1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. VfrÊslt a 52ste Jaarerang Maandag 4 Februari 1929 No. 15331 Dit nimmer bestaat alt drie bladen STADSNIEUWS FEESTAVOND „L. VAN BEETHOVEN" c4£ó tfuep cbtaitfbi W c4é&m.t*.e&>oUn.M5&i6$cÓ AGENDA Ê0- I KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU- KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25. per maand 1.10. per week 25 cent. Franco m 1ÏJ1e n4> Dan+nV\Ami a aTI R1 440 ADVERTENT1EN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.—. Incassokosten worden berekend 1 f gnn Kil cerlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand. ééa voel of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver- Gratis-Ongevallenverzekering^: n\\l viLers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, lies van een wijsvinger; 5U twee voo 6- De Zaterdag door 't dilettanten sympihonie- .kest „L. van Beethoven" in den R. K. Volks bod gegeven feestavond bracht ons een zeer /eacheveerd programma, dat, vergissen we ons K'x?t, wij voor een goed deel te danken hehben />,n de bekende Hwangho's, die tegen het eind dtn den avond 'het tooneel betraden, om onder j-ji branden van wierook, vol Chlneesche ge. jfimzinnigheld een reeks goocheltoeren vlot rit te voeren. Hun optreden was vooraf ge. yian door Conoerl Steinberger, die als Senn'rAn {"aar vroolijke melodietjes jodelde. Voorts konden de aanwezigen nog genieten van schilderwerk a la minute en gezellige handschaduwbeel!den waarvan de reeks werd afgesloten met het „dooderamaskeiv" van den groeten Ludwlg, den „patroon" vim heit orkest. Met den humorist Jan Brink, die het beele gezelschap al spoedig hartelijk aan het lachen kreeg en diie met zijn optreden veel succes had, was het variete-programma, waarvan de samenstellers veel genoegen beleefden, com pleet. Dan hadden we nog een kleine, sympathiek aandoende huldiging mee te maken. Gelijk men weet herdacht „Beethoven" onlangs haar 20-jarig bestaan, met welke gebeurtenis ook «enige jubilea samenvielen: van mevrouw N. Berek—Feltzer, die van de oprichting af steeds als soliste de verschillende door „Beethoven gegeven avonden opluisterde: van den heer J. C. M. Feltzer, die reeds 20 jaar den cliri- gentsitaf over het orkest zwaait en van de hee- ren A. Kruis en P. v. d. Wal, die beiden tot de oprichters der vereeniging belmoren. Toen alle werkende leden van het orkest zloh rond de jubilariseen op bet tooneel laad den verzameld, werden deze toegesproken door den heer G. A. E. Visser, voorzitter van „L. van Beethoven", die onder het uiten van har. lelijke bewoordingen mevr. BerckFeltzeir een stapel muziek aanbood. De beeren Kruis en v.rt. Wal, die tot ©srélid zijn benoemd, ont Vingen de bij heit ee re-lidmaatschap bestaande oorkonde, terwijl de heer Feltzer, (1 io ook als solist de concerten van het orkest meer malen opluisterde, een piccolo had te accep teeren; in den loop van den avond gaf de- dirigent op dit instrument nog een hartelijk beapplauddseerd staaltje van zijn kunnen. Eeu orkest, bestaande uit een aantal leden der vereeniging zorgde ondeir leiding van den beer A. J. Voortman uitstekend voor muzikale opluistering. Ook het orkest van den heer Hakkert leverde medewerking. DE HEER EN MEVROUW PH. VISSER—'T HOOFD VERTROKKEN Zaterdagmiddag zijn de heer en mevr. Pb. Visser't Hoofd met liet s.s. Ridderkerk van de HollandAmerika Lijn uit Rotterdam ver trokken, teneinde wederom een onderzoekings tocht te maken naar ht Karakorumgebergte. Zij zijn vergezeld van den heer J. A. Sillem, die voornemens is het vogelleven van dit gebergte te bestudeeren. Behalve door tal van familieleden, vrienden en bekenden, werden zij uitgeleide gedaan door leden van de Neder- landsche Alpinisten Vereeniging en afgevaar digden van den Schiedamsohem Kaderbond. Mevr. Visser moest verschillende bloemstuk ken in ontvangst nemen. NED. R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND