FEUILLETON DE VIJFDE VINGER DONDERDAG 21 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD OP DE JAARBEURS DE TELEFOON. EN TELEGRAAFDIENST OP HET PLATTELAND. BILJARTEN PAGINA 2 VOETBAL: LUCHTVAART. VLUCHT OVER DEN OCEAAN. MARKTBERICHTEN. SPORT EN SPEL EEN AVONTURENVERHAAL. RADIO, OHNE ENDE! Voortgang' op Küntgen-gebied Wanneer men de Jaarbeurs rondwandelt als journalist en op de duizend maal herhaalde vraag van „Interesse,, mijnheer", telkens eer lijk. een „neen" kan laten hooren, omdat ten slotte de bijkomstigheden des levens hier voor ons hoofdzaak zijn; wanneer men alzoo op jacht is naar de snufjes van de Jaarbeurs, welke den doorsnee-lezer imtereeseeren, dan la het op de eerste plaats de radio, welke onze belangstelling trekt. Immers daar kan men het meeste nlenws verwachten, met de kans, dat een maxijnum-poreentage der lezers er be lang in stelt. Onder de wed geteld 1151 deelne mers aan de XXe Nederlandsedie Jaarbeurs nemen de fabrikanten en handelaren op het igebled van de radio wel een heel hervorragen- de pjaats in. Het aantal deelnemers neemt steeds toe en de kern van hen, die geregeld blijven deelnemen wordt steeds grooter. Dat Ss voor een groot deel wel hieraan toe te schrijven, dat men er gewoonte van is gaan maken om eerst met de Jaarbeurs met nieuwe vindingen voor den dag te kernen. En al la ook op radio-gebied de tijd van phenomenale nieuw tjes voorbij en is men gekomen op een punt van verdere uitwerking van reeds toegepaste middelen, toch. blijft er nog ruimte genoeg voor kleine verrassingen, welke voor de pre ciseering en fijnere nuanceering, van veel be lang kunnen zijn. De radio-deelnemers staan als groep niet bij elkaar, maar men vindt ze, om zoo te zeggen, overal. En daardoor dominieeren zij juist zoo sterk. Want een radio-exposant trekt nu een maal van zelf meer de aandacht dan anderen. Om met een van onze grootste industrieën te beginnen: de Philips, welke ook op de Jaar beurs de eerste plaats inneemt in de parterre van h"t fcW'W1—ev. De k ,M»Aj.>oï>n:e van Philips op deze Jaar beurs wijst er op, dat er min of meer een sta bilisatie is ingetreden in de constructie van de radio-apparaten. Verwacht kan worden, dat de toekomst alleen kleine wijzigingen zal bren gen, gelijk dit b.v. ook reeds sinds jaren bij de automobiel-Industrie bet geval is. De Pbillpa fabrieken leggen zich thans met volle kracht toe op de fabrleage op groote schaal van da door haar ontworpen ontvangcotnbinaties voor aansluiting op het lichtnet. Op verlichtingsgebied bevat de Philips- stand een groote verscheidenheid van speciale lampen en verlichtfcngsarmaturen. Op de eerste étage van hot Jaarbeursgebouw vindt men den stand van Philips Röntgen-at- deeling. Hier spreekt wel sterk de -ooruitgang tegen verleden jaar. Op da parterre van het Jaarbeursgebouw vindt men ook de stand Tan de Nederl. Sein- koestellea Fabriek uit Hilversum, welke la- halve voor haar drie bekende ontvangtoestel, len aandacht vraagt voor den electrtsehen gramafoon-motor, de ,.Elgrafoo„". Dit Instru ment is speciaal geconstrueerd om, voorzien van een eteetrlsche® opnemer worde» ge bruikt tn combinatie me* een liaagfreguent-ver. sterker of daartoe geschikt radio-ontvangtoe stel tot het langs electrisehen weg weergeven van gramafoonplaten. De stand, van T-e lef anken op i: Jaarbeurs brengt een uitgebreide collectie ontvangtoestel len. Ze zijn bekend en behoeven geen nadere gedetailleerde beschrijving. Boven de Area- phoon 4 ia nu gekomen de Arcaplnon 5, een luxueus uitgevoerde luidsprekeT, fraai van lijn en met al de goede kwaliteiten van zijn voor gangers voorzien. De afdeeling radio en eïectroteohniefc vormt op deze XXe Jaarbeurs een belangrijke groep. HAVEN BESMET VERKLAARD. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de haven Pnoan-penJh (Indochina) besmet verklaard wegens pest. Openstelling van hulppostkantoren op Zondag. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel inzake uitbreiding van Zondagsdienst voor den telefoon- en tele graafdienst heeft da Minister van Waterstaat het volgende geantwoord: Ad. 1. Van de ongeveer 1000 hulpkantoren voor den P.T.T.-dienst zijn er thans ongeveer 400 des Zondags voor den telefoondienst ge durende eenigen tijd opengesteld, o.a, uit over weging, dat het ongewenscht moet worden ge acht, het platteland van Zaterdagavond tot Maandagmorgen, d.w.z. gedurende ongeveer 36 uur, zonder telefonische gemeenschap te laten. Het is, wanneer het telefonische verkeersmid del aanwezig is, noodzakelijk, dat althans ge durende een korten tijd de gelegenheid be staat, om in dringende gevallen, zooals het inroepen van geestelijken bijstand, geneeskun dige hulp'of hulp bij brand, van dat verkeers middel gebruik te maken. Deze overweging geldt evenwel niet alleen ten aanzien van de plaatsen, waar de evenbedoolde thans reeds opengestelde hulpkantoren zijn gevestigd, maar ook ten aanzien van die, waar die kantoren tot nu toe Zondags voor den telefoondienst zijn gesloten. Ad 2. In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer der Staten-Generaai betreffende de begrooting van het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor 1928 werd er door sommige leden op aange drongen, de uren, waarop op het platteland des Zondags van telegraaf en telefoon gebruik gemaakt kon worden, uit te breiden. Zij acht ten het overdreven, dat in het algemeen ten piattelande op dien dag na 9 uur des ochtends niet meer kan worden getelefoneerd, en wezen op de dringende behoefte aan telefonische ge meenschap, die b.v. in gevallen van ernstige ziekte of ongeval kan bestaan. De ondergetee- ksnde antwoordde in de Memorie van Ant woord hierop, dat de omstandigheden, als in het Voorloopig.. Verslag aangeduid, voorziening, zoo eenigszins mogelijk, wenschelijk maken. Tegenover dit belang van telefonische gemeen schap achtte hij evenwel te staan dat van handhaving van het beginsel van de Zondags, rust ea deelde mede, dat tegenover dit laat ste belang aan den geuiten wensch voor het tegenwoordige slechts in beperkte mate zal kunnen worden voldaan. De thans getroffen maatregel ie de uitvoering van het in de genoemde Memorie van Ant woord in uitzicht gestelde. Uit het voorgaande blijkt, dat deze maatregel niet anders Is dan het verder toepassen van een aanvaard be ginsel op een wijze, die aan de belangen der Zondagsrust zoowel ais aan die der telefoni sche gemeenschap naar vermogen recht doet wedervaren. De ondergeteekeudo acht op grond van het vorenstaande geen termen aanwezig, de uit voering van den genomen maatregel op te schorten. Ad 3. De getroffen maatregel houdt, zooals boven medegedeeld, geen prineipteele wijziging van standpunt ten aanzien van de Zondagsrust in. Het afkeurend oordeel deswege van den steller der vragen kan oadergeteeken.de der halve niet doelen. De dienstduur van hulpkantoorhouders zat. volgens de bestaande regelen, in het ongunstig ste geval beperkt