m mgmfg g |l g «lip ékmm* mmm I m Dond5rd3f> 14 Februari 19?9 Derde B'ad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT. DE CRISIS IN HET HEILSLEGER TREINBOTSING IN WEENEN TROTZKI IN TURKIJE? DE DICTATUUR IN TURKIJE UITSLUITING IN LAUSITZ CHINEESCHE FILMFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN GROOTE BRAND TE PADUA- GELUKWENSCHEN AAN DEN H. VADER JÉ- KONING WINTER IN EUROPA ROME EN DE WERELD DE DESKUNDIGEN WERKEN EEN ERNSTIG CONFLICT IN POLEN Dat Rome de wereld ln beroering brengen kan. blijkt dezer dagen. De pers der geheele wereld houdt zich bezig met hetgeen er in de Eeuwige Stad is geschied. De Framsctoen wil den het eerst niet gelooven al was hun regee ring de allereerste, die den Paus feliciteerde. Maar de antie'ericaie keeren zijn bang, dat Italië meer invloed zal krijgen dan Frankrijk en dat de katholieken ln Frankrijk aan de so- cialistisch-radicale overheersohing een eind zullen maken. De linksche bladen scheiden, zooals zij dat, althians voor een groot deel, in ons land doen. De Duitsehe regeering heeft haar sympathie getoond: de rijkspresident feliciteerde den Paua en hij met den soc. dern. rijkskanselier en den goc dem. premier van Pruisen, gingen aanzit ten aan een d'iner, dat de nuntius te Berlijn gaf. De broer van dezen nuntius die advocaat te Rome ia, heeft ln de onderhandelingen tus- sohen den H. Stoel (dien hij vertegenwoor digde! en de Itadiaansohe regeering, een groote rol gespeeld. Het voornaamste Engelsehe blad, de „Times" schrijft dat het behaalde resultaat van dien aard is. dat de Paus en Mussolini de groote dankbaarheid verdienen van de twee machten, namens welke zij gesproken hebben. Het gezag van den Paus en van Mussolini moet ten zeerste toenemen door het succes van Kun gemeensohappelijlten arbeid. Zij hebben ge daan. wat anderen tevergeefs beproefd hebben, of als onmogelijk hebben afgewezen. Hun namen zullen een plaats innemen onder die der groote makers van de geschiedenis en die der groote weldoeners der Kerk en van Italië. ln het Bngelsoh Lagerhuis werd aan minis ter Chamber lain gevraagd, of hij bericht had ontvangen inzake de overeenkomst tusschen den Paus en de Italiaansche regeering en of het sluiten van deze overeenkomst, wijzigingen in de diplomatieke betrekkingen tusschen En geland en het Vaticaan noodzakelijk maakt. De minister antwoordde, dat de regeering nog geen officieel bericht had ontvangen, nopens de overeenkomst, waarvan de inhoud nog niet was gepubliceerd. Hij was derhalve niet in staat op het tweede gedeelte der vraag te ant woorden. Een afgevaardigde vaa de arbeiderspartij vroeg of de regeering Amerika zou raadplegen, alvorens de toelating van den nieuwen Pause- lijkeu Staait tot den Volkenbond te steunen. Chamberlain antwoordde, dat hij geen reden had om té veronderstellen, dat bet Vaticaan om het lidmaatschiaip van den Volkenbond zou vra gen en dat hij dus nog niets kon zeggen. Een ander ltd merkte op, dat het reeds volkomen duidelijk ls gemaakt door het Vatiieaan, dat de Paus geen aansluiting bij den Volkenbond zoekt, waarop C-hamberlain antwoordde, dat hij zulks vernomen had. Intusseheu meldt een Parijsch blad ut Genève. dat reeds bij de ko mende zitting van den Volkenboodsraad, die op 4 Maart a.s. begint, besprekingen zullen worden geopend over het toetreden van het Vaticaan tot den Volkenbond en het verkrijgen van een Raadszetel. De Italiaansche onder-mi- nister Grandi, zou zelf naar Genève gaan om de desbetreffende onderhandelingen te voeren. Beweerd wordt, dat in de overeenkomst tus schen Mussolini en kardinaal Gasparri in de mogelijkheid van toetreding van het Vaticaan tot den Volkenbond voorzien wordt. Dit heele bericht Rikt ons echter zeer ver dacht; de mogelijkheid tot toetreding van het Vaticaan tot den Volkenbond, staat Immers al lang vast, en behoefde niet mee geregeld te worden. De Amerikanen meenen, dat het geld, wat de Paus a's schadevergoeding ontvangt, een goede