FEUILLETON TAND OM TAND i WOENSDAG 6 FEBRUARI 1929 EERSTE BLAD UIT KETHEL UIT ROTTERDAM RECHTBANK. RARE MANIER VAN ZAKEN DOEN PAGINA 2 RONDBRENGEN VAN MELK OP ZONDAG RADIONIEUWS PHONS DUSCH BENOEMD TOT „OFFICIER D'ACADEMIE". POSTKANTOOR De directeur van het Post- ©n Telegraafkan toor te Schiedam maafct bekend, dat het Hulp kantoor Kethel met ingang van 17 Februari a.s. op Zon- en Feestdagen van 89 uur voor den Telegraaf- en Telefoondienst zal -worden opengesteld. WEGGEZAKT. Door het nemen van een te korten bocht zakte Maandagavond een bespannen wagen, heiaden met 2000 Kg. voederbieten, van J. K., van Schiedam, op de laan van v. W. alhier, In den kant weg. Doordat het voorwiel van den wagen achter een dampaal bleef hangen en de vracht spoedig op een andere wagen werd overgeladen, wist men te voorkomen dat de lading in de baggereloo-t terecht kwam. De koetsier die tijdig van den hok was gespron gen, bekwam geen letsel. DE KUNSTSUBSIDIES. Het Philhaimonisch Genootschap. De Raadsleden L. de Groot, A. A. Lührs, J. Verheul Dzn., dr. C. M. Kleipool, J. A. de Vis ser en dr. H. E. Reeser Eebben een amendement ingediend op het voorstel, betreffende verlee ning van kunstsubsidies. Sub a der conclusie worden de woorden: „een subsidie van 10.000 aan het Rotter- damsch „Philharmonisch Genootschap voor het geven van 10 Zaterdag-middagconcerten" ver vangen door de woorden: „een subsidie van 16.000 aan het Rotierdamseh Phil harmonisch Genootschap, „onder bepaling, dat tenminste 10 Zaterdagmiddagconcerten gegeven zullen worden"; zulks met verhooging van het aan het slot van het voorstel genoemde crediet ad 27.000 tot 33.000. ROTTERDAMSCHE BILJARTBOND De competitie van den Rotterdamschen Bil jartbond werd gisteren voortgezet. Gespeeld Weerden da volgende wedstrijden: Cadre klasse: Car. Brt. H.S. Gem. Boekhout 250 46 44 5.43 Verhoeven 198 46 23 4.30 v. Dongen 250 53 31 4.72 Huyzei- 237 53 26 4.47 2e en 3e Klasse Llbre: V. Rijn 180 36 13 5 Vermeulen 121 36 20 3.36 August: nes 100 37 13 2.70 GoppcJ 93 37 11 2.51 H. Toernier 110 30 23 3.66 Koster 91 30 15 3(03 Smits 89 34 12 2.62 De Hond 140 35 19 4.— Bok 88 28 9 3.14 Dam 120 29 25 4.13 de Weyer 100 40 15 2.50 T. Gendt 60 40 6 1.50 jSandersRoodhuizen 70—110 y. d. WielBolk 140—55 4e Klasse Afd. A: De Rots a't Noordien c 222- -300 ConcordiaS. en S. a 270- —258 Door deze overwinning is Concordia kampioen fan deze afdeeling. 4e Klasse Afd. C: "t ZuidPatlngsvr, 300—240 4e Klasse Afd. B: H. M. S. c—De Rots b 215300 6e Klasse Afd. A: K. en V. cAmateur b 90—95 WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 2.51 v.m., het 2e getij om 15.25 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het le getij om 1.04 v.m., het 2e getij om 13.20 n.m. Maak steeds ruim gebruik van de ventl- jlatiemiddelen. Onzuivere lucht ia even schade- [JJJk als onzuiver eten en drinken. GEZONDHEIDSRAAD Gaten maken om gaten te stoppen Gisteren heeft allereerst terecht gestaan de 57-jarige colporteur H. v. B. uit Gouda, die zich in de tweede helft van Juli zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting van 8 var kens ten nadeele van B. Verwey en van 10 var kens ten nadeele van O. Teekens. De oplich ting zou hierin hebben bestaan, dat verdachte gezegd zou hebben de varkens te koopen voor rekening van PJ. Broere, die den veehouder den volgenden Donderdag te Gouda zou be talen. Verdachte ontkende gezegd te hebben de var kens te hebben gekocht voor rekening