m L DONDFRD^G 21 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD PAGINA 3 DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN f EEN ADRES AAN DE TWEEDE KAMER EEN EGYPTISCHE MUURSCHILDERING •f: PROTEST VAN HET MOSKOUER BALLET- NEDERLANDSCHE VOORSCHOTBANK. HET ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER DE DRÖOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE DE SLUITING VAN DEN BEERSCHEN OVERLAAT KON. NEDERL. HOOGOVENS STAAL FABRIEKEN Buitengewone vergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond Woensdagmiddag had te Utrecht onder lei ding van den voorzitter den heer Ed. G. Sehür- mann uit Den Haag etn buitengewone alge- meene vergadering plaat-s van den Konink lijken Nederlandsehen Middenstandsbond ter behand-eling van het nieuwe ontwerp tot rege ling van de financieel® verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Na een inleidend woord van den voorzitter |Was het woord aan den heer dra. J. Groot Jr. uit Amsterdam. Aan het betoog van spreker, die medewerker is van het Bureau voor Bedrijfsorganisatorische Adviezen te Amsterdam, is het navolgende ont leend: Na in breede trekken te hebben uiteengezet, op welke gronden het aanhangig wetsontwerp berust, gaat spreker over tot een nadere be schouwing van de punten, waarop het ontwerp de belangen van den Middenstand raakt. Het blijkt dan. dat de z.g. Verteringsbelasting, waar van do Invoering wordt voorgesteld, in dit ver band van groots beteek en is is. Evenals onder de vi gee rende wet der Personeels Belasting Bullen, wanneer het ontwerp tot wet zal zijn bekrachtigd, ook in de toekomst de houders van Winkels, hotels en koffiehuizen de productieve uitgaven, die de richtige exploitatie van de door hen beheerde inrichtingen noodig maakt, door een Verteringsbelasting zien verhoogd, met dien verstande nog wel, dat, terwijl in de bestaande wet op de Personeele Belasting hotels en win kels voor 1/3 worden beiast, deze beperkifig in het nieuwe wetsontwerp is geschrapt. Verder wordt aan de gemeenten het recht verleend gedeeltelijke ontheffing te verleenen naar eigen goeddunken. Hierin ligt een bron van willekeur besloten. In zijn conclusie zegt spreker, dat voor den middenstand thans een gunstig moment is aan gebroken tot herziepïng van de wankele gron den, waarop thans de heffing van een z.g. ver teringsbelasting in ons belastingstelsel berust. Bij de hierop volgende gedachtenwisseJlng drong de heer Koopmeiners te Rotterdam aan op afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting en bepleitte de bedrijven voortaan te rangschikken onder art. 238 van de Gemeente wet, waardoor de gemeenten er niet te veel .voordeel uit zullen trekken. De hoer Staalman (Tweede Kamerlid) achtte de zaak reeds verzwakt doordat men de hef fing der personeele belasting zal overlaten aan de gem een te. De lieer Frijda be UtTecht bepleitte ook ont heffing van de verteringsbelasting voor den effectenhandel. De heer Groot, de sprekers beantwoordende, "Verklaarde het niet met den heer Staalman, daarentegen wèl met den heer Fryda eens te Zijn. Overigens behoort men, volgens spr. nul- ten deze actie te houden 4e gemeentelijke be- drijfsbeastlng, daar tegen deze reeds op Andere wijze wordt geageerd. Na nog eenlge verdere beraadslaging merkte de inleider op, dat het den middenstand koud kan laten of de heffing middels Rijk dan wet middels gemeente zal plaats hebben. Vervolgens werd het volgend adres aan de Tweede Kamer goedgekeurd: Ondergoteekenden, vertegenwoordigende het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond, gezien het wetsontwerp tot regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente; overwegende, dat .in dit ontwerp wordt voor gesteld de invoering van een verterlngsbe» lasting; overwegende verder, dat in de opsomming van objecten, die van de betaling van ver teringshelasting zijn uitgesloten, alle bedrijf3- lokalitelten niet zijn rpgenomen; overwegende alsdan, dat