DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN SgSi 51ste Jaargang Woensdag 30 Januari 1929 No. 15327 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS V POLDERBESTUUR EN GEMEENTE. ,V WAT WIJ VERWACHTEN MOGEN. 3 BUURTVEREENIG1NG „BROERSVELD" KUNST-AGENDA INGEZONDEN. AGENDA f IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 INTERCOMMUNAAL NO. 68085 1.10, per week 25 cent. Franco ct. Postcheque en girodienst 81440 mn ADVERTENTIEN: 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussehen den tekst 60 ct Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verhes van een hand, een voet of een oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver* lies van een wijsvinger50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand m d,t blad worden afgedrukt. Het komt herhaaldelijk voor, dat onder handelingen tuschen een polderbestuur en een gemeente bijzonder stroef verloopen. Er zit geen schot in en vaak worden ze beëindigd zonder een bevredigend resul taat. We zullen volstrekt niet beweren, dat 'de schuld daarvan altijd bij de polderbestu ren moet worden gezocht Ze voelen zich verplicht voor de belangen van den polder te waken; ze hebben rechten welke dienen te worden erkend; als ze onderhandelen over de een of andere aangelegenheid willen ze zulks doen op voet van gelijkheid en der halve ook op dien voet worden behandeld. Dit dient voorop te staan. Maar daarbij mag door het polderbestuur niet worden vergoten, dat er behalve de be langen van den polder nog andere belangen bestaan, welke boven die van den polder kunnen uitgaan. En dan is het zaak van het bestuur, zijn volle medewerking te verlee- nen, om te trachten beide belangen voor zoover slechts mogelijk is, met elkander in overeenstemming te brengen. Waar goede wil aanwezig is, zal ook vrijwel altijd een weg aanwezig zijn, waarlangs partijen elkander kunnen bereiken. Met min of meer hooghartige afwijzing van door den tijd opgeroepen wenschen, word., niet anders bereikt, dan dat de polderbestu ren zich zelf groote moeilijkheden gaan be reiden, hun autonomie, waarop ze zoo groot gaan, in ernstig gevaar brengen. Feiten zoo als zich den laatsten tijd hebben voorgedaan, lokken een stemming uit, welke tot een beweging zou kunnen uitgroeien, om te trachten de polderbesturen in hun rechten te beknotten. Slechts een geest van samenwerking kan voorkomen, dat hot onvermijdelijk dien voor de polderbesturen ongewenschten kant zou opgaan. Door de veroeniging van Nederlandsche Gemeenten is aan de ministers van finan ciën en van buitenlandsche zaken een adres gericht terzake het wetsontwerp omtrent de herziening van de financieele verhou ding tussehen het rijk en de gemeenten. Zooals men weet, bedoelt dit wetsontwerp in enkele groote trekken: een eenheids heffing, welke gelijk zal zijn over het ge- heele land, en uit welker opbrengst aan elke gemeente volgens te voren bepaalde normen een zeker bedrag zal worden uit gekeerd (gemeentefandsbelasting); afschaf fing van de plaatselijke inkomstenbelas ting; afschaffing van do forenzenbelasting; 1 en-dienste-stelling voor de gemeenten van do min of meer gewijzigde personeele be lasting (in onze gemeente opbrengend rond 150.000), waarbij dan de naam wordt ver anderd in verteringsbelasting; idem van de opbrengst der grondbelasting voor wat be- treft. naar keuze van elke gemeente, gebouwd of ongebouwd, waarbij Schiedam vanzelf sprekend voor gebouwd kiest dat 85.000 oplevert; opheffing van de rijksuitkeering krachtens de wet van 24 Mei 1897, laatst gewijzigd bij de wet van 12 November 1921, en voor onze gemeente ^bedragende bijna 135.000; heffing van gemeentelijke op centen op de fondsbelasting. We krijgen dus al dadelijk eenerzijds een verlies van 135.000 (rijksuitkeering;, anderzijds een winst van 150.000 (perso neele belasting) en van 85.000 (grondbe lasting), zoodat een zuivere meerdere in- komst overblijft van ƒ100.000. Onze plaatselijke inkomstenbelasting