van Broere. Hij had ze voor eigen, rekening ge kocht, doch had ze niet kunnen betalen. Het bleek dat verdachte er wei een rare manier van zaken doen op na hield. Als hij iemand moest betalen kocht hij varkens en van de op brengst daarvan betaalde hij dan den eersten schuideischer. Het was „gaten maken om ga ten te stoppen." De getuigen Verwey en Teekens verklaarden dat verdachte bij den aankoop van varkens wel degelijk gezegd had ze voor Broere te koo pen, en ook kwam mr. de Witt Wijnen ver klaren, dat verdachte te zijnen kantore, waar hij kwam met Verwey en Teekens een stuk had onderteekend, waarin hij toegeeft de var kens voor Broere te hebben gekocht. Het O. M. waargenomen door mr. J. G. Hol- steijn achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. G. J. de Ruijter pleitte oplegging van een clementere straf. CONCURREERENDE STOOMBOOT DIENSTEN Zooals er nog al eens ongelukken gebeuren met coneurreerende autobusdiensten, die, om elkaar maar passagiers af te vangen, soms roekeloos rijden, zoo heeft men ook Stoomboot diensten die, door concurrentie-haat gedreven wel eens de veiligheid in gevaar brengen. Tus- schen Viaardingen en Den Briel bestaan zulke coneurreerende diensten, en op 17 September des avonds om half tien is het tusschen twee booten van deze diensten tot een aanvaring gekomen. De Viaardingen 6, waarop P. S. uit Brieile stuurman was, had te Zwarte Waal aangelegd. De Brieile I doet deze plaats niét aan en had toen gelegenheid op de Viaardin gen G in te loopen. Volgens S. was de Brieile ongeveer gelijk toen de Viaardingen 6 weer vertrok. De Brieile I was nooit geheel voorge komen, maar had van haar vooruitgeschoven positie gebruik gemaakt, om aan de Viaardin gen 6 te belemmeren voorbij te varen door het vaarwater over te steken, en de Viaardingen 6 zoover mogelijk tegen den wal te dringen. S. gaf dan ook aan de manoeuvre van de Brieile de schuld van de aanvaring. Zijn personeel gaf een zelfde lezing van het geval. Daartegenover stond de verklaring van den kapitein van de Brïellê 1 en zijn bemanning, die verklaarden dat de Brieile I bij Zwarte Waal wel een boot lengte voorgeloopen was. Indien de Viaardin gen 6 had willen passeeren had zij dat rechts van het schip moeten doen en niet links. Ge lukkig bevond zich aan boord van de Brieile I nog een passagier, die dus een onpartijdige in deze zaak was. Ook deze getuige verklaar de, dat de Brieile I op de Viaardingen 6 was voorgeloopen. De kantonrechter had S. wegens overtreding van het Binnenaanvaringsreglement veroor deeld tot 100 boete voorwaardelijk en met dit vonnis kon het O. M zich volkomen vereeni gen, omdat het de mogelijkheid opent dat er tusschen deze coneurreerende lijnen wat meer op de veiligheid zal worden gelet, OP HET GOEDE PAD TERUG De koopman A. van A., was in verzet geko men van een vonnis van de rechtbank alhier waarbjj hij was veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf wegens verduistering in dienst betrekking. Verdachte was namelijk uitge stuurd met een wagen met roomijs. Na.het ijs verkocht te hebben had hij den wagen maar ergens neer gezet, en zich met het ontvangen geld, ongeveer ƒ7.50, uit de voeten gemaakt. Een vroeger uitgebracht reclasseeringsrap- port luidde ongunstig, maar daarna schijnt verdachte zijn leven verbeterd te hebben. Zijn tegenwoordige werkgever is zeer tevreden over hem en dringt aan op een voorwaardelijke ver oordeeling. Ook het Leger des Heils