DINSDAG 29 JANUAR11929 EERSTE BLAD PAGINA 3 INBRAAK diefstallen: UIT GOUDA GELOOF EN WETENSCHAP UIT AMEIDE UIT OU DE WATER UIT WOERDEN UIT VLAARDINGEN visscherij UIT REEUWIJK WEERBERICHT. RADIONIEUWS -rL/^Cbr.SChe 'nuziek; 12.25—1.50 orkest; 3.50—4 20 sohstenconcert; 5.05—5.50 concert, We- rag rijkkwartet.; 7.20 uit Duitsehe opera's, LAATSTE BERICHTEN M9e STA ATSLOTEKIJ. Een waarde van 5000 gulden aan i zilveren lepels en vorken ontvreemd In <len afgeloope-n macht is ingebro ken in het kanitoor dier Hdelmeltmi-Beïlrfi- ,Ven van de firma J. M. van Kempen en Zoon laan de Hoo'Msteeg. Het kantoor van genoemde firma Is een onderdeel van een groot pand, waar [ook esnïge anideire kantoren gevestigd zijn, K.;n groote gemeenschappelijke deur sluit het g)e- iheele pand af. Over dag echter staat de deur fel tijd open. Het is dan ook heel goed moge lijk, dat de inbrekers zich overdag hebben laten insluiten en zich in «en of ander don ker hok hebben verborgen gehouden. De buite^gm' is met een Lipsslot afgeslo ten, maar aan van binnen heel gemakkelijk worden geopend. Zoodat het niet is uitgeslo ten, dat men 's nachts de deur heeft geopend voor medeplichtigen. Het kantoor van de firma IC is gelegen ©p de eerste verdieping. Achter de kantoorruim te is een bergplaats voor zilverwerken. Een buitenstaander kon dit echter niet weten, daar hiervan nooit keunis is gegeven. Het kantoor lokaal is afgesloten door een houten deur. De inbrekers hebben zich toegang tot het kantoor verschaft door een paneel uit de deur te za gen. Zij zijn zeer voorzichtig te werk gegaan. De vitrines in tie bergplaats werden nage zocht. Alleen wat gemakkelijk was mèe te nemen, hebben de dieven zich toegeëigend als lepels, vorken en vischcouverts. Zilveren thee potten en presenteer-bladen hebben ze onaan geroerd gelaten. Het gestolene moet een gewicht gehad heb ben van circa 30 a 40 K.g. en dus gemakke lijk om mee te nemen. Ons werd medegedeeld, dat vier pakjes zilveren vorken, een waarde hebbende van circa Ï000 guVten. gerust in «en jaszak verbergen kunnen worden. De politie vermoedt, dat 1 wee a drie perso nen vannacht hun slag in genoemd kantoor hebben geslagen. Als gezegd zijn <1? inbrekers zeer voorzichtig te werk -gc-c---n. j>- beer sa hadden handschoenen aan, zoodat nergens vin gerafdrukken konden genomen worden Geen enkel spoor hebben zij nagelaten. Aan politie honden had de politie ditmaal dus niets. Door 'deze voorzichtigheid van de zijde der inbrekers, wordt het onderzoek dus vrijwel hopeloos. Toen vanmorgen om 9 uur het personeel op kantoor kwam, bemerkte het aanvankelijk niets, daar de inbrekers een groote mat had den geplaatst voor het gat in de deur. Op het ikantoor zelf gekomen, werd men eerst gewaar dat inbrekers waren bezig geweest. De politie Is natuurlijk dnik domide om jtót 'spoor der daders te vinden. Men vermoedt dat het ledien van een bende zijn, die gedurende de laatste dagen de stad onveilig maakt. Hedennacht is aangehouden arm do Prins Hendrikkade en in bewaring gesteld de 23 •jarige A.V. uit de Jasmijnstraat, die in het bezit werd aangetroffen van een pak zakspiegels, dat hij ontvreemd had van de loskade aan de Prins Hendrikkade nabij de firma Brinkman en Zoon. Ten wadeele van do Stoomvaart, Mil IC en Co. te Arnhem zijn wan een loskar staande aan de Wijnhaven no. 2 vier kisten appelen en een kist conserven gestolen. Uit een auto staande aan de Noordblaak is een paardendeken gestolen ten nadeele van J. C. K. uit Bergsehenhóqk. Zes pakkenu hooi zijn ontvreemd uit een spoorwagen staande aan de Vierhavenstraat ten nadeele van de A. P. f' aldaar: Een tascli met papieren en orderboeken zijn gestolen uit een auto staande aan de Ge dempte Botersioot, ten nadeele van C. de W. wonende Mathenesserweg. ONGEVALLEN Op het terrein van Vies aan de Piekstraat heeft de 23-jarige brander J, v. uit Zwijnda-echt bij werkzaamheden met een autogeenbrand- apptraat spatien gloeiend metaal in het .rech teroog gekregen. 