DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Zenuwstlllend 52ste Jaargang Zaterdag 9 Februari 1929 No. 15336 Qit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS van Columbus! MIJNHARDTS zenuwfabletten UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN KUNST-AGENDA //s maar een weet. Dat de allerbeste kwal/teil. nee AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU- KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10. per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct„ elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50.10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend r. -nn overlijden door een ongeval: ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van een hand, een voet of een oog; 150 bij verlies van een duim, 75 by v.-r- Beo^van^eeT^SeT^So'\wee vooJe ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in d,t blad worden afgedrukt. JAARFEEST R. K. VOLKSBOND Bij of kraeiuens wetten 01 verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 Februari 1929 het verzoek van de N.V. Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf te Rotterdam om ver gunning tot uitbreiding van do machinefabriek en scheepswerf op het Buitenland van Klein- Batbberspolder te Schiedam, kadaster Sectie N. no 383, met een machinehal, bevattende 32 E.M. van totaal 465% P.K. drijvende diverse arheidswerktuigen en 2 dertigton s kranen (bevattende elk 4 E.M. van totaal 97.5 P.K.), 2 vijftien ton's kranen (bevattende «lk 3 E.M. van totaal 51.1 P.K.), 1 zeston's kraan (bevattende 3 E.M. van totaal 25 P.K.), 1 vijfton'a kraan (bevattende 3 E.M. van totaal 27 P.K.) en 2 drieton's kranen (be vattende elk 3 E.M. van totaal 25 P.K.);^ met een timmer loods, bevattende 66 E.M. van totaal 446.55 P.K drijvende diverse arbeidswerktuigen met een ketelhuis, bevattende een stoom ketel van 70 M2. verwarmingsoppervlak dienende voor verwarmingsdoeleinden en met een scbeepsbouwloods, tijdelijk als fltterij in gebruik, bevattende 6 E.M van totaal 58.50 P.K. drijvende diverse arbeids werktuigen - en 1 tienton's kraan (bevat tende 3 E.M. van totaal 69 P.K.) en 2 vijf ton's kranen (bevattende elk 3 E.M. van totaal 47-18 P-K., verdaagd aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is ge ëindigd. THIEDAM, 8 Februari 1929. t-u W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 7 Februari 1929 vergunning .verleend aan 1. A. H. Noordegraaf tot uitbreiding' van de brood-, beschuit- eu banketbakkerij in het pand Hoofdstraat 83, kadaster Sectie L no. 1400,, met een heeteluchtoven ter vervanging van een fipaanderoven cn 1 electromotor van 2 P.K., drijvende een deegmachine; 2. de Handel- en Transport Mij. Gebrs. Roest Co. tot oprichting van een opslagplaats van oude metalen en zakken aan de Admiraal de Ruyterstraat, kadaster Sectie N nos. 409, 410 on 411 (ged.), met een transportabelen stoom ketel van 3 M2. verwarmingsoppervlak, drijven de een stoomkraan, en met 5 electromotoren van resp. 10, 5, l>/,, 1 en P-K-. drijvende knip-, breek-, klop- en naaimachines. Schiedam. 9 Februari 1929 DRANKWET B. en W. v-an Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek 'van J. Damen to Rotterdam, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voor-localiteit van het perceel Jan van A vennesstraat 37a; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van liet verlof bij hun College schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 9 Februari 1929. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen; van den Broek, Schoolstraat 9; Groenewegen, Lange Haven 102 en Ormel, Siugel 76. Geopend zal zijn de apotheek van den heer A. F. van Lisaa, Hoogstraat 118. R. K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN A.s. Vrijdagavond aanvang half 9 uur, zal in het gebouw van de Katholieke Leeszaal een vergadering plaats hebben van de afdeeling Schiedam van den R. K- Bond van Handels-, I Kantoor- en Winkelbedienden. VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN De Vereeniging voor School- en Werktuinen, >houdt op Woensdag 13 Februari a.s. een leden- 'Vergadering in het gebouw Musis Sacrum SCHEEPVAART SCHIEDAM, S Februari. Vertrokken: s.s. Chrysanthi, ledig naar Rotterdam; motorboot Palina, met