KABOUTER Op het water en in het water MAANDAG 4 MAART 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 HOCKEY. DAMMEN. LUCHTVAART. DE FRANSCHE LANGE AESTANDVLÜCHTEN DE MISDAAD IN PALESTINA 8 2/5 sec.; 2. H. Ivooy (.11. V. G B.. Haarlem) In 8 m. 10 4/5 sec.; 3. C. Vfagt, (I>. W. R., Haar lem) in 3 m. 131/5 sec.; 4. G. Hegie (Z. X. A. N. den Haag-) In 3 m. 15 sec.; 5. G. Ritzer (U. Z C.. Utrecht) in 3 m. 301/5- sec. Puntentelling-: Den Haag en Haarlem elli punten en Utrecht 3 punten. 200 M. schoolslag voor dames (Nederlandsch record mej. M. Baron in 3 m. 12 4/5 sec.)1. mol* EI C. Kolleroe (D. W, R.. Haarlem) in 3 m. 38 2/5 aee.; 2. mej. W. de Groot (U. Z. C., Utrecht) in 3 m. 38 3/5 sec.; 3. mej. G. van Norden (U. Z. C., Utrecht) in 3 m. 39 3/5 sec.4. mej. D. Coelingh (H. Z. en P. C„ den Haag) in 4 m. 3 1/5 sec.; 5 mej. J. Bosch (Zignea, Haarlem) in 4 m. 5 2/5 sec.; 6. mej. C. Kors (Z. I. A. N., den Haag) in 4 m. 16 4/5 sec. Puntentelling; Utrecht 9 punten. Haarlem 8 punten en den Haag 4 punten. Polowedstrijd Utrecht—Haarlem 5—4. Pun tentelling; Utrecht 6 punten. Haarlem 0 punten. 3 X 100 M. vrije slag estafette dames; 1. Utrecht met de dames W. de Groot, G. Vierdag, en I.pyhbrand in 4 m. 40 sec.; 2. den Haag, met dè dames G. Wouters. C. Kors en R. Kre- mer in 4 m. 54 1/5 sec.; 3. Haarlem, met de da mes Haekenitz. B. Venema en D. Roos in 4 m. 57 4 5 sec. Puntentelling: Utrecht 11 punten, den Haag 7 punten en Haarlem 3 punten. 4 X 200 M. vrije slag estafette heeren: 1. Den Haag, met de heeren J. Prins, S. Ingen- sluyff. J. H. de Haas en K. Bartels iri 10 m, 68 4/5 sec.: 2. Haarlem, met de heeren J. v. Hemsbergen, Llenenberg, C. Zeeman en v. d. Meer in 11 m. 15 4/5 sec.; 3. Utrecht met de heeren H. v. Haselen, Feterse, Hijnboek en den Man in 11 m. 7 3/5 sec. Puntentelling: Den Haag 11 punten, Haarlem 7 punten en Utrecht 3 punten. 100 M. rugslag voor dames (Nederlandsch record M. Braun in 1 m. 213/5 sec.); 1. mej. M. Alleyn (U. Z. C., Utrecht) in 1 m. 34 3/5 sec.; 2. mej. H. Hankes Drielsma (H. Z. en P. C., den Haag) in 1 m. 35 sec., 3. mej. A. de Man (U. Z. C., Utrecht) in 1 min. 42 1/5 sec.; 4. mej. Kollerie (Zignea, Haarlem) in 1 m. 44 sec.; 5. mej. G. Wouters (Z. L A, N., den Haag) in 1 m. 44 2/5 sec. en 6. mej. R. van Spaendonck (Zig nea, Haarlem), tn 1 m. 45 4/5 sec. Puntentelling: Utrecht 10 punten, den Haag 7 punten en Haarlem 4 punten. Polowedstrijd Den HaagUtrecht 51. Puntentelling: Den Haag 6, Utrecht 0 punten. Stand met de pauze; Utrecht 47 en Haarlem en den Haag elk 42 punten. 200 M. vrije slag voor dames (Nederlandsch record M. Braun in 2 m. 47 1/5 sec).; 1. mej. A. de Groot (U. Z. Utreeht) In 3 m. 22 2/5 sec.; 2. mej. Sfeberg (H. Z. en P. den Haag) in 3 m. 24 4f5 sec.; 3. mej. R. Spaendonck (Zig nea, Haarlem in 3 m. 30 2/5 sec.4. mej. D. Roos (Zignea, Haarlem) In 3 m. 37 3/5 sec.; 5. mej. C. Leybbrand (Zwemlust, Utrecht) in 3 m. 45 2/5 sec.; 8. mej. R. IC rem er (H. Z. en P. C„ dien Haag) in 3 m. 4 see. Puntentelling: Utrecht 8 punten. Haarlem 7 punten en den Haag 6 punten. 100 M. vrije slag voor heeren (Nederlandsch record J. H. de Haas in 1 m. 17 sec.); 1. J. H. de Haas (Z. L A. N., den Haag) in 1 m. 20 1/5 sec.; 2. D. Wouters( U. Z. C., Utreeht) in 1 m. 26 sec.; 3. A. Llenenberg (Haarlem) in 1 m. 232/5 sec.; 4, Zeeman (H. V. G. B., Haar lem) in 1 ut 29 4/5 sec.; 5. O. P. v. Leeuwen CH. Z. en P. C., den Haag) in 1 m. 31 3/5 sec. en 6. S. v. Haselen (U. Z. C-, Utreeht) in 2 m. 1/5 sec. Puntentelling: Den Haag 8 punten, Haarlem punten en Utreeht 6 punten. Polownistrijd den HaagHaarlem 3—4, PuntontelUng: Haarlem. G punten en den. Haag 0 punten. Totaal standi 1. Haarlem 68 punten, 2. den Haag 62 punten, 3. Utrecht 55 