'Per aut J van den G. G. D. werd de jonge ma» naar het ooglijdersgeeticht aan de Nadonstraal overgebracht. Toen de 15-jairigo magazijnbediende VV. H. lilt de Pompstraat een bal wilde halen van de verff&briek „Veveo" aart de Piekstraat is hij door een dakraam van 5 M. hoogte gevallen. Met verwondingen aan de rechterhand en in wendige kneuzingen is hij door den G. G. D. i naai- het ziekenhuis aan dén Cooklingel gebracht en aldaar opgenomen. Hedenmorgen om half negen is er in den tuin van mevrouw de wed. M. E. aan den Westersingel een ongeluk gebeurd. De 40-ja- rige tuinman A. v. d. W. wonende te Hil- .ilegersberg, was in genoemden tuin bezig met ,het omhakken van een boom. De boom viel bui ten verwachting te vroeg en kwam terecht op het rechter-onderheen van den tuinman. Het lichaamsdeel brak. De eerste hulp werd ver leend -door dr. de Monchy, later heeft een autto van den G. G. D. den man overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. IEMAND, DIE WILDE AFREKENEN Hij kreeg drie gebroken ribben Gisterenavond bracht de 46-jarige koopman H. L. wonende aan de Oppert «en bezoek aan zijn buurman W. v. d. L. Boven gekomen b(i zijn „vriend" zei de L. dat hij nu wel eens wilde afrekenen. Het was wel een oude zaak, maar het moffit toch gebeuren. De buurman had echter in de gaten, dat L. onder invloed van sterken drank verkeerde. Hij trachtte hem dan ook te kalmeeren met de boodschap: '„kom terug, als je nuchter ben". Dat kon E. niet verkroppen en gaf zijn buurman een klap in het gez'oM. Sêt lirp uit op een worsteling met het gevolg dat de be schonken L. binnen drie minuten beneden aan de trap lag met drie gebroken ribben. Den jmblieken weg kon L. nog bereiken, maar verder dan enkel© stappen buiten de deur ging het niet. Daar zakte hij in elkaar en moest door een auto van den G. G. D. naar het Ziekenhuis aan den Cool singel worden vervoerd. De creditzijde van zijn afreken- boekje is intusschen weer vermeerderd met 'drie gebroken ribben. Een moed batig saldo. OPENBAAR UURWERK Or HILLESLUIS Vandaag is aan het Hillesluisplelu op hoogem Standaard een veelzijdig openbaar uurwerk ge- plaatst. Een vooruitgang. Nu nog een vaste (verkeersagent, minstens op do spitsuren, an jers weten de bestuurders van de veelsoortige voertuigen eu de voetgangers nog dikwijls niet »oe laat het Is met de verkeersregeling. Vijfde apologetische avond Maandagavond werd onder groote belang stelling de vijfde apologetische cursus gehon. den in de zaal „Concordia", welke onder lei ding stond van den WelEerw. pater van dei- Schoot, voorzitter van Geloof en Wetenschap. Deze heeft er'in zijn inleidend woord gewag van gemaakt, hoe in de koude en donkere No vemberdagen van Ï918, toen ons land en volk bedreigd werden de spreker van dezen avond de Weleerw. pater Borromaeus de Greeve, ten aan schouwe van Hare Majesteit, -zooveel enthousiasme heeft weten los te slaan, dat de vijand op de vlucht sloeg, ilet dubbele vreug de begroette spr. dezen emfnenten priester om dat hij ook zijn mede-broeder is. Thans zal pater Borro- maeus, vervolgde spr.,, met moed, enthousiasme en durf tegen een ando ren vijand optrekken, een vijand van ons Roomsche geloof, het Neo-Malthusianisme. Met trots getuigde spr. dat deze zaak destijds in een openbaar debat alhier door een vooraanstaand Katholiek stadgenoot schitterend is verdedigd, Het Neo-MalthusianismePater BOREOMAEUS gaat als een lavastroom DE GREEVE. over ons land. Het volk vlucht niet, gelijk in Italië, maar laat zich door dien stroom overstelpen. Toch staan wij daar niet vruchteloos tegenover. Zoolang er nog wankele geesten zijn, die zich door den sirenenzang van het .N..