DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. I 52ste liir^riT Woensdag 6 Maart 1929 No 15357 Dit nummer bestaat nit drie bladen STADSNIEUWS IN MEMORIAM DR. A. P. M. KOENE EEN ZWAAR BELADEN AGENDA H' m NIEUWE SCHOLEN VOOR DE ST. WILLIBRORDÖSSTICHT, WAT WORDT ER VAN ONS STERREBOSCH? NIJPENDE DAGEN VOOR DE WERKLOOZEN DE STUNTELIGE VERKLARING VAN DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE RAADSFRACTIE AGENDA KUNST-AGENDA UWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 et. Postchêque en girodienst 81440 ADYEKTENT1EN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 60 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Öiio'evallenverzekerii1" 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies' van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75bij ver- Hes van een wijsv^gerf 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger Pe Verzekering loopt oP de voorwaarden als eenmaal per maand tn du blad worden afgedrukt. DR. A. P, M, KOENE, bekend Katholiek geneesheer te Schiedam, in den leeftijd van 55 jaar overled'üi Mr. v. Velzen schrijn ous. Zelden zal een plotseling Verscheiden meer ontsteltenis en droefheid teweeg hebben ge bracht, dan de dood van dezen begaafden medicus. Wij weten het, doch kunnen het ons niet voorstellen. Veel minder ons met de gevolgen vertrouwd maken. Voor velen verpersoonlijkte hij arbeid, toe wijding, en kracht. Zijn wezen bracht ge ruststelling waar twijfel heerschte; zijn ad vies gold als een welbewust bevel; men voelde de heilzame werking der beproefde leiding. Hij leefde voor zijn patiënten. De adel van het verheven doel, dat de medische weten schap nastreeft, bezielde hem en gaf zijn leven de volheid, die uitgaat van het ver vullen eener hoog© roeping. Het zich geven op doze wijze aan zijn hooge taak sloot een miskenning en veronachtzaming van zijn eigen krachten in. Hij gunde zioh niet den tijd er rekening mede te houden, dat do aanval van den dood, dien hij zoo menigeen hielp weerstaan, zieh ook op hem zou kunnen richten. En had hij het geweten, het ware nog een open vraag, of de weergalooze plichts betrachting van dezen eenvoudlgen knappen man hem toch niet gedreven zou hebben naar de plaats, die hem als een magneet trok, het ziekbed van zijn patiënt. Hij heeft voor zijn patiënten geleefd. Zijn leven heeft hij voor zijn patiënten gegeven met een berusting, die er op scheen te wijzen dat hij ook dit offer het zwaarste te brengen had ter vervulling van de taak, die hij, moeilijk voor zich, tot lichamelijk heil van anderen zich nu eenmaal had ge steld. Hij had nog zooveel te doen, willen doen, moeten doen naar zijn inzicht en velen die hierop hebben vertrouwd, beseffen eerst thans het gemis. God heeft het anders besloten. Dr. Koene heeft hierin terstond berust. Wij hebben hetzelfde te doen. Wij buigen hoofd en knie voor Zijn Besluit Naast de erkentelijkheid van velen waarvan hij zich overtuigd wist, anoet zijn laatste wensoh geweest zijn een kort gebed, dat hem moge vergelden het vele dat hij voor andexen en niet 't minst voor de mi nstbed eal cl en heeft gedaan. UITVAART DR. A. P. M. KOENE Nader vernemen wij, dat de uitvaartdiensten in de Frankelandsche Kerk, Vrijdag om half 7, kwart over 7 en kwart over 9 aanvangen. Om 8 uur wordt een plechtige gezongen H. Mis van Requiem opgedragen. Wij zijn er zeker van, dat vooral degenen, die zoo veel verplichtingen aan den over ledene hebben, door het bijwonen van een dezer H.H. Missen en door hun gebed van hun dankbaarheid zullen getuigen. De begrafenis heeft plaats van de dr. Nolet- etichting uit. Voorts deelt men ons mede, dat het stoffe lijk overschot van den overledene Donderdag voormiddag van 10 tot 11 uur en des namid dags van 5 tot 6 uur in het R. K. Ziekenhuis ts te zien. Dr. Koene zal te Den Haag worden begraven. Na de H. Mis van Requiem zal het lijk naar de R. K. begraafplaats aldaar worden vervoerd. AANRIJDING Gisterenmiddag 6 uur is de scholier F. v. d. M., Koemarkt 1 alhier, op de Broersvest aan gereden door een auto, bestuurd door A. M., Dirk