olie, naar Parijs") s.s. Coronda, paar Fredrikstad. SCHIEDAM, 8 Februari. Aangekomen: Huitsch g.g. Galilope, van Hamburg, om te dak pan. in de Wilhelminaliaven. „Offerande" De jaarlijksehe reeks feestavonden die het ijverige bestuur van de Schiedamsche af deeling van den Ned. R. K. Volksbond zijn leden regelmatig aanbiedt, behoort weer tot het verleden. Een viertal avonden waarvan gisteren de laatste plaats vond, was de groote gehoorzaal telkens uitstekend bezet met een groot aantal leden en introducé's, die genoten hébben van het uitstekende spel der tooneelvereeniging „Alberdingk Thym", die met het vier-bedrijvige tooneelspel „De Offerande" van Jan Gro-sfeld voor het voet licht kwam. Na de uitvoerige bespreking door ons reeds vroeger- aan dit werk gewijd, mogen wij den inhoud van dit mooie werk genoegzaam be kend achten, zoodat wij er niet meer o.p terug behoeven te komen. Vast staat dat de aanwezigen de prestaties der spelers mef aan dacht gevolgd heibbon, terwijl aan bet einde vau ieder bedrijf een hartelijk applaus den dank va.n het publiek naar bet podium overbracht. De vertolking der diverse rollen was er, sinds de première, nog op vooruitgegaan, ter wijl ook het geheel een vlotter verloop had, daardoor aan de executanten de gelegenheid gevend, de uitvoering te brengen ep een zoodanig plan, dat ook degenen, die het stuk reeds zagen ook nu weer met volle aandacht luisterden. In verband met de lengte van het stuk, waardoor het toch al tegen twaalven werd, voordat de uitvoering was geëindigd, had men het harmonie-orkest „St. Anvbroslus" niet aan-_ gezocht, om voor de muzikale opluistering te zorgen. Wel hebben eenige leden van dit orkest tusscben de bedrijven door nog eenige muzieknummertjes ten beste gegeven. Ten bate van de vereeniging „Hulp in nood" werd tijdens de pauzen een collecte ge houden. CHR. METAALBEWERKERSBOND Vierde lustrum De Scliiedamsche afdeeling van den Ned. Chr. Metaalbewerkersbond herdacht gisteravond met een in het gebouw voor Chr. Sociale Belan gen aan de Lange Haven gehouden l'eestverga- dering, liaar 20-jarig bestaan. De heer W. Wiekenkamp sprak een welkomstwoord tot <le aanwezigen, waarna verschillende afgevaardig den bet woord voerden om de vereeniging geluk te wensctoen. D,s. K. de Bel hield een toespraak. Voorts was een tweetal bloemstukken gezonden. De avond werd verder met voordrachten aan genaam doorgebracht. Voor de kinderen der leden bad Woensdag middag een filmvertooning plaats, die, evenals de feestvergadering van gisteren, druk bezocht was. VRIENDENKRING O- D. O. De biljartwedstrijd Vriendenkring (Schie dam)O.D.O. (Kralingen), beiden onderafdee- Hng van de St. Jozefsgezellenvereeniging is door de Rotterdammers gewonnen met een meerderheid van 137 caramboles (Vrienden kring 1734 en O.D.O. 1871). J. Overgaag (Kra- iingen) behaalde met ©en gem. van 3.01 den moyenne-prijs. T.E.GE.N-O.-BAZAR Vandaag is het de laatste dag van de T.E.G.E.N.O. bazar. We gelooven niet, dat de organisatoren tot heden ontevreden zullen zijn over de bereikte resultaten want de beide dagen, dat de bazar geopend is geweest, hebben zij over bezoek niet te klagen gehad. Hoewel het gisteravond in de voormalige tramremise niet zoo druk was als de uren na do opening op Donderdag, heersobt er toch een gezellige drukte. Het Ilakkert- strijkje zorgde voor prettige muziek, die op wekte tot bet wagen van een kansje bij de verschillende stands. De prijzen voor het rad van avontuur en het ringwerpen waren reeds alle aan vaardige lieden ten deel gevallen, zoodat nieuwe zijn aangekocht moeten worden. Vanavond wordt een groote toeloop verwacht, liet bestuur heeft weder voor eenige attracties gezorgd. Zoo zal een echt Amerikaanscn bowlstel op Amerikaansohe wijze worden verkocht, terwijl een pracht van een fruitmand met inhoud wordt verloot, muziek is er genoeg want behalve dat het Hakkert-strijkje zich wederom zal doen hoornen kan men ©veneens genieten van de wonderen der lucht, door middel van een uit stekend rad iotoestel. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 6 en 7 Februari. GEBOREN; Petronella Augustina, dochter van J. Klepke en W. van tier Steen, Middelhar- nisschestraat 23; Anna, dochter van J. Smith en C. J. Paauw, Singel 229; Cornells Johannes, zoon van A. N. Vollebregt en W. M. Bernard, Broersvest 47. OVERLEDEN: T. C. R. de Iloo, 53 j., eohtge- noote van J. F. van der Graaff, Wilüelmina- straat; M. van Zomeren, 11 dagen, Franklin- straat; J. Goedvolk, 62 j., Nassaulaan. VÓÓR VIJFTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Schied Crt" van 16 Februari 1879: Door de Vereeniging „Oiympia" is ten behoeve der algemeen© armen gestort een bedrag van f 106.59, zijnde de opbrengst ba aftrek van alle kosten, van het ijsfeest, door haar op Woensdag- den 5en dezer georganiseerd. Wij vernemen vérder, dat, ten gevolge van 't inkomen van deze som, eene buitengewone bedeeling aan de armen zal plaats hebben. Uit hetzelfde nummer: Een verversknecht alhier heeft Vrijdag bij den Burgerlijken Stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 34ste kind. De man, die met zijne derde vrouw gehuwd is, had bij zijne eerste tweo huwelijken S kinde ren; zijne derde vrouw beviel thans in haar ?4ste huwelijksjaar, van het 26ste kind. VÓÓR VIJF-EX-TWIXTIG JAAR Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 10 Febru ari 1904; Uit de winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar en de balans op 31 December 1.1. van de naamlooze vennootschap Woning maatschappij „Samenwerking" blijkt, dat de geldelijke uitkomst gunstig is. Behalve de uit- keering van 4 pet. aap de aandeelhouders kan 14 pet. aan de huurders worden toegekend. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 11 Febru ari 1904; Door B. en "W. wordt voorgesteld te besluiten, dat plantsoenaanleg plaats zal hebben ter piaat.se van dan weggebroken Wilhelminarnolen en daartoe een ered4et beschikbaar te stellen van f 1500.-—, de gelden te vinden uit de loo- pende begrooting. Uit de „Nieuwe Schied. Crt van 12 Februari 1904: Heden werd de Ooicvaarsbrug weder In ge bruik gesteld. Vanmorgen bleek echter, dat zij nog niet behoorlijk in orde was, want toen er een petroleumwagan over keen reed, zakte deze door de brug. Verr.-oc- ,'jk waren de hoofden ontzet. TE ROTTERDAM 9 F e b r.; Groote Schouwburg, De Paarl- visschers (Ital. Opera) 8 uur. Groote Nuts- zaal, liederenavond Madeleine Grey, 8 uur. 10 F e b r. Groote Schouwburg, De legende van een leven (Rott. Hofst.tooneel), 2 en 8.15 uur, (voor volwassenen). Groote Nutszaal, liederen-matinée Birgit Engell, half 3; Nuts zaal marionetten-theater Paul Branti, S.15 uur. (voor volwassenen). 11 Febr.: Nutszaal, marionetten-theater, Paul Brann, 8.15 uur (voor volwassenen). 12 Febr.: Nutszaal. marionetten-theater, Paul Brann, S.15 uur (voor volwassenen). Geb. v. K. en W„ solisten-concert Ital. Opera, S uur. 13 Febr.: Groote Schouwburg, Lohengrin (Co-opera-tie) S uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Wonder boven Wonder (Bouwmeester's revue) S uur (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Dinsdag 12 dezei' in: Thalia (voor volwassenen); Oiympia (voor volwasse nen) Centraal (voor volwassenen)Royal en City-theater. WIT-GELE KRUIS UITVOERING O. B. K. Gelijk wij reeds meldden zal het muziekge zelschap ..Oefening baart Kunst" onder leiding van den he©p J C. M. Feltzer Zondagavond om 8 uur in den R. K- Volksbond een concert geven. Voor d» pauze zal O. B. K. de navolgende nummers ten gehoore brengen: 1. Mairche Hongroisc, H. Beriioz. 2. Lo Carnaval Romain. Ouverture, -ï II. Berlioz 3. La Pluio d'Or, Clarinetsolo, P. Boulillon. (Voor te dragen door den lieer M. J.Kars) 4 Ungarische Rhapsodie No. 2. Fr: Liszt. (Op algemeen verzoek) 5a. Was BUimen iriiumen, Walzer-Intermezzo S. Translat eur 5b. Marebe Héroique No. 4, P. Francois. 