r DOMINEE KERSTEN OVER HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS HIJ ZAL DEN STRIJD NIET OPGEVEN tabletten bij Griep en Influenza 1 EERSTE BLAD PAGINA 3 WEERBERICHT. O! DIE „KNIEVAL VOOR ROME" HET MONUMENT VOOR DR. ARIëNS „GEEN STANDBEELD, MAAR EEN KERK" MIJNHARDT'S UIT DE R. K. STAATSPARTIJ EIGENAARDIGE HOUDING DER SOCIALISTEN LAATSTE BERICHTEN HET NED. PRIESTERCOLLEGE TE ROME y i t BILJARTEN. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLADBILJART. J WATERPOLO. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid- Ooatelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag lichte tot matige dooi. De barometer is onrustig dalende. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.53 tot 's morgens 6.29. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW i V EN PLANTKUNDE. i De merkwaardige grondwaterstands- waarnemingen in den proefschooltuin te Lisse. In de voortgezette bijeenkomst gisteren in de Diergaarde-Soeieteït te Rotterdam gehouden door de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft Ir. K. Velkersz uit Lisse een voordracht gehouden over de merkwaardige grondwaterstandswaarnemingen in den proef school tuin te Lisse. Spr. begon met de aandacht er op te vesti gen, dat de aanleiding bot het vaststellen van - grondwaterstanden In den proef3éhooltnïn te Lisse, is gelegen fn het feit, dat de z.g. vrij constante grondwaterstand in deze omgeving, ■werd betwijfeld. Ais proefterrein diende de prbefschooltuiu te Lisse. De grondsoort is zandgrond en de grondwaterstand werd bepaald door het graven van een gat in den bodem, waarin een gegla zuurde gresbuis ie geplaatst, welke 70 c.M. hoog is en een diameter heeft van 20 c.M. Verschillende waarnemingen zijn daarmede genomen en wel in een regenlóoze periode en in een regenrijke periode. Het verrassende was dat het water in het land lager e: "'d, dan in een sloot naast dat land gelegen. Van bijzon dere beteekenis was, dat de waterstand bij het opkomen van de zon In de gresbuiz a het hoogst was. In den loop van den dag daalde het water weer en bü den avond kwam het weer naar boven. Het werd toegeschreven aan de verdamping. Doch hoe kon het water dan 's nachts weer rijzen. Waar de aanvoer van daan kwam, daarop moest men het antwoord schuldig blijven. Sterker nog waren de verrassingen in een regenrijke periode zoodra het ging regenen, een zeer sterke stijging, sterker dan uit de grootte van den regenval, was vast te stellen. In die gresbulzen steeg het water soms zoo hoog op, dat het ver boven het water van een naast bij gelegen sloot uitkwam. Was de regen periode voorbij, dan daalde het water weer en zelfs ver beneden het water in de sloot. Waarom was dit merkwaardig? Omdat het water in het land dieper daalde, dan het water ln de sloot. Met personen en instellingen die beter op het terrein bekend waren, werden onderhan delingen aangeknoopt c.a. met het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt Men kon geen verklaring geven, maar men interesseerde er zich we} Toor, en zelfs zód dat de school verschillende registratie-instrumenten als zelfregtsireerende grond waterstandstoestelien en zelfregistree- rende regenmeters werden geboden, om de zaak te conetateeren. In het bezit van deze instrumenten werd het verband tusschen waterstand in den bodem en regenval nauwkeurig nagegaan. Gresbulzen werden afgeschaft en geperforeerde roodkope ren cylinders, diameter 30 c.M. werden in ge bruik genomen. Men ging louter van deze ge dachte uit, dat men alleen wilde te