punten. DE UITSLAGEN. Westelijke afdeellng. Eerste klasse. Hilversum: HilversumM.H.C. 21. Tweede klasse. Hilversum: Hilversum IIBloemendaal II 6—0. Derde klasse. Amersfoort: Amersfoort II-Hilversum Hl Z1. f NEDERLANDSCHE DAMBOND. De competitie. Aan de competitie van den Nederlandschen Dambond der reserve le klasse wordt door de volgende vereenigingen deelgenomen Afd: Amsterdam: D. O. S., Unitas, te Amster dam, Haarlemsche damclub, het U. D. G., te Utreeht, en Zaandam. Afd. Rotterdam: Constant en het Westen te Rotterdam, de Vlaardingsche damvereenigtng en de Dordreehtsche dam vereen iging. Afd. Amsterdam 2e klasse: Amsterda en Ta- vemi te Amsterdam, Bussum en Wormerveer. Afd: Rotterdam: Chr. D. V. Rotterdam, Maas sluis en 's-Gravendeel. De wedstrijdroosters zijn als volgt vastgesteld: Afd. Amsterdam res. le klasse: 20 Maart a.s. tJ. D. G.Unitas; H. D. C.—Zaandam; 26 Maart a.s. U. D. G.—EI. D. C.; 28 Maart a.s. Unitas— D. O. 3.; 2 April a.s. ZaandamU. D. G.3 April a.s. D. O. S.—H. D. C.; 8 April a.s. H. D. C.— Unitas; 9 April as. ZaandamD. O. S.; 17 April sus.: D. O. S.—U. D. G.; 18 April a.s. Unitas— Zaandam. Afd. Rotterdam res. le klasse: 14 Maurt a.s. ConstantHet Westen; DordtVlaardingen; 19 Maart a.s. Het WestenDordt; 21 Maart ajs. ConstantVlaardingen; 26 Maart a.s. Vlaar dingenHet Westen; 28 Maart a.s. DordtCon stant. Afd. Amsterdam 2e klasse: 19 Maart a.s. Ta- venu-Amsterda: 21 Maart a.s. Wormerveer Bussum; 26 Maart AmsterdaBussum; 26 Maart a.s. TavenuWormerveer; 2 April a.s. Bussum Tavenu; 5 April a.s. WormerveerAmsterda. Afd. Rotterdam 2e klasse: 13 Maart a.s. Maas sluisChr. D. V.; 22 Maart a.s. Chr. D. V.— s-Gravendeel; 28 Maart a.s. 's-Gravendeel Maassluis. De arbitrage-commissie heeft enkele afge broken partijen uit wedstrijden van de hoofd klasse-competitie beslist. U. D. G.Damclub Haarlem, R. Krictemeyer C. F. VIs8e 02; W. de VriesD. A. v. Abs 02; S. C. KotewegH. A- V. Abs 02; A. BertoenA. M. Berghuis 11; J. P. v. ExelC. R. Uhlhorn 20, einduitslag 137 voor de Damclub Haar lem; Van EmbdenD. O. S. Amsterdam; S. AbramJ. Erelra 1-1; Ph. de SchaapA. Groen- atad 1l; I. J. GroenJ. Kwieser 20; J. Baruck—G. P. Luske 0—2; Ph. Barend—II. v. Abbe Xl. einduitslag 119 voor v. Embden. De stand in deze competitie is nu: Deelnemende vereeniginggesp. g.w. g.l. vrL bordp. pnt gem V. Embden, A'dara 6 4 2 0 G555 10 1.67 HaarL Damclub 8 5 2 1 92—68 12 1.50 D. O. S„ A'dam 7 4 1 2 77—63 9 1.29 A de Heer, Beemster 6 3 1 2 8652 7 1.17 Z, D. C., Zaandam 8 4 0 4 8575 8 1 00 TT. D. G., Utrecht 4 1 1 2 35—45 3 0.75 Bltjdensteln A'dam 7 2 0 5 6377 4 0.57 Excelsior A'dam 6 1 1 4 5169! 3 0.50 Hamel. Haarlem S 2 0 6 6496 4 0.50 EEN ACTIE IN DEN KON- NEBERL. SCHAATSENRIJDERSEOND. De voorbereiding en afvaardiging van de Nederiandsche hardrijders. DE REORGANISATIE IN DEN NED, ZWEMBOND. De morecle plicht tegenover „Oome Willem Een zeer rustig volkje, die Nederlan-dscibe schaatsenrijfiers. In den ijstijd ie alle aandacht begrijpelijk op de wedstrijden, op de praktische sportbeoefening geconcentreerd, en zijn de schaatsen ingevet en veilig opgeborgen, dan wordt er bitter weinig aandacht meer aan deze wintersport gewijd en ook voor het bestuurs- werk bestaat er dan zeer weinig belangstelling meer. Dat vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de omstandigheid dat zij, die zich des winters met schaatsenrijden bezig houden, des zomers door andere sporten in beslag genomen worden en voorts is de reden, dat de ietwat conserva tieve, dooh niettemin go-ed geleide Koninklijke Nederiandsche Schaatsenrijdersbond zijn- taak naar behoor en vervult en de leiders van (li an bond bet algemeene vertrouwen genieten. Niettemin is er op het oogenblik in de