DONDERDAG 21 FEBRUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 3 UIT REEUWIJK UIT MAASSLUIS MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. KATHOLIEKE SPORTINTERNATIONALE SCHAATSEN. LAATSTE BERICHTEN GOEDERENVERKEER AMSTERDAM-ROTTERDAM TUMULT IN DE HAMBURGSCHE „BURGERSCHAFT" WEDER EEN GASBUIS GEBROKEN GEMEENTERAAD Openbare Raadsvergadering van "Woensdag 80 Febr. 1929 des voor middags te baJf 10 uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter deed mededeellng o.m. van de volgende ingekomen stukken: Een schrijven van het schoolhoofd te Sluip wijk, meldende dat 36 paffen klompen aan de Schoolkinderen zijn verstrekt, kostende 41.50. Een schrijven van den heer Alb. den Ouden, berichtende, dat hij zijne benoeming tot lid va.n de schoolcommissie aanneemt. Een schrijven ran het Gemeentebestuur van TV add lux veen betreffende grenswijziging der Gemeenten Waddlnxveen en Reeuwijk. Stond het college van B. en W. van Waddlnxveen In zijn toenmalige samenstelling niet onsym pathiek tegenover een ruiling als thans voor gesteld, nu sindsdien omstandigheden zich hebben voorgedaan, 'lie toen allerminst konden worden voorzien gedacht wordt aan den (Verkeersweg GoudaAJphen waaraan finan cieel© offers verbonden zijn, willen zij ervoor waken, dat hij een eventueele grenswijziging, die bijdrage niet nog wordt verhoogd Al vorens in nadere onderhandelingen te treden, zien zij met belangstelling nadere gegevens tegemoet. Een schrijven van de Afd. Reeuwijk der S.D.A.P. inhoudende verzoek besprekingen te VoeTen over 4e groote werkloosheid en ar moede in deze gemeente, Zij zag gaarne, dat voor de uitgetrokken werkloozén van diverse Bonden de uitkeoringen werden verhoogd, jn dier voege dat een gezin van mau en Trouw 12 en voor ieder kind 1 meer werd uitgekeerd. Ook verzoeken zij voor zorgsmaatregelen te nemen voor ïaenschen van de werkverschaffing der ijselub hij invallenden dooi. Een gezamenlijk schrijven van vertegen woordigers van verschalende R. K vereent gingen en wel; voor den R. K. Volkehond iafd. Reeuwijk, R. K. Transports:: beiderehond, R. K. Landarbeidersbond en R. K. Bouwvak- arbeidersbond, welke ook gezien de lange vorstperiode en nijpenden toestand, verzoeken daarin te willen voorzien. De voorzitter wil deze twee stukken ha de agenda aan een bespreking onderwerpen, dat wordt goedgevonden. Dool and vraagt of de schoolverzuimen, genoemd in het verslag van de schoolcom missie, ook worden vervolgd. De voorzitter zegt, dat de verzuimen worden opgegeven aan den Inspecteur van het Dager Onderwijs. v. Rijn vraagt of B. en W. omtrent grens wijziging met Waddlnxveen, voorstellen heb ben gedaan. Spr. merkt op, dat door hem in vorige vergaderingen niet zoo zeer over ruiling is gesproken maar dat dit. desnoods jzou kunnen. B. en W. zullen een en ander in gedachten houden. Punt 2 der agenda: Voorstel B. en W. over eenkomstig verzoek eervol ontslag verleenen aan den heer H. van der "Pouw als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter zegt, deze ontslagaanvrage te kunnen billijken en spreekt zijn leedwezen uit, dat v. d. Pouw het college van het B A. gaat verlatenmet dank voor de bewezen diensten werd zonder h.s. eervol ontslag ver leend. Punt 3 der agenda: Om te voorzien in bovengenoemde vacature worden door B en W. aanbevolen: 1. C. J. Stolwijk en 2 A. Bunnik. Schouten zag gaarne dat de keeren S J. van Tol en H. v. d. Wolf op de aanbeveling werden geplaatst. Weth. van I/eeuwen is niet tegen deze be doeling. maar vindt toch, dat de te benoemen personen meer in de afdeeling van v. d. Pouw moeten wonen. v. Rood vraagt aan Schouten, welke be lemmering er aan is verbonden dat een werkgever lid van 't Armbestuur is. Spr. meent dat een arbeider geen tijd heeft om dezen post behoorlijk na te loopen, behoudens nog moeilijkheden die daaraan zijn verbonden. 