VOOR SCHIEDAM EN 52ste Jaargang Wrensdag 6 Februari 1929 No. 15333 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE ABATTOIR-KWESTIE DE BURGEMEESTERSVACATURE ERNSTIG ONGEVAL HET ROTTERDAMSCHE ANNEXATIE-BESLUIT burgerlijke stand AGENDA ,_3te KUNST-AGENDA BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels j 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot'n max. van 50 woorden. per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De Vlaardingsche commissie van raads leden, deskundigen en slagers, welke den raad zou hebben te adviseeren betreffende den abaititoirbouw, is tot de conclusie ge komen, dait het geen aanbeveling verdient een eigen abattoir te stichten, en dat van samenwerking met Schiedam dient te wor den afgezien, zulks in verband met de Rot- terdamsche grenswijzigingsplannen. Buiten beschouwing latend de vraag of het Vlaardingen wel vrij staat de zaak Maar op haar beloop te laten, vraagt men zich toch af, waarop de Vlaardingsche sla gers want dat dit advies hun advies is, staat buiten twijfel eigenlijk speculeeren. Is het op verwezenlijking van de annexatie plannen, of juist op niet-verwezenlijking daarvan? Hat eerste lijkt ons al te onnoozel. Juist "wanneer de slagers van oordeel waren, dat eerlang Vlaardingen tot Rotterdam zal be- hooren, zouden ze wel met alle kracht er op aandringen, dat vóór dien tijd 'n eerste klas abattoir in hun onmiddellijk bereik hun ten dienste stond. Thans hebben ze daar over nog iets, zelfs heel veel te zeggen; zijn ze istraks Rotterdammers, dan zullen ze spoedig ondervindon, dat er van medezeg genschap geen sprake meer is. Ze speculeeren er dus op, dat Vlaardin gen zelfstandig blijven zal. Of speculeeren ze wellicht nergens op? En is hun eenige opzet, abatloirbouw zoo lang mogelijk tegen te houden, hun vrijheid zoo lang mogelijk te behouden? Dan kon echter een dergelijke methode, die van een zeer bekrompen blik getuigt, hen wel eens voor een zeer onaan gename verrassing plaatsen. Intusschen weten wij thans de Vlaar dingsche raad zal zich met grootte waar schijnlijkheid wel met de conclusie van de commissie verecnigen walt wij in Schie dam van Vlaardingen te verwachten hebben. Hot doet met ons abattoir niet mee. We be treuren het; 't was in beider voordeel ge weest als de beide gemeenten samen een abattoir hadden geëxploiteerd. Nu daarvan echter niets zal komen, heeft het geen zin, dat wij nog langer zouden wachten, doch kan de opzat, welke door onzen raad be reids is aanvaard, met bekwame spoed wor den uitgevoerd. Bjj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: le T Chr. Slieker om vergunning tot uitbrei ding' van de inrichting tot het rooken van vléeschwaren en de slachtplaats van vai kens In het pand Lange Haven 8a, kadaster Sectie C. no. 1311 (ged.R met een slachtplaats van rundvee; 2e. de firma Gebrs. van Woerkooi om ver gunning tot oprichting van een fabriek voor liet vervaardigen vna rubbotleum- en andere vloeren en -tegels in liet pand Wii'leiuskt.do 21, kadaster Sectie L. nos. 2127, 616, 6(0 en 2444 (ged.), met 2 electromotoren van resp. 2 y2 en 1% P.K.. drijvende meng-, stanz- en zeafmachines. Deze verzoeken zijn met de bijlagen cp de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 20 Februari 1924, des Voormidflags ten 11 ure, zal ten Raadbtiize gelegenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling om schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór liet tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge- bomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn Wet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeen tebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen. teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 6 Februari 1929. jF' R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „ST. LIDUINA" Gedurende de maand Januari werd de lees zaal bezocht door 650 personen (December 554) en werden er 2054 boekeu (December 2066) Uitgeleend. v; J .