schaatsenrijders wereld een soort actie gaande, die zich tegen het beleid van het bestuur vam den nationalen bond- op het gebied van het schaatsenrijden richt, meer speciaal tegen de wijze van voorbereiden en afvaardigen van de Nèdori an dsebe amateur-hardrijd ers. Deze actie is niet nieuw. Ook in den vorigen wintel' werd zij. gevoerd en op de algemeene vergadering in 1928 ia er blijk van gegeven. Dbt was de juiste manier van handelen. Wan neer men wenschen of grieven heeft, wanneer men een andere gedragslijn door het bestuur gevolgd wil zien, dan is de algemeene ver gadering de plaats waar men die gevoelens tot uiting brengen kan, critiek kan uitoefenen en voorstelle» kan doen. Daar kan men dan eigen inzichten aan die van de algemeene vergade ring toetsen. Dat is dan ook in 1928 geschied, doch toen is gebleken, dat de algemeene ver gadering zich in groote meerderheid met het bestuursbeleid vereenigen kon ein den be- stiiurderen ten volle vertrouwt. Waar een zoodanige uitspraak gevallen is, verwondert het eenigszins dat de oppositie zich opnieuw is gaan roeren. Niet naar Davos maar naar Noorwegen is het devies van een tweetal schaatB-veteranen, waarvan één be roepsman is en bij den andeT dé begeerte naar macht zich ook reeds in een anderen tak van sport kenbaar gemaakt had. De actie richt zich voorts op zeer scherpe wijze tegen den persoon van den heer Van Laer, den penningmeester van het bestuur, en tevens de man, die de training en wat daar mede annex is, regelt. Men insinueert, dat deze functionaris in Davos eigenbelangen nastreeft en geeft dan hoog op van dé voordeden, ver bonden aan een training in Noorwegen. Het inzicht van den heer Van Laer is anders en het bestuur van den K. N. S. B. kan zich daaT volledig mede vereenigen. De voorwaar den voor een verblijf onzer jonge rijders te Davos worden gunstiger geacht dan te Oslo en het klimaat in het hooggebergte is boven dien zoo uitstekend voor het physiek van de rijders, dat alleen uit dien hoofde reeds Daros dé voorkeur toekomt. Voorts is duidelijk gebleken, dat de rijders zelve liever op de Zwitsersche baan trainen. Men weet dat in den vorigen winter eerst een groep rijders te Oslo was en daarna de vier uitverkorenen van die groep te Davos. Toen bleek de voorkeur van de rijders, zoo als die trouwens door rijders van andere natio naliteit. eveneens gekoesterd wordt. Zelfs een Oscar Mathieseu kwam naar Davos om zijn 500 meter wereldrecord te verbeteren. Dat ge lukte hem ook Inderdaad. De Davoser baan waar zoovele wereldrecords gevestigd werden, is de snelste van de wereld. Het ijs is na^ tuurlijk iu Noorwegen even goed, doch het klimaat verhoogt iu het hooggebergte de vita liteit en bet uithoudingsvermogen. Natuurlijk is Oslo eveneens als een uitstekende traiuings- plaats te beschouwen, doch men moet nu een maal een keuze doen en de Kon Ned. Schaat- senrijdersbond koos Davos, de rijders toonden zich met die keuze te kunnen vereenigen en de algemeene vergadering van den bond ver- eonigde zicli met de door het bestuur gevolgde gedragslijn. Tenslotte zijn er nog twee argumenten,, die ons versterken in de meening dat de werkwijze van het beetuur de juiste is en in den geest van de rijders. De beide oud-rijders deden in den herfst zelfs in de pers een oproep om tot „een vereeniging van hardrijders" te geraken. Zij beloofden gouden bergen uitzending „en ïnesse" enz. en zij bereikten niets, want hoewel vele hardrijders teleurgesteld moesten worden doordat er in dezen winter slechts vier afgevaardigd werden, werd do opzat door zien en mislukte het streven om tot die „hard rijdersclub" te geraken, volkomen. Maar sterker nog spreken de resultaten. Het rijden van Van der Scheer, Heiden en Hooft- man (Ko« stelde eenigszins teleur, doch had eenlgen tegenspoed) heeft afdoende bewezen, hoe prachtig deze rijders te Davos voorbereid werden, zoodat het zeer begrijpelijk is, dat men algemeen zeer voldaan is over hetgeen daar bereikt werd. Van harte hoopt men dat de gelden beschikbaar zullen komen om in den volgenden winter nog meer jonge rijders mee te nemen naar Davos, doch er wordt tóch niet in de eerste plaats naar het aantal gekeken doch bovenal naar den aanleg van den rijder. En ook wat dat betreft, toonen de resultaten, wordt dus door feiten bevestigd, dat men het bij den K.N.S.B. bij het reelïte eind blijkt te hebben. Onder deze omstandigheden, lijkt ons de kans op succes voor de malcontenten gering, wil het ons voorkomen dat opnieuw dé algemeene ver gadering van den K.N.S.B. zich nadrukkelijk achter het bestuur scharen zal, doch ditmaal tevens ton duidelijkste haar misnoegen, te ken nen geven, zal over de wijze waarop men poogt de stemming onder de rijders ongunstig te beïnvloeden. De resultaten, van onze rijders in dit seizoen zijn van dien aard dat er alle reden is om ten opzichte van de verrichtingen in 1930 zeer hoopvol gestamd te zijn,. Dat is niet. alleen om dat de leiders van den. K.N.S.B. trachten dé juiste werkwijze ten opzichte vaan dé: voorbe reiding dezer rijders te volgen, doch bovenal omdat de geest onder d» rijders een uitstekende ia gebleken. Wa>ar getracht wordt, hierop in breuk te maken, daar ia zeker het oogenblik aangebroken voer den- K.N.S.B. om: zich op nieuw achter het beetuur te scharen en voor een krachtig „tot. hiertoe en niet verder" te zorgen! IN EN ONDER WATER. De gang van zaken in den Ned: Zwemibond is verrassend geweest. Niet dat men niet wist dat de leiding daar onvoldoende bevrediging schonk. Reeds kort voor de Olympische Spelen was uit de instelling van het z.g. directorium een uiting van zwemmersfascisme! wel af te leiden dat dit bestuur niet gerugsteund werd door den gom eens oh appelijlten wil van de leden doch waar is- dat wèl het geval? en ten slotte meende men toch wel dat. hét leidend zevental in den N.Z.B. op een meerderheid steunde. Dit inzicht is niet juist gebleken. De alge meene vergadering heeft het bestuur eenvou dig weggejaagd en zeer duidelijk- bleek daar, dart men met de leiding niet tevreden was. Zou een oplossing niet gevonden worden, waard-oor het. oude bestuur weer in functie trad, dan zou zich ook ai was men voer het oogenibllk: met de. beste voornemens be zield tóch binnenkort een herhaling afspelen van hetgeen thans geschied is. Dit bes-tuur gaf geen juist beeld van wat er leefde in de zwem- wereld, het was ongetwijfeld met de beste be doelingen bezield, doch. slaagde, er niet In aan de eischen te voldoen die op goede gronden ge steld kunnen worden. Er is dus geen reden aan de algemeene ver gadering te verwijten, dat zij een anderen be stuursvorm wenschte en eveneens andere be stuurders. Wij. gelooven zelfs dat men. thans op den goeden weg. ia. dat de Nederiandsche Zwemband, die voorbestemd is om in dienst van de lichamelijke opvoeding van ons volk een groote rol te vervullen, thans op breeder basis bestuurd en beter tot ontwikkeling, ge bracht kan, worden. Alleen stuit ons de grie vende wijze waarop men het: beetuur. als het ware wegjoeg en zelfs den bijna. 