TANDPROTHESE en INVALIDITEIT - -I WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 3 J de verklaringen van een DE TANDHEELKUNDIGEN NAAST DE TANDARTSEN DE WEGENFONDS-BEGROOTING UIT bleiswijk UIT KETHEL UIT VLAARDINGEN t VERDUISTERING EN POGING TOT MOORD Twaalf jaar gevangenisstraf geëiackU f ZENUWACHTIGE GETUIGE Wellicht herinnert men zich, dat begin Octo ber ran het vorig jaar voor de Vierde Kamer der Amsterdam.sche Rechtbank heeft terechtge staan de 48-jarige koopman J. H. uit Diemen, en wel terzake van poging tot moord, subs, poging tot doodslag. Volgens de dagvaarding had H. op II Mei van het vorig jaar een vrouw, met wie hij eenigen tijd bevriend was geweest, - te ongeveer middernacht van het Jaagpad langs de Weespertrekvaart, nabij de Spoorbrug over die vaart aan den Omval, opzettelijk en met voorbedachten rade in het water geduwd, teneinde haar door verdrinking van het leven te berooven. Verdachte slaagde niet In zijn boezen opzet, doordat het slachtoffer zich aan een ducdaif vastgreep. Op haar hulpgeroep schoten perso nen toe. die haar uit het water haaiden. Het O.M. mr. Reilingh, had poging tot moord bewezen geacht en tegen v-erd. twaalf jaren ge vangen test raf geëteohtde Rechtbank echter bleek van oordeel, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen was en had K vrijgesproken. Ret O.M. ging van dit vonnis in hooger be roep, maar bovendien stelde hij tegen H. eon afzonderlijke vervol-ging ln wegens verduiste ring. Verd. had n.l. kort voor hot gebeurde aan den Omval van de vrouw een bankbiljet van duizend gulden ontvangen, waarvoor hij een haar toebehoorende obligatie ter waarde van dat bedrag aan de Incassotaank moest afhalen. EL werd er nu van beschuldigd, zich dh bank biljet wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Te dier za.ke had het O.M. een Jaar gevange nisstraf alsmede de onmiddellijke gevangen neming van verd, gevorderd. Het laatste verzoek werd door de Rechtbank ingewilligd, en bij .haai' uitspraak legde zij verd. eveneens een jaar gevangenisstraf op, een vonnis, waartegen H. appel aanteekende. Gisteren had H. zich in hooger beroep voer hei Gerechtshof te verantwoorden. Hot eerst werd het geval der verduistering beaandaltf. Verd. zeide in booger beroep te zijn gegaan, omdat hij zich onschuldig achtte. Hij bleef volharden bij zijn roer de Rechtbank af gelegde verklaringen. Ook het getuigenverhoor leverde geen nieuwe gezichtspunten op. De advocaat-generaal, mr. Baron van Ha- xinxma thoe Slooten, ging ln zijn requistoir de feiten uitvoerig na en vorderde ten slotte be vestiging van het vonnis. De verdediger, mr. F. Pauwels, concludeerde tot vrijspraak. Vóór het Gerechtshof hierna tot de eigenlijke behandeling van. de tweede zaak (de poging tot moord) overging. Het de president, mr. Jolles verdachte uit de zaal leiden en riep hij de vrouw voor het hekje. „Ik vind het aeodlg", aldus de president, „om u buiten verd.'s. tegen woordigheid even te hooren over die kwestie aan den Omval. Hoe bent u ia het water terecht gekomen V' De vrouw: ,,H. heeft me. een flinken duw ge geven en hij zei: „daar ga Je dan F* Pree: „Waarom was u voor de rechtbank zoo aarzelend in uw verklaring op dit punt U hebt toen gezegd, dat u niet precies wist, hoe u in het water terecht gekomen was". De vrouw: „Ik was voor de Rechtbank erg zenuwachtig en in de war en ik heb hem willen sparen". Hierna werd verd. weer door den veldwach ter binnengeleid en las de