van Wasseaarstraat, alhier. De jongen stak de straat over, vlak voor den auto, toen hij het ongeluk had te stuikelen. De bestuurder wist nog te voorkomen, dat hij over den jongen heen reed. Hij is in den politiepost aan de Broersvest binnengedragen en vandaar haar zijn huis vervoerd, waar dr. de Bruyn een beenbreuk constateerde. De bestuurder treft geen schuld. De Raad zat gistermiddag voor een agenda, zwaarwichtig genoeg om een lange zitting te vullen. En we vroegen ons dan ook af ot' de tempering, de zelfbeperking bij de tot bet laten vloeien van breede stroomen welspre kendheid uitnoodigend© punten sterk genoeg zou zijn om den nieuwen burgemeester met een schoone led te kunnen laten beginnen. Bij de ingekomen stukken was de fameuze verklaring der socialistische raadsfractie welke we reeds gisteren in ons blad hebben opgenomen en waaraan we tevens nog een korte beschouwing hebben gewijd. Het spreekt vanzelf dat de beschuldigde fracties de geuite beschuldigingen niet op zich lieten zitten. De heer BROEK (V.B.) opende de rij met de verklaring, dat uitsluitend en alleen de geschiktheid hem tot zijn stem heeft bewogen en alle hem in de schoenen ge schoven beweringen door hem worden afge wezen. Wethouder SLAVENBURG (C.H.) is over de nota der S.D.A.P. sterk verwonderd. Spr. verwondert er zich over dat een onderzoek naar deze stemming is ingesteld. Hij heeft op nummer twee gestemd, omdat den persoon mede werd voorgesteld door wethouder de Bruin, en omdat deze de meest bekwame is. Sprekers fractie heeft nooit geweigerd mede te werken aan de benoeming van een sociaal democraat. Maar de vraag kan worden gesteld of nummer één wel op de eerste plaats had moeten staan. Spr. zou willen vragen, of niet deze nummer één in geplaatst omdat hij sociaal-democraat was. Sprekers fractie weert geen sociaal-democraten. Dit beele geval kan spr. niet anders dan een heibeltje noemen. De heer KAVELAARS (R.K.) gaf nog eens een toelichting op de door hem in de vorige vergadering gesproken woorden, waarin heel wat anders ligt, dan hem in den mond wordt gelegd. De heer HOOGENDAM (A.R.) wil op de eerste plaats vrij zijn in zijn stem. en dan kan spr. niet inzien, dat hier een partij benoeming heeft plaats gehad als benoemd is degene die als eenige de verelsehte akte bezit. Sprekers partij zal nooit iemand weTen om zijn politieke overtuiging, en bij wenscht bij die verklaring als eerlijk man geloofd te worden. De heer COLLé (Rev. V. H.) verkondigt de meeming dat het hij ieder tenslotte gaat om de kluif. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) had ge hoopt dat op de onverkwikkelijke vergadering van den vorigen keer niet zou zijn terug gekomen. Dit kon echter niet, nu men met zoogenaamde feiten is gekomen. Daarin is een beschuldiging ook aan spr. gericht Een beschuldiging. Er is veel eer reden voor de S.D.A.P. voor zelfbeschuldiging. Hoe kon de heer de Bruin zeggen, dat hij de verantwoordelijkheid voor deze benoeming niet kan aanvaarden, terwijl bij in de vergadering daarvoor heeft gezegd, dat de Raad vrij is te benoemen uit de voordracht wien hij wil. Daarbij heeft de wethouder niet gezegd, dat hij de voordracht niet <feeeft goedgekeurd. Hoe kan de wethouder een collega kwalijk nemen dat hij nummer twee der voordracht heeft gestemd, waar de heer de Bruin zelf heeft gezegd, dat die voordracht tot 6land komt buiten invloed van het gemeente bestuur? Derdens vraagt spr. van den heer De Bruin te bewijzen dat nummer één is gepasseerd omdat hij sociaal-democraat is. Ontdaan van alle kwesties wil spr., ai is het een open deur, wel verklaren, dat hij niet weigert sociaal-democraten te benoemen. Als er een voordracht komt, dan meent spr. dat allen bekwaam zijn voor hun taak en dan wenscht hij vrij te zijn om te kiezen, wie de meeste bevoegdheden beeft. Spr. verdraait het echter eeuwig, om iemand als nummer één geplaatst te stemmen omdat deze sociaal-democraat zou zijn. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) meent, dat op een voordracht steeds de bekwaamste nummer één staat. Spr. wil acte nemen van de verklaringen dat men geen sociaal-demo craat heeft willen weren. Vroeger werd niet naar acte's gekeken. We zullen den tijd af wachten. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) wil niet onbeleefd zijn. Hij hoopt echter dat de heer van Velzen hem van antwoord op zijn vragen zal ontslaan, anders gaat de heel© middag er mee heen. De door sprekers fractie gevraagde verklaringen zijn gegeven. Voor spr. staat de zaak zoo, dat in een college, welk ook, van afwijkend standpunt moet blijken, als men in den Raad een afwijkend standpunt wil geven. Dat spr. zeide, de verantwoordelijkheid niet te kunnen dragen, heteekende alleen dat hij en dat is een fout gemeend had t.e kunnen volstaan, met zijn aandacht op num mer één te concentreeren. Wij voor ons meenen. dat het debat vol doende heeft aangetoond, dat S.D.A.P. wel wat erg hoog van den toren heeft ge blazen. Van haar beschuldiging is 8ee'n woord bewezen. Haar gebeele „feiten"materiaal werd uiteengerafeld. Enfin, het „incident" is be ëindigd. Laten we er zand over strooien. Na deze hors d'oeuvres, die een zeker aantal ieden zwaar op de maag bleek te liggen, passeerden de overige schotels aan vankelijk althans in sneller tempo. Over het verzo'ek van een veertiental adres- seerende vereenigingen om een aantal drin gend noodige verbeteringen aan te brengen op bet feestterrein zal door B. en W. pread vies worden uitgebracht. Nadat het college gemachtigd was om in liet tweede kwartaal van het loopende jaar kasgeld op te nemen tot een bedrag van f 1.100.000.en een aantal onderhandsche verhuringen en ver- koopen van perceelen bouwgrond den hamer waren gepasseerd, bijudcva-grondverkoopin- gen deed de heer Dinkeiaar een goed woord voor de voetbaJten-eiuen, die in het gedrang zonden kunnen raken kwam aan de orde het voorstel tot het verleenen van een crediet van f 200.006 op perceel 26 van het Grond bedrijf ter verhreeding van de Wiihelminahaven door uitgraving van een strook ter breedte van 70 M. aan de Noordzijde van die haven. Het haggerwerk is op f 160.000 geraamd, de outil lage op f 40.000. De specie zal worden gebruikt voor ophooging van den Klein-Babbelspolder en van bet. poldertje ten Oosten van den Groenen dijk, den zoogenaamden Boezem, die dezen win ter gedurende vele weken voor het laatst wel licht een dorado van onze schaatsenrijdende jeugd is geweest. Uit de discussie merken we op, dat de be treffende exploitatie van dit stuk nog geen definitieve beslissing *s £enomen. Een nieuwe haven aan de Maas Waar er nogal aanvraag om grond voor in dustrieën moet zijn heeft do directeur van ge meentewerken een plan opgemaakt om daai- voor het terein ten Westen van de Scheeps- bouwerij „Nieuwe Waterweg geschikt te ma- keu Dat terrein is 13 H. A. groot; voor den havenaanleg wordt 1.8 H. A. besteed, voor weg aanleg 16 H.A., voor plantsoen - ais goed bedoeld surrogaat voor ons Sterrebosch - 2 H A zoodat ruim 7-5 H-A. vo°l' industrieter rein overblijft. De directeur heeft berekend dat we er financieel behoorlijk mee uit kunnen. Voorloopig heeft hij slechts een f 150.000 noodig, waarvoor dan het haventje zal kunnen worden aangelegd, en een gedeelte van de wegen kan worden in orde gemaakt. Verschillende sprekers achtten nadere in lichtingen noodig of kwamen met bezwaren voor den dag. De heer KOOPMAN (V-D.) was er nog met van overtuigd dat dit haventje noodig is; MEVR. BENTHEM (S.D.A.P.) kon er zich ook niet mee vereenigen, waar kier ons Sterrebosch teloor gaat. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) zou zijn stem er aan willen geven, mits er wat in de plaats komt van ons Sterrebosch. B. en W. zouden moeten toezeggen dat er een bosch zal verrijzen in den Klein-Babberspolder. De heer KAVELAARS (R-K-) was bang dat deze haven weer veel zou kosten en zag er het nut niet van in. Hij vreesde dat de haven de kosten niet zou goedmaken. De heer v DORP (rK meende dat het nog zoo slecht niet staat met wat Schiedam van schoons biedt. Als de industrie-tereinen van de Maaskant worden gehouden, zou hij zich met het voorstel vereenigen. De heer COLLé (rev. V. H.) zou willen weten, of de gemeente ten aanzien van dit haventje met Rotterdam overleg heeft gepleegd. We£höuder HOUTMAN (V-B erkende te be grijpen, dat hij de noodzakelijkheid van het haventje zou moeten aantoonen, omdat anders ons Sterrebosch er niet voor een goed deel aan worden opgeofferd, Industrien, aldus do wet- houder, hebben wij hard noodig en deze prach tige grond is daarvoor uitnemend geschikt. Intusschen zal een groot stuk ongemoeid wor den gelaten. Voor het terrein zijn er reeds drie reflectanten, 't Is waar, de Westerhaven wordt niet meer zoo benut als vroeger, maar hij zal ook in de toekomst voldoende profijt opieverep. Van dit haventje kan men niet direct komen op het buitenwater, dus ls het niet voor HOE EBT EK IN EEN MODERNE SCHOEN FABRIEK UITZIETwaar door een kolossale machine de zolen aan het bovenleer worden geplakt, onder zeer hoogen druk. Het gaat hij tientallen gelijk. alle industrien geschikt. De Wiihelminahaven brengt ruimschoots haar rente op. Op dit terrein is niet anders te projecteeren dan dit kleine haventje; er is niets anders te maken. De wethouder heeft er zich van over tuigd, dat Rotterdam het niet anders zou doen, doch op dezelfde manier. Trouwens had Rot terdam bezwaar, dan zou het zulks wel laten weten en dan zou er zakelijk over gediscusseerd worden. De Klein-Babberspolder zal, de wet houder wilde dit toegeven, tot wandelterrein worden bestemd. Die poider moet iri 1931 op gehoogd zijn en voor den Boezem en den polder is de specie niet slechts noodig uit de Wiihel minahaven maar eveneens uit dit haventje. Met groote meerderheid kreeg de lieer Hout man zijn haven. Ons Grondbedrijf krijgt ditmaal wel veel te verduren. De verbreeding van de Wiihelmina haven, de aanleg van een haventje ten Westen van de Scheepsbouw-Mij. „Nieuwe Waterweg", en ten slotte de verharding van de Rembrandt- laan en een aantal straten in het Westen, allen te zame een slordig half millioen! De Burge meester Knappertlaan zal voor het tweede ge deelte een keibestrating krijgen, omdat het een rijweg is, die vooral aanvankelijk, als nieuwe weg aan veel slijtage onderhevig zal zijn. De nieuwe scholen aan de Lange Singelstraat Wethouder de Bruin, dien we behouden heb ben toen hij met zijn portefeuille ram melde schonk niemand er eenige aandacht aan tenzij z'u eigen partijgenooteu had een paar belangrijke punten voor de agenda voor zijn rekening. Behalve de jaarlijks terug- keerende vaststelling der voorschotten op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der l.o.-wet, was er het voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op het verzoek van de St. Willibrordusstichting om de voor den bouw van een bijzondere lagere school aan de Lange Singelstraat benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. De lijdensgeschiedenis van deze dringende zaak is na de publicaties die wij er aan heb ben gewijd, voldoende bekend. Deze voorstellen werden, zonder dat er een woord aan verspild werd, aangenomen Dan was er een verzoek van de vereeaiging voor Gereformeerd Schoolonderwijs om gel den beschikbaar te stellen ten behoeve van verandering der inrichting van de Itehoboth- school aan de Tuinlaan; en tenslotte een vierledig voorstel betreffende het opeuuaar onderwijs, behelzende de Buitengewone school over te plaatsen naar bet schoolgebouw aan de Prins Mauritsstraat; de 2e Centrale school voor het 7e leerjaar te vestigen in het schoolgebouw aan de Gedempte Baansloot- waarin thans de Buitengewone school 1? gehuisvest; over te gaan tot stichting van een nieuwe 12-klassige school in het Weste lijk stadsgedeelte en als plaats voor de te stichten school aan te wijzen liet terrein, ge legen tusschen het Frans Halsplein en de van Ostadelaan. Deze voorstellen werden met het oog op den tijd we vreesden immers al dat het laat zou worden aangehouden. Vermelden wij voor de Volledigheid. da< de heer W. J. Goslinga, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs opnieuw voor den tijd van twee jaar werd aangenomen als gedele geerde