DINSDAG 19 FEBRUARI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 ALGEMEEN OVERZICHT. ROND DE VERZOENING TUSSCHEN DEN H. STOEL EN ITALIë BESTRIJDING VERVOER VERDOOVENDE MIDDELEN NEDERLAND ONDER DE VERDRAG- SLUITENDEN. DREIGENDE STAKING IN PALESTINA ELF SOLDATEN DOOR WOLVEN VERSCHEURD GROOTE BRAND IN EGYPTE DE ONTPLOFFING VAN DEN GASHOUDER TE BERLIJN NA DE REVOLUTIE IN PORTUGAL DE WINTER EN DE SNEEUWMASSA'S DE TOESTAND IN AFGHANISTAN, DE „KANOWRA" GEZONKEN j f DE HOUDING VAN HET CENTRUM AMERIKA EN DE Op een druk bezochte vergadering van de af deel in« Hamburg der Centrumpartij heeft oud- rijkskanaelier dr. jMarx Kondag een rede gehou den. waarin hij, na In 't kort gewezen te heb ben op de zoo gelukkig tot stond gekomen ver zoening tusschen den H. Stoel en Italië, den binnen land schen poMtieken toestand van Duitschiand besprak. Vele partijen, aldus de oud-rijkskanselier, hebben nog immer den moed niet, het volk de waarheid te zeggen. Het Centrum wijst dé ver antwoordelijkheid voor de begrooting aif, in dien zij niet wordt ingediend door een regee ring met een behoorlijke meerderheid achter rich, die alleen gevormd kan worden doo-r een samengaan der meeste partijen. Het Centrum wil geen demagogische politiek voeren, noch aan zijn kiezers beloften voorhou den, die niet te vervullen zijn, in tegenstelling met de socialisten. De roode heeren stelden b.v. onlangs in den Rijksdag voor, den crisis- steun tot alle groepen van werkloozen uit te breiden. Maar toen de communisten dit, op roode propaganda bekend voorstel, onmiddel lijk overnamen, zagen de socialisten zich ten slotte genoodzaakt, wijl Centrum en Duitsch- natlonalen zich van stemming onthielden, tegen hun eigen motie te stemmen, om aanvaarding ervan te beletten. Zoolang het Duitsche volk zich doo-r derge lijke partijreclame laat leiden, kunnen wij het niet helpen! Men maakt er het Centrum een verwijt van. dat het drie ministerportefeuilles voor zich op. elscht, Rijksminister Severing heeft eenlge dagen geleden verklaard, dat de sociaal-demo cratie wel de verantwoordelijkheid voor den ernstigen toestand dragen wil, doch een dien overeenkomstige vertegenwoordiging In de re geering eischt. Welnu, dat eischt het Centrum ook. Indien zijn eischen als billijk worden er kend, zullen ook wij, aldus dr. Marx, weer de hand uitsteken tot gemeenschappelijke^ ar beid. Intusschen zullen nieuwe onderhandelingen over de vorming van een coalitie in het rijk en in Pruisen worden gevoerd. Mgr. dr. Kaas, de voorzitter van het Centrum, zal vandaag een persoonlijk onderhoud met dr. Streseruann, den leider der liberalen hebben. In de eerstvol gende dagen zouden dan besprekingen over de coalitie ln Prutsen kunnen beginnen. Wat Is de oorzaak geweest van Amanoela's vnü? En daarop heeft Mussolini geantwoord: de Afghaansche vorst heeft de kracht van den godsdienst onderschat. Hij meende den gods dienst te kunnen op zij schuiven en dat heeft hem zijn troon gekost. Zijn onderdanen waren trouwer aan hun godsdienst dan anD Een verdrag voor nauwere samenwerking fusschen verschillende landen. I J Reuter seint ons uit Washington d.d. 18 dezer: Kellogg, de Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken heeft het sluiten bekend ge maakt van een verdrag tusscben de Vereenlgde Staten. Engeland en twaalf andere landen voor nauwere samenwerking tusschen de ambtena ren, die belast zijn met het bestrijden van het vervoer van narcotische middelen. De overeenkomst omvat de directe uitwisse ling van inlichtingen omtrent personen, die de wetten betreffende de kruiden overtreden. De twaalf andere landen zijn Nederland Duitschiand, België, Frankrijk, Denemarken, Italië, Tsjecho-Slowakië, Griekenland, Spanje, Polen, Turkije en