-M. laten verleiden, zoolang men in Gouda voortgaat vlugschrif ten e.d. over het N.-M. te verspreiden en te trachten een wig te drijven in het Katholieke huisgezin, kan het zijn nut hebben de mo reel© zijde van het N.-M. te laten zien. Spr. verwacht, dat de rede tengevolge zal hebben, dat in Gouda weer zal opbloeien en herleven de mooie Roomsche bond voor groote gezin nen. Dat is het verlangen van onzen IToog- eerw. Heer pastoor de Graai. Laatstgenoemde v- as aanwezig en werd in het bijzonder het welkom toegeroepen. Pater Borromaeus heeft allereerst zijn ver heugenis uitgesproken, dat de leden van Ge loof en Wetenschap hoogere idealen koeste ren en niiet. zijn als dezulken, die hun geest laten ver-hongeren, doch godsdienstige vraag stukken wel degelijk in overweging nemen. En daarom heeft hij volgaarne de uitnoodiging aangenomen van den moderator van G, en W. die met jeugdig vuur en Franciscaanschen apostelgeest, met woord en daad, met zijn ge- heele persoonlijkheid de glorie van God wil bevorderen en het heil der zielen dient. He.t N.-M. is een delicate zaak, maar de be handeling is noodzakelijk geworden voor den mensch. Toch is er altijd nog eenige aanlok kelijkheid, omdat vanzelf de groote gezinnen zullen worden gaprezen. De .stofte is op menig punt nieuw, omdat zij ook in sociale en po litieke actie gTijpt. Het stelsel van het N:-M„ vervolgde spr., houdt geen rekening met Gods wetten en daar om zou het voor ons, katholieken, voldoende zijn, dat stelsel te verachten, het is door ons niet te aanvaarden en dient weggetrapt te worden als zondig en onzedelijk. Het kwaad woekert enorm voort. Aan de hand van statistische gegevens besprak spr. de fatale gevolgen van de vei-derfe.lij.ke begin selen en praktijken,, die het N.-M. in -alle"ge zinnen tracht te brengen op een geraffineerde wijze. In Europa is het geboortecijfer allerwege gedaald. Ook in Nederland gaat het geboorte cijfer sterk achteruit. Er is ook een geheel andere stemming on der de menschen gekomen. Wat wij een chris telijke gedachte genoemd hebben: het huwe lijk een gouden kroon, met de kinderen als schitterende parelen, wordt thans als een sla venketen beschouwd. De propaganda van het N.-M. heeft verwar ring gesticht in den geest van de katholieken, die te zwak zijn hun eigen Roomsche zedewet manmoedig te onderhouden. Het N.-M. spreekt van het Bedwongen ceii- faiat tengevolge van groote moeilijkheden, zoo als het missen van financieels krachten ora de kinderen uit het huwelijk op te voeden, de te hooge levensstandaard enz. en geeft een middel aan een zedelijke ramp af te voeren. Maar dit stelsel voert naar ontucht en echt breuk. AI zouden dan meer huwelijken gesloten kunnen worden, zulk een huwelijk zou erger ziin dan bet zondige celibaat Door het verderfelijke stelsel gaat de gezond heid van een volle verloren en wordt het geluk van een vrouw niet vermeerderd. De Duitsehe bissehopen hebben dit zoo kernachtig uitgedrukt met de woorden: meer lijkkisten dan wiegen. Men zie slechts naar Frankrijk, waar het stelsel tt iompheert, wordt het volk zedeloos in hart en nieren en gaat ten onder. Is de vrouw groot in haar kostbaar toilet? Is zij groot als zij de sierlijkste vo.et heeft of als zij in geïllustreerde tijdschriften prijkt als ovarwinnares in een .schoonlieidswedstrijd? Is een dagvlinder u meer waard dan een bji Ja, clan zijt ge geen christen meer, maar een heiden en bezit ge een levensbeschouwing