-1.4 11 i>- ws - DE HEER H. STULEiviEUKR ERNSTIG CANDIDA AT? De a. r, „Rotterdammer" bevatte gisteravond het volgende bericht: Naar ons met groote stelligheid werd verze kerd van zeer betrouwbare zijde, bestaat er alle kans dat binnen korten tijd de benoeming zal afkomen van den heer H. Stulemeyer, thans burgemeester van Bergen op Zoom, tot burge meester van Schiedam. De heer Stulemeyer heeft, naar wij met zekerheid weten, naar het burgemeestersambt In onze gemeente niet gesolliciteerd. Zulks sluit echter niet in, dat hij voor die functie niet in aanmerking zou zijn gebracht Zekerheid daar omtrent kon men ons ihtusschen te bevoegden- plaatse niet verschaffen HOE STAAT HET MET DEN R- K. VROUWENBOND? Verdere plannen Men schrijft ons: Hoe staat het met de afdeeling Schiedam van den R. K. Vrouwenbond? De zaak staat best! Het nieuwe bestuur Is met grooten ijver aan het werk geweest. De ledenlijst is opgemaakt en eontributiekaarten zijn geschreven. Het be stuur doet nu een zeer dringend beroep op de medewerking van alle Katholieke vrouwen van Schiedam, haar herinnerend aan den wensch van Z. D. H. Mgr. Aengenent, dat. onze Vrouwenbond met hernieuwden ijver zal gaan werken. De volgende week zal door den bode, den heer Joh. Waltman, door het bestuur daarvoor aan gesteld, de contributie worden opgehaald. Wij vertrouwen, dat geen enkele Katholieke vrouw de haar aangeboden kaart zal weigerende con tributie bedraagt slechts f 1.20 per jaar. Helpt allen ons nu, om den R.K. Vrouwenbond van Schiedam weer groot te maken. Na de vasten, op Vrijdag 12 April, zal de eerste ledenvergadering worden gehouden. Door het tooneelclubje zal dan wederom een aardig stukje worden opgevoerd. Laat nu allen steunen en medewerken! De ondenafdeeling „Hulp in de Huishou ding" zal met nieuw© energie haar schoon werk voortzetten, en de Tberesia-vereeniging blijft met volharding werken voor de armen. DISTRICTSARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers: aanvangers; letterzetters; grondwer kers; metselaars; opperlieden; schilders; stu kadoors; timmerlieden: betonwerkers: za gers: kistenmakers; flesschenbeteeners; aan houders: klinkers: metaaiboonders: stokers; zandvormersbrandersknechts: broodbakkers; dlsitallateursknechtssigarenmakers: schoen makers; magazijnpersoneel: chauffeurs: trans portarbeiders: varensgezellen: voerlieden; wa kers zakkendragers: kantoorbedienden; fa brieksarbeiders en losse-werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: af- teekenaars; ijzerwerkers; nageiheeters; een pekker; jongste bedienden; jongens en meis jes voor fabrieksarbeid: meisjes voor was seherij; te Overschie: een dienstbode (intern) en een verpleegster. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. VOLKSBADHUIS Op 1 en 2 Februari werden genomen 513 baden, te weten: 1ste klasse 31 kuipbaden en 61 Regenbaden; 2e klasse 40 kuipbaden. 379 regenbaden en 2 kinderbaden. NIEUWE ZAAK Morgenmiddag zal „De Nieuwe Winkel", Broersvest 25, met een in het pand- no. 27 gevestigde kapsalon annex een zaak In leder waren enz., worden uitgebreid. HET WIT GELE KRUIS Met een enkel woord zij nog gewezen op de ledenvergadering van de vereeniging „Het Wit- Gele Kruis", morgenavond te houden in den R. K. Volksbond. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 5 Februari. Aangekomen s.s. Leonora, ledig van Foortersliaven, om te dokken in de Wilbelminaha-ven. SCHIEDAM, 6 Februari. Vertrokken s.s. Carlier, naar Antwerpen; s.s. Foina, naar Newcastle; s.s. Fedeika Glarie, naar Rouaan; s.