Japan. KATHOLIEKE LANDVERHUIZING. IN ENGELAND Steun van den Staat. Lord Denbigh, een der leiders van de Katho lieke emigratie-vereeniging in Engeland, heeft medegedeeld, dat de Engelsche regeering den door de vereeniging uitgezonden landverhuizers denzelfden steun zal geven als aan hen, die rechtstreeks door de regeering worden uitge stuurd. De regeering zal ook subsidie verleeuen aan Londensche Dominicanessen, die meisjes op leiden voor arbeid in de dominions. Het jaarlljkscb aantal Katholieke landverhui zers uit Groot-Brtttannië en Noord-Ierland wordt geschat op 10.500 i i i Joodsch onderwijspersoneel kreeg sinds enkele maanden geen salaris Vorige week vergaderde de centralé commis sie van onderwijs ter bespreking van den ern stigen toestand van 't Hebreeuwsche onderwijs personeel, aan hetwelk sinds enkele maanden geen salaris is uitbetaald. Eénparig sloten dan ook de onderwijzers zich aan bij een ultimatum om. hun werk neer te leggen, zoo de zaken niet spoedig in orde ge bracht werden. Enkele bepalingen werden daar- omtrent vastgesteld met betrekking tot onmid dellijk uitkeeren van achterstallig salaris. Tot heden worden in Palestina van Btaats- wege geen schoolsubsidies verstrekt Eischen nu de joden, die een zeer kleine minderheid zijn 18 pCt subsidies voor hun Zionistische scholen d. 1. confessioneels scholen, dan znllem mahomedanen en Christenen de over wegende meerderheid -op de eerste plaats aanspraak maken op diezelfde subsidies. In Albanië Is een afdeeling recruten aange vallen door wolven, die elf recruten verscheur den. MUSSOLINI OVER AMANOËLLA ONTWAPENING den koning. Mussolini zelf heeft beter inge zien. Italië was katholiek naar zijn grondwet; maar liberale bestuurders trachtten het te verleeken. De leider der fascisten daarentegen heeft een overeenkomst gesloten met den Paus en men kan er van verzekerd zijn. dat het be lang van Italië niet uit het oog verloren is, toen deze overeenkomst werd aangegaan. Het zal blijken, dat de ItaJiaausclie dictator goed heeft gezien en zich niet vergiste in de eigen lijke oer-kracht van zijn volk. De Japaasche regeering heeft haar gezanten te Washington, Londen, Parijs en Rome op gedragen stappen te doen teneinde op 27 Mei te Genève een conferentie voor de ontwape ning ter zee te doen bijeen roepen. Japan zou dan opdeze conferentie vertegenwoor digd worden door zijn minister van marine Okada. Intusschen heeft de Engelsche gezant te Washington een nadere verklaring afgelegd omtrent zijn uitlatingen over de waarschijn lijkheid, dat spoedig nieuwe Engelsche voor stellen voor het houden vau een vlootconfe- rentie te wachten zouden zijn. Hij wijst er op, dat hij slechts zijn persoonlijke opvat tingen te kennen heeft gegeven. Dit beteekent dus inderdaad, dat de Engelsche regeering haar gezant verloochend heeft en nog van geen vlootbeperking (althans van geen be spreking daarover) weten wil. En intusschen zorgt Amerika voor be wapening. Eerst voor zich zelf: de legex- commissie van het huis van afgevaardigden wil n.l. den minister van oorlog machtigen, ook in vredestijd overeenkomsten met fabrie ken te sluiten, om de vervaardiging van oorlogsmateriaal in oorlogstijd te verzekeren en ook personeel voor de vervaardiging van dit materiaal op te leiden. Hiervoor zal jaarlijks een bedrag van 1.250.000 dollar beschikbaar worden gesteld. Ook voor anderen zal worden gezorgd: in antwoord n.L op het voorstel van het lid van het huis van afgevaardigden, Porter, om den president te machtigen een uitvoer verbod van wapenen af te kondigen tegen een natie, welke, met schending van het anti- oorlogsverdrag een andere natie aanvalt, ant woordde Kellogg, de minister van buiten- landsche zaken en vader van het verdrag, dat de president niet neutraal zou zijn, indien hij bij een oorlogsconflict één der oorlog voerende naties als aanvaller zou sehetsen. Het is den president wel geoorloofd den uit voer van wapenen naar twee oorlogvoerende landen te verbieden, maar de waarde van een dergelijk verbod is twijfelachtig, daar oorlogs materiaal ook van andere zijde kan worden geleverd. En hiermee is de dollar veilig gesteld! 