FEUILLETON !l DE VIJFDE VINGER ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD PAG.NA 2 VOORWAARDELIJKE VEROOR- DEELING EN INVRIJHEID- j| STELLING ij }T EEN AVONTURENVERHAAL. SPORT EN SPEL WATERPOLO. ZWEMBOND VOOR ROTTERDAM EN OMSTREKEN. BILJARTEN i OM 'T WERELDKAMPIOENSCHAP, VOOR BEROEPSPELERS MARKTBERICHTEN. AANBESTEDINGrEN. rj WAT DR COMMISSIE VAN VOOR- li BEREIDING OVER DE WETS ONTWERPEN RAPPORTEERT De tenuitvoerlegging van de straffen. Ij HET ANTWOORD DER REGEERING HET INSTITUUT DER BEWARING. Nadat de wetsontwerpen betreflende andere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrijheid stelling; nadere voorzieningen betreffende de tenuitvoerlegging van gevangenisstraf; nadere voorzieningen betreffende beroeps- en gewoonte misdadigers, in de afdeelingen der Tweede Ka mer waren onderzocht, heeft de Commissie van Voorbereiding, in wier handen zij waren ge steld, aan de Regeering een verslag doen toe komen, waarin de resultaten van het afdee- lingsonderzoek waren neergelegd. De Regeering zond bij de Commissie een schriftelijk antwoord op dat verslag in. Daarna had tusschen de Commissie en de Regeering nog een mondeling overleg plaats, hetwelk mede werd bijgewoond door de beeren Mr. L. C. Besier, prof. nr. J. A. van Dijck en mr. I. P. Hooykaas. Aan het door de Commissie uitgebrachte ver slag, het antwoord der Regeering daarop en Ket verslag over het mondeling overleg is het volgende ontleend Algcmeene beschouwingen. Velen leden brachten der Regeering hulde voor de indiening van deze wetsontwerpen. De Regeering heeft zich in hoofdzaak aan de denkbeelden van het. College gehouden. De gevangenis, overwegend gericht op verbetering voor personen tusschen de 23 en 40 jaar, nam zij echter niet over. Dit werd in hooge mate betreurd. Wat het instituut der bewaring betreft, be stonden bij een groot deel dezer leden aanvan kelijk bezwaren waarop zij zich voorstelden bij de behandeling van het desbetreffende wets ontwerp terug te komen. Hanige leden, die voorop stelden, dat ver schillende der voorgestelde wijzigingen als aanmerkelijke verbeteringen zijn te beschou wen. verklaarden niet in allen deele te kun nen instemmen met de hulde, door de In de eerste plaats aan het woord zijnde leden aan de Regeering gebracht, wijl zij verschillende ernstige bedenkingen hadden tegen hetgeen is voorgesteld. Weder andiero leden, die gaarne wilden ge tuigen van hun sympathie voor de daad, die de Regeering met de indiening van deze ontwer pen heeft verricht, konden evenmin onverdeel de bewondering gevoelen voor de uitwerking der ontworpen plannen. Uit hetgeen wordt voor gesteld aldus deze leden in verband met de wijze waarop dat wordt toegelicht, blijkt duidelijk, dat de Regeering zich niet steeds vol doende rekenschap heeft gegeven van de strek king en-de draagwijdte van de door haar ent worpen regelingen. Over 't vraagstuk van de opleiding van nieuw gevangenispersoneel en van de aanpassing van het oude personeel aan de nieuwe toestanden, zwijgt de Rege.ring. De vraag, hoe de rechter aan zijin in dén vervolge meer dan ooit onontbeerlijke psychiatrische kennis zal komen, wordt niet aangeroerd. Even» min de meer algemeen® vraag, op welke wijze men de zekerheid hoopt te verkrijgen, dat in bet corps rechterlijke ambtenaren voldoende krachten zullen te vinden zijn. Berekend voor de nieuwe taak, welke aan dat corpe zal worden opgelegd. I I naar het Egelsch van WILLIAM LE QUBUX. f 47.) Welnu, mijn vriend Wltherley raadt me aan, op nummer twee te zetten, omdat hij, en dat- mag ik niet ontkennen, verleden keer in Hurst Park, door deze overigens hoogst spe culatieve beweging, wat