m DinsHap 5 Februari 1929 Tweede Blad Pagina 1 t TWEE BEWERINGEN. DE SENAAT HOUDT ALGEMEENE BESCHOUWINGEN t LEERRIJKE FEITEN. HERSTEL DER OUDE COALI TIE WORDT MOEILIJKER BENOEMINGEN EEN DRANK-DRAMA EEN ARBEIDER DOOD GEVONDEN „Het Volk" maakt zich \roolijk over ruzie bij prediknntenbrnoemingen in de Haagsche gemeente der Ned. Herv. Kerk en beweert ■>p gezag van ds. Ling beek, dat de christe- lijk-historisrhe politici hier op sterke wijze bun invloed laten gelden. Het soc.-dem. laat daarop volgen: De verschillende politiek-kerkelijke hee- ren krijgen daar mede hun tressen thuis. Berst brachten zij de kerk tn de poli- I tiek en nu dringt, ais onvermijdelijk resultaat, de politiek ook in de kerk door. Niet alleen in de Ned. Herv. Kerk is dit het geval. De jongste gereformeerde afscheiding om het geschil over de spie kende slang - had ook en politiekeo on dergrond: de geestelijke leider der uitge- worpenen had zich oneerbiedig over olie- Cotijn uitgelaten. En de laatste bisschopsbenoeming in de katholieke kerk miste evenmin politiek karakter Zoo komt boontje om zijn loontje. Wij kunnen nog oordeelen over de interne kwesties der Ned. Herv. Kerk nog over die, welke de Gercf Kerken beroeren Maar van onze Katholieke gemeenschap weten wij wat en hetgeen ..Het Volk" daarover duim- zuigt kunnen wij kort en goed aanduiden zooals het is: onzin. Bisschopsbenoemingen plegen nu een maal op andere wijze te geschieden als hel ontslaan en aanstellen van functiona rissen in de S. D. A. P. In hetzelfde ,Volk" neemt de heer Kleere- koper de vrijheid Engeland aan te duiden als: „het land, dat geen Katholieke pers, I politiek, vakbeweging, afzondering kent: ij .aar de Katholieken midden tusschen de anderen zitten in de socialistische partij, In de dito fraktie, ln het heel© maatschap pelijke leven". lo Engeland hebben de Katholieken hun eigen belangrijke weekbladen; zij heb ben hun eigen politieke eischen, o.a. de on- derwljs-gelijkstelling en de wering van te- gennaturlijke propaganda op de medische rijks-inrichtingen; zij behooren tot alle par tijen, maar de aartsbisschop van Westmin ster, Z.Em. Kard. Bourne, heeft drie weken geleden nog verklaard, dat de Arbeiderspar tij niet socialistisch Is zooals de socialisti sche partijen op het platteland. Ware dit wel het geval, zoo voegde de Engelsche pri maat er letterlijk bij, dan kon geen enkele katholiek lid der Arbeiderspartij zijn. „Het Volk" fantaseert en de heer Kleere- koper beweert. DE RIJKSBEGROOTING 1929 1 Iu een klein plaatsje vlak bij Lyou meen de de roode burgeervader te moeten bepalen, dart een priester niet ln een betöoging mocht meeloopen in zijn priesterkleed. De rechter heeft dit tyrannetje in het on gelijk gesteld. In de Fransche Kamer verklaarde Poin- caré, dat hij de anti-Kerkelijke wetgeving en het godsienstlooze onderwijs niet, tegen den wil der meerderheid van het Elzassische ,volk in. in Elzas Lotharingen zal invoeren. Woedend riep de rose burgemeester van Straatsburg in de Kamer: „Op dit punt Staat u dus zelfstandigheid toe?" En de Fransche minister-president ant woordde: „Wij handhaven slechts wat be staat". Intusschen hebben de socialistische Ka merleden verklaard, dat zij niet voor de Elzas-politiek der regeering kunnen stem men, omdat deze niot de godsdienstlooze school wil invoeren in een gewest, dat deze nooit gekend heeft In de Parijsche voorstad St. Dénis werd Zondag de landverrader Marty, candidaat der communisten gekozen, Zijn verkiezing Werd mogelijk gemaakt door de socialisten. In Berlijn probeerden communisten en socialisten sinds geruimen tijd aan geeste lijken den toegang in de openbare zieken huizen