hulp kan zijn voor de Missie, zij beweren ook, dat nu de vraag naar diplomatieke be trekkingen tusschen de Ver. Staten en den Paus weer aan do orde zal komen. President Coo- lidge verklaarde, dat hij geen enkele inlichting omtrent de overeenkomst ontvangen had en het geen zaak was, welke eenige actie van de zijde der regeeriug van de Ver. Staten nood zakelijk maakte. Te Parijs zijn de heeren beginnen te praten over de schadevorgoedingskwestie: de Duit- schors hebben zóó over hun armoe gepraat, dat de Franschen reeds beweren, dat de des kundigen niet alles veranderen kunnen. Zij zijn bang, dat aan de oude vijanden te veel schuld vergeven worden zal. Men verwacht, dat de algemeene beraad slagingen nog geruimen tijd zullen duren en dat eerst over veertien da.gen met de be handeling van de ondergeschikte zaken be gonnen zal kunnen worden. De conferentie zal zich dan waarschijnlijk in verschillende onder-commissies splitsen. De Pooisclie dictatoriale regeering heeft niet alleen den Landdag van OoriOpper- Silezië ontbonden, maar ook Ulitz. den leider der Duitsehe minderheid gevangen laten nemen. HIJ werd beschuldigd van het aansporen van Poolsohe miiitiepiichtlgen tot desertie. Tot nu toe werd Ulitz door zijn on schendbaarheid die de Landdag niet wilde op heffen, gedekt. Nu de Landdag uiteen ls gegaan, is terstond bevel tot de aanhouding gegeven en deze heeft veel Indruk gemaakt. Het schijnt, dat de arrestatie van Ulitz liet antwoord ls op de stappen, die Stresemaun on'angs ondernomen heeft om het minder heidsvraagstuk op de Maart-zitting te Genève te doen behandelen. De verhouding tusschen Polen en Duitschland zal er nietbeter door worden. De Hooge Raad besluit nogmaals tot afzetting van Generaal Booth LONDEN, 13 Februari. (H.N.) De crisis in het heilsleger schijnt thans bijgelegd te zullen worden. Generaal Booth heeft zich, nu hij het hoofd van het heilsleger blijft, bereid verklaard, met den hoogen raad van het heilsleger alle vraag stukken te behandelen, die op de kwestie der benoeming van zijn opvolger en op de reorga nisatie van het heilsleger betrekking hebben. Volgens een telegram van Reuter uit Sun. bury on Thames heeft de advocaat van gene raal Booth gisteren voor den Hoogen Raad van het Heilsleger het standpunt van den ge neraal uiteengezet. Een aantal getuigen, onder wie eenige bekende doctoren, verklaarden, dat de generaal liahamelijk in staat is om het be vel te voeren over het Leger des Hells. Booth zou aangeboden hebben om zijn eventueelen op volger door den Hoogen Raad te laten aanwij zen, op voorwaarde, dat men hem verder het bevel zou laten voeren onder eenigszins gewij zigd en vorm. Met 52 tegen 5 stemmen besloot de Hooge Raad echter den generaal uit zijn ambt te ont zetten. Vier leden onthielden zich van stem ming. Higglns wordt opvolger van Booth Volgens een nader telegram heeft de Hooge Raad Higglns, den chef van den generalen staf, als opvolger van generaal Booth aangewezen, Er werden bij de stemming 42 stemmen op Higgins uitgebracht en 17 op Evangeline Booth, de zuster van den afgezetten generaal. 35 gewonden De express-trein naar Arlberg, die te 9.05 uur van het Westetatlou te Weenan moet ver trekken, vertrok met drie kwartier vertraging. Op het station Tullnerbaoh-Pressbaum moest de trein door een defect aan de locomotief stoppen. Eren later reed de sneltrein van Weenen naar Passau met een snelheid van 85 K.M. op den stilstaanden express-trein in. Deze trein werd getrokken door de nieuwste locomo tief van de Oostenrijksohe bondsspoorwegen, de sterkste locomotief van Europa. De botsing tus- setoen de beide treinen was geweldig. Een groot aantal wagens van den stilstaanden trein werden uit de rails geslingerd. Voor zoover tot nu toe bekend werd, zijn 35 personen gewond, van wie drie levensgevaarlijk. De materieele schade is zeer groot. Het op- ruimingswerk is onmiddellijk aangevangen. Moskou spreekt het tegen BERLIJN, 13 Februari (W.B.) Trotzki