shillings heeft gewon- Ben. Die tezamen vijftig pond beliepen, viel dè kolonel hem In de rede. Nu goed, laten we zeggen vijftig pondj het is in ieder geval een kleinigheid vergele ken bij de twee honderd, dte ik toen ver speelde. Maarbegon Gordon. Natuurlijk mijn beste .Collet, dat zou ledereen zeggen, die niet zoo'n juisten kijk ©p deze ingewikkelde beweging heeft als ik. Natuurlijk ligt het voor den oppervlakkigen hoorder voor de hand den kolonel te volgen en den graaf in den steek te laten, ofschoon men hot toch wel aan de oude tradities ver plicht is, mij het eerste en laatste oordeel te laten. Op uw eigen terrein rnet genoegen, zei de kolonel. Waar ligt dat, vroeg de graaf scherp? Dat weet ik juist ook niet, mijn waarde graaf, antwoordde de ander gevat. Nu goed, indien u dus de oude wellevend- heid&vormen in de loopgraven hebt verloren, ging de graaf verder, rest ons niets anders dan mijn scherpzinnigheid in het veld te brengen om u te overtuigen, dat over het alge meen jnist nummer twee nooit met een prijs voor den dag komt. Of de favoriet gaat door de eindstreep, dan wel nummer drie. En verleden keer dan? vroeg de kolonel. Zag ik niet hij de eerste ronde aan komen, dat de favoriet achter zou Wijven en dat mijn Lucky Tom mij enkele ponden aou bezorgen, tot een zelfde bedrag ais jij gisterenavond aan jnij verloren hebt met je bridgepartij. Ik zal je betalen met mijn tip voor de mmen van morgen, zei de graaf. Zet op Flo bert en je haait er al het geld uit, dat men op" de rennen brengt. Ik zal me door u in edelmoedigheid niet laten overtroffen, best® graaf. Neem zelf j© flobert en schiet roos. Maar jij, mijn beste Collet, je hebt nog Steeds niets gezegd. Waar heb jij je kansen iHP beproefd? vroeg de graaf. Op deze algemeene beschouwingen antwoordt de Minister o.a„ dat het hem voorkwam, dat de redenen, die voor een jeugdgevangenis kunnen worden aangevoerd, niet in gelijke mate ten aanzien van volwassenen kunnen worden gel dende gemaakt, en. daarom met. betrekking tot laatstgenoemden voor het tegenwoordige moet worden volstaan met de wijziging van het atrafregiem in de bestaande- gevangenissen; welke wijziging de strekking heeft de toepassing der straf meer aan verbetering dienstbaar te maken. Daarbij worde in aanmerking-genomen, dat: eem verdere differentiatie bij de straf toepassing op volwassenen mede; reeds is ge geven met het bestaan der openluchtgevangenis te Veenhulzen, die door het onderhavige ont werp intact wordt gelaten. Dat aan de herhaalde wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht' bezwaren verbonden 1 zijn, vooral in formeel opricht, erkent de Minister volgaarne. De vraag is echter, of deze formeele bezwaren door materreele voordeden niet meer dan worden goed gemaakt. Ten aanzien van de vrijheid, den rechter bij het bepalen van de meest gewensehte straf of maatregel gelaten, teekent dè Minister aan. dat deze toch wel geheel ligt in de lijn van het op het oogenblik bestaande. Den leden, die meenen, dat de Regeering zich niet steeds voldoende rekenschap heeft' gegeven van de strekking en de draagwijdte van de door haar ontworpen regelingen, merkt de minister op, dat hij zich bewust is, dat de voorgestelde voorzieningen haar. consequenties zullen blijken te hebben. Do Minister verklaart zich gaarne bereid, na aanneming der aanhangige ontwerpen, 'n tech nische herziening van het Wetboek van Straf recht te doen voorbereiden. Ontwerp nadere voorzieningen voorwaar delijke veroordeeling en invrijheidstelling. Verscheidene ledfen achtten het onjuist dat volgens de bestaande regeling dè beslissing of een gedetineerde al dan