te ontzeggen. De katholieke professor Fassblndcr diende ha den Landdag van Pruisen een voorstel in waarin hot ministerie werd verzocht, in overeenstemming met de, bij art. 114 der rijksgrondwet vastgestelde godsdienstvrij heid, te bepalen, dart geestelijken voor het verrichten van godsdienstige handelingen, in alie ziekenhuizen toegelaten zouden worden, ook dan, wanneer dé zieken niet uitdrukke lijk het verlangen uitdrukken den geeste lijke te spreken en dat bovendien in alle ziekenhuizen aan zielzorgers de mogelijk heid gegeven wordt, zich op afdoende wijze Inlichtingen te verschaffen over den gods dienst van de zieken. Dit voorste] werd gesteund dóór alle par-, tijen behalve door..... socialisten en commu nisten. Niet alleen voorzag het hoofdorgaan der Duitsche sociaal-democraten dit voor- Stel met het opschrift „het Christelijk een heidsfront" maar de sociaal-democratische persdienst schreef er over: „Wij zullen over deze motie niet nader spreken, daar zij geen meerderheid zal vinden, zij is echter teeke nend voor het „kultü.rreactionnaire karak ter van den motie-steller en van het Cen trum...»" „KuUur-reactiommir' dit heteekent in goed Hoilandsch „domperig" of „achter lijk". Als zoodanig worden zij geteekend, die willen waken, dat roode godsdiensthaters aan zieken den geestelijken troost niet ont houden. Het is leerrijk! DE GEWENSCHTE PARLEMENTAIRE VERHOUDINGEN NIET SPOEDIG TERUG? ZULLEN R. K. EN S. D. A. P. OOIT SAMENGAAN? De kans op een revolutie OVER HET KABINET NIET VEEL GOEDS TE ZEGGEN? Aan het voorloópig verslag van de Eerste Kamer over Hoofdstuk I (Aigemeene beschou wingen) der Rijksbegroating voor 1929 is het volgende ontleend: Zeer vele leden achtten den huidigen poii- tleken toestand onbevredigend wegens het ont breken van een parlementair kabinet. Dat de a.s, verkiezingen tot het optreden van een zoodanig kabinet zouden leiden, werd door velen hunner echter ernstig betwijfeld. Sommige leden wezen er op, dat de vroeger gecoaliseerde groote partijen den grondslag voor samengaan, hoe langer hoe meer verlie zen, zooais onlangs nog is gebleken bij de stemming over het subsidie voor de Handels- hoogeschool te Tilburg. Is dan ook het vooruit zicht op herstel van de oude coalitie niet groot de R.K. Staatspartij blijkt anderzijds nog niet rijp om ter verwezenlijking van materieele be langen met de sociaal-democraten samen te gaan. Het ware van de S.D.A.P. een illusie, dat zij door haar politiek te matigen in een korter of verderaf liggend tijdsgewricht met de Ka tholieken zou kunnen samenwerken. Vóórdat daartoe de mogelijkheid kan ontstaan, zal eerst de politiek der conservatieven in de katholieke partij schipbreuk moeten lijden. Bedriegen de teekenen niet, dan gaat het in die richting, maar hoe lang het nog zal duren, eer dit een feit zal zijn geworden, valt niet te voorspellen. Of voorts de Vrijheidsbond, die door de Chr. Historisclien als eèn nieuwe gegadigde—voor een samengaan wordt beschouwd door de overige partijen van rechts al3 bondgenoot zal worden aangenomen, is op zijn minst twij felachtig. Tegenover dit uiteenvallen der coalitie -blijft de S.D.A.P. in beginsel geneigd om, als dat voor haar politiek wenschelijk is mits onder strenge voorwaarden met andere partijen op een democratisch program samen te wer ken. Zij aanvaardt in geval van noodzaak eeu coalitie en daarmede de verantwoordelijkheid en de lasten over het regeeren. Zoolang ech ter de kerkelijke samenhoorigheid de eenigo band is, die alle groepen der Katholieken leidt en zoolang het arbeiderselement in de R. K. Staatspartij den durf mist reëel democratische politiek voor te staan, zal