'Schouten is hiervan doordrongen maar weet dat werkgevers nt i zoo goed weten als arbei ders wat armoede is. v. Rijn verklaart zich niet tegen de strekking van het gesprokene door Schouten, maar meent dat de heer Mastrep zal weigeren een benoeming aan te nemen. De voordracht wordt door B. en W. gewijzigd en er aan toegevoegd de heer H. v. d. Wolf, Tempel. Bij stemming wordt de heer C. J. Stolwijk mot 6 stemmen benoemd. Punt 4 der agenda: Voorstel B. én W. met 1 April 1929 te benoemen als vaste leerkracht aan: a. de openbare lagere school A: mej. Hoofd man. b. de openbare lagere school B: mej. German. De voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat met 1 April de cursus eindigt en dat de Wet zoodanig is gewijzigd, dat deze leerkrachten voor rekening van bet Rijk kunnen komen; echter wordt nog een rapport van den Inspec teur van het Lager Onderwijs ingewacht, welke momenteel nog niet klaar was, zoodat deze Eaak niet kan worden afgedaan. De voorz. vraagt of de raad sollicitanten wil opoepen. B. en W. achten het billijk deze krachten te be noemen. Hagen zegt geen bezwaar te hebben tegen een benoeming van deze onderwijzeressen. v. Roon acht een oproep van sollicitanten een vorm, die alsdan in acht wordt genomen. Schouten zou hot ook onbillijk vinden, dat beide onderwijzeressen werden gepasseerd. Reey vraagt of de Hoofden van scholen zijn gehoord v. Rijn, wanneer 't rapport van den Inspec teur goed is. kunen B. en W. met goedkeuring yan den raad wel benoemen. De voorzitter. Neen. dat gaat niet. De verdere behandeling wordt aangehouden. Punt 5 der agenda: Voorstel B. en W. vast stellen voorschot voor 1929 aan de R. K. school f 267 en aan de Chr. Nat school f 270. Hagen heeft hiertegen geen bezwaar. Spr. Itan ook niet beoordeelen hoe groot dat verschil is. De voorzittel", dat blijkt uit de rekening iwanneer deze definitief door God. Staten is vastgesteld. Zonder h. s. aangenomen. Punt 6 der agenda: Voorstel B. en W. defi nitief vaststellen vergoeding art. 101 L O. Wet Over 1926 voor de bijzondere scholen. Per leer ling f 8.82; voor het Rijksschool aan de Brug f 988.43, voor de R. K. school f 1358.28. Zonder discussie en zonder h. e. aangenomen. Punt 7 (der agenda: Voorstel B. en W, wij zigen verordening betreffende de voorwaarden waarop door cte gemeente electrlciteit wordt verstrekt en wijzigen der verordening op het Electriciteitsbedrijl, voornamelijk waar B. en W. staat te veranderen in commissie van Bij stand. Weth. van Leeuwen was er vlug bij, wel wetende, dat de heer Doeland het woord zou vragen. Spr. gaf een uiteenzetting hoe de zaken in de lichtcommissie gingen. Aan de hand van artikelen der Gemeentewet en de jurisprudentie daarop memoreerde spr. dat een commissie, en in casu de lichtcommissie, zelfstandig kon handelen, dat Ged. Staten geen zeggingskracht hebben over' de uitvoering van werken. Volgens een uitspraak te Tiel kon een commissie ook ambtenaren ontslaan en kon ook anderen aan stellen mits niet hooger in salaris werd gegaan dan bij de begrooting vastgesteld was. Even was er rumoer, de voorz. hamert en geeft het woord aan Doeland. Doeland. Spr. zegt, dat de wet is vastgesteld