nic-t In vrijheid zal worden gesteld, niet bij den rechter, doch bij de administratie berust; Zij geven de Regeering in overweging zulks te wijzigen. Andere léden zouden zich met een wijziging in den bedoelden zin niet kunnen vereenigen. Bij nadere overweging is de Minister van oor deel, dat uitbreiding van het instituut der voor waardelijke invrijheidstelling tot de straf van plaatsing in een tuchtschool gewenscht moet worden geacht. Voorts meent de Minister, na overweging, dat het wensehelijk is te achten de in het voorge stelde artikel 14 a nieuw geopende mogelijkhe den (gedeeltelijk voorwaardelijke, gedeeltelijk onvoorwaardelijke- vrijheidsstraf; combinatie van voorwaardelijke vrijheidsstraf met onvoor waardelijke geldboete), ook voer de tuchtschool te doen gelden. Ontwerp nadere voorzieningen betreffende de tenuitvoerlegging van gevangenisstraf. Wat de thans in te richten jeugdgevangenis sen betreft, meent de Minister, dat althans in den aanvang, als het regiem nog groote on zekerheden biedt, van een splitsing naar ge loofsrichtingen moet worden afgezien. Opheffing van de openlucht-gevangenis te Veenhuizen ligt allerminst in 's Ministers be doeling. Intusschen valt het vraagstuk van deze gevangenis buiten bet kader der thans aanhan gige ontwerpen. Gelijk uit het ontwerp blijkt is over de jeugd gevangenis voor mannelijke jongelieden ge dacht aan een verbouwing van dè strafgevan genis te Zutphen, voor die voor vrouwelijke jon gelieden aan dé strafgevangenis te Rotterdam. De Minister- is niet overtuigd, dat afschaf fing van het water- en broodregiem ook als regel wensehelijk is te achten. Het ligt volstrekt niot in de bedoeling, de toepassing van het artikel betreffende de be perkte gemeenschap alleen tot de' mannen te beperken. Beste Boulvalle, zei Gordon, je hebt wel gelijk mij met al dé anderen op een zelfde plaats ter stellen en van kaneen te spreken. Daar wij niet de ondervinding van herhaalde verliezen kennen, is voor ons dè stelligheid veranderd in een kans. Die waag ik echter heel weinig. Liefdadlgheideverlbtlngen en wed- rennen hebbBn nooit mijn sympathie gehad; Persoonlijk zal ik dus niet van dè aangeboden gelegenheid gebruik maken. Zou ik echter u beiden kunnen dienen met een advies, dan kon ik niets anders besluiten' dan de voorkeur te geven aan het kansspel van den-kolonel, boven de wiskundige verliezen van den graaf. Prachtig, juist, wat heb ik je gezegd? riep de kolonel. Daar gaan weer vijftig pond van je weddenschap. Heelemaal achter in den- tuin, in het stee- nen zomerhuisje, waarover de groote ceder» boom zijn verkoelende schaduw wierp, st'on- den Neville en Irene te praten. Toevallig of niet, ze waren bij een der rhodendendronbos- schen eikaars wegen gekruist en zonder ver deren commentaar hadden ze zich van de ande ren afgezonderd met de blijkbaar samen- gedeelde bedoeling ongemerkt te kunnen pra ten. De oudo markiezin,. Laxly Irene's moeder, had nog een langen tijd gesukkeld na den dief stal van haar juweelen en was- toen gestor ven. De jonge bediende en het kamermeisje die waren gevat wegens verdenking van den diefstal bekenden eerlijk enkele schilderijen en kleinere kostbaarheden te hebben ontvreemd maar bleven krachtig verzet aan teek enen tegen de bewering, dat zij ook het kostbare diadeem zouden hebben gestolen. Zij gingen zelfs zco- veir, dat ze er een eed op dedeu. Ih de juwee- lenkist, waaruit ze enkele stemton hadden ont vreemd, was dit diadeem'niet eens aanwezig geweest. Dat verklaarden ze van den eersten dag af en hun standvastigheid was dermate, dat de detectives reeds ijverig speurden naar de zonderlinge wijze, waarop