DOMDcRDAG14 FEBRUARI 1929 EERSTE BLAD LEVERING VAN COKES DOOR DE GASFABRIEK WEERBERICHT. biljarten OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOOR BEROEPSSPELERS WATERPOLO. voetbal. SCHAATSEN. VERSCHILLENDE ONDERWERPEN MARKTBERICHTEN. PAG1 NA 3 LAATSTE BERICHTEN Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officïcele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen belanghebbenden in herinnering, dat op 30 Juni 1929 do gemeenterekening over 1928 wordt afgesloten, in verband waarmee er op wordt gewezen, dat het tot bevordering eener richtige administratie gewenscht is, dat alle rechtsvorderingen terzake van geldschul den zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 30 Juni 1929. worden ingediend. SCHIEDAM, 13 Fetor. 1929 Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. HOUTMAN w. B. C. SICKENGA, secr. aan het licht. In do eerste plaats nam het voor den leider zeer veel tijd in beslag; tijd, die aan het eigenlijke leiderswerk moest onttrok ken worden. Dan was een zeer onaangename zijde, van dit werk, dat luie betalers nog al vaak moesten worden aangepord. Ook verloren vele kinderen hun dubbeltje op den turn of op weg daarheen. Een volgend jaar zal de inning der bijdragen op andere wijze dienen te geschieden. Het gros der kinderen bewerkte de tuintjes met groote animo en toewijding. De geoogste producten worden triotnph&ntelijk mee naar huis genomen. En met welk een belang stelling werd in de lente het ontkiemen en boven den grond komen der eerste plantjes ge volgd! Met welk een genot werden in den herfst, vaak eiken tuindag, de boeketten eigen ge kweekte bloemen mee naar moeder gedragen! En hoe velen, die nu U.L.O. of V.L.Q. scholen bezoeken, vroegen niet bij het eindigen der campagne, toch vooral in 1929 weer in aanmer- kgin te mogen komen! In alle groepen bevon den zich kinderen, meisjes, zoowel alB jongens hoewel de jongens over het geheel zich flin kere tuiniers toonden dan de meisjes, inzon derheid wat bet hanteeren der gereedschap pen betrof die na het beëindigen van een tuindag meehielpen aan het opbergen van gereedschap, schoonhouden en harken der groote paden, schoonmaken der loods, enz. Tot belooning kregen dezulken een boeketje bloemen uit de perken bij den ingang of een maaltje alaboonen van de overgeschoten hoekjes door ons geteelde, lange vroege wagenaars. Over het geheel was de animo om het tuintje van een zieken buurman in orde te houden niet groot Op Donderdag 19 April werd begonnen. Met die week meegerekend, duurde de campagne 29 weken. 3 November was de laatste tuindag. Op Woensdag 14 November kregen alle kinde ren gelegenheid hun nog te veld staande kooien te komen weghalen. Alle vaste planten werden daarna door tuinman Kroon opgeruimd en langs de gaasheining opgekuild. In Juli kreeg de tuin, in 't bijzonder voor de bladgroefflten, een lichte bemesting met Chili salpeter In September en October werden door Kroon eenige duizenden viooltjes en ver- geet-mij-nietjea, onze vereeniging door den dienst der gemeentelijke plantsoenen wel willend aangeboden, op den tulu geplant. In 1929 worden die plantjes onder 'dè kinderen verdeeld. Op Zaterdag 15 September hield de veree niging hare openbare les. Zeer vele ouders, onderwijzers, persvertegenwoordigers en andere belangstellenden, waaronder gemeentelijke auto riteiten, waren op dien smoorwarmen middag aanwezig. Met voldoening mag de vereeniging op dozen dag terugz!nu. Gedurende de campagne kwam, behalve eenige raadsleden, ook de wethoudor van onderwijs van zijn belangstel ling blijk geven De heer Dominions bezocht vaak den tuin. Zijn belangstelling in- en zijn medeleven mot ons werk, mag als een verheu gende omstandigheid worden aangemerkt. Ook tal van onderwijzers en hoofden van scholen van allerlei richting, kwamen één of meer keerea een kijkje nemen. Belangstelling van ouders co familieleden van kinderen op den tuin was er zeel veel. Menig nieuw lid der ver eeniging werd zoodoende gewonnen. Een apart woord aan Kroon, onzen tuinman- portier, gewijd. Kroon is een onmisbare factor op den tuin geworden. En dat danken we aan het. feit, dat Kroon al ras met hari cn ziel de belangen van den tuin voorstond. