Nieuwe HAVBANK TELEFOON IlSti SCHIEDAM FEUILLETON ratsen BRAND INBRAAK DE VIJFDE VINGER VRfJDAG 1 FEBRUARI 1S29 VOLS SON DE2W J s EERSTE BLAD UIT ROTTERDAM PAGINA 2 RADIONIEUWS UIT KETHEL - VERZEKERT TEGEN SCHADE DOOR laatste buslichtingen. EEN AVONTURENVERHAAL. r'dana^al 20U SaaQ °P de De £?eh.iedaB".d>cfee aSdoeding van dc vereeni ging V'-Lilksoad-erwije had gist eren in „Musis Baerum" een openbare propaganda feestavond Uitgf ..cbrcven, die zich ia een t'Jinke belang- jBteilii'g- moeirt verheugen. Nadat <le heer W. Broek, voorzitter der ver eeniging, in ziju openingswoord den spreker Van den avond, ds tooneelvereeniging „Utile Dulci" en liet S. 0. S.-strijkje had welkom geheeten, was het woond aan ds. C. Vis Jzn., doopsgezind predikant te Kampen, die zich als onderwerp had gekozen: Het karakter van de openbare school. Spr. waa met een bezwaard hard naar Schiedam gekomen, want het bestuur der ver eeniging had hem een groot pakket knipsels Uit te Schiedam verschijnende bladen toege zonden, waarin tegenover de openbare school een onheosche toon wordt aangeslagen. Men kan van meening verschillen, maar nooit zal ken dergelijke toon kunnen gerechtvaardigd Worden. Vandaag, aldus spa-., herdenken wij den Vrede van Munster, die de gelijkstelling van ie reiïgie tot gevolg had; toch is al-les daarna uog geen pais en vrêe geweest. Zoo is het »ok met het onderwijs, waarmee men niet torgvuMig genoeg kan zijn. Spr. leverde vervolgeus een pleidooi voor de Jpenfcaire school. Hij is geen vijand van rell- Jie, maar het is hem niet onverschillig, op welke wijze men deze brengt. Van de gelegenheid tot diebat werd door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. Na de panze kwam de tooneelvereeniging ^TJtile Dulci" met een tweetal éénacters ,Vader en zoon" van Jan C. de Vos Jr. en „Speculanten" van W. Schürmann voor het voetlicht. De bekende vereenigiug had hiermee natuurlijk weer succes, al kunnen wij de mo. faal van liet eerstgenoemde Mijspal niet zon der meer accepteeren. Hat was ean geslaagde avond, die volkomen nan haar doel heeft beantwoord. -,v NED. YEH. VAN CHEFS IN HET GRAFISCH BEDRIJF Gedenkboek 19191929 Ter gedegenheid van zijn 10-jarig bestaan Jeeft het district Rotterdam der Nederiand- sche vereeniging van chefs in het grafisch pedrijf een gedenkboekje uitgegeven. Als de voorzitter van het district, de heer P. M. Smolders, in zijn inleiding gewag iruaatot van de vele moeilijkheden, die voor een tot bloei brengen der vereeniging moes ten worden overwonnen, kunnen wij begrij pen dat bij de viering van het tweede lustrum ïnat beide handen de gelegenheid werd aan gegrepen cm een overzicht te geven van de Vrucht van den verrichten arbeid. In dit met smaalt verzorgde boekje, dat een 82-tal pagina's telt. treft ook de leek verschil lende artikelen aan. die zeer lezenswaard zijn. "Want behalve dat zij een inzicht geven in het ontstaan en de ontwikkeling der vereeniging vormen zij een pleidooi voor het bestaans recht der organisatie en schetsen zij op dui delijke wijze de positie en de verhouding van den chef tot de bed lijfsgemeenschap, en het belang der ohefsvereeniglng in verband met He 1 eenlingopleiding. De tekst is verlucht met foto's van de Vooraanstaande figuren in de vereeniging. Het "boekje te gevat in een omslag, die èa ontv^erper èa ulitvoelrelter, Drukkerij, voor heen „De Maasstad" tot