heeft zijn aanvankelijk advies gewijzigd. In verband hiermede achtte het O.M. termen aanwezig de straf voorwaardelijk op te leggen. GEEN RECLASSEERINGSMOGELIJKHEID Eenigen tijd geleden heeft de rechtbank vonnis gewezen in de zaak van den 36-jarigen lossen werkman F. C. H. K., en den 35-jarigen metaalbewerker J. A. M. S„ beiden uit den Haag, recidivisten en gedetineerd, die terecht hadden gestaan, omdat zij in de Roovalkstraat een onbeheerd staande fiets hadden weggeno men en zich bij hun arrestatie door de politie krachtdadig hadden verzet. De rechtbank had bij haar vonnis de ten laste gelegde feiten be wezen verklaard, doch een onderzoek gelast naar de mogelijkheid om verdachten nog te reclasseeren. Dit onderzoek had thans plaats gehad en het Leger des Heils had een rapport ingediend, dat echter voor beiden ongunstig luidde. Het Leger des Heils was ook niet be reid zich met het toezicht te belasten. Het O. M. waargenomen door mr. J. A. de Visser persisteerde dan ook bij zijn vroeger genomen requisitoir, waarbij hij tegen ieder 1 jaar en 6 mtianden gevangenisstraf had ge- ëischt. Mr. A. Wolfsbergen, optredend voor ver dachte K. had zich over het door de rechtbank gelaste onderzoek verbaasd. Het moest voor zijn cliënt, die reeds 10 maal veroordeeld is, wel hopeloos zijn. Maar ondertusschen had voor hem de preventieve hechtenis onnoodig langer geduurd, en pleiter deed dan ook het verzoek deze langere preventieve hechtenis in minde ring te brengen. De president meent dat de rechtbank geen blaam treft, indien zij ook menschen, die reeds herhaaldelijk gevallen zijn, die al tot beroeps misdadigers zijn geworden, tracht op het goede pad te helpen. Het is al meermalen voorgeko men, dat de rechtbank voorwaardelijke straf fen heeft opgelegd aan verdachten die al ver scheidene keeren waren veroordeeld. NIET BRANDBAAR De houtdraaier J. I. p., had zich op 10 Octo ber rookende in zijn werkplaats in de Hendrik de Keyzerstraat bevonden, Dat mag niet, want daar liggen krullen en spaandeTs en dat goedje is licht brandbaar. Proces-verhaal was opge maakt en de kantonrechter had hem veroor deeld tot 2.boete subs. 1 dag hechtenis. Van dit vonnis was verdachte in hooger beroep gekomen. In zijn werkplaats lagen geen krul len en spaanders, alleen houtwol, en dat was niet brandbaar, althans niet licht brandbaar. Een ovenbouwer als getuige décharge ge hoord, verklaarde ook dat houtwol alleen maar brandt met behulp van een aanblaasmachine. Maar ontkend kan niet worden dat in een houtdraaierij brandbaar materieel aanwezig is, aldus de president, die vond dat verdachte voortaan zijn sigaartje maar ergens anders moest rooken. Het O.M. vroeg bevestiging van het vonnis. Er bestaat een verordening die het afleveren van melk op Zondag aan de huizen verbiedt. De winkelier C. W., was deswege door den kantonrechter veroordeeld tot 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Van dit vonnis was hij in appèl gekomen, want zooals mr. C. A. Oskam die als gemachtigde optrad, verklaarde, ver dachte had de melk niet aan de huizen afge leverd, doch zijn afnemers bediend van zijn fiets, die op den rijweg stond. Pleiter conclu deerde tot ontslag van'rechtsvervolging tegen over den eisch van het O. M. tot bevestiging van het vonnis. Uitspraken 19 Februari. Uitspraken: De rechtbank heeft gisteren veroordeeld: W. J. v. D., 28 jaar, conducteur der R. E. T., wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld op 30 October had hij te Hll- legersberg ais bestuurder van een motorwagen van lijn 14, daarmee hoogst roekeloos, onvoor- zl ihtig en onachtzaam gereden, waardoor hij een voor hem uitrijdenden verhuiswagen aan reed, tengevolge waarvan A. Kuiper eu W. J. Eykenbroek van den bok vielen; eerstgenoem de had een hersenschudding en verwondingen aan hoofd, rug en band bekomen, en laatst genoemde een hersenschudding en een ge scheurde spier; beiden hadden als gevolg van deze verwondingen geruimeu tijd hun bezig heden niet kunnen uitoefenen tot 1 maand hechtenis, voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaren. F. E. J. W„ exploitant van een voorschot- bar.':, gedetineerd wegens oplichting hij had als directeur van de C. V. Bureau voor Handel en Landbouw verscheidene personen bewogen tot afgifte van bedragen van 25, door hen in den waan te brengen, dat zij voorschotten zou den krijgen, welke credieten echter niet wer den verstrekt tot 2 jaren gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. In een zaak van A. W. G., 54 jaar, veehou der te Krimpen a. d. IJssel, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarhij hij wegens overtreding van de Vee wet hij had varkens voor export afgeleverd en in strijd met de waarheid verklaard dat ze afkomstig waren van een boerderij, waar onder 't vee geen besmettelijke ziekte heersch- te was veroordeeld tot twee geldboeten van 400, heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende verdachte ver oordeeld tot een geldboete van 400, subs. 20 dagen en één- van 200, subs. 20 dagen. In een zaak van J. v. d. M„ 33 jaar, koop man, appellant van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij hij wegens een over treding van de verordening op de straatpolitie hij had zonder daartoe vergunning te heb ben, gecollecteerd voor het Werkloozen Agita tie Comité was veroordeeld tot welke straf was niet gebleken heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte veroordeeld tot 1.— boete subs 1 dag hechtenis. In een zaak van II. v. V., 28 jaar, los- werkman, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens een zelfde feit was veroordeeld, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. ROTT. HOFSTADTOONEEL. De legende van een leven. Het was een goede gedachte van Cor van der Lugt Melsert, om het sterke speelstuk van Stefan Zweig nog weer eens op het repertoire te nemen, al was het alleen om de innig-roe- rende scènes, waarmee Mevr. Marie van Eijs- den Vink als graag-gezlene gast zich zelf overtreft. De legende van een leven is de posthume tragedie van een groot man. In de bewonde ring van zijn vereerders leeft hij voort als een heros, een half-God, wien alle menschelijke zwakneid en onvolkomenheid vreemd is. Ver geefs tornt zijn zoon tegen de geïdealiseerde figuur van den grooten vader op, die hem ten laatste tot een obsessie wordt. Hij vermoedt niet, dat de nimbus, welke de gedachtenis aan zqn vader omgeeft, het werk is van zijn eigen moeder, die, in overdreven cultus voar den doode en uit jalouzie tegenover zijn gevoelens jegens haai, voor zich zelf èn de wereld van zijn levensgang een beeld lieeft geschapen en tracht overeind te houden, zooals zij dat zelf gaarne had gewenseht. Totdat, een tweede sinds lang voor de wereld gestorven getuige van dat leven, de eerste liefde van den grooten doode, aan 'dat onwaarachtige spel een einde maakt;'den zoon teruggeeft aan zijn nu weer menschelijken