van een Turkschen harem. De vrouw als moeder is het ideaal in de christelijke levensbeschouwing. Offert zij liaar levensschoonheid op? Neen, want de witte bloesem, haar jeugd, is geworden een boom beladen met vruchten. Haar levensgenot vindt U thans in het zien van de glinsterende kin- deroogen. Haar huis is haar koninkrijk met de gouden kroon van het echt sacramenteele hu welijk. De vrouw als moeder in het ideaal in de minderwaardig dan die uit kleine gezinnen? Neen, want zij die staan over meerdere, blij ven gemakkelijk baas over meerdere. Wie één kind heeft is een slaaf, vie er zes heeft een mees te r- Het N. M. is heel vaak een bedekte oorzaak van zooveel geloofsafval, want door gebrek aan dnrf en moed is het te machtig en te zwaai de katholieke huwelijksplicht eenmaal aan vaard, te volbrengen. Hoog boven den vloek, uitgeworpen tegen groote gezinnen, wil spr. een ode zingen op het groote gezin. Als de goede God hier een bloempje pinkt voor het bemelscbe paradijs, dan blijft er nog eem bedje bloemen om troost te vinden. Een ruzietje tnsscben de ouders zal nooit lang duren, omdat hier juist de kinderen hen in een hartelijke verzoening tot elkaar brengen. Jubel, - blijdschap, saamhoorigheid Is niet te koop, maar •wordt ontvangen van de kinderen Wat is van. Paschen, Kerstmis, een koperen of gouden bruiloft met zijn drietjes tegenover een gezin waar twaalf monden mede jubelen. Da kwestie van een groot oï klein gezin is niet de kwestie van rijk -of armoede, want dan zou ellc groot gezin arm en elk klein gezin rijk moeten zijn. De factor van een groot aantal kinderen maakt u niet ongelukkig. Vaak hoort men zeggen: als Tk minder kinderen had. zou ik hun meer kunnen geven. Wie zegt dan dat u andere factoren blijven als U minder kinderen hebt. Zal God Zijn zegen geven aan uw zaak, zou uw werklust en werkkracht van denzelfden aard blijven Ton slotte wenschte spr. van harte, dat in Gouda de bond voor groote gezinnen zal her rijzen o$ geestelijk en stoffelijk gebied tot wering van veel onheil en voor den opbouw van veel goed. Wat ons nog hindert voor de groote gezin nen is de loonkwestie. want het verschaffen van een menschwaardig bestaan aan den oneeliuw- den werknemer, houdt een onrechtvaardigheid ■in ten opzichte van den gehuwden werknemer met oen talrijk gezin, die dan evenwel geen menschwaardig bestaan heeft. Ook op belasting gebied is er hetzelfde euvel. Men geeft subsidies aan kunst en vermaak, waarvan leden van het groote gezin toch ook niet kunnen orofiteeren. De directe en indirecte belastingen drukken het zwaarst on de groote gezinnen. Ook op woninggehied hindert veel, zoolang men ln de kamer zit als een soldaat in ziin wachthuisje. Daarom moet de bond voor groote gezin nen de handen ineen slaan en aan staat en ge meente cle wemschen van de groote gezin nen kenbaar maken. Dat is de ware en practische methode om het satanische stelsel, het N.-M, praetisch te be strijden. De schoonste rouwkrans voor ieder in het bij zonder is een krans van brave kinderen. Bij het einde der lezing, die met voortdurende .^belangstelling werd gevolgd en enkele malen door een spontaan applaus werd onderbroken, bracht de voorzitter i,n enthousiaste bewoordin gen aan pater Borromaeus hartelijk dank voor den genotvollen avond. Het gesprokene heeft iedereen tot nadenken gebracht en men ls over tuigd geworden, dat de bond voor groote gezin nen moet worden hersteld. Wie lid wensobt te warden schrijft een briefje en geeft dit aan een der pastorieën af. Dat zou een bewijs van aan hankelijkheid zijn. Deze actie, zelde spr., zouden we ook S.A.L.V.a. kunnen noemen om steun te verleenen, daar waar de kanker van het Neo. Malthusianisme