Purol bij Ruwe en Springende Handen. Dros 30 ci. II t 't ïjif Al is I&bouter met lied groot, v#lea helpt hq uit ém nood MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 EERSTE BI AD PAGINA 2 VAN DE LEESTAFEL INGEZONDEN. UIT VLAARDINGEN UIT ROTTERDAM rotterdamsche raad voor kinderuitzending DE OPLOSSING DER ROMEINSCHE KWESTIE IIei'(!en»ingsavond door de K. S. A. Naar wij vernemen heeft <1« Kath. Sociale \ctie iu voorbereiding een herdenkingsavond laar aanleiding van de gelukkige oplossing Ier Romeinsche kwestie. De plannen stellen ■en mooien avond in het verschiet. NED. R. K. VOLKSBOND AFD. SCHIEDAM Jaarverslag 1028 van het Informatiebureau Met heit 22e jaarverslag van het informatie, bureau heeft dit een totaal van 5951 adviezen bereikt. De hulp Yan heit bureau werd dit jaar ge bruikt door 22 niet-leden. Deden maken gratis gebruik van hot bureau Niet-leden betalen een kleine vergoeding, ïn totaal warden 358 adviezen verstrekt, als volgt gespeciioeerd: f a. Invaliditeitswet b. Belastingen c. Arbeidscontract d. Militie e. Ongevallenwet f. Kiesrecht g. Vereen igingszaken h. Verzoekschriften 1. Huurzaken j. Diversen Hierbij mogen de volgende worden gemaakt: a. Nog niet genoeg woTdt het belang Inge zien van het regelmatig plakken der zegels. Vooral voor personen die den leeftijd naderen van 65 jaar. level t het onregelmatige plakken soms gToote schade. Het kan het verkrijgen van ouderdomsrente soms een of meer jaren vertragen. Ook zijn nog verschillende, vooral losse ar beiders uit een soort vrees nalatig, er bij hun werkgevers op aan te dringen, dat deze voor het plakken zorgen. En er zijn zelfs werkge vers. die van deze vreee misbruik makea. b. Nog steeds zuchten velen onder de on. redelijk zware lasten, die de peisonelee belas ting hun oplegt. Zij zijn toch door de omstan digheden op vele plaatsen genoodzaakt in een woning te verblijven, waarvan de huurprijs boven hunne krachten gaat. Ze houden dus 'n al te gering deel van hun loon voor de ge wone huishoudelijke uitgaven over en woTden dan bovendien nog eens geplukt overeenkom stig de hoogte van den huurprijs. c. Merkwaardig is, dat velen, die een zaak in verband met de Wet op het Arbeidscontract aan de hand hebben, eerst naar den Raad van Arbeid gaan. Ze worden dan wel terecht ge wezen. doch hebben zich zelf dan toch de te leurstelling van een vergeefschen gang be. zorgd. Men onthoude het nu eens; de Raad van Arbeid bemoeit zioh wel met de zaken van Invalid! tal ta- en Ouderdomswet en d.g.l., doch Diet met arbeidsconflicten. f. Het aantal personen, dat gebruik ge maakt heeft van het nieuwe voorrecht, dat men n.l. bij volmacht mag stemmen. Indien men vermoedt, dat men omstreeks den stemmings dag niet In de plaats zijner Inwoning zal zijn, is niet bijster gToot. 't Zal wel door de nieuw heid komen. De Nederlandsohe burgers zijn ten opzichte van de tallooze watten tamelijk hardleersch. Het duurt in den regel vrij lang eer een dergelijke bepaling ingeburgerd is, dat men er uit eigen beweging gevolg aan geeft. j. Meer dan vroeger komt het voor, dat on bemiddelde anders. die door hun hoog en leef tijd niet moer In staat zijn In hun onderhoud te voorzien, zich genoodzaakt zien. de hulp van den rechter in te roepen, wijl hun kunde ren weigeren hen bij te staan. Dit is een droe vig verschijnsel. Afgezien van het feit, dat zulke kind-eren noodzakelijk, volgens Gods' woord. Zijn zegen hier op aarde zullen der. ven, openen zij voor zichzelf de kans later door bun kinderen op dezelfde wijze behan deld te worden. Zulke zaken zijn beter bij min nelijke schikking te regelen, want niet alleen wordt hun door den rechter het onbehoorlijke van hun handelwijze voor oogen gehouden, doch vaak worden zij tot hooge.ro bijdragen gedwongen, dan zij uit eigen beweging zou den