£at°rrfpp 16 Februari 1929 Derde Blad Pagina 1 (i ALGEMEEN OVERZICHT. ANTI-KATHOLIEKEN-CAMPAGNE IN GRIEKENLAND ZWENDELARIJEN IN DUITSCHLAND DE MOORDPARTIJ TE CHICAGO DE NIEUWE COMMANDANT VAN HET LEGER DES HEILS RUSSISCHE MANIEREN DE OVEREENKOMST TUSSCHEN DEN H. STOEL EN ITALIë DE STRIJD IN AFGHANISTAN DE GEVOLGEN VAN DE VORST STEEDS ERNSTIGER DE VEEMBRAND TE BUENOS AIRES NIEUWE VLOOTCONFERENTIE FRANSCHE EN DUITSCHE LANDBOUW EEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT IN OOSTENRIJK Uit Washington verluidt, dat de BrltscUo UJéering binnenkort nieuwe voorstellen zou j«ii tot oplossing van het vraagstuk dor itwapening te®- zee. Een dergelijke stap van 3 zijde van Groot-Britannië, zou in Amerika jet iieelemaal als een verrassing komen, en beweert, dat de nieuwe conferentie voor e ontwapening ter zee, welke in Augustus ïft.'il zou bijeenkomen, eerder zal worden bijeengeroepen, wanneer de overige belang hebbende regeeringen dit wenschen. n eik geval staat vast, dat de ambassadeur van Engeland te Washington meegedeeld heeft, dat de Engelsche regeering binnenkort onderhandelingen zal aanknoopen met de voornaamste vlootmogendheden om tot nieuwe gi-onzeu dor vleotbewapening te komen. ntusschen heeft d.e president der Vereen. Staten alweer 25 millioen gevraagd om vast te beginnen met den bouw van vijf kruisers, Het ministerie van marine wil er nog 25 millioen bij. En de Amerikaansche senaat wil maar zoo gauw mogelijk de oorlogsschepen afhouwen. W' l een buitengewone sfeer om onderhands- liji ;en over vloot-beperking te onenou. In den Franschen senaat verklaarde minis ter-president Poincarê, dat hij den landbouw al" een der groote voorwerpen van de regee- ïingspolttlek beschouwt. De productie moet str- r.deu -M oh landtio Invoer van buiten worden beschermd. Door dat wij onze grenzen verdedigden, aldus Poin carê, bleef de mndbouwcrlsis beperkt. Frank- yi vy (i ioör >n kt ®ènt<- buitenlandsche liulp noodig. In 1925 werden 71.000 buitenlandsche boeren „aangeworven en in 1928 <-i OW' Daluv van '8 de eerstvolgende jaren niet te verwachten. De Duitsche deskundige dr. Schacht klaagde jr' -o-,itel-oommi-- ie fiteen r den slechten toestand ln den Duitscbeu land bouw. Het bedrijf gaat gebukt onder zware schulden, die vooral door verliezen van aller lei aard geleden zijn. De Franschen merken daartegen op, dat de Duitsche deskundigen de oudo methode toepassen om de verarming van Zij krijgt het karakter van een i godsdienstvervolging Zooals men weet, wordt in de Grieksche dag bladpers een heftige campagne gevoerd tegen de katholieken van den Griekschen ritus en heeft het ministerie van openbaar onderwijs in Griekenland een besluit uitgevaardigd, waarbij bepaald is dat alle katholieke scholen, wees huizen en opvoedingsgestichten gesloten moeten worden, onder beschuldiging, dat zij brand punten zijn van anti-orthodoxe propaganda. Nader wordt thans gemeld, dat de afgevaar digde Aelianos bij het parlement een wets- Toorstel heeft ingediend, waarin geëischt wordt, dat aan de Grieksche katholieken het recht ont zegd wordt om schoolonderwijs te geven. De dagbladen dringen er bij de regeering op tan om een godsdienstvervolging te beginnen en den katholieken van den Griekschen ritus do vrijheid van eeredienst en van het predik ambt te ontnemen. Deze campagne heeft ten doel, om de erken ning van den orthodoxen eeredienst als staats godsdienst door te drijven, zoodat de belijdenis van den katholieken godsdienst volgens den Griekschen ritus door de wet als landverraad beschouwd zal worden. Nieuw financieel schandaal ontdekt Naar het „Berliner Tagebl." meldt, staat het floor den Commerzlenrat Pochwadt ln het leven geroepen credietgenootschap van Duitsche landeigenaren, dat ln