Kabouters zijn: FEUILLETON TAND OM TAND tTJSiïzss t-— vezen? riep Cf) DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 EERSTE BLAD UIT REEUWIJK UIT KETHEL UIT HAASTRECHT UIT OUDEWATER hardrijderij UIT WADDINGSVEEN Winterhanden Wi niervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid PAGINA 2 RADIONIEUWS LIEUTENANT DE L'ARMéE FRANcAISE Dit is het stroef verhaal van een jonge man, die meende, dat de kleeren den man ma ken. Hij wist zich commandant over vele solda- tan.Zij lieten met zicih soüm, kwamen op het commando van zijn potlood of pen, ver dwenen door de geheime macht van zijn stuk gummi. Een macikt, die nimmer faalde. Dagelijks defileerde ze voor hem: hij, de chef monsterde en inspecteerde de troepen met bewonderenswaardigen scherpen Mikgeen te kortkoming ontging hem; een nalatigheid, hoe klein ook bleef niet onopgemerkt. Aldus had hij zijn leger gedrild en wanneer de generaal, majoor kwam en allen moesten aantreden, dan durfde hij met een gerust hart de hem toe vertrouwde troepen preeenteeren, want alles was tot in de puntjes in orde. Doch een ding vendriebbe den jongeman zeer. Zijn soldaten waren dood, zoo dood als een pier; noodt gaven zij kleur aan zijn dagen, immer klonik hun eentonige stap, geen dag behoefde hij straf uit te deelen want oproer of onwiil kenden ze niet, nooit spraken ze een Woord of haalden ze een stroppenstreek uit. lederen dag stonden ze in het gelid, stijf, reöhtop, achter elkaar, op gewenschte tusechen- ruimte: engelen van geduld, voorbeelden van gehoorzaamheid, waren de cijfers in zijn kan toorboeken. Nu was het bal masqué gekomen met zijn schijnvreugde, dde die werkelijkheid van het leven voor enkele uurtjes in de instru menten der musici stopt en deze verbergt ach ter de maskers van hen, die spottende in geen grenzen kennende uitgelatenheid en springen de naar de met lucht gevulde kleurige hal lons, vergeefs moeite doen zidh vrij te ma ken van den druk dei- dagelijksche zorgen. De commandant der cijfers was echter nu voor een avond de echte commandant geweest althans hij droeg het costuum van zulk een personage. Het stond hom goed, zijn slanke figuur deed bet hem met gratie dragen, ter wijl de blinkende sabel niet naliet indruk te maken op de oolijke pierretjes, apachemeisjes, ■igeunerinnetjes en colomhlentjes. Militairement stapte hij door de zaal, nam ferme passen, salueerde met een air een offi. cier waardig en klapte de hakken tegen el kaar, wanneer hij zich aan ieder, die maar wensehte voorstelde als „Henri Fonclier, lieu tenant de l'armée francais©" En hij werd gefêtéerd. Toen hij na afloop van het festijn de roes- warme zaal verliet en de koude diep in zijn uiform drong was hij ervan overtuigd, dat hij een „echte" luitenant was. Echter vergat hij Fransehman van origine te zijn. want zoodra hb" de boomen van de Lange Haven stiil en rustig op een rijtje zag staan, commandeerde hij in onvervalsoht Nederlandsch: „Geef acht!" En werkelijk hij meende, dat de boomen com pagnies waren: Het hoofd „links" houdend met den sabel in de hand, liep hij de troepen langs en betuigde zijn volle tevredenheid over de orde en tucht die er heerschte. Od de Broersveet gekomen dacht hij In den politiepost den genera] en staf te vind en en ver. «ooht hij den commandant hem te willen toe. staan inspectie te houden. Deze evenwel niets wetende van de hallu cinatie, waaraan de gecostmneerde jongeling vóór hem lijdende