invreet in het Roomsche gezin. Steunt Arme Lijders, Voert Actie, valt aan. Steunt Arme Lijders Voor Altijd moet liet parool zijn. Na deze gloedvolle peroratie werd de avond op de gebruikelijke wijze met den christelijke» greet gesloten. AANRANDING Een meisje, dat per rijwiel huiswaarts keerde, is op den Kerkwgg te Leerbroek door een haar onbekenden man aangerand. Toen twee ander» wielrijders naderden, ging de dader op de vlucht den polder ln. Later ls gebleken, dat de aanrander een zekere Van K. uit Leerdam was. K. is iumiddels geattesteerd. A. R. KIESVEHEENIGING In een vergadering van de Ant. Rev. Kies- vereentging werd de heer L, de Wit. afgevaar digd naar de vergadreing van de Kamerver kiezing te Leiden, terwijl candidaten werden gekozen voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Besloten werd pogingen in het werk te stellen Ds. van Schuppen, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier op (ie candidateiilijst geplaatst te krijgen en daartoe van de omlig gende gemeenten medewerklngt e verzoeken. CAFé CAMBRINUS Naar men verneemt is het café Cambtinus met bijbehoorende gebouwen in eigendom over gegaan aan den lieer D. Oostendorp, caféhouder te Boordwijk. [JSWEDSTRIjd. Sehoonliardrijderij voor paren: 1. W. Com pter en mej, v. d. Grift, 2. V. Verhoef en mcj. Breltking, 3. S. van Vliet en mej. A. Verburg, eu mej. M. v. Dijk, 5. c. Compier en mej. van Duren. IJS WEDSTRIJDEN. Woensdag scbocuirijden voor dames en Uee- ren. Donderdag: hardrijderij vc-or heeren op de korte baan. Alhier binnengekomen van de beugvisscherij VL 199 A. v. Roen, besomming 1527; VL 203 J. v. Minnen besomming reis BURGERLIJKE STANJ1 Aangiften van 24—27 Januari. GEBOREN: Herman, zoon van H. van Lln- dien -en M. Kaiisvaant, Oos-terstnaat 82; Tho mas, zoon van A. van der Horst en A. van der Meij, Markt 7; Antlioniug, 200jj van J. van Schoor en M. Houdtfk, Ooethavenkade 7: Hu- man, zoon van F. M. van der Pijl en L. Brink man Zomeristeeg 2; Jan Albertus, zoon van M. Krieeer en P. Broek, LiaveMsehrdaan 9; Sierag zoon van A. van Schalk en s. m. Verhoeven, Van Leijden Gaelstraat 26; Ingetje, dochter v. O. van Ree en G. Struijs, Oositerdwarsstr. 1; Philomena, Huberts, dochter van C. van Hooy- donk en J. P- M- Ronteütap, Kornel'ls Hout manstraat 1G. OVERLEDEN: Johannes van der Linden 65 jaar echt. van Cornelia J. van der Linden, CallenburgBtiraat; Willem Boomert 24 jaar. Zomerstraat. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN Verloren is een damesarmbandhorloge en een •bruin glacé linker-handsckoen. Gevonden is een Autoband. Inlichtingen bij de politie. Verwacht wordt: Matige, Zuidelijke tot ZuM-OosfceUjken wind, betrokken tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw; lichte tot matige, in het. ödsten strenge vorst. De barometer neigt op den voormiddag tot Btijgeh. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.09 tot 's morgens 7.17. PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG. Huizen (S36.3 M., na 6 uur 1852 M.) 1111.30 Prot. uitzending; 12.301.45 concert, mevr. I. MulderBelser (altmezzo), F. ITyttenboogaard (orgel); 56 Prot. uitzending; 0.30—7.Fran- sche les; 77.30 Engelsche handelscorresponden tie; 8.— N. C. R. V. Het Chr. Radio-Orkest o. 1. v. J. Pouwels. Sprs.: D. Pereboom: Voor en over de Radio-centrale luisteraars; Chr. W. J. Teeu- wen: Uit het leven van Guido Gazelle. Hilversum (1071 M.) 12.302.concert door het Boris Lensky Trio; 2—2.30 Max Tak: Hollywood; 2.303.gramofoonmuziek; 34 Maak het zelf Cursus; 45 lezing door Prof. W. v. d. Pluim: Egypte; E5.45 orgelconcert door P. P'alla; 5.456.15 landbouwpraatje door Ir. J. C. Pfeiffer; 6.157.15 concert door het Boris Lensky Trio; 7.157.45 gezondheidshalfuurtje door Dr. J. E. Feisser; 8.concert; Het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep: S. ICöhler—v. Dijlc, cabarettiêre; 25 jaar-populaire muziek; 8.30—9.