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan de samenstellers d«r vansiagen en aan de leiders, daarbij de hoop uitsprekend, dat tij dens de nieuwe oampagne metdezelfde lust gewenkt zal woTdon. deelde hij mede, dat de tuin in het komend seizoen in 360 tuintjes ■wordt verdeeld: dit ten gerieve van de leer lingen. De grond zal met ton frais-maetbine woeden omgewerkt, zood.'<it hij onmiddellijk teeltklaar is; de heer Geurtsen zal voor een kunstmiest-procMé zorg dTagen. Begin April zal weer begonnen worden. In plaats van don heer Heyboer, Heuketa en Hukaborn, die door hun leiderschap niet in het beatuur aiötlng kunnen blijven houden, werden bij acclamatie bc-noemd de heorco J. Dinkelaar, J. v. d. Plas en H. v. d. Gaag. Den aftredenden lotion werd door den voorzitter in de moest hartelijke bewoordingen dank gezegd voor de belangrijke wijze waarop zij steeds van hun medeleven blijk gaven. De heer Httkshorn, die alleen reeds over de 100 leden voor do vereeniging heeft geworven (had nog een extra woord van dank voor z!jn werklust en ijver to accepteeron. Tijdens de rondvraag, waarbij de heoren Gos- liflga en Hukshorn het woord voerden, werd o.m. de stichting van oen bothaniachon tuin besproken en het doel er van uiteengezet. Ook werd de wenscfh uitgesproken, dat het initiatief van de vereeniging moge uitgaan, om in het tekort aan work tuintjes te voorzien. Voor de tuintjes zullen het eerst in aanmer king komen de leerlingen van de zeade en zevende klassen; daarna volgen de vijfde klas »ers. De vorgaclewing werd hierna door dsn heer Germeraad gesloten. HET KOPEREN PRIESTERFEEST VAN PATER BÏESTA Ter gelegenheid van het 12%-jarig pries terfeest van pater L. C. Bieata O.P. wordt morgen te half 10 in de Havenkerk een plechtige H. Mis met assistentie opgedragen. Van 111 uur is er receptie aan de pastorie. De heer J. v. d. Most, lid van den Raad, heeft aan het College van B. en W. de na volgende vragen gesteld 1. Is het den Wethouder dor Technische Bedrijven bekend, dat tal van Rotterdam- sche kolenhandelaren hier aan de Gasfabriek coke© komen halen voor den prijs van 60 ct. per H. L., welke cokes in Rotterdam worden gedistribueerd voor den prijs van 1.25 per H. L. 2. Dat als gevolg daarvan stagnatie in den verkoop aan ingezetenen intreedt, waarbij het gebeurd is, dat Schiedamsche ingezetenen pim. 2 uur moesten wachten op cokes, daar eerst Ro-tterdamsche auto's etc. moesten ge laden worden. 3. Zou het niet mogelijk zijn gedurende de zeer felle koude, dengene, welke door het B. A. worden geholpen 1 H.L. cokes gratis per week extra te verstrekken? Mevr. H. Benthamde Wilde verzoekt ant woord op de vragen: 1. Is het B. en W. bekend, dat van de gasfabriek hier ter stede wagenladingen cokes worden weggevoerd naar omliggende plaatsen, terwijl het herhaaldelijk voorkomt, dat èn particulieren èn handelaren geen cokes kun nen bekomen. 