was, maakte allerhande combinaties om daarna zich te verdiepen in de letter van een i ge art kelen van het Wetboek van Stralrecht. Mag Ik het wachthuis Jnspecteeren? Je suis Le lieutenant de l'armée frangaise, klonk het uit den mond van den pseud©. Zeer aangenaam was het antwoord van den dienaar van den H. Hermandad. Maar zeg me eens vnendje. wie geeft jou het recht om wapenen te dragen? Zijne Exoaöentie de president, sergeant. Ik geloof je graag, maar alle gekheid op een stokje, je mag dien sabel niet zonder toestemming dragen. Je gaat op de bon - IT zegt? - Proces-verbaal wegens het onbeschermd foudraal»*11 TOrb0<teD waPen«n- Waar is het H6* Ja' din« om sabel en scheede in te bewaren, 't is van stof. Ofa, bat „sleufie" De luitenant zoekt overal doch zijn „sleufje" Is er vandoor. Zal ik het even gaan zoeken, zegt hij zeer onderdanig? lang voor je bewaren. Geef ons nu eerst je naam op. Nadat de „luitenant", wien nu wel duidelijk was geworden, dat kleeren den man niet ma ke®, de bij een proces-verbaal behoorende cere monie had meegemaakt, zocht hij zijn baddek© op en sliep weldra een zoeten slaap. Aan zijn „sleuf.ie" dacht hij niet meer. Nu, een week later stond da cijfercontmau- daut en luitenant voor den kantonrechter om zich te verantwoorden voor zijn euveldaad. Daar echter allerduidelijkst kwam vast te staan, dat do jongeling Mat staatsgevaarlijk was, noch kwade bedoelingen had gehad kreeg hij een lichte boete van 2 subs. 2 dagen hechtenis en een reprimande van den rechter die, 'n tikje onvriendelijk beweerde, dat wa penen ais sabels Met in handen van zulke kwajongens behooren. De sabel kreeg hij terug met de opdracht hem zoo spoedig mogelijk weer op de plaats van herkomst te bezorgen echter in het „sleufie". Dat heb ik gevonden, zeilde de ex-luite nant, hot zat In mijn linkerbroekzak. Hier is hetr En triomfantelijk verliet hij met den sabel nu in het sleufie, echter met 2 minder in zijn zak de rechtszaal. GOUDEN BRUILOFT. Heden herdenkt het echtpaar S. Keepke— Osterhoit, wonende Middelhamisschestraat 16 den dag waarop het 50 jaar geleden in den echt werd vereenigd. De oudjes, die nog een goede gezondheid genieten, hadden tal van ge. lukwenschen in ontvangst te nemen. DOOR HET IJS GEZAKT De veehouder C. V. alhier, waagde zich gis teren met paard en slede, tot vervoer van mestspeciëu op het ijs. Paard en slede en ook hijzelf zakten er door. Toegeschoten hulp bracht paard en slede behouden op het droge terwijl V. zichzelf wist te redden. Op den Plas Eifhoeven, langs den ICortsen- dijk» is een dame uit Gouda door het ijs gezakt. Zij kon door toegeschoten hulp uit haar koud bad worden gered. Op den Plas 's Gravenbroek is een jongen door het ijs gezakt. Nu het ijs in de plassen zich zoo verlokkelijk aanbiedt en er als nimmer te voren op wordt gereden, zij er de aandacht wel op gevestigd zich toch vooral niet binnen de afgezette gebieden te begeven, omdat dit absoluut gevaarlijk is. GECOSTUMEERD IJSFEEST IJs en weder dienende zal Woensdagnamid dag door de IJsclub „Wilhelmina" alhier een gecostumeeird ijsfeest worden gehoudien om geldprijzen. Tot 2 uur kan men zich ais deel nemer aanmelden, ook gegadigden buiten de gemeente. Aan de deelnemers wordt de verplich ting opgelegd om gedurende een uur op de ijsbanen te vertoeven. Er worden prijken ge geven voor het mooiste costuum; de mooiste groep; het koddigste costuum en de koddigste groep. Gevonden is op het ijs van den Plas 's Gravenbroek een medaillon met twee dames foto s en een hoeren foto. Terug te bekomen bij J. v. d. Starre, Sluipwijk Verloren is een paar schaatsen. Inlich tingen bij de politie. 