ls gisterenavond te Constantinopel aangekomen. CONSTANTINOPEL, 13 Februari. (V. D.) Naar de „Voss. Ztg." verneemt» is Trotzki gis terenavond aan boord vah het stoomschip „Iljitej" uit Odessa ln zieken toestand en on der een aangenomen naam in Constantinopel aangekomen. Daar elke toenadering onmoge lijk is, kan niet worden medegedeeld, waarheen Trotzki, als hij het is, vervolgens zal gaan. BERLIJN, 13 Februari. (H.NV Uit Moskou worden alle geruchten volgens welke Trotzki zich reeds in het buitenland zou bevinden, te gengesproken. Verklaard wordt, dat Trotzki zich nog steeds op het gebied der sovjet-unie bevindt. CONSTANTINOPLE, 13 Februari. (R.O.) Trotzki ls te Constantinopel aangekomen en naar het consulaat overgebracht, waar hij bij wijze van spreke j. als gevangene wordt behan deld. Het ls hem onmogelijk met de buitenwe reld in verbinding te komen. 5 personen ter dood veroordeeld ANGORA, 12 Februari. (V.D.) Togen vijf be klaagden, die er van verdacht worden revolu- tionnaire propaganda te hebben gevoerd, Is door de rechtbank van Broessa de doodstraf uitgesproken; tien anderen zijn tot gevange nisstraffen, varleerend tusschen 6 maanden en 4 jaar veroordeeld. In verband met deze beweging zijn in Con stantinopel 7 personen, die reeds tevoren een maal waren gearresteerd en daarna weer vrij gelaten, opnieuw ia hechtenis genomen. Nieuw huwelijksverbod ANGORA, 13 Febr. (N.TA.) Er ls een nieu we order uitgevaardigd, volgens welke Iedere regeeringsiambtenaar, hetzij hij een hoogen of een lagen post bekleedt, onmiddellijk moet af- treden, indien hij een buitenlandsche trouwt. Daar deze order van terugwerkende kracht ls, verwacht men dat binnenkort tal van amb tenaren zullen aftreden. 6 arbeiders gedood, 29 gewond. In Tien Tain is een filmfabriek ln de iuoht gevlogen, waarbij 6 arbeiders werden gedood ®ti 29 gewond. 30.000 arbeiders door dezen maatregel getroffen. KOTTBUS, 12 Februari. (W.B.) In Saksen en Thuringen hebben, nadat het aanbod der werkgevers, om de loonovereenkomsten te ver lengen door de arbeiders was verworpen, de leden van den werkgeversbond der Lausitzer Tuchindustrie hun bedrijven stopgezet. Door dezen maatregel worden 30.000 arbei ders getroffen, van wie 7000 té Kotebus. Het paleis van justitie in de asch gelegd. ROME, 13 Februari, (V.D.) Te Padua ls het palels van justitie totaal afgebrand. Alle archieven zijn verloren gegaan. Gelukwen8chen van Duitschland BERLIJN, 13 Februari. (W. B.). De rijks president en de rijksregeering hebben den Pau selijken nuntius en den Italiaanschen gezant te Berlijn hun gelukwenschen in verband met de onderteekening van he4 verdrag der oplos sing der Romeinsche kwestie, aangeboden. De gezanten von Neurath en von Bergen (de laatste ook namens Pruisen) werden aangewe. zen. hun gelukwenschen zoowel bij de Curie als bij de Italiaansche regeertng aan te bieden. BERLIJN, 13 Februari (W. B.) De rijks- president heeft aan Zijne Heiligheid den Paus ter gelegenheid der herdenking van Zijn kro ningsdag het volgende telegram gericht: „Uwe Heiligheid verzoek ik bij haar kro ningsfeest mijn meest oprechte en warme ge lukwenschen te aanvaarde (w.g.) Vi HINDENBURG, Rijkspresidont. De Paus antwoordde daarop als volgt: „De attentie en innigste gelukwenschen van Uwe Exoellentle beantwoorden Wij zeer dank baar met hartelijke zegepwensehen voor uw persoon en het heele Duitsehe volk. PIUS XI". Een telegram van Koning Albert aan den Paus Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Naar aanleiding van de groote gebeurtenis sen, welke zich dezer dagen to Rome hebben afgespeeld, heeft Z. M. Koning Albert aan Z. H. Paus Pius XI een telegram gezonden van den volgendon inhoud: „Samen met al de Katholieken van België, verzoek ik Uwe Heiligheid mijne vurige ge lukwenschen te willen aanvaarden ter gelegen heid van den zevenden verjaardag van Uwe Pauskroning. Ik stel het p prijs, hierbij do gelukwen schen te hernieuwen welke, in opdracht