Berlijn—Friedrichstrasse zijn kantoor heeft, voor de ineenstorting. Een zekere Dr. Goldberg wilde het genootschap bui tenlandsche credieten verschaffen. Voor de on derhandelingen waren hem de postwissels ten bedrage van 400.000 mark meegegeven, waar van hij een bedrag van 90.000 mark heeft ver- duisturd. Dr. Goldberg is voortvluchtig. Door de ineen storting werden ongeveer 500 landeigenaars ge troffen, die met hun geheele vermogen borg stonden. Een der daders gevat. Volgens een bericht uit Chicago is het reeds gelukt een der leden van de bende, die zich aan den opzienbarenden overval heeft schul dig gemaakt, in handen te krijgen. Enkele leden van de bende werden op straat aangehouden, doch openden terstond liet vuur, dat door de politie werd beantwoord. Drie der' smokkelaars zijn daarbij gedood. Volgens een verklaring van den chef, belast met de uitvoering van de prohibitiewet, zou dezo zaak nog een achtergrond hebben. On langs zijn n.l. 500 kisten met whisky op straat in beslag genomen, waarna de smokkelaars getracht hebben om door bemiddeling van po litieke kanalen deze kisten weer ln hun bezit te krijgen. Daarbij zouden onderhandelingen door prohibitieambtenaren met de smokke laars hebben plaatsgehad en zouden thans de prohibitieambtenaren., om zich van onge- wenschte getuigen te ontdoen, die smokke laars doodgeschoten hebben, zonder dat daar toe feitelijk voldoende aanleiding bestond. DE KERKVERVOIjGING IN MEXICO Protest van het Ilongaarsch Hoogerhuis BOEDAPEST, 14 Februari. (W.B.) Het [hoogerhuis besloot den minister van buiten landsche zaken, to verzoeken te gelegener tijd uiting te geven aan het protest van het Hon- Saarscho hoogerhuis tegen de godsdienstver. Holgingen ln Mexico, Duitschland en het zeer beperkte botallngs- vermogen uiteen te zetieu. liet materiaal van dr. Schacht en zijn collegas Is echter precies hetzelfde, waarop Parker Gilbert zich heeft beroepen om in zijn laatste rapport hot beta lingsvermogen van Duitschland aan te tooueii. De Franschen hopen, dat den Dultscheis niet teveel schulden zullen vergeven worden wegens hun klachten over armoe. In 1617 stichtten Benedictijnen te Salzburg in Oostenrijk een gymnasium; in 1623 ver hief de aartsbisschop dit instituut tot univer siteit. Beieren, dat in 1810 Salzburg inlijfde, hief de universiteit op. Zij bleef opgeheven, ook toen Salzburg weer Oostcnrr'cseh werd in 1816; alleen een godgeleerde faculteit bleef bestaan. Maar men is gaan sparen en dank zij Amerikaansche hulp, zouden de B-jineJ.ietijnen de oude universiteit weer kunnen oprichten. Er word alvast een wij-'geerige faculteit ge opend, die van den H. Vader het recht heeft gekregen, de academische graden te verleen on. Deze graden zijn op het oogenWik voor don Oostenrijkschen Staat van geen waarde. Dat echter de Katholieken, d.w.z. de groote meer derheid der Katholieken van Oostenrijk, en zeker ook van het naburig Beieren, deze graden eerstdaags ook door den Staat erkeud willen zi-an, i« heel licht te begrijpen. Men beschouwt de twee faculteiten in Salzburg feitelijk als hot begin van een Katholieke universiteit. Bondekanse'ier h—ft rnV-ng* Sas burg bezocht en de hoop uitgesproken, dat de Katholieke universiteit ©r komen zou. Liberalen en socialisten vlogen dadelijk op het plan aan. alleen de sociaal-democraat Bauer g?f tenminste rondweg het recht der Katholieken op een universiteit toe, maar of hij zijn partijgenooten mee zal krijgen, Is een andere vraag. Hot la te hopen, dat de Katholieken hun recht zullen weten te krijgen, zeker ln een land, waar zij alle universiteiten hebben gesticht. Absoluut heer in geestelijke zaken Generaal Higins, de nieuwe leider van het leger des hells, Is met den staf van het heils leger in overleg .getreden teneinde in de con stitutie van het leger des hells principleele ver anderingen aan te brengen, waardoor aan dat, wat als autocratie ln het commando wordt aan geduid, een einde zal komen. Generaal Higins heeft tegelijkertijd verklaard, dat hij zich, wat geestelijke zaken betreft, als autocraat beschouwt Trotzki toch te Constantinopel LONDEN, 14 Februari (N.T.A.) Reuter meldt uit Constantinopel. dat een geheimzinnige at mosfeer de bewegingen van Trotzki omringt De Tiirksche autoriteiten nemen een sphlnx- achtige houding aan en de pers zwijgt. Ondanks de geruchten, dat Trotzki in den nacht naar Angora zou worden gezonden was het sovjet-consulaat hedenochtend nog gesloten en door geheime agenten bewaakt. De sovjet-gezant te Angora heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Turlcschen minister van buitenlandsche zaken en heeft, naar men vermoedt, een langdurig onderhoud over een verblijf van Trotzki ln Angora gehad. Algemeen wordt vermoed, dat hij geïnter. neerd zal warden in een gebouwtje naast het sovjet-gezantschap te Angora. Tijdens zijn verblijf te Constantinopel wordt Trotzki scherp bewaakt door een officier en drie manschappen van de Gepoe. De Beriijnsehe bia*en maken melding van een bericht uit Constantinopel, dat de Turksche bladen aanwijzing zoud&n hebben gekregen geen nota te nemen van het verblijf van Trotzki ln Turkije. De Turksche politie zou, volgens deze be richten, echter bevestigen, dat Seipoff (Trotzki) ln begeleiding van vier mannen, zijn vrouw en twee zijner kinderen met het stoomschip „Iljitsch" te Constantinopel zou zijn aangeko men en in het gebouw van het sovjet consu laat zijn Intrek zou hebben genomen. Men zou hem zoo zorgvuldig verborgen wil len houden, aangezien men een moordaanslag op hem niet onmogelijk zou achten. CONSTANTINOPEL, 15 Februari. (R.O.) Trotzki zou zeer ter neergeslagen zijn, hij brengt het grootste gedeelte van den dag in bed door en eet en slaapt zeer weinig. Na zijn rust loopt hij do groote kamer, welke hij bewoont ln diep gepeins op en neer. Zijn vrouw en dochters houden zich onledig mot de zorg voor het huishouden. Zij ?ljn eveneens terneerge slagen en ten prooi aan ongerustheid. Er is nog niets gemeld over de plaats, waar heen Trotzki verbannen zal worden. Hij zou, naar men zegt., de voorkeur geven aan Constantinopel. HET K ATHOLICISME IN DE VEREENIGDE STATEN- Lenige cijfers. Volgens do laatste cijfers van liet „Catholic Directory" zijn er momenteel in de Vereenigde Staten van N'oord-Amerika 21.453.928 Katholie ken. Alleen in New-York zijn meer dan twee mil lioen Katholieken. De meeste groote steden van het Oosten en het Midden-Westen tellen voor een derde of voor de helft Katholieken, maar hun aantal is veel minder in de steden van het Zuiden, het Zuid-Westen en het Noord-Westen. In het Zuiden zijn steden van 10 20.000 in woners, waar geen Katholiek priester woont. In Noord-Carolina en Zoutmeorstad bijvoorbeeld zijn zeer weinig Katholieken. De bezoeken tusschen Paus en Koning Men seint ons uit Rome: Het ..Giornale d'Italla" meldt, dat de teksten van het verdrag en van het concordaat offi cieel aan den grooten raad; bij de eerstvolgende zitting van dit lichaam door Mussolini zullen worden meegedeeld, nadat tn de troonrede de koning reeds bij de opening der nieuwe zitting daarop zal gezinspeeld hebben. Hierop zullen beide documenten ter onder- teekenlng aan den Paus en aan den koning worden voorgelegd, welke plechtigheid in grootschen offlcieelen vorm zal geschieden. Daarna treden belde verdragen onmiddelliik In werking, waarop, naar het genoemde blao meent te weten, de koning begin Juni den Paus het eerst zlln officieel bezoek in, het Vaticaan zal brengen, terwijl de Paus later