23 BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD; Leendert C. van j. en Pietertje van der Werff, 20 STRENGE VORST Toel, jaar. La's goed. maar je «abel zullen wij V) zoo- Erger dan beide vorige malen heeft de vorst ons dezer dagen weer eens laten zien wat hij vermag. Was Zondagmorgen in de Poldervaart nog geen ijs te bekennen, gisteren werd in de omgeving van Nieuwlands-molen op de poldervaart reeds schaatsen gereden De scheepvaart was gestremd en met paarden krachten heeft men gistermiddag na veel moeite het ijs tot de St. Jacobsbrug gebroken. Op de baan van de Kethelsche IJsclub n.1. de Kerklaan, werd Zondag en ook gisteren weer druk geschaatst. HARDRIJDERIJ IJs en weder dienende wordt morgenmiddag op de banen der Haastrechtsche IJsclub een hardrijderij gehouden voor junior-leden van de voetbalvereeniging Sparta. Morgenavond zal op de verlichte baan een gecostumeerd ijsfeest plaats hebben. Maandagmiddag had onder groote belang stelling van het publiek de hardrijderij op schaatsen plaats voor jongens van 12 tot en met 14 en van 15 tot en met 17 jaar. Voor de eerste serie waren 33 deelnemers ingeschreven. De prijzen werden behaald in de eerste serie door D. van Vliet le prijs f 10.—; M. Verkaik 2e prijs f 7.50; H. Kasbergen 3e prijs f 5. G. de Ruiter, 4e prijs f 2.50; v. d. Kolk troost prijs. Tweede serie J. Verkaik le prijs f 10J de Groot, 2e prijs f 7.50; M. van Zuylen 3e prijs f 5.W. Verkerk 4e prijs f 2.50. ROEKELOOS De heer A. v. A. alhier had even zijn rijwiel voor het huis van den heer G. aan de Zuidkade laten staan. Terwijl hij binnen was passeerde de vrachtauto van de fa. j. uit Gouda bestuurd door den heer v. L, zoo rakelings dat de fiets in elkaar gerammeld werd en de gevel van het huis bovendien ernstig beschadigd De roe- kelooze chauffeur zal moeten betalen. VERGROOTING VAN DE SCHOOL AAN DE ORANJELAAN Door B. en W. is bouwvergunning verleend aan het. bestuur der Ver. voor Chr. Nat School onderwijs alhier voor vergrooting van de school aan do Oranjelaan. AANGEHOUDEN Door de politie alhier is aangehouden zekere H. W„ werkzaam te Delft, als verdacht van verduistering. Hij is aan de Delftsche politie ter beschikking gesteld. ROODVONK Ten huize van den heer J. M. C. alhier is e©n geval van roodvonk geconstateerd. AUTO TE WATER De heer d. W. geraakte door de gladheid aan den Onderweg met zijn auto te water. Hij kon er zelve uitkomen doch moest den wagen die zwaar beschadigd was achterlaten. Deze is later met een kraanwagen weggesleept. BRAND Ten huize van den heer v. E. P. in den Zuid- plaspolder ontstond een ernstig begin van brand doordien de haak waaraan de petroleumlamp hing losliet uit den zolder en de vallende lamp dientengevolge brand verwekte. De kamer stond in een oogenblik in lichte-laaie. De brandweer die gealarmeerd werd was spoedig ter plaatse doch behoefde niet te gaan spuiten daar men geholpen door buren met emmers water het vuur reeds meester was. De schade die nogal belangrijk is wordt door verzekering gedekt. |^os^£^Q^^tJubeSOct BijApoth.en Drogisten. ^genezing tELKE PLEK an Uw Reel. 25795 VM 20 LEVERING LEERMIDDELEN De levering van de leermiddelen ten behoeve van het openbaar lager Onderwijs in onze