-s. City of Leicester, met stukgoederen naar Kaapstad s.s. City of Agra,, met stukgoederen naar Antwerpen. HARBURG, 5 Februari. Vertrokken s.s. Authority, met olie naar Schiedam. MEESTERKNECHT VAN EEN DISTILLATIE-TOESTEL GEVALLEN Zijn toestand is ernstig Vannacht te ongeveer twaalf uur werd de politie gewaarschuwd doof ©en burger, die In liet voorbijgaan gekerm hoorde in de distil leerderij van d© firma p. Hoppe, Nieuwe Haven 101a. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en na openbreken van de deur vond men den 60-jarigen me ester kneciht A. v. d. Broeik, wonende ln de Warande, alhier, bewus teloos naast h-et diistillatietoestel liggen. De inmiddels ontboden geneesheer, dr. v. d. Broek, constateor'o srh deUreuk en e n rechter sleuteilbeenbreuk. Per rijwielbrancard werd de ongelukkige naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij vanmorgen nog niet tot be wustzijn was gekomen. Als oorzaak van het ongeval neemt men aan, dat v. d. Broek vermoedelijk In zijn slaap van bet distillatietoestel ig afgevallen; de hoogte hiervan bedraagt 2.5 a 2 meter. Van andere zijde werd als meer waarschijn lijk het vermoeden uitgesproken, dat hoewel het niet is uitgesloten, <lat v. d. B. op bet toe stel is gaan liggen slapen hij bij bet afstoken van den ketel zou zijn uitgegleden. SCHOOLGELDHEFFINGEN DE ACTIE VAN DE RANDGEMEENTEN In verschillende bladen vonden wij er mel ding van gemaakt, dat in de randgemeenten rond Rotterdam, de gemeenten namelijk, die voor geheele of gedeeltelijke inlijving bij do grootstad dn aanmerking zijn gebracht, beslo ten is, prof. dr. v. d. Grinten, oud secretaris der gemeente Nijmegen, thans professor aan de R. K. Universiteit aldaar, in den arm te nemen bij de actie, welke te-gen het annexatie- besluit van den Rotterdarascben Raad zal wor den gevoerd. Zijn wij goed geïnformeerd, dan is dit be richt voor zoovel" Schiedam betreft zeer voorbarig. Van eenig besluit of van eenig voor nemen tot medewerking ten deze is ons niets bekend. DE GEMEENSCHAPPELIJKE actie In verband met in de Pers gedane mede- deeliingen, dat de randgemeenten van Rotter dam naar aanleiding van bet door dein Rotter- damschein Raad genomen besluit tot annexatie zouden hebben besloten prof van Grinten te verzoeken om een gemeen schappelijke belan- g-enregeling to ontwerpen tusaiehien Rotter dam en deze gemeenten, hebben wij ons ge wend tot den heer J. L. Verveen, burgemeestev van Ketbel. De beer Verveen, die door drukke werk zaamheden zoodanig in beslag genomen was, dat hij ons slechts enkele minuutjes kon te woord staan, deelde ons het volgende mede: Op Initiatief van den burgemeester van Vlaar dingen, don heer van Walsum kwamen de vorige week te Rotterdam in vergadering bij een de burgemeesters van de meeste der rand gemeenten, teneinde te bespreken wat in de huidige om standi ghedc n tot behoud van zelf standigheid kon worden gedaan. Nadat verschillende meeniingen waren naar voren gebracht en ernstig was overwogen een anti-annexatiecommissie te benoemen of ge zamenlijk strijd te gaan voeren tegen de Rot- terdamsche plannen, werd tenslotte op voor stel van burgemeester Verveen besloten voor gemeenschappelijke rekening door een deskun dige een onderzoek te doen Instellen naar de voor- en nadeelen van annexatie en hem over zijn bevindingen rapport te doen uitbrengen. Tot dekking der kosten zouden de colleges van B. en W. aan bun gemeenteraden een crediet vragen. Zooals men weet weid dit be reids door verschillende dezer lichamen toege staan: echter de raad van Vlaardingen waar van de Initiatiefnemer burgemeester van "Wal sum voorzitter is, weigerde het, terwijl ook waarschijnlijk Schiedam niet mee zal doen. Door deze houding zou de actie zeer gehandi capt worden, meende de heer Verveen. Eigenlijk, gang onze zegsman verder, is al les nog maar een luchtballonnetje: er la niets officieels geschied en ik kan dan ook niet be grijpen hoe sommige bladen er toe zijn ge komen té vermelden, dat aan prof. v. d. Grin