blijven tot 9.30 (niet, zooals de steller der vragen aanneemt, tot 9.45). Mochten in bepaalde gevallen, in verband met het aanvangsuur der morgengodedienst- oefening, daarvan bezwaren worden ondervon den, dan is ondergeteekende bereid, daarin te doen voorzien. DE KORTENAER Blijkens een bij het dep. v. Defensie ontvan gen telegram is Hr. Mr, torped-obootjager „Kortenaer", op de terugreis uit West-Indië, 13 dezer van Port of Spain (Trinidad) vertrok ken, met bestemming Pont» Delgada (Azoren). DE NEDERLANDSCHE BANK Geen gunstige perspectieven Konden we da vorige week, die omstandig heden in aanmerking nemend, van een vrij gunstige® weekstaat van ons oentraJe bank instituut spreken, de ontwikkeling, die uit de thans gepubliceerde cijfers spreekt, Is minder goed te noemen. Vooreerst toch heeft het verloop der wissel markt de Nederlandsohe Bank ertoe genoopt in de afgeloopen week wederom actief met dollar en pondenmateriaal op te treden, en wel met een verre van bemoedigend resultaat Het verloop van den do 11 ar-guIden koers ls inmiddels voor de naaste toekomst voor ons van het meeste gewicht. Bij den druk, die toch al vanwege de buitenlandsohie geldmarkt- verhoudingen op den gulden wordt uitgeoefend, komt deze op handen zijnde dollaraankoop uiterst ongelegen, tenzij de omstandigheden zich dermate wijzigen, dat de Nederlandsohe Bank zich zonder veel nadeel voor haar Inter nationale positie van deze taak zal kunnen kwijten. Met het oog op den spoedigen verval datum der le~ning is daar echter niet veel kans op. Omtrent de verhouding tusschen het Rijk en de centrale bank valt verder te vermelden dat het voorschot uit hoofde van artikel 16 der bankwet nog altijd op de balans paraisseert, ditmaal met ƒ7.9 millioen tegen ƒ9.3 millioen verleden week. Dit wijst er op, dat de positie der schatkist niet zoo ruim le, als uit den pas gepnbliceerden stand van 's Rijks kas zou opgemaakt kunnen worden- Op de geldmarkt blijft de ongunstige Inter nationale situatie nog steeds haar stempel drukken, hoewel een lichte verbetering ten onzent niet ontkend mag worden. Zoo is de noteering van particulier disconto een ietsje ge daald beneden het officieels tarief. Desondanks blijft de toestand neg gespannen, hetgeen ditmaal op de cijfers der circulatie bank een grooteren terugslag gehad beeft dan een week geleden. INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMS WET 1919. Op 1 Januari 1929 werden 11.583 weduwen- renten en 10.669 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art 373 dier wet 70.122 per sonen in het genot verkeerden van een ala vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 23.064 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de ouderdomswet 1919, vvarer op vorenge- noemden datum 129.582 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. UITVOER VAN WARMBLOEDPAARDEN NAAR DÜITSCHLAND. Naar verlaging? De heer Van Rappard beeft tot den Minister van Financiën, Voorzitter van den Raad van Ministers de volgende schriftelijke vragen ge richt: Heeft de Regeering, nu het handelstractaat met Duitschland aan het einde van dit jaar al dan niet verlengd moet worden, reeds stappen gedaan bij de Dultsche Regeering, om hef in voerrecht op warmbloedpaarden verlaagd te krijgen? Zoo neen, is de Regeering dan niet van oor deel, dat zoo spoedig mogelijk, met het oog op de belangen van een groot gedeelte van onze landbouwende bevolking, daartoe moet worden overgegaan? Zoo