eer strekt. ZWERVER Op de Koemarkt, ter hoogte van hotel „De Kroon", werd vanmorgen een jongen in bewus- teloozen toestand aangetroffen. Hij Meek te zijn de 18-jange B. uit Rotterdam, die gisteravond na een twist de ouderlijke woning was ont vlucht. ALGEM MIDDENSTANDS VEREENIGING «SCHIEDAM" Gisterenavond heeft de Algemeene Midden- stands vereeniging hare eerste ledenvergade ring gehouden in 1929. In zijn openingswoord wenschte de voorzitter ds heer S. Hyman den leden veel geluk en voorspoed in 1929. Wanneer ik een terugblik werp op 't afge- loopen jaar, aldus de voorzitter, dan stemt 't mij verblijdend, in afwijking van vorige jaren te kunnen -constateeren dat 192§ voor velen onzer, geen onbevredigend resultaat heeft op geleverd. In 't bijzonder heeft 't laatst van het vorige jaar zich gekenmerkt door meerdere bedrijvigheid, door meerdere koopkracht vau de burgerij, wat vooral tot uiting is gekomen bij de gehouden winkelweek, waardoor het koo- pen in Schiedam ten zeerste is bevorderd. Ook stemt 't hoopvol voor 1929 dat de bur gerij zich steeds uitbreidt, en dit gepaard gaande met. de aanstaande groote belastingverlaging welke door de Overheid in uitzicht is gesteld, ztjn factoren, die voor 1929 vol verwachting ons hart doen kloppen. Laten we hopen, dat deze mooie peapectieven werkelijkheid mogen worden on voor den Schiedamsehen Middenstand 1929 een gezegend jaar moge zijn. (applaus). Door ongesteldheid was afwezig het be stuurslid van Noort, waarin de voorzitter aanleiding vond hem een volkomen genezing toe te wenschen. De heer Joh. Nauman deelde mede, dat in Februari of begin Maart weder een tooneel- avomd de leden werdt aangaboden, waarbij de tooneelvereeniging „Varia" te Vlaardingen met een blijspel zal optreden. Na uitvoerige discussie werd besloten het. adres van de afdeeliug Winschoten aan het hoofdbestuur van den Middenstand in betrek king tot de uitbreiding van de Wet „Oneerlijke Concurrentie" te steunen. De voorzitter deed daarna verslag van de ge houden winkelweek, waarbij bleek dat de ont vangsten hebben bedragen ƒ751,20 en de uit gaven ƒ855.bet nadeelig saldo zal door de drie middenstandsorganisaties naar de grootte van het ledental worden gedragen. Voorts-deelde de voorzitter mede, dat de be scheiden van den penningmeester van de win kelweek de heer B. G. Hoogendam accoord zün bevonden en is .hem dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Bij de rondvraag werden verschillende vra gen door het Bestuur beantwoord waarna de vergadering om elf urn* werd gesloten. BURGERLIJKE JET AND GEBOREN 30 Jan. Hendrik Daniel Jasper, z, van C, van Heemst en M. E. Libot, Helle voet schestraat 3. Jan Hendrik, z. van H. Knol en J. Karens, Rozenbnrgschestraat 16. ONDERTROUWD: 31 Jan.: L. C. van Tiel 23 j. en P. van der Werff 20 j. J. A. de Swart 24 j. en J. J. van Os 22 j. J. Leent- vaar 28 j. en W. M. Boeman 24 j. D. de Vries 42 j. en C. J. A. Holst 38 j. A. Sprin- gering 24 j. en A. Heesbeen 23 j. G. J. Hoek 28 j. en E. Kouwenoord 23 j. G. de Wil ligen 22 j. en J. Wetsteijn 21 j. GEHUWD 31 Jan. J. B. Bijtenhoorn 28 j. en S. L. van Putten 29 j. a. Berkel 31 j. en R. L. Corboz 32 j. J. Zagwijn 26 j. en M. C. J. van Opijnen 20 j. w. Straatman 27 j. en A. M. Spijker 24 j. c. J. Etmam 26 j. en M. J. Relieirmau 27 j. OVERHEDEN: 30 Jan.: B. Hagendijk 69 j, weduwnaar van W. Duljser Hoogstraat. voor