ten de opdracht tot het samenstellen van een rapport zal worden gegeven. Wel lijkt hij de aangewezen man, doch niets staat op dit oogenblik vasteen definitief be sluit Is niet genomen. Verdere besprekingen zullen worden gevoerd op een ln den loop der volgende week te Rot terdam te houden vergadering, waartoe weder om alle gemeentebesturen zijn ultgenoodigd. ONVOORZICHTIG Ben tweetal wielrijders die vanmorgen in volle vaart de Appelmarkt kwamen afrijden, raakten daarbij zoodanig if botsing met het brugwaebtershuisje, dat van een der fietsen de vork brak, terwijl de berijder lichte kwetsuren aan de knie opliep. JUBILé Op Vrijdag 15 Februari a.s zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Mak werd benoemd tot agent van politie. 3e klasse. Bepalingen ten gunste van groote gezinnen In „Het Gezin", orgaan van den Nederl. R. K. Bond van Groote Gezinnen, wordt met begrijpe lijke instemming melding gemaakt van verschil lende gemeenten, waar een reductie op het schoolgeld wordt gegeven, wanneer meer kin deren uit eenzelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoeken. Als plaatsen waar zulk een gunstige regeling bestaat worden ge- noemd Maastricht. Nijmegen, Arnhem en Til burg. Aangehaald wordt de schoolgeldregeling to Tilburg, waarin de volgende bepaling werd oo gen omen „Indien meer dan een leerling uit hetzelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoekt, wordt hat schoolgeld van den tweeden leerling 20, den derden 40, den vierden met 60 en den vijfden met 80 procent verminderd en is voor de volgende leerlingen geen schoolgeld verschuldigd." We mogen do redactie van „Het Gezin" er opmerkzaam op maken, dat dezelfde regeling als in Tilburg thans Is aanvaard, ook voor Schiedam reeds geruimen tijd van kracht is. Te Rotterdam is in zekeren zin de regeling nog gunstiger. Daar betaalt men voor de beide eerste kinderen uit eenzelfde gezin, die een school van dezelfde soort bezoeken het volle schoolgeld en is men voor meer kinderen van schoolgeld vrijgesteld Bij twee kinderen is derhalve de regeling in Rotterdam minder gunstig in alle andere ge vallen aanmerkelijk voordeeliger. PROPAGANDA-CONCERT „O.N.I." Als altijd was ook gisterenavond de zaal van „Musis Sacrum" tot iu alle hoeken bezet met de vele enthousiaste aanhangers van de man dolineclub „O.N.I.". De voorzitter van O.N.I., de heer J. G. Haikkert Jr., constateerde dit feit dan ook met groot genoegen, waarbij hij opmerkte, dat do zaal druk bezet was, ondanks het groote getal der reeds door „O.N.I." gegeven avonden. De pers, die op al deze avonden gere geld aanwezig was, kreeg nog een extra be. dankje, evenals de heeircn P. Schilperoord, die zich voor de begeleiding aan den vleugel had beschikbaar gesteld; v. d. Most, die aan O.N.I." de beschikking over zijn Estey concert orgel gaf en Willemsen, die hetzelfde deed met den vleugel. De mandolineclub en de kinderclub hadden hierna met de uitvoering van eenige nummers veel succes, waarin natuurlijk de dirigent, de heer B. Hakkert, moest deelen. De heer J. G. Hakkert gaf aan het orgel een geslaagde uit voering van de „Khalief van Bagdad"; met orkestbegeleiding werd hierna „Prinses Czar das" ten gehoore gebracht. Verder had de negerkomiek „Little Sim" met eenige excentriek-muzikale nummers direct de gunst van het publiek gewonnen, terwijl Leen de Bruin, een oude bekende van „O.N.I."