dit kostbaar fa miliebezit dan wel kon zijn verdwenen. De man kreeg in ieder geval vijf jaar cel straf en dè jonge vrouw, die zijn vrouw was geworden, vlak na den diefstal werd voor drie j-aar in een verbeterhuis gestopt. Hoe heb je het gemaakt' in Schotland, Trene? Is alles nu weer op orde? vroeg Ne ville. Ja, ik geloof dat men er spoedig niet veel meer van zal hooren. Vader la nog altijd ten zeerste verbolgen over het verlies van dit diad-èern. Hij raast den gebeden dag en zweert niet te zullen rusten voor bet ding, of de die ven in zijn handen zijn. Heeft die Matthews het geval altijd'-nog in handen? Ja, ik geloof wel, dat hij het nu wèer Treeft opgenomen, ofsch-oon Ik van zijn kant niet veel vrees, al beweert hij ook een sleutel gevonden te hebben. Scotland Yard heeft zich niet eens xnet de bedienden bemoeid. Ze heb- De vestiging van da jeugdgevangenis van jonge vrouwen te Rotterdam wordt dóór den Minister slechts ala een voorioopige oplossing aangemerkt. Een nieuw tweede lid van artikel 13 d (voor gesteld) Wetboek van Strafrecht is ontworpen, dat ingeval door overbrenging van de jeugd gevangenis naar de gewone gevangenis de mo gelijkheid opent een nadere beslissing van den rechter uit te lokken, mits twee voorwaarden zijn vervuld,: lo. het verblijf in. de jeugdgevangenis moet gevolg zijn van een bevel van den rechter; 2o. de overbrenging mag niet te wijten zijn aan liet wangedrag van dén veroordeelde in de jeugdgevangenis. Ontwerp Nadere voorzieningen betreffende beroeps- en gewoontemisdadigers. Tegenover het regeringsvoorstel betreffende de z.g. bewaring wensehten verscheidene leden alsnog een gereserveerde houding aan te ne men. Volgens het regeeringsvoorstel zal de bewaarde als een soort gevangene worden be handeld; hij wordt onttrokken aan zijn gezin; het regiem, waaronder hij zal hebben te leven, is dat van een gevangene. Het leed, dat hem wordt aangedaan is veel grooter, dan gerecht vaardigd wordt door het doel der beveiliging. De minister zet uiteen, wat den principieelen grondslag van hot ontwerp betreft, dat, even- al-s voor ©ntoerekeningsvatbaren en verminderd toerekeningsvatbaren met het strafstelsel niet kan worden volstaan, in sommige gevallen bij strafbare feiten, begaan door beroeps- en ge woontemisdadigers, de mogelijkheid van opleg ging van de door dat feit verdiende straf on voldoende is te achten. In het belang van de maatschappelijke veiligheid bestaat dan daar nevens behoefte aan de mogelijkheid van toe passing van een maatregel, die dan uiteraard ook in het eigen belang der daders zal kunnen werken. Naar het oordeel van den Minister moeten de bewaringsgestiebton vóór alles, dus ook bijv. vóór de eventueele verbetergevange- nissen worden ingevoerd. Door een en ander is 't criterium van onver beterbaarheid als grondslag van den maatregel van bewaring uitgesloten. O-ok op gevaarlijke verheterbaren zal dus naast bun straf deze maatregel kunnen worden toegepast. Hoofd doel van de' bewaring is den misdadiger althans gedurende zekeren tijd voor de maatschappij onschadelijk te maken; daarnaast echter zal de maatregel zooveel mogelijk dienstbaar wor den gemaakt aan de belangen der verpleeg den zelf. Getracht zal worden bij de bewaar den, die voor verbetering vatbaar schijnen, tij dens de verpleging een deugdelijken grondslag te leggen voor reelaseeering. Ook bij het mondeling overleg werden be zwaren ontwikkeld tegen het feit, dat aan de bewaring het karakter van een maatregel en niet dat van een- straf is gegeven. De regeering meende echter liaar standpunt te moeten handhaven. CANADEESCHE RADIO-COMMISSIE. Een bezoek aan ons land. Een