DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN "?ste Jaar^aru Maandag 4 Maart 1929 No. 15355 Oit Hammer bestaat uit drie bladen j onze nieuwe burgemeester STADSNIEUWS jü!« lil mm m w s - .JMB EEN POLITIEKE VERKLARING Scheepvaart AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440 m ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woerden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten woTden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voe ten of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en. Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. Brouns, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Hoogstraat 162; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van de ver gunning bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam. 4 Maart 1929. DENKT AAN DE KIEZERSLIJST Deze week is de laatste dat men er zich van kan overtuigen, of men op de nieuwe kiezerslijst voorkomt. Katholieke kiezers, en vooral zij die dit jaar voor liet eerst uw stem uitbrengen of van woonplaats zijhi veranderd, overtuigen zich er van of hun naam op de kiezerslijst voor komt Dit onderzoek iu te stellen aan het bevolkiugsbureau, Nieuwstraat komt gij persoonlijk doen; gij kunt het ook laten instellen door de Algemeene R. K. Propa- gandaclub, als gij slechts tijdig een der leden waarschuwt. Na Zaterdag 9 Maart. Is het onherroepelijk te taal. TWEEDE SCHIEDAMSCHE P A DVINDERSGROEP lu het beursgebouw had Zaterdagmiddag- de installatie plaats van de tweede Schiedamsche pndvindersgroep. Mr. J. C. Surie, districts-commandant van de Nederlandsche padvimlersgroep die de plech tigheid verrichtte, heleft eerst den heer W. Moritz als groepleider geïnstalleerd, daarop volgde d« installatie van de verkenners en de welpen. If. K. S V. EXCELSIOR De algemeene jaarvergadering der dames- afdeeling zal plaats vinden op Woensdag 13 Maart a.s. in den R. K. Kring, aanvang half negen. Op de agenda komen o.a. voor be sprekingen, betreffende de aanstaande groote turnuitvoering. In verband hiermede is de bestuursver gadering vervroegd. Deze wordt thans ge- houdeu op Woensdag 6 Maart. Da turnuitvoering is thans definitief vast gesteld o-p Zondag 28 April, op welke datum tevens de kerkelijke viering van het 9e jaar feest zal plaats hebben. Voor dezen viering is een speciaal programma saamgesteld. waar omtrent nog nadere mededeelingen zullen volgen. De junioravond blijft, onveranderd op 23 April vastgesteld ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN Brieven Binnenland: Adv. Bureau Bril, Rotterdam; Frerichs, Den Haag; Adm. Maas bode, Rotterdam; Mej. M. P., Rotterdam; Weisfeit en Korporaal, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland: Jongej. L. v. d. Burg, Middendorps; P. L. Dusseldorf, Voor burg; G. v. d. Hoest, Heemstede; Ttne Voogd, Schiedam; G. v. d. Vos, Schiedam. Blieven Buitenland: Herta Beyer, Ham burg; Ella Berg, Hamburg; Nancy Freeman, Primrose. 3 Briefkaarten zonder adres. DE GLADHEID De G9-jarige weduwe L. den H., wonende in de Visscherstraat, kwam tengevolge van de gladheid Zaterdagavond om 8 uur op de Hoogstraat zoodanig te vallen, dat zij haar rechterbeen brak. Per politiebvancard is zij naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. DIEFSTAL Ten nadeele van H. G. in de Lekstraat zijn Zaterdagnacht twee patrijs leghorns ontvreemd uit een achter zijn woning staand kippenhok MISHANDELING Proces-verbaal Is opgemaakt tegen den met selaar L. B.