kunnen geven. Geldt ook hierbij niet de waarheid van het spreekwoord: „Een mager vergelijk ia be. ter dan een proces"? SCHIEDAMSCHE IJSCLUB Schoonrijden voor paren Onder bevredigende belangstelling, zoowel van de zijde der deelnemers als van den kant van het publiek, heeft Zaterdagmiddag op de baan van de 3. IJ. V. een wedstrijd plaats gehad in schoonrijden voor paren De jury. oestaande uit de heeren E. J. v. d. Bovenkamp. R. J. Ca.stendijk e® J F. van Btiysen zag in totaal 12 paren ter be oordeeling voor zich verschijnen. Met een toespraak van den heer va» Buysen, waarin deze o.m. dank bracht aan de jury, werd do uitslag als volgt bekend gemaakt: 1 Gerard*mevr. H ode-s; 3 Minkfcorst— mevr. Koste-r; 3 W. v. d. Schouw—mevr. Thtjssen. Vorst en weder dienende, zal naar alle waarschijnlijkheid Woensdagavond een rlng- etekerij voor paren worden georganiseerd De baan wordt regelmatig door een tweetal personen sneeuwvrij gehouden. KOUDE EN SNEEUW Noor het sneeuwruimen beeft 4e gemeen-te- reiniging heden dezelfde personen ln dienst gehouden' als de vorige week. Daar echter eer.ige thuisblijvers werden genoteerd, Is het aantal sneeuwruimers gedaald tot ongeveer 21- Morgen hoopt men met het ruimlngs- v rk gereed te zijn. De Nieuwe- en de Korte Haven mochten zich. ondanks de sneeuw, in de belangstelling van heel wat roora'. jongere schaat&rijdera verhtngen. Met de Lange Haven was hot andere gesteld Daarvan was de ijslaag ir de afgeloopen week meermalen stuk gevaren, waardoor schoteen zich opstapelden om de baan voor schaatsers volkomen onbegaanbaar te maken. Ook van morgan fungeerde de „Zeemeeu w" van de „Roode Ster" voor ijabreker, om door deze haven bet scheepvaartverkeer ten minste gaande te houden. „IIET HELDENDICHT VAN DE ROOMSCHE DAAD" De schitterende verkiezingsfilm, op initia tief van het bestuur der R. K. Staatspartij door Pater Hyacinth Hermans O-P. vervaar digd, zal ook in Schiedam worden vertoond. Onze R. K. Kiesvereeniglng heeft er voor twee avonden in de maand April beslag op weten te leggen. SPIRITISME ONTMASKERD Met een enkel woo-rd zij nog gewezen op de morgenavond door prof. Bessemans uit Gent te geven lezing met demonstraties betreffende spirtisme. Behalve voor leden van de ver eeniging „Katholiek Leven" is deze lezing die reeds - in vele plaatsen van ons land werd gehouden en allerwegen groote belangstelling trok, behalve voor leden en donatrices van de vereeniging „Katholiek Leven" ook voor andere belangstellenden toegankelijk. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden voorwerpen, bij de politie aan gegeven in het tijdvak van 9 tot en met 15 Februari 1929. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: handwagen, Engelsche sleutel, kinderwantje, mesje, hond, bo,s sleutels, dekkleed, auto slinger, étui met potlood, jekker, glacé dames- handschoen. Bij vinders; kinderhandschoen, I. Sorber, Laan 6; petroleumkan met i-ruh., J. Reher- man, Broersvest 8; gewicht, mej. v. d. Heiden. Oude Sluis 9: lederen damestaschje, F. Kuiters, Munnekenbuurt 6; hondje, H. Leen- ders, Heerenstra.it 29o damestaschje met tnh., B. Bezemer, IJsselmondesc-hestraat 88; rozen krans, M. van Noort, Singel 194; autogereed- sehappen, F. Bouman, Broersveld 38E; bruine das, J. Bekkers, Jan van Avennestraat 49B; wollen heerenhandsc.hoen, W Dries, Broersveld 13; glacé handschoen, H. Eijkcnbroek, Vooru- schestraat 21A; tompouce, H. de Jongh, Fabristraat 92A; zilveren broche, J. Koole, Kinderbuurt 3; damesportemonnaic met in houd, K. Daalmeijer, Damlaan 101; doublé armband, F. Rozler, Stationstraat 22. EEN AARDIGE RECLAME In verband met de koude werd de clientèle van „Het Chocoladeihuis" alhier, Zaterjag vergast op een gratia kop chocolade, waarvan in totaal 320 stuks werden uitgereikt. AANRIJDING Gistermiddag