van coalitie met de S.D.A.P. geep spraké kunnen zijn. Het gevaar dreigt daardoor, dat het parlement meer en meer zijn invloed zal verliezen, hetgeen ando ren steun zal doen vinden om door revolutie hun doel te bereiken. Wel 1b de kans daarop voorloopig nog gering, maar mocht liet zoover komen, dan zou die te wijzen zijn aan de houding van het arbeiderselement onder de Katholieken. Deze beschouwingen hieven anderzijds niet onweersproken. Eenige leden waren van mee ning, dat men de gewenschte parlementaire verhoudingen niet zoo spoedig zal terugzien, hetgeen niet 2oozeer aan het parlement ligt dan wel aan de partijen. Het gaat immers meestal niet meer om het vormen van een goede regeering, maar wel om de vraag, welk© partij de macht zal hebben of voordeel trekken van den toestand. De taak van het parlement, het toezicht houden op de regeering, wordt overvleugeld door de neiging om zelf te regee ren. Vele leden meenden, dat een parlementaire regeering alleen mogelijk zal zijn, wanneer de drie reclitsche partijen een meerderheid beha len en deze partijen het over een regeerings- program eens zouden kunnen worden. Hoewel deze mogelijkheden hun nog niet bijzonder waarschijnlijk voorkwamen, achtten zij het welslagen van andere combinaties nog min der te verwachten. Het wend reeds herhaaldelijk gezegd aldus IN EOilANS LEEST MEE WEL EENS, dat misdadigers straten en huizen ondergraven, om ergens binnen te dringen. Dit is de vorige week inderdaad te Berlijn gebeurd, waar, na weken langen arbeid, inbrekers vanuit 'n tegen over. de betreffende Bank gelegen huis, een tunnel groeven, onder de straat ën het Bank gebouw door, om aldus zonder gezien te kuil. nen worden, door to dringen ln de safe. Op onze foto is afgebeeld de, na ontdekking der misdaad blootgelegde, ondergrondsche gang. .'werd'-opgemerkt dat samengaan van de Katholieke partij niet de soclaaMemioaraten groote bezwaren ontmoet waar het betreft de vraagstukken van geestelijken aard. Bovendien kan van de .aaneensluiting van democratische elementen geen parlementair kabinet worden verwacht. Het monopolie van democratie kan men allerminst aan de sociaal democraten toekennen. Bet revolution na ire standpunt van de S. D. A, P. is in strijd met de democratie. Indien herstel dei- rpohtsohe coalitie uitblijft en de totstandkoming van een coalitie tusschen R. K. en S. D. A. p. op te groote bezwaren afstuit, zal er, volgons eenige leden veel kans bestaan, dat het oiptreden van een gemengd, een nationaal of een extra-parlementair kabinet noodzakelijk zal blijken. Ongetwijfeld zou er voor zulk een kabinet een ruim arbeidsveld open liggen. Gedacht werd hierbij aam de rege ling der betrekkingen met België, aan de finan cieel© verhouding tusschen Rijk en gemeenten, aan de economische bescherming van de ouden van dagen (•steatsp-e-nssioen) enz. Nederland en België. Algemeen werd de wcusah geuit, dat de ver houding tusschen. Nederland en België de volle aandacht der huidige, zoowel als der toekom stige regeering zou mogen hebben. Hechte vriendschap tusschen deze in vele opzlohten zoo verwante nabuurstaten oordeelde men één der meest begcereri-jv/aardige goederen voor beide landen. I'egeeringsbeleid. Behoudens dat het kabinet door zijn optreden do verdere samenwerking van de coalitie had verhinderd, was omtrent het kabinet naar het oordeel van een aantal leden niet veel goeds te zeggen. Het is conservatief en partijdig, vooral tegenover de sociaal-democratische bewe ging. Er wordt niets ernstigs ondernomen. Bij benoemingen woroen de sociaal -democraten veelal gepasseerd. Daarnaast telt dit kabinet, ook in verschillende andere opzichten