zich naar het Quirinaal begeeft om bet bezoek te beant woorden. Nadere bijzonderheden'over de verdragen ROME, 15 Februari. (H.N.) De voorzitter van den Italiaanschen staatsraad heeft In een onderhoud met een redacteur van het „Gior nale d'Italla" over de drie tusschen het Vati caan en het Quirinaal gesloten verdragen, o.a. verklaard: Reeds thans kan worden vastgesteld, dat het politieke verdrag en de financieels overeen komst een internationaal karaktei hebben, wat voor het concordaat niet het geval is. De op vatting, dat de Paus een persoon is, die slechts onder het Internationale recht valt. wordt door de verdragen bevestigd. Wat de „Stad van het Vaticaan" betreft. Is dezo zonder twijfel een souvereine staat met eigen onderdanen, hoewel hun rechten en plichten nog onbekend zijn. Onbeslist blijft de vraag, of de Paus het Italiaansuhe staatsburger schap behoudt en wat er met de Vaticaansehe onderdanen geschiedt, indien zij ophouden op Vaticaansch gebied te wonen. Een der principleele eigenschappen van den nieuwen staat Is de neutraliteit. Op de vraag, of deze neutraliteit het Vaticaan zal belemme ren om tot den volkenbond toe te treden, wees da voorzitter van den staatsraad er op. dat tn hot verdrag geen bepalingen omtrent het toe treden van het Vaticaan tot den volkenhond zijn opgenomen. Wat het beginsel betreft, dat neutrale staten geen lid van den volkenbond kunnen worden, bewijst het voorbeeld van Zwitserland, dat uit zonderingen den regel bevestigen. De souvereiniteit van den Paus ROME, 15 Februari, (PARTICULIER.) Vol gens de bladen stelt het politiek verdrag met het Vaticaan duidelijk d? souvereiniteit des Pausen vast. Aanslagen Op zijn leven worden als misdaden tegen de veiligheid van dén staat beschouwd. De kardinalen worden als steeds beschouwd als prinsen van den bloede en de kardinalen, die in Rome wonen, worden beschouwd als Va ticaansehe burgers met alle rechten en on schendbaarheid als zoodanig. Het burgerlijk huwelijk wordt niet opgehe ven. Het zal kunnen blijven gehandhaafd voor hen, die noch Katholiek, noch geloovlg in het algemeen zijn. Do bisschoppen zullen direct door den Pbub worden benoemd na overpg met de Italiaan- sclie regeering. Het gezag der bisschoppen zal aanzienlijk worden vergroot. Een verzoeningsfilm ROME, 15 Februari, (H.N.) Gisteren is een film: ,,De verzoening tusschen Italië en het Vaticaan" vertoond, waarin een overzicht werd gegeven van alle gebeurtenissen der laatste dagen in verband met het sluiten van het ver drag tusschen de Italiaansclie regeering en den H. Stoel. Verder geeft do fi'm verschillende bijzonder heden uit het leven in het Vaticaan, vooral om trent het leven van den Paus en van kardinaal Gasparrl te zien. De eerste vertooning werd door talrijke ver tegenwoordigers van de Italiaansclie overheid en van de Romeinsche aristocratie bijgewoond. De film zal in alle steden van Italië worden Kardinaal Gasparri treedt niet af ROME, 15 Februari (B.T.A.). Verscheidene bladen publiceeren een bericht, dat kardinaal Gasparri het staatssecretariaat zou vaarwel zoggen en vervangen zou worden door kardi naal Seredi, primaat van Hongarije, Ten Vaticane verklaart men, dat dit bericht louter een verzibsc! is. J)e H. Stoel niët in den Volkenbond GENèVE, 15 Februari. (\-, D.). Van bevoeg de zijde worden de berichten in de Fransche pers, dat reeds in de aanstaande zitting van den 'raad van den volkenbond de Itallaansche staatssecretaris Grandi de kwestie van de toe treding van het Vaticaan tot den volkenbond zou bespreken, van allen grond ontbloot ver- klaard. Men staat op bet standpunt, dat oolc Z. H. de Paus ln zijn jongste verklaringen heeft in genomen, dat er geen sprake kan zijn van een toetreding van het Vaticaan tot