( wonende aan den Parallelweg, die zich Zaterdagnacht tegen den wil van een jbestuurslid toegang wilde verschaffen tot een feestuitvoerlng. Het bestuurslid, J. van R., werd daarbij mishandeld en bekwam slagen pp gelaat en mnn-l. HIJ KENT HET WEL EN WEE F.ENER MAASSTAD In breedc kringen is men diep onder den indruk van zijn heengaan Iu het „Dagblad van Noord-Brabant" van 1.1. Zaterdag, lezen wij over de benoeming van den heer II. Stulemeijer tot burgemeester van onze stad nog het vdlgende: De hardnekkige geruchten welke reeds kort na het verscheiden van wijlen burgemeester Gijsen van Schiedam de ronde deden, blijken juist geweest te zijn: de heer H. Stulemeijer, burgemeester van Bergen op Zoom, is in gelijke functie te Schiedam benoemd Wij overdrijven geenszins, indien wij zeg gen dat die geruchten te Bergen op Zoo-m sensatie verwekten. In alle kringen werd de mogelijkheid van het heengaan van den heer Stulemeijer druk besproken. De „man in the street" gaf voor, er het fijne van te weten; beredeneerde zelfs waarom de heer Stulemeijer de uitverkorene zou zijn. „Schiedam zou toch weldra geannexeerd worden en dan ging burgemeester Stulemeijer met pensioen; dan had men geen wachtgelder te betalen. Wij weten dat de heer Stulemeijer deze „motiveering" een typisch Bergsche acht; in Bergen op Zoom immers draait heel veel om de dubbeltjes en de menschen kunnen er zich hij het vormen van een oordeel of inzicht moeilijk van los maken. Laten wij aanstonds zeggen, dat burgemees ter Stulemeijer er de man niet naar is, om met dergelijke inspiraties naar Schiedam te gaan. Iedereen, die hem kent, weet dat er nog een levenskracht en moed in hem brandt, welke, met Godswil, nog in geen tien-tallen jaren zal zijn uitgevaagd. En dat hij zichzelf geen grootere straf kan indenken dan met vijf en zestigjarigen leeftijd met „pensioen" te gaan. Moeten wij den heer Stulemeijer dan ook typeeren, dan zouden wij op de eerste plaats zijn werklust naar voren willen brengen. Zijn politieke tegenstanders in Bergen op Zoom met de ontelbaar velen, die in hem zien den man, die met vaste band en wijs inzicht de gemeente bestuurt, zullen dit eenparig erkennen. Het is nu eenmaal ondoenlijk vooral in een plaats als Bergen om met iedereen „goede vrienden" te zijn en do lieer Stulemeijer is iemand die zulks wel op de allerlaatste plaats nastreeft. Maar wij slaan de plank niet mis, indien wij beweren dat de Bergenaars zelf nijver en werkzaam van nature, deze eigenschap van den heer Stule meijer In hooge mate waardeeren. Het is dan ook met voldoening dat. de scheidende burgemeester mag terugzien, op een betrekkelijk kortstondig, maar vrucht- haar bewind. Wijzen wij alleen maar op den aankoop van de Domeingronden een zaak nu zij een voldongen feit is, simple comme bonjour en eenvoudig als het ei van Colum bus schijnt. Tientallen jaren lagen deze gron den midden in de bebouwde kom der ge meente, braak en ontsierden zij het stads beeld. De stad breidde zich uit op de meest economische wijze en niemand dacht er aam beslag te leggen op dezen voor de gemeente zoo kostbaren grond, die thans de als woon plaats meest begeerde wijk is. Wij weten, dat de heer Stulemeijer zelf dB een zijner meest voldoening gevende bestuurs daden acht. Onder zijn leiding woei er een nieuwe frissche geest door het gemeentebestuur. Bij zijn installatie-rede medio 1924 schertste hij met de qua-llficatie die men hem reeds voor zijn komst in Bergen op Zoom toedacht; men was hang dat hij een „dure" burgemeester zou blijken te zijn. Inderdaad, de heer Stulemeijer is niet bang om een dubbeltje uit te geven; waar het pas geeft en moet, is hij niet „penny-wise"; maar aan deze mentaliteit dankt Bergen o-p Zoom ook veel. Het is niet altijd doenlijk om de gunstige resultaten weer te geven van een ruimen geest en broeden b-li-k, die zich nog niet eens zoo zeer in