Op Zondag 10 Februari des middags van 5 tot 2 'A uur zal de weiteer w. heer J. B. W. jVi. Maller, kapelaan in de AAAAAAAAAAA \a geestelijk adviseur van den Ned. R. K. Fabrieksarbeddersbond voor den Huizenschen zender spreken tot de leden der R. K. Arbei dersbeweging en verdere belangstellenden over „Noodzakelijkheid van de R. IC. Vakorganisatie voor jonge arbeiders en arbeidsters. PROPi^JANDACONCERT „O. N- I." Op het morgenavond door de mandoline-club „O. N. I." in Musis Sacrum" te geven propa- gandaconcert, zal een programma worden uitge voerd, bestaande uit de volgende nummers: O.N.I. Vooraan, marschJ. G. Hakkert Jr.; Fantasie de Concert, K. H. Moed, Mand. club; Valse Facile, H. Smits Jr., Mand. club; Optre den L. de Bruin, humorist; Calief von B'agdad, Ouverture, Orgel soilo; Prinzesse Czardas, Operette, Orkest met Orgel; Kinderclub O.N.I. Dubb. Quartet, Kinderclub met pianobegel. Gltick Walzer; Optreden Neger Komiek „Little Sim"; Mistakes, Wals, Mand. club., voor Man doline gearr. door J. G. Hakkert; Reinlandma- del, Mand. club, voor Mandoline gearr. door J. G. Hakkert; Optreden L. de Bruin; Josepli- Jozefine, Concert Valse, H. A. Maas Mand. club; Finale, Marsch, Mand. club. Het bekende Hakkert strijkje zal zijn mede- werking ver le enen. GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer Daniël Visser £tan., slaagde voor do onlangs gehouden. Mer- nrlus-examens Boekhouden en Engelsche fcrjidölscorrespondentie. R. K. BIJZ. ONDERWIJZERS De Afdeeling Schiedam en Omstreken van de Diocesaanvereeniging van R. K. Bijzondere onderwijzers In het Bisdom Haarlem zal Za terdagavond dies aVonds te 7 uur te Vlaardin- gen. Bosl'aan 32 een ledenvergadering hooi den. De agenda vermeldt o.m. Reglementsvoor- stellen, bestuursverkiezing, letterkundige le zing door den heer A. A. Boudens over Her man de Man en bespreking van de voorlóopige agenda voor de Algemeene vergadering. R. IC. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Installatie nieuwe leden Vrijdag had in den R. K. Vo-lksbond de instal- lattie plaats van den nieuwen geneeskundigen leider der afdeeling Schiedam van de R. K. vereeniging E. H. B. O. „St. Christophorus", dokter de Mayer. Hierdoor droeg deze cursus avond, die eveneens werd bijgewoond om den weleerw. heer Beckers, een geheel ander karak ter dan zijn voorgangers. Na de opening der plechtigheid herdacht de voorzitter- den vorigen leider Dr. Geerdes, die door drukke werkzaamheden, verhinderd wias iederen Vrijdag aanwezig te zijn. Hij huldigde hem als een uitstekend docent en uitte den wensch, dat de leden hem op 't komende examen als examinator zouden mogen aantref fen. Zich richtend tot dokter de Mayer dankte spr. hem om de bereidwilligheid, waarmede hij de eervolle maar zware taak op zijn schou ders genomen heeft, deed de toezegging, dat hij in zijn leerlingen een aandachtig en ambitieus gehoor zal vinden en sprak de hoop uit dat hij nog langen tijd werkzaam zal mogon zijn voor den groei en den bloei der Katholieke vereeni ging. Dokter de Mayer dank voor de vriendelijke woorden en beloofde zijn beste krachten te zullen geven. Daarna hield bij. een causerie over de verschil lende soorten gasvergiftigingen, waarna slui ting van den cursusavond volgde. GOUDEN COLLECTANTEN-JUBILé De beer I. H. L. Rigter hoopt Zondag 10 Februari zijn gouden^feest te -sieren ais col lectant van bet in de parochiekerk van O. L. Vr. Visitatie gevestigd college H. Hieronymus Aemilianus. Gedurende de eerstte vijf en twintig jaar was de jubilaris oett der werkzaamste en ijve rigste leden van het college. Nadien vestigde hij zich metterwoon te Rot terdam en ofschoon tot eerelid benoemd, kon hij toch hielt nalaten dedeiren Zondagavond naar Schiedam te komen om daar onder bet Lof te collecteeren. Bij gedegenheid van het feest zal Zondag vanwege heit cillege een H. Miis worden gele zen voor de overleden leden van het gezelschap, terwijl om half elf de plechtige H. Mis voor dankzegging tot intentie van den heer Rigter zal worden opgedragen. Ten huize van den heer J. D. F. Companies zal van 12 uur de gelegenheid worden open. gesteld om den jubilaris te complimenteeren. NED. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE HANDELSREIZIGERS EN AGENTEN Vrijdagovond j.l. heeft de oprichtings-verga- dering plaats gehad, van de afdeeling Schiedam der N. C. H. V. Deve vergadering werd gehouden in het „Ge bouw van Chr. Soc. Belangen", Lange Haven 73 Schiedam. De heer A. Graafland, voorzitter van liet Hoofdbestuur, opende de vei-gaderips, riep allo aanwezigen een welkom toe, en spreekt zijn verheuging uit, dat ook hier in Schiedam een afdeeling kon opgericht worden. Daarna kwam aan de orde de verkiezig van een testuur voor deze afdeeling. Na stemming en herstemming wordt tot voor zitter gekozen de heen- H. M. de Jong Amalia van Solmstraat 23, tot overige be stuursleden do heerem A. P. van Pelt, Hoofdstraat 173 en P. G. van Pelt, Reamurstraat 13. De voorzitter van het Hoofdbestuur droeg na de verkiezing bet presidium over «a-n den voor- ziter der nieuwe afdeeling. Deze stelde nu aan de orde punt 3 der agenda: Referaat: Drie Vraagteekems, te houden door den heer A. Graafland. Inleider bepaalde zich er toe de vragen: Waarom georganiseerd? Waarom Chr. georgani seerd? Waarom georganiseerd in de N. C. H. V.? te beantwoorden en wekt© aan het eind zi;'laer inleiding allen op, zich aan te sluiten bij deze organisatie, die uitsluitend bestaat uit Han delsreizigers en Agenten. Verschillende collega's maken van de gele genheid gebruik om eemige nadere inlichting en te vragen. Bij de rondvraag werden nog verschillende punten naar voren gebracht betreffende de nieuwe afdeeling. Do voorzitter dankte den inleider en alien, die aan de bespreking hadden deelgenomen en verzoekt den secretaris van het Hoofdbestuur te sluiten. STREEKNET. In de afgeloopen maand wei-den in de rich ting SchiedamRotterdam 113.575 telefoonge sprekken gevoerd, en in de richting Rotter dam—Schiedam 111.159, in totaai dus 224,734 gesprekken. LEZING OVER CURA?AO Een bevredigend aantal personen, waaron der we opmerkten den weleerw. pater P. Cre- mer O. P„ eenige eerw. zustere Dominicanes sen en een groot aantal eerw. Broeders, heeft gisteravond de kou getrotseerd om in het Pa rochiehuis van de H. Hartkerk te komen luiste ren naar de interessante lezing met lichtbeel den over Curasao, die gehouden werd door den oud-missionaris, pater M. Kosters O.P. Kapelaan A. Gooseens, sprak een korte In leiding, waarin hij de aanwezigen verwelkom de, die door hun opkomst toonden belang te stellen in den arbeid van de missionarissen. Spr. eindigde zijn toespraak met den wensch, dat door dezen avond ni'et slechts de belang stelling voor het werk der paters Domini canen zou wonden gewekt en vergroot, maar ook de belangstelling voot de missie-actie in het algemeen. Hij gaf vervolgens het woord aan pater Kosters, die een keurige collectie lan taarnplaatjes vertoonde alle betrekking heb bend op de werkzaamheid der Nederlandsohe missionarissen op de West-Indische eilanden. Veel aandacht werd gewijd aan de haven van Curasao, waarin jaarlijks ongeveer 5.000 zee schepen binnenkomen en die van groote be- teekenis is voor den doorvoer van producten, bestemd voor Venezuela, voorts aan de* ko ninklijke „Shell" die aan duizenden, waaron der zeer veel Hollanders een goed bestaan ver schaft. Daarnaast werd de aandacht gevraagd voor de eilanden zich bevindende sulfaatmijn en zoutpannen, als ook voor de hoeaenindustrie. Andere foto's toonden ons het bisschoppelijk paleis, waarin mgr. Viiylsteke verblijf houdt; de Kathedraals, alsmede een hèele reeks andere kerkjes, terwijl ze ook een uitstekenden kijk geven. op den veelomvattenden arbeid van de zusters en fraters, wier goede onderwijs gere nommeerd is en die bovendien op bet gebied van'weezenverzorging, zieken- en krankzinni genverpleging meer goed verrichten, dan door gaans aan de groote weield bekend wordt. Met het vertoonen van een serie „portret ten", van welke een groep zusters Dominica nessen wel de meeste belangstelling onder vond, beëindigde pater Kifetcrs zijn voordracht, waarvoor hij een hartelijk >n dankbaar ap plaus had te accepteeren. 