van mij, door mijn regeering reeds aan den H. Stoel zijn gezonden voor de jongste gebeurtenis van do gelukkige overeenkomst tusschen de Opper herder c,n Z. M. den Koning var. Italië". Het Vaticaan en Engeland LONDEN, 13 Februari. (PART.). In het lagerhuis werd Chamberlain gevraagd, of hij bericht had ontvangen Inzake de overeenkomst tusschen den Paus en "de Italiaansche regee ring en of het sluiten van deze overeenkomst wijzigingen iii de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en het Vaticaan noodzake lijk maakte. Chamberlain zeido dat de regeeriug nog geen officieel bericht had ontvangen, nopens de overeenkomst, welker inhoud nog niet was gepubliceerd. Hij was derhalve niet In staat op het tweede gedeelte der vraag te antwoorden. De vreugde te Milaan MILAAN, 13 Februari. (PARTICULIER). Om uiting te geven aan do vreugde der Milanee- sche bevolking over de verzoening tusschen Italië en het Vaticaan heeft de spaarbank do stichting bevolen van een „verzoeningsfonds" van twee mlllioen, waarvan één milltoen ls bestemd voor de Ambróstaansclie bibliotheek, welke den Paus zoo bijzonder dierbaar is. De openbare inschrijving voor een semina rie, dat den naam van den Paus zal dragen, heeft de twee milltoen reeds overschreden. ROME, 13 Februari. (STEFANI). De Paus heeft vanmorgen de H. Mis in de consistorie zaal opgedragen voor de professoren on de stu denten van de Katholieke universiteit van Milaan. De jubel in Spanje MADRID, 13 Februari. (PARTICULIER). Ter gelegenheid van de onderteekening van de overeenkomst tusschen den Paus en den Italiaanschen staat hebben gisteren ln de meeste kathedralen van Spanje verschillende godsdienstplechtigheden plaats gehad, welke werden gecelebreerd door de bisschoppen; te Barcelona, Toledo en Sevilla werd plechtig het „Te Deum" gezongen, hetgeen door duizen den geioovigen werd bijgewoond. Uit alle Spaansche provincies worden hon derden telegrammen van aanhankelijkheid en gelukwensch aan kardinaal Gasparri en de nun. tiatuur te Madrid gezonden, vooral door de bis schoppen en alle autoriteiten. Gisteren brachten duizenden personen een bezoek aan de nuntiatuur. De ambassadeur van Duitschland richtte een brief tot den nuntius, waarin bij hem als Ka tholiek en als Duitsoher geluk wenschte met de gelukkige oplossing dér Romeinsche kwestie. Luisterrijke viering in Engeland LONDEN, 12 Februari. (Particulier). De ver- Jaardag van 's Pausen Kroning werd heden avond in de Westminster-kathedraal met meer dan gewonen luister gevierd, als gevolg, naa11 men denken kan, van de vreugdemare, dat een overeenkomst tusscbn het Vaticaan en de Italiaansche regeering is bereikt. De kathedraal was ge vu .<1 met een massa Katholieken uit allerlei rangen en standen, die door hun tegenwoordigneid uiting wild-n geven aan hun toewijding tot den H. Stoet. Kardinaal Bourne was in staat, zijn ziekbed te verlaten en gasten te ontvangen. Op de receptie, die hij later gaf In bet aart.s- bisachopelijk paleis waren oijna alle ambassa deurs e nandere diplomaten 'e Londen versehe nen. evenals Katholieke parlementsleden en vele vertegenwoordigers van religieuse orden en verschillende corporaties. Hindenburg bij den Nuntius BERLIJN, 13 Februari (H.N.). Nuntius Pa- celli gaf gisteren ter gelegenheid van den ver jaardag der kroning van den Paus een diner, waarbij o.a. de rijkspresident von Hindenburg, de rijkskanselier Mtiller, de Pruisische minis terpresident Braun en de Pruisische minister van eredienst en andre autoriteiten aanzaten. Katholieke geestdrift in Amerika NEW-YORK, 12 Februari. (Particulier). In geheel Amerika is de grootste belangstelling gewekt door de overeenkomst met den Paus, en twintig millioen Katholieken in de Ver- eenigde Statn verheugen zich over den vrede, wolke tenslotte is gesloten tusschen den H. Stoel en Italië. In politieke kringen te Washington wordt het concordaat niet alleen beschouwd als een momenteele triomf voor Mussolini