2. Is uw College niet van meening, dat onverwijld maatregelen dienen te worden genomen om dezen toestand te doen beëindigen en dat er zorg voor dient te worden gedragen, dat aan de gasfabriek steeds de noodige hoeveelheid cokes voorradig blijft ter be schikking van de ingezetenen dezer ge meente? TELEFUNKEN RADIO De radio mag zich in een steeds groeiende belangstelling verheugen. Dat brengt met zich, dat. waar die belangstelling vanzelf de vraag naar verscheidenheid in artikelen doet groeien een goed geoutilleerde zaak met zijn tijd moet meegaan en zich naar die vraag installeeren. Het bekende Electro- en Radiotechnisch bureau van den heer Joh. Jongsten aan de Groote Markt heeft dit begrepen en zich uit gebreid met een afdeeling voor bet fabrikaat der telefunken fabrieken. De radioliefhebber zal er een groote sortee ring toestellen, loudspeakers, gelijkrichters, Jampen, enz., vinden. ONDERSTEUNING AAN WERKLOOZEN Een extra-uitkeering? De raadsleden mevr. Bentham-de Wilde, W. v. d. Hoek, J. Dinkelaar en J. M. van Pelt, hebben bij den gemeenteraad bet volgende voorstel ingediend: De Raad besluit aan«de werkloozen, zoowel als aan de ondersteunden van bet Burgerlijk Armbestuur, tijdens de buitengewone koude een extra uitkeering te verleenen van 20 pr.ocent van het bedrag, hetwelk zij momenteel ont vingen UITGEGLEDEN Van een hoogte van 5 M. gevallen Gisterenmorgen te half 12 is de 34-jarige arbeider C. van H wonende in de Potgieter, straat alhier, op de machinefabriek van de fa. Swarttouw aan den Havendijk van een hoogte van 5 M. op het ijls van de vluchthaven gevallen. De man bekwam een ernstigen hoofdwond en een gebroken rechterpols. Hij is in het zieken huis opgenomen. Uitglijden is de oorzaak van het ongeval. MEISJE IN BRAND Zich te kort bij de kachel begeven Hedenmorgen te half 9 terwijl de moeder een boodschap deed aan de overzijde van de straat, vatte het nachtjaponnetje van het 7-jaxig meisje Willy R., wonende in de Stationstraat dat zieh te kort bij do kachel had begeven, vlam, Het kind stond in een minimum van tijd in vlammen, Door het geschreeuw van de andere broertjes en zusjes opmerkzaam gemaakt, kwa men de buren toesnellen, dia het brandende kleedingstuk afrukten. Het kind Iiad echter al ernstige brandwonden opgeloopen aan armen, borst en keel. Dr, Orroel verleende'de eerste hulp, waarna het meisje per ziekenauto naar het ziekenhuis word overgebracht. ONGEVAL IJzeren staaf op den voet De 43-jarige arbeider A. S. uit Kethel, kreeg gistermiddag op de machinefabriek van de fa. Swarttouw aan de Admiraal do Ruyterstraat, terwijl bij ijzeren staven op een lorrie vervoorde een dor staven op den linkervoet, waardoor drie teenen ernstig werden verwond. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 13 Februari. Aangekomen s.s. Oostzee, ledig van Rotterdam oiu te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Frieda, van Gont, om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 13 Februari. Vertrokken s.s. Hilversum, ledig naar Rotterdam; s.s. Björ- neborg, led tg naar Rotterdam; s.s. Calliope, naar Talava. VERKOOP VAN GRONDEN Hef gemeenteraadslid H. v. d. Kraan, ver zoekt in de te hotiïïbn vergadering van a.s. Vrijdag de volgende vragen aan het College van B. en W. te mogen stellen. Ie. 1» het Uw Cc!lege bekend dat gronden der gemeente, bestemd voor woningbouw, aangevraagd voor meestor of q.q. in sommige gevallen in tweede band overgegaan^en daar door de prijs de-r gronden onrechtmatig ver hoogd wordt? 2e. Zoo noen, is Uw College daa bereid hiernaar een onderzoek te doen Instellen en zoodanftrp maat. te f- fn\ de handelingen in de toekomst oumogeiijk zullen zijn? Verwacht worttt; Zwakke tot matigen, later mogelijk 'toe nemende Noordelijke tot Oostelijken wind, ge deeltelijk bewolkt met waarschijnlijk sneeuw, meest strenge vorst des nachts, overdag meest matige vorst. Da barometer verandert weinig, maar neigt tot dalen. v Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.39 tot 's morgens 6.49. BURGERLIJKE STAND GEHUWD 13 Februari. J. A. de Swart M j. en J. J. van Os 22 j. G. de Willigen 22 j. en J. Wetstijn 21 