het belasten van de productieve uitgaven, gedaan door houders van» in de vorige alinea genoemde etablisse menten, alsdan zijn uitgaven voor huur en Installatie van hunne inrichtingen, door een verteringsbelasting. Id flagranten strijd is met het stelsel, waarop het aanhangige wetsont werp berust; overwegende ten slotte dat de vrijheid aan de gemeenten toegekend om in de verordenin gen bepalingen op te nemen, krachtens welke in daarbij te omschrijven gevallen, de huur waarde en de waarde van het mobilair slechts voor een gedeelte belastbaar zijn, de mogelijk, beid opent, zij het dan ook langs indirecien weg, tot gemeentelijke interventie in den on derlinge» concurrentiestrijd tusschen winke liers, hotel- en koffiehuisbouders in nabur,ge gemeenten; verzoeken hot eollege, ten einde de bezwaren uit den w-eg te nemen, het aanhangige wefs- omtwejp te amendeeren, in dien zin, dat onder de uitzonaeringnbepaltngen, vervat in art 248b mede worden opgenomen alle bedrijfs- lokatiteften. EEN ADRES VAN DEN MIDDENSTANDS- RAAD AAN DE COMMISSIE VAN VOORBEREIDING. Eenige verlangens van den middenstand. De Middenstandsraad; beeft het volgende adres gericht aan de Commisie van Voorberei ding inzake het ontwerp van Wet tot „Herzie ning van de finaneieele verhouding tusschen Ihet Rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet.'" De Middenstandsraad vestigt op da. drie vol gende aangelegenheden de aandacht en ver zoekt de com missie haar invloed te willen aan wenden, dat aan de verlangens van den mid denstand ten opzichte dezer drie punten wordt -tegemoet gekomen Personeele belasting op winkels, hotels, restaurants e.d. Het is wel met groote ingenomenheid dat de middenstand kennis genomen heeft van ihet bovenvermelde wetsontwerp, hetwelk voor stelt d« personeele belasting af te schaffen, ■waaronder van zélf ook valt de personeele be lasting op winkels. Deze ingenomenheid is ech ter tegelijk weer getemperd, doordien het ont werp tevens voorstelt aan de gemeenten de be voegdheid te geven een verteringsbelasting in .te voeren, terwijl onder d-e bepalingen, voor- Een zeer merkwaardige muurschildering, welke de Engeiseke Egyptoloog rnr. Percy E. Newburry in de kypogeeëa (graven) van Kheti en Beket (11e dynastie) te Bénihasan, 21 K.M. Zuidelijk van Minich (Midden-Egypte), ontdekt heeft. Zij stelt een serie van op elkander volgende bewegingen vooi^ welke Egyptische wor stelaars en dansers uitvoeren. Aan den linkerkant ziet men een liieroglyphischen tekst en het geheel is omgeven van een lijst. Het eigenaardige dezer schildering Is, ddt zij veel gelijkenis vertoont met een cinemato grafische film, wijl zij de verschillende standen der worstelaars en dansers den eenen na den anderen uitbeeldt. schrijvende van welke gebouwen en gedeelten ervan geen verteringsbelasting geheven mag worden, ,wel v-oerkomen gebouwen of gedeel ten van gebouwen, Ingericht tot fabrieken of werkplaatsen, doch niet gebouwen of gedeelten van gebouwen, gebruikt als lokalen van uitstal ling, winkels, café's, restaurants e. d„ Zoodoen de -bestaat bijgevolg de mogelijkheid, dat ge meenten zullen overgaan van winkels e.d. ver teringsbelasting te heffen, d.w.z. op objecten die uitsluitend voor bedrijf gebezigd worden, Iets wat in strijd is met elk beginsel van ver teringsbelasting, aangezien deze uitsluitend be hoort te treffen consumptieve uitgaven, en niet productieve uitgaven. De Middenstandsraad acht het dan ook wen- scbelijk, dat onder de gebouwen of gedeelten van gebouwen van welke geen belasting naai den eersten en tweeden grondslag geheven mag worden, behalve fabrieken of werkplaat sen, ook gerekend zullen worden lokalen tot uitstalling, winkels, hotel-s en koffiehuluzen. De Middenstandsraad zou 't op prijs stallen, indien uwe commissie aan de Regeering zou willen voorstellen; tegelijk met de behandeling van het ontwerp no. 1S2, aan de orde te stel len de herziening van de personeele belasting, in dier