öcruED pccn^ FEUILLETON TAJND OM TAND HAAö POjQTUQAAL DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 FFRSTF BLAD PAGINA 2 polei» VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN RADIONIEUWS Nelly licit droevig haar mooie kopje hangen. DE GEPROJECTEERDE RIJNVAARTHAVEN. HEWPlaa POLOffR. 'V POLD ÉAL* L04WALT6 DEZIGenTERREirl] TVbACGEREn MAVÊrt ëM -RP. j Jlatere oir&Reioifiq RijKV.MAven LOEWALlErt VOOAAnOEREDOELEinPEn TE6ENWOOROICE HUOFOWATERK. IQ li GOM I""ICUyC HOOFOWATERKEERIHG. DE EERSTE JAARVERGADERING Wat er gepresteerd is In de bovenzaal van „Musis Sacrum" hield grif Cera ver cl de vereeniging voor school- en werktuinen haar eerste jaarvergadering, die niet hijster druk bezocht was. In zij;n propa gandistisch getint openingswoord sprak de voorzitter, de heer M. Germeraad, over dit feit dan ook zijn leedwezen uit. Vervolgen® Hl het woord aan den secre taris, den heer li van Bochove, tot het uit* brengen van het verslag over het eerste tuin- jaar. Aan dit verslag is bet volgende ontleend: Verslag van den secretaris Veel werkzaamheden zijn vooraf gegaan aan de opening van den eersten werlotuin. Reeds in 1926 werd het plan tot stichting van een schooi- en werk tuin in Schiedam geopperd. Op initiatief van de afdeeïing Sohiedam en Volks- onderwijs werd een voorloopige commissie sa mengesteld bestaande uit de heeren M. Germe raad. B. van Bochove en L. Torreman. Deze commissie wier leden zich zeer ver dienstelijk maakten, kon na het nemen van voorbereidende maatregelen een openbare ver gadering beleggen op 13 Januari 1927.waarop de heer K. Billing, bestuurslid der centrale vereeniging vaii school- en werktuinen, een lebing hield met lichtbeelden. Een twintigtal der aanwezigen gaf zich voorloopig als lid op en de commissie werd uitgebreid met de hee. ren Nies waag, Geurtsen en Héyboer. Het secretariaat werd waargenomen door den haar L. Torreman. Door den voorzitter en den heer van Bochove ■jerd aan verschillende autoriteiten o.a den mrgemeeeter, den wethouder van Onderwijs, m den tuinarchitect een bezoek gebracht Door de heeren Geurtsen, Nleswang en Heijboer verd een raming gemaakt voor de Inrichting, iet aanschaffen van materiaal, zaad, en mest Je begroot ing bedroeg circa 2750 Door den heer v. Boe/hove werden samengesteld een dchtsnoer voor de werkwijze en een concept toor een lmishoudHiik reglement. Op 17 Februari 1927 werd onder leiding van Jen heer v. Bochove,. wegens ziekte van den roorzitfcer, tot definitieve stichting der veren- Bi ging overgegaan. Het voorloopig bestuur werd gecompleteerd met mevrouw Hingman. Het bestuur bestaat thans uit do 7 reeds ge doemde heeren en de heeren Broeder Overste, K. Lub, A. Zoetmulder en L. Reukels. Doo-r den heer Geurtsen werd een ontwerp roor den werfctuln gemaakt. Een verzoekschrift om financieslen steun to or de oprichting daarvan werd aan verschil lende verreenigingBii. instellingen en personen gericht. Advies werd gevraagd aan de scholen, waarbij de meerderheid zich verklaarde tegen het aanleggen van den schooltuin. Op het ad vies. van den Gemeente-Inspecteur van hat Onderwijs werd besloten, voorloopig alleen Tver te gaan tot stichting van den werk tuin. Op het verzoekschrift om een perceel grond teeltkHaax in bruikleen te mogen ontvangen werd door den gemeenteraad gunstig, beschikt. Als hoofdleider werd benoemd de heer K. Hey. boer. Aangenaam ia het te kunnen vermelden dat de leiders en de tuinknecht vol toewijding en tot volle tevredenheid van het bestuur hun werk deden. De heer To-rreman hield, wegens vertrek paar Indië op bestuurslid te zijn en werd ver vangen door den heer Hukshorn terwijl da heer v. Bochove de