ALGEMEEN OVERZICHT. HISTORISCHE DAGEN IN DE TIRERSTAD Donderdag 21 Februari 1929 Derde Blad Pagina 1 EEN GROOTSCH AVONDFEEST DE REGEERING-POINCARé DE DICTATUUR IN SPANJE ENGELAND EN AMERIKA ROOVERS IN SERVIë OPGEHANGEN RAMSAY MAC DONALD OVERWERKT. doodgraver op kerkhof DOODGEVROREN 3 GTirar ttv WESTPALEN. HET VERLEDEN WORDT WEGGEVAAGD ONGELUK IN EEN TUNNEL BIJ NEW YORK AMERIKAANSCHE MIJNWERKERS- TREIN VERONGELUKT DE OPSTAND IN MEXICO BOLIVIA EN PARAGUAY :'3 - 1 Vandaag zal de Fransohe regeering verga deren om te beraadslagen over baar positie. Deze werd Dinsdag in de Kamer fel geschokt, doordat op een gegeven moment het ministerie ln de minderheid zon zijn gekomen als de mi nisters zelf niet mee hadden gestemd. Met B stemmen haalde het ministerie zijn voorstellen, terwijl het anders een 50 stemmen meerderheid heeft. De eigenlijke oorzaak van de vijandiigiheid tegen de regeering is de woede van links over het plan der regeering, de kloosterlingen weer toe te laten. Ook op dit punt zal de regeering, zooals ge meld, de vertrouwenskwestie stellen. Wanneer dit gebeurt, staat nog niet vast; gafoeurt het epoedte, d'an zal het voorstel er wel door komen, daar het van belang is, dat de regeering aan blijft gedurende de besprekingen der deskundi gen-commissie. De Franscihe afgevaardigden in deze commissie, moeten, om sterk te staan, den steun der regeering 'achter ziioh hebben. Het verluidde reeds dat de Spaansche koning het. roerige artillerie-corps, dat ontevreden is over de bezuinigings- en andere maatregelen der regeering, heeft opgeheven. De laatste rei- iFities hebben dezen maatregel van tsen koning noodig gemaakt. Het heele korps zal de eerst volgende maanden geheel hervormd worden. Primo de Rivera verklaarde, dat zijn regee ring erin geslaagd is, vijf jaren lang de poli tieke atmosfeer in Spanje te hebben zuiver ge houden en dat zij vast besloten is, deze taak te blijven vervullen. Als de 'instelling van een door vrije volksstemming bevestigd, eigen wet gevend stelsel zal zijn bereikt, zal de regee ring van haar bevoegdheden afstand doen en aan het eerste, wettelijk gekozen parlement, haar rezeeringswerk ter beoordeeltog voor leggen. Tn het EngelSöh Lagerhuis is, naar aanlei ding der veel-besproken verklaring van den Engelschen gezant in Amerika, de mogelijkheid van een vloot-conferentie besproken. De mi nister deelde mede, dat de Britsche regeering niet voornemens ia, uitzonderingen te verzen den voor een nieuwe conferentie, zij bestudeert intusschen wel alle kwesties, welke op de ver houding tusschen Engeland en Amerika en de vloten der belde landen betrekking hebben en zoodra de regeering daaruit haar conclusies zal hebben getrokken, zullen de Britsche domi nions geraadpleegd worden. De verklaring van den gezant, aldus Cham berlain, was niet afgelegd op last van de Brit sche regeering. Toen een der afgevaardigden vroeg, of de minister zich rekenschap geeft van het feit, dat de verklaring van den gezant en de daarop gevolgde verklaring van het Britsche departe ment van Buitenlamdsóhe Zaken misverstand in Amerika had doen ontstaan, antwoordde de minister, dat beide verklaringen niet met el kaar in tegenspraak zijn. De verklaring van het departement van Buitenlandsche Zaken was een verbetering on onjuiste gevolgtrekkingen, welke uit de verklaring van den Britschen ge zant te Washington waren getrokken. Op de vrtaag, wat de-gezant te Washington dan wel aanleiding heeft gegeven, zijn verkla ringen af te leggen, antwoordde Chamberlain, dat vertegenwoordigers van de Amerilkaansehe pers aan air Esme Howard hebben gevraagd, zb'n opvatting over de mogelijkheid van een hervatting dei; vioot-oonfeireniiie kenbaar te maken. Daarop heeft de