advocaat-generaal de dagvaarding voor. H. ontleende ten stelligste de vrouw een duw te hebben gegeven; hoe zij in het water is ge vallen, wist hij stiet. Ook bij het getuigenverhoor in deze zaak kwamen geen nieuwe, bijzonderheden aan hot licht. Na de pauze kw-ra. opnieuw het slachtoffer voor het hekje en trad de president nogmaals met haar ln bijzonderheden over bef gebeurde aan den Omval en wat daaraan was voorafge gaan. Mr. Pauwets wees do kroongetuige op de groots tegenstrijdigheid in haar verklaringen van nu en vroeger. Voor den rechter-commls- sarte heeft zij niet van een duw gesproken, wel voor de politie. De advocaat-generaal, mr. baron Van Ha- ïtaxma thoe Slooten, zeide dat de verduiste ring der duizend gulden ten nauwste verband houdt met bet drama aan den Omval. Die ver duistering geeft het motief voor de misdaad: verd. heeft, zich van de vrouw willen ontdoen om het geld veilig voor zichzelf te sunnen be houden, De veronderstelling de men voor zulk een luttel bedrag geen moord pleegt, gaat niet op, spreker heeft wel moordzaken behandeld, waarbij het om geringer bedragen ging. Uitvoe rig ging spreker de verklaringen der getuigen en vooral die van de kroongetuige Du, Conelu- deerend zeide de advocaat-generaal dat z,l. het wettig en overtuigend bewijs van poging tot moord Is bewezen. Spreker etsebte vernietiging van bet vrijsprekend vonnie der Rechtbank, en, opnieuw rechtdoende, vera.'a veroordeel tag tot twaalf jaar gevangenisstraf en zijn onmid dellijke gevangenneming voor dit tweede feit. De verdediger mr F. Pauwels, wees ln zijn pleidooi, evenals hij dit voor de Rechtbank had gedaan, jc het feit, dat in deze zaak alles afhangt van de verklaringen der kroongetuige. En wat zien we nu? Voor ,c Rechtbank was Zij zenuwachtig en verward, hoewel de toen zitting hebbende president de kalmte ln per soon is, zoodat er van hem geen nerveus ma kende invloed kan zijn uitgegaan. Vandaag, Is ze voor het Hof verschenen, herboren, rus tig. positief en waardig. Wat Is daar de oor zaak van? We tasten hier geheel in het duis ter. Deze vrouw ts een en al geheimzinnig heid en wij weten niet, kunnen niet weten, welke roerseien ra» wraak of hartstocht op ihet oogenbllk spreken. Pletter huivert bi} de wankele verklaringen dór kroongetuige, Ir, deze zaak kan de justitie zichzelf eeren door grooto voorzichtigheid te betrach ten. Een zwaar vonnis- tegen dezen man zou een doodvonnis zijn, PI. concludeerde tot vrij spraak. Na re- e» dupliek ward het onderzoek geslo ten en do uitspraak bepaald op 5 Maart a.s, TWEEDE KAMER MINISTER SLQTEMAKER DE BRUINE IS NIET GELUKKIG CONSULAATWEZEN. Ingevolge Koninklijke ma-ebtigtag is do heer H, J, M. van Raai te erkend ea toegelat en ais vice-consul van Denemarken te VTisstagsn. Op de stemming na, iie op een nader te be palen dag zal worden gehouden, is de Kamer na een debat van meer dan twee uren klaar gekomen met het wetsontwerp, waarbij aan hen, wien nie» krachtens de wet van 29 Juni 1925, de viseering op hun bewijs van vestiging is verleend, of wier viseering op hun bewijs van vestiging krachtens de wet van SO De cember 1926 is doorgehaald, alsnog gelegen heid zal worde» gegeven door een practiseh examen het bewijs te leveren, dat zij bekwaam zijn tot de uitoefening der volledige tand prothese. De raad, door „Het Tolk" Vrijdag aan de elkander fel bestrijdende socialisten Duys en Mevr. de VriesBruins gegeven: „Kinderkou-s, hebt elkander lief" werd niet opgevolgd, want