R. K. S. T. EXCELSIOR Het competitie-wedstTijdenprogramma deze w©ek luidt: Zaterdag a,s. Excelsior a—Activitas a 3.30, W. v. Kemenade Excelsior c—Excelsior d 2.30 P. Trouwborst. Zondag a.s. D. H. L. 1—Excelsior 1 2 uur D. Haverkorn. Excelsior 2St. Lo-dewijk 1 2uur J. Dam Excelsior 3—S. G. V. 1 12 uur J. Dam. Celer 3—-Excelsior 4 2 uur W. Schoof. Daar we vreezen dat ook deze week weinig oi niets van het programma doorgang zal vin den zullen we van ©en voorbeschouwing afzien. OPENBARE VERKOOPING Bij de hedenmorgen ten overstaan van notaris H. B. E. Bliaisse in den R. K. Volksbond ge houden openbare vrijwillige verkooping van een complex gebouwen, bestaande uit bouw manswoning. huizen en stallen met open grond aan de Hoofdstraat 239, 243, 245, 247 en 249, hoefe Nieuwe Haven 1, in 7 perceelen werd aüs volgt ingezet: Perceel I 11.509, Perceel 2 1150, Perceel 3 1200, Perceel 4 1150, Per. ceel 5 2650, Perceel 6 13.000, en Perceel v 4800. VEREENIGD TOONEEL. De vlucht. Eigenlijk verdienen de Rotterdammers maar half, dat Verkade hun zoo af en toe een nezoek brengt. Want al is dan Galsworthy's „Escape" 'n allesbehalve sterk tooneelwea k, de smake lijke wijze, waarop de Vereenigde Tooneelis- ten het voor drie kwart gemoedelijke geval van den ontsnapten gevangene ons weten voor oogen te stellen, verdient toch stellig meer belang stelling dan waarvan gisterenavond bleek. Overigens steekt er achter den humor dezer 10 tafereelen nog wel wat meer levenswijsheid (of wat daarvoor wil doorgaan) dan enkele die beter als sketches in een revue passen - doen vermoeden; en is het op zich reeds Inte ressant genoeg, Albert van Dalsilm, die aan Verkade dreigt te ontsnappen, den heelen avond zwaren strafdienst te zien doen. Er was veel applaus na nagenoeg eik tafereel maar vooral aan het slot. DE DERDE KARAKORUM-EXPEDITIE. ONDERLINGE SCHIETWEDSTRIJD Os prijken voor den ouderlingen schietwed strijd, georganiseerd dooy de Ketheïsche Burger wacht, zijn vanaf heden te bezichtigen in de etalage van den heer N. W. van Beurden, Dorp straat no. 2. Onder de prijzen welke uit fraaie luxe en huishoudelijke artikelen bestaan, be vinden zich ook een drietal wisselbekers. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente is in openbare verga dering opgeroepen tegen Zaterdag 2 Februari a-s. des voormiddags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Mededeelingen. 2. Aan vragen van het R. Kath. Kerkbestuur en van het Bestuur der Vereeniging yoor Ch. Volksonder wijs om voorschot op de gemeentelijke ver goeding ingevolge art. lol der L. O. Wet 1920 voor de bijzondere scholen over 1929 3. Voorstel tot regeling der heffing voor het gebruik van het slaclitlokaal voor noodslach- tdngen bij verordening. 4. Af- of overschrijving op de gemeente-be- grooting, dienst 1928. 5. Voorstel tot het toekennen van een subsidie aan de Ketheïsche Burgerwacht. 6. Voorstel tot het aangaan van een overeen komst met de N.V. Ned. Thermo-Chemlsehe Fabrieken betreffende verwerking van afge keurd vee en vleesch. 