j. A. Springeling 24 j. en A. Heesbeen 23 j. L. C. van Tiel 23 J, en P. van der Werff, 20 j. SCHADELIJKE MOTOR-GASSExN. Vier personen buiten westen. Men meldt ons uit -Schiedam: Gisterenmorgen, te half 10, werd ten huize van den heer v. Ogten in de Ridderkerksche- straat de 17-jarige bediende, die beneden in een gesloten garage den motor van een auto een kwartier lang had laten draaien, ouwel en bewusteloos gevonden. Aanvankelijk meende men, dat hij door de kou bevangen was, doch al spoedig geraakte hot echtpaar v. O. eveneens buiten bewust zijn. De vrouw van het boven de familie van O. wonende echtpaar Vermaat, die even kwam kijken ondervond een zeilde lot. Toen een aanwezige hoofdagent van poli tie zich eveneens minder prettig begon te voe len, begreep men, dat de lucht bedorven was, vermoedelijk door van den motor afkomstige afgewerkte gassen. Op last van dr. Elzevier Dom werden de vier bewustelooze personen naar de woning van de familie Vermaat gevoerd, waar ze spoedig bij kwamen. Een kind van een half jaar heeft van een en ander geen hinder ondervonden. DE WEDSTRIJDEN TE NEW-YORK. Dinsdag zijn de volgende partijen gespeeld: pnt. brt. h. s. gem. Schaefer 400 18 182 22.22 Matsuyama 331 17 120 19.46 Horemans 400 20 131 20.— Hagenlacher 305 19 92 16.05 De stand is nu: gesp. gew. pnt brt. h. s. gem. Cochran 4 3 1529 60 158 25.48 Schaefer 4 3 1561 62 205 25.17 Horemans 5 3 1754 78 193 22.48 Matsuyama 5 3 1904 88 120 21 63 Hagenlacher 5 2 1773 77 264 23.02 Grange 5 0 1310 82 120 15.97 De laatste partij, die Cochran en Schaefer tegenover elkaar stelt, zal de beslissing moeten brengen. De Belg Horemans neemt de derde plaats in door beter gemiddelde dan de Japanner Matsuyama. H. Z. EN P. C.—DE MAAS 0-2. In de overdekte Zwem- en Badinrichting De Regentes te Den Haag had gisterenavond voor de eerste afdeeling van de wintercompetitie de wedstrijd plaats tusschen de H.Z. en P.C. en De Maas In de eerste helft slaagde geen van beide er in hel doel te vinden. Wel waren de Haagsche aanvallen talrijker, doch het schieten was erg onfortuinlijk en lat en palen hielpen den Rotter- damschen doelman. a de hervatting waren de Rotterdammers meer actief en A. H. C. v. Sen us had tweemaal succes met verre schoten (02). IN ENGELAND. Gisteren werd gespeeld: Liverpool—Manches ter Un. 23. UITSLAGEN VAN WEDSTRIJDEN. ALPHEN a. d. RIJN. Hardrijderij, lange b:tan, 16 deelnemers: le prijs f 20 P. Kraan, Rünsaterswoude; Prijs io S. Koopman», Alphen a. d. Rifn; 3e prijs 5 T. Nagel, Zwam- merdam; 4e prijs f 2.50 D. Bouthoorn, Alptteij a. d. Rijn. Ringrljden voor paren om kunstvoorwerpen: 1. mej. (j. Carspens en de heer W. Smit; 2. mej. G. Vonk en de heer K. van Egmond: 3. mevr. v. Zwleten en de heer P. Schouten; 4. mej. Kwa- kernaak en de heer L. Kwakernaalt; 5. mej. G. Schouten en de heer Verboom; 6. mej. K. den Hertog en de heer W. FUn. IJS- EN BAANBERICHTEN. Op Kaager en Breesemermeren mooi ijs. Ver binding Kaagermeer naar Braasemermeer over lliipwetering: op de Kaag vaargeul oversteken bi) het dorp Kaag en de sociëteit De Kaag, Van den Rijn over de Does en Wijde Aa prach tig üs. Van het Galgewater tot Katwijk slecht üs; van Katwijk over Oegstgeesterkanaal en de I.ppde naar Warmond mooi ijs. De Rijn naar Bodegraven slecht. De Zijl naar Socletelt de Kaag tamellik. Ringvaarten om de Haarlemmermeer en Leid- sche Vaart gedeeltelijk goed, gedeeltelijk schot sen en veel stof. Men tracht de banen te ver beteren. Hoofdvaart door Haarlemmermeer goed ijs, doch stof opgewaaid. Zandsloot naar Sassenhehn hier en daar schotsen. Dinsdagsche Wetering naar Voorhout schotsen en veel stof. In het Westland zijn de meeste hoofdverbin dingen onberijdbaar, de Vlaardingsche Vaart bovendien onbetrouwbaar. Van