door de Regeer ing, en vraagt dat al degenen die hier zaten zullen beseffen, dat het een instelling is van Goddelijk gezag, en daarnaar ook zullen handelen. Het was spr. menigmaal opgevallen, dat ze door de commissie werden genegerd, de Burgemeester weet er soms niets van. We hebben pas een strop gehad en nu weer strop pen? Wanneer 't stelletje wat op de agenda staat wordt aangenomen, schrijf ik onmiddellijk naar de Ged. Staten, als zijnde in strijd met de Wet. Wanneer Commissies de zaak moeten afhan delen gaat het niet goed, zie de zaak R. van Dijk en Verboon, welke laatste zelf commissielid was en over zijn eigen zaak moest handelen. Naar spr. meening is de taak van de commissie om rapport uit te bremgen aan B. en W. die de teugels in handen moeten houden. Schouten zegt, dat, toen weth. v. Leeuwen aan 't woord was, hij het van den winter opeens zomer voelde worden en zei dat de commissie te langzaam werkt. Spr. meende dat art. 179 der Gemeentewet aangaf wie de leiding moest heb ben, wanneer anders wordt bepaald schuiven B. en W. zich verantwoordelijkheid af als de zaak niet klopt. v. Roon wil een gedeelte toezicht toekennen aan de commissie en zegt dat B. en W. niet overal aansprakelijk voor kunnen gesteld wor. den. Schouten vraagt aan v. Roon of hij wei eens anecdoten gelezen heeft. De voorzitter vraagt of nog iemand het Woord verlangd, waarna de wijzigingen wor den aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van Doeland en Schouten. Punt 8 der agenda: Voorstel B. en W. art. 4 der instructie voor den electricien-opzich- ter te wijzigen n.l. „de leveranties zullen moeten geschieden via B. en Win de le veranties zullen moeten geschieden via de Commissie van Bijstand". Eveneens bij art. 17, doch via B. en W., te veranderen in „doch vla de Commissie van Bijstand" Doeland. Ook in deze instructie moet B. en W. de leiding' hebben en houden. Spr. vraagt of alle stukken naar Ged. Staten gaan, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. v. Roon. Doeland heeft gezegd aan Ged. Staten te zullen schrijven dan kunnen wat er gezegd wordt. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en \V. met 9 tegen 2 stemmen aange nomen. Punt 9 der agenda: Voorstel B. en W. wij ziging verordening Warenwet. Hierop was door Ged. Staten aangedrongen. Zonder h. s. aangenomen. Punten 10 en 11 der agenda: Wijziging be grooting 1928 en 1929. Schouten vraagt of met het geven van een bijdrage aan de ijscilub voor de werkverschaf fing door B. en "W. niet buiten haar boekje is gegaan. De voorzitter: Er is geen raadsbesluit het welk dat toestaat. Schouten vraagt of B. en W. op de hoogte zijn met de werldjwijze bij de ijselub. Naar spr. meening moet te lang achtereen zonder aflossing worden gestaan, zonder eenige be schutting. Daarbij wordt Zondags inkluis met de bus gestaan, met een hengel is het verboden. Spr. was er voor om voor den Zon dag dubbel loon të geven. Wethouder v. Leeuwen is niet goed thuis bij de ijselub, maar meent te weten dat voor den Zondag 1 extra loon wordt gegeven en vindt niet te kunnen treden in de rechten van de ijselub. v. Roon. Nu mijn naam door Schouten ge noemd is in verband met Zondagsdienst aan de ijselub, wil spr, verklaren dat hij onderge schikt is als lid van de Commissie voor de werkverschaffing van de ijselub, aan de ijselub die Zondagsdienst voorstaat. De heer Schouten wil het doen voorkomen, dat anderen dan de S. D. A. P. niets doen voor den arbeider om den nood te helpen 1«enigen: dat is maar