gezant zijn bekende verkla ring afgelegd ,dle echter slechts zijn persoon lijke opvattingen kon weergeven. De gezant beeft nergens te verstaan gegeven, dat hü ter stond nieuwe stappen in de kwestie der vloot- ontwapeuing waarschijnlijk achtte. De schuld voor een tegenovergestelde uitlegging in een deel van de pers treft daarom niet den gezant en de Engelsche regeering moest alleen haar verklaring afleggen, omdat de woorden van den gezant verkeerd uitgelegd waren. Intusschen ls de conferentie tot beperking der vloten versohoven tot Sint Juittemls. De doodstraf in het openbaar Op de binnenplaats van de gevangenis te Zagreb zijn Woensdag vier ter dood ver oordeelde leden van de Prpitsj-rooversbende opgehangen. lil den nacht waren de vier galgen opge bleven 'over half zeven verscheen de beul, in het zwart gekleed, met hoogen hoed en witte handschoenen. De beulsknecht, die hem vergezelde, had een pak onder den arm met vier nieuwe galgtouwen. Ais eerste werd Iïrupotitsj voorgeleid. Na dat hem het doodvonnis was voorgelezen, vroeg hij zijn zwager, Prpitsj „de Kleine", die eveneens zou worden opgehangen, voor het laatst te mogen spreken. Hij kuste hem tweemaal ten afscheid en zelde toen. „Ik erken, dat ik den dood heb verdiend, want ik heb verschrikkelijke dingen gedaan. Ik vraag om vergiffenis." Daarop vroeg hij aan de journalisten met te slecht over hem te schrijven. Elf minuten nadat hij was opgehangen, constateerde de arts, dat de dood was ingetreden. Na hem werd zekere Brdaitsj opgehangen, die eerst allen om vergiffenis vroeg. De derde veroordeelde was Urbanatsj, die aan den beulsknecht zei: „Schiet toch een beetje op! Aan al dat wachten heeft geen mensch wat De beulsknecht ging zóó onhandig te werk, dat hij Urbanatsj driemaal moest opbeuren, voordat de beul hem den strop om den hals kon slaan, waarop de veroordeelde woedend uitriep: „Ongelukkige sukkel! Je handen zijn zeker bevroren. Ik wou, dat ik jou mocht ophangen, dan zou het heel wat vlugger gaan!" Als laatste werd de rooverhoofdimam Prpits.1 „de kleine" terechtgesteld, die allen vergiffe nis vroeg. Om half tien werden de lijken van de galgen gehaald en naar het ziekenhuis over gebracht. om door de studenten onderzocht worden. UIT HET RUSSISCH PARADIJS DE DOODSTRAF IN AMERIKA Electrische stoel te Chicago De eerste ter dood brengingen op den electriscben stoel hebben te Chicago plaats gehad. Twee jongens van 18 en 19 jaar, werden gisteren wegens moord op een politie agent, door middel van den electrischen stoel ter dood gebracht. Vroeger werden te Chicago de ter dood veroordeelden opgehangen, maar ainds kort heeft men den electTlschen stoel ingevoerd. Velen zijn van oordeel, dat deze nieuwe straf een beter effect zal hebban op de mi sdad igers-onderwereld. Bezorgdheid in de Arbeiderspartij LONDEN, 20 Februari. (H.N.) De gezond heidstoestand van Ramsay Mac Donald moet den iaatsten tijd weer slechter zijn geworden. Volgens een der bladen moet hij overwerkt zijn en heeft hij herhaaldelijk in het lagerhuis er van moeten afzien, het woord te voeren. In de arbeiderspartij wordt reeds de vraag besproken, wië met de leiding der partij be last zal worden, indien Mac Donald gedwongen zou zijn, af te treden. DE GEESTELIJKEN IN DE PRUISISCHE ZIEKEKq„|^qj<, De broodvoorziening MOSKOU, 20 Februari. (W.B.) De sovjet besloot in Maart a.s. een broodinkoop-boekje in te voeren. Voor de arbeidende bevolking blijft een lage broodprijs gehandhaafd; voor niet- arbeiders worden de prijzen verhoogd. In bedoeld besluit wordt erop gewezen, dat de meelvoorraden volkomen toereikend zijn, om in de behoefte der bevolking te voorzien. De maatregel heet dan ook uitsluitend bedoeld ter bestrijding van de