6. Fantaisi© de l'Opéra ..Atilla", G. Verdi. (arr. A. J. Roeien) 7. Duitschland's Waffenehre, Marsch, H. BJaü. Na de pauze is 't woord aan de tooneelveree niging „Onderling Belang", die ouder regie van den heer J. J. Rentmeester opvoeren zal „De macht de«- Vrouw". Klucht in een bedrijf door J. Schafthuizen. DOOR HET IJS GEZAKT Gistermiddag te 4 uur is de 10-jarige J. C. uit de Zwartewaatoche straat door het ijs van den vlijvor aan de Stadhoud'erslaan gezakt. De jongen wist zich zelf te redden door op het ijs te kruipen. Door een agent werd hij naar de ouderlijke woning gebracht. Propaganda-vergadering Woensdag hield de afdeeling Schiedam van het Wit-Gele Kruis een propaganda-vergadering. Outmoedigend klein was het aantal aanwe zigen, plus minus 50 personen. Na den Eerw. spreker, den welbekenden Pastoor Kit-laar uit Zeeland, den Hoogeerw. heer Deken, den Wel- eerw. heer Bekkers, en de aanwezigen welkom geheet:n te hebben, zette de voorzitter het doel dezer propaganda-vergadering uiteen en hoopte dat de kwaliteit de kwantiteit d©r aanwezigen zou overtreffen. De heer dr. Geerdes consta teerde 'uit het jaarverslag viin den secretaris, dat het resultaat der ledenwerving o\er het werkjaar 1928 bedroeg 1023 huisgezinnen, waar van circa 725 verzekerden tegen ziekenhuisver- pleging, hetgeen door den organisator zelfs zeer voldoende werd geheeten, de kasmiddelen nog ~root genoeg waren de kosten ook voor het derde kwartaal te dekken. Hierna werd den Zeereorw. heer Kitslaar liet woord verleend. Aanvangende met een algemeene beschouwing over het. lijden, werd de gedachte door spr. op kunstzinnige wijze uitgewerkt en duidelijk ge maakt dat het mooiste werk van naastenliefde bestaat uit verzorging van zieken, moeders en kinderen. De Kerk staat als baanbreekster weer aan de spits dezer heerlijke actie, naast de ziekcnhuiswpleging wondt zij belichaamd in het werk der Wijkverpleging en Kraamverzor- ging van het Wit-Gele Kruis. Spreker betoogde Ui pakkende termen, tintelend van overtuiging cn vol Brabantse!) enthousiasme, dat de juiste, waarachtige oplossing van dit heerlijk sociaal probleem alleen te vinden is, daar, waar de Model-Weldoener, maar ook de Model-Lijder, Christus, Zijn leer van g-renzelooze Liefde in beoefening ziet. Aan de Plaatsvervangster van Christus dus het recht de wijze van uitoefening dezer actie te bepalen. Het Wit-Gele Kruis tracht na te levtn: behartiging der belangen van volksgezondheid, wijkverpleging en kraam- verzorging aan huls, zuigelingenzorg en be scherming tuberculosebestrijding. In .de thans bestaande maatschappij valt reeds aanstonds de verhouding te bepalen van deze actie tegenover drie factoren, die haar het meeste beïnvloeden, )).l. Kerk, Maatschappij en Vereenigingsleven. Spr. schetste de verhouding' tot deze lio.iamen, daarbij er op wijzend, dat ofschoon de sociale 'LUI Met neusje v/an aen zalm E iNGtr» EEX DER VELE SCHILDERACHTIGE TOURTER UIT COXSTAXTIXOPEL ill het Gl'iek- sche stadskwartier, dat de vorige week door brand geteisterd werd. m lederen .Zondag Patronaat St. Dominlcui Godsdienstonderricht en ontspanning ln het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. D, O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw U. K, Volksbond. ledereu Woeusdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man. nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij do Theresiavereeniging aan het ge bouw- van den R. IC. Volksbond lederen Woensdagavond van l uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond Aanvang kwart over aebt lederen Woensdag Patronaat St. Domlnicua zaagles in het patronaatsgabouw, Emmastraat van half acht tot negen uur Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R K Volksbond. Aanvang kwart over acht. Zaterdag 9 Februari T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 3 uur. Attracties. Feestconcert te geven door het Stedelijk Mu ziekkorps. Gebouw R K. Volksbond. Aanvang S uur. „Gemengd Koor". Feestavond, te geven in het gebouw „Musis Sacrum" Aanvang 8 uur. Zondag 10 Februari R. IC. S. V. „Excelsior" Prijsuitdeeling van het vijfde onderling Turnconcours, te houden in het verkooplokaal. Aanvang 8 uur; voor juniorleden 6 uur. Tweede winteruitvoering te geven door het harmonie orkest „O.B.IC." gebouw R. IC. Volks, bond. Aanvang 8 uur. Woensdag 13 Februari Vereeniging voor school- en werktuinen. Ledenvergadering in „Musls Sacrum". Aanvang S uur. Vrijdag 15 Februari Ledenvergadering R. K. Handels-, Kantoor- en "Winkelbedienden. Katholieke Leeszaal. Aan vang half 9 uur. Woensdag 27 Februari R. IC. Meisjes Vakcentrale. Vergadering in de bovenzaal van den R. IC. Volksbond. Aan vang 8 uur. en zenuwsterkend it de werking van jM Glazen Buisje 75 cl. Bij Apoth. en Drogisten.' Reel. 86S27 VM IQ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1