150 huizen verwoest, 9 dooden, 20 zwaar gewonden- CAIRO, 18 Februari. (R.O.) Gisteren is in een groot dorp bij Zagaalg brand uitgebroken. Hedenochtend woedde het vuur nog voort. fot dusver zijn 150 hulzen in de aseh ge legd. Negen personen zijn in de vlammen om gekomen, twintig menschen zijn ernstig ge wond. TWEE FRANSCHE MEISJES LEVEND VERBRAND. Bij een carnavalsfeest te Tours kwamen twee meisjes te dicht bij de kachel, waardoor haar costumes In brand vlogen. Het eene meisje Is levend verbrand, terwijl het andere ernstige brandwonden kreeg. De resultaten van het eerste onderzoek BERLIJN, 17 Februari. (V.D.) Nader wordt medegedeeld, dat de omwonenden voor de ont ploffing een geweldig suizen hoorden. Een paniek maakte zich van hen meester; zinneloos liepen de menschen dooreen. Om kwart voor drie werd de brandweer ge waarschuwd, doch voordat deze verscheen, volgde reeds een tweede explosie. Het verwoeste gasreservoir was in 1876 ge bouwd. De totale schade, die doör de gemeente lijke verzekering wordt gedekt, bedraagt onge- veel één millioen mark. BERLIJN, 18 Februari. (W.B.) De stedelijke gasfabrieken deelen mede: Do oorzaak van deze exploisie van den gas houder ln de Sellerstrasse is ook thans nog niet gevonden. DE VERBANNEN TROTZKI WIL NAAR DUITSCHLAND Een visum gevraagd De soc.-dem. voorzitter van den Duttschen Rijksdag, Loebe, heeft Maandagavond het vol gende telegram van Trotski ontvangen: „Pera, 18 Februari. Mij beroepend op uw verklaring in den Rijksdag van 6 Februari, verzoek ik het Duitsche consulaat te Pera, (Constantiuopel) mij een visum te verleenen. Trotski. Zooals men zich zal herinneren, zei de Loebo op 6 dezer in antwoord op een communistische Interruptie; „Wellicht zullen wij er zelfs nog een toe te konten, ook aan Trotski 't asylrecht toe te staan." Loebe heeft Trotski's verzoek met een gun stige aanbeveling aan het Rijkskabinot door gezonden. Er Is to Berlijn nog geen bericht ontvangen, dat Trotski aan het Duitsche consulaat een pasvisum heeft gevraagd. In Moskou is nu pas officieel in de bladen mededeeling gedaan dat Trotski uit het ge bied van de Sovjet-republiek ie verbannen wegens zijn tegen de sovjets gerichte acti viteit. WOORDEN VAN MUSSOLINI.. In het verleden gesproken Men schrijft ons uit Rome d.d. 14 Februari: De Italiaansche bladen brengen, nu de vrede tusschen Italië en den H. Stoel geslo ten ls, de eerste redevoering, welke Benlto Mussolini, destijds eenvoudig amerild, in de Italiaansche kamer gehouden heeft tot groote verbazing van zijn grootendeels masonnieke toehoorders mede-afgevaardigden, in herinne ring. Er was in de kamer veel nieuwsgierigheid om Mussolini, die toen reeds bekend stond als een buitengewone persoonlijkheid, te hooren. Niemand echter vermoedde, dat hetgeen hij zeggen ging zoo geheel in strijd zou zijn mot de als liberale dogma's gelden meeningen o n trent de betrekkingen svan Italië tot den Paus en minder nog dacht men, dat hetgeen VI-isso- llni sprak, eigenlijk niets anders was dan een regeeringsprogram, dat hij, wanneer hem de gelegenheid gegeven zou worden, zou willen afwerken. Met zijn gewone klaarheid en juistheid van verdeeling behandelde hij punt voor punt van zijn program en plaatste boven ieder punt een opschrift, een titel. De kamer luisterde met gespannen aan dacht naar de woorden van den jongen af