7. Voorstel tot bet openstellen van afgeslo ten wegen voor verkeer met motorrijtuigen, i Uiteenzetting van de gletschervorraing In de groote Doelezaal heeft gisterenavond do heer Ph. C. Visser de bekende Alpinist en Karakor urn-onderzoeker, voor de leden van de Volkeuniversiteit en van de Ned. Reisvereeni- ging een populaire, maar toch interessante uiteenzetting gegeven van de gletschervorming. Dit in verband met de derde Karakorum-expe- ditie, welke de beer en mevr. VisserHooft morgen zullen aanvangen. Ditmaal zal de expe ditie twee jaren duren en zich uitstrekken tot de nog niet bereikte gebieden. In het eerste deel van zijn met groote span ning gevolgde uiteenzetting gaf de heer Visser eén beeld van de ontwikkeling van een glet scher, wees op de eigenschappen ervan in ver band met de geografische eigenschappen der bergen en toonde ten slotte met een serie prachtige lichtbeelden de geweldige schoonheid van hetgletschergebied. Na de pauze besprak de heer Visser de spe ciale gesteldheden van het sneeuw- en glet schergebied van de Karakorum en gaf het doel van zijn moeilijken derden tocht aan. Hoezeer men hier ter stede waar de heer Visser al zoo herhaaldelijk is opgetreden met deze ontdekkingstochten naar het eeuwige sneeuwgehied medeleeft, bleek mee uit de zeer groote belangstelling. De voorzitter van de V. U. mr. W. C. Mees, heeft den kranigen toerist een gelukkige -eis' toegeweuscht. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor Curagao per stoomschip „Boskoop" o hebruari 9.00, laatste aanbieding van aangetee- kende stukken 4 Februari 20.00. Pakkeipost met bestemming voor Ecuador, Peru en Chili 4 Februari 20.00. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor allner, voor Brazilië per s.s. „Salland", gewone stukkeu 8 Februari 9.00, laatste aanbieding van aanget. stukken 7 Febr. 20.00. De verzending der briefpost geschiedt uitslui tend op verzoek der afzenders, blijkende uit eeive aanwijzing op het adres. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor de Canarische eilanden en Liberia per s. Kilstroom gewone stukken 8 Februari 9.00, laatste aanbieding van aanget. stukken 7 Februari 20.00. De verzending der briefpost geschiedt uitslui tend op verzoek der afzenders, blijkende uit een aanwijzing op het adres. De laatsrte buslichting voor West-Afrika :per s. Vondel .wordt nader vastgesteld op 5 Februari 1.30, laatste aanbieding van aanget. stukken 4 Februari 20.00. PROGRAMMA'S VOOR ZATERDAG. Huizen (336.3 M., na 6 uur 1852 M.) Uits'm- ten K-R.O.-uitzendingen. 12.30—1.30 concert door het KRO.trio; 3i kinderunr'tje o. v. 1 mevr S Nuwenhuis-v. d. Rif at; 5.3O-J1.30 gramofoonmu ziek; 6.30—6.40 M. K. Gerlsch: Het Harzge- bergte; 6.406.50 gramofoonmuziek; 6.507 Kath. berichten: 77.30 Engelsche les; 7.307 kniples; 88.20 Spr.: Pater Popelier: De Chi- neesehe revolutionnaire partij; 8.20 Opera-con cert. Mevr, M. Bouwmeester (sopraan), H. Bloem- garten (bas), Jules Moes (tenor), Het Amster- damsehe Salon-orkest o. 1. v. F. Boshart Hilversum (1071 M.) 12.15—2 AVRO-trio; 2i aansl. v. h. Theater Tusehinsld te Amster dam, orkest o. 1. v. M. Tak; 4—5 Italiaansche lessen; 5C Fransehe lessen; 66.43 concert door het AVRO-trlo; 6.43—7.45 Duitsche lessen Dav entry (1S62 M.) 11.05—11.20 lezing; 1.20 —2.20 Het Carlton Hotel Octet; 3.15 Wales teg«n Schotland. Rugby-wedstrijd4.50 balladen. L Sa lisbury (bas), Novelty Trio; 5.35 kinderunrtje; 6.20 muziek; 6.35 nieuwsberichten; 7.muziek; 7.05 piano-sonaten van Beethoven; 7.20 omroep- praatje; '7.35 spbrtSteêngr; 7.50 populair concert. W. Lawson (sopraan), N. Jackson (humorist), orkest; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 „Six strange Saturdays door H. Marveil; 9.50 nieuwsberich ten: 9.55 dans-orkest en variété; 10.5512.