voege, dat uit de wet op de personeele belasting de bepalingen komen te vervallen, op grond waarvan personeele belasting van winkels e.d. geheven wordt. Zakelijke bedrijfsbelasting. De bezwaren, die in de kringen van den mid denstand tegen de zakelijke bedrijfsbelasting bestaan, heeft de Middenstandsraad uitvoerig geresumeerd in het „Verslag der werkzaamhe den van den Middenstandsraad over 1924"' iblz. 6474), waarvan elk der leden der Tweede Kamer van. de Staten-Generaal een exemplaar ontvangen heeft. Den toen ter tijde uitgespro ken wensch, dat den gemeenten de bevoegd heid zal worden onthouden een „zakelijke be lasting op het bedrijf" te heffen, herhaalt de raad bij dezen met groote klem. Belasting op vliegende winkels. Wijkend voor den stagen aandrang gedu rende een lange reeks van jaren door den mid denstand uitgeoefend, is da Regeering in 1924 overgegaan tot de indiening van een ontwerp van wet tot wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen, dat o.tn. de mogelijkheid opende om een einde te maken aan de onbillijke bevoorrechting, die op het stuk van belastingwetgeving vliegende win kels boven den gevestigden middenstand ge nieten. Om een en ander zou d-e Middenstandsraad het op hoogen prijs stellen, indien in het Jong ste ontwerp alsnog een bepaling kon worden opgenomen, die aan de gemeenten de bevoegd heid geeft van vliegende winkels gelijksoortige belastingen te heffen als ten aanzien van win kels van den ter plaatse gevestigden midden stand worden geheven. FAILLISSEMENTENSTATISTIEK In de week van. II16 Februari 1929 zijn in Nederland uitgesproken 49 faillissementen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. nr Ster. nu wra-i, «D Oipgave van het aantal aangegeven gevallen van ne- smetitelijke ziekten (bedoeld in -de wet valt 4 December 1872, Staatsblad 134, zooals deze ge wijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Februari 1928 (Staatsblad 29), over de week van 10 tot en met 16 Februari '929 In deze week werd afgeleverd door de ent- stofinriohting te Amsterdam koepokstof voor 1132, te Rotterdam voor 100, en te Groningen voor 2, totaal voor 1234 personen. Gevallen van encephalitis na inenting kwa men niet ter kennis van hot Staatstoeaiöht op de Volksgezondheid. De impresario Ernst Ki-auss verzoekt ons om plaatsing van o.m. het onderstaande, uit naam van Margarita Froman, Prima-Ballerina van het Mo-skouer Ballet-ensemble, dat op het oo-genblik in 0113 land g-astvoorstellingen geeft, en ex-prima-ballerina van het voormalig keizer lijk groote theater te Moskon, tevens uit naam van de beide broers der Ballerina: Max en Valentin F roman, eveneens uit de keizerlijke schoo-l te Moskou, en tenslotte uit naam van Julia en Helene Bekefi, beiden eerste karakter danseressen van het vroegere keizerlijk ballet, te Moskou: „Wij, Margarita Froman, Julia en Helene Bekefi, Max en Valentin Froman, wenschen door enkele woorden den zear misleidenden indruk uit te wisschen, die ontstaan is door enkele opmerkingen in groote Nederlandsehe dagbladen, wier kunstcritici op meer of min der hoffelijke Wijze het in twijfel trokken, dat de leden van ons Moskouer ensemble werkelijk „Moakousch" waren. Ook zija geruchten in om loop gebracht, dat wij niet eens Russen warei. De booze tong van den concurrentie-na- ijver e-n de klets-zucbt van een bepaalde cate gorie menschen zijn bezig ons noemenswaardige schade toe te brengen, zoodat wij genoodzaakt zijn, langs dezen weg met do meeste klem te protes'teeren tegen de verspreiding van onjuist heden. Tegenover de onjuiste me-ening van enkele kunst-critici, die allicht tegen beter weten in en door bijkomstige, niet In ons voordeel zich voorgedane omstandigheden, tot een verkeerde conclusie zijn gekomen, willen wij enkele feiten aanhalen, welke, als over enkele dagen Karsavina naar Holland komt, door deze eerste Ballerina van het vroegere keizerlijk ballet te Petersburg, gaarne bevestigd zulieu worden. 