den volken hond. Men acht het uitgesloten, dat de Paus zich op gelijken voet zou stellen met de overige le den van den volkenlxmd in verband met de Internationale politieke verplichtingen en or ganisaties van den volkenbond. - De verwoesting va» Dfcinlatou» bevestigd De bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph" te Pesjawar meldt, dat hij tijdens een bezoek aan de Indisch-Afghaansche grens, uit Djelajabad bevestiging heeft ontvangen van het bericht, dat do stad totaal verwoest is. Do ontploffing in arsenaal was zoo groot, dat zelfs de fundamenten uit elkaar geslagen zijn. Djelalabad bestaat volgens de verklarin gen van betrouwbare personen niet meer en is geheel verlaten. OVERAL GROOTE MOEILIJKHEDEN DE ALGEMEENE TOESTAND IN EUROPA In de verdeeliag der luchtdrukgebleden valt nog steeds geen verandering waar te nemen. Het ongewoon krachtige maximum-gebied ln het Noorden blijft daar standvastig liggen, ter wijl ook de depressie boven de Middellandecbe zee en deu Atlantischen Oceaan aanhoudt. De sneeuwval heeft zich uitgebreid boven ge heel Duitschland. Volgens het laatste weerbericht zal de sneeuw val ophouden, maar de koude voortduren. Te Berlijn vroor het in den afgeloopen nacht 17 graden en gisterenmorgen vroeg 14 graden. Da kolennood neemt toe en vele kleinhandela ren hebben hpn zaken gesloten. Op straat ziet men voor vele winkels files van menschen, die wachten om aan de beurt te komen, niet alleen voor kolen, maar ook voor aardappelen. Veel wordt In deze dagen ook geëischt van de brandweer, die honderden malen moet uit rukken om kleine branden te blusschen en bij het springen van waterleidingbuizen assistentie te verleenen. Ook in het Westen van Europa houdt de kou de aan. Parijs meld', 10 graden vorst. Midden- en Oost-Frankrijk 22 graden en Londen 11 gra den, België geteisterd Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De koude duurt in België haast onvermin derd voort. Van overal uit den lande bereiken ons be richten, dat, wegens gebrek aan grondstoffen, tal van fabrieken het werk hebben stilgelegd, met het gevolg dat reeds duizenden arbeiders in het hartje van den winter zonder verdieu- ste zijn komen te staan. Te Brussel zijn. door de zorgen van het Roode Kruis, verschillende openbare cantines geopend, waar men zich kan gaan warmen en waar iedereen een kop heete koffie kan drin ken zonder er iets voor te moeten betalen. Dit soort cantines is, begrijpelijkerwijze, meer spe ciaal in de volksbuurten georganiseerd. In de hoofdstad werden verschillende scho len gesloten. Het verkeer per spoor tusschen Antwerpen én Brussel geschiedt met 3 5. 4 uren vertra ging. I. de groote steden is ook het tramvervoer grootendeels ontredderd, tengevolge van ziek te bij het personeel. Zoo ontbreken bij de Tramways bruxellois maar liefst 600 conduc teurs en bestuurders op het appèl. De luchtvaartdiensten van het vliegveld Ha renBrussel, werken normaal. Veel ijs op de Schelde Onze Autwerpsche correspondent meldt d.d. 14 dezer: Op de Schelde bij Antwerpen neemt het ijs steeds toe. De heele Schelde ls nu een ijsvlakte, waarin alleen groote schepen zich nog kun nen bewegen. De overzetdienst naar den over kant, naar het Land van Waes, moest voor. een groot gedeelte worden stopgezet. Er komen voortdurend grootere massa's ijs van de Boven-Schelde afzetten. Sommige ijs- schotsen zijn meer dan een meter dik. Ook o.p de Beneden-Schelde hoopt zich meer en meor ijs op, zoodat zelfs de zeevaart bemoei lijkt wordt: vooral ln de passen van Bath en Walsoorden is er zooveel ijs. dat verschillende zeeschepen genoodzaakt waren daar voor anker te gaan. Dj hevige vorst heeft ook de heele treinen loop ln de war gestuurd. Vele treinen loopen niet meer en andere