ja, is de Regeering bereid, de resul taten der onderhandelingen mede te deelen? HERHALINGSCURSUS BIJ DE NORMAAL SCHIETSCHOOL UITGESTELD In verband met de weersgesteldheid ls de herhalingscursus mortier van 8, welke van 25 Februari t/m 2 Maart a.s. bij de Normaal- Schietschool in de Legerplaats bij Harskamp gehouden zou worden, verschoven naar het tijd vak 4 /m 9 Maart a.s. OM HET ZILVEREN NXEUWSBLADBILJART. Er is gisteren door de groepen C en D. In de wedstrijden om het zilveren Nleuwsbladbiljart, aardig spel vertoond.Over vrijwel alle linies heeft men goede gemiddelden gemaakt en er werd met veel animo „gewekt". Voor groep C speelde Rotterdam tegen Ca- land en voor groep D kwam 't Zuid eveneens tegen Rotterdam uit. Van Helden van Rotterdam trof Cohen van Caland in goeden vorm. Laatstgenoemde speelde met een gemiddelde van 10.30, wat zeer zeker een 'gunstig resultaat is. Schoonheyt werd Ieeijjk door van Sittert ver rast. Toen de Caland-speler nog slechts een carambole van zijn einddoel af was en van Sit tert nog 41, scoord»»iaatstgenoemde het benoo- digde aantal en wist zoodoende toch nog de overwinning te behalen. De uitslagen ln groep C zijn: pnt. brt. h.s. gem. Cohen (C.) 175 27 31 6.48 Huplces (R.) 132 26 22 5.07 Schoonheyt (C.) 175 24 35 7.29 van Helden (R.) 85 24 15 3.54 van Sitters (R.) 175 22 31 7.95 van Buren (C.) 126 22 21 6.74 van Buren (C.) 175 41 23 4.76 Hupkes (R.) 139 40 15 3.47 Cohen (C.) 175 17 34 10.30 van Helden (R.) 99 16 21 6.20 van Sittert (R.) 175 35 41 5.— Schoonheyt (C.) 174 35 29 4.97 Schoonheyt. (CO 175 28 28 6.25 Hupkes (R.) 68 27 8 2.51 Cohen (C.) 175 26 34 6.73 van Sittert (R.) 133 26 23 5.11 van Buren (C.) 175 33 51 5.30 van Helden (R.) 132 32 20 4.12 Do resultaten in groep D waren: van der Hoeff (R. 150 47 13 3.19 van Lier (Z.) 41 47 28 3.— van Rijn (Z.) 150 36 24 4.16 Hooft (R.) 101 35 20 2.88 De Brauwer (Z.) 150 47 23 3.19 Levie (R.) 140 46 13 3.11 De Brauwer (Z.) 150 84 18 4.41 van der Hoeff (K.) 122 34 13 3.58 van Riin (Z.) 150 49 16 3.06 Levie (R.) 145 48 14 3.02 Hooft (R.) 150 52 13 2.88 van Lier (Z.) 109 52 9 2.08 Levie (R.) 150 38 17 3.94 van Lier (ZO 126 37 18 3.40 Hooft (R.) 150 48 16 3.12 de Brauwer (Z.) 9» 47 11 2.10 van Rijn (ZO 150 44 13 3.63 van der Hoeff (R.) 11T 43 15 2.72 De stand is thans als volgt: percent. \erl. van max. beh. beh. pnt. vert. max. te pnt. pnt. beh. pnt, Caland 5025 4783 242 4.8 't Zuid 3225 2992 233 7.2 Rotterdam 8250 6382 1868 22.G Het programma voor hedenavond luidt als volgt: Afdeeling A: VogelICuyper; VogelBoerdam. en groep B speelt 't Zuid tegen Caland. DUBBELZINNIG. Bezoeker: „Wat zult u zich hier dikwijls vervelen Patient: „Niet altoos, er is maar éên keer in de week bezoek". IN ENGELAND, Gisteren zijn de wedstrijden voor den beker overgespeeld, die Zaterdag J.L een gelijk spel opleverden. De resultaten waren: The ArsenalSwindon Town 10 West Ham UnitedBournemouth 31 PortsmouthChelsea 10 Competitie. Eerste divisie. Bolton WanderersSunderland 22 Aston VillaSheffield United 32 Tweede divisie MiddlesbroughOldham Athletic 10 Nottingham ForestSwansea Town 21 Van Oost naar West met benzinebijvullen in de lucht.. BERLIJN, 20 Februari. (W. B.) De Ierscha overste Fltzmaurice, die den militairen dienst verlaten heeft, is naar „B, Z. a. M." meldt, van plan in Juni een Oeeaanvlucht van Oost naar West te beproeven. Hij is voornemens daarvoor in Duitschland te starten en gebruik makende van de ervaringen met het vliegtuig „Question Mark" opgedaan zijn vliegtuig boven Ierland en eventueel ook boven New Foundland in de lucht van benzine te laten voorzien. GEREGELDE NACHTDIENST TUSSCHEN ENGELAND EN HET VASTELAND. LONDEN, 20 Februari. (E. O.) Voor het eerst sinds het in werking stellen van de handels luchtvaart zal eerstdaags een geregelde nacht dienst worden ingericht tusschen Engeland en het vasteland, waardoor Londen verbonden wordt met Parijs en Brussel, met corresponden tie naar Nederland, Denemarken en Zweden. DELFT, 20 Februari. Vette varkeus per kg. levend gewicht 687072 ct„ zouters 6871 ct. Aanvoer 203 vetto varkens. ROTTERDAM, 20 Februari. (Veilingsvereeni- ging „Vrije Aardbeienveiling Charlois"). Sprui ten le soort f 3139, 2e soort 1828, spruit- koppen 1420, kroten f 2.303.80, knollen 3.104.20, peen 6.106.50, gele sav. kool f 6,507.40, uien le soort 14.9016.80, 2e soort f 4.808.10. roode kool 10.2013.70, witte kool 78.10, alles per 100 kg., groene sav. kool 2.405.20, eieren 8.609.40 per 100 stuks, boerenkool le soort 3442 ct, 2e soort 920 ct., groene sav. kool 58—68 ct per kist ROTTERDAM, 20 Februari. De prijzen heden besteed aan de Coöp, Tuinbouwveiling „Rotter dam en Omstreken" G.A. waren als volgt: prei ƒ1417, knolselderij le soort ƒ17, 2e soort 12, selderij 30 per 100 bos, kroten f 6, roode lcool 912, gele savoye kool 6.50, spruiten le soort 1835, 2e soort 7.5017 per 100 kg., boeren kool 3130 ct per kist. ZWÏJNDRECHT, 20 Februari. (Groenten- en Fruitveiling). Boerenkool 9.9010.70, gele kool f 5.306, spruiten le soort 2434, losse f 6 26, uien le soort f 1314.50, 2e soort f 5.29— 10, wortelen (afbreekpeenƒ1520 per 100 kg., knolselderij 13144 per 100 bos, gele savoye kool f 3.4014, groene f 11.50, roode kool G.50 23.30 per 100 stuks, selderij 0.851.52 per dozijn. Bekerwedstrijden, naar het Egelsch van WILLIAM LE QUETJX. 51.) Weer gebeurde er nierts, doch even later, heel vlak bij haar gaf een nieuw flikkerend licht de spookachtige verschijning te zien van eea man, die slechts enkele meters van haar ver wijderd stond. Betty herkende onmiddellijk Reed, den Hin ken, jongen jachtopziener, die waarschijnlijk: Zijn nachtelijke ronde deed, om het wild, dat onder zijn hoede stond te bestudeeren en van voedsel te voorzien en tevens om een waak zaam oog te houden, op de stroopers. Zij zette zich snel aan het denken. Zou zij haar tegen woordigheid bekend maken? Nee. De zucht naar geheimhouding wordt een tweede natuur van voortdurend vervolgden en heel haar leven lang was Betty een stuk wild geweest, voort durend achtervolgd of verdacht. Het geluid van dat schot, dat slechts enkele minuten ge leden door het bosch had geklonken, toen ze daar rustig haar sigaret zat te rooken, klonk, nog ln haar na. En daar het een revolver was geweest, was het zoo goed als onmogelijk, dat Reed dit gelost had. Er zat weer een geheim zinnig drama, achter al dit gedoe- en de ver volgde vrouw overladen met al de verschrik kingen, van dit soort, beefde. Betty bleef dus achter den boomstam otaan, 4ie haar beschermde tegen den scherpen*blik van een paar oogen. die gewend waren in het louker ^te onderscheiden. De jachtopziener ö.ecuis zijn pijp aangestoken en toen bij aiei mede gereed was, hoorde ze hem kalm ver dwijnen en even later over den muur sprin- ;en, die het bosch van de akkers scheidde. Zij troop hem achterna over het pad en zag hem 'an.uit het bosch over het wijde veld naar huis aandelen in het melkwitte