persoonlijk doch ook als een vérstrekkende polteke be weging ten voordeele van den Itaüaaischon minister-president, die misschien de positie van het facisme voor do toekomstjaren za) verstevigen. De delicate kwestie van re diplomatieke ver tegenwoordiging der V. S. bij het Vaticaan zal ongetwijfeld binnenkort voorkomen en tot een scherpe en lettere discussie aanleiding gev(,n. Kardinaal O'Connell, deken der Katholieke bisschoppen in Amerika, verklaarde, dat alle vrienden van den vrede, onverscbil'ig welks hun godsdienstige overtuiging is, reden has dep om verheugd te zijn. In een welsprekends predicatie, in de kathedraal te Boston gehou den. wees kardinaal O'GonnelI op de noodza kelijkheid van geesteliike onafhankelijkheid van den H. Stoel, welke door geen enkele vreemde mogendheid mag worden beïnvloed. T>c indruk in Snanje MADRID, 13 Februari, (Particulier), Bijna allo bladen publiceeren, met de telegrammen over de oplossing der Romeinsche kwestie, hoofdartikelen, waarin de verheven beteekenl» van dit wereldgebeuren nadeT wordt toege licht. De „A.B.C.", onafhankelijk orgaan van con servatieve en katholieke allure, brengt in her innering de mysteriense woorden, waarmede Missolinl destijds de gemoederen dezer gene ratie, nauwelijks opgerezen uit de verschrik kingen van den wereldoorlog» opnieuw met angst en onrust sloeg: „Het zpvende Jaar van de fascio zal een historisch jaar zijn", Het blad herinnert aan Mazzini's woord ln 1870, toen hij de legioenen van Garibaldi Ro me zag binnentrekken door de bres in de Por te Pia. Het einde der Pauselijke staten, zei de hij, zou noodzakelijker wijze het einde der geestelijke macht ten gevolge hebben. Mazzinl vergiste zich. Terwij! den Paus zijn koninkrijk ontnomen werd, bleef en groeide zijn geeste lijke souveroinlteit. Paus-hulde te Madrid MADRID, 12 Februari. (PARTICULIER.) Bij een ontvangst op het paleis van den Nuntius, ter gelegenheid van de tot stand koming van het accoord tusschen het Vaticaan en het Qui. rinaiail, heeft graaf San Pedro een rede gehou den namens de Katholieke sociale club in Spanje. Spr. gaf uiting aan de vreugde der Katho lieke Spanjaarden en betreurde het, dat ko nlngin Christine niet meer het groote hls to. rische feit had mogen beleven. In z'n antwoord- rede wees de nuntius op den triomf van het geloof en de vreugde aller naties en eindigde zijn rede met den uitroep: „Leve Christus-Ko ning! Leve de Paus-koning!" V. :.V V. De onderteekening van het verdrag tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering in het Latcraansch paleis te Rome. Onder het gejuich der omstaande priesters en fascisten leest een priester de proclamatie voor, waarin wordt medegedeeld dat dc Romeinsshe kwestie is opgelost. De verkeersstremmingen in België Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Dinsdag heeft het in België twintig graden onder het vriespunt gevroren. Tengevolge hiervan waren de spoorverbinuin- gen vrijwel allemaal in de war. Bovendien moes ten verschillende treinen uit het passagiers vervoer worden genomen, om brandstoffen en levensmiddelen te transporteeren naar óe groote centra, waar schaarschte begint te heer- schen, omdat honderden schepen op de rivie ren en in de kanalen door het ijs worder vast gehouden. Uit Gent bereikt ons het bericht, dat in tal van serres voor honderdduizenden francs plan ten en bloemen zijn bevroren Te Profondeville is de Maas geheel dlchtge- vroren en kan men er te voet over de IJsschot sen van den eenen oever naar den andoren gaan. De kou in Duitschland BERLIJN, 13 Februari. (H. N.). De strenge koude is nog niet verminderd. In verscheidene gemeenten dreigt gevaar voor de watervoorziening. Ook het spoorwegverkeer ondervindt ernstige belemmeringen tengevolge van de koude. In Noordelijk Duitschland nemen de ver- keersmoelijkheden tengevolge van het ijs nog toe. Het scheepvaartverkeer op Lu beek Is ge stremd. De Deensche regeering heeft een groo- ten Finschen