gemeente Is voor 1929 na gehouden openbare inschrijving opgedragen aan den heer P. Out te Koog a. d. Zaan voor de som van f 1251.64 RINGRIJDERIJ Naar wij vernemen zijn de prijzen bestaande uit kunstvoorwerpen, voor de prijswinnaars van de gehouden ringrijderijen op de ijsbanen van de Wadd. ijsclub alhier toegekend aan de na volgende personen: le prijs de heer A. van Bergen; 2e prijs de heer G. G. J. v. d. Zwaard; 3e prijs de heer N. Bontenbal, le prijs (dames) mevr. Bontenbal; 2e prijs mej. Dullemeijer; 3e prijs mej. Lamens. WERKLOOSHEID Als werkloos staan alhier ingeschreven; 3 tim merlieden, 20 losse werklieden, 5 grondwerkers, 7 boerenarbeiders, 4 metselaars, 1 opperman, 1 schilder, 1 meubelschilder, 1 meubelmaker, 1 fabrieksarbeider. Inlichtingen voor patroons ter secretarie te bekomen. PROCES-VERBAAL Een 3-tal personen is weer eens „op de bon gezet" terzake rijden zonder licht. Het zijn W. v. S., M. v. V. en C. G. v. d. B. allen alhier. Men zij dus gewaarschuwd! LAND- EN TUINBOUWBOND Met aanvankelijk 13 leden is alhier opge richt een afdeeling van den R. K. Land- en Tuinbouwbond. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren: S. Moons, L. Verburg, A. P. den Blanken, Ant. Kleiweg eu Th. Steen land Pzn. De heer S. Moons werd tot voorzitter be. noenid, terwijl de andere functie» onderling zullen worden verdeeld. R. IC. PROPAGANDA-CLUB In de laatste ledenvergadering der R. K. Pi opaganda-club Pius X is besloten de plaat, selijke verkiezingskosten voor de komend© Tweede Kamerverkiezing gezamenlijk met de R. K. Ki-esvereeMging te dragen. Zulks zal ook het geval zijn met de kosten, verbonden aan de eventueele vertooMng te dezer plaatse van de verkiezingsfilm. Wegens vertrek van den heer G. van Vliet aan wlen de voorzitter dank bracht voor den betoonden ijver als bestuurslid en als lid van het pers-comité, was een vacature ontstaan, waarin werd voorzien door de benoeming van den heer C. van Os. De aspirant-leden H. Doeleman en H. Gerts werden aangesteld als bibliothecarissen. Na afdoening van eenige huishoudelijk» za ken werd de vergadering met den dhr. groet gesloten. onovertroffen onversaagde handige geboren harde trouwe bijdehande pientere knappe goedkoope machtige kwieke onuitputtelijke uitnemende vurige kundige Bloedige duidelijke «nelle speurders onderzoekers bemiddelaars verkoopers werkers vnenden ondernemera veilingmeesters koppen krachten strijders reizigers raadgevers toezichthouders aanhangers publicisten handlangers omroepers sucees-hehalers ps. Jf Bedenkt in al uwe moeilijkheden, dat er nog KABOUTERS zijn I tl S) Naar het Engelsch door P. A. SHEEHAN Vertaling van JAC. J. SCHOGN III EEN STRAAL VAN HOOP !°mbZ en woordkarig, roerde nauwe- ket armzalige avondeten aan, dat men hem vlorir"®' gebeurtenissen van den dag, vooral de gewetenswroeging betreffende Kettv's dood folterden zijn gemoed en ontnamen hen, alle eetlust. Inmiddels peinsde hij er maar aldoor over. boe hij het zou aanleggen, om zijn ouders den dood van Ketty mede te deelen. De ouders bespeurden wel, dat er bij Tomy aan haperde, doch zij durfden hem Met Daar de reden vragen, aangezien zij verouder den, dat zijn mhindering om naar de brui- w,tS.gaan' waar°P zoo zeer gevlast had, hem pijnlijk had aangedaan. Zoo bleven allen oen drukkend stilzwijgen bewaren. aeZTfeUoT W heftIS op Zóó laat in den avond nog bezoek, was de vader van maening, dat beteekent niet veel goeds. Tomy, ga eens zien, wie er is Hola, doe open! liet zich buiten een luide stem hooren. Wat hebt gij hierte-zoeken? riep Willv Podgey terug. PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG Huize n, (340.9 M., na 6 uur 1852 M. 11. 