speculatie. Toenemend aantal arbeidsconflicten te Moskou In een dezer dagen gehouden zitting van den Moskousehen economlsehen raad werden, naar de „Izwestya" bericht, o.m. de kwestie der arbeidsconflicten en die van het verzuim op de fabrieken behandeld. Er werd medegedeeld, dat sinds 1 October 1928 reeds 194 geschillen met betrekking tot de" collectieve arbeidsovereenkomsten waren ontstaan. Daar stakingen alleen bij de particuT liere ondernemingen mogen plaats vinden, doch bij de sovjet-bedrijven onder zware straffen verboden zijn, gaf de uitspraak der geschillencommissie hier de definitieve be slissing. In circa 42 procent van de gevallen werden de directies der sovjet-ondernemingen ln het gelijk gesteld, terwijl de eisehen der arbeiders ln 29 procent der conflicten werden ingewilligd. In de overige arbeidsgeschillen werd een uitspraak gedaan op een compromis berustende. Het verzuim op de fabrieken is nog steeds zeer groot. De Moskousche industrieën verliezen ten gevolge daarvan in het afge- loopen jaar meer dan 10 millioen roebel. Vooral op de fabriek „Sikkel en Hamer heersoht een ware janboel: eiken dag blijven geregeld een vijftig arbeiders thuis* omdat zij geen zin in werken hebben! Te Hordt in de Palts is een doodgraver, terwijl hij een graf aan het delven was, waarschijnlijk tengevolge van plotseling onwel- worden doodgevroren. Men vond den ongeluk kige dood in het half gedolven graf' liggen. WEER EEN GASBUISBREUK. Door een onbegrijpelijk verzuim drie mensehen omgekomen. Tengevolge van een breuk in een gasbuis is gas binnengedrongen in een huls in de Niko- lausstrasse te Trier. Buren, die de gaslucht roken, waarschuwden de gasfabriek, die ar beiders zend om de oorzaak op te sporen. Deze verschaften zich toegang tot de gelijkvloers ge legen woning, waar men een echtpaar he- wusteloos vond. Het paar werd naar het zie kenhuis overgebracht, waar het weder tot be wustzijn is gekomen. Onbegrijpelijkerwijze ver zuimden de arbeiders een onderzoek in te stel len in de aangrenzende tweede, eveneens ge lijkvloers gelegen woning. Toen van het daar ondergebrachte gezin gisteren zich niemand vertoonde, waarschuwden buren de politie, die de woning binnendrong en daar het gezin, be staande uit man, vrouw en kind, dood ln de slaapkamer vond liggen. Het huis werd door de politie ontruimd. Centrumsvoorstel aau genomen BERLIJN, 20 Februari. (H.N.) De Pruisi sche landdag heeft vandaag in tweede lezing de begrooting van binnenlandsche zaken be handeld. Een motie van het centrum werd aangeno men, waarin het staatsministerie wordt ver zocht, een principieels verordening uit te vaar digen inzake de zielzorg in de ziekenhuizen, AUèèn te Hagen 12.000 gevallen. Naar gemeld wordt uit Münster heeft de griep zich in Westfalen zeer uitgebreid. Alleen in de stad Hagen moeten 12.000 personen aan griep ziek liggen. Alle ziekenhuizen zijn over vol en de scholen moesten gesloten worden, Oo(k in andere steden van Westfalen fcomlen tal van ziektegevallen voor, door KEES MEEKEL. Het hart van de wereld is ontroerd. De be voorrechte stad is vanavond verlicht en het water valt van den hemel. De voornaamste fonteinen staan fantastisch te branden en te bruischen en de regen schittert in het licht der straten en pleinen. De muur van Beltsario bij de Porta Pincio draagt lampen- en flakker-gloed, er staan lad ders tegen en twee mannen zorgen tusschen de kapiteelen voor de verlichting. Het lijkt wel een bestorming en het ziet er middeleeuwsch uit het rukt en ruischt, de lampjes lijken uit te waaien; als de lui niet oppassen, regenen ze van de roode oude steenen weg. De officieele gehouwen en de groote hotels dragen veelkleurige rijen licht hier een fascisten-bundel in glorie, daar