grootsche bestuurs daden, dan wel in de dagelijks voorkomende, beduidende reeks van op zich zelf betrekke lijk onbeduidende bestuursdaden, ten bate van het gemeentebest manifesteert. Wij zijn er zeker van, dat zijn voor Bergen nieuw regime, dat in den beginne, geest driftig toegejuicht, later aan felle, niet altijd faire critiek werd onderworpen, vooral thans na zijn heengaan op de juiste en werkelijke d.i. groote waarde zal worden getaxeerd. Zijn zin van regel en orde is de organisatie in het gemeentebestuur ten goede gekomen. Niet behept met een manie tot reorgani- seeren, maar niet talmend als het er op aan kwam de zaken goed op pooten te zetten, heeft hij vele veranderingen ten goede in de gemeentediensten en bedrijven weten te be werkstelligen. Wij wijzen slechts op het geven van den bedrijfsvorm aan den dienst van gemeente werken met inbegrip van woning en grond bedrijf. Bij zijn intrede vond -hij het bed allesbehalve gespreid: hij moest ingrijpen in de wan toestanden en corrupties, welke hij hij zijn komst aantrof en het is hem daarbij vaak niet gemakkelijk gemaakt. Schiedam mag zich gelukkig achten den heer Stulemeijer als burgemeester te zien toegevoegd. Als wethouder van Rotterdam kent hij het wel en wee eener Maasstad in het hartje van Heiland. En wij twijfelen er niet aan of de heer Stulemeijer zal zich met volle energie wijden aan de Schiedamsche belangen, mét de IN EEN BIJZONDER VERTREK DER TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE BERLIJN krij gen de studenten met behulp van speciale toe-stellen en onderricht, in het begrijpen en bedie nen van spoorwegsignalen, wissels en wat dies meer zij- hem eigen taaie volharding, kloeken mo-ed en ruimen blik. Bergen verliest in hem een burgemeester die moeilijkte vervangen zal blijken. In breede kringen is men onder den indruk van zijn heengaan. In hetzelfde blad teekent de schrijver van de „Krabbel-s" bij deze benoeming nog aan: Burgeme.ee-ter Stulemeijer gaat den burge meestersketen van Bergen op Zoom verwis selen met dien van Schiedam, de naburige gemeente van het ttg'kfh;* Rotterdam, waar hij in de moeilijke oorlogsjaren wethouder was. Burgemeester Stulemeijer heeft het meer dan vijf jaren in Bergen op Zoom knnneB uithouden. Toen hij er kwam was het er in de gemeentebuishouding lang niet tip top in orde. Daar zijn kolommen over geschreven en bergen woorden over gesproken. Burgemeester Stulemeijer deed moeite om als een tweeden Hercules den Augiasstal te reinigen, in welke taak hij voor velen geheel en voor anderen ten deele mocht slagen. Hoe het zij, ..burgemeester Stulemeijer heeft veel werk verzet en vooral veel, wat hij niet verwachtte en waarop een nieuw benoemde burgemeester niet op de eerste plaats te rekenen had. De jaren, welke hij in Bergen op Zoom werkte, zijn niet vergeefseh geweest en krach tig, doortastend en ervaren mag wel de hand zijn, die straks den voorzittershamer zal grijpen en het bestuur van de mooie stad zal overnemen. Erkentelijkheid en dank zij gaarne ge bracht aan den. sterken man, die naar zijii beste weten den bloed van Bergen op Zoom als doelwit voor zijn arbeid had gekozen een dank, welke er velen niet van zal kun nen weerhouden aan die gevoelens ook dié van spijt en leedwezen over zijn heengaan te verbinden. Naar wij vernemen heeft de heer H. Stule meijer hedenmiddag een bezoek gebracht aan onze stad, teneinde kennis te maken met het college van B. en W. en de ambtenaren ter secretarie. In de eerstvolgende raadsvergadering zal, naar de a.r. „Rotterdammer" verneemt, wethou der de Bruin een verklaring afleggen, in ver band met het gebeurde in de j.l. gehouden raadsvergadering. I'ROT. CHR. BESTURENBOND Onder voorzitterschap van den heer M. Hemminga Servaas kwam bovengenoemden bond in jaarvergadering bijeen. Breedvoerig stond de voorzitter stil bij den omvangrijken arbeid in 15 jaar door den B B. verricht, tevens wijzend op het tot stand komen van een eigen gebouw. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er ook in het afgeioopen jaar belangrijk werk tv as verricht en dat het ledental der ver schillende organisaties steeds in stijgende lijn gng, zoodat het reeds de 3 000 heeft overschre den. Uit de verslagen van de gedelegeerden der on deraf deelingen: de muzfekvereeniging „Harpe Davids", do kolenkoopvereen. „H.E.K.", het Ziekenfonds, het T.B.C.-fonds en de Reisveree- niging, kon een gedurigen gToei geconstateerd worden. Uit het verslag van den ambtenaar van het Rechtskundig Bureau (onderafd. van den P.C.B.B.) bleek, dat dit bureau in een groote behoefte voorziet, gezien de vele adviezen, waarop de rechtkundig adviseur, Mr. J. H. C. Kok belangrijke resultaten mocht boeken. Et- werden in totaal 319.adviezen gegeven waarvoor de leden der aangesloten organisaties slechts 10 cent per advies hebben te betalen. De voorzitter die dit jaar aftredend was werd met op 3 na algemeene stemmen herkozen. ZIEKTE ONDER 'T POLITIEPERSONEEL De post Nassaulaan gesloten Wegens ziekte onder het politie-personeel wordt de politiepost „Nassaulaan" tot nader berieht gesloten. DR. A. P. M. KOENE Van de laatste H H. Sacramenten voorzien Na reeds sedert eenige dagen ongesteld te zijn nam de ziekte van dokter A. P. M. Koene zoodanig in hevigheid toe, dat het raadzaam geoordeeld werd den lijder naar de Dr. Nolet- - stichting over te brengen. Vrijdag geschiedde zulks. Hoopte men aan vankelijk dat de ziekte een gunstige wending ■on nonen, men moest ondervinden dat de 1 verslechterde, zoodat Zondagmiddag w hcev A. J. C. Schraag aan dokter acts te H.H. Sacramenten der Ster- r, toedienen. a van den zieke, die zich geheel n ,i gegeven aan Gods H. Wil, is zorgwek- •i-fr-u «Ibnewel de patiënt bij volle bewustzijn ..we.ia iu bet begin der vorige week was dr. Koene iiclit ongesteld en hoewel men hem aan raadde het bed te houden was hij van meening dat zulks niet noodig was en hij beter het groot getal zijner &an griep lijdende patiënten heipen kon. Woensdagmorgen heeft hij nog spreekuur gehouden, doch des middags namen zün krachten zoo af, dat hij zich naar bed moest ttëgevtju. Nader vernemen wij, (lat de toestand van den zieke steeds meer achteruit gaat. GEHEIMZINNIG AFRIKA Wij meldden reeds dat de bekende pater Piet Zoetmulder der Witte paters van Kardinaal Lavigerie Maandag 11 Maart de film „Geheim zinnig Afrika" zal komen vertoonen. Pater Zoetmulder is voor de Schiedammers geen ombekende, want op 1 September 1923 sprak hij over zijn tocht naar zijn missiepost langs de oost-kust van Afrika. Menigeen zal zich derhalve den aóngenamen causeur herin neren. Nu komt pater Zoetmulder opnieuw naar onze stad. Maar thans met een film die een beeld zal geven van het missie- en beschavingswerk bij Bedöeinen eii Arabieren in Noord Afrika en Java en bij de natuurvolken van midden Afrika in oerwoud en langs de groote meren. Met de levenswijze en gewoonten dezer volkeren zal men kunnen kennis maken en naast het natuurschoon in dat land met zijn werkende vulkanen en warme bronnen. Geeft deze film prachtopnamen van de Afrikaansche dieren wereld met haar vogels, antilopen, buffels, kro kodillen, menschapen, olifanten, leeuwen en nijlpaarden. Een kleine indruk slechts zal deze film ver mogen te geven van de heerlijke resultaten, welke tijdens de 50 jaren van missiearbeid reeds zijn bereikt Hoe mooi ze is zullen wij