ook heden was een groot deel van het debat aan dien huiseiijken strijd gewijd. Merkwaar dige uitlating in een partij, die het monopolie voor zich ópeischt van de ware democratie, was zeker, dat de heer Duys verklaarde niet te willen staan onder de dictatuur van mevr. de Vries:Bruins. Veel aandacht schonk de Kamer ten spijt aai, het schreeuwen van don heer Duys intussehen niet aan dit debat. Aan de grondgedachte, dat allen, die onder deze wet vallen, voor 3d Juli 1913 de volledige tandprothese .moeten hebban uitgeoefend, ts niet getornd. Wel heeft de minister een belang rijke toelichting daarop gegeven omdat hij de man is, die daar in gevolge de wet over oor- deelen moet.. Het is volgens den minister niet noodig, dat de volledige tandprothese zelf standig is uitgeoefend, het is ook voldoende als deze in loondienst is verricht. Of het nu eindelijk als ook de Eerste Kamer aan dit wetje haar goedkeuring hecht, uit zal zijn met den strijd om de tandtechnici, waar van we nu zullen krijgen dubbel geviseerd ea daarna nog geëxamineerd ter behandeling van onze tanden en kiezen, weten we niet. De lang durige gi-daehtenwisseling over het feit, dat deze practiseh gevormde menschen geen melk tandje mogen trekken, maar wei een heel ge bit, bewijst reeds dat men nog niet tevreden is. Erger is echter dat deze tandheelkundigen, langzamerhand zullen uitsterven en dat er een actie aan het opkomen is, waarvan de heer Langman de tolk was, die dezen stand naast dien van de tandartsen wil blijven be houden. Het oogenbllk om hierover van de Kamer een uitspraak te vragen, was niet gunstig; bij een volgende behandeling van de rijksbegrooting kan daarover wel eens een motie worden voorgesteld. Nadat te kwart over drie dit wetje was af gedaan. kon een begin worden gemaakt met de behandeling van eenige wijzigingen in de Invaliditeitswet, waarvan de wenschelijkheid in de practijk der wetsuitvoering is gebleken. Het meest belangrijke voorstel, dat ook het eerst aan de orde kwam, was dat van de Loon grens. Naar de geldende wettelijke voorschrif ten ia niet-verzekeringspliohtig de arbeider, wiens loon meer dan 1200 gld. bedraagt. Hierbij werd destijds uitgeg-aan van de gedachte; dat de loonarbeider in den regel zoo tusschen 16 en IS jaar in dienstbetrekking k-omt. Het loon was vroeger zelden hooger, maar tegen woord tg wel en bovendien gebeurt het. meermalen, dat personen door tal van omstandigheden eerst veel later in dienstbetrekking komen en dan ook op hooger loon beginnen. Nu is er voorge steld (te loongrens te brengen op 2000 gld. terwijl de verzekertagspllcht voortduurt, totdat het loon 3000 gld, por jaar bedraagt. Verdient de arbeider meer, dan kan hij de verzekering vrijwillig voortzetten. Personen, die na hun 35e levensjaar voor het eerst in loondienst treden, hlijven onverzekerd, volgens de wet. O vei' het algemeen bestond er tegen deze wijziging geen bezwaar, maar tal van leden wilden verder gaan. De heer Duys wilde zelfs de heela loongrens laten vervallen en op deze wijze van de arbeidersverzekering maar ineens maken een volksverzekering. Men kan dat wensehen, maar daarvoor moet er toch ook geld zijn en do Regeering heeft au eenmaal verklaard, dat ze niet verder kan gaan dan dit voorstel. Het gevolg was dan ook, dat alleen de sociaal-democraten er hun stem aan gaven. Het verlangen om de leeftijdsgrens, waarop men alsnog verzekeringspliehtig wordt, te brengen van 35 op 45 jaar, bracht het niet eens