gevaardigde. Daar kwam plotseling als een donderslag het opschrift met doordringend scherpe stem uitgesproken: „De betrekkingen tusschen Italië en het Vaticaan". Ademlooze stilte volgde aldra na een be1 weging van verrassing op sommige banken, en als de stilte waarop hij Wachtte, verkregen was, vervolgde Mussolini op den toon van zekerheid, hem eigen waarbij ieder woord een hamerslag is: „Wij allen, die sinds 15 of 20 jaren, doordrengd van Carducciaansche litera tuur, hebben gehaat een oude Vaticaansche bloeddorstige wolvin, waarvan GarduccI sprak, naar ik meen in zijn Ode aan Ferrara: wij hebben hooren spreken van een „opperpries ter, somher van mysterie", waartegenover stond een dichter-profeet van verheven waar heid en van de toekomst; wij hebben hooren spreken van een waarzegster vol zwarte haren, die aan den vreemdeling, zich wagende bij Sint Pieter, getoond zou hebben het overgeble ven puin van een ruïne zonder weerga. Maar dat alles, dat schitterend kan zijn, wanneer het verbannen is naar het kamp der literatuur, lijkt heden ons, fascisten, onbevooroordeelde geesten, wel iet3 anachronistisch. Ik beweer hier, dat de Latijnsohe en keizerlijke traditie van Rome heden wordt vertegenwoordigd door het Katholicisme". Met kracht van toon, vlijmend scherp, tril lend, sprak Mussolini vooral deze laatste woor den, welke een gemurmel van goedkeuring bij het centrum eH de rechterzijde opwekten, maar op de linksche banken ironische commentaren uitlokten. Mussolini vervolgde echter: Indien men, zooals Mommsen 25 of 30 jaar geledeal zeide, te Rome niet blijft zonder universeele ideeën, denk ik en bevestig ik dat de eenige univer- seele gedachte, die heden te Rome bestaat die is, welke schittert vanuit het Vaticaan". Verbazing boven verbazing wekten deze woorden. Democraten en vrijmetselaars waren ontzet, anti-clericalen wonden zieh tot berstens toe op. maar Mussolini vervolgde: „Ik ben erg verontrust, wanneer ik zie dat zich nationale kerken vormen, want ik denk dan, dat er mil- lioenen en millioenen menschen zijn, die niet meer naar Italië ern Rome opzien. Reden waar om ik deze hypothese naar voren breng; ik denk dat, wanneer het Vaticaan definitief zijn droomen van wereldlijk bestuur Iaat varen en ik geloof, dat het reeds op dien weg is het profane of leeken Italië aan het Vati caan de materieels hulpmiddelen, de stoffe lijke verlichtingen voor scholen, kerken, zie kenhuizen en andere moet geven, welke een profane macht tot haar besohikking heeft. Om dat de ontwikkeling van het Katholicisme ln do wereld, de vermeerdering van 400 mil lioen menschen, die ln alle deelen der aarde oprijzen naar Rome, een belang en een trots ook is voor ons, die Italianen zijn". Er ls destfjds aan deze woorden van Mus solini buiten Italië niet veel aandacht geschon ken en in Italië niet veel waarde gehecht; alleen deden zij de anti-clericalen opstuiven van woede. Men geloofde toen nog niet aan een toe komst van den duce. Z.Em. Kard. Faulhaber over het accoord MUNCHEN, 18 Februari. (H.N.) Kardinaal Faulhaber heeft gisteren bij de viering van den kroningsdag en het gouden Priesterjubileum van den Pane over de overeenkomst tusschen het Vaticaan en de italiaansche regeering ge sproken. Hij noemde het sluiten van den vrede tus schen het Vaticaan en de Italiaansche regee ring een werk van de Goddelijke Voorzienig heid. De Paus, die thans züa onafhankelijkheid en souvereiniteit heeft herkregen, is een verst des vredes, een Priesterkoning, wiens rijk niet van deze wereld ls. Da wereldhistorische beteekenis van het verdrag bestaat daarin, dat een vredesverdrag ls gesloten, zender dat een oorlog daaraan vooraf is gegaan en dat een souvereine koning op den troon is gekomen, zonder dat andere koningen