Canadeesche commissie ter bestudeering van de radio-systemen in Europa, brengt, na Engeland, Zwitserland en Duitscblond, ook aan ons land een bezo-ek. Teneinde de hoeren in de gelegenheid te stellen kenni3 te maken met Nederlandsche autoriteiten op radlogebied hebben de vereeni- glng „Nederland in den Vreemde" en het Ge nootschap „NederlandEngeland" hun giste renmiddag In Huize Voorhout te den Haag een thee aangeboden waarbij ook een aantal voor aanstaanden op radiogebied genoodigd waren. De commissie blijft heden te 's-Gravenhage en vertrekt dan naar Brussel, waar zij Zondag en Maandag vertoeft, vervolgeus naar ParijB en daarna via Engeland weer naar Canada. ben hun veroordeellug eigenlijk te danken aan onze plaatselijke politiemacht, die er tuk op was, iets van dien aard aan het handje te hebben. Irene's manier van doen verried vertrou wen, maar toch lag er een zekere angst in haar toon, toen zij verder vroeg; Je hebt zeker niets meer gehoord? Staat het nu wel vast, dat ze met de verwelkte bloe men weggeworpen zijn? Is is niets auders mogelijk? Beste Irene, Ik beu er heilig van over tuigd, dat het gegaan is, zooals we hebben ge zegd en vermoed. Ik zou er me beusch niet m-eer ongerust over maken. Waren ze in zeke ren zin niet jouw eigendom? Trouwens a] de juweelen, die er nu nog zijn. behooren jou toe, Irene luisterde met zeker welgevallen naar deze woorden, waarin zij de bange vermoedens van den laatsten tijd weer voelde weggedron gen door een hernieuwde verzekering, dat alles zoo goed was. Zoo terloops weg, vroeg Neville, terwijl hij heel aandachtig bezig was met het uitéénscheu ren van een blad langs de nerven: Wat heeft die Matthews ten slotte be- weerd over zijn laatsten sleutel? Heeft hij werkelijk iets bepaalds losgelaten, of waren hot enkel vage veronderstellingen? Hij vertelde me, dat zijn verdenking met zeer sterken grond van bewijs was gevallen op een vrouw, die in het West End woont, die sinds eenigen tijd de stad heeft verlaten, en die hij nu voortdurend op de hielen zit. Nou, die man heeft de beproefde gewoon ten van Scotland Yard eigenlijk leelijk in den steek gelaten. Mijns inziens heeft hij zich reeds veel te veel in de kaart laten zien, merkte Ne ville met een boosaardig lachje op. Het blad was nu geheel van zijn dek ontdaan en hij stak den blooten steel In zijn mond. Nou ja, ik wil je wel verklappen, waar dat aan ligt, zei Irene op vertrouwelijker! toon. Mijn kamermeisje noodigde hem binnen; vroeg hem eenigen tijd te wachten, totdat ik me ge kleed zou hebben en liet hem meer dan goed voor hem is, van een flesch goeden port ge nieten. Met het gevolg, dat hij loslipplger werd dan mijn kamenier. Neville schaterde het uit. Een vrouw is duizend mannen t'erg. Dat is een verduvelde wijsgeer, die dat gezegd heeft Hoe zou een arme inspecteur het dan bolwer ken tegen een kamenier, een jonkvrouw en een f leech port! In ieder geval kwamen belden dus tot de geruststellende overtuiging, dat die beangsti gende tijd van onzekerheid voorbij was, dat ze naar alle waarschijnlijkheid wel nooit meer iets van het diadeem zouden hooren. Zeg wanneer gaan jullie eigenlijk trou wen? vroeg Irene op tamelijk luchthartigen toon. -I Heel spoedig. In het begin van de volgen de maand, denk ik. Je komt toch naaf de brui loft. ITALIAANSCHE OPERA, A fscheids voorstelling. Tot snot van hef Opera-seizoen zal ook dit jaar door de ltal. Opera als afsoheidevooastei- Hng wouden gegeven een Spectacle Coupé, waar bij het programma bestaat uit de navolgende deelen van opera's, n.l. Intro al Sole uit de opera Iris. van Mascagni voor kooir en orkest; 2e acte Otello van Verdi, met