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 12.50—2.10 orkest; 4.03—3.05 dansmuziek. Ghislery Sympho- nians; 7.05—7.50 gramofoonmuziek; 8.35 concert. Dansmuziek en 'variété. Langenberg (469 M.) 11.30 mechanische muziek; 12.25—1.50 orkest; 5.05—5.50 Werag- orkest 720 vroolijke avond „Prinzessin Tessa und Ihre Freier", boor spel. Daarna tot 12.50 dans muziek. Zeeseri (1649. M.) 8.20—,3.50 lezingen; 3.50 4.50 orkest; 4.507.05 lezingen; 7.2.0 Brahms- feest Versterkt orkest; 9.50 dansles. Daarna dansmuziek. Plamburg (335 M.) 10.20—11.20 gramofoon muziek; 3.60 historische muziek; 4.50 orkest; 6.20 vogelgeluiden; 7.20 vroolijke avond; 01.10 dans muziek. Brussel (512 M.) 5.20 orkest; 7.05 piano muziek; 7.20 gramofoonmuziek; 8.35 orkest; 8.20 Jack Hylton en zijn orkest; 10.4011.20 dans muziek. Bern (411 M.) 8.50—7.30 voor de Jeugd; 7.50 S.10 vroolijke vertellingen door Walter Iapp; 3-109.05 Vroolijke kinder- en soldatenliederen; 9.959.20 weer- en nieuwsberichten; 9.209.55 ICurzaalorkest; 9.55—11.20 dansmuziek. G E MEENTEBTBLIOTHEEK. ana" Dinsdag 5 Februari zal In het gebouw van de tweede bibliotheek aan de Mare de kin derleeszaal yoor de jeugd toegankelijk zijn. De uren van openstelling zijn van 10 uur v.m. tot 6 uur nam. op alle werkdagen "behalve Maandag. Uitgever: „Jonge man, je hebt mij het leven gered, hoe kan ik je beloonen?" Litterair jongmensch: „Publiceer mijn ge dichten". Uitgever; „Gooi me maar weer in het water", naar het Egelsch van WILLIAM LE QUEUX. 34.) Dus nu word ik werkeiijk achtervolgd, na gezeten, als een haas door die honden? Nu, nu Ik juist zoo schitterend op dreef ben, zou ik door een goren politie-agent in mijn 'plannen worden gedwarsboomd. Wat kan mij zijn hoo- gen rang schelen. Voor mij blijft hij een lid der speurhondenbende. Daarom lachte ze om haar angst, haar over moed en haar ergernis lucht te geven. Hooge rang! Mr. Matthews, een oud poli- ,tie-agent die me vroeger meer'dan eens een loer heeft willen draaien, toen niemand anders ,er nog erg in had...,, en toch.... toen draaide de wereld eigenlijk toch ook. Zeker, natuurlijk I ga ik naar dat bal en noch hij, noch iemand an- I ders zal het weten, behalve de oude Paletta nar tuurlijk! Die zal me wei helpen! Licht van stap betrad ze haar woning, nadat waS«n »n minder dan een half uur zestien iniijlen had afgelegd. Onmiddellijk belde ze in haar boudoir en ze informeerde of mr Avery ook was gekomen. Ja, madame, hij is in de boekerij, ant- I woordde Seymour op zijn gewone onverstoor- ibare manier. Toen de aangediende verscheen sprak Betty met een meesterlijk geveinsde zorgeloosheid: Ik heb je briefje gekregen. Dank je Avery. Die Matthews is dus weer op het pad niet? Zou hij wat weten, denk je? Ik ,dfnk' dat het niet veel zaaks 2al zijn antwoordde de ander met een onderdrukten lach Ik hoorde, dat hij iemand ontmoet heeft die hem verteld moet hebben, dat u vanavond Wie is dat geweest. Avery? vroeg ze. Dat zou ik niet kunnen zeggen ik heb wel t u weet, dat ik steeds dat Ik miin best zal blijven doen, u weet, dat'u me kunt vertrouwen. Ja, ik kan je vertrouwen, Avery Trou wens dat is zeer billijk, want onze belangen zijn wederzijdseh. Maar om op die zaak terug te komen, ja, ik ga naar 't bal en als de kust vrij is, zal ik ook dansen. Kun je Georgette niet eens bliksemsnel