— zang voordacht door Mi-, A. W. Kemp; W. Mat- thies a. d. vleugel; 9.vervolg concert; 10.15 persbei-.; 10.30—11.30 dansmuziek. Da ven try (1562 M.) 11.05 lezing; 11.20 gramofoonmuziek; 12.20 balladenconcert (alt, tenor); 12.50 gramofoonmuziek; 1.20-2.20 orkest; 2.50 voor de scholen; 3.15 muziek; 3.20 lezing; 3.50 reis praatje; 4.05 licht klassiek concert (piano, viola, cello, viool); 5.05 orgelbespeling; 5.35 kin- deruurtje; 6.20 gramofoonmuziek; 6.35 nieuwsb.; 6.50 tuinpraatje; 7.— muziek; 7.05 Beethoven's pianosonaten; 7.20 lezing: Training; 7.35 mu ziek; 7.45 lezing: Diet; 8.05 pianoconcert door Mrs. N. ONeill; 8.35 „Coq d'or", opera in 2 acten van Rimsky—Korsakov; koor en symphn- nie-orkest; 9.20 nieuwsber.; 9.35 lezing: Cinema; 9.50 nieuws; 9.55 „Coq d'or" (2e en 3e acte); 11.0512.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.> 12.502.10 en 4.05—5.05 orkestconcert; 7.05—7.50 gramofoon muziek; 8.40—11.10 orkest, o. m. 8e Symphonie, Beethoven. n ™an"?,nberïr (4C9 10-35 sehoolconeert: (7eXT°Hneif naTn Schrömmer Zees en (1649 M.) 8.203.50 lezingen; 3.50 4.50 orkest; 4.507.lezingen; 7.20 „Fride- rike", zangspel in 3 acten van F. Lehar; daarna dansmuziek. Hamburg (395 M.) 10.20—11.20 gramofoon muziek; 3.50 kamermuziek op histor. instrumen ten; 5.20 orkest; 6.45 „Zar und Zimmermann", opera van Lortzing; 10.20—11.10 her-uitzending buitenlandsche stations. Brussel (509 JM.) 5,20 orkest; 6.50 trio; 8.S3 gramofoonmuziek8.5010.35 orkest'o. I v. Flor. Alpaerts; Mme. Scapus v. Dommelen (piano). 1 *- VERDUISTERING VAN 60.000. Een echtpaar aangebonden STEUN AAN DE NIJMEEGSCHE UNI V E R SITETTS -BIBLIOTHEEK. In „St. Jauskl." publiceert Z.D.H. de Bis schop van 's-Hertogenbosch het volgend schrij ven In verschillende landen bestaat voor au teurs de wettelijke verplichting, één exem plaar van hunne publicaties bij verschijnen af te staan aan de voornaamste Rijksbiblio theek. Het is Ons gebleken, dat onze Nljmeegsche Universiteitsbibliotheek het bijzonder op pyijs zou stellen, indien het, naar het voorbeeld van elders, maar dan steunend op verhevener gron den, onder de Nederiandsche Katholieke schrij vers van wetenschappelijke wer ken regel wsrd, één exemplaar van ieder door hen gepubliceerd werk ten geschenke te geven aan deze bibliotheek, de voornaamste openbare Katholieke Bibliotheek des lands. Gaarne willen Wij dit denkbeeld propagee- ren en Wij durven vertrouwen, dat onze Katho lieke wetenschappelijke schrijvers, geestelijken en leeken, niet zullen nalaten ook op deze wijze van lmnne warme belangstelling in den bloei onzer R.-K. Universiteit te doen blijken. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. 's-Hertogenboscb, 22 Januari 1929. DE MISHANDELING VAN POLITIE AGENTEN TE 'S GRA\ ENHAGE Twee verdachten veroordeeld Voor den Haagschen politic-rechter hebben terecht gestaan de gedetineerden P. F. R. T. en C. J. H., die gedagvaard waren wegens mishandeling van twee politieagenten, de vorige week in het Westeinde te 's Graven- hage gepleegd. Nadat de officier van Justitie tegen ieder der verdachten 6 maanden gevangenisstraf had ge- elscht, veroordeelde de politierechter T. tot 5 maanden en H. tot 4 maaanden gevangenisstraf. DE WINTER IN ITALIë. Verkeersstormgen door de sneeuw. MILAAN, 27 Januari. (V.D.) Het telefoon- en telegraaf verkeer, alsmede het straat- en autobusverkeer in Boven-Italië wordt nog steeds door sneeuw en koude gestoord. In de omgeving van Bolluno ligt de sneeuw zóó hoog, dat