vader en ook de trotseke vrouw eenmaal haai' mededingster ontmaskert en ten slotte tot mildere gedachten stemt. Mevr. van Eijsden. Vink was die stem des gewetens, vergeefs zoovele jaren gesmoord; en haar te zien opgaan in deze taak is alleen een gang ter Schouwburg waard. Met zooveel fijn gevoel en zulke meesterlijke techniek vervult zij de rol der oude, door het lijden gelouterde, vrouw, dat wij ons van haar geen creatie her inneren, die meeT wist te boeien en dieper in de ziel greep. Het onderhoud met den uit zijn geestelijk evenwicht geslagen zoon, voor wien zij den sluier van het verleden licht eu dien zij de oogen opent voor een eerlijker toekomst, mag gelden als een juweel van diep-doorvoelde too- neellranst. Ook de scène aan het slot, waarin zij den haat barer rivale in liefde weet te doen verkeeren, is grootsch van stijl en monu mentaal van beelding. Slaagt Jan van Ees er in, aan eerstbedoeld tafreel door juist begrip van zijn rol passend relief te geven, het tegenspel van mevr. Schwab Weiman aan het eind is niet minder over tuigend. Wat deze beide veteranen te zien geven beschaamt menige praestatie van de jongere generatie, die hier ieeren kan wat ac- teeren is. Trouwens laatstgenoemde gaf heel den avond een karakteristieke ty.peering van de hardvochtige legendeschepster, wier fi guur mede door den auteur scherp geteekend is. De overigen onder wie mej. Broedelet en de heeren L. Gimberg en J. Llesting droe gen op het tweede plan verdienstelijk hij tot het welslagen van het geheel. Als steeds vond Mevr. van Eysden een tal rijk en dankbaar gehoor. Zij kreeg verschillen de bloemstukken. Om het precaire der situa ties, die in tusschen louter als gegeven dienst doen, is voorbehoud tot volwassenen geboden. PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG. Huizen (336.3 M. na 6 uur 1852 M.) 11 Prot. uitzending; 12.30—1.45 concert. Mej E. Sandow (piano en orgel), J. Richters (viool) P d. Vries (fluit); 2—2.30 Prot. uitzending; 6—7 orgelconcert door F. Kloek; 7—7.30 boekhoud- los; 7.30 Prot. uitzending. (10T1 M"> 12.13-2 AVKO-trio; -—2.30 electricteitspraatje door W. H. Drukker" 2.30—3 gramofoonmuziek; 3—4 knlples; 5—5 30 sportpraatje door H. Hollander; G—7.15 Omroep orkest: 7.15—7.45 Engelsche les; 8.herdenking van het 100-jarig bestaan van den C. .3. p, t. t. (Centr. Bond v. Ned. Post- Telegraaf- en Tele foonpers.) Rede van J. C. Kremer en H. MRoos, Dubbelmannenkwartet Apollo; 8.30 Caeciliacon- cert in den .Stadsschouwburg A'dam. Concetr- gebouw-orkest met leden der Mij. o. 1. v. Pierre Monteux. S. Bergmann .(piano); 10.30 persbe richten; 10.45 dansmuziek. Daventry (1562 M.) 11.05 causerie; 1120 gramofoonmuziek; 12.20 concert, (alt, tenor, viool); 1.202.20 gramofoonmuziek; 2.50 Voor da scholen; 3.10 muziek; 4.05 causerie,- 4.20 Bondon Ensemble Kwintet; 5.3a lcinderuurtje; 6.20 muziek; .7.05 pianomuziek van Debussy; 7 20 causerie; 7.33 muziek; 7.45 lezing: India; 8 03 variété en dans-orkest.; 8.20 Beslie Woodgate pro gramma o. I. v. d. componist S. Robertson (bas) Koor; 0.20 nieuwsberichten; 9.35 Dickens her denking; 9.55 nieuwsberichten; 10.„The locked Chest", 1-acter.; 10.50—12.20 dansmuziek (V«f bands.) Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 12.562.10 orkest: 4.055.05 klassieke muziek; 7.05—7.50 gramofoonmuziek; 8.2.0 litter, causerie; 8.50 „Ba Terre promise", Massenet. Ban gen berg (462 M.) 9.35 en 11.30 gra- mcfoonmuziek12.25—1.50 en .5.05—5.50 orkest; 7.20 „Die heilige Johanna", drama van Shasv. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Zeesen (1649 M.) 11.20—3.50 lezingen; 3.50 —4.50 orkest:; 4.506.40 lezingen;; 6.50 „König fiir einon Tag" (Als ik koning was), opera-eomi- que van Adem; 9.rede van dr. Curtius. Ont vangst v. d. pers: 9.5011.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.) 10.20—11.20 gramofoon muziek.; 3.35 orkest; 5.20 concert.; 7.20 muzikale spookgeschiedenissen; 9.20 moderne dansen; 10.03 ■dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20 orkest; o.St trio- concort; 7.20 gramofoonmuziek; 8.35 „Die schone Helena", opertte v. Offenbach; 10.35 sluiten. Bern (411 M.) 6.507.20 voordracht van prof. dr. F. Fiehter 7.20—7.50 Teddy Bear's Engelsch halfuurtje; 7.508.05 Kurzaal Orkest; 8.058.40 pianoconcert door Kurt Joss en Fritz Inder- mtihle; 8.40—9.05 Oikest v. d. Kurzaal; 9.05—9.20 weer- en nieuwsberichten. Tijdens het concert der Eotterdamsche On- derwijzers-Zangvereeniging heeft de voorzitter der R. O. Z., de heer P. C. Mittendorf aan den dirigent der Vereeniging, de heer I/h ons Dusoh, de mededeeling gedaan, dat deze door de Fransche Regeering is be noemd tot „Officier d'Academie". Zulks in verband met de veie verdiensten van den koorleider, pianist en musicus ten opzichte van de Fransche muziekkunst. Dusch werd, ook na de huldigende woorden van den voorzitter der RoUerdamsohe „Tooukunet"- Afdeeling, G. Vlug, eenige momenten het mid delpunt van hartelijke toejuichingen. VREEMDELIN GEN VE RKEER. Gedurende Januari 1929 hebben in de voor naamste hotels en logementen, hier ter stede, vertoefd 2.020 Nederlanders, 878 Duitecbere, 170 Belgen, 137 Franschen, 296 Engelsehen, 31 Denen, 45 Noren, 31 Zweden, 15 Grieken! 8 Luxemburgers, 2 Portugeezeo, 15 Spanjaar* den, 9 Russen, 23 Oostenrijkers, 17 Hongaren, 81 Italianen, 7 Rumenén, 40 Zwitsers, 101 Arno. rikanen, 4 Japaneezen, 2 Brazilianen, 1 Ser viër, 3 Mexicanen, 5 Argentijnen, 21 Polen, 6 Finnen, 19 Tj. Slowaken en 27 pers. van an dere Nationaliteiten. Totaal 3964 personen te gen 4374 in Januari 1928. TOONEELVEREEN. „SOPHOCLES". De leden der R.-K. Tooneelvereeniging „So phocles" hebben in studie genomen „Mis/ Hobbs", blijspel in 4 bedrijven, door Jerom/ K. Jerome een alleraardigst blijspel. De opvoering van dit blijspel komt ten goede aan de R.-K. Ver. tot bestrijding dei tuberculose „Herwonnen Levenskracht". VEREENIGINGEN Met Stct. 25 zijn verzonden afdrukken van de sitatuten betreffende den Bond van Mode vakscholen in Nederland, gevestigd alhier. Naar het Engelsch «lOOT P. A. SHEEHAN Vertaling van JAC. J. SCHOON i, -8) III 9) s Avonds vermeed hij den weg, welke hem voorbij Nelly's weide voerde. Hij gevoelde, niet sterk genoeg te zijn, van haar een weigering op Zijn aanzoek te ontvangen, waardoor zijn zwakke 4 hoop geheel en al vernietigd zou worden. En dit hield hij een week lang vol. Kitty herstelde spoedig, dank zij de goede zongen van Suzy. Tomy mishandelde haar niet meer; hij nam haar zelfs tegenover de andere broers en zustere in bescherming. Het kleine meisje gevoelde, met het eigenaardig instinct van allen, die onder lijden gebukt gaan, welk een verandering er met haar broer had plaats gegrepen. ZIJ legde alle vrees en schuchterheid voor hem af, en sloot zich nauwer bij hem aan. Nooit zag men haar weer den weg naar dat meer inslaan. De ellende in het hulsgezin van den armen pachter werd van dag tot dag