tot een stemming. De minister verklaarde dat dit het rijk per jaar een millioen meer aan bijdrage zou kosten. Minister Sloteinaker die Bruine is met de be handeling van wetsontwerpen door de Kamer nooit erg gelukkig, Het wetje van de tand technici kon het niet eens tot een stemming brengen en bij deze Invaliditeitswet hokte het ook weder, zij het,, bij artikel III niet geheel door zijn schuld. Het amendement van den heer Duys was zoo slordig geredigeerd, dat er ver schillende wijzigingen in noodig waren, zoodat op het laatst, vooral toen de minister er ook nog iets aan toevoegde voor hij; het overnam, nie mand er meer uit wijs kon. Heden komt het opnieuw aan do orde. WENKEN EN WENSCHEN VAN BELANGHEBBENDE^. In verband met de aanstaande behandeling en vaststelling van de Wegenfonds begroottas voor 1929 hebben de besturen van den A.N. W.B., Toeristenbond, voor Nederland, en san aKon. Autoïnobiel Club een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin eenige wensehen naar voren worden gebracht, waar aan door de weggebruikers grooto waarde wordt gehecht, omdat het gehoor geven aan die wensehen kan bijdragen tot een goede, ratio neels en economische wegenverbeterlng, De eerste wensoh betreft het hooren van belanghebbenden bij den aanleg van nieuwe wegen opdat zij in do gelegenheid worden ge steld hun meen in g omtrent de voc. die wegen ontworpen plannen kenbaar te maken. In de Wegenfondsbegrooting voor 1929 zij,, n.l. voor grondaankoop en wegenaanleg eenige mein-o- riepostwj aangevraagd, terwijl ten behoeve van andere wegen bepaalde bedragen zijn uitgetrok ken, zonder dat omtrent de plannen voor den aanleg dier wegen iets bekend is. De mogelijk heid is daardoor niet uitgesloten, dat thans begonnen wordt met aankoop van gronden, of niet uitvoering van werken, waartegen later, als de- plannen bekend worden, ernstige bezwa ren zullen blijke.. te bestaan. -Het is. daarom wél zeer gewenscht, dat, alvorens gronden wor den aangekocht, .of met de uitvoering van het werk een begin wordt gemaakt, de zekerheid wordt verkregen, dat de plannen voldoen aan de hoogste eisehen, welke daaraan uit een oog punt van veilig en economisch verkeeT moeten worden gesteld. Een ander punt waarop de aandacht van den Minister gevestigd wordt is, dat voor sommige doorgaande verkeerswegen tusschen belangrijke plaatsen, bij do ontworpen verbeteringsplannen een zeker gebrek aan eenheid valt te constatee- ren, vooral wanneer die wegen in meer dan één directie van den Waterstaat zijn gelegen. Een éénvormige behandeling van dergelijke wegen is in het belang van de veiligheid van het verkeer noodzakelijk en daarom dringen adressanten er ~p aan, dat Je doorgaande ver keerswegen tusschen belangrijke centra over hun volle lengte op gelijkvormige wijze zullen worden verbeterd. In de derde plaats wordt gewezen op het bezwaar, dat van verschillende wegen, welke dit jaar zullen worden verbeterd, de rijweg- verharding op een breedte van niet meer dan 5 tot 5% meter zal worden gebracht, terwijl -oor een veilig snelverkeer de wegen van het Rijkswegenplan die hoofdverbinding vormen, een rijweg van ten minste zes meter breedte zuilen moeten hebben, met daarnaast een af zonderlijke baan voor wielrijders Ten ehto van de rijwielpaden wordt nog opgemi dat deze bij sommige wegen zullen worden voorzien van een verharding, die min der geschikt ts voor ltet rijwielvctkeer dan de verharding van den rijweg. Ten slotte constateert het