11.30 Prot. uitzending; 12.30—1.45 NCRV. Con cert. Mevr. W. Cantev. Amerongen (sopraan, mevr, L. v. d. Brink—Prakken (fluit), A. Acle- ma (piano); 56 Prot. uitzending; 6G.30 NCRV Spr.: P. Korthuys; Adam in Balling schap (Vondel)6.30—7 Franscke les; 77.30 Engelsche handelscorrespondentie; 7,30S.OO NC\R. Spr.: E. Steendain: De nieuwe wet op de N. V.; 8.—8.30 KRO. Dr. Ir. W. Droe- sen: De jong© boerenstand; 8.30 concert. Het Ned. Vocaal ensemble o. 1. v. Joli. Nelissen, mej. L. Wijngaarden (viool), J. Boezer (de clamatie). Hilversum (1060 M.) 12.15—2 concert door het AVRO-trio2.3 gramofoonmuziek; 34 „Maar het zeyg" cursus; 4—5 prof. W. v. d. Pluim; Kunst van het Oude Grieken land; 5.305.45 gramofoonmuziek; 5.456.15 landbouwhalfuurtje door J. Smid; 6.15—7^15 concert door het Omroep-orkest; 7.157.45 gezondheidshalfuurtje door A. J. Abrahams (arts)88.30 Haudelswetenschappelijke le zing door J. Pelse Jr., 8.30 „Deftige Straat", blijspel in 4 bedr. van Bairrie. Opgevoerd door het Vereenigd Tooneel Verkade en Verbeek. In de pauze persberichten10.45—11.30 gramo foonmuziek. Da ven try (1562 M.) 11.05 lezing; 11.20 gramofoonmuziek; 12.20 balladen (sopraan, ba riton); 12.50 gramofoonmuziek; 1.202.20 or kest; 2.50 voor de scholen; 3.15 muziek; 3.20 en 3.50 lezing; 4.05 licht klassiek concert. Kan- troTitclutrio4.05 orgelbespeling; 5.35 kin deruurtje; 6.20 gramofoonmuziek; 6.35 nieuws, berichten; 6.50 tuinpraatje; 7.muziek; 7.05 pianomuziek van Debussy; 7.20 gezondheids- praatje 7.35 muziek;. 7.45 lezing; 8.05 een verrassing; 8.20 lichte muziek, Hastings Sto- delijk Orkest; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 le- zing: cinema; 9.50 nieuwsberichten; 9.55 „a sea change", of „Love's stowaway" opera.co- mique van Howells en Henschel; 11.2012.20 dansmuziek. Parijs: (Radio-Panis 1750 M.) 12.502.10 en 4.05 5.05 orkest; 7.057.50 gramofoonmu ziek; S.2011.20 „Othello", treurspel van Sha kespeare. Daarna concert. Langenberg (462 M.) 9.35 gramofoon muziek; 10.35 concert voor de scholen; 11.30—, 12.10 gramofoonmuziek; 12.251,50 en 5.05 5.50 orkestconcert; 7.20 gevarieerd program- ma. Confetti. leden van het Sted. Orkest L Gelber (sopraan) W. K. Löfler (bariton) Daarna tot 11.20 dansmuziek. Zeesen (1649 M.) 11.20—3.50 lezingen; 3.50 4.50 orkest; 4.507.05 lezingen; 7.20 R. Nelson en W. Joseph (2 vleugels) Kopel Gi- ca Jonesco. Daarna feestcencert Koorzang Ver. volgens tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.) 10.20—11.20 gramo. foonmuziek; 3.50 en 5.20 orkest; 7.20 plat- Duitsche avond; 8.35 mandoline-concert; 10.05 heruitzending van andere stations. Brussel (509 M.) 5.20 orkest; 6.50 speciaal concert; 8.35 gramofoonmuziek; 8.50 concert. Orkest onder leiding van Flor Alpaerts. H, Wagemans (viool). NIEUWE ZENDERS. Belgrado. Te Belgrade is thans een radio-zender in aanbouw, welke binnen zeer korten tijd met proef zenden zal beginnen. Het station wordt ondergebracht in de universiteit te Belgrado. Reeds zijn de antenne-masten opgericht en is een gedeelte der installatie gereed. Ook de stu dio s zullen in het universiteitsgebouw geves tigd worden. Oslo. Naar wij vernemen is de nieuwe zender te Oslo met proef