het verkeer alleen nog door middel van sleden kan plaats vinden. Tenge volge van verbreking der electrlsche geleidin gen werden in Treviso alle fabrieken stopge zet. Bij Sabata (Belluno) is een groote lawine neergestort, die den straatweg bedolven heeft. In Viconza zijn bijna alle electrlsche hoogspan ningsleidingen vernield. In Istrie zijn verscheidene spoorwegen door de sneeuw geheel geblokkeerd. MEVROUW WAS Alt JAREN IN DIENST Zaterdagmiddag kwam bij de Haagsche po litie de directeur van de vereenlging „Boeren leenbank" te Barendreeht, vergezeld van zijn advocaat, aangifte doen van verduistering van 60.000, vermoedelijk gepleegd door de cais sière van de bank, mevrouw W. Mevrouw W. was al verscheidene jaren in dienst der bank en beheerde de kas. In den loop der jaren zou zij kans hebben gezien «en bedrag van ruim 60 mille te verduisteren. Een accountantsonderzoek der boeken heeft een en an-Aer aan het licht gebracht. Terwtjl de zaak nog hangende was, is mevr. W., vergezeld van haar echtgenoot, plotseling vertrókken. De directeur der bank had ver nomen, -dat zij hun intrek in een hotel in Den Haag genomen hadden. Op zijn verzoek heeft de Haagsche politie Zaterdagavond den heer W. aangehouden als verdacht van medeplich tigheid en eenige uren later zijn vrouw. Beide verdachten zijn ter beschikking van de justitie te Dordrecht gesteld. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.09%.; Berlijn 59.25%; Parijs 9.75;] België (Belga's) 34.67; Zwitserland 47.97%; Amerika 2.49 7/16; Oostenrijk 35.07; Denemar ken 66.52; Zweden 66.68%; Noorwegen €6.48; Spanje 4074%; Italië 13.05%. Vijfde Klasse. Tiende Lijst. Trekking van 29 Januari. 1000 No. 1561, 4887, 8525, 9753, 11213, 11271,. 11842, 15049. 400 No. 1333, 4079, 8222, 8722, 20042. 200 No. 14802. 19432, 20022. 100 No. 156, 108Q, 5551, 5620, 7209, 9720, 10930, 11688, 13201, 13781,' 17383, 17998, 20520. PRIJZEN VAN f 70. 199 3208 6214 8471 10976 131Ü6 15535 17616 213 3251 6421 8622 10978 13267 15878 17621 297 3275 6470 S778 11000 13291 16055 18059 303 3339 6508 8803 11047 13309 16147 18103 445 3433 6515 8857 11081 13327 16182 18151 "457 3449 6566 8907 11087 13377 16191 18390 539 3546 6621 S913 11228 13436 16277 18479 619 36816631 8948 11303 1 3484 16287 18698 670 3835 6632 9070 11338 13538 16311 18718 986 3950 6678 9200 11351 13617 16364 19092 1013 3967 6733 9338 11404 13751 16490 19153 1026 3983 6805 9623 11515 13878 16662 19389 1055 4008 686S- 9672 11556 14022 16717 19478 1295 4067 6935 9890 11777 14065 16761 195021 1582 4121 6940 9979 11827 14002 16806 19549' 1710 4334 7076 10156 11910 14275 16814 19591' 1831 4469 7125 10157 11940 14359 16821 19603' 1933 4775 7371 10168 "11970 14415 10861 19674; 2055 48(33 7457 10226 12170 14461 16881 19786; 2092 4927 7481 10234 12195 14505 16981 19912: 2151 4963 7520 10278 1222S 14-564 17051 20264 2233 5095 7570 10311 12229 14536 17100 20-302 2243 5121 7S83 103-51 12455 1 4590 17248 20420. 2253 5194 7681 10440 12483 14653 17252 20465 2277 5640 7743 10518 12567 14749 17270 20535' 2417 5707 7787 10589 12623 14801 17302 20582' 2346 5718 7887 10590 12642 14803 17318 206011 8634 5897 8052 10736 12659 14807 17350 20620 2888 5984 8140 10756 12917 14903 17403 20811 8843 5990 8154 10787 12937 14929 17494 20831! 3122 6128 8204 10796 13032 14947 17504 20861! 3139 6212 8414 1 0909 13105 15500 17561 2O807' NIETEN. 