te ongeveer twee uur had op den hoek Lange NieuwstraatOranje straat een aanrijding plaats nissehea een vrachtauto van de gemeente, bestuurd door P. L. en den 17-jarigen L. Z.. Huysroan straat, alhier. De auto slipte en botste tegen den jongen, die naast het trottoir stond. De jongen die een schaafwond en een Iinker-ribkneuzing bekwam, kon te voet huistoe gaan. BRANDJE Vanmorgen te ongeveer 11 uur moest de brandweer uitrukken voor een brand, die ont staan was in de distilleerderij van de firma van Gent aan 4e Noordvest, waar een der ketels vlam had gevat. Met behulp van de baby-spuit werd het" vuur gebluscht. De oorzaak van den brand is hierin ge legen, dat, terwijl een meesterknecht beizig was met het stoken van Jenever op Curasao schil, de vloeistof te dicht bij den baard van den ketel Is gekomen. SCHEEPVAART Te Schiedam, 16 Febr. aangekomen: s.s. Hilversum, ledig van Rotterdam; s.s. P. L, M. 22, ledig van Rouaan, beide om te dokken in de Wiltotihaven; Franscli s.s. Jan Sackes, ledig van Dunganess, aan de eerste steiger Maaskade BURGERLIJKE STAND Aangifte van 14—16 Febr. GEBOREN: Johanna M. E., dochter van J. C. A. Schoof en J. W. F. Schuurmans, Vondellaan 48 Hendrieus L., zoon van H. L. Vlasveld en G. J. MeerleveW, Spinhuis pad 24 Johanna P, C„ doch! er van W. C. H. van der Heiden en E. J. Offermain, Burg. Knappert!. 14 Antonia J„ dochter van A. van Eijk en A. J. Hendriks, Lange Kerkstraat 27. OVERLEDEN: H. C. Overzien, 22 j., van Smaleveltstraat W. Romeijn, 6 j., Nassau- lnan. „De Gilden" door J. J. M. Sicking, R. K. Priester. Bij de drukkerij Henri Bergmans en Cie. te Tilburg verscheen bovengemeld werkje. Het geeft, zeer beknopt, het boekje telt veertig bladzijden een inzicht in het belangwek kende instituut, dat veie eeuwen lang de arbeidsverhoudingen regelde en waaraan begin selen ten grondslag lagen omtrent de positie van werknemer tegenover werkgever en omge keerd, beginselen van christelijke rechtvaar digheid en liefde, die ons niet naar de oude gilden, dan toeh naar den ouden Roomschen giidegeest terug doen snakken. Een propagandistisch werkje, welks geringe prijs, 25 cent, ruime verspreiding bevordert, „Priesterroeping" door Johanna De bekende schrijfster van het mooie kinder kerkboekje „Aan Jesus Hart" heeft met dit bij de drukkerij Henri Bergmans en Cie. te Tilburg uitgegeven werkje velen aan zich ver plicht. Jongens, die meetien priesterlijke roe ping in zich ta ontwaren, ouders die meenen, dat hun jongen voor die heerlijke roeping is bestemd, vinden hteir een eenvoudige, maar degelijke handleiding, om die meening te toet sen. De prijs va» het boekje, dat wij in veler handen zouden willen zien, ls 75 cent Inge naaid, en f 1.25 in linnen bandje. HET PERFIDE ROTTERDAM (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). In de nadere toelichting van de ontwerp-re- geiing van wederzijdsche belangen tusschen SchiedamRotterdam, zeiden B. en W. o.m. als volgt: „Van Rotterdamsche zijde werd te kennen gegeven, dat, wanneer op dit gewichtig puit (grenswijziging tusschen SchiedamRotter dam) ln gemeen overleg een regeling kon worden getroffen beide Gemeenten voor lan gen t ij d als goede naburen na ast elkander konden voortleven". Zeven jaar later wordt door Rotterdam al het mogelijke gedaan om Schiedam te an nexeeren en dus te doen verdwijnen. In bovenaangehaalde toelichting lezen wij verder: ..Rotterdam zal zooveel in haar macht ligt alle medewerking verleenen voor een spoorweg aansluiting van de "Wilhclminahavea te Schiedam". En nu bij den voorgestelden grondverkoop aan Rotterdam moeten B. en W. van Schie dam verklaren, dat Rotterdam allerlei moeilijkheden in den weg heeft gelegd tot verkrijgen van genoem de spoo-rwegaansluiting! Wie geeft er nu nog een cent voor Je praatjes van Rotterdam? OPMERKER. R. K. BIJZ. ONDERWIJZERS. De nieuw opgerichte afdeeling Schiedam ea Omstreken van de Diocesane Vereeniging van R K. Bijz. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem vergaderde dezer dagen in een der lokalen van de R. K. U.L.O.-school te Vlaardingen, onder voorzitterschap van den voorloopicon voorzitter, den heeT A. A. Boud ens. Medegedeeld werd dat als voorloopig Geeste lijk Adviseur zal optreden kap 'aan Bekkers van Schiedam. Het aantal leden is gestegen tot 40. Het reglement werd besproken en goedge keurd. Xls dan de heer de Boer, algemeen voorzitter van de vereeniging en van de Federatie ter vergadering komt, wordt hem met hartelijk applaus het welkom door den voorzitter toege roepen. Tot bestuursleden worden gekozen mej M. Maasseh, Vlaardltigen en de heeren A A Boudens, P. L. Eibers, belde te Vlaardingen en A W. G. Dekker te Schiedam. Hierna werd door den heer A. A. Boudens een letterkundige lezing gehouden ever Herman de Man - 't Heeft lang geduurd, aJdua apr., voer dat er Iemand kwam. dié ons-de echte ware mooiheid van het Hollandsche polderland op de juiste wijze deed zien. We kenden de schoonheid van andere landen door enthousiaste beschrijvingen, maar misten den julsten klik op de schoonheid van eigen omgeving. Herman de Man heeft ons geloerd dit te begrijpen. Hij, met zijn groote liefde voot zijn polderland was ln staat de streek waar hfl zelf gewoond had op voelende wijze te beschrijven. Herman de Man schrijft geen nat uurhistorie, maar heeft een eigen manier van natuurbeschrijving, waarbij hij de raensohen van het land zelf Iaat vertollen. Spr. leest eenige gedeelten voor uit „De roep van bniten" en uit „Jan Allemachtig". Herman de Man drufde het boerenland en volk beschrijven, zooals Streuvels dit deed in Vlaanderen. Hij neemt de memschen en laat ze leven, hij beziet de dingen dieper. Schoon heidsidealen, zooals bij de tachtigers, moet men bij Herman de Man niet zoeken; bij hem is het streven waar te nemen naar verbroedering. Spr. vertelt iets oter het leven van H. de Man, diens zoeken en strijd 0IP eindelijk het katho lieke geloof te vinden. Telkens komt In zijn werken een groote tragedie teiag, wijzend op innerlijken strijd. Spr. illustreert dit met voor beelden uit veschillende werken. De heer Eibers bedankte den here Houden» voor zijn mooie interessante- door de aanwezi gen met grooten aandacht gevolgde lezing Hierna volgt behandeling van de voorloopige agenda voor de algemeen-P vergadering. Namens het hoofdbestuur begroet de heer de Boer de nieuwe afdeeling en spreekt eenigo woorden van propaganda, daarbij met voor beelden wijzend op het groote nat der org*, nisatie. Besloten wordt de heer Boudens candtdaat ta stellen voor het hoofdbestuur. Nadat eveneens besloten is de vergaderingen om beurten te Schiedam er. te Vlaardingen te houden, volgt sluiting. Centralisatie en samenwerking om een meer bevredigenden toestand te verkrijgen. Om praea-dvles werd in handen van B. en »V. gesteld een adi-js van den Rotterdamechea Raad voor Kinderuitzending alhier, welke in- stelling ten doel heeft eenheid en samen werking tot stand te brengen op het gebied van de uitzending van kinderen naar buiten en die uitzending te bevorderen. Adressaut verzocht het beoogde doel mogelijk te makea door: a. zoo mogelijk spoedig kostelooze beschik baarstelling en inrichting van een 11 -fst in het centrum van de gemeente gelegen gebouw, waarin de keuring van alle kinderen, vont wie uitzending verzocht wordt, kan plaats b djben en waarin tevens archiefruimte en een ver blijf voor deinigenei, die mot de administratie belast zal worden, kunnen worden gevonden, terwijl ook een ruime wachtkamer aanwezig zal moeten zijn voor de begeleiders der kinde ren; b. voorshands in principe te besluiten tot het