moet opleveren rond 850.000. De begroo- jting vermeldt een bedrag van ƒ900.000, idocb dit cijfer dient te worden verminderd ;met de ƒ50.000, waarmee de reserve voor liet. grondbedrijf is verlaagd. Uit de gemeentefondsbelasting zal dus voor de gemeente een bate moeten wor den bereikt van ƒ850.000 min ƒ100.000, een jbedrag derhalve van ƒ750.000. Dit bedrag ,zal dan ook door de Vereeniging van Ne- iderlandsche gemeenten tot basis zijn ge komen. Nu lezen we in bovengenoemd (adres van deze Vereeniging, dat we uit de (gemecntefondsbelasting een uitkeering zou den krijgen van ƒ569.356, zeg ƒ570.000 en .dat vve als opcenten op die belasting dan og zouden moeten heffen 36 percent. Er we zagen het, ƒ750.000 noodig, zoodat Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van; le de Vereenigde Glasfabrieken (United Glassworks) om vergunning tot uitbreiding van de Installatie van beweegkracht, dienende voor het bedrijf barer handwerk- en machi nale t lease hen fabricag e aan den Buiitenha- venweg 146, kadaster Sectie L. no. 2607, door bijplaatsing van 20 electromotoren van totaa» 392.70 P.K.„ drijvende diverse airbeddswerk- tuigen, zulks met verwijdering van 12 elec tromotoren van totaal 244 P.K. en verplaat sing van 1 electromotor van 5 P.K.; 2e. de Construotiewerkplaatsen en Weirk- tuigenfabriek der N.V. Stuwadoors Maat schappij „Neptunus" om vergunning tot op richting van een constructiewerkplaats en reparatiewerkplaats va.n hefwerktuigen in de loods, gelegen aan de Voorhavenkade, kadas ter Sectie L. no. 2504 (ged.)„ met 12 electro motoren van totaal 61 P.K., drijvende een luchthamer, draad-, zaag- en schaafbanken, boormachines, een compressor, een slijpsteen, een ventilator en 2 transportabele laschma chines. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie tier gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 13en Februari 1929, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadbuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 30 Januari 1929. HET VERKEER LANGS DEN OUDEN DIJK Een schrijven aan B. en W. Het volgende schrijven, voorzien van 32 handteekeningem, is namens bewoners van, of belanghebbenden bij het verkeer langs den Ouden Dijk tot B. en W. van Schiedam gericht: Ondergeteekenden, allen bewoners van of belanghebbenden bij het verkeer langs den Ouden DijJt te Schiedam zijn zoo vrij, hierdoor Uw aandacht te vestigen op den slechten staai van onderhoud waarin zich bovengenoemde verkeersweg bevindt. Als bewoners betalen wij allen Gemeentebe lasting in Schiedam en daar wij toch reeds van alle comfort zooals Gas, Waterleiding, Eleetricitait enz. verstoken zijn, meenen wij niet te veel te vragen, indien wij U verzoeken dezen weg welke in Uwe Gemeente ligt ten minste „begaanbaar" te maken. Mocht de Gemeente niet de onderhoudings- plichtige wezen, dan verzoeken wij U de noodige stappen te doen opdat de onderhoudsplichtige personen of lichamen door U op hun plicht gewezen worden en zij de noodige herstellingen ten spoedigste doen uitvoeren. Aangenaam zal het ons zijn indien U het resultaat Uwer besprekingen aan eerst onder geteekende wilt meededen. [ie TOONEELVEREENIGING „GUSTQ" Zaterdag a.s. 2 Februari geeft de tooueel- vereenlging „Gusto" haar tweede wimteru.it- vnering voor leden en donateurs in gebouw Eendracht, Plein Eendragt. 36 percent van hetgeen we aan fondsbe lasting hebben op te brengen gelijk staat met ƒ750.000 ƒ570.000 ƒ180.000. Wan neer 36 percent 180.000 is, kan een kind uitrekenen, dat 100 percent, of het volle be drag aan fondsbelasting dat voor rekening van Schiedam komt, 500.000 moet zijn. Aan fondsbelasting plus opcenten zouden we dus hebben op te leveren. We gaan dus, ook na is 680.000, tegenover de 850.000 die de ge meentelijke inkomstenbelasting thans zal hebben p te leveren. We gaan dus, ook na de factorverlaging welke ons in Mei te wach ten staat nog 170.000 of op dien factor 20 pet. vooruit. De nieuwe regeling