reclame maken voor de S. D. A P In stem ming gebracht worden de voorgestelde wijzi gingen aangenomen met algemeene stemmen. Hierna bracht de voorzitter aan de orde de ingekomen adressen om steun. De voorzitter zegt, dat B. en W. over deze aangelegenheid hebben gesproken. B en W. stellen voor: „aan de gehuwde uitgetrokken werkloozen te geven wat ze van den Bond kre gen en bovendien voor de eerste 2 kinderen 1 en 't volgende kind 1,50 en voor meer dere kinderen 2 tot 14 jaar aanvangende 15 Februari 1929: voor ongehuwde uilgetrokken werrkloozen wat ze van den Bond kregen en aan kostwin ners datgene geven, waf ze vn.n den Bond kregen plus kindertoeslag als boven". Ongehuwde werkloozen, geen kostwinner zijnde wat ze van den Bond kregen. Gewone ongeorganiseerde werkloozen (ge. huwden! te verwijzen naar Burg. Armbestuur en Ijselub en evenzoo ook ongehuwde ongeor ganiseerde kostwinners. De voorzitter opent hierover de discussies. Schouten kan accoord gaan niet voorste! B. en W. voorzooveel betreft de uitgetrokken werkloozen, maar niet met ongeorganiseerden Er zijn er die niet in den Bond korrmn en stelt voor om de ongeorganiseerden f9 pins ft kindertoeslag te geven. Spr. vindt het jam mer, dat niet wat meer in de Courant wordt aangespoord om zich toch vooral te organi- seeren. Van Rijn vindt 't voorstel van B. en W. voorzooveel betreft de georganlseerden sym pathiek en zegt van de ongeorganiseerden, dat er velen zijn die zich kunnen organlseeren maar niet willen en vindt dat diegenen hot nn ook maar eens voelen moeten tot prikkel zich aan te melden, dit brengt ook hét belang Tan de gemeente mee. Hagen gaat accoord met 't voorstel van B. en W. en accoord met Schouten en van Rijn. Van Roon vraagt wat dan wel moet wor den gegeven aan de ongeorganiseerden? Reer is het eens met B. en W., de ongeorga niseerden moeten het met minder doen dan de georganiseerden. Van Roon is er voor, ook voor de ongeor ganiseerden een regeling vast te stellen, en vraagt of een ongeorganiseerde meer krijgt dan 9 plus 1 kindertoeslag. De voorzitter: Dat kan wel eens voorkomen met groot gezin. Doeland vraagt of de Minister niets geeft. De voorzitter: Reeuwijk is niet aangeschre ven en op courantenberichten kunnen wij niet afgaan. Van Rijn is van meening, dat Reeuwijk ook een vorstgemeente is zonder fabrieksindustrie. De voorzitter: Welke gemeente is dat niet, Ik ben van meening dat van den Minister geen steun is te verkrijgen. Wethouder Vente vindt dat het voorstel voor de ongeorganiseerden te hoog staat tegenover de georganiseerden. Van Roon was er voor dat de uitgetrokken landarbeiders die maar 8 krijgen van den Bond ook 9 krijgen. De Jong wil ook de toekenning aan onge organiseerden tot het uiterste beperken en vraagt voor hoe lang die steun wordt aangé. gaan. Stemmen: totdat weer gewerkt lean wor den. Van Rijn wil het minimum bepalen op 9 ook voor de landarbeiders. De voorzitter wil alle bonden gelijkstellen niet dei Bouwvakarbeidersbond. Het voorstel van B. en W. voor de uitge trokken werkloozen wordt in stemming ge bracht en met algemeene stemmen aange nomen. De voorzitter bracht daarna in stemming het voorstel om aan ongeorganiseerde werkloozen aan man en vrouw 9 plus 1 per kind be neden de 14 jaar te geven; en evenzoo aan ongehuwde kostwinners en aan alleenwonende on gehuwd en 4. Dit voorstel werd met 10 tegen 1 stem aan genomen. VOORKOMENDE ZAKEN Wethouder van Leeuwen beantwoordt den heer Reen over diens beschouwingen over de gemeente-begrooting 1929. waarop