Signorina Sava Scuderi, Squarzina, Sign-ore Tullio Verona, Bla- sinii Mariott.i. koor en orkest Rondo uit Lucia dd r .aimmprmmr van G. Donizetti door Signorina Dina Romelli2a Acte Aïda van Vérdi door Signorina Lotte Burgh, Luisa Siliva, Signore Tullio Verona, de Marohi, Baimn, Raizzauti; groot koor. ballet, Thebaansche bazuinen (mar- che Triuimpihate)ten slotte nog, een nouveauté en première n.l. „Giaruni Sdhicchi", komische één-acter van G. P'uecind, waarin zullen mede werken o. a. Signorina Emilia Vall egg i, Siignore Guiseppe Traverso, Leo Piceioli, Pièbro Ma» riotti, Armando. Santolini, Luigi Balzan, Diao Razzauti. Dirigent is Maestro. Cav. Mario Po» remti. Bovengenoemd Spectacle Coupé zal worden gegeven: Zondagavond 17 Februari in Den Haag, Gebouw voor K. en W.; Maandag 18 Februari Stadsschouwburg Amsterdam en Dins dag 19 Februari Groot en Scihouiwiburs Rot terdam. Gianni Schicehi.. De oomidtsohe één-acter van Giaoomo Puccini, gecomponeerd op een tekst van Giovacdhino Forzano, maakt deel uit van des meesters zoo genaamd „Trifctioo", een serie van drie één- actige opera's, die. haar- eerste opvoering ont vingen den 11 Januari. 1919; in. het Theater Corstanzi te Rome, in tegenwoordigheid der Koninklijke Familie. Puccini, had reeds lang mot de idee rondgeloopen. een of meer één- act.ige opera's te schrijven en na. zeer veel moeite en zoeken was hij er ten slotte in geslaagd geschikte liteeitti te vinden. „II Tl» barro" (De Mantel) is dramatisch, „Suor Ange lica" (Zuster Angelicaj zweeft meer den idyl- l'istehen kant uit, terwijl het laatste werk „Gianni Sohicohi" coinisch eh boertig ia. Da librettist heeft zich doen inspireeren op een episode uit Dante's Hel, 30ste zang, waar Gianni Sciiiochi door Dante in den achtsten hellekring bij de falsarissen gezien wordt ten prooi aan razernij. Puccini gaat bij ,d.e muzikale bewerking van deze merkwaardige stof van een andere werk methode, een ander princiep, uit dan in de meeste vroegere opera's. De muziek is aller eerst op het tempo der handeling ingesteld; ze loopt gestadig door zonder onderbreking, die vroeger de formaten gaven. Van aria's in den etrUot-ua aigewerit'en zin i3 nagenoeg geen sprake; de scherpe, levendige dialoog beheer sekt de situatie,ook muzikaal, volkomen. Het geheel gaat gestadig op ook muzikaal in de sterk stijgende lijn naar de tragi. comische ontknooping, Ongetwijfeld is dit werk van. Puccini, zoowel wat den tekst als wat de muziek aangaat,, een juweeltje, den groot-en maëstro waardig. De uitslagen van de gisterenavond te Rotter» dam voor de tweede afdeeling van de competitie van den Z. R. O. gespeelde wedstrijden zijn: R.Z.C. II—S.V.H. II 0—2; Vlaardingsche Zwera- club-Maas II 2-5. Voor de damescompetitie kunnen wij de vol gende uitslagen melden: R.D.Z.—H.Z. P.C. 1—1:; S.V.H-—R.D.Z. 1—4, Ik vind het niet erg vriendelijk om dat aan mij te vragen, Neville. Waarom? vroeg hij ten zeerste verwon, derd. En die verbazing was niet geveinsd: Ik wensch niet het geraamte van elk feest te worden. Zeker niet op een bruiloft, het feest der liefde en der hoop, het feest van leven. Daarbij het is jouw bruiloft. Haar wangen gloeiden terwijl ze deze woor den sprak. Wat wil je daarmee zeggen, Irene? Ik be* grijp je heusch niet. Zeg eens op. Nee, Neville, dat snap je toch niet. Neville Tyneville had het nooit zoo diep gevoeld, dat deze kille aristocrate hem werke lijk diep beminde. Zeker, hij had haar wel eens gekust.... maar dat mocht toch geen naam hebben! De sterkste en zuiverste liefde komt over het algemeen eerst indien beiden reeds gerijpt zijn voor het groote leven. De noodzakelijk heid van