teleur, zooals b.v. door de verschuiving in de belasting heffing ten gunste van de meer welgestelde ingezetenen. Gewezen werd voorts op de zwakke bezetting der Departementen van Onderwijs, van W aterstaat en van Arbeid. Verschillende leden waren zeer teleurgesteld over de wijze, waarop door de regeering met betrekking tot de herziening van de ambte naarssalarissen was gehandeld. Veroordeeld werd voorts de stemming, die spreekt uit het wetsontwerp inzake <i© tinancleele verhouding tusschen Rijk en gemeenten tem opzichte van de verdere ontwikkeling van het gemeentelijke leven. Die ontwikkeling zal, wordt het ontwerp wet, zooals het is ingediend, eer worden be moeilijkt dian bevorderd. Eën der leden sprak van „ondermijning der goraeentefinamciën". Deze beschouwingen vonden bij vele andere leden tegenspraak. Ook deze regeering heeft belangrijke wetsontwerpen in het Staatsblad' gebracht. Dat het kabinet partijdig zou zijn. kan niet worden toegegeven. Vele leden achtten de critiek ten opzichte van het ontwerp betreffende de financieele verhou ding te ver gaand. Zij spraken de verwachting uit, dart do minister eventueel© belemmeringen voor de gemeenten, uit het ontwerp zou willen nemen. De leden, die nationale ontwapening wilden, achtten het defensiebeleid der regeering beden kelijk. De beschouwingen over natiooaile ont wapening werden van andere zijd© weersproken. Eenige leden betreurden, flat in het koloniaal beleid zoo weinig lüa vu't te bespeuren. Er is niet gebleken, dat den minister helder "voor oogen staart, wat Indië in de naaste toekomst noodig heeft. Verschillende leden waren van oordeel, dat de regeering, welke na de verkiezingen zal optreden, in elk geval een klaar standpunt zal hebben uit te bakenen ten aanzien van do. Indische politiek. Financiën. Sommige leden waren van bondeel, dat dit leabinet op financieel gebied ai te zeer de ge dragslijn van minister Oolijn beeft voortgezet. Met name de won in?voorziening, bet onderwijs en de sociale wetgeving moesten daarvan het slachtoffer worden. Op de militaire uitgaven daarentegen werd slechts in zeefr mata besnoeid. Deze beschouwingen bleven niet onweerspro ken. Iedere financier dient de kwade kansen, dlte do toekomst kan brengen, onder de oogen te zien. Dit en niet anders deed minister De Geer en vóór hem minister Colijn, Eenige leden achtten naast nirvelleering der gemeentelijke belastingen noodig bet nemen van maatregelen om verkwistende gemeente besturen tot een behoorlijk financieel beleid te nopen. Sommige léden meenden, dart de regeering niet voel beeft gedaan óm de belemmeringen voor de industrie weg te nemen, welke baar opbloei in den weg staan. Gewaagd werd hoe bet staat met een onderhandelingstarief. Aangedrongen werd op krachtig© bestrijding van hert communisme. De meening werd uitgesproken, dat de bezul- niiglngsdienst de vrijheid der departementen te veel aan banden legt. Voorts zou meu willen vernemen, wat gedaan wordt om tot spoedige uitvoering te komen van tract aten, ontworpen door de conferenties voer internationaal privaatrecht, te 's-Gravenhage gehouden. - In liet Aartsbisdom Ti. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Utrecht (H. Catha- rlna) den weleerw. heer dr. A. C. Ramselaar; tot kapelaan te Soest (H.H. Ap. Petrus en Paulus) den weleerw. heer A. H C. Jan maat; tot kapelaan te IJsselstein den weleerw. heer H. J. Campman; tot kapelaan te Heeten den weleerw. heer A. H. Oerbekfce; tot kape laan te Culemborg den weleerw. heer B. Bouwhuis en tot kapelaan te Hervold den weleerw. heer F. A. J. van Weezei Errens. In het Bisdom Haarlem Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van Amsterdam en Rector van het Bagijnhof aldaar, den lioogeerw. heer G. C. van Noort, kanunnik. Tót pastoor te Amsterdam (H. Willebrordüs binnen de Veste) den weleerw. heer Th. Winkelman en tot pastoor te Worrner den weleerw. heer W. Kooij, die assistent was te Hom en Venhuizen. MR. L. P. M. H- BARON MICHIELS VAN VERDUYNEN f In den ouderdom van ruim 73 jaar is in het Zuiden van Frankrijk overleden mr, L. P. M, H. baron Michieis van Verduynen, secretaris generaal van het Permanent Hof van Arbi trage, HET IJS. De IJssel. Wegens Ijsgang is de schipbrug over den IJssel bij Doesburg weggenomen. Overtocht voor auto's en andere voertuigen is thans niet meer mogelijk. Het personenvervoer ondervindt bijna geen stagnatie. De Rijn. De Rijn was gisterenmorgen te Wageuingen voor der breedte bedekt met vrij zwaar drijf ijs. Aan alle veren is de gierpont nit de vaart genomen, zoodat de verbinding voor voertuigen met de Betuwe verbroken. De Maas. Op de Maas voor Grave bevindt zich veel drljfijs. De scheepvaart vond gisteren echter nog ongestoord voortgang. Het Noordzeekanaal In het Noordzeekanaal en vooral nabij de sluizen te IJ muiden heeft zich veel ijs ge vormd. De scheepvaart heeft hiervan evenwel nog geen hinder van beteekenls. Met laag water wordt zooveel mogelijk drijfijs door de oude sluizen naar zee geloosd. De Lek Op de Lek bij Culemborg was Maandagmiddag bijna over de geheele oppervlakte drijfijs. Ver wacht werd, dat de rivier spoedig toe zou vriezen. De Waddenzee De Waddenzee tusschen Terschelling en Har- lingen is geheel bezet met ijs. De poetboot van Terschelling naar Harllngen heeft na een mositevollen tocht Harlingen bereikt doch kon gisteren niet terug keeren wegens ijsgang. Hedenmorgen zou getracht worden Terschel ling weer te bereiken. De havenvuren te Kokhuizen gedoofd Door den aanhoudenden vorst, is de scheep vaart, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Enhhuizen wederom geheel gesloten. De haven- en geleide vuren zijn gedoofd. SLACHTOFFERS VAN HET IJS- I11 een wak gereden- De heer van der K., wonende te Maassluis, was aan het schaatsenrijden op het Vliet nabij Bommecr, toen hij plotseling in eeu wak ge raakte. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om den drenkeling te redden, doch boen men hem na eenigen tijd uit het water had gehaald, was hij zoo door hert koude water verstijfd, dat hij spoedig daarna over leed. Drie kinderen in den Amstel gezakt Gisterenmiddag hadden twee jongens en een meisje zicli in d© buurt van de Roeivereenigng „Nereus" te Amsterdam op het ijs van den Amstel gewaagd. Op een gegeven oogenblk zij hadden de schaatsen reeds eenigen tijd ondergebonden reed bet drietal over een zwakke plek. Het ijs bezweek en de kinderen kwamen in bet koude water terecht. Het meisje wist zichzelf te redden. D© beide jongens echter werden door eenige burgers en een agent van politie op het droge gebracht, waarbij een ladder en een paar reddingsbaken goed© dieinsten bewezen. De jongens werden door een particulieren auto naar hun huis ge bracht. Samen drinken cn samen vechten In perceel 42 iu de Slut Nicolaasstraat U Amsterdam, waar een kleermaker woont, moet het dezer dagen rumoerig toegegaan zijn. Ver- schillende personen schijnen onder den invloed van sterken drank geweest te zijn. Laat in den middag werden twee personen op oen bord es j< van de trap gevonden; een hunner een zekerf L., 36 jaar oud en van beroep los werkman bleek dood te zijn. Uit het polltie-onderzoek is gebleken, dat II, L. aau den zwier was geweest met den kleerma ker. Op straat kwam het tweetal een bekend© tegen, een zekeren H. V., met wien L. vroeger