1. Wij zijn Russen en komen uit de keizer lijke balletschool te Moskou voort; 2. In ons ensemble in alleen van andere nationaliteit Riki Levi. een leerlinge is van Margarita Froman: 3. De naam Froman en de naam Bekefi be ttekenen in Rusland: traditie. Niet slechts in Moskou, maar in geheel Rusland zijn deze namen overbekend. Froman-vader was veertig jaar kapelmeester aan het keizerlijk theater te Moskou. Onze, Julia en Helene Bekefi'g vader en oom waren ook ca. veertig jaren balletmeesters aan het keizerlijk theater te Petersburg. Tsaar Alexander III heeft onzen oom zelf van Moskou naar Petersburg gehaald. Wij, Julia en Helene Bekefi, waren leerlin gen van beide laatstgenoemden. Onze oom was de Ieeraar voor den karakter- dans van Anna Pawlowa Tamara Karsavina, en alle groote Russische ballerina's der laatste halve eeuw. Den naam Bekefi kent in Rus land bij wijze van spreken ieder kind, ten eerste door onzen vader en onzen oom en ten tweede door ons zelve, die ook in alle andere groote Russische steden zijn opgetreden en in de groote keizerlijke theaters zeer dikwijls voor den Tsaar en het hoi' hebben gedanst, evenals Margarita Froman en haar broers. W(l. bovengenoemden, zijn ook in de meeste hoofdsteden van Europa en In Amerika met groot succes opgetreden. den COR v. d. LÜGT MELSERT. Omtrent den gezondheidstoestand van beer Cor v. d. Lugt Melsert, directeur van het Rotterdamseh Hofstadtooneel wordt nader ver nomen, dat de heer v. d. Lugt Melsert voorloo- eenige maande® rust zal moeten nemen; het is nog TTtri hij die zal door brengen. In de Maandag gehouden jaarlijksche verga dering van aandeelhouders in de N.V. De Nederlandsehe Crediet- en Voorschotbank te 's-Gravenhage zijn de balans en verlies- en winstrekening per 31 Dec. 1928 goedgekeurd. Bet dividend over 1928 werd op 12 pCt. (even als vorig jaar) vastgesteld. RIJKSBEGROOTING 1929 Verschenen is de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor 1929. Hieraan wordt het volgende ontleend: Algemeene politieke toestand. Zooala reeds meermalen uit uitlatingen van de Regeering is gebleken, acht ook zij den hul digen politieken toestand onbevredigend we gens het ontbreken van een parlementair Ka binet. Omtrent de vraag, of de aanstaande verkiezingen tot het optreden van een zoodanig Kabinet zullen kunnen leiden, meent zij zich van het uitspreken van een oordeel te moeten onthouden. Nederland en België. De algemeen geuite wensch, dat de verhou ding tusschen Nederland en België de volle aandacht ook van de toekomstige Regeering zai mogen hebben, wordt door bet Kabinet gaarne gedeeld. De Regeerdng betreurt dan ook alles, wat die hechte vri ndschap in gevaar kan brengen, onverschillig of ..intra" dan wel „extra" muiros" gezondigd wordt. Partijdigheid bij benoemingen. Van partijdigheid bij benoemingen is het Kabinet zich niet bewust. Hot zou trouwens niet weten, naar welke zijde die partijdigheid zou moeten uitvalien, daar het Kabinet als zoo danig met geen der partijen verbonden is. Vredesgedachte en ontwapening. De Regeering deelt het standpunt van do le den, die optimistisch oordeelen over het voort schrijden van do vredeagsdachte. Ook volgens haar opvatting komt er, zij het langzaam, in dit opzicht een betere geest in de wereld. Zij acht het op haren weg te liggen do vredesge dachte, waar mogelijk, te bevorderen en met warmte steun te verleenen aan alle pogingen, waarvan mag worden verwacht, dat zij kun nen leiden tot internationale regelingen op het gebied van beperking der bewapening. Koloniaal beleid. De Regeering meent voorts, da.t er geen re den bestaat voor het verwijt, dat in het kolo niaal beleid weinig Iiju valt te bespeuren. Het standpunt der Regeering is, dat de richting, waarin de ontwikkeling der overzeesche gewes ten en met name Ned.