maken heb ben met den dmk van het bovenwater; 70 c.M. diep werden deze cylinders ingegraven. Sinds het oogenblik van hot gebruik van de eeif-registreerende instrumenten kwam men tot de ontdekking, dat de vroeger waargenomen feiten volkomen bevestigd werden. Spr. toonde dit aan door een graphische voorstelling van de verschillende opgenomen standen. De geringste regenval gaf wijziging in den grondwaterstand. Merkwaardig was, dat die grondwaterstandmeters zoo uiterst gevoelig op regen reageerden, dat de geringste regenval geregistreerd werd, zelfs in gevallen dat de Belf registreer enda regenmeter nog geen regen aangaf. En nu de verklaring. De meeet waarschijn lijke verklaring leek die, welke te de Bildt aan spr. zond. Zij was van oordeel, dat althans de snelle stijging onmiddellijk na regenval ver klaard moest worden, uit de toenemende span ning van de bodemlucht Tot dezelfde conclu sie kwam ook dr. J. A. Heymans aldus spr. van het laboratorium Leiduin. Mocht dit in alle opzichten steekhoudend zijn, dan is de verklaring van dit merkwaardig verschijnsel wel zeer eenvoudig. Vanuit den grond stijgt het gTondwater capillair in de* bodem op. Zoodra er nu regen water op de grondopperviakte valt, grijpt er capillaire inzniging van dit regenwater plaats. De zich in den bodem bevindende bodemlucht wordt als gevolg daarvan samengeperst. Maar noch bij de cylinders in den grond, noch bij de laboratorium-proef kwam het voor, dat bet water ln het open vat boven het niveau van den grond uitkwam. Erg groot schijnt die druk dus niet te rijn. Zoolang het regent neemt de spanning van die bodemlucht toe, hoewol in steeds mindere mate. Niet zoodra echter houdt de regen op, of die spanning vermindert, waarschijnlijk omdat die saamgedrukte lucht ontsnapt De waterbewegingen ln den bodem zijn van zeer ingewikkelden aard. Bij de hfer waargeno men verschijnselen van deze oppervlakkige bodeinwaterbewegingea spelen ook ongetwij feld allerlei factoren een rol, die momenteel nog moeilijk ontleed kunnen worden. Spr. zeide ten slotte, dat de tijd het zal moeten lereen, of de feiten overal bevestigd wor jpn en of ze practteehe waarde zullen heb ben. Spr. meent er uit te kunnen afleiden: lo. dat men voorzichtig moet zijn de ligging van ,bet land ten opzichte van het grondwater af te leiden uit den stand van het water in een gegraven gat, althans in de regenperiode om dat de regenval dien stand kan beïnvloeden; 2e. dat het spoedig loopen van draineerbulzen na regen waarschijnlijk te wijten is aan den druk waaronder de bodemlucht komt te staan bij in den grond dringenden regen. Hiermede is rekening te houden met het leggen van dral- h eerbuizen. Het gesprokene werd toegelicht aan de hand van demonstratie-materiaal, w.o. lantaarnplaat jes welke daartoe door prof. Thai Larson ter beschikking waren gesteld. Tegen de wereldwinnende maeht van den Paus WAT ZULLEN DE CHR. HISTORISCHEN DOEN? De Rotterdamsehe correspondent van „de Telegraaf" die een onderhoud had met ds. Kersten over de gezantschapekwestie bij het Vaticaan, schrijft daarover het volgende: In veTband met de in een deel der pers uit gesproken verwachting, dat de erkenning van den Paus als wereldlijk vorst ook door de Italiaausehe regeering, aanleiding zal zijn voor een hernieuwde beschouwing der befaamde gezantsehapskwestie bij het Vaticaan, hebben wij ons tot ds. Kersten gewend, met de vraag, of het teekenea der verdragen tusschen den Heiligen Stoel en de Itallaansche regeering naar zijn meening aanleiding zou zijn, o>m de