grooter; de wan hopige radeloosheid steeg ten top, toen op zekeren dag de rentmeester van den lord aan Willy Podgey liet aanzeggen, dat hij een slechte betaler was, en naar een andere hoeve moest uitzien. Wat nu aan te vangen? Een andere hoeve te pachten was volstrekt onmogelijk! Er heerschte drukkende smart in de hut. Er blijft ons niets anders over, dan te bedelen, of aan den weg van honger te sterven, jammerde vrouw Podgey. De kinderen schrei- den, en Tomy, stil en treurig, dacht erover na, wat hij voor het hulsgezin kon doen. Het was niet veel; zonder de opbrengst van de boer derij, kon zijn karige verdienste de familie niet behoeden voor verhongeren. En zelfs die lut tele inkomsten van zijn arbeid waren hem op den duur niet verzekerd! Vreeselijke toestand!! Het was in September; de herfst begon naar geestig en regenachtig; de naderende winter verergerde nog het uitzicht op de uitzetting, welke onvermijdelijk zou geschieden Op zekeren dag, toen William Podgey, in neerslachtig gepeins verdiept, aan de hulsdeur stond, en rondom de plaatsen beschouwde, waar hij twintig jaar had geleefd, waar hij onnoeme lijk veel last, zorg en verdriet had gedragen, maar toch ook nu en dan eenige aangename uren had gesmaakt, en die hij nu voor altoos zou moetan verlaten, zag hij een heer, fijn gekleed, en ernstig in houding en manieren, regelrecht op zich afkomen. Goeden morgen, mister, zeide de vreemde ling. U is zeker William Podgey? Juist mister; waarmede kan ik D van dienst zijn? Ik kom eens even met U praten en wilde eenige inlichtingen inwinnen. Betreffende deze pachthoeve? vroeg Podgey. Gaat ge haar dan niet verlaten? Men jaagt mij eraf! gaf William dof ten antwoord. Het lot van den pachter in dit land Is onverdragelijk! zeide de onbekende. Ja, stellig; wij hebben noch zekerheid, noch toekomst! Ge hebt gelijk, vriend, zeide de vreemde ling, en zette zich naast Podgey en Tomy op de bank. Niettemin kan de meusch zonder ze kerheid en zonder toekomst niet leven, anders zucht hij in slavernij. 't Is, zooals gij zegt. Dat is ons lo-t! beves tigde Tomy. Ik begrijp niet, jonge man, waarom gij op Uw leeftijd zulk een harde wet verdraagt? Wat kan ik dan doen, om mij eraan te onttrekken? Strijden, en zich een beter lot trachten te veroveren! U weet wel, mijnheer, dat dit onmogelijk is. Een arme drommel, zooals ik, heeft in dit land geen vooruitzicht, om in de wereld voor uit te komen. Maar waarom zoekt gij dan niet In een ander werelddeel, wat in Uw ondankbaar vader land niet te vinden is? Ik begrijp U niet Wat wilt ge daarmede zeggen Hebt gij dan nooit hooren spreken van andere landen, waar het geluk den werkman toelacht, waar de grond zijn schatten in menigte oplevert, waar rijkdom en geluk het erfdeel zijn van moedige kolonisten? Podgey en zijn zoon hoorden den vreemde ling oplettend aan. Deze ging voort op den toon der overtuiging: Aan gene zijde der zee zijn wonderbaar vruchtbare landen, begunstigd met een verrukkelijk klimaat. Daar bestaan prach tige volksplantingen, aan welker exploitatie niets anders ontbreekt, dan een genoegzaam aantal arbeidzame landverhuizers. Die gron den steken als het ware de armen naar de oude wereld uit en roepen: Komt naar ons toe, gij allen, die onder armoede gebukt gaat, gij, die rampspoed onder een ijzeren juk heeft ge kromd, komt, vervolgden, geruineerden, hon gerlijdenden! Wij bieden U werk en een rijk bestaan voor U, en gij kunt geld nalaten voor Uw