functie van secretaris voor loopig voor een iaar aanvaardde. Na het bericht van B. en W„ dat een per. ceel grond, nabij de bosch wachters woning be schikbaar werd gesteld, kom met ernst aan de werkzaamheden worden begonnen. Veel steun mocht de vereeniging ondervinden Van den tuinarchitect den heer Dominieus. Voor afrastering, gereedschap enz. word. na in schrijving, door Sbhiedamsche firma's het be. floodiede geleverd Wenschelijk werd geacht, dat op den tuin goed drinkwater zou zijn. Tegen vergoeding der kosten werd door technische bedrijven de waterleiding op den tuin gebracht.. Het aantal aanvragen voor een tuintje be droeg 585. In evenredigheid van de vier cata gorieën van scheien waren ciica 400 beschik bare tuintjes verdeeld. Het teeltplan werd, iti Hierboven het project voor de nieuwe Rijn vaarthaven. geprojecteerd onder Pernis be-Wes- ten de Waalhaven. Men ziet hier tevens schetsmatig aangegeven hoe de Rijnvaarthaven later in verbinding kan worden gebracht, eenerzijds met de Waalhaven, anderzijds met de havens ten Westen van Per nis. Het maken van eerstgenoemde verbinding wordt eerst urgent, wanneer in de Waalhaven de Noordzijde van pier 2 tot kadeterrein wordt omgebouwd. Voorsbands zal van het te verkrijgen water oppervlak, op de kaart donker gearceerd aan gegeven groot 70 H.A., 40 H.A. door schepen kunnen worden ingenomen. In totaal moet 3,400.000 M3. grond worden uitgebaggerd. Van de 40 H.A., welke door schepen zouden kunnen worden ingenomen, zou aanvankelijk overleg met den heer Geurtsen, door den hoofd leider opgemaakt. Voor zijn deskundige steun en de groote bereidwilligheid is de vereeniging den heer Geurtsen zeer voel verplicht. Do opening vaj) den werktuin had plaats op Woensdag 18 April 1928 door wijlen burge meester Gijson, die blijk gaf sympathie te ge voelen voor den werktuin. Een woord van hulde moeit worden ge bracht aan den voorzitter die niet alleen veel moeite en tijd voor de vereeniging over had, doch tevens een som gelds leende,, teneinde de vereeniging in staat te stellen haar finaneieele verplichtingen na te komen. Niettegenstaande de grond voor de eerste maal in cultuur kwam en onkruid en droogte het werk belemmerden, kan het eerste werk jaar als geslaagd worden beschouwd. De bezoekers van den tuin konden zien, hoe met animo werd gewerkt en het lid worden van verschillenden was het bewijs, dat zij net nut er van inzagen. Met genoegen bemerkte het bestuur dat de tegenstanders voorstanders wei den. De tuin is geen philantropische instelling, doch een instituut: mat paedugogisclio strek- het Noordelijk gedeelte, ter nuttige oppervlakte te van 24 H A-. a's kostelooze ligplaats kunnen worden aangewezen. In de commissie voor de Plaatselijke Werken was het denkbeeld geopperd om het ontwerp Rijnvaarthaven in zooverre te wijzigen, dat de Noordelijke o°verlijn meer naar bet Noorden zou worden verschoven. De mindere diepte van het tusschen de rivier en de Rijnvaarthaven ge vormde schiereiland zou echter een nadeel zijn te achten. Op dit terrein toch, waar met vrij groote zekerheid te zijner tijd een belangrijke rivierovergang naar Schiedam mag worden ver wacht. moet groote ruimte gereserveerd blijven, opdat niet later bij verdere uitwerking van de plannen met een dan. niet meer te heratellen gebrek aan ruimte geworsteld moet worden. Bovendien moet hier eenige uitbreiding van het be-Oosten de Heyschehaven aanwezige Tuih- dorp mogelijk blijven. king. Daarom heeft het bestuur als leiders paedagogen aangesteld en het bereikte resultaat geeft het bewijs, 4a* het een goede keuze heeft: gedaan. Met nieuwen moed gaat het bestuur het tweede voreenigingsjaar In. Rot