verleenen van een subsidie, waaruit be streden kunnen worden de kosten van beheer, voor zoover deze niet door de inkomsten van den Raad voor Kinderuitzending zullen wor den gedekt; c. het verleenen van een extra-subsidie ten behoeve van de kinderen, die door adreesan: aan een bepaalde vereeniging ter uitzending- zullen worden toegewezen; d. den op de Gemeentebegrooting voorko menden post, wegens subsidie aan Commtssiën of Vereenigingen voor uitzending van Neder- laudsche kinderen naar buiten, ten name- te stellen van den Rotterdamschen Raad voor Kinderuitzending, opdat deze voortaan, oude* goedkeuring ran het College, het daarop be schikbaar gestelde bedrag aan de bij dien Raad aangesloten vereen igingen kunne uitkeeren, naar rato van het met toestemming van uef Bestuur van dien Raad uitgezonden aantiu kinderen, van wier ai i m e n tai iep lick t i ge verwan ten door de Vereen igingen de door den Direc teur van den Gemeentelijken Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon te bepalen minimum bijdrage in de koster der uitzending zal w-ordea gevorderd e. beschikbaarstelling van een credlei, waar uit de reeds in 1928 gemaakte kosten gedeelte lijk kunnen worden bestreden, aangezien deze redelijkerwijze niet van je aangesloten ver eenigingen kunnen worden gevorderd, daar deze dit jaar zeif nog de keurin hebben doen verrichten en 'e daaraan verhonden kosten van honoreering der medici enz., zelf hebben gedragen en de verrichte werkzaa. beden uit sluitend van ad m in is tr at: even aard zijn ge weest. Het blijkt, dat de Instelling thans is samen gesteld uit een negental hier ter stede ge vestigde vereen igingen, welke alle uitzending naar buiten beoogen van kinderen, die daaraan behoefte hebben. De oprichting is een uitvloei sel van den onbevredigenden toestand, ver oorzaakt door bet ontbreken van eik verband tusschen de verschillende vereenigiage®, waar door sommige kinderen zondeT noodzaak meer malen werden uitgezonden, terwijl andere, dia daaraan wel behoefte hadden, niet In Mnmw king werden gebracht. Ook bleven kinderen, naar adressant mededeelt, geheel van uitzen ding verstoken, omdat geen enkele vereeniging hare bemoeiingen tot hen uitstrekte. Ter ver- krijging van de noodige selectie is door adres sant een Commissie van medici oenoemd. ondeT wier toezicht de keuring van de kindereu zal geschieden, ter wij! voorts een bureau is op gericht voor het verstrekken van gegevens en inlichtingen omtrent uitzendingen. Omtrent dit adres hebben B. en W.. loor zoo ver net de ingebruikgeviug van een gebouw betreft, het advies ingewonnen van de afdee ling' Plaatselijke Werken, welke heeft mede gedeeld, dat een gedeelte van hé* schoolge bouw aan den Molenwaterweg no. 24, na ver bouwing, voor het doé geschikt is. terwijl adTessant zich mét deze keuze kan vereehigen. De kosten der verbouwing ea van aanschaffing van meubilair worden geschat op respectievelijk 3000 en 17W0, terwijl voor instrumenten ten behoeve van de keuring een bedrag van 600 ia geraamd en voor aanleg van electrisch licht ƒ500. In totaal zon dus voor de verbouwing én inrichting op ƒ5800 dienen te worden -gere kend. De Commissie voor de financiën adviseert tot inwilliging van verschillende fier in hét adres gestelde verzoeken. B. en W. zijn van oordeei, evenals de Com missie voor de financiën, dat éT aanleiding is om aan deze organisatie alle medewerking van Gemeentewege, voor zoover zulks mogelijk is, te verleenen. Naar hun meening mag hieruit echter niet volgen, dat vereen igingen, welke niet zijn aan gesloten hij den Rotterdamschen Raad voor Kinderuitzending, van subsidie worden uitge sloten, mits zij zioh a!thans onderwerpen aan do regeling van dien Raad ten aanzien van de keuring der kinderen en het innen van erne door den Directeur van