maanlicht. Toen ,e liem eindelijk uit hef oog verloren was, vaagde ook zij zich buiten de beschuttende lonkerte van het woud. Ze volgde den muur, <>t ze boven aan den heuvel kwam, waar een Arrepad naar de boerderij leidde. Het was laat tóén zij wê'ór op het erf kwam m het heele huls was donker. Alleen door de "roede blinden van haar zitkamer drong wat geel licht van een neergedraalde petroleum lamp. Ze meende een donkere gestalte te ont waren, die plotseling zich verborg achter een hooimijt. Toch vatte ze al haar moed samen en hoewel haar hart heefde, bereikte ze de voordeur, nadat ze eerst minstens een minuut doodstil was blijven staan, om zekerheid te hebben. Niets had echter meer bewogen. Toch sloeg ze de buitendeur met een gevoel van verlichting dicht. Toen wachtte ze nog even in de gang en daarna gebruikte ze een list, waar wellicht weinigen aan gedacht zouden hebben en die door nog minder menseben" wordt toegepast. Ze liet zich op den steenen vloer neer, opende behoedzaam de deur en haar hoofd zoo dicht mogelijk tegen den grond gedrukt, loe^te ze naar buiten. Niets bewoog, maar haar oogen richtten zich vol aandacht op de schaduw van een men- schengestalte, die duidelijk tegen een muur was afgefceekend. Ze bleef kijken en. wachten, totdat de toestand zelfs voor haar geoefende hersens te gespannen werd. Ze stond heel be hoedzaam op, sloot de deur en schoof er de grendels voor. Ze was er nu zeker van dat haar een groot gevaar dreigde, zij strompelde bijna naar haar kamer en viel toen in dien grooten stoel bij het smeulende haardvuur. Nadat ze eenigszins hersteld was van dezen aanval van schrik, stond ze op, liep naar da boekenkast en haalde er een fleschje uit. Weer ging ze zitten. Ze nam enkele groote teu gen uit den inhoud: brandewijn. Batty, die vol gens veler weten nooit sterken drank ge bruikte, wist er toch in zekere gevallen vol doende van te profiteeren om haar geschokt gestel weer op krachten te brengen. Ze herkreeg onmiddellijk haar daadkracht. Duidelijker dan zoo even hoorde ze buiten letsi bewegen. Zij sloop naar het venster en loerde door een der kleine ronde openingen. Ze had er natuurlijk wel voor gezorgd om eerst het licht uit te doen, opdat het plotseling doove® van de lichtbron alleen voor dljg opening haar niet verraden zou. Ha, daar was werkelilfc uuuen en nu herkende ze hem onmid dellijk. Zij haastte zich naar de voordeur en schoof sinel de grendels Weg. Onder de scha duw van den muur stond Hindi als een schild wacht op post. Hindi, in lompen en broodma ger maar het was de trouwe Hindi. HOOFDSTUK XXV. Betty biecht op. De lompen hadden fei uiterlijk van Hindi a'anmerfeèlijg veranderd, röaar toch was hij de steeds-getrouwe Inca gèhlèvëti. Nü had hij weer den onmogeliJken tocht van Londen naar dit onherbergzaam oord ondernomen om zijn koningin terug te vinden de koningin van zijn leven. De dankbaarheid van een Zuid-Amerikaan- schen Indiaan staat heel wat liooger dan die van een hond voor zijn meester. Het is een alles overtreffend gevoel, dat aan den eenen kant een onsterfelijke toewijding inhoudt, en ten andere een element van haat bevat, dat tot het bittere einde blijft speuren, tot einde lijk de langverwachte wraakneming kan vol gen. Het schot in het bosch vond nu ook zijn ver klaring. Uitgeput door de ontberingen en ver moeienissen van de reis. toegetakeld als een laDdlooper, had hij niet den moed gehad zich In een dergelijken staat aan te meiden bij