Zuiderpark via de Strüp naar Wateringen en de Zwet goed. Mooi üs op de Maasslulsr-he Vlieten van Maas sluis naar Schouw waar men bi) handwüzer kan rijden naar Kethel. TWEEDE KAMER Het Nederlandsch-Duitsch verdrag WAT DE BOND VAN MOBILISATIE- INVALIEDEN VERZOCHT De voorzitter heeft blijkbaar met veel zorg de agenda sntnengesteld voor deze zittings periode tot Paschen. Voor we aan de nieuws gerechten komen, zooals de Ziektewet, heeft hij eerst bij wijze van een hors d'oeuvre, aller hande wetjes, conclusies en interpellaties aan de orde gesteld. Gister is er zelfs nog een bij gekomen doordat den heer Duymaer van Twist is toegestaan te interpelleeren over de werking van de Zuiderzee steun wet. Een merkwaardig debat ontspon zich daarna naar aanleiding van de conclusie van de com missie van verzoekschriften op het adres van een gewezen brugknecht, die e rvol ontslag bad gekregen en liever oneervol had. De heer J. Ter Laan die hier optrad als verdediger van adressant ging wel wat heel ver met zijn be wering dat de commissie onbevoegd was om deze zaak te onderzoeken. Als dat het geval was, dan kan men gerust zeggen, dat de Kamer het in 99 van de 100 gevallen steeds zal zijn. De Kamer spreekt ge.n recht enbeoordeelt alle zaken naar de stukken die zij krijgt, daar uit wordt een conclusie getrokken. Het belangrijkste onderwerp van den middag was het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag over samenvoe ging van de douanebehandeling aan de grens in het sche pvaartverkeer op den Rijn. Voor de Kamer een uitermate moeilijk te beoordeelen verdrag in dien zin, dat hier het algemeen belang gebaat en bet locaal belang geschaad wordt. in beginsel ia er alles voor om oanoodige handelsbelemmeringen waar mogelijk af te schaffen. De schepen van en naar Duitschland werden tot nu toe gevisiteerd te Lobith en te Emmerik. Volgens dit verdrag zal de visitatie nu maar op één plaats geschieden en wed hoofdzakelijk te Emmerik: Oppervlakkig be schouwd is ieder daarvoor. Het geeft voor de scheepvaart eenige tijdb:sparing, volgens den minister gemiddeld twee uur maar volgens de deskundigen veel minder Wij zijn allerminst bevoegd om dit uit te maken, maar bovendien ontnam de minister aan dit motief veel van zijn waarde door zijn opmerking, dat de sche pen van Rotterdam af toch niet in eens door varen. Aan de mimiek die de heer Brautigam maakte nieenen we ook dat in twijfel te mogen trekken, anders zou men kunnen zeggen, dat het tijdverlies niet zoo erg was. Er staat echter tegenover, dat aan de Tolkamer en in de ge meente Herwen en Aerdt, waar de bevolking In hoofdzaak leeft van de nering met de be volking van de schepen, groote financieele sctatdle zal worden geleden. De otmzeit van goederen zal, zoo berekent men, zeer zeker met ƒ500.000 verminderen. Voor een gemeente als deze bete kent dat niet meer en niet minder dan de ondergang. Er heeft zich aldaar een welvarende middenstand gevormd, er zijn zaken gevestigd, die uitsluitend voor de be hoeften van de Riinvaart zijn ingericht en die zien zich al3 't douane-onderzoek naar elders verplaatst wordt, alles ontgaan. Minister de Geer kan nu wel zeggen dat de geschiedenis leert, dat uit verlies dikwijls winst geboren wordt, maar voor de betrokkenen is het hee! erg. Begrijpelijk, dat door de heereu rau Schalk, van Voorst tot Voorst, Bulten, van Sasse van Ysselt het belang van de bevolking gesteld werd, boven de voordeelen van het verdrag. De heer Kortenliorst voelde veel voor de vereen voudiging, maar pleitte daarnaast voor eenige tegemoetkoming aan de bevolking evenals bij de drooglegging der Zuiderzee. Het is de vraag of de gevolgen werkelijk zoo erg zullen zijn, want vergoten mag niet worden, dat da schip pers gaarne aan