voor me opzoeken en hier brengen? Ik dacht wel, dat u zich door dien Mat thews niet van uw voornemen zou laten afbren gen en daarom heb ik Georgette alvast maar meegebracht. Ze wacht beneden. Stuur haar dan maar naar boven, dan zul len wij samen die zaak wel afhandelen. Ik ben niet van plan om me door ©en doodgewonen politieman te laten slaan. Avery vertrok mot het gevoel, dat hij Betty den laatsten tijd nog nooit zoo vroolijk en opge wekt had gezien. Zij was zelfs tegen hem vriendelijk en voorkomend geweest, en dat mocht wel in de krant. Toen Georgette de kamer binnen kwam zou men gemeend hebben dat zij een zuster van Betty was. En dit kwam alleen omdat zij bruin haar droeg, anders was zij 'n volslagen dubbel- gMgster van madame Bollond, Zij sprak met eih lichtelijk vreemd accent, maar overigens vloeiend Engelsch. Dat bijgeluid was nauwe lijks te Uooren en deed zelfs aangenaam aan. Goeden avond madame. Mr. Avery vertel de me, dat u me wenscjite te spreken. Ja, Georgette ik heb je werkelijk noodig. Maar iaat me je eerst een zoen geven. O, ik voel me zoo vreemd gelukkig, Georgette en daarom wil ik je zoenen. Ik heb den duivel in geioof ik, jij moet me helpen. En tusschen deze woorden door overlaadde madame Bollond het meisje met hartelijke zoe nen. Werkelijk zij was een raadsel. Hoe onlees baar, onpeilbaar zij ook was in haar terughou ding tegenover mannen en vreemden, deze vrouw was van een levenskracht, die een bui tenstaander ongeioofbnur zou hebben toegesche nen in haar, indien hij haar, hongerig naar wat menschenliefde, dit meisje had zien omhelzen. Georgette liet haar begaan, maar beant woordde deze bewijzen van sympathie niet. Dank u, madame, n beat veei te goed voor een nederig meisje, was haar eenig antwoord. Ga zitten, Georgette, dan zal lk je eens precies vertellen wat er vanavond gaat gebeu ren en waarom ik je dus noodig heb. Ze ging de kamer uit, en liep even naar de boekerij waar Avery nog op haar wachtte. Zij sprak hem op fluisterenden maar daarom niet minder dringenden toon toe. AVenscht u beslist te gaan, madame? Is u het niet met me eens, dat u werkelijk te veel op het spel zet? Loopt u geen ernstig gevaar? Na deze woorden van voorzichtigheid en in direct zelfbehoud volgde slechts een koude stil te, meer beleedigend dan oe grofste woorden. Averv kende haar maar al te goed. Hij wist ij den wil van deze vrouw niet zou kun- dat nen ombuigen naar zijn eigen wenschen. Gevaar? riep zij uit met een hevigen uit val van toorn. Laat ik me ooit door gevaar weerhouden? Toen werd beider aandacht getrokken door een licht geschuifel buiten de half geopende deur. Betty deed enkele vinnige stappen door de kamer en trok de deur ineens open. Hindi haar trouwe Inca, stond daar geduldig te' wachten de handen op de borst gevouwen. Sinds dien versclirikkelijken dag, dat Jim Franklyn had getracht zijn meesteres te ver moorden Was hij zenuwachtig geworden, zoodra Betty zich maar in tegenwoordigheid van een man bevond. Van dien tijd af achtte hij het zich een plicht haar met nog grooter stiptheid te bewaken. Betty wist dit zelf verkozen wachten zeer op prijs te stellen en ze gaf hem dan ook een bemoedigend tikje op zijn schou der. Toen Avery reeds zijn hoed genomen had om te vertrekken waren haar laatste woorden tot hem; Blijf op je post, bega geen domheden wat er ook gebeure. AVees stipt op tijd, om