- avonden als altijd weer zijn liedjes zong. Met een liedje gewijd aan de Nederlandsche zee helden, maakte hij nog een inleiding voor een gehouden collecte, ten bate der nabestaanden van de slachtoffers te Hoek van Holland. De collecte bracht ruim 28 gulden op. SCHAKEN Winterwedstrijd E. S. S. De uitslag van de 3e rond® van den winter wedstrijd luidt als volgt: Groep I. J. Penning (1)—L. H. Smit (0) uit 1 wed strijd) afgebr. A. v. Toleda (2)—J. J. Tb. Penning (0) 1—0 L. v. d. Toorn (0 uit 2)—N. v. Heinin gen (8) 0-1 B. J. Balkestein (2 uit 2) vrij. Groep II. J. Verburg (1)—II. Pennekamp nit j, uitgesteld. j W. v. Slobbe (3)—J. Nieswaag (2) 1—0 N. Vermaat (2)—N. v. Seters (0) 1—0 J. Haanstra (1 uit 2)—H. Hamstra (1)^ Van Hoogdalem vrij. Groep III. "W. A. Bezemer (1)G. Boele (1 uit 1) 0—1 W. v. Ravens (2)jA. Mulder (1) 1—0 A. Bongers (1% uit 2)—J. Bezemer (0) 1- 0 W. Mak vrij. De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven het reeds behaalde puntenaanta! aan. Aangiften van 2—5 Februari. GEBOREN: Geirardus Wilhelmus Johan nes z. van J. P. G. van der Sloot en E. M. A. Vlugman, Warande 2. Frans, z. van L. den Blaauwen en E. Streefkerk, Huijsmans- etraat 42. Gercrlt, e. van J. van Driel en P. H. E. van Grootveld, Poortugaalschcstraat 13. Gerrit Hendrik, z. van G. van Diest en A. Wijntjes, Fabriplein 28. Joris Mar- tinus, z. van R. H. A. van Rutten en W. J. van Noort, Villastraat 26. Wille mijntje, d. van W. Moerman en J. C. H. van der Knaap, L. Kerkstraat SO. Johan, z. van J. Ozephius en M. T. van Gerven, Abbenhroe'v- sehestraat 11. Cornells Willem, z. van H. C. van de Hulst en N. Slappende], Villastr, 99. lederen Zondag Patronaat St. Domlnlcus Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half achl tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub 1. D, O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eioy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man. nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gehouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat St. Domlnlcus zaagles ln het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Woensdag 6 Februari Concert te geven door T. E. G. E. N. 0.'% Gebouw „Musis Sacrum". Leekenapostolaat Cursusavond ln de boven zaal van den R. K. Volksbond. Docent pastoor Möller. Aanvan half negen. Donderdag 7 Februari 1 Vereeniging „Het Wit Gele Kruis". Leden vergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maatschappij tot bevordering der toon kunst. Voordrachtsavond, te geven door leer. lingen van de muziekschool der afdeeling Ge bouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. T. E. G E. N. O. Bazar ln de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 uur. Attracties. Vrijdag 8 Februari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering van „De Offerande", door de tooneelvereeniging „Alberdink Thym". Eerbied in Gods Huis. Algemeene jaar vergadering. T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 uur. Attracties. Zaterdag 9 Februari T. E. G. E. N. O. Bazar ln de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 3 uur. Attracties. Zondag 10 Februari R. K. S. V. „Excelsior" Prijsuitdeeling van het'vijfde onderling Turncomcours, te houden iu het verkooplokaal. Aanvang 8 uur; voor juniorloden 6 uur. TB ROTTERDAM 6 Febr.: Groote Sc.^ouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 1 7 Febr.: Groote Schouwburg. De legende van een leven (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 9 Febr.: Groote Schouwburg, De Paarl- visschers (Ital. Opera) 8 uur. Groote Nuts- zaal, liederenavond Medeleine Grey, 8 uur, 10 F e b r. Groote Nutszaal, liederen-matinée Birgit Engell, half 3, Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Wonder boven Wonder (Bouwmeesler's revue) 8 uur (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma'3 tot en met Donderdag 7 dezer ln: Corso (voor volwassenen); Royal; Olympia (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 6 Februari. Officieele uoteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.50 per H.L, H. J. JANSEN; Spiritus SCHIEDAM, 6 Februari. Meu noteert voor Melasse-spirltus 32.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H. H Noteering 2.40, Spoeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1