do Tolkamer inkoopeii, omdat de levensmiddelen er goedkooper zijn dan in Emmerik, maar dat alles dient te worden af gewacht. De heer van Schaik heeft nog gepro beerd de behandeling van'dit wetsontwerp te schorsen, opdat de minister eerst een onder zoek zon kunnen Instellen naar mogelijke ge volgen, maar zijn motie werd verworpen. Er restte toen een aantal Katholieken en anti revolutionairen niets anders dan tegen het verdrag te stemmen, dat echter toch werd aan genomen. Een verzoek van den bond van Mobilisatie- Invaliden, waarbij natuurlijk de heer van Zadel- boff bet niet eens waa met de commissie voor de verzoekschriften, gaf den heer Duymaer van Twist, gelegenheid de S.DA.P. in hot nauw te drijven. Alsof hij van den prins geen kwaad wist stelde hij den minister de vraag, die wij trouwens 14 dagen geleden al beantwoord had den, waarom er geen sociaal-democraat zitting had in de commissie Deckers. Het had hem zeer verwonderd, want deze hoeren, die steeds optreden als de pleitbezorgers voor enkele in validen, hoorden in deze commissie thuis. Voor den minister was dit een prachtige gelegenheid om aan de Kamer mede te deelen, dat de heer van Zadelhoff voor het lidmaatschap bedankt had. Wel bad deze aanbevolen om in zijn plaats den voorzitter van den Bond te benoemen, maar hij heeft nagelaten, zooals de minister terecht opmerkte er aan toe te voegen, dat zoo hij daartoe niet bereid was, hij het lidmaatschap wel zou aanvaarden. Toen de heer Duymaer van Twist uit dit alles de conclusie trok, dat de heeren zich liever aan de verantwoordelijkheid onttrekken, om later des te vrijer oppositie te kunnen roeren, werden ze bcoe. De burgemees ter van Zaandam vergat zich zelf zoozeer, dat hij den heer Duymaer van Twist toevoegde: „je bent eeu loeder". Parlementair is anders, maar voor ieder was bet een bewijs, dat de heer Duymaer van Twist den spijker op den kop had geslagen en good raak ook. GOUDA, 14 Fehruari. Veemarkt. Aangevoerd 1281 stuks, waarvan 353 slaehtvarkens, vette 34 35 ct, Londensche 2930 ct, zoutcra 3234 ct per pond levend met 2 pc tkorting: 281 magere varkens 2010, 212 biggen f 814, 5 runderen 150300, 412 nuchtere kalveren 712, 12 schapen 2225, 6 bokken en geiten f 25. Handel: vette varkens. Londensche en zouters vlug. magere varkens, biggen en runderen matig, nuchtere kalveren vlug, schapen, bokken cn geiten matig. Algemee.ie markt. 52 partijen kans, prils le kw. met rijksmerk f 5355, 2e kw. 5052 per 50 kg. Handel matig. 350 partijen eieren: kip- eieren 78.50 per 100 stuks, handel vlug. 847 pond boter: goeboter ƒ1.101.23, weiboter ƒ1.05 1.15 per pond. Handel matig. EEN DRIETAL VECHTERSBAZEN VOOR DE RECHTBANK Toen het café ontruimd was, gir.g men buiten verder In den avond van den 2d en December ont stond or in het café K. te Enschedé een vechtpartij tusschen den 22-jarigen H. J. A. en een zekeren U. C. S-, waar bij A. S. mei een stoel op het hooi'd sloeg en hem ver wondde. Tengevolge van het rumuer, dat ltierooor bij tie ga-.ten eritVon--). -as j opt <le caféhouder het café te ontruimen. Buiten gekomen, begon het opnieuw .De 50- jarige IC. P. deelde daar aao ieder, die in zijn nabijheid kwam, klappen uit. wat een der bezoekers aanleiding gaf nem met een mes verschillende sneden toe te brengen. De jongeman, die hiervan beschu.digd wordt, G. C. S., bedreigde ook een der andere bezoekers, H. A. met een mes. echter zonder hom te raken. J. K., een oude bekende der politie, die o.a. reeds wegens mishandeling den dood tenge volge hebbend een straf van drie jaar ach ter den rug heeft, trok ook een mes en be dreigde een voorbijganger, die met het geval niets t° ma.