dezer dagen nog vertellen. SCHIEDAM, 2 Maart. Aangekomen: Eng. s.s. Pacuare, van Rotterdam om te dokken in da Wilhelminaihaven. SCHIEDAM, 2 Maart. Vertrokken: s.s. Hesione ledig naar Rottendam. SCHIEDAM, 4 Maart. Vertrokken: s.s. Athel- foam, naar Londen. SCHIEDAM, 4 Maart. Aangekomen: Elise Line, van Antwerpen aan boei 10 op stroom; a.s. Oost Pruisen van Pei-nis Ibeiden, om kolen te bunkeren in de Wilhelmlnahaven; s.s. Sale Maerks, van Rotterdam, om te dokken In de Wiltonhaveo. lederen Zondag Patronaat St Domluicaa Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patronaatsgebouw Emmastraat. van balf acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond li K, Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Mo taal. hewerkersbond „St. Eloy'Gebouw R. K, Voljjsbond. lederen Woensdag Repetitie Koninki mam, nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang balf negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van half acbt tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai-, werk bij de Theresiavereeniging aan het go» bouw van den R. K. Volkshond lederen Woensdagavond van 'I uur tot naif negen zitting bestuur Spaarfonds R K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. DomlnUnul zaagles In het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur Eiken 2en en ten Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Bovenzaal Beyers- bergen. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K, E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht Dinsdag 5 Maart Vriendenkring ter eere van 't Allerh. Sacra, ment des Altaars. Ten half acht ure jaarvap. gadering, daarna ten half negen ure groote propagandavergadering. Lezing over den Stillen Omgang te Amsterdam. Spreker Z.E. heer L, Th. M. Bonnike S. J., pastoor Wijnhaven te Rotterdam. Beide in den R. K. Volkshond. Woensdag 6 Maart Jaarvergadering R. IC. Volksbond. Bonds, gebouw. Aanvang 8 uur. K.S.A. Feestvergadering bij gelegenheid dei; oplossing van de Romeinsche kwestie. Spr». ker: prof. W. Nolet. Donderdag 7 Maart R K. Fabrie-ksarbe-ide-rsbond„St. Willi» brordus". Ledenvergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang half 8. Vrijdag 8 Maart K.S.A. Paushuldeavond in den R. K. Volks bond. Spreker prof. W. Nolet over de Romein-» sche kwestie. Aanvang 8 uur. Maandag 11 Maart Vertooning van de Afrika-film der WittG Paters van Kard. Lavigerie: „Geheimzinmlg Afrika" door Pater Piet Zoetmulder in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 13 Maart R. IC. S. V. „Excelsior", algemeene ver gadering der damesafdeeling. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 4 Maart. Officieele noteerimf van do commissie uit de Kamer van Koop. handel. Moutwijn 'j Moutwijn 46 pet. 17 50 per H.L. H. 1 JANSEN, SCHIEDAM, 4 Maart. Men noteert voo* Spiritus Melasse-spiritus 32.— per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet 17.— per H. g Spoeling Noteering 1 2.40. - L TE ROTTERDAM 5 Maart: Geb. v. K. en W., Don Pasqualey (solisten vroegere Ned. Opera), 8 uur. 7 Maart: Groote Schouwburg Walkür (buitengewone Duitsche opera-voorstelling) uur (voor volwassenen). DOOR HET IJS GEZAKT Gistermiddag te ongeveer 3 uur zakte 4$ 8-jarige A. Sorber, wonende Laan no, 6, dooft het Ijs van de Noordvest. Door den fotograaf A. Maltha werd hij op het droge gebracht. Op het politiebureau Groote Markt ls jongen van droge kleeren voorzien. DE VERLAGING VAN DEN *f. GEDISTILLEERD-ACCIJNS Men verzoekt ons mede te deelen, dat. in dei( nacht v-an 28 Februari op 1 Maart de verift* eatie werkzaamheden uitsluitend door SeW®t damsche ambtenaren zijn verricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1