-Indië, moet worden ge leld, bepaald wordt door de strekking der jong ste Grondwetsherziening. De Regeering verwerpt het denkbeeld van een Staatscommissie ter voorlichting omtrent de verhouding tusschen Indië en het Konink rijk en omtrent de inwendige struetnur van dat gebiedsdeel. Verplaatsing van visschers naar Duitschland HET INRICHTEN VAN EEN VISSCHERSHAVEN Gp de vragen van den heer II i ems tra betref fende verplaatsing van visschers naar Dultsch- land in verband mot de droogmaking van de Zuiderzee en betreffende het instellen van een onderzoek naar de geschiktheid van het dorp Oostmahorn als plaats voor vestiging van vis schers, heeft de heer van der Vegte, Minister van Waterstaat, het volgende geantwoord: De generale commissie .bedoeld In art. 3 der Zuiderzeesteunwet ((Staatsblad 1925, no. 290) heeft, ten einde in daartoe leidende gevallen desgevraagd de noodige voorlichting te kunnen geven, een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid van de verplaatsing van Zuiderzeevis- seberijbedrijven naar Oost-Friesland (Duitsch- Iand). Zij ia daarbij tot de slotsom gekomen, dat het geen aanbeveling verdient in het algemeen le verplaatsing van belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet te bevorderen, doch dat haar geen bezwaar behoeft te bestaan om in bijzondere gevallen aan belanghebbenden, die uitdrukkelijk daartoe den wensch te kennen geven en zich aldaar als vissoher kunnen ves tigen, tegemoetkomingen te verleenen, om hen in staat te steilen een vlsscherijbedrijf in Oost- Friesland te beginnen. Bij het gemeentebestuur van tHrum zijn plan nen in overweging tot verbetering van <le vi3- schersbaven te Zoutkamp, waarvoor Rijkssub sidie is gevraagd. Omtrent deze aangelegen heid is een onderzoek gaande. Het is mogelijk, dat dit onderzoek zai uitwijzen, dat het niet aanbevelenswaardig fs ter plaatse een goed uitgeruste visschersbaven in te richten. Inge val men echter te Zoutkamp tot de voorgestelde venbtering zou be Floeren over te gaan, zal de concurrentie vair Oostmahorn wel' niet in het leven mogen worden geroepen. Alsdan zou Oostmahorn dus niet een geschikte plaats plaats wezen tot vestiging van visschers op de in de vraag bedoelde schaal. Het komt den ondergeteekende uit hoofde van een en ander geraden voor, het onderzoek met betrekking tot de haven te Zoutkamp af te wachten, al vorens verdere stappen te doen. OPBRENGST DER P.T.T. OVER JANUARI De diensten der posterijen, telegrafie én te lefonie hebben over de maand Januari 1929 opgebracht respectievelijk f4.286.312, ƒ771.139 en ƒ1.939.878, tegen ƒ4.480.863. ƒ710.766 en 1.953.144 over dezelfde maand van het vorige jaarterwijl de raming over een maand beliep ƒ3.949.590, ƒ599.708 en ƒ1.965.450. Bij een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, zou die opbrengst hebben bedragen 3.907,940, ƒ632.030 en ƒ1.891.783. GELUKSTELEGRAMMEN In de maand December van iie» ^(floopen jaar werden verzonden 10855 geluktelegram- men. bestemd voor het binnenland, 705 voor het buitenland en 8 voor Nederlandsehe Scheepsstations. Ontvangen werden uit het buitenland 382 en van Nederlandsehe Scheeps stations 203 gelukstelegrammen. De opbrengst over December bedraagt ƒ322.20 minder dan die over November. De Regeer lag is niet overtuigd van de be pleite noodzakelijkheid eener andere regeling ten opzichte van de positie van den gouver neur-generaal. Financieele beschouwingen. Bet is onjuist, dat eenzijdig op bepaalde on derdeden van de Staatszorg bezuinigd 13, over de geheels linie is dit geschied. Met verwondering heeft de Begeering gezien, dat opnieuw geklaagd woTdt over het geven van te donker gekleurde voorstellingen van den finaeieelen toestand Verlaging van het registratierecht op naam- looze vennootschappen kan, evenals verlaging van den vleeschaccijns en verschillende andere verlagingen, eerst overwogen worden, wan neer opnieuw de mogelijkheid tot belastingver laging zich voordoet. In de allereerste toe komst zal dit waarschijnlijk niet het geval zijn. Ook tot vermindering van de heffingen voor het Leeningfonds, kan op dit oogenbRk niet worden