adres met leed wezen, dat in de ontwerpbegrooting niet steeds rekening gehouden Is met de wenschelijkheid om trams zooveel mogelijk van da wegen te weren,, of van het overige verkeer te schei den. Adressanten verzoeken daarom, dat op die plaatsen, waar de trams niet van de wegen kunnen worden verwijderd, de trambaan op afdoende wijze wordt afgescheiden van het voor het overige verkeer bestemde gedeelte. s<, - - -v. hardrijderij Bij de gehouden hardrijderij, stokrjjden, te Bergscbeuboek, behaalden een eersten prijs de heeren G. Kneppers, p. Knoppers en mej. A. v. d. Berg, een tweeden prijs d heeren L. v. d. Borg, C. Knoppers en do jtuigej. J. v. d.. Berg. Ctaze dorpsgenooten mej. a. v. d. Berg on de heer J. v. d. Bel's behaalden een eersten prijs en een troostprijs bij den gehouden wedstrijd voor dainea-hardrijden te Bergschen- hoek. PAARD OP hol Bij den wedstrijd te Zevenhuizen, gehouden met paard en slede, ging het paard van G. Rutte op hol en reed die sgaakluaad door, zoodat enkele toeschouwers kwamen te vallen. De slede werd vernield, maar ernstige onge lukken kwamen niet voor. ERNSTIGE VAL. Tengevolge van de gladheid kwam gisteren do 20-jarige bakkersknecht J. van Mil in se bakkerij bij zijn patroon C. d. L. adhier, zoo danig te vallen, dat hij een ernstig beenfrac tuur opliep- Op last van dr. Sauer ia de patiënt heden naar de Dr. NoletsMchtlng in Schiedam vervoerd. NIEUWE PASTOOR. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem ls tot pastoor alhier benoemd, de ZeerEerw. Heer W. de Groot, die pastoor was te lerseke. De Zeereerw. heer de Groot werd geboren te Amsterdam op 1 November 1874; op 16 Augustus 1908 ontving hij de H. Priestei wij ding en was van 39031905 kapelaan te Heilo, van 19051910 te Voorhout, van 1910— 3612 te Rotterdam, van 19123915 te Limmen en van 191-51922 te Roelof Ai endsveen Op 18 Februari 1922 werd hij tot pastoor te lerseke benoemd- De Zc-ereerw, heer H. van Baaren pastoor te Kethel ts ln dezelfde functie benoemd to Ouddorp (N.-H.). KERKLAAN ONDERGELOOPEN. Tengevolge van de vorst is de sluis aan de Poldervaart nabij het Windas stukgevroren. waardoor de Kerklaan heden geheel onder wa ter werd gezet. Voor de baan. die door de sneeuw der laatste dagen onberijdbaar was geworden, belooft dit bij een nachtje vorst een mooie uitkomst. IJSPRET. Ondanks het minder mooie ijs dat door de sneeuwbuien er niet op was verbeterd, wis Zondag op de Poldervaart zulk een menigte schaatsrijders op de been, als men sinds den winter van 1890 daar niet meer had gezien. Van heinde en ver waren kunstrijders geko men, om op de Poldervaart hun „kunnen" te toonen. Voor zoover wij vernamen hebben geen ernstige ongevallen plaats gehad en kon den gevallen schaatsrijders na even minder vriendelijk kijken, hun tocht weer voortzetten. ONDERLINGE SCHIETWEDSTRIJD. De uitslag van den ouderlingen schietwedstrijd welke gehouden is op de banen achter het café De Vergulde Valk is als volgt: Vaste baan A I: le pr. N. Lansbergen; 2e pr, P. v. Schijndel, 3e pr. M. de Bruin, 4e pr, J. A. Ham, 5e pr. W. Peters, lie pr. G. Sauer Vaste baan A II; le pr. J C. F. Olstboorn, 2e pr. C. Lansbergen Ga., 3e pr. C. Lansbergen Az„ 4e pr. Jos. van Mil, ,5e pr.L. W. Bijl, 6e pr.. N. W. van Beurden, 7e pr. F. Oisthoorn 8e pr. C. G. v. d. Drift. Vaste, baan B. l.e pr. P. J. Lansbergen, 2e pr. L. van Noordt. 3e pr. H. de Lange, 4» pr. F. Verspeek. 