bussen uitgebreid. Deze bussen zullen echter niet het geheele traject berijden, doch een dienst onderhonden tusschen Ael- brechbsplein en Beursplein. Voor deze uitbreiding zijn nog geen R.E.T.- bussen beschikbaar, zoo-dat met afgehuurd materieel In deze behoefte wordt voorzien. Huldigingsavond. T' Door verschillende omstandigheden heeft de huldigingsavond ter herdenking van het 25-jarig toonkunstenaarsjubileum van Paul van der Put ten eerst 45 minuten later dan op den vast- geatelden tijd een aanvang kunnen nomen. En het was nagenoeg middernacht, toen de feeste lingen het overvolle Gebouw v. K. en K. ver lieten en het huldigingsconcert ten einde was. Toen de feesteling met zijn familieleden de zaal binnentrad, verhieven alle aanwezigen zich en begroetten den heer van der Putten met een geestdriftig applaus. De heer J. F. Th. van Hal heette dan den jubilaris en alle aanwezigen hartelijk welkom in deze feestzaal en wierp een terugblik op do door van der Putten afgelegde 25 kunstenaars, jaren. Onmiddellijk begon het „actieve" aandeel van den feesteling in dezen huldigingsavond. Het „passieve" aandeel zou later volgen in de huldi ging zelve. De zes koorvereenigingen, welke on der Paul van der Putten's leiding studeeren, zouden achtereenvolgens doen vernemen, welke groote beteekenis van der Putten als kooriaan- voerder en vocaal paedagoog heeft. Het kerk koor „In Honorem Dei'' van de „Olde" opende de rij met van der Putten's fijn-genuanceerd weergegeven „Ave Maria". Wilton's Mannenkoor zong met zichtbare geestdrift „Die Vesper" van Beethoven en „Le Rossignol" van Gréty. De R. K. Oratorium-vereeniging „Sursum Corda" zette haar beste beentje voor bij de vertolking van „Die Himmel erzahlen" uit Haydn's „Schöpfung". De koren, welke van der Putten te Rotterdam leidt, waren daarmede aan het woord geweest. Nu kwam de beurt aan de natuursehap Vlaar- dingen en Schiedam. Het Mannenkoor „Or pheus" uit Vlaardingen toonde insgelijks veel enthousiasme in de wedergave van Hermann, Schulken's .Sternennacht" en van Schubert's „Lente". De Gem. Zangvereeniging „Polyhym nia'', Schiedam, kwam met prachtig klankrijk en kleurrijk-misiceerend materiaal uit in het Lente-koor van Haydn's „Jahreszeiten", terwijl de Seliiedamsche Koninkl. Mannenzangvereeni* ging Orpheus" welluidend en met brille 01- man's machtig „Jerusalem" voordroeg. „Poly hymnia" en „Sursum Corda" gaven vereenïgd zeer spontaan het wijnkoor uit de „Jahres zeiten''. Een geweldige tonen-zee golfde door het accoustisch zeer voortreffelijke Gebouw tij dens de vurige vertolking van Saintis' „Sut les Remparts" en van het „Domine Salvam fac" van Giesen, dat door de leden van „Oefening Baart Kunst" te Schiedam klankrijk begeleid werd. Bij een en ander viel ook nog een verdien, stelijk piano-aecompagnement te boeken van mevrouw N. Berck-Feltzer (Schiedam) en den heer Frans Kuster. Nadat Wilton's Mannenkoor „Orpkeus", Vlaardingen, reeds direct na hun koorzang een krans hadden aangeboden, begon de offieieele huldiging. Als eerste spreker kwam op het po dium Henri Völlmer ,die namens het Kon. Ne- derl. Zangersverbond den jubilaris huldigde als mensch eu als kunstenaar (bloemstuk.) H. A. J. de Wijs, vice-voorzitter van „Rotte's Man nenkoor'', complimenteerde namens deze ver eeniging (krans). M. J. Berck, voorzitter van Polyhymnia", Schiedam, was de volgende spre ker (bloemstuk). Achtereenvolgens voerden nog het woord: P. C. van Bergen, voorzitter van de R, K. Oratorium-vereeniging „Sursum Corda" (bijzonder groot en fraai bloemstuk met witte seringen)Markestein, penningmeester van „Oefening Baart Kunst", Schiedam (bloemstuk) M. van der Sluis, directeur van het Gebouw voor K. en W. (bloemstuk)de directie-verte genwoordiger van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerven (prachtig bloemstuk). Zoo was het Gebouw-podium spoedig in een schoenen bloementuin herschapen, toen Paul van der Putten zelf het woord nam, om zijn dankbaarheid te uiten voor de belangstelling en do sympathie, hem betoond. Dank uitte hij voor het schitterend slagen van dezen avond, met welken hem zooveel eer was aangedaan. Van de leden der commissie, die dezen avond hebben georganiseerd, dankte spreker bijzonder den heer C. J. van Vonderen. Voorts richtte van der Putten nog speciale woorden van erkente lijkheid tot den heer M. van Esso en tot de pers. De heer van Hal las een schrijven voor van de gemeentebesturen van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, telegrammen van de Mannen- congregatie uit de „Olde" (Biermans); „Apol lo", Amsterdam; Kon. Zangvereeniging „Caeci- lia*' Den Haag en Wilton's Machine-fabrieken. Spreker bracht.voorts dank aan den beer van der Sluis en namens de 6 uitvoerende vereeni gingen aan de heeren van Vonderen en M. van Esso. Het is een onvergetelijke avond voor den werkzamen, knappen toonkunstenaar Paul van der Putten geworden! LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIE De collecte ten bate van de armen der parochie Zondag gebonden in de kerk van O. L. Vrouw van Loturtles, na predikaties van Pater J. Ver hagen O.S.C., heeft opgebracht ruim 660. VOOR DE RAMP TE I10EK VAN HOLLAND V Een collecte ten bate van de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van de ramp te Hoek van Holland, gehouden onder dé leerlin gen van het dansinstituut Waldekker, liesft opgebracht een bedrag van 109.35. '-"iijp ONVERHUURDE WONINGEN 1 Volgens opgave van de Bonwpolitie en den Woningdienst bedroeg het aantal onverhuuvde met overheidssteun gebouwde woningen op 1 Januari j.I. 1037. Hiervan waren er 218 door de gemeente gebouwde woningen, 213 door de gemeente ingekochte woningen, 149 vereenl- glngiswoningen en 457 particuliere woningen, die met overheidssteun weiden gebouwd. Het grootste gedeelte dei' onverbuurde wonin gen. n.L 784 op de 1037, was gelegen op dea Linker Maasoever.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2