zal dus, ook al houden we in het oog, dat onze cijfers slechts globaal konden zijn, voor Schiedam van groote be- teekenis worden. Viering van het eerste lustrum Ter gelegenheid van haar eerste luslrum had de buwtvereeniging „Broeirsveld" gister avond een feestavond georganiseerd ln het ge bouw „Musis Sacrum", in der. loop van den avond werd het woord gevoerd door de heeren J. N. Post,voorzitter van de Schledamsehe Granjevereenigïng en C L Simons, voorzitter van de bmirtvereeniging Rozenburgplfin. „Het Centrum". Het meer „aangename" gedeelte van den avond werd verzorgd door hét trio Muis Schrauwen, dat een één veter opvoerde van zulk eem min gehalte, dat wij meenen ons van verdere bespreking te moeten onthouden. Wij hopen, dat de buurtvereeniging „Broers- veld" een volgende maal een gelukkiger keuze zal doen, wat betreft de optredende artisten! SPIRITISME ONTMASKERD Magische kunst en spiritisme hebben op het oogenbldk weer de volle belangstelling van het publiek, dat de daardoor opgewekte verschijn selen niet van een critiseh standpunt beziet, maar in de meeste gevallen slechts oog heeft voor het „bovennatuurlijke", het „wonderbaar lijke". Om deze reden valt het plan van de vereeni ging „Katholiek Leven", om professor Besse- mans uit Gent in Schiedam' te laten optreden, dan ook sterk toft te juichen. Professor Besse- mans immers, heeft een grondige studie van het spiritisme gemaakt en in populairen vorm geeft hij in zijn lezingen een positief weten schappelijke critiek over spiritisme eh wat daarvoor doorgaat. De critiek van prof. Bessemans bepaalt zich tot wetenschappelijk mogelijke feiten, weten schappelijk waarschijnlijke feiten en weten schappelijk zekere feiten Van de twee eerste groepen zal men alle factoren moeten kennen om te kunnen hesluiten dat hier spiritistische krachten in het spel zijn. De derde gToep is zeer klein en wijl die verschijnselen wetenschap pelijk zeker zijn, zijn z0 ook niet wonderbaar. Dat een geest oï geut»m,e macht zich hij een zoogenaamd spiritistisch verschijnsel deed gel den, is nooit bewezen, maar wel, dat sugges tie, bedrog en misleiding bij de meeste spiri tistische séances de hoofdrol vervullen. De buitengewoon interessante demonstraties en proeven waarmee Prof. Bessemans zijn voordracht besluit, en die uitsluitend voorbeelden van illusionisme en suggestie zijn welke absoluut niets met spiritisme hebben uit te staan, zullen er zeer zeker toe bijdragen, om op Dinsdag 19 Februari a.s, de groote ge hoorzaal van den R. K. Volksbond met een be langstellend gehoor gevuld doen zijn. DISTRICTSARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers; aanvangers; letterzetters: betonwer kers; grondwerkers; metselaars; opperlieden; stukadoors; schilders; timmerlieden; zagers; kistenmakers; flescbenbeteeners; aanhouders; klinkers; metaalboordersstokers; zandvcr mers; brandersknechts; broodhakkers; distilla- teurskneehtssigarenmakersschoenmakers; magazijnpersoneel; chauffeurs; transportarbei ders: varensgezellen; voeilieden; wakers: zak kendragers; kantoorbedienden; fabrieksarbei ders en losse-werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: een pekker; ketelmakers; Plaatwerkers; aüto geen-branders; af teekenaarsmachine-bank werkers; scheepsfi titers; koperslagers-pijpleg- gers; ijzerwerkers; nagelheeters en meisjes voor wasscherij. Te Overschie: een dienstbod» (intern) en een verpleegster. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Bvoersveld no. 142. VOLKSBADHUIS Op 25 en 26 Januari werden genomen 517 ba den, te weten: 1ste Klasse; Kuipbaden 28 en regenbaden 66. 