zijn meesteres, wier verblijf bij ten slotte had ont dekt. Maar hij was haar gevolgd door het maan verlichte landschap en had toen bemerkt dat een ander haar loerend achtervolgde. Zijn instinct had hem ingegeven, dat die man min der goede bedoelingen met haar voorhad en dat had hem tot een bijna noodlottig besluit gebracht. Het schot was van Hindi geweest. De man was in ieder geval verdwenen. De man, die daar zoo kwaadaardig in die midder nachtelijke donkerte had gestaard, was een doodgewone strooper, wat niet altijd een schurk behoeft te zijn. Met hem had Betty trouwens zelf wel afgerekend. Haar eenige vrees ging uit naar de speurhonden der politie. Gelukkig was het nu alles zonder dooden ver- loopen. Op deze zonderling-e manier werd Hindi weer hersteld ia den dienst van zijn aanbeden meesteres. Het is natuurlijk een onbegonnen werk om de vernuftige methoden na te plui zen, waarop Hindi het spoor van zijn plotse- ling verdwenen meesteres had kunnen vol gen. Ook zuüeD we ons niet verdiepen in het raadsel, hoe hij zonder een cent op zak die zes honderd mijl had weten af te leggen. Hij was er. Dat wa3 voor hem en Betty meer dan ge noeg. Toen Neville Tyneville enkele dagen ta,v. nog eens bij Gordon had aangedrongen op zijn bezoek aan de Whittlesford en hem bezworen had Lady Irene niet teleur te stellen door een weigering, was de jonge inan ten slotte be zweken en zoo kwam het, dat hij op zeheren avond afstapte in het Palace Hotel te Aber deen. Hij had zijn uiterste best gëdaan om Betty terug te vinden, maar alles was tever- geefsch gewèest. Deze toevallige iiltnoodiging had Gordon naar het Noorden gébracht. Te vens zag hij zich ii» de moeilijke positie ge plaatst btn voortdürehü gettiige te moetëh zijn vétn Het ixlidüëltdBzëii tdn eëö joaê eti zdtge- loos verloofd stel en dit nota bene nog te moeten goedkeuren. Hij was daarom enkele dagen langer in het Palace Hotel gebleven daar deze spontane uitingen vap volkomen ge luk bijna irriteerend werkten op zijn gedach- ten, die voortdurend bij Betty waren, bij Bet ty. die hij tot eiken prijs bij zich wenschte, en die door een of ander noodlottige omstan digheid voor goed van hem gescheiden scheen. Het wispelturige weer had voor een bizon der druilerigen dag gezorgd. Het was een mistig natte morgen, toen hij voor het groote raam van een winkel in Union Street den tijd stond te dooden door een schitterende collec tie plaids te bewonderen, die don Engelsch- man natuurlijk heel weinig zeggen, maar bij den Schot des te hooger in aanzien staan. Door de deftige straat zochten auto's en wagens hun weg, met veei geraas. Al kon de verwen de Gordon er bezwaarlijk verliefd op worden, toch geldt Union Street voor een der deftig ste en sierlijkst aangelegde straten van de streek. De winkels mogen er werkelijk zijn en zouden in menige hoofdstad van het vasteland geen slecht effect gemaakt hebben, strooid die been en weer jagende auto's na. Een reuze wagen, geheel met modder bedekt, schoot spetterend voorbij, toen hij zich weer verveeld had omgedraaid en zijn oog had laiten vallen op een paar merkwaardige ruiten stof fen. Het was werkelijk een geheel van de mode afwijkende kleurencombinatie met zijn oranje en paars. Die gaan met hun tijd mee, dacht Gordon en juist schoot 't beeld van den vullen auto over het glas langs hem heen. Maar die vrouw in den wagen! Ja, daar was geen twijfel mogelijk! Zijn hart sprong op en onmiddellijk keerde hij zich om, maar