het witgeel van den Paus of de kleuren van Italië. Feest is het en regen. En wat voor 'n raar feest. Het is ook de laatste dag van carnaval. Er wordt bijna niet aan gedacht. Het is als een kaartenhuis in elkaar geslagen en de regen zwiept er over de mensehen hebben hun gedachten bij heel iets anders. Toen kardinaal Gasparri gisterenmorgen in den Sint Pieter-stoet vóór den kooggedragen Paus uitliep, kreeg hij jubel en hand-geklap; Gasparri, GasparriOveral hangen, naast foto's van het met honderd duizenden bezette Sint Pieter-piein, de portretten van Paus en Gasparri, Koning en Mussolini. Mussolini hier en Mussolini daar. Hij is groot deze Musso lini. Geen stem in Rome, of zij noemt zijn naam. Hij ontroert Rome evenals de Paus de wereld. Toen de kardinaal het protocol tee- kende in de Paus-zaal van het Lateraan, keek hij naar Mussolini's hand en je hoorde buiten de mensehen juichen. Met goud werd zijn naam op dót moment in de geschiedenis van de Kerk geschreven. „Niemand die dit in ons land heeft kunnen bereiken, hij alleen - hij alleen", zegt er iemand haast me, „hij kan alles, ik hou niet van zijn manieren, hij kan soms vier kamers ver don deren in Chigi. Als ik in zijn plaats was ge weest, had ik hetzelfde gedaan, de Kerk kerk laten en onafhankelijk en mijn land partij doen trekken van deze buitengewone positie". Wat is er eigenlijk aan de hand? „Dit, dat er een stukje grond noodig is dn souverein bezit voldoende om de geeste lijke functies uit te oefenen, die zijn opgelegd aan Sint Pi eter en zijn opvolgers!" Heeft deze glorie-rijke Pips het zoo niet' on geveer gezegd Het kan klein zijn en gering een steen om heit hoofd op te leggen - maar souverein! De wereld zit zoo raar in elkaar haat en nijd huizen in alle hoeken en waar je niets ziet, blaast soms een draak. Waarom? Ja, dat is nu eenmaal zoo. Het is allemaal heel mooi, te fantaseeren, dat de Opperherder der geloovigeji als een blanke pelgrim de wereld moest doortrekken, de mensehen vrede predikend en verzoening, enz. enz., maar die Opperherder die met zijn staf zoozon gaan wandelen, wandelde waar schijnlijk niet lang. De mensehen zijn nog al niet lief! Neen» om de eeuwen te trotseer en, ie naast roeping en uitverkiezing Gods. Voor zienigheid noodig en, in menschelijke voor zorg, la Citta Vatican», met een bronzen poort on een Zwitsersche wacht en een muur des, noods. De stad is er ontroerd van, hedenavond. Op de Piazza Espagna staat op de kolom van Pius IX het bronzen beeld van de Moeder maagd, de Onbevlekte, ln een blauwen wolken den gloed als door bengaalsch vuurwerk ver licht. En het stortregent. Het licht komt van de Pincio-terrassen. Een schijnwerper, die blauw licht over de stad en den regen zwiert. Licht zie je overal. Het glinstert, het spie gelt, de straten en huizen zijn regen en licht. Die regen, Er schijnt iets bezegeld, iets beregend te moeten worden op dezen waterrijken hlsiori- schen dag.' De mensehen zeggen dat ze nooit zoo'n raren winter hebben meegemaakt als dit jaar. Ik geloof het graag. Het verdrag van Mussolini en Gasparri ge tuigt heit. De wereld is anders dan anders. Zelfs verlichting en illuminatie lijken te ver drinken in deze grootheid van wolbreuk en historie. De Tiber zwelt dezen avond op en stuwt zijn golven glinsterend door de stad. Het ministe rie van marine staat langs zijn oevers bont te gloren en het Castel San Angelo als een mid- dieleeuwsche vesting in oorlogs-fakkel-gloed. Rome is ontroerd. Regen en licht, massa bij massa, manifesta tie op manifestatie ^ij het Lateraan, voor het Vaticaan op het Quirinaal en laiter op de Piazza Colonna voor het Ohigi-paleis. De kclomnaden van Biffi daveren rumoerig en onstuimig van zwarthemden, druk