afgezet zijn. De wereldgeschiedenis zal uit deze feiten tot het Inzicht moeten komen, dat groote natio nale vraagstukken zonder oorlog volgens de beginselen van het volkenrecht opgelost kunnen worden en do vredo daarbij gehandhaafd kan worden. Na de H. Mis had een optocht van de Katho lieke jeugdbonden naar het paleis van den kardinaal plaats. Aan de feestviering namen ook de Pauselijke nuntius en minister-president Held deel. Geen Italiaansche leening ROME, 13 Februari (B.T.A.) Men spreekt officieel het bericht tegen, dat de Italiaansche staat besloten zou hebben een leening uit te schrijven om zijn financleele verplichtingen jegens het Vaticaan te dekken. De middelen om het hoofd te bieden aan dezo uitgaven waren reeds voorzien. Er zal goen vermeerdering der openbare schuld uit voort vloeien. Merkwaardige gebruiken verdwijnen, nu de rouw geëindigd is Men schrijft ons uit Rome d.d. 14 Februari: Met de verzoening van Italië met den H. Stoel gaan thans verdwijnen enkele merk waardigheden, welke hier en daar ln de palel zen der oudste Romelnsche prinsenfamilies, die na 1870 aan den Paus trouw waren ge bleven, telkens weer opvielen en golden als teekenen van rouw oveT het den Paus aange dane onrecht. Bij het meerendeel der families waren deze rouwteekenen in den langen loop der 59 jaren langzaam aan reeds verdwenen, ook al omdat ze in het gewone leven te veel last veroorzaakten. Een dezer rouwmerkwaardigheden was, dat de hoofdpoorten van de paleizen van de aan den Paus getrouwe families sinds den intocht der troepen van Cadorna in Rome gesloten bleven. Zoo is b.v. de groote poort van Pa lazzo Lancellotti van 20' September 1870 af steeds gesloten gebleven, totdat zij gisteren eindelijk, na een arbeid van ,e!e uren door meerdere arbeiders, weer gejrend werd en thans waaien van het balcon daarboven de verzoende Pauselijke èn Italiaansche vlaggen rustiglljk naast elkander. Ook de ontvang-salons met schooue kunst werken in ditzelfde paleis, waar sinds 1870 niemand buiten de familieleden werd toegela ten, is thans weer opengesteld, zoodat de be roemde discuswerper van den Griekschen beeld houwer Miron, die hier bewaard wordt, weer bewonderd kan warden. De oude vorst, don Filippo Lancellotti, voor eenige jaren gestor ven, een voorbeeld van trouw aan den Paus en van gehoorzaamheid aan den H. Stoel, die in zijn testament aan zijn kinderen die trouwe gehoorzaamheid het meest op het hart drukte, ba.d zelfs aan den beroemden archaeoloog Wolfgang Helbig geweigerd in zijn salons dit beeld te aanschouwen. En toch had deze ge leerde in de wereld van den zwarten adel zeer vele vrienden. Zelfs een eigenhandige aanbe veling van den Duitsehen keizer, Vilhelm II, voor wlen Lancellotti groote sympathie koes terde en die destijds op het hoogtepunt stond van zijn macht, kon hem niet vermurwen Hij wilde dit teel:en van ronw zelfs peen oogen- blik afgelegd zien, voor wie dan ook. Een ander teelten van rouw, dat nog be waard bleef ln alle paleizen, waar de Pausen wel eens op bezoek kwamen en die daarom het voorrecht ontvangen hadden om een Pau selijke troonzaal te mogen bezitten, is dat Ie gouden zetel onder den troonhemel, waarop de Pausen plaats namen bij hunne bezoeken, met den rug naar de zaal gekeerd was. Dit zelfde rouwteeken kan men ook zien in allo ltardinaalswoningen. Volgens traditioneel ge bruik hebben deze alle een troonr-,al ln haar officieel gedeelte. Ook daar ziet men den gou den zetel geplaatst op dezelfde wijze, om te doen zien, dat deze, nu hij niet meer door den Paus gebruikt kon worden, zijn doel verloren had. Gisteren bij de groote ontvangst in Pa lazzo Ooi or. na, stond de gouden zetel in de troonzaal nog steeds dusdanig geplaatst. Eerst nadat de ratificatie