kwestie van het gezantschap bij den Paus op nieuw aan de orde te stellen. Ds. Kersten. (Telegraaf.) „Ik kan aldus ds. Kersten natuurlijk alleen veronderstellingen maken, maar ik ver moed wei, dat de zaak opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Dat zal wel niet gebeuren voor de verkiezingen, want men zal wel zoo ver standig zijn, geen slapende honden wakker te maken." Wij hebben ds. Kersten gewezen op de moge lijkheid, dat de Nederlandsöhe gezant bij het Quirinaal tevens zal worden geaccrediteerd bij het Vaticaan, wijl dit geen koeten zal mede brengen en daarvoor due geen begrootingspost en geen stemming van het Parlement noodig zullen zijn. „Ik verwacht zoo antwoordde da. Kersten dat de zaak met de noodige voorzorgen, die wij van die zijde gewend zijn, komen zal, maar of men de Kamer er buiten zal laten, meen ik te moeten betwijfelen. Staatsrechtelijk zijn er geen bezwaren otn de functies van gezant bij het Quirinaal en Vaticaan samen te voegen. Veel zai daarbij afhangen van de opvattingen der Itaiiaansehe regeering er het Vaticaan over samenvoeging van beide posten. Echter geheel onmogelijk acht ik het niet doch er rijzen veel bedenkingen. Men vergete niet dat Rome het intrekken van het gezant schap gevoeld heeft als een klap ln het aange zicht Zal men nu genoegen nemen met in stilte te krijgen, wat men verloor? Zal men er in Rome genoegen mede nemen, met stille trom. zonder de Kamer er in te betrekken, deze zaak te regelen? Gaande in den gedachtengang van do R. K. Kamerfractie zou dat slechts een ge deeltelijke voldoening geven. Zoo stil en stiekum zal men deze kwestie wel niet willen oplossen. Als het bezwaar der Christelijk Historischen, dat de Paus geen wereldlijk vórst is, ais ver vallen kan worden beschouwd, dan zou men met behulp van deze fractie de zaak thans kunnen redden. Doch ook dat is slechts een veronderstelling. Men herinnere zich, dat de kwestie aanleidiég heeft gegeven tot heftige debatten. Na de bekende verklaring van dr. Molens heeft air. Marc.hant geconstateerd: „We zijn verloren, de coalitie is verbroken. Mij is de eer gegeven de coalitie verbroken te hebben, maar ik wil graag alleen die eer hebben, welke mij toekomt. En in deze zaak betwijfel ik. of ik die eer voor mij wel mag opeischen. Die komt dr. Nolens toe." ZaJ men nn na zulke scherpe meeningsver- schillen den gezant terugnemen zonder open baar eerherstel? it meen dat te mogen be twijfelen. Een ander punt is de coalitie. Wij zullen, zoo verklaarde ds. Kersten, den strijd tegen bet gezantschap bij den Paus niet opgeven, want ons bezwaar geldt niet aleen hetgeen het we reldlijk gebied betreft, onze bezwaren golden ook het feit, dat het zenden van een gezant be- teekent de erkenning van het Pauselijk gezag. Men kan het zenden vaB een gezant n'et dek ken door te zeggen, dat Hij ook een wereldlijk vorst is. Het gezantschap bij den Pauselijken Stoel voor ons alleen een geestelijke autori teit voelen wij a]s eel1 grooten smaad. Wij zagen hierin een knieval voor Rome en al zijn den Paus enkele meters grond toegekend, dit neemt toch ons beswaar niet weg. Ons protest blijft De strijd gaat zoo eindigde ds. Kersten tegen de wereldwinnende macht van Rome, waaraan de coalitie groote schuld heeft". Aldus bepleit Mgr. Prinsen In verband met de plannen, welke bestaan om ter eere van mgr. dr. Ariëns een monument op te richten, werpt mgr. C. C. Prinsen in het „Hgz." de vraag op, of een standbeeld wel het meest in de lijn ligt van de figuur van de. zen emancipator der