hebben urenlange ver traging. Fransche schepen weggedreven PARIJS, 15 Februari. (B.T.A.) De „Matin" verneemt uit Marseille, dat 's nachts door een windvlaag de stoomboot „Pierrot" met een be manning van 10 koppen is losgeslagen ter hoog te van Ste Marie de la Mer en weggedreven is, men weet niet waarheen. Sedert Donderdag is men te Marseille zon der bericht van een trawler uit die haven met een bemanning van 8 koppen. De Seine dicht gevroren PARUS, 15 Februari. (R.O.) Voor de eerste maal sedert 1895 Is de Seine 50 mijl boven Parijs geheel toegevroren. Sneeuw in Berlijn BERLIJN, 15 Februari. (W.B.) De Beriijn sehe straatreiniging heeft gisteren den gehee- len dag met man en macht gewerkt om de stra ten der stad van de' sneeuwmassa's te ontdoen. Alle sneeuwploegen zijn meer dan 2' uur in gebruik. Het loose personeel' is tot 4000 man verhoogd, zoodat met inbegrip van het vaste personeel 7000 arbeiders aan het werk zijn. Naar het stedelijk persbureau mededeelt overschrijden de buitengewone uitgaven voor de sneeuwopruiming de-on winter met inbegrip van do kosten, welke de jongste sneeuwval heeft veroorzaakt de twee millioen mark. Daar bij zijn dan do begrootingsbedragen niet mede- gerekend. De handen aan het stuur bevroren Bij Cassel konden vier kolenwevkera, die zich per flets naar hun werk begaven, hun handen niet meer van het stuur loskrijgen. De sturen moesten doorgezaagd worden en eerst in het ziekenhuis gelukte het de handen weder vrij te maken. Het jjxdrnma op het Bodcnmeer In aansluiting op een eerder gepubliceerd be richt met betrekking tot het drama, dat zich op het Bodenmeer heeft afgespeeld, kan ge meld worden, dat de drie knapen, die kort voor de hulpverleening nog verder wegdreven, al len doodgevroren zijn. Van drie der vijf gered den moesten de been en geamputeerd worden. Woeker met levensimddelcnprijzen te Berlijn BERLIJN, 15. Februari (W.B.). De politle- preaident publiceert een tnededeellng, waarin hij verklaart, dat de op enkele plaatsen van Berlijn voorgekomen prijsstijging van levens middelen, vooral van aardappelen, de perken der rechtvaardigheid te buiten gaat en dat hij er derhalve op heeft gewezen, dat aangiften van woeker met levensraiddelénprijzen met spoed en roet groote zorg moeten worden be werkt. Italië onder sneeuw MILAAN, 14 Februari. (V.D.) Tengevolge van de koude en de onvoldoende verwarming van de schoollokalen zijn alle scholen tot Maan dag gesloten. Ook ln Triest werden de scholen gesloten, terwij! in een groot aantal fabrieken het bedrijf tijdelijk is stopgezet. In verschillende deelen van Triest zijn bran den uitgebroken, die echter spoedig konden gelocaliseerd worden. Alleen in de kazerne van Razeil greep het vuur fel om zich heen. Men .3 nog met het blusschen bezig. De sneeuwstorm, die in den afgeloopen nacht over Noord-Italië woedde, heeft de spoorwegen ondergewaaid. Bij Faleonara zijn 3 lawines neergestort, die de spoordijk onder een sneeuwlaag van 7 meter zetten. De uit Venetië komende sneltrein is bij ecu overweg van hot station Lambrasse ontspoord. Persoonlijke ongelukeu kwamen niet voor. Londen bedreigd met water-gebrek LONDEN, 15 Februari. (R.O.) Een nleutv gevaar bedreigt I.onden tengevolge van de strenge vorst. Door het bevriezen van eenige voorname waterleidingen ls gebrek aan water ontstaan, naar schatting zijn de bewoners van 250.000 hulzen gedwongen zich bij openbare kranen van water te voorzien daar de leidin gen binnenhuis bevroren zijn. In den afgeloo pen nacht was de temperatuur het laagst sedert het begin van de koudegolf. De waterketel van een Engelsche locomotief bevroren De Scliotoche expres van Londen had twea uur vertraging. Nabij Beabtoek stond n.l. ia locomotief plotseling stil, en toen de