van het vredestractaat tusschen den H. Stoel en Italië zal hebben plaats gehad, zal ook de goudsn zetel weer als vroeger met. den rug tegen den muur ge plaatst worden onder het er boven hangend portret van den regeerenden Paus. Zooals bekend is, hadden de kardinajen vóór 1S70 dezolfde voorrechten als de koninklijke prinsen van den bloede. In het gesloten trac taat zijn die voorrechten door Italië thane ook weer erkend. Castel Gandolfo, het buitenverblijf des Pausen Men schrijft ons uit Rome: Zooals reeds bekend is, wordt bij het trac taat tu33ühen den Italiaanschen Staat en den H. Stoel de oude Pauselijke villa te Castel Gandolfo exterritoriaal verklaard met de be paling, dat de Italiaansche regeering de aan- sluitende villa Barberini voor den Paus zal aankoopen. Men verwacht nu in Rome, dat de H. Vader reeds in den aanstaanden zomer eenige dagen in de villa zal gaan doorbrengen. Voor de bevolking van Castel Gandolfo en Albano zal dit een groot evenement worden Na 60 jaren zal de steeds gesloten gebleven villa (alleen gedurende het Pontificaat van Pius X werd zij des zomers een enkelen keer bewoond door diens staatssecretaris kard. Merry del Val) weer geopend worden en zal het verschijnen van den H. Vader een groote blijdschap brengen. Het heerlijk, aan het prachtige Albaner- meer gelegen plaatsje, houdt nog steeds de herinneringen aan de Pausen die hier des zomers zoo gaarne verbleven, levendig; Castel Gandolfo was vooral een geliefd zo merverblijf voor Pius IX. Belastingvrije gebouwen Men seint ons uit Rome: Vrij van belastingen en niet onteigenbaar zouden volgens de „Osservatore", welk blad absoluut zeker daarvan is, volgens de over eenkomst van Lateranen zijn de tegenwoordige en m aanbouw zijnde gebouwen der Gregori- aansehe universiteit, van het bijbelinstituut, het palei3 bij de kerk der twaalf Apostelen, het paleis bij Sant' Andrea del Valle, het complex gebouwen bij Maria Maggiore, waarin het Lom bardisch en Russisch seminarie, het Oestersch instituut en het christelijk archeologisch insti tuut. Verder twee paleizen bij Sant' Appolinare en het retraitenhuis voor geestelijken op den Monto Celio. De Zwitscrsche garde GENèVE, 18 Februari (PARTICULIER.) De Zwitsereehe openbare meening vraagt, of Zwltsersche burgers gerechtigd zullen zijn te blijven dienen bij de Pauselijke Zwltsersche garde, daar de Zwltsersche grondwet den Zwitsers verbiedt, bij vreemde legers te dienen. De kentering in de verhouding van Staat en Kerk Bij h.et „Te Deum" dat in de kathedraal te Lissabon door den patriarch werd gezongen ter gelegenheid van de oplossing der Romeinsche kwestie, was generaal Carmona, president van Portugal en de geheele Portugeesche regeering alsmede het gezantschap aanwezig. Talrijke ongelukken in Duitschiand FRANKFURT, 17 Februari. (V.D.) Op de zelden toegevroren Main waren een groot aan tal menschen bijeen zelfs motorrijders reden over het spiegelgladde ijs, toen eer io-jarige jongen zich in het midden van de rivier waagde, zonder op de waarschuwingen, dat het ijs hier niet sterk genoeg was, te letten. Op de gevaarlijke plaats gekomen, zakte hij door het ijs, werd door de rivier meegesleept en verdronk. Een jonge man, die hem nage sprongen was, kon slechts met moeite weer worden gered. De politie heeft onmiddellijk het ijs ont ruimd en den toegang verboden. Verkeer in Denemarken belemmerd BERLIJN, 18 Februari (H.N.) Het spoorweg verkeer tusschen Duitschiand en Scandinavië wordt nog steeds door sneeuw en ijs belem merd. In Denemarken zelf kunnen de veerbooten in het binnenlaiidsohe verkeer niet meer varen, terwijl de spoortreinen ln de sneeuw blijven steken. In de Groote Belt is het scheepvaart verkeer geheel onmogelijk. Ook België heeft last