de heer Reen repliceert Hageu vraagt wat of het te beteekeoien heeft om na ©en reeds lang afgedane zaak een zoo lange redevoering te houden. Spr. meent als hiermee doorgegaan wordt, er geen einde is. RONDVRAAG Buitenhuis vraagt of van het ontslag van deti geldophaler-meteropnemer al iets bekend is. De voorzitter: Er is niets van bekend. Doeland bespreekt voor de zooveel ste maal de beerputten aan den Zwartenweg en 't stink, slootje. Spr. was er voor hieraan een einde te maken en binnen 6 weken voor het ontbreken de te zorgen. Ook maakt hij bemerking, dat voor den aan- koop van sohoolbehoeften nooit iets bekend ge maakt wordt en evenzoo voor het onderhouds werk der gemeente. Dan wilde hij gaarne <]e reden weten waar om Bol on je is vrijgesproken want het staat voor hem vast dat f 5000 weg is! twee-derde van het publhiek. ingezetenen, willen het weten Dan is de pas gemaakte Brug aan den Blinden weg te hoog gebouwd. Snr. wilde gaarne weten of de Polder die 50 daarvoor heeft gegeven. Nu er een woonwagenkamp was aangewezen, moest daar ook geld voor worden uitgetrokken om dit in orde te maken. Dan heeft spr. de Instructie van den secre taris ingezien, deze is een instructie voor een secretaris, maar niet voor een Bupgemeester- aecneta.ris. Spr. za« gaarne een instructie ge maakt voor Secretaris-burgemeester. Teekens is zeer tevreden over de Brug aan den Blinden weg maar acht het voor de veilig, heid gewenscht. dat aap de lange brug nog een schroot wordt getimmerd. De Jong zou gaarne villen dat B. en W. zich eens gingen bemoeien met het spoelwijksdijkje Hier zou werkgelegenheid zijn voor werkloozen Schouten drong aan om het tijdelijk perso neel van bet G. E. B. voor vast aan te stellen. Reen merkt op. dat. hot personeel tijdelijk voor een jaar is aangesteld en dat deze ter mijn nog niet verstreken is. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter do vergadering. ERNSTIGE VAL OP HET IJS. Een jonge dame uit Vlaardingeu was per schaats naar deze gemeente gekomen. In de nabijheid van Maasland is zij zoo ernstig op het ij's gevallen, dat zij bewusteloos is blijven liggen. Een ontboden geneesheer uit die gemeente achtte de toestand zeer ernstig en heeft haar per brancard naar het zieken huis alhier laten veevoeren. GOUDA, 21 Februari. Veemarkt: Aangevoerd 1808 stuks, waarvan 486 slachtvarkens, vette 8485 ct.. Londensche 2830 ct., zouters 8536 ct., alles per pond met 2 pet. korting; 572 ma gere varkens 2540; 304 biggen f 816; 15 runderen f 275350; 409 nuchtere kalveren 7 11; 15 schapen f 2032, alles per stuk. Han del: vette varkens vast, Londensche. vast, zou ters vast, magere varkens matig, biggen matig, runderen matig, nuchtere kalveren vast, schapen matig. Algemeene markt: 54 partüen kaas, prijzen le kwal. met Rijksmerk f 6255, 2e kwal. idem f 4851, handel matig. 362 partijen eieren, kip- eieren f 8.509.50 per 1Ö0 stuks, handel vlug, 968 ponden boter, goeboter 110115 ct., weiboter 100—105 ct.. handel matig. DELFT, 21 Februari. Paarden f 80—250; vette koeien f 180375. Ualfkoeien f 200400, vare koeien f 150275, nuchtere kalveren f 718. magere varkens f 1864, biggen 1020. alles per stuk; rundvleesch per leg. .slachtgewicht 7090110 ct Aanvoer: 4 paarden, 178 runderen, 271 nuohtere kalveren, 214 magere varkens, 357 biggen, 6 schapen of lammeren. Verwacht wordt: zwakke tot matigen, Oos telijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, des nachts matige vorst, des middags lichte dooi. De barometer daalt langzaam. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.54 tot 's morgens 6.33. Vergadering' der LT. I. O. C. E. P te Parijs EEN R- K. VOETBALINTERNATIONALE. Te Parijs is een vergadering gehouden van de Union Internationale des Oeuvres Catholiques d'Education Physique, de katholieke internatio nale unie voor lichamelijke opvoeding. Aan het verslag der „Sportillustratic" ont- leenen we over het behandelde op deze bijeen komst het volgende: De volg'endt afgevaardigden waren aanwezig: Baron Felix de Kerchovc, België, voorzitter; AI. Thlbaudeau, Frankrijk, secretaris; Frangois Hébrand, professor aan de Sorbonne te Parijs, voorzitter der F.G.S.P.F. en viee-voorzitter der U.I.O.C.E.P.dr. Stanislas Zhanel, Tsjecho- Slowakije, tweede vice-president. Verder een afgevaardigde van den katholieken gymnastiekbond van België, Jos. Gobbers; een afgevaardigde van .Toego-Slavië, de priester Jean Alicin; van Deutsche Jugendkraft: Graaf von Neipperg en C. K. Bürger: van de Ned. Federa tie de heer A. H. Kockelmans; van den Fran- schen bond waren nog aanwezig comte de Car- gouet, voorzitter der athletiekcommissle, en mr. Maucurier, voorzitter der gymnastiekcommis- sie. Zwitserland en Oostenrijk hebben bericht van verhindering gezonden. De feesten der U.I.O.C.E.P. in 1930 zijn aan België toegezegd. De bijdragen van de aangesloten landen aan de Unie werden verhoogd en bepaald op: 500 francs voor organisaties benoden de 100.000 le den; 750 francs van 100.000 tot 200.000 leden; 1.000 francs boven de 200.000 leden. De statuten werden gewijzigd. In het bestuur kunnen voortaan inplaats van vijf. hoogstens 7 leden gekozen worden. Deze bepaling ontstond om bij de toekomstige uit breiding van de U.I.O.C.E.P. (Polon vroeg toe lating, Italië komt wellicht terug, terwijl ook in Engeland wordt gewerkt) ook anderen landen, dan die momenteel in het bestuur zitting heb ben, kans op een plaats daarin te geven. Bü dit artikel bracht de heer Kockelmans de voetbalinternationale ter sprake. Het zal bekend zijn, zoo betoogde hij. dat den laatsten tUd po gingen in het werk gesteld worden om te komen tot een katholieke voetbalinternationale. Om dit te voorkomen, stelde hil voor, een commissie voor voetbal in de U.I.O.C.E.P. te stichten. Ook voor andore takken van sport kan dat zoo noodig dan geschieden. Hij is van meening. dat de voorzitter van zulk een commissie zitting be hoort te hebben In het bestuur der U.I.O.C.E.P. Het voorstel van den heer Kockelmans vond een zeer gunstig onthaal. Men was algemeen van meening, dat zulk een commissie zeer wel benoemd kon worden men vond echter opname van speciale bepalingen hieromtrent niet nood zakelijk. In principe werd derhalve bij dit punt der agenda besloten, een commissie voor inter nationaal voetbal in te richten. De voorzitter zegde nog toe dat bijaldien in liet bestuur za ken de voetbalsport betreffende, zouden bespro ken worden, zeer zeker de voorzitter der voet- balCQinmissie tot dio vergadering zou worden uitgenoodigd. Dan brengen de verschillende afgevaardigden rapport uit over het jaar 1928. Omdat de alpha- betische volgorde werd gebruikt kwam eerste Allemagne bij monde van Graaf von Neipperg aan het woord. Toen deze rapporteerde over den omvang en de uitgebreidheid van Deutsche Ju gendkraft, dat alle sporten omvat en doet beoe fenen, slaakte Thlbaudeau kreten van bewon dering: Je vous admire! Voor België rappor teerde de heer Jos. Gobbers. Voor Frankrijk prof. Fr. I-Iébrard. Voor Holland kwam toen de heer Kockelmans aan de