70,-jarigen president zijn congé gaf, tegen de borat. Vooral tegenover den heer Bredius, dié een groot deel van zijn leven aan den bond gewijd heeft, die steeds een. gewild en gezien leidei', was en wieit geen ander verwijt treft, dan dat hij. het oogenblik om afscheid te nemen, iets te. laat koos, heeft de algemeene vergadering' zich in correct gedragen. Bredihs, of zooalé men hem algemeen noemt „Oome Willem", was vereen zelvigd met den bond. Vroeger een flink, toe gewijd bestuurder, kon hij later zijn post niét verlaten en het. moet gezegd dat men hem ook geen kans daartoe bood. Dat Bredius met het stijgen der jaren zich meer beperkte tot het voeren van het presidium en den arbeid aan zijn jongere medebestuursleden overliet, spreekt, toch wel van zelf. Nög zou dat tot geenerlei on tew r eden he id ge leid hebben, wanneer een jong, energiek en goed onderlegd secretaris hem ter zijde gestaan had, doch de ijverige secretaris bleek toch iemand, te zijn die juist behoefte had aan een voorzitter, die boven hom stond en den toon aangaf bij het bestuurswerk. Zoo móést het spraak loopen en het. is spaak geloapen. Het eenige wat men betreuren kan is, dat de algemeene vergadering noo grof te. werk ging en zoo nadrukkelijk den plicht dér dank baarheid jegens „Oome Willem verzaakte. En als men straks die grofheid jegens het, geheele bestuur goed maakt en vader Bredius een eer vol afscheid bereidt, spoutaam en oon amore, welaan dan is er reden om over deze omwente ling niet ontevreden te zijn en er voor de naaste toekomst goede verwachtingen van te koeeteren. Men zou eventueel in een man als Kellenbach een vertrouwd president vinden en als men er in slaagt een goede kracht voor het waarnemen van de omvangrijke en verantwoordelijke secre taris-functie te krijgen, dan zal het niet moei lijk vallen daaromheen nog een vijftal bcstuur- deren te groepeeren en zoodoende een nieuw bestuur te vormen, dat met geestdrift zijn. taak aanvaardt en van meet af aan zorgt dat de Ned. Zwemibond voortaan de geheele sportbe oefening in het water beheerscht. Tenslotte leert het voorgevallene in den Zwembond ons opnieuw, dat al groote stoel vastheid bij bestuurderen van sportorganisaties niet van gevaar ontbloot is. Als functionaris sen te lang in functie blijven, werken zij rem mend op den gang van zaken. Friseh bloed dient aan elk bestuurscollege regelmatig toe gevoerd te worden, opdat nieuwe inzichten baan breken. Vernieuwing, verjonging, het zijn drin gende eischen waar. het geldt het besturen van sport en spel, grootend-eels door jongeren be dreven. Ontegenzeglijk moeten de waardevolle adviezen van in den bestuursarheid vergrijsde mannen gewaardeerd worden, doch het eigen lijke bi'Stuurswerk moet toöh wel voornamelijk verricht worden door personen, die over hun volle, werkkracht en werklust beschikken en die friseh en onbevangen tegenover dat werk staan. Het stelsel van den Nederlandschen Roei- bond en van de Kon. Ned. Zeil- en Roeiver- eeniging, waarbij men na periodieke aftreding niet herkiesbaar ia. en bet bestuur dus steeds gedeeltelijk hernieuwd wordt, verdient ten deze aanbeveling. Want aan de kwaal, waaraan de Nederiand sche Zwembond leed, sukkelen nog verschillen de andere sportorganisaties. Voor die alle strekke hst gebeurde in den Zwembond tot leering Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT fs de kracht van 't huidige zakenleven JONCUHRENTIE VOOR' DE POST VERBINDINGEN MET-HET VERRE OOSTEN. M&*Bu zich herinneren, dat. liet ontzettend, ongeluk, waarbij de iüchtvaartminister- Bóka- nowski het léven verloor, aanleiding is geweest tot een reorganisatie van het Fransche vlieg- wezen. Het eerste wat zijn opvolger aan het hoofd van het-vliegwezen. deed, was alle groote raids verbieden. De tegenspoed was te aanhou dend geweest, onheil na onheil had zich voor gedaan, zoodat het publiek uitermate veront rust was geworden, en daar men niet kon twijfelen aan de stoutmoedigheid:-en bekwaam heid der vliegers zelf. werden het materiaal en de organisatie ernstig becritiseerd. Den laatsten tijd heeft men weer verschillen de groote vluchten voorbereid en daaruit