een uur op Hounslow. Een nur later stonden twee vrouwen in voile lengte voor den grooten spiegel in het boudoir. Alsof het van te voren was afgesproken keken zo plotseling elkander aan en lachten. De ge lijkenis was treffend. Wat er nog aan tegenstel ling was op te merken geweest, was door de zeer kunstvaardige toepassing van lippenstif ten en poeder geheel weggewerkt. Witte prui ken hadden de kleur van het haar gelijk ge maakt. De beide japonnen waren als twee drup pels water. Georgette bleef in de slaapkamer, terwijl Betty belde om een stukje etên. Precies op klokslag tien uur daalde Georgette de trap pen af, en steeg ze In een auto die voor de deur stond te wachten. Het was een gehuurde en ge sloten wagen en Glover zat niet aan het stuurrad. Enkele minuten later volgde madame Bol lond en Glover reed haar naar de Club der Rusteloozen. Georgette bleef in haar auto zit ten om den hoek, terwijl Betty het gebouw bin- nenging. Toen volgde de dans, die ieders aan dacht had getrokken, niet het minst die van Gordon Collet, die er met vastgenagelde oogen van het balcon naar had staan kijken. De alles beheerschende gemaskerde vrouwenfiguur te midden van dien troep pretmakers. Zij, wier blanke armen telkens In ander licht waren ge zet, met het effect van warm beschenen albast. Ja, het was Betty Bollond geweest, maar zé was door een achterdeur binnen gekomen en door den zelfden uitgang weer verdwenen. Zij had Gordon afgetroefd en Inspecteur Matthews weten te ontwijken. Haar vervolgers, met welk verschillend doel echter, hadden geen vat op haar gehad. Haar dubbelgangster, die ze voor alle zekerheid meegebracht had, behoefde geen dienst te d-oen.-Die wachtte geduldig in haar auto om den hoek. De dans.... haar dans was voorbij en Betty snelde weg. Georgette kon haar op haar ge mak volgen. Betty had haar lang gekoesterden wensch kunnen uitvoeren, haar lang bedwon gen passie kunnen botvieren, de dans, het merg van haar bestaan had haar weer voor jaren ver jongd en gesterkt. Zij had gedanst met alle liefde en overgave, met de volle ontplooiing van haar kunnen en de verwende gasten had den hunne oogen niet kunnen gelooven, hadden peipiex gestaan, hadden gemompeld en ge fluisterd, de namen genoemd van de eersten onder de beroemde sterren en ze was tevreden In een ommezien had ze in haai' woning in South Street een ander kleed aangetrokken. Warm gekleed, een Thermosfleseh heete thee, een flink pak Sandwiches in een tasch, was ze na enkele minuten weer op weg naar Hounslow. Avery had zijn woord gehouden, haar op dracht stipt vervuld. Even later zat Betty als mechanicien vermomd in een tweedekker die onmiddellijk opsteeg en door den helderen maannacht koers zette naar Manchester. Nog geen vier uur na haar dans in de Club der Rusteloozen zat ze in het Midland Hotel, waar ze een jeugdigen piloot een fabelachtig bedrag uitbetaalde voor dit waagstuk. Toen ze zich naar haar kamer begaf, om en kele uren rust te nemen, herhaalde ze haar overmoedige woorden, die ze destijds op den landingssteiger te Liverpool had uitgestooten; Engeland! Engeland! Ja, je zult weten wie ik ben, met wie je te doen hebt! Laat in den motgen werd ze eerst wakker en om alle sporen weer uit te wissehen nam ze den tiein naar Liverpool, vanwaar ze een telegram zond naar South Street, om te zeggen, dat ze eerst over enkele dagen terug zou zijn. Het