beurt, die rappor teerde van den groei onzer organisatie in 1928, de belangstelling, ondervonden van de bis schoppen en ook van wereldlijke autoriteiten o.m. van twee ministers bij den wedstrijd te Venlo tegen Deutsche Jugendkraft. De eerwaar de heer Jean Alicin bracht verslag uit over Joego-Slavië: dr. Stanislas Zhanel over Tsjecho- Slowakije. Do voorzitter sprak na. ieder rapport eenige waarderende en aanmoedigende woorden. Den Hollanders wenschte hij de totstandkoming van êên organisatie voor alle takken van sport. De voorzitter bespreekt dan het volgende punt der agenda; het concours van Praag. Op iedere wijze moet voor dit grootseh festijn dat ter gelegenheid van het tien-jarige bestaan der Tsjecho-Slowaaksehe republiek gehouden wordt, geijverd worden. In alle groote plaatsen van Europa moet daarvoor propaganda worden ge maakt. Door de dagbladen en de film vooral moet gepropageerd worden, opdat men zal zien, dat de katholieke internationale leeft. Onze afgevaardigde benutte nog de gelegen heid, zich ever met dr. Zhanel in verbinding te stellen over de vraag, of te Praag geen inter nationale wedstrijden voor katholieke voetbal elftallen in het programma konden worden op genomen. Deze voelde daarvoor veel. Hij zou bijv. voorstellen dat ons Federatie-elftal daar het Poolsche elftal zou ontmoeten. Nader be richt werd ons toegezegd. Het festijn voor 1930 was reeds toegezegd aan België, dat echter nog geen plannen had inge zonden. Als afgevaardigde voor een vergadering te Genève bijeengeroepen door het Bureau Inter national du Travail, werd de voorzitter aange wezen. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat het bestuur in zijn geheel werd herkozen; men wenschte echter het bestuur uit te breiden en wees Graaf von Neipperg aan als nieuw be stuurslid. De commissie voor Internationaal katholiek voetbal werd daarop benoemd Algemeen wenschte men. dat een Nederlander voorzitter dezer commissie zou zijn. Met algemeene stem men werd mr. D. A. Schretlen, voorzitter der Federatie, benoemd. Als leden der commissie werden gekozen de heer C. K. Bürger, Reichs- verbandsspielwart van Deutsche Jugendkraft en de heer Thlbaudeau, Frankrijk. IJS- EN BAANBERICHTEN. Het ijsberlcht van den Zuld-Hollandsclten Ijsbond, afdeeling Rotterdam luidt: Wij ontvingen mededeeling, dat zich het merk waardige feit heeft voorgedaan, dat een baan is getrokken op de rivier de Lek van Schoonhoven naar Krimpen via Streefkerk. De baan Gouda— Schoonhoven ls onberijdbaar. WESTLAND. In de afdeeling Wateringen ztln de banen goed berijdbaar. Van den Haag richting Vlaardlngen zijn de banen van Zuider park via Stritp, Rijnwatering en de Zwet goed. K lAi.-liNAAL rriunvrJttCfH EKftstlG ONGESTELD De toestand van kardinaal Friih wjrth tl Rome is zeer ernstig. In verband met zij't Uoogen leeftijd vreest men het ergste. DEKEN L. TIJSSEN f Woensdagavond om half tien ia in het Fran sche klooster te Sittard, na voorzien te zijr van de H.H. Sacramenten der Stervende» overleden de Zeereerw. hoer L. Tijssen, dok et en pastoor te Sittard. PASTOOR W. H. TEUNISSEN f Te Iteuveu, waar hij zijn laatste levensjaal doorbracht is hedenmorgen, na meermaietr voorzien te zijn van de H.H. Sacramentes der Stervenden, overleden de Zeereerw. heel W. H. Tennissen, emeritus-pastoor van Gub tecoven. ANT. ROELEN f Op 57-jarigen leijftijd overleed te Breda d heer Ant. Roeier, bekend musicus, DE K.L.M. VERLEENT HARE DIENSTE!