urn Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelij' Hulpbetoon te ba- palen „ijdrage van de onderhoudsplichtigen. Ook zal niet bepaald kunnen worden, dat de vereenigingen verplicht zijn tot uitzending van haar door don Raad toegewezen kinderen, terwijl aan de vereeniging uiteraard vrijheid moet worden gelaten om kinderen uit te zen den tegen het advies van den Raad in of buiten diens voorkennis, mits voor die kinderen geen aanspraak op subsidie wordt gemaakt. Tot inwilliging van het verzoek om den op de Begrooting voorkomenden pest w e gems subsi die aan Commissiën of Vereenigingen voor uit zending van kinderen naar buiten ten name van adressant te ellen en hem in staa; te stellen het gemeentelijk subsidie te verdoelen en uit te keeren, meenen 11. en W. op grond van bet bovenstaande, niet te kunnen adviseeren. Met de Commissie voor de financiën zijn B. en W. van oordeel, dat te dezen niet verder kan wor den gegaan dan telkenmale wanneer een ver deeling zal plaats hebben, aan adressant gele genheid te geven een voorstel tor zake aan het College te doen, doch de beslissing omtrent het gemeentelijk subsidie zal uiteraard bij een or gaan van het Gemeentebestuur moeten olijven. Volledigheidshalve vermelden wij hier de namen der thans door de Gemeente gesubsi dieerde vereenigingen, welke kinderuitzeading ten doe! hebben: 1. Plaatselijk Comité Rotterdam van de Cen trale Commissie voor uitzending van Nederland- sche kinderen naar buiten. 2. Afdeeling Rotterdam der vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiokoloniën. 3. Rotterdamsche Commissie voor R. K. Va- cantiekoloniën. 4. Vereeniging voor 'Gezondheidskoloniën te Rotterdam. 5. Israëlietiscbe Gezondheidskolonie. 6. Afdeeling Hoek van Holland van het Cen traal Genootschap voor Kind er hers tellings- en Vacantiekolonies. 7. Vereeniging tot Exploitatie van een Her stellingsoord voor Rotterdamsch Tram- en Ge- meentepersoneel „De Eendracht". 8. Afdeeiing Rotterdam van de vereeniging „Vacantie Bu ten". 9. Plaatselijk Comité Rotterdam van de ït. K. vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht". ROTTERDAMSCH PHILÏIARMONISCH ORKEST. i. 7de populair Zaterdagmiddagconcert. Het Phiiharmonisch speelde Zaterdag weer eens onder Ëduard Filpse on besloot zijn ze vende, zeer matig bezochte matinee in de Groote i zoele zoal met een uitvoering van Beethoven's Vijfde Symphonie. Een uitvoe ring, welke in alle opzichten zoor, zeer onvol doende -bleek te zijn voorbereid. De gahecio vertolking was rhythmisch. dynamisch en technisch onwaardig in kunstzinnigheid. Ko per e* iiout gedroegen zich somtijds artistiek goed, doch daartegenover klonken de strijkers minstens voor de helft te dun. En wat het Btrijk nog praesteerde, droeg meestal kentee- h-enen van onderlinge onzuiverheden en onge lijkheden, van moeilijk te vergeven slordig heden en groezeligheden. Jammer, dat dit con cert onder Flipse zóó besluiten moest Want er was te voren toch ook wel veel goeds ten gehoore gebracht. De uitvoering van de Mous- sorgsky-Ouverture „Une Nnit sur Ie Mont Chauvc", met hare niet fel genoeg geteekende contrasten, droeg een cachet van musiceerktss- voornaamheid en ook de Suite dé Danses „Saudades do Brazil" van Darius Milhaud is meer dan lofwaardig ten gehoore gebracht. Het werk van Milhaud zullen we misschien meer moeten hooren en misschien ook wel on der uitmuntende klankrijke omstandigheden, om er een voornamen indruk van te kunnen bekomen, t Is mogelijk, dat de Portugeesch- Franeche componist op zijn Broziliaansche tournée deze dansmuziek correct en met vol maakt modern color iet heeft opgeteekend, maar overtuigd van de taai van een genie zijn we na deze uitvoering van Milhaad's „Sau- dades" nog niet. Jo van IJzer-Vlncent heeft met helder so praangeluid en met muzikale