hoopt door meer steun en een wassend ledental in staat te zijn, te kunnen arbeiden in het, belang der Schiedamsche jeugd, met den werktuin als eert aangenaam en nuttigen arbeid gevend ver blijf Aan het ven-slag van den heer H. Nieswaag. ontleenen wij, dat de kas sluit met een na- dieelig saldo van 747. De hoofdleider, de heer K. J. Heyboer bracht hierna een uitgebreid verslag uit. van de werk zaamheden en resultaten, kortom van liet ver- loop van de geheele campagne van den Sehie- damscben sehoolwerktuin oven- het jaar 1928 Hieraan ontleenen wij het volgende: Verslag van den hoofdleider Nadat in de tweede hei ft van Februari een daartoe door de gemeente beschikbaar gesteld stuk gras- en rietland, door diep ploegen en eggen en bemesten met kalk, (eeltklaar was De wintertocht Gamiisch-Partenkirchen eindigde met Prins heiningen met Meicedes>-Benz van Brest 11170 KM) als eerste en Wessels met Mercedes als tweede (1150 K.M.) van Skagerak. Beiden reden met het nieuwe 2.6 L. Mercedes model, hetwelk voortreffelijk is. Mercedes is overal overwinnaar en daarom de meest gewilde wagen. De meeste prijswinnaars in Garmisch reden met Continental banden. (Adv.) gemaakt, konden op Donderdag 19 April de werkzaamheden met-en door de kinderen een aanvang nemen Da groote paden waren op kosten o-nzer ver eeniging door deskundige tuinarbeiders aange legd. De kleine paden, die in elk tuintje moes ten worden gemaakt, bleven voor rekening der kinderen. Dat werk verliep niet vlot. Het „paadjes trappen" zooals we dat in de Haagsche tuinen door geheele tuinklaseen zagen doen, was in den Schiedamsche Sehoolweirktuin met zijn veel staggeren grond, uitgesloten. Zoo goe-d en zoo kwaad als mogelijk was, wei-den met behulp van schoffels, schrepens, spaden en plantenachopjes de paadjes getrokken. In de eerste weken kwamen zooveel mogeiijk alle kinderen en alle leiders(sters) naar eren tuin, ter bespoediging dier eerste werkzaamheden. Er werden in totaal 418 tuintjes beschik baar gestald, voor even zooveel kinderen. De afmetingen d®r tuintjes waren 4'3% M. Ais leiders fungeerden de heeren Th. K rebbe is, I. van Huiten, P. van NieuwLand, A Huks horn, L. Heukels, mej. E. de Ranitz en K. J. Heijboer, hoofdleider. Mej. van LIssa werd, op eigen verzoek als volontaire toegelaten. De heeren Krlbbers en van Hulten waren Maan dags en Donderdags present, met ca. 120 kin daren van H K. scholen. Op Dinsdag en Vrijdag arbeidden de heeren Nieuwland en Hukshorn, e. g. met kinderen van Gereformeerde schoien, laatst genoemde met kinderen van openbare scholen. Op Woensdag en Zaterdagmiddag kwamen de overigen op den tuin. mej. de Ranitz en de heer Heijboer met leerlingen van open bare scholen; de heer Heukels met kinderen van de Hei-vormde scholen. De arbeidsuren waren van 57- uur, op Woensdag en Zaterdagmiddag van 24 uur. In de groote vacantie werden de werkuren naar den voormiddag gebracht, van 9II uur. In October werd, met het oog op de vroeg invallende duisternis, van 41.-:,6 uur gewerkt. Het toeltplan 192S werd opgemaakt floor de heeren A. Geurtsen en K. J. Heijboer. Op ëën nummer na, de sjalotten, die ondanks alle door de betrokken firma ondernomen pogingen niet meer konden worden geleverd, werd dit plan geheel gevolgd. Elk tuintje had 4 bodies. Op een i M. breed bedje kwamen bloemen, waarbij vaste planten, waarvoor ongeveer 1 M2. was afgezonderd. De rest van bet bloemenbsd werd bezaaid met 3 soorten; gekozen kon worden uit chrysante mum earlnatum, grootbloemige Afrikanen, leeuwenbekken, asters en anjelieren. Dan was er éën bedje, 80 c.M. breed, voor 2 rijen slaboonen, lange, vroege Wagenaars,, waartus- schen en waartanga