Katholieke arbeiders. Zijn HoogEerw. schrijft: Wie dr. Ariëns heeft gekend, vooral wie het voorrecht had in meer intieme gesprekken een blik te werpen in het warme priesterhart van dr. Ariëns, is er van overtuigd dat naast het sociaal gevoel hem niets meer kenmerkte dan een vurige ijver voor het zielenheil van zoo- velen, die vooral in onzen tijd ten gevolge van sociale stroomingen bloot staan aan het gevaar schipbreuk te leiden in hun geloof. De diepste ondergrond van zijn socialen ar beid en van zijn offervaardigheid was dan ook geen andere dan zijne overtuiging dat naar het woord van St. Thomas een zekere welstand noodig Is voor de beoefening der deugd. Dat voor een man met een staat van dienst, als waarop een Dr. Ariëns kan wijzen, een mo nument wordt opgericht, dat In de lengte van dagen de tolk zal zijn van de dankbaarheid van Nederlands Katholieken, zal algemeens waar deering en instemming vinden. 't Kan alleen de vraag nog zijn welk een vorm dat monument moet aannemen, om te beant woorden aan den geest van den overledene. 't Zij mij geoorloofd ln alle bescheidenheid mijne meening dienaangaande uit te spreken. Er heeft zicik een commissie gevormd, die zich ten doel stelt, gelden in te zamelen tot een bedrag van 50.000 voor de oprichting van een dr. Ariëns standbeeld te Enschedé, waarvan 25.000 zon worden bijeengebracht, door de ka tholieke sociale organisaties >n de tweede ƒ25.000 zouden moeten toevloeien uit de beurs van dr. Ariëns vrienden. We moeten den durf die er spreekt uit den opzet der initiatiefnemers bewonderen. Maar dan rijst de vraag (en hierbij Ran ik een zeker pessimisme niet onderdrukken)Is er kans van slagen? Het is mij van nabij bekend, hoeveel moeite het heeft gekost, om in te zamelen, het noodige bedrag voor de oprichting van een standbeeld ter eere van Mgr. Zwijsen, een be drag dat naar ik vernam niet eens beraamd is op de helft van het bedrag, dat men meent noodig te hebben voor een dr. Ariëns-stand- beeld. Er is meer. Dr. Ariëns is genoemd, en terecht, een emancipator van Nederlands Katholieken, vooral van de arbeidersklasse; maa- als er sprake Is van Katholieke emancipatoren in Ne derland dan moeten wij eerst eenlge jaren te ruggaan in de geschiedenis van de emancipatie van Nederlands katholieken, en dan ontmoeten wij daar een mr. Leopold Sasse van sselt, vooral ook niet te vergeten een mr. Jan Baptist van Son en anderen. Zoo lang er nog niet aan gedacht is, om ter nagedachtenis van die hoogst verdienstelijke mannen een standbeeld op te Lei vooral op den naam Sanaplrln daar dcit tableüen Vettig beschermd «ttcn namaak en vervalschlng Prijs 25. 40 en 75 ct. Reel. &75G 13 richten, hond ik er me vast van overtuigd, dat dr. Ariëns de eerste zou zijn om te zeggen: „Zulke mannen zijn een standbeeld waardig", en in zijn bescheidenheid zou hij er zeker bij voegen: „zoolang dr. Sohaepman, mijn meester, de groote emancipator van Nederlands Katho lieken, voor een standbeeld ter zijner nagedach tenis geen plaats kon vin-den, op ee-n openoaar plein in een van Nederlands steden, moogt gij niet aan mij denken". Of ik dan van meening ben, dat er ter nage dachtenis van en ter hulde aan dr. Ariëns geen monument mag gesticht worden? Verre van daar, maar Ik zou een anderen vorm willen kiezen en wel den vorm van kerk in een arbeiderswijk onder de bescherming van zijn patroon, den H. Alfonsus. In den volksmond zou het worden een dr. Ariëns-kerk, gelijk de kerk van het H. Hart te Amsterdam ln den volksmond is de Vondel-kerk Gezien de groote behoefte aan niet te groote parochies, vooral in de centra van industrie, met volkrijke arbeiderswijken, waarvan nie mand meer overtuigd was dan dr. Ariëns, zou hij de eerste zijn, om te zeggen; „als er sprake is voor mij een monument'te stichten, dan geen standbeeld maar een kerk Zooal niet In haar geheel, dan toch met eene aanzienlijke bijdrage Tan Katholiek Nederland. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De candidatunr-mevr. Brouns van Besouw, Mevr. W. A. Brouns van Besouw, Md van den gemeenteraad van 's Hertogenbosoh, heeft voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de kieskringen HaarlemDen Helder, de candidatuur aan vaard voor een kwaliteitszetel voor het vrou wenvraagstuk en heeft mitsdien bedankt voor den vrijen zetel, waartoe zij was aangewezen ln de kieskringen 's-Hertogenbosoh, Zeeland, Amsterdam, den Haag, Rotterdam. Buitengewone vergadering van den Partqraad aangevraagd. Naar de „Resb." verneemt, is d.d. Donder dag door een aantal leden van den Centralen Raad, vertegenwoordigende de kieskringen 'a-Gravenhage, Dordrecht, Den Boech en Lim burg, een buitengewone vergadering aange vraagd van den Partijraad om aldaar te be spreken de beslissing van het Partijbestuur ln zake den kwaliteitszetel voor arbeidszaken. TWEEDE KAMER. DE WERF TE HELLEVOETSLUIS De sociaal-democraat, de voorstander en pro pagandist voor directe nationale ontwapening pleitende voor het behoud van een zuiver mili taire instelling een rijks- of marinewerf, waar dagelijks oorlogsmateriaal wordt aangemaakt, is toch wel een groote tegenstrijdigheid. Nu de Minister met het voorstel tot af schaffing fvan het marinestation te Helle- voetsluis, is de S. D. A. P. er tegen en wel op grond van het feit, dat een drie honderd gezinnen daar in moeilijkheden komen. Het zal ons benieuwen wat deze fractie zal doen, als de mlniBter de positieve toezegging doet, dat daar geen gevaar voor bestaat, omdat de Staat voorzorgsmaatregelen zal nemen door wachtgeld en overplaatsingen. De heer Schaper voelde wel, dat als de minister deze toezegging doet, hij zijn partijgenooten. die tegen opheffing gepleit hebben moeilijk kan blijven steunen, wil hij de ontwapeningsleuze niet tot een bespotting maken. Dat de directeur-generaal van het loods wezen uitdrukkelijk verklaart geen prijs te stellen op hot behoud van de werf te Helle- voetsluis, zegt volgens de voorstanders van het behoud niets. Hij moet maar gedwongen worden om Iedere reparatie, ook de kleinste, die hij te Vlissingen direct kan laten verrich ten, op de werf te doen plaats hebben. Niets anders dan kunstmatig werk zoeken. Voor de Marine heeft de werf dan ook geen waarde evenmin in vredes- als ln oorlogstijd en de vraag of het een staatsbelang is, moeten wij na een nauwkeurig onderzoek eveneens ontkennend beantwoorden. Men wil echter een nieuwe commissie, die zal moeten onderzoeken of door het opdragen van aller hande werk aan andere rijksvaartuigen, de werf toch niet in stand kan blijven. Deze commissie is absoluut overbodig. De minister heeft al cijfers gegeven, waaruit bljjkt dat al de reparaties aan de rijksvaartul- gen nog geen 100.000 gld. per jaar bedragen. Nu willen anderen, zooals de heer van Dijk, de werf opdracht geven tot het maken van mijnen en andef materiaal, wat niet tot de taak van deze instelling behoort. Op deze ma nier kan men morgen direct een derde staats bedrijf oprichten, maar dat is toch niet de bedoeling. Bovendien gaat het hier om 300 gezinnen werk te verschaffen. Dat men op een