zenden begonnen met een ener- gie van 60 kW. Het station zendt cp een golf lengte van 496 M. en komt tijdens de nachte lijke uitzendingen ook hier zeer goed door. Hannover, Ten behoeve van het luclitvaartverkeer is te Hannover een iuchtvaartradiostation opge richt, dat sedert 9 Januari uitzendt met een energie van 400 Watt. Straatsburg Volgens berichten in de Fransche bladen zal te Straatsburg een nieuw, groot zendstation worden opgericht, dat krachtig genoeg zal zijn om geheel Oost-Frankrijk alsmede de Rijnpro vincie te bestrijken. je was. Ik breng jelui iets. dat ge verloren hebt riep de slem ongeduldig. Wil hebben Mets verolren! gaf vrouw Podgey ten antwoord. Jawel, doe maar rap open, dan kan jezelf overtuigen. De vader .die wel merkte dat het ernst schoof den grendel terug. Zijn jullie voor den drommel van plan, mij den geheelen nacht buiten te laten staan?'Het is koud en ik heb haast ook! riep de klopper- Wie ben je eigenlijk? vroeg Willy Podgey nog steeds aarzelend. James Book, om U te dienen. Maar doe dan toch voop de weerlicht open! Nu eindelijk schoof Podgey den laatsten gren del weg. binnen- James Book, wij wisten niet, dat ju het was Het heeft lang geduurd, voordat jelui mij herkendet. Mij dunkt, wie Met meer geld in huis heeft dan jelui, behoeft niet zoo bang te zijn voor dieven. De nieuw aangekomene was een jongen van ongeveer zestien jaar, mager van gestalte en met een echrpen blik. Hij trad regelrecht op moeder Jenny toe en zeide: U beweert, dat ge niets verloren hebt, moeder Podgey. Wel dat is grappig! Tel Uw kinderen eens na en vertel me, of ze allen pre sent zijn? Ketty is nog Met thnis gekomen, dat is waar, antwoordde moeder Podgey, terwijl zij een vluggen blik om zich heen wierp. Tomy huiverde; hij gevoelde zich lang niet op zijn gemak. James Book had een zwaren bundei op de tafel gelegd; hij sloeg zorgvuldig de oude deken welke tot omhulsel diende, uiteen, en... daar lag de kleine Ketty, bewusteloos, In natte kleertjes, bleek als een doode. Tomy was naderbij gekomen en beschouwde het kind met angstig vragende blikken. Leeft zij nog? vroeg hü opgewonden. Jawel, mijn moeder heeft haar de eerste hulp toegediend; nu moet ge haar echter dade lijk uitkleeden en naar bed brengen. Tom ondervond een onuitsprekelijk gevoel van verlichting. Hij verzocht zijn moeder drin gend. om zich dadelijk met haar kind te be moeien. Deze nam Ketty. trok haar droge kleertjes aan, en legde haar» na haar flink te hebben gewreven, om de levensgeesten weder op te wekken, in haar bedie. 't Is goed, mijn jongen, zeide de pachter toen James Book geen aanstalten maakte, om te vertrekken. Wij bedanken je hartelijk voor de moeite, en nu, goeden nacht, doe de groeten aan moeder Book. Maar het jonge menscb. verroerde zich abso luut niet. Waar wacht je nog op? Hier is de deken terug en je wordt vriendelijk bedankt, James Book, zeide nu ook de moeder. James scheen evenwel aan den grond vast genageld; hij draaide verlegen zijn sjofelen hoed tusschen de vingers maar bewoog zich overigens niet. Mister Podgey, begon hij bedeesd, wanneer men iemand een dienst bewijst, dan Wat? Wat zeg je daar? vroeg de vader, zich cmkeerend en den spreker spottend aan ziend. Ja, wanneer men iemand een dienst be wijst, dan heeft men toch wel aanspraak op belooning? voltooide James zijn onderbroken volzin. Dat hangt geheel en al af van de waarde, welke de bewezen dienst bezit, was