en en thousiast. Alalè alalè roepend daar, waar de vlaig uithangt van Italië naast de vlag van den Paus. Ze wallen Mussolini, ze willen hem tüsscheu die vlaggen zien staan en hem hand-opheffend toejubelen, regen of geen regen, jubelen den heelien dag door. Zwart is ook dit plein. Het is bekend, dat bij in het paleis is ze krijgen hem evenwel niet van zijn schrijftafel. AlaJè, ai al A Mussolini! Mussolini! Hij die gezegd heeft: „Ik beweer dat de Latijnsdhe traditie en de keizerlijke' van Rome nog heden worded gepresenteerd dooi- het Katholi- EVenals Mommsen een vijf en twintig jaar geleden sprak: dat men niet te Rome kan vertoeven zonder een universeele idee op te doen, beweer ook ik en bevestig ik, dat de. eenige universeele idee, welke heden in Rome bestaat, uitstraalt van het Vatlcaan." Alalè. davert de roep, alalè! Maar ze krijgen ihem niet van zijn schrijftafel hij zal het druk hebben, misschien hoort hij ze niet. Rome is ontroerd. Het kletst van den hemel. Rome is licht en water geworden. Boven op de Sint Pieter schieten schijnwer- pende stralen de lucht ln, den regen in, de wolken lgi Jwge stralen gig lijken gp_ dg hoop nen van Mozes, die stralen weet een mensch precies wat hij ziet in dit water? Vetlampen, of wat zijn dat? flakkeren voor de fagade. Drie omlaag op de groote trappen, de rest is uit geregend, een heele rij boven op de loggia's en langs de ramen. De wind slaat om den koe pel, alles lijkt te golven. De fonteinen zwiepen en zwaaien onder den stormslag of ook zij re gen zijn geworden, van Bernini's kolonnade spat het wtetr uit spuiers en loozers. Auto's met kijkers er is niets te zien dan regen en wat door-regend licht spetteren om de obelisk, ze rijden niet meer over keien maar door water. Ze gaan snel en glinsterend, snuffelend en laag als draken en monsters uit een ver verleden. Alles drijft, alles gutst om Sint Pieter en Vatlcaan. Er zijn geluiden als het slaan van golven om de boeg van een zee waarts gaand schip. De heele Sint Pieter met z'n patrijspoort-achtige illuminatie en zijn water-verdwijnenden koepel, wat is hij anders geworden dan een geweldige steamer! Zoek lichten in bundels schieten van zijn hooge mast ovwr den oceaan alles stoot en stampt, het giert en zwiept, de zware gang van den oceaan rolt er onder. De vier hooge ramen van het Vaticaan met hun licht en hun rust daar waar de Paus woont, wat is dit anders dan de brug van het vaartuig met een stand- vastigen kapitein Een apotheose van een dag, een dag die goed eindigt. Glinsterend en zillveirenid geschitter van plasregen, storm, verlichting door elkaar gesmeten! Wat een bezems, wat een boenders, wat een schoonmaak als je dit water ziet val len .Alles wordt geraagd, afgewasschen en geschrobt hier te Rome, alles dat verleden is envoorbij. Vandaag begint een nieuwe dag, een nieuwe tijd, een haal van een pien van Mussolini en een haal van een pen van Gasparri hebben 't gedaan. Wat is de historie toch een snelle vogel. Je drinken in deze grootheid van wolkbreuk en staat er bij, je leeft er in, je ziet de dingen gebeuren, je kan bet niet bijschrijven. Maax dezen regendag kan je zien en bijhouden! Rei nigend, wasschend, klaterend en klaar. Wat zou de wereld zijn zonder water en zonder de fonteinen van het Vaticaan, deze fonteinen in den nacht Toch, bij al dit water en dezen storm uit den hooge, ben ik nieuwsgierig, wart of de mannen van vrediesbond en volkenbond zullen doen met dezen vredesvorst Een Staat heeft Hij, en een leger. En geld ook. Ik ken wel staten die minder actief heb ben dan deze Citta del Vaticano. Alles wat maai- menschelijk is heeft Hij en nog meer. Vrede daar loop ik in een plas, die van Bernini's waterspuiers smakte een natte voet, ik