valt af te leiden dat de nieuwe minister van bet luchtvaartwezen, de heer Laurent. Eynac, over tuigd ie dat de tijd van herziening lang ge noeg: gedtriird heeft.en het publiek toonde zich daar opgetogen, over ea legde groote belangï- stelling aan den dag voor de nieuwe, vluchten. Men hoopte dat de periode van „ghigne", zoo als men hier zegt, wel voorbij zou zijn en dat de „serie tioire" zou zijn gesloten. Helaas, het is geheel anders uitgelóopen dan men Eerwacht had. Hét debuut is ongelukkig geweest. Van de twee groote. vluchten, verleden week ondernomen, verkeerde dè eerste onmid dellijk in een catastrophe, die wonder boven wonder geen m-enschenlevens heeft, gekost. Gostes, Codos en Belonte te le Bourget. opge stegen, brachten het niet' verder dan eenige meters van het" vliegveld verwij-uerd en stort ten neer, waarbij bet vliegtuig vernield werd. De tweede équipe, die van den ouden ge noot van Costes, Le Brix, had de voorzorg ge nomen niet te le Bourget op te stijgen waar de winter zifch nog zoo hevig deed. gevoelen, doch zijn vliegtuig naar Marseille over te brengen, vanwaar naar Indo-China zou.worden gevlogen, een vlucht eveneens van 10.090 kilometer. Le Brix. die vergezeld was van de beproefde technici Paillard en Jousse, had -en gelukkig vertrek en gedurende verscheiden dagen volgde het publiek de moedige aviateurs, die met groote. regelmaat bun traject aflegden. Zij had den een. belangrijke postzending bij zich voor het uiterste Oosten. Reeds verwachtte men het spoedig bereiken van het doel en op den dag. dat. men de hoop mocht, koesteren, dat de laatste étappe zou worden aangevangen, werd men opgeschrikt door een. telegram uit Ran goon, waarin werd medegedeeld, dat het vlieg tuig, op een afstand van 120 mijlen van Ran goen, was neergestort en vernield. Gelukkig had het telegram, dat van een spoorwegstation tussehen Pégou en Maulwein was verzonden, tevens de geruststelling gegeven-, dr.; dè avia teurs niet waren omgekomen. All-en de meca nicien Jèusse is aan hetlinker1-- en gewond 1 naar het hospitaal van Rangoon overgebracht. Ook.de postzakken zijn gered kunnen worden. Het ongeluk heeft zich. dus voorgedaan, on geveer 1200 kilometer, vau. het. doel verwijderd, zoodat do kranige vliegers SSOO kilometer heb ben afgelegd; wat een glanzende prestatie is. Het is dus zeker niet het prestige der avia teurs, dat door deze afbreking van de vlucht Marseille—Indo China wordt aangetast. Ih vakkundige kringen heerschte de laatste dagen reeds eenige verwondering over den gang van da raid. Van stonde af waren groote étappes dagelijks afgelegd, trajecten van 2900 kilometer zelfs, die echter gevolgd werden door zeer korte, landingen na 500 600 kilometer. Men was in de technische kringen, te. Earijs overtuigd dat de aviateur-. zeer te kampen hadden met de. groote warmte die op het oogen blik op het laatste gedeelte van hun parcours heerscht en dat ze, ondanks de ongunstige at mos puerisc he toestanden toch hun reis wil den doorzetten. Intnsschen worden de voorbereidingen voor nieuwe raids krachtig vcortge"et en het is waarschijnlijk, dat de eerste ploeg, die volgen zal, die van Assolvant en Lefevre is, met het vliegtuig „Oiseau Canari", dat zich thans te Orly bevindt en gereed, is gemaakt om 4500 liter benine mee te nemen om de 600 HP trek kracht te voeden. Die ploeg zal naar Caïro vliegen, terwijl luitenant Paris nog steeds van plan is naar Zuid--'-merika te vliegen. De laat ste heeft echter meegedeeld niet voor 21 Maart te willen vertrekken. Intnsschen hebben de vroege ondernemingen, vooral om in de richting van het Verre Oosten te vliegen, weer de kwest.e op het tapijt ge bracht van de postverbinding met hét Verre Oosten niet alleen, maar