kropsla werd geplant. Op een derde bedje, van 1 M. breedte, werden in het midden tuinboonen gezaaid en daarne vens radijs t.er eene, kroten ter aade.ro zijde. Als navrucht kwamen daarop later, in de plaats de tuinboonen en radii®, roode en savoye kool. Eön vierde bedje, slechts 60 c.M. breed, werd bezaaid met 2 rijen snijbiet. De radijs deed het goed. De groote boonen kwamen dermate onder de luis, flat circa 80 pet. moest worden uitgetrokken zonder noonen te hebben geschonken. Kroten deden het matig, de meeste kinderen oogsten echter in October eon draaglijke hoeveelheid. Snijbiet bleek een dankbare vrucht te zijn. Tot diep in den herfst sneden de kinderen hun lichtgroene snijbieten, vnmmigo tot 7 a 8 malen Ook de slaboonen leverden een zeer ruim beschot. Op bijna a!!e tuintjes lukte deze teelt uitstekend. Minder eoed trofl'èn we het met de kropsla; die word vrij laat geplant en kreeg de Juli-öittegolf toen nog tegen. Veel sla schoot door De roode en savoye kool gaven een matig beschot Inzon derheid de roode. De bodem bleek daarvoor niet vet genoeg De bloemen waren over 't algemeen een succes. De vaste planten herfstasters rubeklïia en gulden roede tooiden, tot diep TB den herfst do tuintjes met vele kleurige bloemen. Van de gezaaide bloemen deden de Chr. Carinatum en tie Afrikanen bet prachtig. Asters waren, vrij goed, 1 FT?h wen bek kon matig, beide echter met prachtige bloemen, terwijl de anjelieren ais mislukt beschouwd moeten worden In voorjaar en zomer werd onvermoeid ge streden tegen hot onkruid voornamelijk tegen riet en klein hoefblad. Üanlc zij ook de hitte PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG. Hulzen (33(^JI.. na f» uur 1SS2 M.) 11 I Prot uitzending; 1.201.30 concert door het KRO.-trio KRO.; 34 KRO. vrouwenuurtje door mej, C. Kramer; 45 gramofoonmuziek 6.45 concert. Mevr. D. Bech (sopraan) en declamatie, J. H. Gravelotte (orgel) NCRV; 6.45—7 Spr.: K.R.O.: Pastoor H. W. J. Hoose mans (namens de Fed. Sobriëtas)Oud hii Nieuw in het Vasten; 7.40 Prot. uitzending. Hilversum (1071 M.)- 12.15—2 AVRO.-trio; 2v05-r—2U5 voor de scholen, G. de Cierc.q: Delven van steenkolen; 2.454 gramofoonmuziek; 4— 4.30 hu is vrouwen halfuurtje* J. O. W Renw: aan leg van tuinen; 55.30 plano-concert door W. Pfeiffer; 5,306 mdio-praatjeG7.15 AVRO- trio; 7.157.45 schippevsles; 88.30 boekbespre king door dr. P. H. Ritter Jr.; 8.30 radio-tooneel o. 1. v, Ed. W. Blauw. ,,De truc van Billy", blij spel in 1 bedriif; 8.45 piano-concert. W. Grosz met eigen werken; 0.15 „Barbara", tooneelspel in 1 bedrijf van Jerome Is. Jerome; 10.persbe richten; 10*215 muzikaal intermezzo; 10.30 aan- slnitrrrg van het- ÊPèb. Kunsten en Wetenschap pen, Den Haag. Stedenkennnismaking-avond. Verstorkte- onvroep-orkest o. 1. v. Nico Troep. Boni Muskens-Sleurs (sopraan). Helene Cals (sopraan), L. Zimmermann (viool), Daventry (1502 M.) 1.1.05 lezing; 11.20 gra- mofoonmuziek; 12.20 sonaten; 12.50 orgelcon cert; 1.202.20 orkest; 2.50 voor de scholen; 3.15 muziek; 3.20 lezing: The prairies; 3.40 muziek; 3.45 lezing: Darwin; 4.muziek; 4.05 voor de scliolen; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 lezing; G.35 nieuwsberichten6.5.0 muziek; 7.005 liederen van Purcell (bariton): 7.20 muziek- critiek; 7.45 muziek; 7.45 lezing: Mind in ani mals; 8,05 Ben verrassing; 8.20 Het B B. C. Symphonie-concert o. 1. v. Alb. Coates. W. Ree ves en ÉT. Kneale Kellcy (viool)9.20 nieuwsbe richten; 9.35 vervolg concert; 10.20 nieuwsbe richten; 10.25 Actueele causerie; 10.40 piano concert door E. Dush; 11.05 gedichten van Ella Voysey; 11.2012.20 dansmuziek. Patrijs (Hadio-Paris 1750 M.) 12.502.10 en 4.055.05 