heb het er voor over vrede op aarde aan de mensehen van goeden wil. Deze dag is een mijlpaal in het wereldge beuren een teeken tot in de wolken, gelijk aan de schijnwerpers boven dit doorstormde plein, vast als de kruisdragende obelisk. Italië 'schenkt den Pauselijken trein Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal de Italiaan sche regeering niet alleen de kosten betalen van het spoorwegstation, dat op het pauselijk territoir zal gebouwd worden, maar ook aan den H. Vader den pausedijken trein ten geschenke aanbieden, welken de Paus koning zal gebruiken, wanneer hij buiten de Vaticaansche stad reist. De staatseommissarissen zullen de eerstvol gende dagen bijeenkomen en met het Vaticaan overleg plegen over de definitieve samenstel ling van den trein. Men zegt ook, dat de staat de historische wagons, die vóór 18f0 door Pius IX als pause lijke trein gebruikt werden en welke te Castel Sant Angelo worden tentoongesteld, zal ten geschenke geven aan het Vaticaan. De overhandiging van de verzoeningsfilm aan den H. Vader ROME, 20 Februari. (B.T.A.) Z. H. de Paus ontving heden baron Sardi, ex-onderstaatsse cretaris van openbare werken, die in zijn tegen woordige kwaliteit van president van het natio naal cinematografisch instituut, den H. Vader ten geschenke gaf een exemplaar van de film over de verzoening van Italië met den H. Stoel. Sardi is de eerste Ttaliaansche persoonlijk heid, die een semi-officieele opdracht bezit, welke door den Paus werd ontvangen. DE KOUDE IN EUROPA In Duitschland nog 17 '/2 a 25 graden vorst BERLIJN, 20 Februari (H.N.) Alhier vroor het vannacht 17% graad. In het overige Europa is de weerstoestand weinig veranderd, In Frankrijk en Engeland blijft de koude aanhouden. He.t Berlijnsche bureau verwacht, dat de koude zal blijven aanhouden. De toestand in België Gemeld wordt, dat de havens van Antwerpen, Gent en Brugge weer toegankelijk zijn voor de schepen. MERKWAARDIGE BEWEGING ONDER DE POOLSCHE JODEN De „Tablet" meldt, dat den Iaatsten tijd in --Polen zooveel joden de Kerk zijn binnengetre den, dat er ernstige plannen bestaan een ver- eenijjing van Katholfêke jódên ïtïÖ-HII. dié ln haar vergaderingen ook het hehreeuwsch en yiddiseh zal blijven gebruiken. AARDBEVING IN SPANJE Naar de „Journal" uit Madrid verneemt, werd Maandagnacht te San Sebastian en in de provincie Logrono een hevige aardbeving gevoeld. De verschrikte bewoners vluchtten naar buiten. In het gebergte kwamen groote rotsblokken naar beneden. De kerktoren van Arnado is ingestort. Vele huizen hebben scheuren gekregen. i VELE LEVENSGEVAARLIJK GEWONDEl^ 50 LICHTGEWONDEN, 100 VERGIFTIGDEN Een terugtocht te voet van twee uur Gisterenavond is in den tijd, dat de kantoren uitgaan en het verkeer dus het drukst is, een trein van den ondergróndschen spoorweg tn den tunnel van New York naar Hoboken onder de Hudson in brand geraakt. Door de plotseling uitslaande vlammen en den hevigen rook ontstond een paniek onder de ongeveer 500 reizigers, welke nog vermeer derde door het plotseling uitgaan der lichten. In het gedrang naar de deuren werden ver scheidene personen ernstig, eenige zelfs levens gevaarlijk gewond, terwijl ruim 50 perso.»rtj lichtere verwondingen opliepen. Bovendien zijn ongeveer 100 personen tengv volge van de rookontwikkeling onder vergifti gingsverschijnselen ziek geworden. De brandweer en de politie drong, van rook- maskers voorzien, den tunnel binnen om hulp te verieenen. De reizigers, onder wie zich vele vrouwen bevonden, waren echter zoo ontdaan, dat zij nauwelijks naar de opdagende reddera luisterden, zoodat het veel moeite kostte, hen in veiligheid te brengen. De ongelukkigen moesten te voet door den tunnel terug naar het