3, •'-+»- Reel. 2336 VM 8 DRIE GEZELLIGE DAGEN IN DE GORZEN Het bestuur der Buurtvereeniging T. E. G. E, N. O. heeft nog een zwaren dobber om de muziektent op 't Rozenburgerplein vrij van schuld te krijgen. Om echter zoo spoedig mo gelijk schoon schip te kunnen maken heeft het een Basar georganiseerd die op Donderdag 7 Februari des avonds te 7 uur geopend zal wor den in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Vrijdag is zij wederom om 7 uur open, terwij] hij Zaterdag vanaf 3 uur geopend zal zijn. Het bestuur heeft zich geen moeite gespaard om dezen Bazair zoo aantrekkelijk mogelijk te Diaken. Buiten de stands waarin verschillende artikelen ten verkoop aangeboden worden zijn er nog tal van attracties, zooals Rad van Avon tuur, Amarikaansch ballenspel, li^epelspel, elec- tirische vischtent, touwtrekken, sjoelbak, grab belton enz. enz. Daar het bestuur voor al deze attracties een aantal schitterende prijzen heeft aangekocht, zal het zeker de moeite loonen te trachten ze machtig te worden. Verder- zal iederen avond met de nieuwst© radio-toestellen gedemonstreerd worden, terwijl naast de radio de firma Hakkert het muzikale gedeetle ver zorgen zal. „Rosa" heeft de versiering met groen en palmen op zich genomen. Alles bij, elkaar genomen zal het zeer zeker de moeite loonen aan dezen bazar een bezoek te brengen. T. E. G. E. N. O. Op het concert dat a.s. Woensdagavond in „Musis Sacrum" door het Gemengd- en jonge dameskoor der Zangvereeniging t. E. G. E. N. O. zal worden gegeven zal o.m. uitgevoerd worden „Zigeunerleven" van Schumann met orkestbegeleiding. Voorts zal mevr. N. Berck- Feltzer aan den vleugel haar medewerking verleenen, terwijl de heer J- C. M. Feltzer eemige nummertjes op de fluit zal ten beste geven. TE WATER LATING Zaterdag 2 Februari 1929 werd van een dei- hellingen van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, met goed gevolg te water gela ten het vracht- en passagiersschip „Josephine Charlotte" in aanbouw voor rekening van de Lloyd Royal Beige, S. A., gevestigd te Ant werpen. De doopceremoniën en het wegnemen van de laatste beletselen voor de te water lating ge schiedde door Madame J- Velg©, echtgenoote van den Directeur Géméral dezer Reederij. De hoofdafmetingen zijnlengte over alles, 355 M.; lengte tusschen de loodlijnen, 340 M.; Breedte over spanten, 48.60 M.; holte tot opper dek 25.70 M.; laadvermogen circa 5000 ton. De voortstuwing van het schip zal geschieden door een triplo expansie machine met een ver mogen van circa 1950 I.P.K., welke machine door- De Rotterdamsche Droogdijk Maatschappij wordt vervaardigd. IJSVERMAAK Koningin. Vorst laat zich, althans voor de liefhebbers dei- schaatssport, ditmaal wel van haar goede zijde kennen. Want zij heeft goed gemaakt, wat zij enkele weken geleden mis deed, toen zij juist in den verkeerden nacht het op een lnopen zette en de op ijsvermaak gespitste Nederlanders een Zondag vo.1 teleur- stellingen bezorgde. Nu, na enkele dagen plagen, heeft ze haar volle bracht ontplooid en 't gevolg is geweest dat er geen ijsvlakte was, waar niet duizenden, door elkaar wrieme lend, vele kilometers aflegden of zich meer bezig hielden met „beentje over" en het ver richten van allerhande van vaardigheid ge tuigende toeren. Dat de stemming opgewekt was behoeft g6en betoog, de venijniig-koude wind slaagde er niet in haar ook maar een enkel oogenhUk onder het nulpunt te brengen. Op de haan langs den Rotterdamschem Dijk was het zóó druk, dat men over de hoofden loepen kon. Enkele ongevalletjes