den dwang, die meestal niet ten on rechte op de jeugd wordt uitgeoefend is ver broken en wat in fiirtjaren als een grillig vlammetje opflakkerde, stijgt nu als een licht- zuil fier en sterk omhoog. Irene stond daar, het hoofd gebogen, de wan gen vuurrood. De ander stond voor een men- sohelljk drama en besefte het niet. Maar wel dra kwam haar trots haar weer te hulp, zij keerde zich om en was spoedig, zonder nog een woord te spreken, verdwenen, Neville stond tegen het zomerhuisje aan geleund en zag haar verdwijnen. Hij bleef haar nazien tot ze eindelijk om een bocht verdween en stelde zich nu eerst de vraag, die hem reed3 jaren had moeten bezig houden. Een geheel ander tooneeltje kom ilc n nu bieden tijdens de bruiloft van den jongen Harry Robson en Elsie Heaton, het meisje met het goudblond haar en de diepblauwe oogen. De jonge man was zijn belofte over zijn plannen in de autobranche schitterend nagekomen en de buitengewone premie, die hij had ontvangen door het plaatsen van een onmogelijk hoog ge- prijsden wegen had hem in staat gesteld den huwelijksuitzet te koopen. Daarom had hij er geen gras over laten groeien en onmiddel lijk met Elsie den datum vastgesteld. Op dezen heerlijken bruilofstdag. blonk zijn haar zoo, dat hij er zelf over voldaan was. Hij had heel wat tijd besteed aan het uitzoeken en passen van zijn nieuwe bruine costuum, met bijbehoorende das, met bijbehoorend lefdoekje» met bijbehoorende sokken en ten slotte nog bijbehoorende schoenen. Elsie had haar kleeren genomen met de kalme bezadigdheid, die heel haar optreden kenmerkte en die zeker gezocht moe3t worden in het zoo vlug zelfstandig staan en den omgang met grootere menschen. Ze zag de groote gebeurtenis echter met al het ver trouwen en de opgewektheid van haar kleine dappere hart tegemoet. Wat die half afgebrande geschiedenis in Peekham betrof. Daar behoefde m rich tea De wedstrijden te New-York. SCHAEFER WINT DEN TITEL. De laatste party om het wereldkampioenschap voor beroepsspelers heeft de overwinning ge bracht voor Jake Sehaefer over zijn landgenoot t Cochran. De laatste verdedigde zich uitstekend en bleef slechts 72 punten achter, niettegenstaande zUn tegenstander een mooie serie boekte van 169. In elf beurten was de party, beëindigd. Het verloop was: Sehaefer 400 punten in Tl beurten (0, 96, 2, 33„ 2; 169, 35, 0, 6, 0, 55), gemiddelde 36.36. Cochran 328 punten in 11 beurten (5, 2, 22, 1, 74, 29, 30, 82, 31, 0, 2), gemiddelde 29.81. De eindstand is: I Sehaefer 5 4 1961 73 205 26.06 Coohran 5 3 1857 71 158 26.15 Horemans 5 3 1754 78 193 22.48 Matsuyama B 3 1904 88 120 21.63 Hagenlacher 2 1773 77 264 23.02 Grange 5 0 1310 82 120 15.97 LEIDEN, 15 Februari. Veemarkt. Aanvoer en prijzen waren; 422 runderen, 290 kalveren, 980 schapen6 stieren 150398, 114 kalf- en melk koeien 265400, handel stroef; 71 varekoeien 160275, handel matig; 231 vette ossen en koeien 260130, per kg. schoon 0.601, han del stroef; 20 vette kalveren 65130, per kg. schoon 1.201.30, 270 nuchtere Ralveren 8 —16, 390 vette schapen 21—42, handel matig; 590 weideschapen 20—33, handel matig; 350 mestvarkens 19—64, handel matig; 90 zouters per kg. schoon 6066 ct, 40 Londensche per kg. schoon 5054 ct, 323 biggen 917, handel vlug. Kaasmarkt. Aanvoer 22 partijen kaas. Goud- sche kaas le srt 52—54, 2e srt 4051, Leidsehe kaas le srt 52—55, 2e srt ƒ48—61 per 50 kg. Handel matig, ROTTERDAM, 15 Februari. De prijzen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: veldsla 68 et. per kg., prei ƒ15 per 100 bos, seldery ƒ13.10 24.25, pieterselie 9 per 100 bos, boerenkool 3060 ct: per kist, spruiten 3040 ct., witlof 40 ct. per