andere plaats, door daar het tegenwoordige werk weg te nemen en dat naar Hellevoetsiuis te brengen, gezinnen werkloos maakt, zooals de heer Korten horst zeer juist opmerkte, schijnt van minder belang. Dinsdag moet de minister nog antwoorden, maar het is intusschen wel iets heel bijzonders, om hier de Vrijheidsbond met de A. R. en C. H. partij samen te hooren pleiten voor het behoud van een staatsbedrijf. Dat is toch een politiek die lijnrecht ingaat tegen hun beginselen, voor al als de regeering na jarenlang onderzoek verklaart dit bedrijf niet noodig te hebben. Ook hier zijn theorie en praktijk met elkander in tegenspraak. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandde de land- bouwschuur met stalling van J. 1 Sp. te Leur (N.-Br.) geheel af. Verzekering dekt de schade. Te Hengelo (G.) is door onbekende oorzaak de boerderij met woonhuis van den landbouwer H. afgebrand. Het vee kon bijtijds worden gered. EEN TERREIN AANGEKOCHT Naar wij met zekerheid kunnen melden is thans te Rome na lange onderhandelingen door den Procurator van het Nederiamdseh Episco paat en namens het Episcopaat een terrein aan gekocht voor de stichting van heit Nederlandsch Priestercollege. Het terrein moet gelegen zijn vlak naast de archeologische zone tusohen Santa Balbina en San Saba, op een afstand van ongeveer een kwartier gaans van de Piazza Venezia, die-hot middelpunt der stad vormt. BRAND IN WASCHMACHINEFABRIEK TE BARENDRECHT Hedennacht te ongeveer 3 uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de mon- tagewerkplaats van de Velo-waschmachine- fabriek, directie Bos en Kemer te Bairen. dreotht. Daar het vuur zich spoedig verbreidde werd het met 4 stralen op de fabrieksstoomspuit bestreden, terwijl de Barendrechtsche brand weer aan het blusschingswerk deelnam. Daar men het vuur op deze wijze niet meester bleek te kunnen worden werd telefonisch aan de Rotterdamsehe brandweer om assistentie ver zocht. De motorspuit I, die aan de Brielsche Laan gestationneeird is kwam te kwrart voor vijf aan en heeft twee uur lang met twee stralen het vuur gebluscht. De montagewerkplaats is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Al leen de muren van de fabriek zijn overeind gebleven. NOODLOTTIGE TWIST Zijn broer doodgeslagen Tb Oude Pekela heeft gisterenavond de 20- jarige D. H. K. bij een twist In de ouderlijke woning zijn 24-jarigen broer H. K. K. met een bijl doodgeslagen. De dader staat gunstig be kend. De vermoorde daarentegen was een dwingeland ten opzichte van zijn bejaarde ouders. De justitie te Winschoten heeft ter plaatse ©en onderzoek ingesteld en den dader verhoord. Deze ie in hechtenis gesteld. EEN NIEUWE KOUDEKOLE OP DEN BALKAN Zwarte sneeuw gevallen Volgens een mededeeling van het meteorolo gisch instituut te Agram werd heden met 27 graden onder nul de koudste dag sedert meer dan 100 jaren opgeteekend. Ook te Laibacn ca in geheel Slovenië zijn de temperaturen weer belangrijk gedaald. Boven Ragusa woedt in de laatste dagen eeu hevige storm» die ln de stad en de omgeving- ernstige schade aanricht. De temperatuur is ook hier nog steeds onder nul. Over Bulgarije is, naar uit Sofia wordt ge meld, een nieuwe koudegolf gekomen. Op som mige plaatsen heeft het gisteren 32 graden ge vroren. Er deed zich ook een zeldzaam natuur verschijnsel voor. Er is n.l. zwarte sneeuw ge vallen. Dit verschijnsel verklaart men hier door, dat men aanneemt, dat zich in de tucht vulkanische stoffen hebben bevonden. GEVOLGEN VAN DRONKENSCHAP Matroos levei^p9erbr:uul Een