orkest; 7.05—7.50 gramofoonmuzit'k S.2 11.1' 0 "Litter. causerie. Daarna De dochter van Madame Angot". operette van Leeocqr. Lang en berg (469 M.) 9.25 en 11.30 gra- mofoonmuziek; 12.25.1.50 orkest; 5.05Ö.50 Concert. Werag-orkest; 7.208.15 concert. T. Muller Salander (pian$)„ H. Diinnschafel (viool); S.20 „Qrpheus", hoorspel. Daarna dansmuziek. Ze es en (1649 M.) 11.20—2.50 lezingen: 3.50 4.50 orkest; 4.507.05 lezingen; 7.21» Mozart-_ concert. Wendlingkwartet; 8.20 lezing; 8.50— 10.05 concert Murck Weber en zijn orkest. Hamburg (295 M.) 10.20—11.20 gramofoon- muziek; 5.20 orkest; 7.20 ,Hilligenloh'\ tooneel- spel in 4 acten van Scharrehnann; 10.0511.10 dansmuziek. Brussel (512 M.) 5.20 orkest; 6.50 trio; 7.20 gramofoonmuziek; 8.20 ,,Le Papilion de nuit", operette, opgevoerd in het Vlaamsch. Bern (411 M.) 6.507^0 voordracht van Redakteur Walter Schweizor; 7.209.05 volks concert m. m. v. het Jodler. Dubbelkwartet, hand warm. club „Edelweiss" en solisten: 9.059.20 weer- en nieuwsberichten, daarna sluiten. periode in Juli zijn de kindereu het onkruid prachtig den baas geworden en gebleven. Over het geheel was ej- voldoende gereed- schap. Toch zouden smallere harken, minder schrepels en wat meer en smallere schoffels ge- wonscht zijn. 1'lartsoensciiopjes bleken in ruime mate voorhanden. Be git tore werden zelden ge bruikt. Pootiijnen hadden er voor het badjes maken en in rijen zaaien van noonen, kool» planten, enz. meer en langer mogen zijn. Hoti tweetal kruiwagens Itfeek vaak te gering. Da mandjes werden, vrijwel „op" gewerkt. Onder de 418 deelnemartjes aan het tuiniers- werk waren alle lagere scholen in Schiedam vertegenwoordigd. De opkomst der kinderen was zeer bevredigend. Alleen m de grooto vakantie ©n op guro dagen in don herfst was de absentie wel oens groot. Doelt die dagen waren slechts weinige in getal. Het verzuim Ia ziju geheel zal-ld a 15 pc.t hebben bedragen. Zooveel mogelijk werden in den steek gelaten tuintjes overgedragen aan kinderen van da school van den voorganger-tuinier. Bij dat in den steek laten kwam het v-oor. dat- de leiding, zelfs van goed gesitueerde ouders, taal nog tee ken vernam. Daartegenover ondervonden we evenzeer groote waardeer! ng en beleefdheid van zeer veel andere ouders.' Groote lijdzaamheid word betracht bij het overdragen van tuintjes aan andere gegadigden, die tot het einde van hel seizoen in ruime mate voorhanden waren. Soms werd 3 a. 4 weken gewacht. In de groote vacantie bleek dat, juist. De opnrolget tuinier zuiverde zooveel mogelijk het tekort aan bijdragen aan. Dat orde en tucht bewaard bleven, mag met erkentelijkheid worden getuigd. Een groot voor deel bleek het, dat. het overgroote deel der leiders onderwijzer was. De kinderen droegen pc week tien cent bij. De leiiers waren belast met de Inning- daarvan. Dia wijze van- inning bracht groote bezwaren Naar het Engelsch door P. A. SHEEHAN Vertaling van JAC. J. SCHOON 16) Ja, maar aaarvoor zal hij opgehangen wor den, gaf Nelly woon end ten bescheid. Dttt is heiaas maar al te waar, bevestigde de oado vrouw. Maar U heeft mjj de reden van Uw bezoek nog niet medegedeeld, Nelly! Ik wensch Tomy Podgey te redden, moe dor Jane! Dat is een dwaas besluit. De landlord heeft nog nooit iemand gratie geschonken. Moeder Jane, U moogt dit wel zeggen Maar mannen Bij deze woorden keerde zij zich naar de bergbewoners. Deze hieven het hoofd op. - Nelly heeft gelijk, riep Jaak met vuur als ik een man was. dan zou ik Een der drinkebroers klopte Jack minzaam op den schouder en vroeg: Welnu, mijn kind, wat zoudt gij doen als gij een man waart? Dan zou ik tien bergbewoners, zooals gij zijt,. verzoeken, op