dictie Schubert's Suleika-liederen en Stiindchen en bat „Et in- carnatus est" uit Mozart's groote c-moll-Mis voorgedragen, daarbij verdienstelijk t-er zijde gestaan door het Rotterdamsch Pliilharme- uiscb Orkest. Zij kreeg veel bijval en fraaie bloemen. Flipse, die vaak in de hulde moest dóden, heeft blijkbaar verzuimd de kranige vertolkers der fluit- hobo- en fagot-obligaten Joh. Versloot, J. Takkebos en L. Posman in te toejuichingen te betrokken. ITALIAANSCHE OPERA. Evenmin al3 te' opéra! „Parelvhtsciicré" kan staan naast de „Carmen'", die nog steeds voor SIxete onsterflijkheid" zorgt, galat hot aan. een vergelijking té maten tusschen Mascagni's „Ga- valléria Ru-sficana", hot hoogtepunt van zijn muzikaal kulinen, en een zijner overige vrij talrijke werken, waaronder dan ook telt .fiezo Japansöhe sprookjeegesiAièdenis,. wmlke de Italianen voor twee jaren opnieuw bij het Nederiandsclm publiek introduceerden .«o die hu weer als finale van het huidige opera- seizoen teir elfder ure op het repertoire ge nomen ondanks meer dan één tegen werken den factor en ijs noch, weder, dienende verras send groote belangstelling trok. Wellicht gold die belangstelling vóót alles de vertolkster .ter titelrol, de vorige maal in de porceleinen handjes van Yovita Fuentes tot een wonder yan etherische ongekunsteldheid geworden, nu toevertrouwd aan haar niet min der gracieuze opvolgster als ras-echte actrice van Japansehen bloede, Isang Tapales. die op haar beurt van de teere brooze lischhloem, tioor de aanraking met het barae leven en met niet vermoede menscheu-bonsheid' geknakt, een heel bijzondere creatie gaf. Zij verataat het. zic.h in te leven in de sfeer van argelooze naïveteit, die rond de verschij ning van deze tooneelfiguur hangt, en in eik onderdeel der creatie - tot het strekken barer ranke Vingers toe de emotie tol uitdrukking te brengen, die hare concept'e van het te beel den tragische wezentje haar door de ziel stuwt. En ook vocaal bleek zij op de hoogte van haar taak, dio niet zelden zware elschen stel de aan kaar welluidende doch niet te volu mineuze stem. Geheel in stijl was mede de Kyoto van Leo Pi cc iel i. die sinds het voorlaatste seizoen" in zijn onsympathieke rol scheen gegroeid voor wat doortrapte schurkerij en cynische hard vochtigheid betreft, naar den aard van een be hoorlijk sprookje. Veel meer teekening gaf hij ongetwijfeld aan zijn partij dan Edgardo Pre nee, wiens Osaka wait vlak bleef en die b'-vendien geenszins zijn beau soir scheen te hebben. Hetgeen hij al zin gende misdeed in I hij zijn .jjprj la tua fi- nestra", viel weg tegenover het herhaalde dé raillement van zijn overigens fraal-getimbreerd orgaan. Heel treffend werd de blinde vader gety peerd door Lnlgi Balzan, die den dubbcl-ramp- zalige ook stimmlich tot zijn volle recht deed komen. De koren voldeden bijzonder, gegeven de speciale moeilijkheden, door den componist op hun weg gestrooid Parenti, die eereavondde. had de veristische partituur onder de knie: mooie expressieve mu ziek toch wei, al gaat ze niet altijd even diep. De NVagneriaansche ouverture-bij-open-doek, die aanstonds de aandacht trekt door haar le vendige schildering van den ontwakeuden dag, wanneer we ten minste eenmaal heen zijn over hot nachteel uister der bassen, sloeg ook nu ge weldig in en ontlokte een extra applans. Voor de scheidende Japansche waren er bloe men en bonbons. Dirigent Parenti kreeg kransen; cadeaux, o.a. namens directie en artlsten; en oen Fran- aehe speech van directeur Roria, die de fa meuze werkkracht van den maestro prees (164 uitvoeringen in 4 maanden) en de goede ver standhouding loofde, door geen enkelen wan klank gestoord. Dinsdag afscheid. =53-.rï5= 9 196 28 7 16 19 12 14 19 38 opmerkingen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2