--en üs- d- 21-ia i u R. r> e bedreiging had echter geeu letsel tengevolge. Gist- ren hebben allo tiri voor d rechtbank te Almelo terécht geriaon. Het O. M. eischte tegen H. J. A. 25 boe te subs. 25 dagen hechtenis, tegen G. C. S. 2 maanden en tegen J. K. fi maanden gevange nisstraf. BRAND in EEN SCHOENFABRIEK Veel schade en veel verloren Gisterenavond ontstond te Veldhoven, een p'aatsje op ongeveer 8 K.M. van Eindhoven verwijderd, brand in Van de Sande Co. a schoenfabriek. Het vuur «tte in esn minimum van tijd de magazijnen in lichte laaie, waarna het oversloeg naar het kantoorgel-ouw. Da brandweer stond tegenover de vuurzee vrij wel machteloos, zoodat de huip van Eindhoven werd invert-. - -et in -fir n de brandweerlieden, die door de kou zeer werden ,-uti - ertu de labrieK t- H>nbiui- den, zoodat. alleen kantoor en magazijnen een prooi dor viammen werden. De schade is nog niet vaat te stellen, doch lo du ,r f- e^alve 't, kn- inventaris, een groote voorraad schoenen verloren gegaan. Assurantie dekt de 6chade, De oorzaak van den brand is nog niet vastge steld BRAND IN EEN ZUIVELFABRIEK Melk als bhischmiddel. 1 I Te Veenendaal ontstond brand in de Stoom- zuivolfabrie-k WHhelmlna van den heer O. Hoog land. Water kon men door de vorst niet krijgen, waarop men het vuur doofde door een groote hoeveelheid aanwezige omdenaelk als bluscl». middel aan to wonden. Het magazijn brandde uit, de fabriek werd gespaard. Veie voorraden werden vernield. Allee is verzekerd. ONGEMAK IN HET HAAGSCHE GEMEENTE-MUSEUM Buis van de centiale verwarming gesprongen De mo-torspult van de Haagsche brandweer moest uitrukken om hulp te verleenen in bet gemeente-museum aan don korten Vijver- borg Ken bu.ls van de centrale verwarming waa gosprongoi: en men vreesde voor bra.nd en waterschade. Gelukkig was do brandweer spoedig in staat het defect te verhelpen. DRIE JONGENS VERDRONKEN Bij het schaatsenryden Gistermiddag zijn op do rivier de Merwede ter hoogte van de Staart bij Papendrecht twee jongens bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt on verdronken. Tusschen Hardinxveid en Werkendam zakte eveneens een jongen door het ijs. Ook dezo jo-ngen is verdronken. DE HAVEN VAN HA KLINGEN Weer open Het stoomschip „Margot" is hedenmiddag to 12 uur van Hull in do haven van Harlingen aangekomen, zoodat de haven weer epen i». Zaterdag a.s. zal het stoomschip weer vertrekken. De sleepboot „Volharding" ia even eens van Terschelling in de Harlingsche haven aangekomen met passagiers, goederen en poet. Voor de haven ligt evenwel veel ijs. MUSSOLINI VERLEENT GRATIE Aan vijf priesters Men seint ons uit Rome: Naar gemeld wordt, liet Mussolini gisteren gedurende de feestelijkheden in St. Pieter door den kardinaal-staatssecretaris aan den Paus melden, dat hij den vijf priesters uit Triole, die wegens een politieke actie, welke niet naar den zin was der fascisten, gerechte lijk gestraft waren, gratie heeft verleend. DE STRIJD IN AFGHANISTAN LONDEN, li Februari (V.D.) Volgens te Nieuw- Delhi ontvangen berichten zbu do stad Djelalabad geheel vernield zijn. Benden uit het gebergte hebben de stad geplunderd en het fort in brand gestoken. Daarbij is een kruitmagazijn door het vuur aangetast en in de lucht gevlogen. Tengevolge van de hevige ontploffing en van de gevechten in de stad. zou deze geheel verwoest zijn. De kroon pretendent, All Aehmed Kban, zwager van Amanoella, zou in de nabijheid van Jagdalak een ernstige nederlaag hebben geleden en naar Laghinan zijn gevlucht. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.11%; Berlijn 59.23; Parijs 9.75; België (Belga's) 34.70; Zwitserland 48.02; Amerika 2.49 11/16; Oostenrijk 35.07%; Dene marken 66.60; Zweden 66.74; Noorwegen 66.61; Sp-anje. 39.2.0;Italië 13.06. A1", 'i'1' x L. --C.I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3