klaarlichten dag de eonata- bela hun prooi afhandig ce maken, gaf de luiaap vastberaden ten antwoord, nadat hij sleehta eenige- tellen had nagedacht Wat cfe jongen daar uitsprak was ook het geheime plan van Nelly. Je bent een ferm, dapper kereltje. Jack, pree3 zij hem, ik bewonder U waarlijk, 't Is v Jammer, dat gij geen twintig jaar zijt! O, hernam Clary, ik zal la d« bergen wel De man, die zooeven met Jack gesproken had, naderde het jonge meisje. Acht gij ons niet in staat, datgene t.e vol brengen, wat Jack zou villen? vroeg hij. De spreker had zijn groote hoed afgenomen, men kon nu ziju gelaat zien. Het was een jongs man van vijf-en-twintig jaar; het zwarte haar, de gebruinde tint, de zachte, heider-schitterende oogen. de regelmatige trekken, gaven hem een mannelijk krachtige persoonlijkheid. Er lag- een zweem van zwaarmoedigheid over ziju gelaat; hij scheen niet geboren te zijn voor het leven, dat hij tegenwoordig leidde. In elk ander land zou deze jonge man een intilligont, rechtscha pen. achtbaar burger zijn geweest; in Ierland echter had de hemeltergende dwingelandij hem op een gevaarlijken weg geroerd. Clary! riep Nelly verheugd' uit toen zij den jonkman had herkend, Clary, in U stel ik vertrouwen, gij zult Tomy redden! De bergbewoner boog zich naar het jonge meisje voorover en fluisterde zachtjes' aan ha-ar oor; Is hij Uw verloofde, Nelly? Neon, antwoordde Nelly blozend. Gij zijt hier gekomen, om van ons zulk een overrompeling te vragen? Ja, antwoordde Nelly, dat was mijn ver langen. Wij hebben het op het oogenblik te druk, zeide het hoofd der bende; bovendien zou het te veel gewaagd zijn, de politie op klaarlichten dag openlijk aan te vallen. Weet ge niet dat degene, die daar bij gesnapt zou worden, een zelfde lot zou treffen, waarvoor gij thans Tomy Podgey wilt beschermen? Ulieden zal men niet snappen, zeide Nelly met overtuiging. Wie waarborgt ons daarvoor? Neen, de knaap heeft zich in een neteligen toestand gebracht, maar wij kunnen hem er niet. uit helpen. Er heerschte geruimen tijd een drukkende stilte in de hut. Moeder Jane wierp een paar turven op het vuur en nu belichtte een heldere vlam dat tooneel, dat eenpenseel van een Rembrandt waardig zou zijn geweest. Nelly was lang en slank, zij had haar mantel afgelegd; het bionde haar hing in zware vlechten van haar schouders af. Het gelaat, altijd zoo blozend, was thans buitengewoon bleek: in haar groote, mooie oogen, stonden tranen .doch haar droefheid scheen haar schooner te maken dan ooit. Clary beschouwde haar met stomme bewon dering, en Jack kou m-aar niet begrijpen, hoe men zijn vriendin den dienst, dien zij vroeg, kon weigeren. Gij wilt derhalve niets doen voor don onge- lukkiigen Tomy? vroeg Nelly, terwijl zij in haar. stem een smeekende uitdrukking legde. De hoofdman had zijn glas neeigezet en ant woordde ietwat ltregoi: Wij zouden ons gelukkig gevoelen, wanneer wij iets konden doen orn Lweirtwil, kindlief, maar daar wij niet dezelfde redenen hebben als gij, om den knappen T0®' te beschermen, moet gij liet ons ten goede houden, dat wij op de allereerste plaats aan cmze eigen veilig heid denken! Het gelaat van liet jonge meisje werd met een diepen blos overtogen, en zij a.ntwooi ddc gejaagd: Toen Ut nog een kind was, heeft Tomy mij het leven gered; wat hij destijds vee- mij deed, wensch ik hem heden te vergelden. Honderd schreden van hier heb ik zijn vader en zijn broers achtergelaten, die hem tot eiken prijs uit de handen van den beul willen verlossen. Wij zullen hen helpen, zeide Clary beslist. Jij wilt hen helpen? Dat is jou zaak, maar wie geeft je het recht, in naam van de anderen te spreken? merkte