2de KlasseKuipbaden 47; regenbaden 372 en kinderbaden 4. Gedurende de maand Januari werden ge nomen 2054 baden, te weten: 1ste Klasse: Kuipbaden 120 en regenbaden 257; 2de Klas se: Kuipbaden 205; regenbaden 1457 en kin derbaden 15. BURGERLIjKE STAND Aangiften van 28—29 Januari. GEBOREN: Margaretha Geertrulda Liduina d. van J. Janssen cn M- G- L. Verhoeekx, Huiijsmansstraat 67. Cornelia Johanna Louisa, d. van C. J- Schaap en D. A. van San ten, Voltastraat 12. Hendrika, d. van A. M. de Jager en A. P- Duchenne, Brielschestraat 3. Antonetita Cornelia, d. van M. A. van Opljnen en M. Kers, KoTtlandstraat 28. OVERLEDEN: O. Roelofs 74 j. weduwe van C. van dor Biwgt, Nieuwe Haven. SCHEEPVAART Te Schiedam, 30 Jan-> aangekomen: s.s. Maaitia, van Gent, om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. Van Schiedam, 30 Jan., vertrokken: s.s. Beursplein, ledig naar Narvik. Te Harburg, 30 Jan. aangekomen: s.s. Agility, ledig va» Schiedam. TE ROTTERDAM 30 J a n.: Groote Schouwburg, Tannhauser, (Co-Opera-tie), 8 uur (voor volwaasenen). 31 J a n.: Groote Schouwburg, De vlucht, (Ver. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 3 Febr.: Groote Schouwburg, Die Czar- dasfiirstin (Hirsch Operette) 2 uur (voor volwassenen). D a g e i ij k s: Circus-Schouwburg> De ge schandvlekte, (Spreegezelschap), 8 uur, (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Wonder boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uur (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 31 dezer in: Olympia: Corso (voor volwassenen); Centraal (voor vol wassenen); City (voor volwassenen); W.B.- theater (voor volwassenen). WAAROM NIET? Geachte Redactie, Met belangstelling heeft ondergeteekende in de dagbladen het debat in den raad ge volgd, betreffende de subsddieering van het Stedelijk Muziiekkorps. Bij de discussies over het eventueel subsi dieeren dér andere plaatselijke muziekveree- nigingen, stelde een raadslid voor, alleen in de eerste afdeeling ingedeelde corpsen te sub- sidieeren. Dit lijkt ondergeteekende echter geen juiste maatstaf, daar de vereenigingen aan verschillende concoursen deelnemen, waar de graadmeters der beoordeeling nogal uiteenloopen. Een der Wethouders merkte op, dat men de gegadigden kwalijk eerst een examen kan af nemen. Wat dat betreft stelt ondergeteekende de vraag: „Waarom niet?" In Maastricht bijvoorbeeld gebeurt -dit wèl. Als men hier van Gemeentewege nu eens jaariijksch een Muziekconcours (examen) or ganiseerde, waaraan door alle plaatselijke Har monie- en Fanfare gezelschappen kon worden deelgenomen? Ter beoordeeling benoeme men een jury uit bekwame musici van bulten de stad, en stelle te voren vast, dat, bijvoorbeeld de drie of vier corpsen welke met de hoogste onder scheidingen worden bekroond, dat jaar de Gemeentelijke subsidie zullen genieten. Als men dit Gemeentelijk Muziekfeest, op een geschikt, afgezet terrein doet plaats vinden en daarbij tegen een matig gestelden entree prijs publiek toelaat, kan men van succes m.i. bi) voorbaat verzekerd zijn. Het zal voor de betrokken Muziekgezelschappen een aansporing zijn tot intense studie van welks vruchten op haar beurt de burgerij weer zal kunnen ge- haar beurt de burgerij weer zal kunnen ge nieten, zoodat de belangstelling in ons plaat selijk muziekleven verhoogd wordt. Zouden de betreffende autoriteiten boven staande misschien in overweging kunnen ne men? Intusschen deze gedachte gaarne voor oen betere gevend, teeken ik, Dankend voor de verleende plaatsruimte. C. H. RODENBERG. NED. R. K. POLITIEBOND ,.ST. MICHAEL" AFD. SCHIEDAM Jaarvergadering Gistea'enavond vond in het Patronaatsgebouw aan de Lange Haven do jaarvergadering van voornoemde afdeeling plaats. Na de opening wijdde de voorzitter, de heer A. de Reuver, woorden van eerbiedige nagedachtenis aan Burgemeester Gijsen, door den docd aan ons is ontrukt. Als hooft der Politie was hij, alsdus Spreker, voor zijn corps een humaan chef, een vadier en een vriend. Hij was geen man van strijd, maar van vrede. Hij achtte de Politie hoog en, daar de politie hoogachten er voor strijden is wat helaas maar al te weinig geschiedt, daar veelal minachting haar deel js kwam hij voor zijn corps op, waar zulks noodig was. Wij hebben in burgemeester Gijsen een waren beschermer verloren. Aan hem toch danken