een kwestie gehad heeft. Deze kwestie werd beslecht met een stevig vuistgevecht, waarbij L. aan het kortste einde trok en bewusteloos werd geslagen. Na de toclit begaven de beide ex-vijandeu Zich met den kleermaker naar 't huis van laatst genoemde. Afgesproken werd, dat de kleer maker spiritus zou halert. De kleermaker kreeg zeven stuivers en kwam spoedig terug met den "spiritus. Deze werd op de gebruikelijke wijzo met water verdund. V. en L. kregen weer ruzie en de kleermaker verwijderde zich. Na 20 minuten kwam hij terug. Beneden werd hij door een oude vrouw aangesproken, die hom mededeelde, dat zij naar boven wilde, doch dat de weg versperd was door twee dronken lieden. Bij onderzoek bleek, dat 'L; dóód was. De ander was sterk beschonken. De kleermaker waarschuwde de politie en deze deed het lijk naar het Binnengasthuis ver voeren. Het werd door de justitie iu beslag ge nomen. zoo meldt „De Courant". VV. J. MERTEN. f Zondaguaoht is te Nijmegen na 'n kortst on dige ziekte overleden, de heer W. J. Merten hoofd der bijzonder lager onderwjjsschool, dlf speciaal bestemd was voor onderwijs aan zwak' zinnige kinderen. EEN GEHEELE FAMILIE DOOR HET IJS GEZAKT. Twaalfjarig meisje verdronken. Men meldt ons uit Wormerveer; Zondagmiddag ging de familie Engel van Assendelft naar West-Zaan. Men wilde den weg bekorten door de Nauernasche-vaart over ta steken. Het ijs in de vaart bleek niet sterk ge noeg te zijn, zoodat alien te water geraakten. Onmiddellijk te hulp gesnelde personen gelukta het vier der drenkelingen op het droge te bren gen. Een moisje van twaalf jaar was echter onder het ijs geschoven. Eerst na een kwartier gelukta het haar op het droge te brengen. Da levensgeesten waren toen reeds geweken. FLESCH ZWAVELZUUR GESPRONGEN. Een hoest- en procstpartij in Den Haag Een deel van het Noord etude In 's Graven, hage is gisteravond 'u oogenblik een tooneel van verschrikking geweest. De poelier v. V., Noordeinde 143, had in een kelder een be- vriezings-inrichting staan. Door onbekend© oorzaak nu is een tot die installatie behooren- de flesch met zwavelzuur gesprongen. Het ga- vaarlijke gas drong natuurlijk eerst den win kel en de bovengelegen woning binnen, om daarna op straat merkbaar te worden. Men wist buiten niet zoo gauw wat er gaande was. Menigeen, die voorbijging, kreeg het benauwd of werd door een hoestbui over va ken. Van het pand uit werd intusschen de brand weer opgebeld, die van de Laan Copes al zeer vlug op de plaats van bestemming kwam. Het was zaak in de woning dooi te dringen out' ■te zien of daar wellicht nog menschen waren. Daartoe bedienden de brandweerlieden zich van gasmaskers en z.g. Keunings-maskers. Da; 'bewoners bleken nog niet bewusteloos te zijn, maar hadden hét wel zeer benauwd. Allen werden de straat opgestuurd. Men miste nog een werkman uit de poelierderij en dies werd liet geheele huls doorzocht. Vooraan ging, eveneens met een gasmasker gewapend, da Inspecteur-brandmeester De Jager. De ver miste werkman werd gevonden op het dak en bevond zich daar in veiligheid. De moeilijke taak van de brandweerlieden was hiermede geëindigd. De flesch met zwavel zuur was intusschen leeggestroomd. Ondank» de gevaarlijke dampen, die uit het perceel kwamen, stonden nog vele nieuwsgierigen, met de zakdoeken voor den neus, op straat te kijken. Toen hun nieuwsgierigheid bevredigd was en niets meer te gebeuren stond, ging men hoestende 'en proestende Uiteen. DE GEPLUEDERDE SAFE-AFDEEDING TE EERLIJN, welke intussclien nog niet zoo „safe" bleek te zijn, dat ze niet door de misdadigers kon worden leeggestolen j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5