was zomer en er waren rennen op Harst Park. De gewone menigte van onverantwoorde lijke levensgenieters vulden tribunes en mid denveld en de meer bescheiden genieters van de paardensport schaarden zich langs de wit te lijnen om het rennen te volgen. Speculanten en kroeghouders, deurwaarders en barmeisjes, soldaten en matrozen, vermomde clergymen,' modisten en alle andere vertegenwoordigers uit hoogere en lagere klassen van venter tot minis ter allen waren daar. Al de geledingen van de Loudensche maat schappij dromden in beste stemming dooreen, ieder met zijn eigen opinie en voorliefde voor die „blek" of dat „peerd" voor die „bruinvos" of ,,dat aardige dier". De boomen rondom stonden in volle dracht. Een zacht windje door- stuwde de millioenen bladen tot ze geestdriftig een triomfzang ruischten ter eere van de sport der koningen. De beele verzameling gasten van de huispar- tij in Sheridan House was er natuurlijk ook, Daphne met haar eeuwigen metgezel Neville Tyneviile, lady Irene met den graaf Bonivalle en de aangename, oude kolonel AVitkerley. Rij tusschenpoozen kwamen ook de andere leden van dit intieme groepje en in de paddock trof men elkander dan, of op hét groene midden veld, dan wei terwijl men de groote trappen be steeg naar de hooge gereserveerde tribune. Daphne had vandaag In haar hoofdje gezet om de stallen te bezoeken. Ze had met bijzon der veel genoegen zitten luisteren naar de laat ste nieuwtjes die de steeds aangename causeur Neville met veel verve had overgebracht. Alle maal min of meer intrigues van jockeys en eigenaars, beruchte speculaties, geruïneerde jongelui. Ze had een ingeboren afkeer tegen al le reglementen en daarom zette ze haar zin door om het verboden terrein der stallen te willen betreden. Zoo had ze ook haar salon boot Joy Note in een verboden water bij Cockham gemeerd in den voorgaanden herfst. Zij zonderden zich dus van het overige ge zelschap af en met behulp van groote en goed geplaatste fooien liepen ze weldra onder den grooten tunnel die naar de stallen voerde. Hier heb ik in 1914 geslapen, zei Ne ville, toen ze buiten de eerste vrije box stonden aan den Ingang van een lange rij andere. Hee] belangstellend en ongeloovig zei Daphne: Werkelijk, nee, dat is haast niet te geloo ven. Hebben jullie daar geslapen, in het stroo? Op den vioer? -- Nee, antwoordde Neville speelsch, we had den Queen Anne ledikanten en veeren bedden, aan eiken kant stond een bediende om de vlie gen van ons gezicht te wuiven. Maar toen ging hij verder: Alle gekheid op een houtje, Daphne, we sliepen op planken of stroo en in het begin was het werkelijk een zeer harde Tustplaats. Toch was het nog gerieflijk, vergeleken bij de smerigheid waarin wij zooveel jaren hebben gelegen in de loopgraven. Ik herinner me nog een nacht, dat ik de rondte deed. De wacht was door een kogel getroffen. Die post was zeer voornaam en dus mocht ik me niet eens den tijd gunnen om naar de schuilplaats terug te keeren en een anderen man te halen. De ke rel werd een beetje opzij geschoven, zijn ge weer lag even later in mijn handen en de mod der week een beetje om den vorm van mijn lichaam op te nemen. Zoo heb ik drie uur lig gen wachten op een anderen armen drommel aan den anderen kant, om dien man neer t0 schieten voordat hij die dwaasheid aan mij zou begaan. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2