konden dan ook niet uitblijven: doch de politie zorgde er voor, dat de wonden spoedig en goed ver-bonden waren. De baan der S. IJ. V. mocht zich eveneens in een „warme" belangstelling verheugen. De stemming onder de rijders daar werd nog verhoogd door het feit, dat het bestuur een filmopname liet maken. Iedereen wilde er natuurlijk op! Wij vernemen, dat de rolprent, indien de opname goed geslaagd is, op den binnenkort to houden feestavond zal worden vertoond. Hedenavond zal, wanneer de wind in zijn schuilhoeken blijft, een. lampionoptocht wor den gehouden. De lampions zijn op de ijsclub verkrijg baar. Een ieder kan er zich dus van voor zien. Het belooft, als alle® meewerkt, een aardige avond te worden. x)a A DE TEWATERLATING VAN HET 8.S. „JOB EPEINE CHARLOTTEZaterdagmorgen is op de werf van de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij te water gelaten het s.s. „Jose phine Charlotte", gebouwd voor rekenin® van de Lloyd Royal Beige te Antwerpen. Het schip meet c.a. 5000 ton en heeft de volgende afmetingen: lengte 106 meter, breedte 18 M. en hoogte 8 meter. Iederen Zondag Patronaat St. Domlntcna Godsdienstonderricht en ontspanning In bet patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap 8L Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerttersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R- K S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. Iederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man. nenzaugvereenlging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang half negen. Iederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht N lederen Woensdag Patronaat St. Dominions zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. Iederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Dinsdag 5 Februari Propaganda-concert mandoline-club „O. N. I.", Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Woensdag li Februari Concert te geven door T. E. G. E. N. O.". Gebouw „Musis Sacrum". Dr.nderdag 7 Februari Vereeniging „Het Wit Gele Kruis" Leden- vergadering in den R. K. Volksbond. Gebouw „Mirsis Sacrum". Aanvang 8 uur. vergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Maatschappij tot bevordering der toon kunst. Voordrachtsavond, te geven door leer lingen van de muziekschool der afdeelin. Ge bouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. T. E. G. E. N. O. Bazar in de 'voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 uur. Attracties. Vrijdag 8 Februari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering van „De Offerande", door de tooneelvereeniging „Alberdink Thym" Eerbied in Gods Huis. Algemeene jaar vergadering. T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan dp Hoofdstraat. Opening 7 uur. Attracties. Zaterdag 9 Februari T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat Opening 3 uur. Attracties. KEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 4 Februari. Officieele noteering van de commissie uit >t« tsamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 18.— peT H.L. H J JANSEN. Spiritui- SHIEDAM, 4 Februari. Men noteert voor Melasse-sptruus 32.— per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H. G, Spoeling Noteering J 2.40. l'E ROT'l EK DAM 4 Febr.: Groote Doelezaal, generale repe titie Rotterd. Onderw. Zangver., half 8. 5 F e b r.: Gr. Doelezaal, uitvoering Rotterd. Onderw. Zangver., (de Falla, Debussy), 8 uur. Groote Nutszaal, concert Frits en Ellen Kok (Viool-avond), 8 uur. 6 Febr.; Groote Schouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 9 Febr.; Groote Schouwburg, De Paarl- viaschera (Ital. Opera) 8 uur. Dagelijks Tivoli Schouwburg, "Wonder hoven Wonder (Bouwmeestor's revue) 8 uur (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma s tot en meit Donderdag 7 dezer in> Corso (voor volwassenen); Royal; Olympia (voor volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1