vooral ook men Indo- China. Naar aanleiding, van wat gebeurd is met onze Indië-vliichten, is het heel merk waardig. te vertellen, wat~de ervaring van Fransche zijde is geweest- Het blijkt dat een stille strijd heeft bestaan om de vliegpost- verbinding met da Oost. Engeland schijnt er zijn eer in gesteld te hebben en zijn belang in te hebben „ezien meester te blijven van de „Malle des Indes", die gedeeltelijk te land met extra-posttreinen en gedeeltelijk per boot wordt onderhouden, doch die men wenscht te dou- bleeren met een luchtpost. In sommige Fransche bladen heeft men nu kunnen lezen, dat de luchtmail aan de Fran sche maatschappijen ontsnapt is d-oor de wei nige medewerking, die de drie maatschappijen, welke de Indische luchtmail wenschten te ex- ploiteeren, hij de Fransche autoriteiten hebben gevonden en. mede ten gevolge van te gemak kelijk verleende toestemmingen aan de Engel- sche maatschappij die, zooals men weet, binnen kort de luchtmail voor het Verre Oosten opent. Behalve de Fransche Air-Union, hadden, ook de maatschappijen, die Londen»—Parijs en Parijs-Marseüle exploiteeren en de maatschappij die de Oostelijke buiteniandsche lucht verbin dingen in handen heeft, plannen opgevat voor een verbinding met het Vérre Oosten. Alle drie die lijnen hadden een verschillend parcours op 1 het oog, dat uitging van haar bestaande verbin dingen. De eene zou haar traject ParijsCom •Stantinop.el willen doortrekken over Aleppo en Bagdad tot in Indië. Ze had er over gedacht, den weg over Angora, te nemen maar kon geen toestemming van d-e Turksche regeerius ver krijgen. Dè tweede maatschappij wil 3 als tra ject kiezen: LondenParijs, Marseille, Tunis, Caïro, Karachi, Rangoon, d.w.z. het parsnirs, dat door Costes, Codes «ut Jousse werd gevolgd. Ook Le Brix had dien weg moeten nemen. Het derde parcours lag over Parijs, Bastia, Napels, Bagdad eh verder den klassiek geworden weg. Nu schijnt de fout vooral gelegen te hcbb| in: het afzonderlijk sollletteeren van de no dige. toestemming door de drie maatschappijn waarbij in piaats samenwerking te zoeken, elkander hebben bestreden en het daardoor ge makkelijk hebben gemaakt de toestemmingen te doen rekken, en ten slotte te doen wegkapen door de Rhgelsche maatschappij. Na maanden van; verwarde onderhandelingen kwam men in eens voor: het feit' te staan, dat een aecoord geslókn was- tuschen Italië, en Engeland, om een luchtverblndlng toe te laten, die ovei-Ilalië naar* Indië zou gaan. Dè Franscbe haiidbls- luchtvaart heeft toen haar plannen opgegeven. Intnsschen is de vliegdienst op het oogen blik. wel de gevoelige plek en. hij staat aan veel oritiek bloot. Eynac heeft met groote moeite en lang na zijn benoeming tot minister eerst zijn diensten kunnen inrichten en na heel wat geharrewar met Marine en Oorlog en zelfs Ko loniën. Een prettige positie n. amt hij niet in en. liet is best mogelijk, dut." de beide misluk kingen van de beide eerste groote vluchten de stemming weer zullen bederven en hem weinig rust zullen Laten. Sterke toeneming in het H. Land Men schrijft ons uit Jeruzalem; Dezer dagen publiceerde het departement van justitie een interessante vergelijking- van de misdadigheidsstatistieken over de twee laatste jaren, 1928 en 1927. We constateeren, dat hier, zooals in vele andere landen, de cri minaliteit sterk is- toegenomen. Op een bevol king van 882.000 zielen, is het aantal geoor deelde misdaden, van 3C56 voor 1927 gestegen tot 4214 voor 1928. Volgens de „Palestina Bulletin" zijn daar onder: Móórden (met voorbedachten rade) in 1928 118, in 1927 84; doodslag zonder voorbe dachten rade 86 55)diefstal en diefstal met inbraak 1498 (1356-) boleediging en vrouwen- schennis 409 (345); brandstichting, vernieling van boomen, enz. 636 (474)meineed, valsche getuigenis 219 (129). Het aantal veroordeelden tot gevangenis straf,, bedroeg voor 1928 niet minder dan 2451, terwijl.de statistieken van.1927;.het veel gerin gere getal 1954 opgaven. De jongenstucht school is- daarbij niet inbegrepen. Op dat aan tal gevangenen zijn 2229 mohamedauen, 125 christenen, 81 joden. Gedurende het afgeloopen jaar werd vijf maal de doodstraf uitgesproken, gevolgd door de terechtstelling. Twintig-misdadigers werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. t DE GREGORIAANSCHE KALENDER IN JQEGO-SLATIë i. Invoering op 1 October 1929 Voor dén grooten wereldoorlog v/as Servië een staat, waar- de orthodoxen de meerderheid vormden en de Katholieken bijna niet in tel waren. Dooh bij den vrede van Trianon werden aan Servië groote provincies toebedeeld,' o.a. Bosnië êh Herzègówina. met éen overwegend Katholieke bevolking. Weliswaar zijn da orthodoxen nog ln de meerderheid, maai' de vorhoudingscijfera nebben, zien toch ten gun ste van de Katholieken gewijzigd. De ortho doxen téllen 5.57.0.000 aanhan,vers, terwijl de Katholieke kerk in Yóego-Slavië thans 4.470 000 leden heeft. Daar. de orthodoxe, feestdagen, altijd 12 dagen na de. Katholieke feestdagen kwamen, gaf. dit voortdurend aanleiding tot allerhande techni sche moeilijkheden in het openbare leven, het geen vooral voor de scholen, fabrieken en werk plaatsen en voor de verschillende kantoren velé bezwaren meebracht. Bovendien mochten de Katholieken uit. do aangesloten srebiedén ook niet werken, op dé orthodoxe feestdagen. Dezer dagen nu, had op het ministerie van eeredienst in Belgrado een conferentie plaats tuttsehen den minister van eeredienst Aloupo- vics en dr. Miienkowics, hoogleeraar aan dé universiteit van Belgrado, over de invoering van den Gregoriaanschen kalender. De besprekingen hadden tot resultaat, dat besloten werd o.p 1 October 1929 dén nieuwen kalender voer geheel Joege-Slavlë verplichtend te verklaren, zoadat dus Katholieken en ortho doxen in 1929 voor het eerst, gezamenlijk hei Kei-stfeest zullen vieren. KEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT. MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEcW Naar aanleiding van het eeuwfeest van het Brailleschrift. Dezer dagen was het honderd jaar "geleden, dat Louis Braille, een blinde professor, zijn „Anaglyptograüie" schreef, waardoor hij den blinden nieuwe hoop gaf en een nieuwe we reld voor hen opende. Thans bestaat, dank zij het' Braille-schrift, lij Parijs de „Phare de France", een Instelling vhn buitengewone beteekenis voor de blinden. Daar worden, sinds er in 1916 de eerste electrische machines en persen voor het braille-schrift gebouwd werden, talrijke voor de blinden leesbare boeken gedrukt. Ook ver schijnt er „La Lumière", waarvan iedere maand achttien duizend exemplaren de wereld ingaan. Het tijdschrift bevat de beste verba len en artikelen, die in de verschillende lan den verschijnen. De „Phare de France' heeft reeds een ovaille- bibliotheek van drie duizend boeken gedrukt. Eu al het werk in de drukkerij wordt door blinden: gedaan. Voor de ontspanning dezer blinde werklie den wordt veel gedaan. Daarnaast omvat de „Phare de France" o.a, een, meubelmakerij. Eén der aan de „Phare dè France" verbon den blinden is Raymond Netter, een bekend dichter, wiens werken in verschillende talen zijn vertaald. Zijn laatste verzenbundel, „Do gouden ladder van den hemel uit don donke ren nacht", beschrijft de verschrikkelijke wan hoop, die hij ervoer in de eerste weken van zijn blindheid, maar dan verder zijn long- zamen terugkeer tot een nieuw en vreugdevol leven,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6