7493 10246 13C63 15548 18490' 7515 10274 13064 15546 18407 7033 10341 13065 15548 18520 7661 10353 13066 15572 1852L 7750 10380 13073 15660 18525" 7786 10384 13087 15697 18633 7821 10389 13094 15754 38545 7&58 10403 13111 15766 185531 7913 10410 13135 15825 18568 7924 10424 13165 15832 18602 8002 10444 13175 15837 18650 B0O5 1 0466 13-181 15845 18061 8017 10469 13198 1587-1 18668 8041 10530 132157 15888 18092 8115 10577 13250 15959 18711 6156 10592 1327-5 15978 18739 SI 96 10636 13278 15988 18745; 8219 106,7 13283 15992 18749 8278 10375 13446 16036 18763 8283 1070-3 13464 16056 18776 8306 10712 13479 16058 18809i 832-8 10802 13488 16104 18837, 8331 10830 13523 16129 18950' 8332 10855 13560 16135 18961 8375 10859 13098 161») 38078 8421 10904 13602 16219 .19040 8459- 1W34 13636 16260 19003 8485 31C80 13647 16262 .19,224 8109 11086 13656 16265 19324 84-82 11116 3 3667 16270 19331 8493 11144 13677 16285 19362 8508 11170 13711 36293 19368 8564 31231 13744 16375 19441 8619 11224 13787 16401 39524 8661 11256 13831 16435 19520 8695 11300 13840 16447 19531 8099 11319 13856 16487 19597 8707 11334 13923 16504 19602 8720 11426 13998 1.6545 19676 8737 11482 14014 1G5C2 19680 8741 11483 14024 16601 19688 8745 1.1531 14027 16634 19694 8823 11559 14052 16669 19736 8829 11571 14145 16763 19770 8845 11632 14155 16794 19776 8875 11712 14172 16H37 19794 €910 11734 14237 16843 19878 8931 11741 14312 16867 19838 8940 11764 14379 16912 19922 8966 11767 14,335 1.6971 19935 8983 11813 14440 17026 19950 8983 11843 14499 17031 19967 8096 11898 14602 17078 19981 7062 11904 14631 17148 20035 9093 11917 14634 17150 2003G 9107 11929 14650 17201 20093 9170 11998 14675 17228 20121 9187 12014 14740 17246 20157 9270 12043 14746 17264 20161 9270 12058 14837 17366 20166 9330 12136 14838 17392 20211 9399- 12239 14846 17445 20246 9437 12292 14885 17483 20330 94S9 32307 14909 '17199 203-50 9567 12350 14965 17511 20387 .9585 12384 14976 17518 20402 9801 12396 15030 17576 20406 9650 32418 15073 17645 20428 9656 12460 15097 17727 20436 9659 12467 15162 17735 20489 9678 12474 15213 17740 20506 9688 12-489 15227 17974 20523 9719 12493 15229 18043 20523 9740 12302 15231 18047 20590 9747 12558 15235 180iS8 .20616 9770 12592 15283 18082 20650 9848 12665 15330 18148 20703 9896 12712 15369 18177 '20729 9901 12715 15400 18195 20761'; 9904 12753 15408 38274 20780 9032 12816 15455 18343 3078» 2513 4818 .7375 10007 12859 15457 1S4O0 20303 2535 4824 7391 10013 12903 15474 18403 20933, 26.1 4844 7420 10054 12928 15511 18115 20937 2545 4849 7429 10184 12933 15516 18421 209921 SS58 4850 7445 10200 12991 15619 18433 2563 4875 7474 10205 13029 15-539 18440 In de vorige lijst stond: 5544m. z. 5044 j 70jj 6544 m, s. fl&320067 tn. 20002, Jj 20 2.589 4886 69 2617 4908 79 2660 4912 124 Söö» 4920 177 2702 4S8-1 180 2763 5001 183 2779 5004 186 '2813 5025 278 '2830 5032 286 2842 5063 288 281.5 .5087 293 2890 5098 300 29G1 5188 367 2C22 5200 329 £932 5244 398 3948'52-53 4.13 2984 5269 459 8011 5308 511 3095 5310 558 3113 5317 (650 3118 5323 6®2 30.97 5339 '711 3214 5342 716 m 7 534,3 773 3670 5333 798 3317 '52S9 842 3301 5405 960 3332 5438 980 3441 5531 1051 34 f® 5537 H'52 3523 5607 1191 3587 564S 1203 3622 5717 1232 3635 5778 1247 3675 5783 1259 8694 578» 1299 3780 5799 1310 3787 5830 1312 3738 5921 1319 3795 5953 1350 3831 5970 1365 3840 6015 1392 3853 6020 1393 3«59 6116 1396 3925 6119 1413 3951 6215 1460 3970 6245 1469 4039 6249 1525 4056 (1254 1582 407'4 6408 1503 4085 6416 1609 4105 6467 1649 4107 6475 17a'! 4119 64S4 1747 4141 6514 1791 4156 6625 1843 4162 6650 1900 4193 6661 1905 4000 6746 1992 4229 6776 2025 4272 6817 2050 4285 6832 2034 4376 6860 3074 4382 6895 2093 4437 6945 2114 4495 6946 2158 4-501 6930 2186 4519 6999 2694 4546 7015 2210 4551 7047 2269 4564 707S 2300 4623 7144 2301 4626 7156 2308 4656 7180 234", 4701 7272 2396 4746 7288 2-420 47.63 7294 2421 4765 '7304 2428 4767 7810 2436 4799 7319 2494 4814 7362

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3