kist. ROTTERDAM, 15 Februari. De prijzen besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-Holland- sche Eilanden" G. A, aan den Persoonsdam wa ren heden als volgt: Spruiten le srt. 38—47, 2e srt. 18—31, witlof le srt. 44i8, 2e srt. f 3438, uien 15.2020.10, roode kool 11— 14.40, gele savoye kool 68.90 alles per 100 kg., j groene, kool 2,60—4.70 per 100 stuks, selderij 12—12.80 per 100 bos, Boerekool 52—113 ct. per kist, ZWUKBRBCHT,15 Februari. (Groenten- en Fruitveiling). Boerekool 11.90—14.30, kroten 0.501.70, spruiten le srt. 27—46. losse 13 2S,. uien 12.90—15.40, alles per 100 kg., gele savoye kool 3.70—11.60, groene ditö 1.20—3.90, roode kool 7—24.20 per 100 stuks, knolselderij 1768 per' 100 bos, selderif 0.572.06 per dözyn. Dordrecht, 15 Februari. Het bouwen van de Dordtsche Buitenschool is gegund aan den laagsten insclirtlver het Aannemingsbedrijf v.h, J. van' Heeren: voor ƒ95,90». minste geen zorg meer over te maken. Haar vader. Bil] Ileaton, en zij zelf, werden door Madame B-oIlond niet meer gewenscht. Ze had den baar steeds trouw en met liefde gediend en waren dan ook byna vorstelijk beloond. Bill Heaton'e eenige zorg bestond hier nog in, dat hij ijverig zocht naar een plaatsje waa® zij zich veilig wist voor het oog der politie, en zijn kameraden en kalm kon teren op het geld, dat hij in dat jachtige en onrustige leven had verdiend. Hij wist zelf niet eens waar Betty was, en had ook niet den mineten lust het te weten te komen. Hij vond het al lang goed, dat hij nu voorgoed ontslagen was van al de vervelende en gevaarlijke zaakjes, die zij hem steeds liet opknappen. Hij onderging het knusse gevoel, dat hij nu werkelijk vrij was om te gaan en staan waar hij wilde en het kwam als een weldaad over hem, dat hij zich onttrokken had aan den bijna ondraag- lijken invloed van die vreemde, meesterlijke vrouw, die hem en de anderen niet alleen had geleid, maar volkomen had beheerschL Alles wat in verband had gestaan mot het geheim zinnig gedoe van de bungalow in Peckhara of de hut in Raslaf Woods had zij geleid en tot een oplossing gebracht. Maar vandaag vooral wilde hij dat ailes ver geten in de blijde viering van zijn dochters huwelijk. Het was een verbazend aangenaam feest, omrankt met de vele hartelijkheden van een eenvoudige viering, die zoover boven da officieele feesterij uit staat. De plechtigheid werd voltrokken door d'en Eerwaarden Ed ward Oldfield, d'en beminden cn populairen predikant en den vriend' van allen die iets te vragen of te zeggen haddon In de kleine pa rochie van Peekham. Er was geen toegetakelde kliek zusters en nichten, broers en neven. Niemand zag je er in die nederige kerk dan haar vader en een oom van Elsie. Harry Robson was vergezeld van enkele bewonderende kennissen. Tezamen maakten ze geen dozijn vol, het orgel speeldo niet, het koor zong niet, maar helder en jong klonken de antwoorden door de ruimte. Elsie voelde zich zalig gelukkig en had het wel uit willen schreeuwen, dat Harry Robson de ideale man van geheel Londen was, terwyi hij van zijn kant zijn oogen niet meer af kon houden van het lenige meisjesfiguurtje en het scherpe gezichtje naast hem. In de sacristie werd het trouwbo^ in allo plechtigheid en met wat zenuwachtige vingers geteekend, maar ten slotte was dat toch ook voorbij en het gelukkige paar stapte naar de wachtende taxi. Er was geen witte sluier, geen witte sleep, er was geen regen van confetti, maar de twea jongelui waren heel gelukkig en begonnen hun nieuwe leven met sterke, dappere harten en een groote liefde yoor elkander. (Wordt vervolgd.) j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10