Wllly Podgey kortaf van meening. Ik heb toch mijn leven gewaagd, om Uw kind uit het water te redden. Dat was jouw zaak; ik heb er je niet om gevraagd. Ik liep groote kans, om erbij te verdrin ken, meende James. Was dat dan onze schuld geweest? Mijn kleeren zijn doornat geworden en ik bezit geen andere, Welnu, ga naar huis en hang je bij het vuur te drogen! Wat wil je dan eigenlijk? viel moeder Podgey hierop in. Mister Podgey, wanneer men iemand een dienst heeft bewezen... herhaalde James. Ik weet al genoeg! viel Podgey hem kregel ia de rede. Je denkt zeker, dat ik je een penny zal geven, omdat je dezen visch heb gevangen? AI had ik de kast daar vol shillings, dan kreeg je er toch nog geen kwart penny van! Je hebt een slechte speculatie gemaakt, James Book. Ah, het zou jelui niet onaangenaam zijn geweest, indien ik het kind in het meer had laten liggen? Maar zulk een boos hart heb ik niet; ik zou liet toch gered hebben voor nie mendal, en evenwel Is het noch mijn dochter, noch mijn zuster. En zoo zal ik altoos handelen. Goed zoo, mijn jongen, zeide Willy Podgey, terwijl hij de deur opendeed, en nu wensch ik je wel te rusten; het is tijd, dat je naar huis gaat! Ik heb zoo'n boo3 hart niet, herhaalde de jongeling rood van toorn. Ik heb zeven broers en zusters, maar ik gooi er geen een van in het meer! Tomy werd doodsbleek. Hij drong James naar buiten, terwijl hij hem halfluide toevoegde: Ga nu naar hui? en hond je mond! Jelui bent goddelooze en geweteMooze menschen! schreeuwde James nog door het sleutelgat. Dat zal jelui ongeluk aanbrengen. Geld is zoo'n schaarsch artikel bij ons! klaagde Suzy, Als ik geld gehad had, dan zou ik hem stellig niet onbeloond hebben laten vertrekken, verzekerde de kleine William met warmte. Een uur later Uad het huisgezin zich ter ruste begeven. Do vader kon echter den slaap niet vatten; hii dacht erover, dat hij de pacht niet kon betalen en dat hij derhalve eerstdaags uit de hut verdreven zou worden. Ook de oog leden van Tomy wilden zich niet sluiten. Alvorens deze den volgenden dag het huis verliet, wierp hij nog een blik In de schamele legerstede, waarin Ketty lag. Het kind had een harde koorts. Susy, zeide de jonkman tegen zijn zuster zet thee voor de kleine. Zijn zuster keek hem verwonderd aan. Deze bezorgdheid voor de kleine was iets buitenge woons voor haar broeder. Voor Ketty, vroeg zo, Tomy gevoeld© op dit oogenblik heel bet leelijke der behandeling, welke het arme on schuldige kind tot heden was ten deel gevallen. Ja, voor Ketty, antwoordde hij, ze moet evengoed verpleegd worden als een ander. Wan neer je mij een pleizier wilt doen, zorg dan zoo goed mogelijk voor haar. Ik zal het doen, Tomy, gaf zijn zustor eerliik ten antwoord; zij liet door Tomy eerder invloed op zich uitoefenen, dan door iemand anders, en ook bij hem had Susy altoos een flink streepje voor. De jonge man verwijderde zich; de meer edele gemoedsbeweging, welke zich ln de zorg voor Ketty openbaarde, had hem een gevoel van kalmte gegeven. Hij besefte, dat hij het kind genoegdoening verschuldigd was, dat hij ver keerd deed, met haar erger dan een vreemde te behandelen. Ketty was zijn zuster, evengoed als de anderen; hij wilde haar dan ook voortaan zooals deze behandelen. En met dat voornemen bezield, begaf hij zich met meer innerlijke be daardheid, tevreden en vergenoegd aan dea 1 arbeid. (Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2