6e- pr. Jan Vlagman, 6e pr. P. C. Lansbergen, 7e pr. S. Ham. Vrije baan: le pr. A. C. v. d. Loo, 2a pr. M de Bruin, 3e pr. C. Sauer. 4e prijs W. Pe ters, 5e pr. C. Lansbergen, 6e pr.. P. van .Schijndel, 7e pr. J. Verspeek. Vogelprik: le pr. G- Lansbergen 72, 2e pr. W. Jongste 68, 3e pr. G. Sauer 67, 4e pr. H. de Lange 67, 5e pr. C. Sauer 66, Ge pr,. Jac. van Scbie 66; 7e pr. T. v. d. Wlldt 65. Se pr. C. G. v. d. Drift 64. De prijzen zullen Zaterdagavond om half negen in de bovenzaal, van café „De Vergulde Valk" aan de winnaars worden uitgereikt. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1? Februari. GEBOREN; Wilhelmus, Batlomeus, Johan- nus z. van W. A. J van Veen en E. van de Ende, Daardingerweg 16. ONDERTROUWD: Adrianus Kievit 25 j. en Mafia Antonetta Snij.kens 21 J. INENTING Van gemeentewege zal op Donderdag 28 Februari a.s. gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in- of herinenting. Zij, die voor zich of voor hun kinderen hiervan gebruik wensehen te maken, moeten daarvan ten Raadhntze aan gifte doen op Donderdag 21 Februari. R. K. WEDUWENFONDS ST. ELISABETH Maandagayond hield genoemd fonds zijn jaar vergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat er thans 62 leden zijn. De ontvangsten bedroegen f 295.07. De uitga ven waren f 225.39, zoodat er een batig saldo van f 59 68 is. In 1928 is aan weduwen ui!ge keerd f 2ii.in de 24 jaren van 't bestaan van het fonds is uitgekeerd f 1672.32. De bezit tingen bedrageD ta totaal thans f 3804.84. De penningmeester werd herkozen. In de-kas- commissie werden benoemd de hoeren N. S. Hoekstra en A. Hertog. In October a.s. zal het 25-jarig bestaan- van bet fonds herdacht worden. De uitkeeruig bleef gehandhaafd op drie gul den per week. Bij de rondvraag word aangedrongen op: moor propaganda om het ledental op te voeren.. BRANDSTOFFENN OOD Van officic-ele zijde deelt men ons het vol gende mede: Zaterdag 16 dezer had des avonds ten stadhulze een bespreking platte tusschen den burgemeester en den wethouder voor sociale aangelegenheden met de verschillende alhier ge vestigde bra ndstoffen handelaren. Geconstateerd werd, dat er onder het pu bliek vrees bestaat voor gebrek aan brand stof. Dit heeft ten gevolge dat velen meor inslaan dan zij eigenlijk voor de e.v. weken noodig hebben. Overeengekomen werd daarom dat van de handelaren voorloopig ieder uit sluitend zijn eigen klanten zal bedienen en geen nieuwe klanten zal aannemen. Voorts, dat men zal weigeren daar te leveren waar nog eon voldoende hoeveelheid aanwezig is. Voor gebrek aan brandstof behoeft geen vrees te bestaan De gasfabriek beschikt nog over een flinke hoeveelheid cokes, terwijl het havenbedrijf Vlaardtagen-Oost bereid is, zoo noodig van zijn enorme hoeveelheid steen kolen aan de a'.bier gevestigde bandelaren te verknepen, ten dienste der ingezetenen dezer gemeente. Alleen kan het wel gebeuren dat er over enkele dagen behoefte ontstaat aan eierkolen, doordat de handelaren de voor Februari levering bestelde hoeveelheden nog niet ontvingen en er n't den aard der zaak verleden week buiten verhouding veel ver kocht is. Da burgemeester beeft daarom op bespoediging der aflevering van deze bestel lingen bij de bevoegde autoriteiten aange drongen De handelaren drongen tevens aan op beperking dor aflevering van cokes naar het Westland. Maar dat kan de gasfabriek niet doen. omdat die cokes geleverd wordt krachtens bestaande contracten. Zon da fabriek die nu annuleeren dan zou zij haar afzetgebied van cokes voor het