genoeg I Onze Brusselsche oorrespondent meldt onsj De treinen, die nog rijden, komen oinnen met enkele uren vertraging en in de groote steden is het tramtransport ook nog grooten deels gestremd. Er is groot gebrek aan brandstoffen en vooral de arme menschen hebben het hard te verantwoorden. In duizenden huizen zijn de leidingen van gas en water bevroren en iedereen moet zoo wat een beroep doen op de welwillendheid van bevoorrechte gebaren, wien dieze kleine huiselijke ramp niet is overkomen. De haven van Antwerpen zoo goed als stil Onze Antwerpsche correspondent meldt ons nader d.d. 18 dezer: De toestand op de rivier de Schelde alhier is steeds slechter geworden; thans ligt het ver keer zoo goed als geheel stil. Het besluit, Vrij dag door het loodswezen getroffen, om n.l. geen schepen meer van en naar Antwerpen te loodsen, een besluit dat toen als voorbarig werd bestempeld, is thans door de vorst tot werkelijkheid gemaakt. Zaterdagavond is het laatste schip, het Duitsche s.s. „Alster" naar zee vertrokken. Gisteren,Zondag heeft geen enkele zeeboot het gewaagd, de rivier op of af te varen. Verschei dene schepen, voor Antwerpen bestemd, zullen naar andere havens gezonden worden. Zoo wordt gemeld, dat de Congo-boot „Anversville" naar Rotterdam zou gaan om daar te lossen. De haven van Antwerpen biedt het beeld van een troostelooze verlatenheid. De werkloosheid neemt schrikbarend toe. 70 graden in Siberië! Naar uit Moskou gemeld wordt, is de thermo meter te Jakoetsk tot 70 graden oneer nul go daald. Volgens officieele berichten zijn 25 personen doodgevroren. Nieuwe koude-golf op komst 7 KOWNO, 18 Februari (W. B.) Het Rus. stscfh weerkundig instituut meldt, dat een nieuwe koudegolf Europa bedreigt. In Zuid- Rusland is de laatste dagen wederom de koud/ ingetreden. Habiboellahz oekt steun bij de godsdienstige leiders PESJAWAR, 18 Februari (R.O.) Gemeld wordt dat Habiboellah, de zoon van den watert drager, die te Kaboel den troon bezette, een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij de godsdienstige leiders in den staat hersteld wor den, in het genot der toelagen, waarvan zij door Amanoellah werden beroofd. De stammen, die All Aehmed Khan den troon pretendent, die te Jagdaiak werd verslagen, steunden, hebben thans hun steun aan Habi boellah aangeboden. Deze tracht nu ook zich den steun der Sjinwari'e te verzekeren. In de Oostelijke provincies ln de streek vau Telekebad heerseht een ordelooze toestand; daar hebben do autoriteiten alle gezag ver loren. CHINEESCH MUNITIEDEPOT IN DE l LUCHT GEVLOGEN Een communistische aanslag. PEKING, 18 Februari. (V.D.) Communisten hebben in de provincie Kwangtoeng, nabij de stad Singan, een munitiedepot hi de lucht laten vliegen. Honderd Chineesche officieren en soldaten zijn onder de puinhoopen bedolven. Communistische samenzwering in Mantsjoerije? LONDEN, 18 Februari. (H.N.) Volgens een bericht uit Moekden moet in Mantsjoecije een communistische samenzwering zijn ontctekt. Drie Russen en vier Chineezen. allen lid van communistische vereeaigingeu, zijn in hechte nis genomen. De passagiers gered; kostbare lading verforen. MELBOURNE, IS Februari (R.O.) Het stoomschip „Kanowra" van een HJn, die den dienst onderhoudt tusschen de verschillende Australische staten, is gisterenavond ia den mist geetrand op het eiland Cleft gelegen op 7, mijl ten Westen van kaap Wils on. De passagiers werden overgenomen door het stoomschip „Mackarra", blijkbaar daardoor kwam de Kanowra weer vlot, doch na eenigen tijd zonk het schip met een lading aan boord welke op honderd duizend pond sterling ge schat wordt. De passagiers hebben bijna al hun bagage verloren. Da besaannlng is gered, )i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6