machinist onderzocht wat de oorzaak kon zijn, ontdekte hij, dat dv waterketel bevroren was! Met extra locomotieven is de trein verder gesleept, om spoedig dafirop weer te stoppen, daar de stoom- uitlaat dichtgevroren was. Met nog een extra- looomotief heeft de trein tenslotte zijn doel bereikt. Geen schepen naar het vasteland LONDEN, 15 Februari (R.O.). Do Ncft-Ull Eastern Railway Company meldt, dat van Grimsby geen enkel schip naar het vasteland zal vertrekken wegens ijs op do Schelde, do Maas en de Elbe. Voortdurende sneeuwval in Oostenrijk en Hongarije De hevige sneeuwval in Oostenrijk en ia Hongarije dreigt ernstige rampen te veroor zaken. Het spoorwegverkeer loopt niet alleen door de sneeuw, maar ook door het toenemend gebrek aan kolen ernstig gevaar volkome® to worden stilgelegd. De Orient express die gisterenmorgen uit Weenen naar het Westen vertrok, bleef onge veer een half uur buiten Weenen in de sneeuw steken en moest uitgegraven worden. Op het traject Weenen-Boedapest kan nog steeds niet gereden worden. Aan de Oostónrijksch-Hongaarsche grona zijn drie treinen Ingesneeuwd. Rantsoeneering van krantenpapier 1 in Oostenrijk GRAZ, 15 Februari. (W.B.) De bond van krautenpapierfahrikanten heeft aan de dag bladen medegedeeld, dat tengevolge van het weer de vervaardiging van krantenpapier met moeilijkheden gepaard gaat en dat de fabrie ken genoodzaakt zijn, het krantenpapier to rantsoeueeren. 40 Zigeuners verdronken De „Lok. Anz." verneemt uit Weenen, dat in het dorp TolowitsJ in Joego-Slavië een ern stig ongeluk heeft plaats gehad, waaraan on geveer veertig personen ten offer vielen. Een troep zigeuners trachtte met verschei dene zwaar beladen wagens de dicht gevroren rivier de Drau over ve steken. Toen zij zich ln aet midden der rivier be vonden brak het ys en de geheele troop met wagens en paaruen zonk in de diepte. Hoeveel personen precies zijn omgekomen kon nog niet nauwkeurig worden Vastgesteld. Poolsche bruid dood gevroren WARSCHAU, 15 Februari. (W.B.) In een dorp nabij Pëtrikau reed een bruidspaar op een wagen naar de stad om in het huwelijk te treden. Bij aankomst te Pëtrikau bleek, dat do bruid tijdens den rit was doodgevroren. Zware winter in het H. Land V BERLIJN, 15 Februari. (H.N.) Ook uit Pa lestina en de omliggende lauden wordt een bui tengewone watertemperatuur gemeld, terwijl daar geweldige wolkenbreuken voorkomen. Het spoorweg- en het autoverkeer ls in verschillen de streken onmogelijk geworden. Verkeersstoringen in Denemarken De hevigo Noord-Ooster storm die boven Denemarken woedde en met hevigeu sneeuw val ge-paard ging, heeft groote moeilijkheden voor het verkeer veroorzaakt. Over zee waren Donderdagmiddag alle verbindingen verbroken. Op de spoorwegen ontstonden tengevolge van do sneeuw ernstige moeilijkheden. De wegen wer den onbegaanbaar. Geweldige schade aangericht. BUENOS AIRES, 15 Februari. (N.T.A.) Da brand in het havenkwartier is vanmorgen uit gebroken en nam weldra een geweldigen om vang aan, toen de vlammen op het veem, dat grooto voorraden alcohol bevatte oversloegen. Er hadden verscheidene krachtige en een twintigtal kleinere ontploffingen plaats, welka de geheele etad deden opschrikken. De hevige Zuidenwind dreef de vlammen van vijf veemen, waarin gooto hoeveelheden ont plofbare stoffen en ongeveer zes millioen liter alcohol waren opgeslagen, af, doch aan do haven werden ongeveer 500 Engelsche en 80 Amerikaansche automobielen, welke juist wa ren uitgeladen, vernield. Na een strijd van verscheidene uren gelukte het de brandweer den brand onder de knie to krijgen. Door ontploffingen zijn twee personen llclii gewond. Over de 'oorzaak van dea brand Is nle-=> oe- kend. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9