vervolg te vaal beperken. Nu de cokes per auto gehaald moet worden, bedraagt de dagelijksche aflevering trouwens niet meer dan de dagelijksche pro ductie. Er behoeft dus absoluut geen vrees te bestaan voor gebrek aan brandstof; alleen zal men wellicht bij aanhoudende vorst binnenkort niet die soort kunnen krijgen, die meD het liefst stookt. Maar ook om aan dit 'ongemak tegemoet te komen wordt het noodige verricht. AANTAL. WERKLOOZEN Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs;, is thans gestegen tot 600. DE ERNST DER TIJDEN Door den Ned. R. K. Volksbond alhier is tot B. en W. het volgende schrijven gericht: De noodtoestand, welke dcor den aanhouden den strengen winter en de daaruit voortvloei ende werkloosheid bijna algemeen veroorzaakt wordt, noopt ons een beroep te doen op de plaatselijke overheden tot leniging' van den nood helpend op te treden. Wij verzoeken daarom Uw geacht college ten behoeve van georganiseerde werkloozen deze en zoo noodig volgende weekten) gedurende de wachtdagon een ondersteuning van f 1.per dag te willen verieenen, alsmede op de door de werkloozenkassen te verstrekken uitkee- ringen een toeslag van 20 pet. tot een maximum van b. v. f 18 en bovendien aan gezinshoof den en kostwinners wekelijks een bon voor brandstoffen, zooals reeds aan steuntrekkende» wordt gegeven. Wij achten het overbod5g de wenschelijkheid van een en ander nader uiteen, te zetten nu de ernst der tijden zoo algemeen gevoeld wordt. TOESLAG WERKLOOZEN Door B. eu W. is een regeling getroffen, waarbij aan de werkloozen met groote ge zinnen, die uil de werkloozenkas trekken, een toeslag wordt Beseven op hun uitkeerjng uit de werkloozenkas. Deze toeslag handt verband met liet aantal kinderen. STEUN AAN WERKLOOZEN Door den heer C. J. G. Win Les, lid van den Gemeenteraad te VTaardinger-Ambacbi, ie aan E. en W. dier gemeente het volgende schrtyyen verzonden.. In verband met de huidige weersgesteldheid waardoor verschillende onzer burgers zijn ge troffen met gedwongen werkloosheid, komt het mij alleszins billijk voor, dat van gemeentewege aJ het mogelijke worde gedaan om in den nood van deze werkloozen en in het algemeen van de behoeft lgen in onze gemeente ep daadwerkelijke Wijze te voorzien. Beleefd noodig ik daarom Burg. en Weth. uit al het mogelijke te bewerkstelligen om ln dezen noodtoestand te voorzien, b. v. door tijde lijk te werk te stellen van de werkloozen en of door extra uitkeeringen aan de hehoeftlgea dezer gemeente. Het zoude mij aangenaam zijn i.u de eerst volgende raadsvergadering mededeeling te mogen ontvangen op welke wijze deze materie door Uw college te geregeld; VLAARD. SPIJSKOKERIJ De vo-rige week zijn ruim 2000 porties warme soep aan behoeftigen uitgereikt De u-itrdbeling zal dagelijksek zijn van lly3 tot 12 Vi urn- voor houders van soepbriefjes, tor- wijl na hall' één zoolang de voorraad strekt, de uitreiking zal piaats hebben aan ben, die geen sospbriefjes bezitten. PORTEFEUILLE GEVONDEN Gisternacht hebben twee agenten, van politie een portefeuille gevonden, waarin een groot bedrag aan geld Inlichtingen to hekomen aan het politiebureau. De door twee agenten gevonden portefeuille met een groot bedrag aan bankpapier, is door den eigenaar op het bureau afgehaald. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD De stand van de door de schletvereeniging „Wilheimlaa", Ylaaadingen, gehouden wed strijden is op het oogenbllk als volgt: Korps le vijftallen: „Immer Vaardig", H, Holland 196 punten; „Prins Hendrik", Maas sluis 192 punten; Wassenaarsche Politie Schiet- vereeniging 1,91 punten. Korps 2e vijftallen: „Fredej-ik Hendrik", Delft 182 punten. Eereliorps: Wassenaarsche Politie Schietver- eeaiging 195 punten; „Frederik Hendrik", Delft 182 punten. Personeel: 1 J. C. van Dongen, Wassenaar 49 ptn. 2 A. Dek, Wassenaar 4844 ptn.3 P. J, Wentink, Delft 48—39 pnt. 4 A. Landa H. v. Holland 48 ptn. 5 H. Bong-aards, de Lier 46 ptn. Eere-Baan: 1G. Veidhius, Wassen-aar 47 ptn. 2 J. v. d. Marei, Monster 48 ptn. 3 M. Sjuoke Tsm.p Wassenaar 45 ptn. 4 P. J. Wentink, Delft 45 ptn. 5 G. Berkouwer, Maassluis, 45 ptn. Vaste Baan; 1. \V. C, Valkenburg, Maassluis 138 ptn. 2 W. van Vliet, de Uer 136 pnt. 3 P, J, Wentink, Delft 136 464544 pnt. 4 J. O. van Dougenvan Dongen, Wasena&r 136 4.7—44 14 ptn, 5 C. van der Kruk, Monster 135 ptn. Vrije Baan: 1 0, van Koon, Vlaardiagen 90 2 x 39 10 x 29; 2 C. v. d. Kruk, Monster 90 2 x 30 9 x 89; 3 A. v. d. Marei, Monster 90 1 x 30; 4 C Berkouwer, Maassluis 89 1 x 29;: 5' A. A4riaans, Roterdam SD 3 x 23. Stadsbaan: 1 D. Baars, 190 ptn. 2 F. Bolder- hey 186 ptn.3 D. Terlaak 185 ptn. 4 K. A. Zand- stra 183 90 Ptn. 5 L. Bolderkey 181 90 ptn. Monster Dagprijzen: 14 Febr. 1929, vrije baan C- v. d. Kruk, Monster, stadsbaan M. v. d. Berg; 15 Fehr. 1929 vrije baan C. van Roon, Vlaar diagen, stadsbaan D. Terlaak; 16 Febr. 1929 vrijie baan A v. d. Marei, Monster, stadsbaan D. Baars. HANDWAGEN DOOR EEN RAAM De 19-jarige knecht T„ van den bloemist V aan den Broekweg, reed met een met cokes geladen wagen den Afrol al. Op een gegeven oog en hl ik kon hi} door de gladheid den wagen niet meer houden en reed met volle vaart tegen het raam van het pand Afrol 2. welk raam natuurlijk totaal verbrijzeld werd. T. zelf kwam. doordat hij tusachen de boomen vóór den wagen liep, bekneld te zitten tus schen het raamkozijn en den wagen. Niettemin is hij er goed afgekomen. Slechts aan een der armen werd bij gekwetst. OVERTREDING ZONDAGSWET Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een bakker, alhier, wegens het verkoopen van ijsmeppen op Zondag. WEER GAAN BRANDEN Maandag begonnen in het uitgebrand© per ceel van de firma Hakbijl aan de Breede Haven straat wederom de vlammen op te laaien. De slangenwagen der politie rukte uit en spoedig was het vuur gedoofd. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1518 Februari GEBOREN: Adrianus Th., zoon van G. K. Groeaewegen en C. J. M. Broekmans, Binx'-n- singel 169 Meeuwis, zoon van J. Bos en N. van der Hoek, Jacob van Dtjkstraat 4 Arle, zoon van F. M. van der Lugt en J. van Dorp, Van Kinsfoergenplaats 30 Wiiheimina Geertiuida, dochter van H. van dor Lugt en B. van Vulpen, 2e Maasboschstraat 17;| Jacob, zoon van J. Vons en W. de Ligt, Kruger- struat 8; Hendrika Francina, dochter van IL Verhoeven en M. van Dorp, Van KJndsbergen- plaats f7. OVERLEDEN: Cornelia van der Kooij, 67 j. echtg. van P. Braven boer, Froasenstraat; Pistor van Wijk, 2 j. De Wetstraat; Amthonia Drop. pert, 92 j. wed. van C. van der Linden, 4. Maas- steeg. VISSGHERU T.o IJmuiden binnengekomen van de beug. visscherij; VI 85, C. Storm, besomming f 500;! VL 190, J, Goedkuecht, besomming f 600; VL 207, H. Woensdreclit, besomming f 540; VL 208, J. Roodenburg,. besomming 308VL 217» K. Hoogendljk, besomming f 323. Vaai de trawl'visscherlj: VL 132, J. v, d. Zwan, besomming f 139.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3