het opperhoofd aan. O, hernam Clary, ik zal in de bergen wgl een stuk of twaalf mannen vinden, diem oed genoeg bezitten, met mij mede te gaan om een der onzen van de galg te redden. Zijn wij niet kinderen van hetzelfde vaderland, broeders in hetzelfde ongeluk? Bedaar, vriendlief, riep de chef; wij zullen er met elkaar over beraadslagen. Ik koester geen groote voorliefde voor 'n openlijk gevecht met de overheid; dat zou wel eens bunnnen afloopen met een bezoek van de roodrokken in onze bergen. Nochtans, in het allerergste geval hebbent wij sluiphoeken genoeg, om hen te ont gaan, en wij kunnen den braven Tomy toch ook niet in den steek laten. Dus, Clary, je hebt mijn toestemming. Zoek twaaif van. onze mannotj.es uit en speel deze poets aan zijn edele, dien de drommel moge halen. Laat jelui echter niet snappen, als je niet zelf aan de galg wilt ben gelen. Gaarne zou ik van de partij zijn, maar je weet,, dat er honderd pond sterling op mijn hoofd is gesteld, en men moet zicli in acht nemen voor verraders! O, heb dank, heb duizendmaal dank! klonk het verheugd van Nelly's lix-yen. Ik zal dit goede nieuws terstond aan Podgey mededeelen! Dus, wij hebben elkaar goed begrepen, lié. Ik zal U d'oor Jack het uur der terechtstelling doen weten; zorgt op. tijd ter plaatse te zijn; éën minuut te laaf, en alles zou vruchteloos zijn! De mannen dronken hun glas uit, cn braken op. Toen Clary heen ging kwam llii naar N-ellv toe en fluisterde: Reken op mij! Eenige minuten later waren de bergbewoners achter de rotsen verdwenen e<n het jonge meisje bleef alleen met moeder Jane en haar zoon. Kan ik mij op het woord van deze lieden verlaten' vroeg zij ietwat bevreesd. Ja. wat het opperhoofd belooft» volbrengt hij stellig'! En dan hebben wij ook C!arv nog op onze hand, voegde Jack erbij. Moeder Jane, begon Nelly weer, U zult Willy Podgey en zijn zonen wel tot morgen een onderkomen, willen geven, nietwaar? Hier zoekt niemand hen. Hm, meisje, dat is nog zoo zeker niet, ant- woordde de oude vrouw. Mijn oude stroohufc hseft, reeds meer dan eens bezoek van de com- stabels gehad. Dat doet er niat. toe, hernam Nelly lachend. Ik breng de Podgey's hier; Jack zai voor hun veiligheid zorgen! Iaat dat maar aan mij over zeide de jongen, ik herken de constabels al op- een half uur afstand, en ben met a.lle geheime sluip wegen in de barc n bekend: ïk reken derhalve op je, vriend. Ncily keerde nu naar de Podgey's terug, dia haar met angstig ongeduld wachtten, en maakte hen met cle afspraak bekend. Vervolgens bracht zij de vluchtelingen naar de oude Jane. Na Jack nog te hebben opgedragen haar van alles op de- hoogte te houden, indien er iets mocht gebeuren, keerde zij naar huis terug. Alvorens met ons verhaal voort te gaan, wil len wij oen paar woorden oveir Clary zeggen, de man, die in den loop dezer geschiedenis een gewichtige rol speelt. Clary O'Wa.rn was dé laatste afstammeling, van een Elankhoofdman of opperhoofd ©ener stam. in vroeger eeuwen. De oude clan was in Ierland ongeveer hetzelfde, wat tegenwoordig de gemeente is, doch met dit aanmerkelijk ver schil, dat de Clan was samengesteld uit ledon. eener zelfde familie, dus een onontbindbare vereeniging Van bloedverwanten vormde. De sociale inrichting bracht vele onaangenaamhe den met zich; elke Clan, die natuurlijk slechts de familiebelangen der zijnen op het oog had, trachtte zich steeds ten koste zijner buren uit te breiden: daardoor ontstond, zooals licht te begrijpen is,, veel oneenigheid.' en wederzijdsriia haat, welke omstandigheid hot Engeland vrij gemakkelijk maakte, Ierland onder zijn macht te brengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2