station te New York, over welken tocht niet minder dan twee uur werd gedaan. Velen waren door het langdurige verblijf in den tunnel en door den schrik zoo uit geput, dat zij in zwijm vielen, toen zij eindelijk in de frissche lucht kwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Sommige reizigers verklaren, dat de brand door kortsluiting is ontstaan, andere, dat papieren en ander afval, dat langs de rails lag, in brand is geraakt, toen de trein passeerde. Ruim 300 gewonden. LONDEN, 20 Februari. (H.N.) Volgens dë laatste berichten uit New York bedraagt het aantal personen, dat bij den brand op den on. dergrondschen spoorweg gewond is, ruim 300. In 't St. Vincentiusziekenhuis, dat het dichtst bij den ingang van den tunnel is gelegen, zijn alleen reeds 250 personen opgenomen. Daar het aantal ambulancewagens te klein voor het vervoer van alle gewonden was, heeft men van bussen gebruik moeten maken om de gewon den te vervoeren. Een groot aantal dooden en gewonden PEORIA, (Illinois), 20 Februari. (N.T.A.); Van een trein, die 800 mijnwerkers van hier naar een 15 mijlen verder gelegen kolenmijn vervoerde, zijn, waarschijnlijk tengevolge van. een railsbreuk, vier wagens gederailleerd en in brand gevlogen. Volgens de eerste berichten moeten daarbij ongeveer twintig personen omgekomen zijn. Reeds zijn vijf lijken en twaalf zwaar gewon den onder de vernielde wagens vandaan ge haald. Ambulances en doktoren met particuliere auto's hebben zich naar de plaats des onbeiia begeven. Een via Londen ontvangen bericht uit Peo ria meldt nog: Vier wagons met 250 personen vielen van den 25 voet hoogen spoordijk naar beneden. De geheele trein bestond uit 11 wagons en bevat te ongeveer 900 reizigers. Volgens de voorlooplge berichten zijn ten minste 5 personen gedoon en ongeveer 200 ge wond, waarvan enkele doodelijk. AMERIKA IN HET INTERNAT. GERECHTSHOF Bereid tot voorwaardelijk toetreden 'e Volgens een bericht uit Washington heeft staatssecretaris Kellogg gisteren aan de diplo matieke vertegenwoordigers der mogendheden, die lid van het internationale gerechtshof te 's-Gravenhage zijn, een nota overhandigd, waar in de mogelijkheid van het toetreden der Ver- eenigde Staten tot het internationale gerechts hof wordt besproken. In de nota verklaren de Vereenigde Staten zich tot toetreding bereid, mits een formule kan worden gevonden, waarin rekening wordt ge houden met het standpunt der Vereenigde Sta ten, die niet wenschen dat het hof een verzoek tot het uitbrengen van een advies in een con flict, waarbij de Vereenigde Staten betrokken zijn, in behandeling zal nemen, zonder uitdruk kelijke toestemming der Vereenigde Staten zelf. DE DRANKWET IN AMERIKA Verscherpte toepassing De Amerikaansche senaat heeft gisteren tot scherpere handhaving van het alcoholverbod met groote meerderheid een wet aangenomen, waarin de vervaardiging en verkoop van aloo- hol in het geheim strafbaar wordt gesteld met den hoogste vijf jaar gevangenisstraf of een boete van 10.000 dollar. In bijzondere gevallen kunnen gevangenisstraf en boete worden opgelegd. Mobilisatie door de Regeering Uit Mexico-City wordt gemeld, dat daar de algemeene mobilisatie is afgekondigd teneinde den opstand van de generaals Velenzuela en Manzo, die de uitwijzing van oud-president Gal les verlangen, te bedwingen. Onderhandelingen tusschen de regeering en de opstandelingen zouden geen resultaat heb ben gehad. Het conflict weer verscherpt Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, moot weder een scherpeven vorm hebben aange nomen. Volgens berichten uit Bolivia moeten 5000 man Paraguaysche troepen zich in het gebied van de betwiste zóne bevinden. -4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9