Finsch matroos was te Oostende in staat van dronkenschap aan boord van zijn schip gekomen. Niet tevreden met wat nij reeds aan wal had gedronken, zette hij aan boord de fuif voort met een flesch cognac, die nij had mee gebracht. De matroos beging de onvoorzichtig heid, zich in zijn kajuit bij een brandende kachel neer te zetten. Midden in den nacht werden andere leden van de bemanning wakker tengevolge van eeu brandreuk, die tot hen doordrong. Zij gingen zien wat er aan de hand was en zagen rook uit de kajuit van den dronkaard komen. Toen zij daarin kenden binnendringen, vonden zij deze geheel verkoold naast de kachel liggen, waarop hij in zijn roes was neerge vallen. met het gevolg dat zijn kleeren vuur hadden gevat. VULCAANU1TBARSTING IN GUATEMALA GUATEMALA, 22 Februari (W.B.) De vul- caan Santa Maria is beginnen te werken. Groo te hoeveelheden zand en asch worden over de welvarende en dichtbevolkte kustgebieden uit gestort over een afstand van 60 mijl. De laatste groote uitbarsting had in 1902 plaats. i DE ASS. RESIDENT VAN FLORES. 1 BATAVIA, 21 Februari. (ANETA). Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den as sistent-resident van Floree, den heer A. L. Samson, met Ingang van 3 Mal 1929. 't Zuid de leiding; Rotterdam uitgespeeld. 1 Op den voorlaatsten dag van het tornooi, dat in het clublokaal van Caland te Rotterdam wordt gehouden, had ln groep B 't Zuid den strijd te voeren te Rotterdam en ln groep D plaatste Caland zich tegenover 't Zuid. Rotterdam is na gisteren geheel uitgespeeld. De strijd om de overwinning gaat tusschen 't Züld en Caland, die gisteren juist een gelijk aan tal partijen hadden gespeeld en elk 8475 punten konden behalen, 't Zuid staat er op het oogen blik liet beate voor en het zal Caland niet gemak kelijk vallen den achterstand in te halen. In afdeeling B waren de uitslagen: Kooyman (Z.) 200 13 86 15.38 Sengers (R.) 47 13 13 3.61 Benenga! (Z.) 200 36 32 5.55 SlutJters (R.) 149 35 31 4.25 Ouwehand (Z.) 200 33 18 6.08 Verhoeff (R.) ng 33 i4 3 C8 Ouwohand (Z.) 200 22 31 9.09 SluiJters (R.) 95 22 14 4 31 Sengers (R.) 200 19 84 10.52 Beningo (Z.) 167 19 45 8.78 Kooyman (Z.) 200 19 54 10.52 Verhoeff (R.) 132 19 19 6.95 Ouwehand (Z.) 200 26 48 7.6S Sengers (R.) 117 20 23 4.50 Kooyman (Z.) 200 16 51 12.50 SluiJters (R.) 122 16 33 7.62 Benenga (Z.) 200 '31 23 6.45 Verhoeff (R.) 183 31 41 5.90 De uitslagen in afdeeling D zijn: Hoogendijlc (C.) 150- 31 34 4.83 de Brauwer (Z.) 147 30 23 4.90 van Lier (Z.) 150 34 30 4.41 van Dam (C.) 114 34 12 3.35 Turksma (C.) 150 27 26 5.55 van Rijn (Z.) 141 26 29 5.22 de Brauwer (Z.) 150 21 25 7.14 van Dam (C.) 94 20 21 4.70 van Lier (Z.) 150 81 19 4.83 Turksma (C.) 127 30 13 4.23 HoogendiJk (C.) 150 36 14 4.16 van Rijn (Z.) 139 85 20 3.97 van Dam (C.) 150 18 38 8.33 van Rijn (Z.) 42 18 14 2.33 Turksma (C.) 150 21 26 7.14 de Brauwer (Z.) 96 20 21 4.80 HoogendiJk (C.) 150 25 33 6.— van Lier (Z.) 92 24 10 3.83 perc. verl. max. te max. v. te beh. pt. beh. pt. vrL pt. beh. pt. "t Zuid 8475 7792 683 8.05 Caland 8475 7612 863 10.18 I Rotterdam 10650 8141 2509 23.54 Het programma van heden, den laatsten dag, is als volgt: Afdeeling A: BoerdamKuyper (twee partijen) en groep C: t Zuid—Caland. T' ZWEMBOND ROTTERDAM EN '""*1 OMSTREKEN. 1 j Gisteravond is te Rotterdam voor da eerste afdeeling van de competitie van den Zwenvbond Rotterdam en Omstreken gespeeld de wedstrijd. Maas—R.Z.C. De wedstrijd eindigde in een over winning van 31 voor Maas. M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3