ijsbreker gecharterd om de Oere sund vrij te maken. Het luehtpostverkeor wordt thans, nu het gewone verkeer in gebreke blijft, meer uitgebreid. Ingesloten schepen KIEL, 13 Februari. (W.B.) Te zamen 134 schepen zijn Kiel als noodhaven binnengeioo- pen of moesten tengevolge van de ijstoestan- den daar blijven. Van deze 134 schepen zijn er 88 van Duitsehe 11 van Deensche, 5 van FInache, 4 van Zweed- sche, 3 van Tsjecho-Slowaklsche, en 2 van Noorsche, Russische, Hollandsche en Fransche nationaliteit. Dc scholen zijn gesloten BERLIJN, 13 Februari (W.B.) De openbare soholen te Breslau die met cokes verwarmd worden, worden vandaag gesloten omdat de lokalen niet warm genoeg te krijgen zijn. Te Stuttgart zijn de scholen gesloten wegens stagnatie ln den aanvoer van steenkool. Boida maatregelen gelden voorioopig voor acht dagen. In de meeste dorpjes in Sileziö wordt reeds sinds Maandag slechts tusschen 12 en 4 school gehouden. BERLIJN, 13 Februari. (W.B.) Te Berlijn zullen van 15 tot "1 Februari alle scholen ge sloten worder -aiidstoffen te besparen. Echter zullen ;oed verwarmde school- loeajen geopen i, opdat de schoolkinde ren daar hun vi.. tijd kunnen doorbrengen. V Fransch schildwacht doodgevroren In de Palz zijn tot nu toe drie personen door die kou-do omgekomen. Te Landau zou een Fransohe schildwacht voor de kazerne dood zijn aangetroffen, waarop alle posten zijn opgeheven. Van andere zijde wordt dit bericht echter tegen gesproken. In Frankrijk In Frankrijk is de strenge koude nog niet verminderd. Het gemeentebestur van Parijs heeft gelast, dat de banken van leening alle dekens en ander beddengoed benevens warme bleedingstukken kosteloos ter beschikking van de eigenaars moeten stellen. De prefect van politie heeft voor de dakloo- zen de verwarmde polltiehuizen beschikbaar ge. steld, waar ook warme koffie wordt verstrekt. In Zwitserland Uit Genèvo wordt gemeld, dat de Rhóne b(J Genève geheel toegevroren ls. zoodat er vrees bestaat, dat er gebrek aan water zal komen Colonnes van arbeiders zijn bezig het Ijs stuk te hakken, dat zich bij de watervallen van de eleotrische centrale bevindt. Het meer van Genève ls ook gedeeltelijk toegevroren. Het ver keer der motorbooten is gestaakt. Ook felle koude in Engeland LONDEN, 13 Februari (V.D.) Gisteren heersohte in geheel Groot-Brittanië een felle koude. Te Londen was het de koudste dag sinds 1908 en het is, meer dan veertig Jaar geleden, dot het ln Februari zoo kond was. Hevige sneeuwval in Sohotland en Wales be moeilijkt de verbindingen. Hot treinverkeer had veel vertraging. Het Tsjechisch spoorweg-personeel In Tsjecho-Siowakië is ongeveer 24 pet. van het spoorwegpersoneel ongeschikt voor den arbeid, doordat lichaamsdeelen bevroren zijn. Het sterftecijfer in Tsjecho-Slowakije Is met 50 pet. gestegen. De stations te Praag en om geving staan vol goederenwagons, die niet ge- lost kunnen worden. Slechts de wagons met kolen worden zooveel mogelijk gelost. In Polen Uit Polen worden temperaturen tusschen de 16 en 20 graden vorst gemeld. Het gebrek aan kolen begint steeds nijpender te worden. De Pooisclie bladen toonea zich verontwaardigd over dezen toestand in een land, dat de rijkste kolenmijnen van midden-Europa bezit. Het weer in de war Hoe ongewoon de weersgesteldheid boven. Europa dit jaar wel is, blijkt wel uit het feit, dat m.en uit Spitsbergen hevige regens meldt bij een temperatuur van 2 graden boven nul. EEN AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN VENEZUELA. De zes aanvallers gedood. BOGOTA, 13 Februari. (R.O.) Volgens be richten van de Venezuelaansche grens is giste ren in de voorstad Caracas een poging gedaan om president Goniez van Venezuela te ver moorden. Toen hij, vergezeld van een escorte, in een auto reed, werd hij door zes mannen, die het vuur openden, uit een hinderlaag aangevallen. Het escorte beantwoordde het vuur en de aanvallers werden gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9