de wa gen reed ln volle vaart door de deftige straat. Het was Betty! Zijn hart stond stil. Gordon keek tevergeefs naar een taxi uit. Hij moest dus wachten, al kan hier moeilijk het bijwoord geduldig aan worden toegevoegd. Al spoedig werd hij zich bewust van het hope- looze om dien snellen auto nog te kunnen ach terhalen, dien wagen, die al de wensehen van zijn beangstigd hart had meegenomen. ringen voorbij, maar Gordon zag den Wï-.v- -•* «Rn vercntschuldi- auto niet meer. Hij zon- gingen naar Lady Irene en Neville. Zijn Tour- gevoel zei hem, dat hij, ala hij nog wat wach ten bleef, als maar wachten, haar terug zou zien. Maar ook dat voorgevoel scheen hem be drógen te hébben. Tën slotte wérd zijn geduld toch beloond, of liever zijn uithoudingsvermogen, want wé wa gen ons niet aan een beschrijving van de vele verwénschingèü die Gofdon rèêds had getielit tot al dé taxi-chauffeurs van Aberdeen. Zoo zeer was hij tegen hën ingëttölnéh, dat hij als éen taxi vlak voor zijn voeten stilstond, onder het instappen nog zei: Had je niet wat eerder kunnen komen? Toen Gordon op een morgen in de hall zijn kranten zat te lezen, schoof de wagen, helder blinkend, voor het terras van 't Palace Hotel, De deuren werden forsch opengeduwd en een kille Noordenwind maakte van deze gelegen heid gebruik om een aantal een nijdig ,,deur toe!" te doen schreeuwen. Een dezer booze lieden was ftk Gordon. Hij stak zijn hoofd op. Betty! stiet hij er hoogst verwonderd uit. Gordon! De wederzijdsche herkenning schoot belden, als een gelukstraal door het hoofd. Gordon wilde wel opstaan, naar haar toe vliegen en haar in zijnParmen nemen, maar er waren nog meer bezoekers in de hall en een wel opgevoed Engelschman mag nooit demonstratief op treden in het publiek. Geen enkel toeschouwer zou in die twee woorden van begroeting do kracht, de tot op het uiterste gedreven gevoe lens van liefde en dankbaar erkende uitkomst hebben ontdekt, waarmede deze twee bemin den elkander na zoo pijnlijk lange afwezig heid weer begroetten, onder het mom van eea toevallige samenkomst van twee bekenden. Hoe uiterlijk koel die eerste woordenwisse ling ook geweest mocht zijn, weldra zaten ze samen in een hoekje, klaarblijkelijk met de bedoeling om straks te gaan lunchen in werkelijkheid om geen andere reden dan om bij elkaar te zijn en elkaar zoo maar wat aan te zien. Bijna gelijktijdig werden twee vra gen gesteld: Waarom heb je niet geschreven? i Nee, Gordon ik kon je niet meer schrij ven, antwoordde Betty. Ik schaamde me te zeer over wat was voorgevallen en voelde, dat ik onwaardig was om jouw liefde te aanvaar den, zoolang die ellendige wolk van verdacht making nog over me hangt. Verdachtmaking, wat bedoel je daar mee, lieveling. Wie ver-denkt jou? vroeg Gordon heel vriendelijk. Betty liet haar oog%n neer en een Jólf Vatt schaamte kleujd^- haar wangen. Toen sta melde zij: Nea, nee, Gordon, Ik kan het Je niet ver tellen. Lib miasta nu nog niet. Niet, voor- --ut eerst heelemaal dat ikvoordat ik me - heb schoongewasschen. Met een beslist gebaar liet hij allé conventie naar de maan loopen. Hij nam haar hand in de zijne, hield die stèvig vast en zei toen even Zacht als overtuigend: Betty, je moet vertrouwen in me hebben. Heb Ik je niet gezegd, dat ik je vriend ben méér dafi je vïiettd? Ik ben Jé beminde, ja verloofde: en ik zal niets Udlatén om eenmaal ja man te worden. (Wordt vervolgd)., f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10