* De K. L. M. heelt besloten over te gaan tot aanneming van goederen in het verkeer tusscüen Amsterdam en Rotterdam vice« versa, zulks gedurende den tijd, dat de scheep- vaart geheel stil ligt. Indien aflevering der goederen op den dag der aanbieding beoogd wordt, moeit deze aan bieding zoowel te Amsterdam als te Rotter dam iu de ochtenduren plaats vinden Voor groote partijen stelt de maatschappij extra vliegtuigen ter beschikking. De tijd van 'eva- ring alsook de tarieven zijn op de kantoren der IC. L. M. verkrijgbaar. EEN IJSDAM IN DE WAAL De genie is gewaarschuwd Naar wij uit Tiel vernemen, heeft er zich iu de Waal tusschen Leeuwen en Druten een ijsdam gevormd, die ongeveer zeven meter dik is. De genie is gewaarschuwd STAKING ONDER DE KATWIJKSCHE VISSCHERS I Ze omvat circa 300 man Onder de visschers der Katwijkscho trawler- vleet, welke vaartuigen vroeger na beëindi ging van het haringseizoen voor het grootste deel afgetuigd werden en in de verschillende havens opgelegd, doch die in den laatsten tijd steeds meer aan de trawler vlsschsr ij deel nemen. ia een algemeene staking uitgebroken. Tot heden weid een zeker percentage, van da besomming voor onkosten nog afgetrokken, waarna de bemanning eon deel van de rest kreeg. Thans eischen de zeevisschers een vast per centage van de bruto-besomming, dus zonder aftrek vaD door den reeder, gedurende de reis, gemaakte onkosten. Een groot aantal Katwijker loggers blijven thans in de haven van IJmulden liggen. De staking omvat circa 300 man. EEN LID DOOR EEN DUIMSTOK GETROFFEN HAMBURG, 21 Februari (W.B.) Aan het slot dej* groote debatten over de etaatsbegrootmg kwam het in de Hamburgsche „Bürgerschaft" tegen middernacht tot opgewonden tooneeletu Toen de nationaal-socialistische afgevaardig de Hüttmann zijn begrootingsrede hield, over handigde de sociaal-democratische afgevaardig de Olfers hem als toespelling op zijn verklarin gen een duimstok. Hüttman wierp den duimstok weer naar Olfers toe, die den stok daarop opnieuw naar het spreekgestoelte wierp. Nu greep Hüttmann dfen duimstok en wierp bent, met de bedoeling, Olfers te treffen, naar de banken der sociaal-democraten. Hij miste echter Olfers en trof de afgevaardigde mevr. Peine. Hierdoor ontstond groote opwinding in de rijen der sociaal-democraten. De opwinding in het huis werd steeds grooter, zoodat de president de zitting tien minuten lang onderbrak. De groote opwinding in het huis duurde tot het einde der zitting voort. DE ONTBINDING VAN HET ARTILLERIEKORPS Bijna 2000 officieren getroffen PARIJS, 21 Februari. (V. D.) Uit Madrid wordt gemeld, dat door de maatregelen, welke de regeering tegen de artülerieeorpsen heeft genomen, 34 commando's werden getroffen, be. staande uit 59 oversten, 167 andere hoofdoffi cieren en 379 majoors, 722 kapiteins en 657 luitenants. HEVIGE WERVELSTORM OP MADAGASCAR PARIJS, 21 Februari. (H.N.) Door een wer velstorm zijn op Madagascar alle koffie- en cacao-plantages over een gebied van 40 K.M. geheel verwoest. Alle huizen en administratie gebouwen in het geteisterde gebied zijn met den grond gelijk gemaakt. Tien Europeanen werden door den storm gewind, terwijl er eenis ge dood. Zeventien zieken In den afgeloopen nacht ls op de provincie straatweg tusschen ICupferdreb en Ueberruhr een gasbuis gebroken. Tengevolge van de koude was de buis verstopt; het ontsnappende gas stroomde een door 5 huisgezinnen bewoond huis binnen waardoor 17 parsonen wegens gasvergiftipingsverschijnselen naar het zie- kenhuls moesten worden gebracht,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3