overgegaan. Economische politiek. Ook de Regeering is vau meening, dat met de belangen der industrie terdege rekening dient te worden gehouden Verschillende onderwerpen. De Regeering houdt zich zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte van het communis- m e. Zij erkent de verderfelijke strekking van de practijk van het communieme voor de maat schappij. doch meent voorshands met de thans bestaande wettelijke bepalingen voldoende de rechten en vrijheden van het volk te kunnen, beschermen en de vernietiging van welvaart te bunnen voorkomen. De Regeering deelt vender mede, dat zij zich tot het Centraal Stembureau heeft ge wend met de vraag, of ln het bestaande stel sel van evenredige vertegenwoordiging meer invloed op de samenstelling van de candidatenlijsten voor de ver- klezingen zou kunnen worden gegeven aan de individueele kiez.rs. Dezer dagen lieeft het Centraal Stembnreau hierop geantwoord, dat naar de meening van zijn groote meerder- hel, een wijziging als de bedoelde nlef ge- wenscht Is, evenmin als het denkbeeld om voor de verkiezing van de raadsleden in de kleinste gemeenten (die welke beneden 3000 zielen tetlen), een stelsel ln te voeren, waarbij den kiezers de gelegenheid zou worden gege ven, de candldaten in volgorde van voorkeur te nummeren, ai dan niet met behoud van het Hfstenetelsel. Naar afschaffing van wegtollen wordt gestreefd. Afschaffing van scheepvaart* rechten schijnt voorshands niet mogelijk, De kosten van het verbeteringsplan op 29 millioen geraamd. DE REGEERING STELT VOOR MET DE WERKZAAMHEDEN TE BEGINNEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een .wets ontwerp, strekkende tot wijziging van het IXde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1929 (Wa terstaat). Een voorgestelde aanvulling met 100.000 beoogt, een eersten poet op de begrooting te brengen, ten einde te bunnen beginnen mot de uitvoering van werken tot verbetering van de Maas door groote afvoeren. Na de voltooiing van de werken tot verleg ging van den Maasmond bleek allengs, dat de eluitlng van den Beerschen Overlaat niet een werk van betrekkelijk zoo eenvoudigen aard zou wezen als men zich aanvankelijk had voor gesteld, dat nader onderzoek en deugdelijke voorbereiding voor de sluiting noodig waren en dat aan de uitvoering zoodanige koste® ver bonden zouden zijn, dat zonder Rijks bemoeiing aan die uitvoering niet zou kunnen worden ge dacht. Na langdurige onderzoekingen en onderhan delingen werd volledige overeenstemming be reikt omtrent een verbeteringsplan, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer 20 millioen en dat geleidelijk tot uitvoering zou kunnen worden gebracht. Gedacht wordt, te beginnen met het raaien van eenige bochtafsaijdingen tusschen Grave en BTauwe Rluls, mef het verbroeden van het zo nierbed beneden Cuyk tot een bodembreedte van 100 110 M. en een verdieping aanvanke lijk zoodanig als ln verband met de rivierver korting en een geleidelijken overgang naar de aansluitende riviervakken gewenscht ia en ten slotte met het bouwen van een stuw met sluis beneden Lith. Het Rijk zal thans deze zaak ter hand nomen en haar thans tot een goed einde moeten bren gen. Het werk zal uit de buitengewone middelen kunnen worden betaald, waarbij gedacht wordt het in 10 jaar tot stand te brengen, zood at gemiddeld per jaar 2.000.000 op den kapitaal- dienst zal moeten worden gebracht, terwijl dan op den gewonen dienst zal zijn te rekenen op 7 pot. van het verstrekte kapitaal voor rente en aflossing. Groote êrtsaanvoer eu spoedige lossing In de laatste dagen werd door een zeetal zee schepen tegelijk niet minder dan 28.000 tons ijzererts vow? Hoogovens te IJmuiden aan gevoerd. Tevens weTden door twee "robepen kolenladinge® vanuit Engeland aangevoerd, zoö- dat er een groote drukte heerecht in de zee haven van dit bedrijf. Niettemin slaagt men er in deize sak epen vrij wei) spoedig te ontlossen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11