wij mede het G. O. voor de politie. De Dienstcommissie en de laatste verbeterde sala risregeling had zijn grooten steun. Hij was ons steeds ter wille, en wij konden, zoo dikwijls wij hem voor aangelegenheden, van welken aard ook, wilden spreken, steeds zijn kamer geopend, waar naast zijn groote rechtvaardigheidszin, zijn liefde voor de politie naar voren kwam. In het Corps vond hij dan ook allerwege waardee ring, hoogachting en liefde voor zijn persoon. Het 'is dan ook met groote dankbaarheid, dat wij dezen eminenten mensch gedenken. Zijn nage dachtenis zal bij de politie steeds in hooge eere worden gehouden. Reeds is, namens de afdee ling, gisterenmorgen een H. Mis tot zielerust voor den burgemeester opgedragen, doch blijven wij hem steeds in onze gebeden gedenken, als het mooiste bewijs onzer dankbaarheid. Hij ruste in vrede! Deze gedenkrede wc-rd door de leden staande aangehoord. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd de Vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. lederen Zondag Patronaat St. Domlnlcua Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patronaatsgebouw Emmastraat. van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal* bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R. S. Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man* nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho* Hek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart ovex; acht lederen Woensdag Patronaat St. Dominlcus zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en -len Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang halt negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. I Woensdag 30 Januari 1 Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereenlging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Donderdag 31 Januari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering van „De Offerande". Vrijdag 1 Februari Ned. R. K. Grafische Bond, afd. Schiedam* jaarvergadering in het gebouw van den R K. Volkshond, Lange Haven 71. Aanvang 8 uur. Zeer belangrijke agenda, o.a. bestuursver kiezing. RK. E. H. B. O. installatie van den nieuwen dokter. Gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 2 Februari Feestavond strijkorkest „L. van Beethoven". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart voor 8 uur. Zondag 3 Februari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering van „De Offerande". Lezing met lichtbeelden over Curasao, te houden door den weleerw. pater M. Kosters 0.P. Parochiehuis Gorzen. Aanvang 8 uur. Dinsdag 5 Februari Propaganda-concert mandoline-club „O. N, 1.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Woensdag 6 Februari Concert te geven door T. E. G. E. N. O." Gebouw „Musis Sacrum". Donderdag 7 Februari Vereeniging „Het Wit Gele Kruis". Leden vergadering in den R. K. Volksbond. Vrijdag 8 Februari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering van „De Offerande", door de tooneelvereendging „Alberdink Thym". BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 30 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 18.per H.L. 1' H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 30 Januari. Men nooteert voor Melasse-spiritus 32.per H, L. Ruwe graanspiritus 60 pet 17.per H. l.. Spoeling Noteering 2.40. LEZING MET LICHTBEELDEN Naar wij vernemen houdt a.s. Zondagavond de weleerw. pater M. Kosters O.P. in het paro chiehuis van de Gorzen een lezing met licht.' beelden over Curasao. Gezien de uitstekende kwaliteiten van den spreker, die bovendien zelf geruimen tijd op Curasao werkzaam was, belooft deze lezing hoogst interessant te worden. HET JUBILé VAN IR. G. GERLAGH Naar wij vernemen, zal ir. G. Gerlagh, die a.s. Vrijdag 25 jaar directeur is van gemeen tewerken, op dezen dag 's morgens te 10 uur officieel gehuldigd woTden, Daarna volgt om 11 uur een huldiging iu meer besloten kring. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1