in de besturen van de Vereeniging De Ambachtschool voor Schiedam eu Om streken" en de Vereniging „Huishond- eu Industrieschool voor Schiedam en Omstreken'' dat we van onze belangstelling ln de ver- eeniging van onderwijzers en' artsen, werk zaam aan inrichtingen van onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen blijk gaven door 25 bij te dragen in de kosten van het congres dat ze ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan gaat houden, en dat de gemeente zich heeft aangesloten bij de Thénno-Chemische fabrieken te Amsterdam, ten behoeve van destructie vau afgekeurd vleesch. En daarop begonnen we aan den hoofd- J schotel van den dag, den lederen Zoouag Patronaat St. Domlnlcua Godsdienstonderricht en ontspanning In bet patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur 'e Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur. R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R K. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag Destuursvergajering R. K Metaal» Dewerkersbond „St. Eloy", Gebouw ft Volksbond lederen Woensdag Repetitie Konlnki man,, uenzaugvereenfging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van hall acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai» werk bij de Theresiavereeniglng aan het ge> bouw van den R K. Volksbond lederen Woensdagavond van 7 uur tot naif negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Domlnlcus zaagles In het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negeD uur Eiken 2en en 4en Vrttdag van de maand vergadering Kath. Leven Bovenzaal Beyers- bergen. Aanvang half negen lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. B. H. B. O. Gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht Woensdag fi Maart Jaarvergadering R. K Volksbond, gebouw. Aanvang 8 uur Donderdag 7 Maart R. K. Fabrieksarbeiders bond „St. brordus". Ledenvergadering ln den Volksbond Aanvang half 8. Vrijdag 8 Maart K..S.A. Paushuldeavond in den R. K. Volks bond. Spreker prof. W. Nolet over de Romein» sche kwestie. Aanvang 8 uur. Maandag 11 Maart Vertooning van de Afrlka-fllm der Witte Paters van Kard. Lavigerie: „Geheimzinnig Afrika" door Pater Piet Zoetmulder ln den R K Volksbond Aanvang 8 uur. Woensdag 13 Maart R. K. S. V. „Excelsior", algemeene ver gadering der damesafdeeling. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9. Vergadering R. K. Jongensvakcentrale. Spr, de heer A.Gommers, hoofdbestuurder R. K. Bouwvakarbeidersbond;, tevens filmvoorstel ling. Bovenzaal R. K. Volksbond. Aanvang uur. Bonds- Willi- lt. K. I E ROTTER DAM 7 Maart: Groote Schouwburg WaJkttr^ (buitengewone Duitsche opera-voorstelling) J uur (voor volwassenen). BEURS VAN S<'HlEDAM SCHIEDAM, 6 Maart. Üfficieele noteering van de commissie uil de lumer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. t l7 69 Per H.L. H J JANSEN. SCHIEDAM, 6 Maart. Men noteert voor Spiritus Melasse-spiritus f 31.— per H. L. Kuwe giaaii.-pirllus «o pet 17.— pei H U, Spiielina Noteert us I 2.4U Steun voor de werkloozen De heer Dinkeiaar en de Schleda.msche be- stuurderebond bleken van meening, dat de bedoeling van liet raadsbesluit van 15 Febr. is geweest aan alle werkloozen, dus ook aan lien die uit werkloozenkassen trekken, een toeslag te verstrekken van 20 pet. op hun uitkeering. B. en W. hebben die bedoeling niét gehad, het is nooit gebeurd, zeggen ze; wel is aan de kastrekkers ook de extra H.L. cokes veTstrekl. In een adres van het bestuur vau den R. K. Volksbond wordt Intusschen te kennen gegeven, dat het niet billijk zou zijn de werk loozen die uit vakvereenigingskassen trekken uit te sluiten, terwijl ln een nader adres van den Schiedamschen Bestuurdersbond de op vatting van B. en W. wordt bestreden. De heer DINKELAAR verdedigde *e adres- sen. De werklooze kastrekkers zijn toch ook werkloos, betoogde hij, en te hooge uitkeering krijzen ze niet. Ze krijgen in sommige ge vallen meer van de gemeente dan van hun kas. De houding van B. en [W. schept ecu grievende onbillijkheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1