kinderen. Gij zucht onder zwaren druk; daar vindt gij vrijheid, onafhankelijkheid en geluk. Al wachten U ook harde inspanning en beproeving, toch geniet gij dezelfde rechten van allen, welke door geen vernederend despo tisme worden beperkt. Als kinderen van het zelfde. nieuwe vaderland, hangt Uw vooruitko men geheel en al af van Uw vlijt en Uw streven. Werkt, en gij zijt verzekerd, dat Uw arbeid wordt beloond. Beschouwt de rijken onder ons, de miüionairs, menigeen onder hen was voor heen een arme herder of daglooner, zooals gij uit eigen kracht zijn zij geworden, wat zij heden zijn! Tomy, die een en al oor was bij deze veelbe lovende schilderingen, vroeg aan den onbe kende: Van welke landen spreekt gij, mister? Het schoonste van alle is zeer zeker Aus tralië! Kent ge het van aanzien? vroeg Podgey. Ik stel niet veel vertrouwen in die mooie dingen, welke zoo heel ver van ons afliggen. U heeft gelijk, mister, gaf de vreemdeling ten antwoord, dat gij op uw hoede zijt tegen bedriegelijke voorspiegelingen. Ik, van mijn kant, spreek uit ondervinding, en kan de waar. heid van hetgeen ik beweegr, gemakkelijk be wijzen. Ik heb lang in Australië gewoond! Inderdaad! riep Tomy met eerbiedige be wondering uit. Wat ik U vertel, heb ik zelf gezien en beleefd, verzekerde de onbekende. Ik ben een Ier, zooals gij. Wilt gij mijn geschiedenis er- nemen? Zij zal de beste aanbeveling zijn voor het schoone, vruchtbare Australië. Ja, vertel ons Uw geschiedenis, riepen vader en zoon als uit één mond. De onbekende, in wien de lezer ongetwijfeld reeds lang den agent voor landverhuizing heeft herkend, liet zich niet lang nooden, en gaf een hoogdravende beschrijving van de schoonhe den en voortreffelijkheden van Australië. Maar waarom is U dan, niet in dat tjjnd gebleven? onderbrak William Podgey eindelijk den woordenvloed van den agent. Mijn plan Is er spoedig weer heen te gaan; ik ben op het oogenblik op reis om de handelsl betrekkingen van mijn huis uit te breiden. In Engeland, zoowel als in Ierland heeft men mij verzocht, in eenige openbare lezingen de nog weinig bekende voordeelen der landverhuizing naarAustralië te leeren kennen. Ik heb die taak gaarne op mij genomen, overtuigd, dat ik daar mede mijn Iandgenooten hier, zoowel ais in mijn eigen, nieuw vaderland, een dienst bewijs. Bin nenkort keer ik naar Melbourne terug, en het zou mij aangenaam zijn, wanneer ik tal van landverhuizers naar ginds kan nemen. Gisteren vernam ik toevallig dat de landlord van deze streek verscheidene van zijn pachters uit hun woningen wilde laten zetten Toen dacht Ik, U al te gaar van nut te kunnen zijn, door U deze dingen med© te (ledendaar gij hier toch niet anders dan de allerverschrikkelijkste ellende hebt te wachten. Dat laatste is helaas bittere waarheid, zuchtte de boer. Kunt gij wellicht niet van Uw vaderland scheiden? Ons vaderland? riep William Podgey. Heb ben ongelukkigen als wij, dan nog een vader land? Ons lot is gelijk aan dat van een dier;' de wil van onze meester kan ons ieder oogen blik onze armzalige positie ontnemen. En dat staat ons thans spoedig genoeg te wachten! Maar verlaat Ierland dan en gaat naar Australië, moedigde de onbekende aan. Ik zou er wel veel zin In hebben, mister, maar Wat ter wereld houdt U er dan van terug? Om zulk een verren reis te ondernemen, moet men geld hébhen Mankeert er anders niets aan? riep d« Australiër uit. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2